ეკონომიკური ფაქტორი, რომელიც ლარის გაუფასურებას განაპირობებს, ამ ეტაპზე არ არსებობს - თურნავა
44 ნახვა დეკემბერი 5, 2024
„რაიმე ეკონომიკური ფაქტორი, რომელიც ფუნდამენტურ ცვლილებებს და ლარის გაუფასურებას განაპირობებს, ამ ეტაპზე არ არსებობს“, - ამის შესახებ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა გუშინ პარლამენტში საფინანსო კომიტეტის იმ სხდომაზე განაცხადა, რომელიც მედიისთვის დახურული იყო და მხოლოდ ოცნების დეპუტატები ესწრებოდნენ. თურნავა ამბობს, რომ განსხვავებით წინასაარჩევნო პერიოდისა, დღეს ბაზარი დაბალანსებულია და სწორედ ამიტომ ამ ეტაპზე სებ-ი კურსის დასასტაბილურებლად სავალუტო ინტერვენციებს არ მიმართავს, პირიქით, ნოემბერში სებ-მა ბაზრიდან 124.5 მილიონი დოლარი შეისყიდა. რა ფაქტორები მოქმედებს დღეს ლარის კურსზე და როგორ ხედავს პროცესებს ეროვნული ბანკი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის ბიუჯეტის პროექტი - უცხოური გრანტების მოცულობა მცირდება, ეკ.ზრდის პროგნოზი 6%-მდე გაიზარდა;
52 ნახვა დეკემბერი 4, 2024
საქართველოს დასავლეთისგან იზოლაცია და ევროკავშირის მხრიდან დაფინანსების შეჩერება მომავალი წლის ბიუჯეტის პროექტშიც აისახა. 2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის საბოლოო პროექტით, საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან, უცხოეთის მთავრობებიდან და უცხოური ორგანიზაციებიდან მისაღები გრანტების მთლიანი მოცულობა 91 მილიონი ლარით მცირდება და 59.9 მილიონი ლარით განისაზღვრება. ამასთან, ბიუჯეტის გრანტების გეგმა შემცირებულია ბიუჯეტის მეორე წარდგენის პროექტთან შედარებითაც და ამ მხრივ კლება 366 ათასი ლარია. საბოლოო პროექტის მიხედვით, 159 მილიონი ლარით მცირდება უცხოური კრედიტების მოცულობაც. ამასთან, 6 %-მდეა გაზრდილი მომავალი წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი. როგორია მომავალი წლის ბიუჯეტის საბოლოო პროექტის ძირითადი პარამეტრები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
11:01
როგორ აფასებს Leavingstone ქვეყანაში არსებულ მოვლენებს?
54 ნახვა დეკემბერი 4, 2024
საქართველოს საკომუნიკაციო სააგენტოების ასოციაცია და მისი წევრი კომპანიები საგარეო კურსის ცვლილებას და ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერებას ემიჯნება. “ვგმობთ მშვიდობიანი მოქალაქეების სასტიკ დარბევას და დაკავებას. დღეს, როგორც არასდროს გვჭირდება ერთობა იმისთვის, რომ გავაკეთოთ ჩვენი ისტორიული არჩევანი, რომელიც ევროპაში და ევროატლანტიკურ გაერთიანებაშია”-ნათქვამია განცხადებაში, რომელსაც ასოციაციის წევრი 28 კომპანია აწერს ხელს. ინდუსტრიის პოზიციაა, რომ ცივილიზებული სამყაროსგან იზოლირებული, ოკუპანტზე დამოკიდებული ეკონომიკა, შემოქმედებით ინდუსტრიას არჩევანის წინაშე აყენებს - მოემსახუროს სრულად რუსულ ან რუსული ინტერესების მატარებელ ადგილობრივ ბიზნესებს ან საერთოდ შეწყვიტოს არსებობა. ამ არჩევანის წინაშე დადგომას, ცხადია, არ ვაპირებთ”- წერია განცხადებაში. სტუმარი: ერეკლე ზურმუხტაშვილი - Leavingstone-ის გენერალური დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ჩამოინგრევა” ღვინის ინდუსტრია ევროკავშირში გაწევრიანებით - მეღვინეების პოზიცია
ევროკავშირში გაწევრიანება საქართველოს ღვინის სექტორს ჩამოანგრევს- ეს განცხადება პარლამენტის თავმჯდომარემ შალვა პაპუაშვილმა იქამდე გააკეთა, სადამ ქართული ოცნება ოფიციალურად იტყოდა უარს 2028 წლის ბოლომდე ევროკავშირთან მოლაპარაკებების გახსნაზე. პაპუაშვილი არ აკონკრეტებს თუ რატომ ჩამოიშლება ღვინის სექტორი ევროკავშირში შესვლით, თუმცა იქამდე სანამ ოცნება ნარატივს შეცვლიდა ყოველთვის ღვინის რეალიზაციისთვის სტრატეგიულ ბაზრად სწორედ დასავლეთის ქვეყნები განიხილებოდა. რატომ შეიცვალა ქართული ოცნების ნარატივი სტრატეგიულ ბაზართან მიმართებით, სადაც მარკეტინგულ კამპანიებზე სახელმწიფოს მხრიდან სოლიდური მარკეტინგული ბიუჯეტი იხარჯებოდა და რეალურად რა შესაძლებლობის მომტანია მეღვინეებისთვის ევროპის ბაზარი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ბიუჯეტი2025 - გრანტები მცირდება
2025 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის საბოლოო პროექტით, საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან, უცხოეთის მთავრობებიდან და უცხოური ორგანიზაციებიდან მისაღები გრანტების მთლიანი მოცულობა 91 მილიონი ლარით მცირდება და 59.9 მილიონი ლარით განისაზღვრება. ამასთან, ბიუჯეტის გრანტების გეგმა შემცირებულია ბიუჯეტის მეორე წარდგენის პროექტთან შედარებითაც და ამ მხრივ კლება 366 ათასი ლარია. საბოლოო პროექტის მიხედვით, მცირდება უცხოური კრედიტების მოცულობაც 159 მილიონი ლარით. ამასთან, 6 %-მდეა გაზრდილი მომავალი წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნოემბრის წლიური ინფლაცია 1.3%-მდე გაიზარდა - რა ღირს სურსათი ბაზარში?
30 ნახვა დეკემბერი 4, 2024
ინფლაციის მაჩვენებელი გამოაქვეყნა გუშინ საქსტატმა, რომლის თანახმადაც გასულ თვეში ფასები წლიურად 1.3%-ით გაიზარდა. საქსტატი წლიურ ინფლაციას 305 პროდუქტისა და მომსახურების ფასებზე დაკვირვებით ითვლის, სამომხმარებლო ფასების დეტალური ინდექსის თანახმად, 10 ყველაზე მეტად გაძვირებულ საქონელსა და მომსახურებას შორის 9 სასურსათო პროდუქტია და მათ შორის ყველაზე მეტად წლიურად 85%-ით მწვანილის ფასი არის გაზრდილი, ასევე მკვეთრად არის გაზრდილი სხვა ძირითადი სასურსათო პროდუქტების ფასები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia