#ბიზნესსიახლეები bm.ge-სგან / 26.11.2024
68 ნახვა ნოემბერი 26, 2024
#ბიზნესსიახლეები bm.ge-სგან / 26.11.2024 გაყინული თევზის იმპორტი 11%-მდე შემცირდა, 51.4%-ით გაიზარდა ექსპორტი - სად ვყიდულობთ და ვყიდით? "საახალწლოდ ჯავშნები, ჯერჯერობით, არ გვაქვს" - Lileo - Hotel and Winery; „ვაკიჯვრის საკალმახე“ წელს ნახევარფაბრიკატების წარმოებას გეგმავს - როდის გამოჩნდება პროდუქცია დახლებზე? „ბიმბილი“ საექსპორტო ბაზრებს აფართოებს - რა ფასად იყიდება რაჭული ღვინო; "საქართველოს მოქალაქეები ძირითადად, უფრო ბიუჯეტურ სასტუმროებს ირჩევენ"- ჰოტელიერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ქართული ოცნების” მომავალი მინისტრების გეგმები;
42 ნახვა ნოემბერი 26, 2024
საკანონმდებლო ორგანოში მთავრობის განახლებული შემადგენლობის დასამტკიცებლად ემზადებიან, საკომიტეტო ფორმატში მომავალი მინისტრების სამთავრობო ხედვების წარდგენა თანაგუნდელებთან დღეს დაიწყო და ხვალ გაგრძელდება. დეპუტატებს პროგრამა საგარეო, იუსტიციის, შინაგან, თავდაცვისა და შერიგების მინისტრობის კანდიდატებმა წარუდგინეს. ითქვა, რომ მთავრობის შემდეგი 4 წლის პრიორიტეტი საქართველოს ევროინტეგრაცია იქნება, თუმცა ამ მხრივ კონკრეტული გეგმა არ გაჟღერებულა. ოცნების წევრები ირწმუნებიან, რომ პარლამენტში ოპოზიციის შესვლის გარეშეც რეფორმები გაგრძელდება და ქვეყანა ინსტიტუციურად გაძლიერდება. პარლამენტმა ქართული ოცნების მთავრობა 29 ნოემბერს უნდა დაამტკიცოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რის ხარჯზე მცირდება უმუშევრობის მაჩვენებელი?
48 ნახვა ნოემბერი 26, 2024
საქართველოში დასაქმების მაჩვენებლები უმჯობესდება და 2024 წლის მესამე კვარტალში უმუშევრობის დონე 13.8%-მდე შემცირდა. თუმცა დადებითი მონაცემების მიუხედავად, ეკონომისტები ამბობენ, რომ ბოლო წლების განმავლობაში შრომის ბაზარზე ვითარება მნიშვნელოვნად არ გაუმჯობესებულა, რადგან გასულ პერიოდში უმუშევრობის შემცირება მნიშვნელოვანწილად გაზრდილი ემიგრაციითაა და სახელმწიფო დასაქმების მოკლევადიანი პროგრამით იყო განპირობებული. როგორ იცვლება დასაქმების მაჩვენებლები და რა განაპირობებს უმუშევრობის დონის შემცირებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში დასაქმების მაჩვენებლები უმჯობესდება და 2024 წლის მესამე კვარტალში უმუშევრობის დონე 13.8%-მდე შემცირდა. თუმცა გაუმჯობესებული მონაცემების მიუხედავად, ეკონომისტები ამბობენ, რომ ბოლო წლების განმავლობაში შრომის ბაზარზე ვითარება მნიშვნელოვნად არ გაუმჯობესებულა, რადგან გასულ პერიოდში უმუშევრობის შემცირება მნიშვნელოვანწილად გაზრდილი ემიგრაციითაა და სახელმწიფო დასაქმების მოკლევადიანი პროგრამით იყო განპირობებული. როგორ იცვლება დასაქმების მაჩვენებლები და რა განაპირობებს უმუშევრობის დონის შემცირება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
12:11
თბილისის 2025 წლის ბიუჯეტი - რაზე დახარჯავს მერია საბიუჯეტო თანხებს?
თბილისის საკრებულომ დედაქალაქის 2025 წლის ბიუჯეტის პირველადი ვერსია შენიშვნებით თბილისის მერიას დაუბრუნა. მერია დოკუმენტს დააკორექტირებს და უკვე შეცვლილ ვერსიას საკრებულოში გადააგზავნის, სადაც 1 თვის ვადაში შესაბამისი დოკუმენტის დამტკიცება მოხდება. 2025 წლის ბიუჯეტის პირველადი ვერსია მილიარდ 781 მილიონ ლარზე არის დაგეგმილი, რაც გასული წლის დაზუსტებულ ბიუჯეტს 241 მილიონი ლარით ჩამორჩება, ხოლო დამტკიცებულ ვერსიაზე 62 მილიონი ლარით მეტია. საკრებულოში მიაჩნიათ რომ წლევანდელი ბიუჯეტი ტრანსფერების ხარჯზე დაკორექტირდება და 2 მილიარდ 100 მილიონ ლარს მიაღწევს. მომავალი წლის ბიუჯეტის ძირითად პარამეტრებზე გასული კვირის მიწურულს საკრებულოს ქონების მართვის და საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარესთან ვისაუბრეთ, ამ რანგში ირაკლი ხელაძეს BMG-თან ბოლო ინტერვიუ ჰქონდა, ხელაძემ გუშინ საკრებულოდან პარლამენტის საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტში გადაინაცვლა. ირაკლი ხელაძე - თბილისის საკრებულოს ქონების მართვისა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის ყოფილი თავმჯდომარე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ აპირებს "ოცნება" EU-ში გაწევრიანებას?
34 ნახვა ნოემბერი 26, 2024
პარლამენტში საქართველოს მთავრობის ახალი შემადგენლობის დამტკიცებას 28 ნოემბერს გეგმავენ. დღეიდან საკანონმდებლო ორგანოში მინისტრობის კანდიდატების საკომიტეტო მოსმენა დაიწყო. ამ წუთებში საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის სხდომაზე ამ წუთებში საგარეო საქმეთა მინისტრობის კანდიდატს, მაკა ბოჭორიშვილს უსმენენ. ჩემი კოლეგა გიგა ბენია მუშაობს პარლამენტში და შეფასებებით პირდაპირ ეთერში გვიერთდება. გიგა, ევროკავშირთან ურთიერთობები გართულებულია, დასავლელი პარტნიორები კი საუბრობენ საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერებაზე- რას ამბობენ ამის პარალელურად პარლამენტში მარტო დარჩენილი ოცნების დეპუტატები, როგორ აპირებენ ისინი ევროკავშირთან ურთიერთობის დალაგებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საკადრო ცვლილებები „ოცნების“ მთავრობაში;
42 ნახვა ნოემბერი 25, 2024
ქართული ოცნების“ მთავრობაში საკადრო ცვლილებებია. პრემიერობის კანდიდატმა, ირაკლი კობახიძემ, დღეს დილით სპეციალურ ბრიფინგზე სამთავრობო გუნდის ახალი მინისტრობის კანდიდატები წარადგინა. პოსტებს საგარეო საქმეთა მინისტრი ილია დარჩიაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია და იუსტიციის მინისტრი რატი ბრეგაძე ტოვებენ. ვინ დაიკავებს მათ ადგილს და როდის აპირებს პარლამენტი მთავრობის ახალი შემადგენლობისთვის ნდობის გამოცხადებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
6:53
კონსტიტუციურია თუ არა პარლამენტის მიერ საკუთარი უფლებამოსილების ცნობა - შეფასებები;
36 ნახვა ნოემბერი 25, 2024
პარლამენტის სასახლეში განვითარებული პროცესების თუ მისგარეთ გაკეთებული განცხადებების მიღმა, მეთერთმეტე მოწვევის პარლამენტის ლეგიტიმურობასთან დაკავშირებით კითხვები კონსტიტუციონალისტების განმარტებების ფონზე მაინც რჩება. მათი ნაწილი მიიჩნევს, რომ მეთერთმეტე მოწვევის პარლამენტის მიერ საკუთარი უფლებამოსილების ცნობა საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებამდე და მის მიერ მიღებული ნებისმიერი გადაწყვეტილებაც არალეგიტიმური იქნება. სპეციალისტები ამბობენ, რომ იმ პირობებში, როდესაც საკონსტიტუციო სასამართლოშია გასაჩივრებული დეპუტატების მანდატების კანონიერება, უფლებამოსილების ცნობა კონსტიტუციის დარღვევით მოხდა. თავად ქართულ ოცნებაში კი რომელმაც 150-ვე დეპუტატის უფლებამოსილება თავად ცნო, ამბობენ, რომ ყველაფერი კონსტიტუციის და კანონის დაცვით მოხდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
8:04
XI მოწვევის პარლამენტის ლეგიტიმაცია 88 დეპუტატმა სცნო;
64 ნახვა ნოემბერი 25, 2024
პარლამენტის სასახლეში ქართული ოცნების სიით 88 დეპუტატმა 150 დეპუტატის უფლებამოსილება ქუჩაში საპროტესტო აქციის ფონზე სცნო და მეთერთმეტე მოწვევის პარლამენტმა ამ რეალობაში ფუნქციონირება დაიწყო. საპარლამენტო თანამდებობები გადანაწილებულია, თავმჯდომარე დამტკიცებულია და პირველ სხდომაზე, საკადრო გადაწყვეტილებებთან ერთად კომიტეტებში კვოტები დამტკიცდა. XI მოწვევის პარლამენტში კომიტეტები 11-წევრიანი იქნება საიდანაც შვიდი წევრი უმრავლესობას ეყოლება. ოპოზიცია პარლამენტში შესვლაზე უარს ამბობს და უმეტესობა მანდატების დათმობისთვის ემზადება. ბარიერგადალახული პოლიტიკური პარტიების წევრების საქმიანობა პარლამენტის შენობის მიღმაა დაანონსებული. შენობის შიგნით სხდომაზე თანამოაზრეებმა პროცედურის შესაბამისად ყველა ეტაპი მშვიდ და შესაბამისი რეგლამენტით გაწერილი წესების დაცვით გაიარეს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარლამენტის უფლებამოსილების ცნობა კონსტიტუციის დარღვევით მოხდა - კონსტიტუციონალისტები;
38 ნახვა ნოემბერი 25, 2024
კონსტიტუციონალისტების ნაწილი აცხადებს, რომ მეთერთმეტე მოწვევის პარლამენტის მიერ საკუთარი უფლებამოსილების ცნობა არაკონსტიტუციურია და მის მიერ მიღებული ნებისმიერი გადაწყვეტილებაც არაკონსტიტუციური იქნება. იურისტები ამბობენ, რომ იმ პირობებში, როდესაც საკონსტიტუციო სასამართლოშია გასაჩივრებული დეპუტატების მანდატების კანონიერება, უფლებამოსილების ცნობა კონსტიტუციის დარღვევით მოხდა. ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia