კახეთში მდებარე სასტუმროების ნაწილმა მუშაობა გააჩერა, ნაწილი კი იყიდება - ამის შესახებ ინფორმაციას როგორც სასტუმროების ფედერაციის დამფუძნებელი ისე თავად ამ ობიექტების მესვეურები გვიდასტურებენ. ამბობენ, რომ შეცვლილი ტურისტული სეგმენტის ფონზე რეგიონის სასტუმროებში დატვირთულობამ იკლო, რაც განსაკუთრებულ პრობლემური ზამთრის პერიოდში აღმოჩნდა. რა ხდება კახეთში, რა გამოწვევებზე საუბრობენ ადგილობრივი ტურიზმის წარმომადგენლები და რამდენად ხშირი ხასიათი მიიღო რეგიონში სასტუმროების დახურვამ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუსეთიდან საქართველოში მიღებული ბუნებრივი გაზის მოცულობები იზრდება. მოცულობების შედარებით მაღალი მაჩვენებელი 2023 წლიდან შეინიშნება. ხოლო აზერბაიჯანიდან - სამხრეთ კავკასიური გაზსადენიდან მიღებული მოცულობები შემცირებულია. აზერბაიჯანულ - დამატებით და ოფციურ გაზს საქართველო ყაზახი-საგურამოს საბჭოთა მილსადენიდან იღებს, რომლის გამტარუნარიანობა დღეში 10-12 მლნ კუბური მეტრია. დანაკლისს საქართველო რუსული გაზით ივსებს. არსებული ინფორმაციით, საქართველომ სამხრეთ კავკასიურ საერთაშორისო მილსადენში თავისი კუთვნილი სივრცე აზერბაიჯანს დაუთმო, რათა მან ავსტრიისა და გერმანიისთვის გაზის მოცულობების მიწოდება შეძლოს, ხოლო დამატებით და ოფციურ გაზს ტექნიკურად, სოკარისგან - საგურამოს მილსადენით იღებს. სპეციალისტების შეფასებით, ყაზახი-საგურამოს საბჭოთადროინდელი მილსადენი ამორტიზებულია, და მისი დაზიანების რისკები დიდია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 19.01.2026
რომელი მილსადენით იღებს საქართველო აზერბაიჯანულ გაზს? იმ ფონზე, როდესაც ევროპისთვის აზერბაიჯანული გაზის მიწოდება იზრდება და შესაბამისად, გაიზარდა საქართველოს წილიც ტრანზიტული გაზის გატარებიდან, კიდევ ერთხელ დადგა დღის წესრიგში საკითხი, რა გზით იღებს საქართველო ბუნებრივ აირს. სემეკის 2024 წლის ანგარიშიდან ჩანს, რომ 2022 წლის შემდეგ საქართველო გაზის თითქმის სრულ მოცულობას აზერბაიჯანიდან არა სამხრეთ კავკასიური გაზსადენიდან, არამედ მცირედიამეტრიანი ძველი საბჭოთა მილიდან, ყაზახი-საგურამოდან იღებს. სპეციალისტების შეფასებით, ყაზახი-საგურამოს საბჭოთადროინდელი მილსადენი ამორტიზებულია, და მისი დაზიანების რისკები დიდია. არსებობს კითხვები იმასთან დაკავშირებითაც, თუ რის სანაცვლოდ დათმო საქართველომ თავისი წილი ტექნიკურად და პოლიტიკურად უსაფრთხო, საერთაშორისო მილსადენში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტრადიციულ აღურიცხავ სექტორებთან ერთად, რა ეფექტი შეიძლება ჰქონდეს დაუკვირვებად ეკონომიკაში ისეთ მიმართულებებს, როგორიცაა მაგალითად, ქოლცენტრების საქმიანობა, მასშტაბური ფალსიფიცირებული წარმოებები, ფულის გათეთრების სქემები - “კრესტონ ჯორჯიას” მმართველი პარტნიორი, დავით პაპიაშვილი გვიერთდება სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - “კრესტონ ჯორჯიას” მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენად მასშტაბურია საქართველოში ჩრდილოვანი ეკონომიკა და რა გამოწვევებია ამ მიმართულებით საგადასახადო ადმინისტრირების ნაწილში - სტუმართან, იურიდიული კომპანია Tax & Legal Solutions-ის დამფუძნებელთან, ზურაბ ძნელაშვილთან ერთად ვაგრძელებთ საუბარს სტუმარი: ზურაბ ძნელაშვილი Tax & Legal Solutions-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქსტატი ტრადიციული კვლევებიდან თანამედროვე ტექნოლოგიებზე გადადის. უწყება, რომელიც ქვეყნის მთავარ მაკროეკონომიკურ პარამეტრებს ზომავს, 2025 წელს აჯამებს და 2046 წლისთვის გეგმებს აანონსებს. მთავარი აქცენტი თანამედროვე ტექნოლოგიებზე, ხელოვნურ ინტელექტსა და მონაცემთა მაქსიმალურ დეტალიზაციაზე კეთდება. წელს, ორგანიზაცია მოსახლეობისა და სოფლის მეურნეობის აღწერის დეტალურ შედეგებსაც გამოაქვეყნებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიუხედავად იმისა რომ ყველაზე მეტ ტურისტს ქვეყანა თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის დახმარებით იღებს,მმართველი კომპანია მგზავრთნაკადის გაზრდას მომდევნო 5 წელში 50% ით აანონსებს. ტავ ჯორჯიასთან 2031 წლამდე ხელშეკრულება გაგრძელდა და როგორც ეკონომიკის მინისტრმა თქვა შეთანხმება სახელმწიფოსთვის გაუმჯობესებული პირობებით შედგა. შეთანხმების დეტალები უცნობია, თუმცა საჯაროა, რომ 2031 წლამდე ტავ ჯორჯია 150 მლნ დოლარის ინვესტიციას განახორციელებს აეროპორტის ინფრასტრუქტურაში რომელმაც მთავრობის პროგნოზის მიხედვით 2031 წელს ახალი აეროპორტის ამოქმედების შემდეგ ფუნქციონირება უნდა შეწყვიტოს. რატომ არ იყო შესაძლებელი არსებული ინფრასტრუქტურის გაფართოების ხარჯზე გამტარუნარიანობის ზრდა აეროპორტის არსებულ ლოკაციაზე და რას იგებს ავიასექტორი დაანონსებული თანამშრომლობით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელი საქართველოს ტურიზმის სექტორისთვის რეკორდული იყო. ოფიციალური სტატისტიკით, გასულ წელს საქართველოს 7.8 მილიონი საერთაშორისო მოგზაური ეწვია, რაც 2024 წელთან შედარებით 5.9%-ით არის გაზრდილი. აქედან 5.5 მილიონი ვიზიტი უშუალოდ ტურისტულ ვიზიტს წარმოადგენდა, რაც წლიურად 8.4%-იანი მატებაა. საქართველოს ყველაზე მეტი ვიზიტორი კვლავ მეზობელი ქვეყნებიდან და აზიური ბაზრებიდან ჰყავს. მიუხედავად იმისა, რომ ზრდაა ევროკავშირის და დიდი ბრიტანეთიდან, ტურიზმის ტოპ 10 ქვეყანას შორის ევროკავშირის არცერთი წევრი ქვეყანა არაა. ტურიზმის სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი ამბობს, რომ გასული წელი როგორც რაოდენობრივად, ასევე შემოსავლების ზრდის კუთხით დადებითი იყო. ბიზნესის ნაწილი კი აღნიშნავს, რომ კვლავ მაღალმხარჯველუნარიანი ტურისტების სიმცირე შეინიშნება, რაც დარგის შემოსავლებზე ნეგატიურად აისახება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 16.01.2026
2025 წელი საქართველოს ტურიზმის სექტორისთვის რეკორდული იყო. ოფიციალური სტატისტიკით, გასულ წელს საქართველოს 7.8 მილიონი საერთაშორისო მოგზაური ეწვია, რაც 2024 წელთან შედარებით 5.9%-ით არის გაზრდილი. აქედან 5.5 მილიონი ვიზიტი უშუალოდ ტურისტულ ვიზიტს წარმოადგენდა, რაც წლიურად 8.4%-იანი მატებაა. საქართველოს ყველაზე მეტი ვიზიტორი კვლავ მეზობელი ქვეყნებიდან და აზიური ბაზრებიდან ჰყავს. მიუხედავად იმისა, რომ ზრდაა ევროკავშირის და დიდი ბრიტანეთიდან, ტურიზმის ტოპ 10 ქვეყანას შორის ევროკავშირის არცერთი წევრი ქვეყანა არაა. ტურიზმის სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი ამბობს, რომ გასული წელი როგორც რაოდენობრივად, ასევე შემოსავლების ზრდის კუთხით დადებითი იყო. ბიზნესის ნაწილი კი აღნიშნავს, რომ კვლავ მაღალმხარჯველუნარიანი ტურისტების სიმცირე შეინიშნება, რაც დარგის შემოსავლებზე ნეგატიურად აისახება. რამდენად აისახა ტურისტების ზრდა სტუმარმასპინძლობის ინდუსტრიაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"სანამ ვაზიანის ახალი აეროპორტი 2031 წლიდან ოპერირებას დაიწყებს, ADP ჯგუფთან თანამშრომლობას განვაგრძობთ"- ეს განცხადება გუშინ ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა გააკეთა. როგორც ცნობილია გუშინ ტავ ჯორჯიას მთავრობამ აეროპორტის მართვის ხელშეკრულება გაუხანგრძლივა და გაცხადდა, რომ თბილისის აეროპორტის განვითარებაში კომპანია 150 მლნ დოლარის ინვესტიციას განახორციელებს. რას ნიშნავს ტავ ჯორჯიასთვის ხელშეკრულების 2031 წლამდე გაგრძელება და ვაზიანის აეროპორტის აშენების შემდეგ შეწყვეტს თუ არა ოპერირებას არსებული თბილისის აეროპორტი? ასევე რატომ არ იყო შესაძლებელი არსებული ინფრასტრუქტურის გაფართოების ხარჯზე გამტარუნარიანობის ზრდა და არსებობს თუ არა ახალი აეროპორტის მშენებლობის აუცილებლობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელმა დირექტორმა გოგიტა თოდრაძემ საზოგადოებას 2025 წლის საქმიანობის ანგარიში წარუდგინა და 2026 წლის გეგმები გააცნო. მისი ინფორმაციით, უწყება, თანდათანობით, ტრადიციული მეთოდებიდან ციფრულ ტრანსფორმაციაზე გადადის, წელს მოსახლეობისა და სოფლის მეურნეობის აღწერის დეტალური შედეგების გამოქვეყნებას და მუშაობაში ხელოვნური ინტელექტის (AI) აქტიურ ინტეგრაციას გეგმავს. როგორია საქსტატის გეგმები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1 აპრილიდან ფერმერებისთვის წყლის მოხმარებაზე ახალი ტარიფები ამოქმედდება. სემეკმა „საქართველოს მელიორაციის“ მიერ გაწეული მომსახურების ტარიფები უკვე დაადგინა. თუ აქამდე 1 ჰექტარზე საირიგაციო წყლის გადასახადი 75 ლარს შეადგენდა, ახლა ტარიფი იზრდება, დიფერენცირებული ხდება და ამასთან მორწყვის სიხშირეზეც იქნება დამოკიდებული. კერძოდ, ერთწლოვან კულტურებზე გაუმრიცხველიანებელი მომხმარებლებისთვის 1 ჰა-ზე მორწყვის გადასახადი დღგ-ს ჩათვლით 116 ლარი იქნება, მრავალწლოვანზე კი, 102 ლარი. თუ გავითვალისწინებთ, რომ ფერმერს მოსავლის რამდენჯერმე მორწყვა დასჭირდება, ეს იმას ნიშნავს, რომ ირიგაციის ხარჯი ყოველ ჰექტარზე რამდენიმე ასეული ლარი იქნება. ამასთან, მომხმარებლებს მოუწევთ წინასწარ შეათანხმონ საირიგაციო წყლის მიღების რეჟიმებიც. იმ შემთხვევაში, თუ მომხმარებელი წყალსარგებლობის განრიგის შეთანხმების მოთხოვნით მიმწოდებელს მიმართავს გეგმური პერიოდის დარღვევით (1 აპრილიდან), მიმწოდებელი უფლებამოსილია მომხმარებელს დაარიცხოს დაგვიანებული განაცხადის ინდივიდუალური განხილვის საფასური გარდა ფერმერებისა, სემეკმა შეიმუშავა ფორმულაც, რომლის მიხედვითაც წყლის ტარიფის გამოთვლა მოხდება იმ ობიექტებისთვის, რომლებიც წყალს ელექტროენერგიის წარმოების მიზნით იყენებენ. რა კომპონენტები აისახა ტარიფში და როგორი იქნება მისი გავლენა საბოლოოდ მოსავლისა თუ ელექტროენერგიის ფასზე? სტუმარი: გივი სანიკიძე - სემეკის წევრი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რძეში, ალფატოქსინების შემცველობის გამკაცრების შემდეგ, ფერმერული მეურნეობების მიერ წარმოებული რძის თითქმის ნახევარი ლაბორატორიულ ბარიერს ვერ გადის, რაც დარგს დიდი გამოწვევის წინაშე აყენებს. რძის პროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია BMG-სთან აცხადებს, შედეგად, ქვეყანაში წარმოებული ნედლი რძის 45% განადგურებას ექვემდებარება. ალფატოქსინების საკითხი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და რძის სექტორის წარმომადგენლებს შორის გამართული შეხვედრაზე განიხილეს, რომელიც კერძო სექტორის ინიციატივით გაიმართა. რას ითხოვენ მწარმოებლები და რატომ ვერ აკმაყოფილებს რძის ინდუსტრია ევროპულ სტანდარტს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
21 იანვრიდან, აშშ 75 ქვეყნის, მათ შორის საქართველოს მოქალაქეებისთვის საიმიგრაციო ვიზების გაცემას დროებით აჩერებს. გადაწყვეტილებით საკონსულოს თანამშრომლები ვალდებულები არიან უარი თქვან ვიზების გაცემაზე, სანამ დეპარტამენტი ხელახლა შეაფასებს სკრინინგის და შემოწმების პროცედურებს. ვის ეხება შეზღუდვა და რითი არის განპირობებული შტატების გადაწყვეტილება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში უძრავი ქონების ტოკენიზაციის ტექნოლოგიის დანერგვა იგეგმება. აღნიშნულთან დაკავშირებით საქართველოს მთავრობამ დუბაიში დაფუძნებულ კომპანია PRYPCO-სთან მემორანდუმი გააფორმა, რომელიც დუბაის უძრავი ქონების ბაზრის ერთ-ერთი უმსხვილესი დეველოპერული კომპანია DAMAC-ის შვილობილია. თავად ეს ინსტრუმენტი უძრავი ქონების ციფრულ აქტივებად დაყოფას და ტოკენების სახით რეალიზაციას გულისხმობს, რამაც მთავრობის შეფასებით, საქართველოში უძრავი ქონების სექტორში მეტი ინვესტორის მოზიდვას უნდა შეუწყოს ხელი. თავად სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი ამბობს, რომ ამ ტექნოლოგიის დანერგვა ერთი მხრივ, ადგილობრივი და უცხოელი ინვესტორებისთვის უძრავ ქონებაზე წვდომას გაზრდის, მეორე მხრივ კი სექტორის მონაწილეებს დამატებით ლიკვიდობას შეუქმნის. თუმცა სპეციალისტების შეფასებით, მსგავსი ტექნოლოგიის დანერგვას გარკვეული რისკებიც ახლავს თან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობამ ADP-ის წევრ TAV Airports თბილისის აეროპორტის მართვის ხელშეკრულება 5 წლით გაუხანგრძლივა. ხელშეკრულების ფარგლებში, Groupe ADP-ის მფლობელობაში არსებული კომპანია TAV-ი აეროპორტის მართვას დამატებით 5 წლით, 2031 წლის ბოლომდე, ვაზიანში თბილისის ახალი საერთაშორისო აეროპორტის მშენებლობის დასრულებამდე უზრუნველყოფს. აეროპორტის გაფართოებისთვის 150 მილიონი დოლარის ინვესტიცია შეთანხმდა, გეგმაშია გამტარუნარიანობას 50%ით გაზრდა და თვითმფრინავების სადგომის 65 მდე მატება. რას მოიცავს განახლებული შეთანხმება და რა ნაწილში გააუმჯობესა მთავრობამ ტავ ჯორჯიასთან შეთანხმება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 15.01.2026 რა შემოსავალი აქვს საქართველოში KFC-ის რესტორნების ქსელს? "საქართველოს რეგიონში სამედიცინო ჰაბად ქცევის პოტენციალი აქვს“ - „ავერსის“ 2026 წლის გეგმები; აშშ, გერმანია, პოლონეთი... - "გოცირიძის მეღვინეობა" წელს ექსპორტზე გასვლას გეგმავს; Bakuriani Inn: კურორტი წელს ინფრასტრუქტურულად უფრო განვითარებულია; ქართული პური ექსპორტზე გადის - ისრაელში 100 000-ზე მეტი ერთეული გაიგზავნა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში უძრავი ქონების ტოკენიზაციის ტექნოლოგიის დანერგვა იგეგმება. აღნიშნულთან დაკავშირებით საქართველოს მთავრობამ დუბაიში დაფუძნებულ კომპანია PRYPCO-სთან მემორანდუმი გააფორმა, რომელიც დუბაის უძრავი ქონების ბაზრის ერთ-ერთი უმსხვილესი დეველოპერული კომპანია DAMAC-ის შვილობილია. თავად ეს ინსტრუმენტი უძრავი ქონების ციფრულ აქტივებად დაყოფას და ტოკენების სახით რეალიზაციას გულისხმობს, რამაც მთავრობის შეფასებით, საქართველოში უძრავი ქონების სექტორში მეტი ინვესტორის მოზიდვას უნდა შეუწყოს ხელი. თავად სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი ამბობს, რომ ამ ტექნოლოგიის დანერგვა ერთი მხრივ, ადგილობრივი და უცხოელი ინვესტორებისთვის უძრავ ქონებაზე წვდომას გაზრდის, მეორე მხრივ კი სექტორის მონაწილეებს დამატებით ლიკვიდობას შეუქმნის. თუმცა სპეციალისტების შეფასებით, მსგავსი ტექნოლოგიის დანერგვას გარკვეული რისკებიც ახლავს თან. რას ნიშნავს ტოკენიზაცია უძრავ ქონებაში და რა პერსპექტივა აქვს საქართველოში მის დანერგვას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორც ჩანს, რთულად დაწყებული 2025 წელი ტურიზმის სექტორში ზრდით დასრულდა. გალტ ენდ თაგარტის შეფასებით, დეკემბერში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები წლიურად 5.3%-ით გაიზარდა და 280 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. ჯამურად კი, გასულ წელს ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 5%-ით გაიზარდა 4.6 მლრდ აშშ დოლარს გაუტოლდა. როგორი იყო 2025 წელი ტურიზმის სექტორისთვის, რა გამოწვევები ხვდება ვიზიტორს საქართველოში სასტუმროს ზღურბლს მიღმა და რა მოლოდინებით ხვდება სექტორი 2026 წელს? სტუმარი: ელენე ოთარაშვილი - სასტუმრო Golden Tulip Design Tbilisi-ს გენერალური მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რძეში, ალფატოქსინების შემცველობის გამკაცრების შემდეგ, ფერმერული მეურნეობების მიერ წარმოებული რძის თითქმის ნახევარი ლაბორატორიულ ბარიერს ვერ გადის, რაც დარგს დიდი გამოწვევის წინაშე აყენებს. რძის პროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია BMG-სთან აცხადებს, რომ ზედმეტად მკაცრი რეგულირების გამო, ქვეყანაში წარმოებული ნედლი რძის 45% განადგურებას ექვემდებარება. ალფატოქსინები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და რძის სექტორის წარმომადგენლებს შორის გამართული შეხვედრის ერთ-ერთი მთავარი თემა იყო. რას ითხოვენ მწარმოებლები და რატომ ვერ აკმაყოფილებს რძის ინდუსტრია არსებულ სტანდარტს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული ღვინის საექსპორტო ფასი გაიზარდა. ღვინის ეროვნული სააგენტოს ცნობით, 2025 წელს, ქართული ღვინის 1 ლიტრის საშუალო საექსპორტო ფასმა 2.98 დოლარი შეადგინა. მაშინ როდესაც 2024 წელს, აღნიშნული მაჩვენებელი 2.91 აშშ დოლარს შეადგენდა. როგორც ღვინის კომპანიებში აცხადებენ, საექსპორტო ფასის ზრდა ორი ძირითადი ფაქტორითაა გამოწვეული, ერთი მხრივ, ქართველი მწარმოებლები უფრო მეტ აქცენტს აკეთებენ პრემიალურ სეგმენტზე, ხოლო მეორე მხრივ, გასულ წელს ქართული ღვინის ექსპორტი ისეთ იაფიან ბაზარზე როგორიც რუსეთია, შემცირდა. კომპანიების ნაწილს მოლოდინი აქვს, რომ შესაძლოა, საექსპორტო ფასი მიმდინარე წელსაც გაიზარდოს, რაც ნედლეულის გაძვირებით იქნება განპირობებული. რა განაპირობებს ქართული ღვინის საექსპორტო ფასის ზრდას და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხორბლის სექტორი „ანდერგრაუნდში“ - რატომ ითხოვს დარგი დღგ-ს შემოღებას და სად გაქრა 200 000 ტონა მოსავალი? - საქართველოს ხორბლისა და ფქვილის დარგის წარმომადგენლები მასშტაბურ „ჩრდილოვან ეკონომიკაზე“ საუბრობენ, გამოსავალს კი, სექტორი ერთიან საგადასახადო ჯაჭვში და სოფლის მეურნეობის პირველადი პროდუქციის დღგ-ით დაბეგვრაში ხედავს. ხორბლისა და ფქვილის ბაზრის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ დღეს არსებული საგადასახადო შეღავათები - რაც პირველადი წარმოების დღგ-სგან გათავისუფლებას გულისხმობს, ნაცვლად სტიმულისა, აღრიცხვიანობის მთავარ ბარიერად და არათანაბარი კონკურენციის მიზეზად იქცა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წელს აუდიტის სამსახური მოსახლეობის საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამით გათვალისწინებული დიაგნოზთან შეჭიდული ჯგუფების დაფინანსების სისტემას შეისწავლის. აუდიტის მიზანია DRG მეთოდის დანერგვის ეფექტიანობისა და პროდუქტიულობის შეფასება. რა შეცვალა DRG-ის დაფინანსების მეთოდის 4 წლის წინ შემოღებამ და რა ხარვეზები რჩება დღეს - რაზეც ჯანდაცვის სექტორი დრო და დრო აქტიურად და ხშირად კრიტიკულადაც საუბრობს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ხორბლისა და ფქვილის დარგის წარმომადგენლები მასშტაბურ „ჩრდილოვან ეკონომიკაზე“ საუბრობენ, გამოსავალს კი, სექტორი ერთიან საგადასახადო ჯაჭვში და სოფლის მეურნეობის პირველადი პროდუქციის დღგ-ით დაბეგვრაში ხედავს. ხორბლისა და ფქვილის ბაზრის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ დღეს არსებული საგადასახადო შეღავათები - რაც პირველადი წარმოების დღგ-სგან გათავისუფლებას გულისხმობს, ნაცვლად სტიმულისა, აღრიცხვიანობის მთავარ ბარიერად და არათანაბარი კონკურენციის მიზეზად იქცა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული ბიზნესი ჩინური TEMU-ს წინააღმდეგ - ჩინური პლატფორმის ქართულ ბაზარზე შემოსვლამ ბოლო წლებში არაერთი ბიზნესოპერატორის დღის წესრიგი შეცვალა. საფოსტო საკურიერო კომპანიები ამბობენ, რომ სექტორში ჩინური სავაჭრო პლატფორმა მნიშვნელოვან გამოწვევებს ქმნის, რასაც მათი შეფასებით, ხელს საქართველოს ფოსტაც უწყობს. ელექტრონული კომერციის ასოციაციის ხელმძღვანელი თამარ გოგოლაშვილი ამბობს, რომ მათი ინფორმაციით, საქართველოს ფოსტა TEMU-ს დემპინგურ ფასად ეთანამშრომლება, რომლის მოკვლევის მიზნით კონკურენციის სააგენტოში ბიზნესმა განცხადება უკვე შეიტანა. ამასთან, ჩინურმა ვაჭრობის პლატფორმა TEMU-მ პრობლემები შეუქმნა ქართულ ელექტრონულ კომერციასაც. დარგობრივ ასოციაციაში ამბობენ, რომ 2025 წელს კომპანიებმა იმაზე ნაკლები შემოსავალი მიიღეს ვიდრე ეს 2024-ში იყო. ბიზნესი კონკურენციის სააგენტოს, ეკონომიკისა და ფინანსთა სამინისტროებს გაფართოებულ ფორმატში შეხვედრას სთხოვს, იმისთვის, რომ კონკრეტული ნაბიჯების გადადგმა დაიწყოს, რის მაგალითებიც მსოფლიოს არაერთ ქვეყანაში უკვე არის. რა არგუმენტები აქვს ქართულ ბიზნესს? სტუმარი: თამარ გოგოლაშვილი - ელექტრონული კომერციის ასოციაციის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 13.01.2026 სასტუმრო "პარაგრაფის" შემოსავალი 2024 წელს 27 მილიონ ლარამდე გაიზარდა; ფოთი, ხაშური, გურჯაანი - „გორგია“ 2026 წელს ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე გაფართოვდება; რას სთავაზობს მომხმარებელს ღვინის მაღაზია და ბარი The Wine? 2026 წლიდან, Wowchy მომხმარებლებს განახლებულ უნივერსალურ სასაჩუქრე ბარათს შესთავაზებს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ფოსტა დემპინგური ფასებით თანამშრომლობს ჩინურ ტემუსთან - ქართულმა საკურიერო კომპანიებმა საკითხის მოკვლევის მიზნით კონკურენციის სააგენტოს მიმართეს. ამის პარალელურად გამოწვევებზე საუბრობენ ქართულ ელექტრონულ კომერციაში ჩართული ბიზნესებიც, რომლებიც კრიზისში არიან, რადგან ტემუსთან კონკურენციაში ვეღარ შედიან - საკითხზე წერილი ეკონომიკის სამინისტროს ხვალ გაეგზავნება. ბიზნესი დახმარებას და შესაბამისი ნაბიჯების გადადგმას ითხოვს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კერძო საპენსიო სქემების განვითარება დამატებით სტიმულებს საჭიროებს. ამის შესახებ კერძო სადაზღვევო კომპანიები აცხადებენ, რომლებსაც, აქტივების მმართველ კომპანიებთან ერთად, „ნებაყოფლობითი კერძო პენსიის შესახებ“ კანონით, შეუძლიათ ინდივიდუალური საპენსიო სქემის დაფუძნება და რეგისტრაცია. ნებაყოფლობითი კერძო პენსიის შესახებ ახალი კანონი, სრულად ძალაში 2025 წლიდან შევიდა. ეკონომიკის სამინისტრო განმარტავდა, რომ ის ახალ შესაძლებლობებს მისცემდა როგორც მოქალაქეებს, ისე ფინანსურ ინსტიტუტებს გრძელვადიანი ინვესტიციებს განხორციელების თვალსაზრისით. თუმცა, დღეს სადაზღვევო კომპანიებში განმარტავენ, რომ პროდუქტის განვითარება და მომხმარებლისთვის შეთავაზება კვლავ ნაკლებად მიმზიდველია. რა დამატებითი სტიმულებია საჭირო კერძო საპენსიო სქემების განსავითარებლად. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
IT სექტორი სწრაფი ტემპებით ზრდას აგრძელებს. ოფიციალური სტატისტიკით, საქართველოს IT სექტორის საგარეო შემოსავალმა 2025 წლის 9 თვეში 791 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 66%-ით, ანუ 316 მილიონი დოლარით გაზრდილი მაჩვენებელია. მაჩვენებელი მთლიანად 2024 წლის შედეგს აღემატება. IT სექტორის წარმომადგენლები ზრდის კონკრეტულ მიზეზებზე საუბრობენ და ამბობენ, რომ როგორც შიდა, ასევე საერთაშორისო ბაზრებზე საქართველოში შექმნილ it პროდუქტებზე მოთხოვნა მზარდია. სპეციალისტების ნაწილს კი კომპიუტერული და საინფორმაციო მომსახურების სექტორის მკვეთრ ზრდასთან დაკავშირებით კვლავ გარკვეული კითხვის ნიშნები აქვს. რა განაპირობებს სექტორის მზარდ მაჩვენებლებს და რას ითხოვენ დარგის წარმომადგენლები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
IT სექტორი სწრაფი ტემპებით ზრდას აგრძელებს. ოფიციალური სტატისტიკით, საქართველოს IT სექტორის საგარეო შემოსავალმა 2025 წლის 9 თვეში 791 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წელთან შედარებით 66%-ით, ანუ 316 მილიონი დოლარით გაზრდილი მაჩვენებელია IT სექტორის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ როგორც შიდა, ასევე საერთაშორისო ბაზრებზე საქართველოში შექმნილ it პროდუქტებზე მოთხოვნა მზარდია. სპეციალისტების ნაწილი კი კომპიუტერული და საინფორმაციო მომსახურების სექტორის მკვეთრ ზრდასთან დაკავშირებით კვლავ გარკვეული კითხვის ნიშნები აქვს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვანი შესრულებისთვის ბიზნესს 2025 წლის ივნისიდან ნოემბრის ჩათვლით 2.952 მლნ ლარის ჯარიმა დაეკისრა. კანონის გამკაცრებამდე ხაზინაში ამ მუხლით გადახდილი ჯარიმიდან მხოლოდ 1600 ლარი იყო შესული. „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ კანონში შესული ცვლილებით კი, 2025 წლის 1 მაისიდან საპენსიო ფონდის და შემოსავლების სამსახურის დეკლარაციის ბაზა გაერთიანდა და ბიზნესის მიერ ერთი, საშემოსავლო დეკლარაციის გადაგზავნა ხდება. შედეგად, საპენსიო ფონდს უადვილდება დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვანი შესრულებაზე რეაგირება და კომპანიისთვის ჯარიმის დაკისრება, რაც პირველ ჯერზე 500 ლარია, განმეორების შემთხვევაში კი 1000 ლარი. გარდა ჯარიმისა, რომელიც ბიუჯეტში მიემართება ვალდებულების შეუსრულებლობისთვის დამსაქმებელს ეკისრება საურავიც, საპენსიო შენატანის იმ ოდენობაზე, რომელიც არ ფონდში არ გადარიცხულა, ან ვადის დარღვევით გადაირიცხა. საურავის ოდენობა თითოეული ვადაგადაცილებული დღისთვის არის ეროვნული ბანკის მიერ დადგენილი მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთისთვის დამატებული 5 პროცენტი. როგორ მუშაობს რეგულაცია და რაზე უნდა გაამახვილოს ბიზნესმა ყურადღება? სტუმარი: ნანა ახალაია - ბიზნეს საკონსულტაციო ორგანიზაცია "რაციოს" ხელმძღვანელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კერძო საპენსიო სქემების განვითარება დამატებით სტიმულებს საჭიროებს. ამის შესახებ კერძო სადაზღვევო კომპანიები აცხადებენ, რომლებსაც, აქტივების მმართველ კომპანიებთან ერთად, „ნებაყოფლობითი კერძო პენსიის შესახებ“ კანონით, შეუძლიათ ინდივიდუალური საპენსიო სქემის დაფუძნება და რეგისტრაცია. ნებაყოფლობითი კერძო პენსიის შესახებ ახალი კანონი, სრულად ძალაში 2025 წლიდან შევიდა. ეკონომიკის სამინისტრო განმარტავდა, რომ ის ახალ შესაძლებლობებს მისცემდა როგორც მოქალაქეებს, ისე ფინანსურ ინსტიტუტებს გრძელვადიანი ინვესტიციებს განხორციელების თვალსაზრისით. თუმცა, დღეს სადაზღვევო კომპანიებში განმარტავენ, რომ პროდუქტის განვითარება და მომხმარებლისთვის შეთავაზება კვლავ ნაკლებად მიმზიდველია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 12.01.2026 Wizz Air ბრატისლავა–ქუთაისი–ბრატისლავას მიმართულებაზე კვირაში სამჯერ იფრენს; "ზამთრის სეზონზე ფასების 40%-ით შემცირება მოგვიწია" - Step Inn; „თბილღვინო“ 2026 წელს ღვინის პრემიალური კატეგორიის განვითარებას გეგმავს; წელს, Keystone Agro კომპანიაში ახალი ტექნოლოგიების დანერგვას გეგმავს - ინვესტიცია $100 000; 11 თვეში საქართველომ ₾73 მლნ-ის მინის ბოთლები და ბოცები შეიძინა - მთავარი მომწოდებელი რუსეთია; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რთული მაგრამ კიდევ ერთი ზრდის წელი ბიემჯისთვსი გადავლილია. Google Analytics-ის მონაცემებით, ჩვენი სტატიები, მასალები და ანალიტიკა 36 მილიონჯერ წაიკითხეს და ეს ბიზნეს მედია საქართველოს გუნდისთვის მხოლოდ ციფრები არ არის. ნდობა და პასუხისმგებლობა, რომელიც ჩვენი გუდისთვის ყველაზე ძვირფასია სწორედ ჩვენი მკითხველების და მაყურებლების დაფასებას უკავშირდება და მათ ვისთან პარტნიორობა და თანამშრომლობაც საქმეზე ორიენტირებული კონტენტის შექმნისთვის უმნიშვნელოვანესია. მადლობა ჩვენს ბიზნესებს და ბიზნესმენებს რომლებიც ღია არიან ჩვენთან თანამშრომლობისთვის, ინფორმაციის გაზიარებისთვის და პარტნიორობისთვის. და მადლობა გუნდს, რომლის თითოეული წევრიც 2026 შიც არ დაიშურებს ძალისხმევას საინტერესო, საქმიანი და მნიშვნელოვანი ამბების თქვენთვის გადმოსაცემად. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლის 1 იანვრიდან მეორეული საბურავების, შავი და ფერადი ლითონების ჯართის, ექსპლუატაციიდან გამოსული სატრანსპორტო საშუალებებისა და მათი ნაწილების, ადვილად აალებადი, ფეთქებადი ან მტვრევადი მასალის განთავსების ან/და რეალიზაციის ახალი წესი ამოქმედდა. თბილისის მერიაში აცხადებენ, რომ ის მოვაჭრეები, რომლებიც ახალ რეგულაციებს არ დააკმაყოფილებენ დღეიდან უკვე დაჯარიმდებიან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ელექტროენერგიის ბალანსი დამტკიცდა. ჯამური გამომუშავება საპროგნოზო ბალანსის მიხედვით 14.5 მლრდ კვტ.სთ-ია, მთლიანი მოხმარება კი - 15.6 მლრდ კვტ.სთ. რაც შეეხება გაზს, წელს, ეკონომიკის სამინისტრო თითქმის 3 მლრდ 341 ათასი კუბური მეტრი გაზის მიღებას ელის. ეს თითქმის იმდენივეა, რაც 2025 წლის საპროგნოზო მოცულობა იყო. რატომ ვერ ვხედავთ მნიშვნელოვან ცვლილებებს გაზისა და ელექტროენერგიის ბალანსებში და რა სჭირდება ენერგეტიკის სექტორს გრძელვადიანი განვითარებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო ქონებას პირდაპირი წესით გაყიდვა ან/და გაცვლა ახალი პირობებით მოხდება. შესაბამისი დადგენილება დღეიდან ამოქმედდა და ახალი კრიტერიუმების მიხედვით, მთავრობას ქონების პირდაპირი ფორმით ქონების პრივატიზება შეეძლება, თუ ინვესტორი ადგილზე დღგ-ს გარეშე, არანაკლებ 100 მილიონი ლარის ინვესტირების ვალდებულებას აიღებს, ანდაც თუ ქონება განთავსებული იმ პირის ქონების მომიჯნავედ, ვინც არანაკლებ 100 მლნ ლარის ინვესტიცია უკვე დააბანდა და გაფართოებას გეგმავს. სპეციალისტების ნაწილის შეფასებით ამ მიმართულებით შესაბამისი კრიტერიუმების გაწერა კორუფციის რისკებს არსებითად არ შეამცირებს და პირიქით, მსხვილ ბიზნესჯგუგფებს მეტად პრივილეგირებულ მდგომარეობაში ჩააყენებს. ეს კი იმ ფონზე, როდესაც „ქართული ოცნების“ მიერ მიღებული ცვლილებების ერთ-ერთი მთავარი მიზანი სწორედ კორუფციის პრევენციაა. რა იცვლება სახელმწიფო ქონებას პირდაპირი წესით პრივატიზაციის წესში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელექტროენერგიის და გაზის ბალანსი დამტკიცებულია. წელს ელექტროენერგიის ჯამური გამომუშავება/ იმპორტი 14.5 მლრდ კვტ.სთ-ი იქნება, მთლიანი მოხმარება კი - 15.6 მლრდ კვტ.სთ. რაც შეეხება გაზს, წელს, ეკონომიკის სამინისტრო თითქმის 3 მლრდ 341 ათასი კუბური მეტრი გაზის მიღებას ელის. ეს თითქმის იმდენივეა, რაც 2025 წლის საპროგნოზო მოცულობა იყო. რატომ ვერ ვხედავთ მნიშვნელოვან ცვლილებებს გაზისა და ელექტროენერგიის ბალანსებში და რა სჭირდება ენერგეტიკის სექტორს გრძელვადიანი განვითარებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლის 1 იანვრიდან მეორეული საბურავების, შავი და ფერადი ლითონების ჯართის, ექსპლუატაციიდან გამოსული სატრანსპორტო საშუალებებისა და მათი ნაწილების, ადვილად აალებადი, ფეთქებადი ან მტვრევადი მასალის განთავსების ან/და რეალიზაციის ახალი წესი ამოქმედდა. თბილისის მერიაში აცხადებენ, რომ ის მოვაჭრეები, რომლებიც ახალ რეგულაციებს არ დააკმაყოფილებენ დღეიდან უკვე დაჯარიმდებიან. როგორ შეხვდნენ კერძო სუბიექტები ახალ რეგულაციებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო ქონებას პირდაპირი წესით გაყიდვა ან/და გაცვლა დღეიდან ახალი პირობებით მოხდება. მთავრობას ქონების პირდაპირი ფორმით პრივატიზებისთვის რამდენიმე კრიტერიუმი განსაზღვრა, მათ შორის ქონების პირდაპირი მიყიდვისთვის ინვესტორმა ადგილზე დღგ-ს გარეშე, არანაკლებ 100 მილიონი ლარის ინვესტირების ვალდებულება უნდა აიღოს. სპეციალისტების ნაწილის შეფასებით ამ მიმართულებით შესაბამისი კრიტერიუმების გაწერა კორუფციის რისკებს არსებითად არ შეცვლის და მათი შეფასებით, პირიქით, მსხვილ ბიზნესჯგუფებს მეტად პრივილეგირებულ მდგომარეობაში ჩააყენებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს ეიპიემ ტერმინალს ფოთმა რეკორდული რაოდენობის საკონტეინერო ტვირთი დაამუშავა. პორტის მენეჯმენტის ცნობით, გასულ წელს ფოთის პორტმა 636 466 ერთეული კონტეინერი დაამუშავა, რაც 2024 წლის იგივე პერიოდთან შედარებით 17%-ით მაღალი მაჩვენებელია. ამავდროულად, 2025 წლის მონაცემებით, 16%-ით გაზრდილია საკონტეინერო გემების მიღებაც. „ეიპიემ ტერმინალს ფოთმა“ გასულ წელს 362 საკონტეინერო გემი მიიღო, მაშინ როდესაც 2024 წელს - 313 გემის მომსახურება მოხდა. რაც შეეხება გენერალურ ტვირთს, კომპანიის მიერ 2025 წელს 243 048 ტონა ტვირთი დამუშავდა, რაც 1%-ით დაბალი მაჩვენებელია შარშანდელ ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებაში. საბორნე გზით მიღებული ტვირთი 2024 წელთან შედარებით მომატებულია. 2025 წელს ამ გზით 164 631 ტონა ტვირთი შემოვიდა. რა ტიპის ტვირთს მოემსახურა გასულ წელს საქართველოს უმსხვილესი ნავსადგური და რა გეგმები აქვს ეიპიემს წელს საქართველოში? სტუმარი: ზვიად ჩხარტიშვილი - ფოთის საზღვაო ნავსადგურის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia