რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 23.06.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 23.06.2025 "ვაკვირდებით განვითარებად ბაზრებს..." - როგორ იქცა საქართველო Lamborghini-ის სტრატეგიის ნაწილად? პირველად საქართველოში, “ელპლუსმა” ცეცხლმედეგ კარებზე CE მარკირება მოიპოვა; მაისში, ბათუმში ბინების გაყიდვები და ფასი გაიზარდა - მ²-ის საშუალო ღირებულება 1 203 დოლარია; ინფორმაცია/კომუნიკაციების სექტორის FDI-ში უშუალოდ IT კომპანიების წილი ძალიან ცოტაა - თორნიკე თოხაძე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნავთობი გაძვირდა - რა გავლენა აქვს აშშ/ისრაელ-ირანის კონფლიქტს ეკონომიკაზე?
34 ნახვა ივნისი 23, 2025
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო ამბობს, რომ ჰორმუზის სრუტის ჩაკეტვა ირანისთვის "ეკონომიკური თვითმკვლელობის" ტოლფასი იქნება. რუბიომ ჩინეთს მოუწოდა, ამ საკითხთან დაკავშირებით დაუკავშირდნენ ირანელებს, რადგან ჩინეთი ამ სრუტეზე ნავთობის ტრანსპორტირების თვალსაზრისით მნიშვნელოვნად დამოკიდებულია. "ჩინეთის მთავრობამ უნდა მოუწოდოს ირანელებს, რადგან ისინი ძალიან არიან დამოკიდებული ამ სრუტით გადაზიდულ ნავთობზე. თუ ამას იზამენ [ირანელები] ეს იქნება კიდევ ერთი საშინელი შეცდომა და ეკონომიკური სუიციდი", - თქვა რუბიომ Fox News-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში. მას შემდეგ, რაც აშშ-მა ირანის ბირთვული ობიექტები დაბომბა ირანის პარლამენტმა სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი ჰორმუზის სრუტის დახურვას დაუჭირა მხარი. სპარსეთის ყურეში მდებარე სრუტე მსოფლიო ვაჭრობის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პუნქტია, რომლის გავლითაც ნავთობის დაახლოებით 20 პროცენტი გადის, რაც დღეში დაახლოებით 20 მილიონი ბარელია. შესაბამისად, ის მსოფლიო ვაჭრობისთვის კრიტიკული მნიშვნელობისაა. ირანი ამ სრუტის ჩაკეტვით ადრეც იმუქრებოდა, თუმცა სისრულეში არასდროს მოუყვანია. მისი ჩაკეტვა მსოფლიოში ნავთობპროდუქტებზე ფასის ზრდას გამოიწვევს, რადგან ის ერთადერთი საზღვაო გზაა, რომელიც სპარსეთის ყურეს ღია ოკეანესთან აკავშირებს და მის სანაპიროებთან ნავთობის ისეთი მსხვილი მწარმოებლები არიან, როგორებიცაა ირანი, საუდის არაბეთი, ერაყი, ქუვეითი და არაბთა გაერთიანებული საამიროები. უახლეს მონაცემებსაც გაგაცნობთ სანავთობო ბირჟიდან, მიმდინარედ WTI ის ტიპის ნავთობი 74.5 დოლარად ივაჭრება, ბრენდის ფასი კი 77.7 დოლარია. 1 კვირიან ჭრილში ორივე ტიპის ნავთობზე ფასები 0.73%-ითაა გაზრდილი. სტუმარი: ზვიად სხვიტარიძე - ამერიკული საკონსულტაციო კომპანია ZTN Consulting-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როცა სახელმწიფოა დამკვეთი - რა გამოწვევები აქვს ბიზნესს ტენდერებში?
24 ნახვა ივნისი 23, 2025
დედაქალაქში 8.5 კვადრატული კილომეტრი ფართობის გზის საფარი და 1 754 ქუჩა თუ გამზირი რეაბილიტირდა და გაკეთდა. გზების რეაბილიტაციასთან ერთად სრულად შეიცვალა მიწისქვეშა კომუნიკაციები, დაირგო მწვანე ნარგავები, მოეწყო ახალი განათებები და მიწისქვეშა კონტეინერები. თბილისში აშენდა 3 ახალი ესტაკადა და პანდუსი, ერთი ახალი საავტომობილო ხიდი, ორი ახალი გვირაბი, სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 12 ხიდსა და პანდუსს. თბილისის მერია განხორციელებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს აჯამებს. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ინფრასტრუქტურის მშენებლები, კომპანიები, რომელთათვისაც თბილისის მერია ერთ-ერთი მსხვილი დამკვეთია. რა გამოწვევებს აწყდებიან კერძო სექტორის წარმომადგენლები მაშინ როცა სახელმწიფოს ემუშავებიან და რა მიმართულებით არის აუცილებელი ცვლილებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა აფერხებს საქართველოში სამედიცინო ტურიზმის განვითარებას?
42 ნახვა ივნისი 20, 2025
საქართველოში სამედიცინო ტურიზმის განვითარება არ ხდება, რის გამოც ამ მიზნით ჩამოსული ვიზიტორების რაოდენობა იკლებს. 2024 წელს გასულ წელთან შედარებით სამკურნალო გამაჯანსაღებელი მიზნით განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობა 14%-ით შემცირდა. არადა ბიზნესის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ამ კუთხით პოტენციალი არსებობს, რომელიც უნდა გამოვიყენოთ, რითაც საქართველომ მნიშვნელოვანი შემოსავლის გენერირება შეიძლება შეძლოს. რატომ ვერ ვითარდება საქართველოში სამედიცინო ტურიზმი, რამდენად არსებობს დღეს მოთხოვნა ამ ტიპის ვიზიტებზე და რა უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ საქართველომ ტურიზმის ეს მიმართულებით განავითაროს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა რისკები ახლავს ენერგეტიკული ბირჟის სრულ გახსნას?
56 ნახვა ივნისი 20, 2025
„საქართველოს ბანკის“ ორგანიზებით გამართულ კონფერენციას ელენე გოგბერაშვილი ესწრებოდა, რომლის დროსაც პრეზენტაციის ფარგლებშიც და მის მიღმაც მნიშნელოვანი თემა ენერგეტიკული ბირჟის ამოქმედება იყო, რომელიც სრულად ამ დრომდე არსებული ინფორმაციით პირველი ივლსიდან უნდა ამოქმედდეს. წინასწარი ეჭვები იმაზე რომ ბირჟის სრულად ამოქმედება არ მოხდება და დღით ადრე და დღიურ ბაზრებზე საათობრივი პროდუქტებით ვაჭრობა არ დაიწყება აქტუალურია - ცნობილია, თუ არა რა რეჟიმში გააგრზელებს ოპერირებას ენერეგტიკული ბირჟა რამდენიმე დღეში, როგორია კერძო სექტორის პოზიცია და რას ამბობენ მთავრობაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელექტროენერგიის ბაზარი საქართველოში - G&T-მა კონფერენციას უმასპინძლა;
52 ნახვა ივნისი 20, 2025
გალტ&თაგარტმა ელექტროენერგიის სექტორის კონფერენცია გამართა. ღონისძიების ფარგლებში საინვესტიციო ბანკმა ახალი კვლევა წარმოადგინა, რომელიც ელექტროენერგიის გენერაციის, მოხმარებისა და ფასების ტენდენციებს, ექსპორტის შესაძლებლობებს და ყველა იმ ძირითად საკითხს მიმოიხილავს, რომელიც სექტორში ინვესტირებისას უნდა იყოს გათვალისწინებული. რა პერსპექტივები არსებობს ენერგეტიკის დარგში და სად ხედავს კერძო სექტორი გამოწვევებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელექტროენერგიის ბაზარი საქართველოში;
36 ნახვა ივნისი 20, 2025
დღეს გალტ&თაგარტმა ელექტროენერგიის სექტორის კონფერენცია გამართა. ღონისძიების ფარგლებში საინვესტიციო ბანკმა ახალი კვლევა წარმოადგინა, რომელიც ელექტროენერგიის გენერაციის, მოხმარებისა და ფასების ტენდენციებს, ექსპორტის შესაძლებლობებს და ყველა იმ ძირითად საკითხს მიმოიხილავს, რომელიც სექტორში ინვესტირებისას უნდა იყოს გათვალისწინებული. რა პერსპექტივები არსებობს ენერგეტიკის დარგში და სად ხედავს კერძო სექტორი გამოწვევებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia