როგორ ვითარდება სადაზღვევო ბაზარი?
20 ნახვა მაისი 2, 2025
ბოლო 5 წელში სადაზღვევო სექტორის მიერ მოზიდული პრემიის მოცულობა თითქმის გაორმაგდა - ამის შესახებ დაზღვევის ზედამხედველობის სამსახურის უფროსმა დაზღვევის დღესთან დაკავშირებით გამართული ღონისძიების ფარგლებში განაცხადა. დავით ონოფრიშვილის თქმით, გასულ წელს სადაზღვევო სექტორი დამატებით 18%-ით გაიზარდა და მოზიდულმა პრემიამ მილიარდ 259 მლნ ლარი შეადგინა. ღონისძიების ფარგლებში საუბარი ისეთ საკითხებს შეეხო როგორიცაა დაზღვევის შესახებ ცნობიერების ამაღლება, ბაზრის პოპულარიზაციის მხარდაჭერა და მომხმარებლის უფლებებია. რა ტენდენციებია სადაზღვევო ბაზარზე და ზრდის რა პოტენციალი გააჩნია ინდუსტრიას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
12:40
ცვლილებები საპენსიო შენატანების დეკლარირების პროცესში - რა შემთხვევაში დაჯარიმდებიან კომპანიები?
48 ნახვა მაისი 2, 2025
საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვან შესრულებაზე კონტროლი გამკაცრდა. 1 მაისიდან ძალაში შევიდა საკანონმდებლო ცვლილება, რომლის მიხედვით, საპენსიო ფონდის და შემოსავლების სამსახურის დეკლარაციის ბაზა ერთიანდება. დეკლარირება შემოსავლების სამსახურში მოხდება და ეს იქნება საპენსიო სააგენტოს ინფორმაციის წყარო. საპენსიო ფონდს კი შეეძლება დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვანი შესრულებისთვის კომპანიები დააჯარიმოს. პირველ ჯერზე ჯარიმა 500 ლარია, განმეორების შემთხვევაში კი 1000 ლარი. კერძო სექტორის წარმომადგენლების ნაწილს ცვლილებებთან დაკავშირებით შენიშვნები აქვს და მიიჩნევს, რომ დაჯარიმების მექანიზმი დასახვეწია, რადგან არსებული მიდგომით შესაძლოა, როგორც დამრღვევი, ასევე კეთილსინდისიერი გადამხდელები დაჯარიმდნენ. რა შეიცვალა საპენსიო შენატანების ადმინისტრირების ნაწილში და რა პრობლემებს ხედავს ბიზნესი ახალ წესში? სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - აუდიტორული კომპანია Kreston Georgia-ს მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქეშბექი-მაღალი ფასების მთავარი ფაქტორი/რა აჩვენა FMCG ბაზრის მონიტორინგმა?
38 ნახვა მაისი 1, 2025
საცალო ფასზე ყველაზე მეტად ქეშბექი მოქმედებს, რომელიც მზარდია - კონკურენციის სააგენტო FMCG ბაზრის მონიტორინგის შუალედური შედეგებს აქვეყნებს. მარეგულირებლის ცნობით, FMCG ბაზრის საცალო დონეზე, მნიშვნელოვან საკითხს წარმოადგენს რითეილის მიერ დისტრიბუტორებისთვის დაწესებული სხვადასხვა ტიპის არაპირდაპირი გადასახადები, როგორიცაა ქეშბექი, ქსელში/ახალ მაღაზიაში შესვლის გადასახადი, თარო, თუ მარკეტინგი. სააგენტოს პოზიციით, მიუხედავად იმისა, რომ ქეშბექის დიაპაზონი მსგავს პროდუქტებზე ცვალებადია, დისტრიბუტორების და რითეილის დონეზე, საბოლოო ჯამში, პროდუქტი საცალო დონეზე, მეტ-ნაკლებად, იდენტურ ფასად იყიდება. ანუ იმ შემთხვევაში, როდესაც რითეილში შედარებით დაბალი ქეშბექი ფიქსირდება - მაღალია უშუალოდ რითეილის შემდგომი ფასნამატი და პირიქით. რა მოცულობის არის დღეს FMCG ბაზარი და როგორ უნდა დარეგულირდეს ურთიერთობები მწარმოებელს, დისტრიბუტორსა და რითეილ სექტორს შორის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5:01
საპენსიო შენატანების დარღვევით შესრულებაზე ჯარიმები ამოქმედდა - რა შენიშვნები აქვს ბიზნესს;
44 ნახვა მაისი 1, 2025
დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვან შესრულებაზე კონტროლი მკაცრდება. დღეიდან ძალაში შევიდა საკანონმდებლო ცვლილება, რომელის მიხედვით, 1 მაისიდან საპენსიო ფონდის და შემოსავლების სამსახურის დეკლარაციის ბაზა ერთიანდება. დეკლარირება შემოსავლების სამსახურში მოხდება და ეს იქნება საპენსიო სააგენტოს ინფორმაციის წყარო. საპენსიო ფონდს კი შეეძლება დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვანი შესრულებისთვის კომპანიები დააჯარიმოს. თავად კერძო სექტორს ცვლილებებთან დაკავშირებით შენიშვნები აქვს და მიიჩნევს, რომ დაჯარიმების მექანიზმი დასახვეწია, რადგან არსებული მიდგომით შესაძლოა, როგორც დამრღვევი, ასევე კეთილსინდისიერი გადამხდელები დაჯარიმდნენ. რა იცვლება კანონით, რამდენად არის მზად ბიზნესი და რა კითხვები რჩება კერძო სექტორს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პირველადი ჯანდაცვის რეფორმა - რა იცვლება სისტემის სუსტი რგოლის გასაძლიერებლად?
პირველადი ჯანდაცვის რგოლის გასაძლიერებლად „ქართული ოცნება“ რეფორმას იწყებს. დაფინანსების ზრდა, შედეგზე ორიენტირებული დაფინანსების სქემის შემოღება და მოქალაქეებისთვის უფასო გამოკვლევების სპექტრის ზრდა -„ქართული ოცნების“ შემდეგი წლების გეგმის ნაწილია, რა მიზნითაც ის სექტორში 120 მილიონი ლარის ინვესტირებას გეგმავს. პირველადი ჯანდაცვის რეფორმა სარჯველაძის წინამორბედების პირობებშიც სამინისტროს პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენდა, თუმცა ამ დრომდე პირველადი ჯანდაცვის რგოლში მნიშვნელოვანი ცვლილებები ამ დრომდე არ გატარებულა. როგორ აპირებს ჯანდაცვის სამინისტრო სისტემის ყველაზე სუსტი რგოლის გაძლიერებას და მათ შორის ოჯახის ექიმის ინსტიტუტის მიმართ ნდობის გაზრდას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
46 ნახვა მაისი 1, 2025
დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვან შესრულებაზე კონტროლი მკაცრდება. დღეიდან ძალაში შევიდა საკანონმდებლო ცვლილება, რომელის მიხედვით, 1 მაისიდან საპენსიო ფონდის და შემოსავლების სამსახურის დეკლარაციის ბაზა ერთიანდება. დეკლარირება შემოსავლების სამსახურში მოხდება და ეს იქნება საპენსიო სააგენტოს ინფორმაციის წყარო. საპენსიო ფონდს კი შეეძლება დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვანი შესრულებისთვის კომპანიები დააჯარიმოს. თავად კერძო სექტორს ცვლილებებთან დაკავშირებით შენიშვნები აქვს და მიიჩნევს, რომ დაჯარიმების მექანიზმი დასახვეწია, რადგან არსებული მიდგომით შესაძლოა, როგორც დამრღვევი, ასევე კეთილსინდისიერი გადამხდელები დაჯარიმდნენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 01.05.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 01.05.2025 BOG-ის დაფინანსებით, Bene Group-ი გარდაბანში სასაწყობე კომპლექსს ააშენებს - პროექტის ღირებულება $5.5 მლნ-ია; „თეგეტამ“, „გალტ & თაგარტთან“ ექსკლუზიური პარტნიორობით, 10 მილიონი აშშ დოლარის ობლიგაციები წარმატებით განათავსა; უძრავი ქონების ბაზარზე გადავადებული მოთხოვნის აღდგენის პროცესი დაიწყო - „მონოლით ჯგუფი“; საქართველოში სატაცური იმპორტი 100%-ით გაიზარდა - სად ვყიდულობთ? "10 მაისიდან ოქტომბრის ბოლომდე არის ჯავშნები, თუ არ გაგვიუქმდა" - სასტუმროს "ფოსტა"; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
6:04
საცალო ფასზე ყველაზე მეტად ქეშბექი მოქმედებს, რომელიც მზარდია - რა აჩვენა FMCG ბაზრის მონიტორინგმა?
32 ნახვა მაისი 1, 2025
პროდუქტების უმრავლესობაზე ქეშბექის დინამიკა მზარდია - კონკურენციის სააგენტო FMCG ბაზრის მონიტორინგის შუალედურ ანგარიშს აქვეყნებს. ანგარიშის მიხედვით, საცალო ფასზე ყველაზე მეტად ქეშბექი მოქმედებს, რომელსაც დისტრიბუტორი მიწოდებული პროდუქციის ფასიდან იხდის, შესაბამისი პროცენტული ოდენობით. საკითხზე დისტრიბუტორები წლებია მთავრობას რითეილ სექტორთან არსებული ურთიერთობის დარეგულირებას სთხოვენ, თუმცა ბაზრის რეგულირებას არ ეთანხმებიან რითეილ სექტორის წარმომადგენლები. რა გამოწვევებთან არის დაკავშირებული მცირე და საშუალო მეწარმეებისთვის ქსელურ მაღაზიებში პროდუქციის განთავსება და რა არგუმენტები აქვთ რითეილერებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
11:36
RTGS სისტემა - როგორ მუშაობს რეალურ რეჟიმში ანგარიშსწორების სისტემა?
26 ნახვა მაისი 1, 2025
როგორ მუშაობს დღეს დროის რეალურ რეჟიმში ანგარიშსწორების სისტემა და რას შეცვლის მომხმარებლებისთვის რეფორმა, რომელზეც ეროვნული ბანკი მუშაობს და რაც, სისტემაში საგადახდო პროვაიდერების ინტეგრირებას მოიაზრებს? სტუმარი: ნატალია ჭყოიძე - ეროვნული ბანკის საგადახდო სისტემების დეპარტამენტის უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia