ალბანეთში პირველი AI-მინისტრი დანიშნეს - რას ნიშნავს ეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Microsoft-ი თანამშრომლების მიმართ მეტ ემპათიას გამოიჩენს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Paramount-სა და Warner Bros გაერთიანება ისევ სურთ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BMG ზუსტად ისე აგრძელებს საქმიანობას, როგორც ვითარდებოდა ბოლო 8-9 წლის მანძილზე, გვექნება ბევრი ახალი პროექტი, საქართველოში და საზღვარგარეთ, ახალი მედია ბრენდები, რომელსაც ვიწყებთ წელსვე, 2025 წლის შემოდგომაზე. ჩვენ დავასრულეთ ჩვენი საქმიანი და პირადი ურთიერთობაც გამომცემლობა ფორბსთან, და BMG-ს ამ გამოცემასთან არაფერი აკავშირებს. ბიზნეს საზოგადოებისთვის გასაგონად, არც ვაპირებთ რაიმე კვეთას ამ ბრენდთან მომავალში, მითუმეტეს ჩვენი გზა გვაქვს გასავლელი, რომელიც მხოლოდ განვითარებაზეა ორიენტირებული და არა ორთოდოქსს, გაყინულ წარსულში ჩარჩენილ ვითომ მმართველებზე, თუ მმართველი პარტიის მეორეხარისხოვან სპიკერებზე, საკუთარ თავს ექსპერტებს უწოდებენ, იდეაში გადმოცემის უნარებიც და ზრდილობაც დაეწუნებათ, მაგრამ ეს არ არის ფორმატი სადაც ამგვარი თემები ირჩევა-ამის დროც მოვა, და აბანოში გამოჩნდება თეთრიც და შავიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გვსურს მოგიყვეთ კიდევ ერთ წარმატებულ ქართულ სანაყინე ბრენდზე, რომელმაც ბაზარზე კუთვნილი ადგილი და მოთხოვნა გამორჩეული გემოებით მოიპოვა-დაიმკვიდრა. Cone Cultur-ის ასორტიმენტი ქართული გემოებით უკვე სამ ასეულს აღწევს. ხელნაკეთი ნაყინის მწარმოებელ ქართული ბრენდი აქცენტს ჯანსაღ, ნატურალურ ინგრედიენტებზე აკეთებს. ქმნის ისეთ ერთი შეხედვით ისეთ წარმოუდგენელ გემოებს, როგორიცაა აჯიკის, რეჰანის, ნივრის ნაყინებია. კომპანიის მესვეურთა მიზანიც იმთავითვე ქართული გასტრონომიის ნაყინში ინტეგრირება იყო და იდეამ ნამდვილად გაამართლა.ამის დასტურია, რომ ნაყინის ეს ქართული ბრენდი ნეტფლიქსის ერთ-ერთ ცნობილ შოუშიც მოხვდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მხოლოდ ქართულის გმირი ამჯერად რაჭაში, კერძოდ ამბროლაურში მდებარე მეღვინეობა “მელიტონია”, რომელიც ამ სახელით ბაზარზე 2021 წლიდან ოპერირებს, თუმცა მეღვინეობას, რომელზეც დეტალები უნდა გაგიზიაროთ, მრავალწლიანი ოჯახური ისტორია აქვს. სწორედ ეს ისტორია გახდა შემდგომში რაჭაში ღვინის წარმოების დაწყების საფუძველიც. მელიტონი ამჟამად სხვადასხვა სახეობის ღვინოებს აწარმოებს და როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზრებზეც აქტიურადაა წარმოდგენილი, თუმცა კომპანიას წინ მრავალფეროვანი სამომავლო გეგმები აქვს, რომელიც მარნის ტერიტორიაზე ტურისტული ინფრასტრუქტურის გამართვას ითვალისწინებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობაში "რთველი 2025"-ის ფარგლებში წელს 200-250 ათასი ტონა ყურძნის მოსავლის აღების მოლოდინი აქვთ. ირაკლი კობახიძის თქმით, სახელმწიფო განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს მევენახეობა-მეღვინეობის მხარდაჭერას და ამ კუთხით, ეს წელიც არ იქნება გამონაკლისი. როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, სახელმწიფო საწარმო „მოსავლის მართვის კომპანია“ კახეთის რეგიონში მოწეული საფერავის ჯიშის ყურძენს 1.50 ლარად ჩაიბარებს, რქაწითელსა და სხვა საღვინე ჯიშებს-1.20 ლარად, ხოლო არაკონდიციურ და დაზიანებულ ყურძენს-1.00 ლარად. საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, წელს კახეთის რეგიონში, რთველის პროცესში, ღვინის კერძო კომპანიებზე სუბსიდია აღარ გაიცემა. ჭარბ ყურძენს სახელმწიფო საწარმო შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ ხარიხის მიხედვით დიფერენცირებულ ფასად იბარებს: კახეთის რეგიონში მოწეული საფერავის ჯიშის ყურძენს - 1.50 ლარად, „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართულ სხვა საღვინე ჯიშებს - 1.20 ლარად, არაკონდიციურ და დაზიანებულ/ან დაავადებულ ყურძენს-1.00 ლარად. მთავრობამ ღვინის ეროვნული სააგენტოს მოსავლის მართვის კომპანიისთვის 50 მლნ ლარის სუბსიდიის გადაცემა დაავალა, რის შესახებაც განკარგულება გამოსცა. საქართველო წლევანდელ რთველს ბევრი მნიშვნელოვანი ცვლილებებით ხვდება, ჯერ კიდევ ბევრი დეტალით ბუნდოვანი დაფინანსების შეცვლილი მოდელითაც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია "პონტუსი" მსოფლიოში ერთ-ერთ წამყვან სასტუმროების მმართველ კომპანია "როტანასთან" ერთად გონიოში, "როტანას" მიერ საქართველოში მართულ პირველ 5-ვარსკვლავიან სასტუმროს აშენებენ. მსგავსი მასშტაბის პროექტის განხორციელება მხოლოდ ადგილობრივი რესურსებით შეუძლებელია. Pontus-ი და მისი აღმასრულებელი გუნდი თანამშრომლობს წამყვან საერთაშორისო კონტრაქტორებთან — Creative Clinic არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან, საკმაოდ ცნობილი სტუდია, რომელიც სპეციალიზდება ბრენდირებულ სასტუმროებზე და რომლის პორტფელშია Rotana, ასევე Hyatt, InterContinental, Mercure და სხვათა მიერ მართული ბრენდირებული სასტუმროები. სექტემბერი კი არის თვე, როცა "პონტუსის" გუნდმა დაამკვიდრა ერთგვარი ტრადიცია და თავს უყრის გონიოში ყველა არსებულ და დაინტერესებულ ინვესტორებს, ვისაც სურთ შავიზღვისპირეთში ამ დროისთვის ყველაზე დიდი სასტუმროს ინვესტორები და აპარტამენტების მეპატრონეები გახდნენ. წელს ტრადიცია არ დარღვეულა და ამიტომაც ვესტუმრეთ გონიოს. დავესწარით ამ 2 დღიან ღონისძიებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უვიზოს გაუქმებაზე ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის მიცემული "დედლაინი" ამოიწურა. როგორც ირკვევა, 31 აგვისტოს ქართულმა მხარემ ბრიუსელში საკუთარი ანგარიში წარადგინა, რომელიც არ გაასაჯაროვა, თუმცა 55 გვერდიანი დოკუმენტი მედიაში მაინც გავრცელდა. საინტერესოა, რას წერს ქართული ოცნება ევროკავშირს და რამდენად დამაჯერებელია მისი არგუმენტები ბრიუსელისთვის, რომელმაც თითოეული ჩვენგანისთვის უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილება უნდა მიიღოს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ იცვლება მსოფლიოში სხვადასხვა გეოპოლიტიკური მიმდინარეობები და რამდენად ცვლის ეს ეკონომიკურ და ფინანსურ წესრიგს მსოფლიოში? რა მიმდინარეობებთან გვაქვს საქმე იმ ფონზე, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების მიმართ, განსაკუთრებით აღმოსავლეთისა და აზიის ქვეყნების დამოკიდებულება მკვეთრად შეცვლილია. მსოფლიო შეძრა შესაძლო ტრიუმვირატის არსებობამ ჩინეთის, ინდოეთისა და რუსეთის ფედერაციის სახით და ეს იმ ფონზე, რომ შეერთებული შტატები ამ დრომდე ვერ აგვარებენ უკრაინაში მიმდინარე ომს, ბოლო მონაცემებით პრეზიდენტი ტრამპი ამბობს:” მე მზად ვარ დავუწესო რუსეთს უმკაცრესი სანქციები, თუ ევროპა სრულად შეწყვეტს რუსული ნავთობის და გაზის შესყიდვას.”-ო. რა პროცესებთან გვაქვს საქმე, რომელიც ცვლის ეკონომიკურ კავშირებს და ფინანსურ ურთიერთობებსაც? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაც შეეხება გლობალურად კომპანიების საჯარო განთავსებების დინამიკას, აქაც საკმაოდ აქტიურად არის წარმოდგენილი ბიზნესი - სულ უფრო მეტად იზრდება იმ კომპანიათა რაოდენობა, ვისაც სურს საკუთარი აქციები საჯარო მოთხოვნა - მიწოდების გლობალურ ქსელში გაუშვას. ცხადია, ეს ურთულესი პროცესია და ნამდვილად არ არის მარტივი მოქმედება, ეს უკავშირდება კომპანიის მართვის სტილიდან დაწყებული, ყველაზე მაღალი დონის გამჭვირვალობით წარმოებული ბიზნეს პროცესებით დასრულებული; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი /14.09.2025 ✔️6 თვეში საქართველოში უფრო მეტი ადამიანი გარდაიცვალა, ვიდრე დაიბადა; ✔️დემოგრაფიული პრობლემები საქართველოში/როგორ ისახება ეს ეკონომიკაზე? ✔️FDI 12%-ით, $580.1 მლნ-მდე შემცირდა(QII/2025); ✔️IDS Borjomi-გამოწვევებიდან განვითარებამდე/როგორ სანქციებს კომპანია? ✔️საქართველოდან ექსპორტზე $100.2 მილიონის მინერალური და მტკნარი წყლები გავიდა-სად ვყიდით? ✔️წინანდლიდან საქართველოს შავიზღვისპირეთში/”სილქ როუდ ჯგუფი” მორიგ ინვესტიციებს აანონსებს; ✔️ქართული კომპანიების ლონდონის საფონდო ბირჟაზე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ყალიბდებოდა დამოუკიდებელი საქართველოს ჯანდაცვა & ფარმაცია? ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 14.09.2025 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საინტერესო ვიდეო ისტორიას გთავაზობთ, რომელიც გვიყვვება - როგორ ყალიბდებოდა დამოუკიდებელი საქართველოს ფარმაცევტიკა. დამოუკიდებლობის გზაზე საქართველო მრავალ გამოწვევას შეხვდა — ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სფერო, რომელიც ახალ რეალობას უნდა შეგუებოდა, ფარმაცევტიკა იყო. გიყვებით, თუ როგორ ჩამოყალიბდა წამლის წარმოებისა და მიწოდების სისტემა? როგორ მოიპოვა და აიმაღლა ნდობა კერძო სექტორმა? და როგორ გაუმკლავდა საქართველო მედიკამენტების დეფიციტსა და რეგულაციების არარსებობას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ყალიბდებოდა დამოუკიდებელი საქართველოს ჯანდაცვა & ფარმაცია? სტუმარი: პაატა კურტანიძე - “ავერსი” დამფუძნებელი, მმართველი პარტნიორი; გადაცემის ავტორები: ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ყალიბდებოდა დამოუკიდებელი საქართველოს ჯანდაცვა & ფარმაცია? ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 14.09.2025 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia