ენერგეტიკული ბირჟის სრული გახსნა კიდევ ერთხელ, 2 წლით გადავადდა. საქართველოს მთავრობის შესაბამისი დადგენილება 26 ივნისს ამოქმედდა. ენერგეტიკულ ბირჟას გარდამავალი მოდელით 2025 წლის 1 ივლისამდე უნდა ემუშავა და შემდგომ უკვე პლატფორმაზე ვაჭრობა სრულყოფილად უნდა დაწყებულიყო, თუმცა საკანონმდებლო მაცნეზე გამოქვეყნებული დოკუმენტის თანახმად, გადავადება 2027 წლის პირველ ივლისამდე მოხდა. რა ფაქტორებმა განაპირობა ენერგეტიკული ბირჟის მორიგი გადავადება, როგორია კერძო სექტორის შეფასება და რა სახით უნდა ამოქმედდეს ბირჟა 2027 წლის 1 ივლისიდან იმისთვის, რომ ყველა მხარის პოზიცია გათვალისწინებული იყოს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 27.06.2025
ლურჯი ეკონომიკა, ლოგისტიკა, საზღვაო ტრანსპორტის და მწვანე დერეფნების განვითარება - ეს ნაწილია იმ მიმართულებებისა, რომელსაც ბათუმის გენერალური გეგმის კონცეფცია ითვალისწინებს. დოკუმენტი, მასზე მომუშავე “სითი ინსტიტუტმა” უკვე წარუდგინა ბათუმის საკრებულოს. სანამ მუნიციპალიტეტი ქალაქის განვითარების სტრატეგიულ დოკუმენტს დაამტკიცებს, წინ კიდევ ერთი საჯარო განხილვების ეტაპია. როგორ ხედავენ გენ გეგმის ავტორები ბათუმის განვითარებას, რას გულისხმობს ლურჯი ეკონომიკა და რა გამოწვევები არსებობს ზღვისპირა ქალაქში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესის მოლოდინები კვლავ ნეგატიურია. საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის მიერ მომზადებულ მეორე კვარტალის BAG ინდექსის თანახმად, 2025 წლის II კვარტალში, I კვარტალთან შედარებით, ბიზნესის მომდევნო 6 თვის მოლოდინის მაჩვენებელი 5.7 ქულით გაუარესდა. ამასთან, გაუარესებულია ბიზნეს კლიმატიც და 2025 წლის II კვარტალში BAG ბიზნეს კლიმატი მცირედით - 0.2 ქულით გაუარესდა, გასული წლის II კვარტალთან შედარებით. რა განაპირობებს კერძო სექტორში ნეგატიური მოლოდინების შენარჩუნებას და როგორია ბიზნესის განწყობა კიდევ უფრო დამძიმებული პოლიტიკური პროცესების და ქვეყანაში შექმნილი არასტაბილურობის ფონზე? სტუმარი: ლევან ყარალაშვილი - „საქართველოს რეკონსტრუქციისა და განვითარების კომპანიის (GRDC) აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ენერგეტიკული ბირჟის სრული გახსნა მეშვიდედ, ამჯერად 2 წლით გადავადდა. კერძო სექტორის წარმომადგენლები ამბობდნენ, რომ არაერთი ბუნდოვანი საკითხის გათვალისწინებით, ბაზრის სრულყოფილი გახსნა 1 ივლისიდან გამართლებული არ იყო და ამბობდნენ, რომ ამ სახით ბირჟის ამოქმედება არაერთ გამოწვევასთან იყო დაკავშირებული. რა ფაქტორებმა განაპირობა ენერგეტიკული ბირჟის მორიგი გადავადება, როგორია კერძო სექტორის შეფასება და რა სახით უნდა ამოქმედდეს ბირჟა 2027 წლის 1 ივლისიდან იმისთვის, რომ ყველა მხარის პოზიცია გათვალისწინებული იყოს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყანაში ქერის და ხორბლის აღების პროცესი დაიწყო. არასახარბიელო კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე ფერმერები ხორბლის ხარისხთან მიმართებით გამოწვევებს ელოდებიან, თუმცა ამბობენ, რომ მოსავალი რაოდენობრივად გასულ წელთან შედარებით უფრო მეტი იქნება. რა გამოწვევები აქვთ მოსავლის აღების პროცესში ფერმერებს, რა არის საპროგნოზო მოსავალი და როგორი იქნება წელს ჩასაბარებელი ხორბლის ფასი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დაკრედიტების ზრდის ტემპი შენელდა. მაისში კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელის ზრდის ტემპი 15%-მდე შენელდა. შემცირებულია როგორც ბიზნესზე, ასევე ფიზიკურ პირებზე გაცემული სესხების ზრდის ტემპი. ეკონომისტების ნაწილი აცხადებს, რომ საკრედიტო აქტივობის შენელება საყურადღებოა და პირველ რიგში, ბიზნესსა და მოსახლეობაში არსებულ ნეგატიურ განწყობებზე მიუთითებს. თავად საბანკო სექტორში კი განმარტავენ, რომ გასული წლის შედარებით მაღალი აქტივობის შემდეგ სექტორში ზრდის ტემპი ნორმალიზდება და ის კვლავ კარგ ნიშნულზე ნარჩუნდება #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 26.06.2025 "ემპი დეველოპმენტი" ახალ სავაჭრო ცენტრს "თელავი მოლს" ხსნის; რამდენად არის დაბალ მხარჯველუნარიანი ტურისტით [მაღალ მხარჯველუნარიანის] ჩანაცვლება კარგი, სადაო საკითხია - „ფალიანი“; Courtyard by Marriott Batumi: "ზაფხულის ჯავშნების 70%-ი შევსებულია"; ვვარაუდობთ, რომ ჩვენი სფერო ყოველ წელს დაახლოებით 20%-ით გაიზრდება - “გორგია”; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დაკრედიტების ზრდის ტემპი შენელდა. მაისში კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელის ზრდის ტემპი 15%-მდე შენელდა. შემცირებულია როგორც ბიზნესზე, ასევე ფიზიკურ პირებზე გაცემული სესხების ზრდის ტემპი. ეკონომისტების ნაწილი აცხადებს, რომ საკრედიტო აქტივობის შენელება საყურადღებოა და პირველ რიგში, ბიზნესსა და მოსახლეობაში არსებულ ნეგატიურ განწყობებზე მიუთითებს. თავად საბანკო სექტორში კი აცხადებენ, რომ გასული წლის შედარებით მაღალი აქტივობის შემდეგ სექტორში ზრდის ტემპი ნორმალიზდება და ის კვლავ კარგ ნიშნულზე ნარჩუნდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაისიდან საქართველომ ელექტროენერგიის ექსპორტი დაიწყო. გენერაციის ობიექტების მიერ გამომუშავებული ენერგიის ექსპორტი ივნისშიც გაგრძელდა. არსებული მონაცემებით, ივნისში უკვე ექსპორტირებულია დაახლოებით 350-400 მლნ კვტ სთ ელექტროენერგია, მაშინ როცა მაისში ექსპორტზე 187,67 მლნ კვტ.სთ ელექტროენერგია გავიდა. მაისის მონაცემები ცხადყოფს, რომ ელექტროენერგიის ექსპორტი მნიშვნელოვნად არის შემცირებული, რადგან შარშან ანალოგიურ პერიოდში საექსპორტო ბაზრებისთვის 311 მლნ კვტ.სთ-ზე მეტის ელექტროენერგია იყო მიწოდებული. რა სურათია ელექტროენერგიის საექსპორტო ბაზრებზე დღეს, რის ხარჯზე იზრდება ქვეყნის შიდა მოხმარება და რამდენად პასუხობს ქვეყნის ენერგოპოლიტიკა სექტორში არსებულ გამოწვევებს? სტუმარი: მერაბ ლომინაძე - ET SYNERGY-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყანაში ქერის და ხორბლის აღების პროცესი დაიწყო. კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე ფერმერები ხორბლის ხარისხთან მიმართებით გამოწვევებს ელოდებიან, თუმცა ამბობენ, რომ მოსავალი რაოდენობრივად გასულ წელთან შედარებით უფრო მეტი იქნება. რა გამოწვევები აქვთ მოსავლის აღების პროცესში ფერმერებს, რა არის საპროგნოზო მოსავალი და როგორი იქნება წელს ჩასაბარებელი ხორბლის ფასი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს მასშტაბით ბენზინის ტიპის საწვავის ფასები მკვეთრად განსხვავებულია. ზოგადად, ყველაზე დაბალი ფასები ნავთობით მდიდარ, ეკონომიკურად განუვითარებელ სახელმწიფოებშია, ენერგორესურსები ყველაზე ძვირად კი ისეთ განვითარებულ ქვეყნებში ფასობს, სადაც მოხმარება თითქმის სრულადაა დამოკიდებული საწვავის იმპორტზე. თუმცა, ცხადია, არსებობს გარკვეული გამონაკლისებიც. რომელი ქვეყნები პოზიციონირებენ დღეის მდგომარეობით ყველაზე იაფი და ასევე ყველაზე ძვირად ღირებული საწვავით და სად ხვდება საქართველო? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აჭარაში ტურისტული სეზონი ოფიციალურად გაიხსნა. ადგილობრივ მთავრობის წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ მიმდინარე წელს, აჭარის რეგიონში, ტურისტების რაოდენობა მზარდია და შესაბამისად, რეგიონი დამსვენებლებს განახლებული ტურისტული პროდუქტებითა და სერვისებით ხვდება.შავი ზღვისპირა რეგიონში მდებარე სასტუმროებს მიმდინარე სეზონთან მიმართებით დადებითი მოლოდინები ჰქონდათ, იქამდე სანამ ისრაელის მოქალაქეები მიმდინარე კონფლიქტის ფონზე ჯავშნებს გააუქმებდნენ. რა წილი აქვთ ისრაელის მოქალაქეებს აჭარის ტურისტულ სეგმენტში, რა გამოწვევებზე საუბრობს ბიზნესი და რამდენად მზად აჭარა ტურისტული სეზონისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაისიდან საქართველომ ელექტროენერგიის ექსპორტი დაიწყო. გენერაციის ობიექტების მიერ გამომუშავებული ენერგიის ექსპორტი ივნისშიც გაგრძელდა. არსებული მონაცემებით, ივნისში ექსპორტზე 400 მლნ კვტ.სთ-მდე ელექტროენერგია გავიდა, მაშინ როცა მაისში ექსპორტი 188 მლნ კვტ სთ-მდე იყო. მაისის მონაცემები ცხადყოფს, რომ ელექტროენერგიის ექსპორტი მნიშვნელოვნად არის შემცირებული, რადგან შარშან ანალოგიურ პერიოდში საექსპორტო ბაზრებისთვის 311 მლნ კვტ.სთ-ზე მეტის ელექტროენერგია იყო მიწოდებული . რამ განაპირობა ექსპორტის კლება, რამდენად მისაღებია საექსპორტო ბაზრებზე ელექტროენერგიაზე არსებული ტარიფი და რატომ მოუწიათ გენერაციის ობიექტებს გასულ თვეში წყლის დაღვრა და გამომუშავების შეზღუდვა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს მასშტაბით ბენზინის ტიპის საწვავის ფასები მკვეთრად განსხვავებულია. ზოგადად, ყველაზე დაბალი ფასები ნავთობით მდიდარ, ეკონომიკურად განუვითარებელ სახელმწიფოებშია, ენერგორესურსები ყველაზე ძვირად კი ისეთ განვითარებულ ქვეყნებში ფასობს, სადაც მოხმარება თითქმის სრულადაა დამოკიდებული საწვავის იმპორტზე. თუმცა, ცხადია, არსებობს გარკვეული გამონაკლისებიც. რომელი ქვეყნები პოზიციონირებენ დღეის მდგომარეობით ყველაზე იაფი და ასევე ყველაზე ძვირად ღირებული საწვავით და სად ხვდება საქართველო?#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობა საინვესტიციო ფონდებში სახელმწიფო წილის გაზრდას და ფონდებისთვის მოსაზიდი კაპიტალის შევსებას 25%-ის ნაცვლად 40%-მდე გაზრდას გეგმავს. შესაბამის საკანონმდებლო ცვლილებას პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს. ცვლილებების ავტორები თვლიან, რომ საინვესტიციო ფონდებში სახელმწიფოს 25%-იანი თანამონაწილეობა არასაკმარისია და ფონდებს კერძო სექტორიდან თანხების მობილიზება ურთულდებათ. ცვლილებების შედეგად კი მოსალოდნელია, რომ არსებული ფონდების ეფექტიანობა გაიზრდება, ასევე მოსალოდნელია, რომ ბაზარზე მომდევნო წლებში დამატებით 2-3 ახალი კერძო კაპიტალის საინვესტიციო ფონდი ჩამოყალიბდება, მათ შორის სააგენტო აწარმოე საქართველოს ჩართულობით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 25.06.2025
მთავრობა საინვესტიციო ფონდებში სახელმწიფო წილის და შესაბამისად, მოსაზიდი კაპიტალის 25%-ის ნაცვლად 40%-მდე გაზრდას გეგმავს. შესაბამის საკანონმდებლო ცვლილებას პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს. ცვლილებების ავტორები თვლიან, რომ საინვესტიციო ფონდებში სახელმწიფოს 25%-იანი თანამონაწილეობა არასაკმარისია და ფონდებს კერძო სექტორიდან თანხების მობილიზება ურთულდებათ. ცვლილებების შედეგად კი მოსალოდნელია, რომ არსებული ფონდების ეფექტიანობა გაიზრდება, ასევე მოსალოდნელია, რომ ბაზარზე მომდევნო წლებში დამატებით 2-3 ახალი კერძო კაპიტალის საინვესტიციო ფონდი ჩამოყალიბდება, მათ შორის სააგენტო აწარმოე საქართველოს ჩართულობით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დასავლეთთან უკიდურესად დაძაბული ურთიერთობის, ქვეყანაში არსებული მძიმე პოლიტიკური ვითარების, ფონზე ქართული ოცნება მასშტაბურ საკადრო ცვლილებებს ახორციელებს, იცვლებიან სახეები სხვადასხვა უწყებაში, მნიშვნელოვანი განახლებებია მინისტრთა კაბინეტში, მათ შორის ბოლო 7 თვეში თითქმის სრულად შეიცვალა მთავრობის ეკონომიკური გუნდი, გამონაკლისია ფინანსთა მინისტრი. გუშინ პოსტის დატოვა მთავრობის პირველმა ვიცე-პრემიერმა და ეკონომიკის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა რომელიც ოფიციალური ვერსიით უკანა ფლანგზე გადადის და ეკონომიკური საბჭოს მდივანი და ამავე დროს პრემიერის მრჩეველი იქნება. ეკონომიკის სამინისტროს ყოველდღიურ რუტინასთან გამკლავება კი მარიამ ქვრივიშვილის პრეროგატივა გახდა. რას ცვლის ბიზნესისა და ეკონომიკისთვის სამთავრობო უწყებებში სახეების ცვლილება? რეალურად რა სჭირდება დღეს კერძო სექტორს და რას აჩვენებს ბიზნესის განწყობის ინდექსები? სტუმარი: ბესო ორთოიძე - დეველოპერული კომპანია „არსის“ გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამშენებლო - სარემონტო მასალების და სახლის კეთილმოწყობის ბაზარი იზრდება. „გალტ ენდ თაგარტის“ მონაცემებით გასულ წელს სექტორის შემოსავლებმა 5.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია, 2020-24 წლებში საშუალო წლიური ზრდა კი, 19%-ს აღემატებოდა. კვლევა აჩვენებს, რომ სამშენებლო მასალების სექტროში შემოსავლის უმეტესი ნაწილი ადგილობრივი წარმოებაზე მოდოდა, სარემონტო და სახლის კეთილმოწყობის ბაზარი კი იმპორტდამოკიდებულია, რის გამოც გლობალური ფაქტორებიდან გამომდინარე ფასების უფრო მკვეთრი ზრდა ფიქსირდებოდა. საინვესტიციო ბანკი მიუთითებს, რომ მშენებლობის ძლიერმა ტრენდმა სამშენებლო მასალებსა და სახლის რემონტსა და კეთილმოწყობაზე მაღალ მოთხოვნას შეუწყო ხელი. ამასთან ელიან ზრდის ტემპის გაგძელებასაც, რასაც ხელს შეუწყობს მთავრობის მაღალი კაპიტალური დანახარჯები, რეკორდულად მაღალი სამშენებლო ნებართვები და უძრავი ქონების სტაბილური რეალიზაცია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული ოცნება მიგრანტებთან მიმართებაში მიდგომას ამკაცრებს. არალეგალურად მყოფი პირების გაძევების პროცედურების გამარტივების და შრომითი მიგრაციის პირობების გამკაცრების პარალელურად, უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის ბინადრობის უფლების აღებაც მკაცრდება. კერძოდ, თუკი უცხოეთის მოქალაქეს აქამდე შეეძლო, საქართველოში 100 ათას დოლარზე მეტი ღირებულების უძრავი ქონება შეეძინა და ამით ერთი წლით საქართველოში ბინადრობის უფლება მიეღო, ახლა ეს ზღვარი 150 ათას დოლარამდე გაიზრდება. რატომ ამკაცრებს „ქართული ოცნება“ შრომითი მიგრაციის პირობებს და უცხოელებისთვის ბინადრობის უფლების მიღების პროცედურებს და რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს ამ ცვლილებებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 24.06.2025 TBC UZ-მა Triple Jump-ისგან $12.5 მილიონი მოიზიდა; „აიფონ ჯორჯიას“ შეცდომაში შემყვანი კომერციული საქმიანობის ფაქტი დაუდგინდა - რა დაევალა მოვაჭრეს? EY საქართველოს ოფისს ტატო ჩანტლაძე უხელმძღვანელებს; "შემოსავლების მნიშვნელოვანი ვარდნა გვაქვს" - სასტუმრო “ფალიანი”; [გამყვან ტურიზმში] ტურისტული ნაკადები 40%-მდეა შემცირებული - Art Travel; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამშენებლო - სარემონტო მასალების ბაზარი იზრდება. „გალტ ენდ თაგარტის“ მონაცემებით, გასულ წელს სექტორის შემოსავლებმა 5.7 მილიარდ დოლარს მიაღწია, 2020-24 წლებში საშუალო წლიური ზრდა 19%-ს აღემატება. კვლევა აჩვენებს, რომ სამშენებლო მასალების სექტორში შემოსავლის უმეტესი ნაწილი ადგილობრივი წარმოებაზე მოდიოდა, სარემონტო და სახლის კეთილმოწყობის ბაზარი კი იმპორტდამოკიდებულია, რის გამოც გლობალური ფაქტორებიდან გამომდინარე ფასების უფრო მკვეთრი ზრდა ფიქსირდებოდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინტერნეტ მეკობრეობასთან საბრძოლველად „საავტორო და მომიჯნავე უფლებების” კანონმდებლობა მკაცრდება. საქპატენტის შემუშავებული კანონპროექტის განხილვა პარლამენტში დღეს იწყება. ცვლილების ავტორების მიზანია მოხდეს შუალედური მომსახურების მიმწოდებლების პასუხისმგებლობის და მათგან გათავისუფლების საფუძვლების მიღება. საავტორო და მომიჯნავე უფლების მქონე პირებს ენიჭება უფლება შუალედური მომსახურების მიმწოდებლისაგან მოითხოვოს იმ კონტრაფაქციული ასლების დაუყოვნებლივი წაშლა ან მასზე წვდომის შეზღუდვა, რომელიც არღვევს მის უფლებებს. კანონით ასევე განისაზღვრება, რომ შუალედური მომსახურების მიმწოდებელს არ დაეკისრება პასუხისმგებლობა, თუ წერილობითი შეტყობინების მიღებისთანავე, მაგრამ არაუგვიანეს შეტყობინების მიღებიდან 24 საათში, უზრუნველყოფს მასალის წაშლას ან მასზე წვდომის შეზღუდვას. კანონპროექტი ითვალისწინებს ჯარიმებსაც. რატომ მკაცრდება კანონი, ვის შეეხება ცვლილები და რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს ამ ცვლილებებს ბაზარზე? სტუმარი: ზურაბ ბეჟაშვილი - საავტორო უფლებების სპეციალისტი, ადვოკატი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისთვის ბინადრობის უფლების აღება მკაცრდება. ქართული ოცნების“ აღმასრულებელი მდივნის მამუკა მდინარაძის განცხადებით, უცხოეთის მოქალაქეს აქამდე შეეძლო, საქართველოში 100 ათას დოლარზე მეტი ღირებულების უძრავი ქონება შეეძინა და ამით ერთი წლით საქართველოში საინვესტიციო ბინადრობის უფლება მიეღო, ახლა ეს ზღვარი 150 ათას დოლარამდე გაიზრდება. აუდიტორულ და ბიზნეს საკონსულტაციო კომპანიების ნაწილში აცხადებენ, რომ ბინადრობის უფლების აღების გამკაცრებამ შესაძლოა, საბოლოოდ ის ეფექტი მოიტანოს, რომ ინვესტორები სხვა ქვეყნებზე გადაერთონ და საქართველომ მეტი ინვესტიციის ნაცვლად, უკუეფექტი მიიღოს. მით უფრო იმ ფონზე, ხშირად საკმაოდ ბუნდოვანია, თუ რის საფუძველზე ეუბნებიან უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს ბინადრობის უფლებაზე უარს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახლო აღმოსავლეთის კონფლიქტის ფონზე მსოფლიო სანავთობო ბირჟებზე ნავთობი ძვირდება. ამჟამად ბრენტის ტიპის ნავთობი ბირჟაზე ბოლო ერთ თვეში თითქმის 20%-ით არის გაძვირებული. რა გავლენას ახდენს ისრაელ-ირანის კონფლიქტი სანავთობო ბაზრებზე და რა გადმოცემითი ეფექტი აქვს ამას საქართველოზე, როგორც იმპორტდამოკიდებულ ქვეყანაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ინფრასტრუქტურის მშენებლები, კომპანიები, რომელთათვისაც თბილისის მერია ერთ-ერთი მსხვილი დამკვეთია. რა გამოწვევებს აწყდებიან კერძო სექტორის წარმომადგენლები მაშინ როცა სახელმწიფოს ემუშავებიან და რა მიმართულებით არის აუცილებელი ცვლილებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 23.06.2025 "ვაკვირდებით განვითარებად ბაზრებს..." - როგორ იქცა საქართველო Lamborghini-ის სტრატეგიის ნაწილად? პირველად საქართველოში, “ელპლუსმა” ცეცხლმედეგ კარებზე CE მარკირება მოიპოვა; მაისში, ბათუმში ბინების გაყიდვები და ფასი გაიზარდა - მ²-ის საშუალო ღირებულება 1 203 დოლარია; ინფორმაცია/კომუნიკაციების სექტორის FDI-ში უშუალოდ IT კომპანიების წილი ძალიან ცოტაა - თორნიკე თოხაძე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო ამბობს, რომ ჰორმუზის სრუტის ჩაკეტვა ირანისთვის "ეკონომიკური თვითმკვლელობის" ტოლფასი იქნება. რუბიომ ჩინეთს მოუწოდა, ამ საკითხთან დაკავშირებით დაუკავშირდნენ ირანელებს, რადგან ჩინეთი ამ სრუტეზე ნავთობის ტრანსპორტირების თვალსაზრისით მნიშვნელოვნად დამოკიდებულია. "ჩინეთის მთავრობამ უნდა მოუწოდოს ირანელებს, რადგან ისინი ძალიან არიან დამოკიდებული ამ სრუტით გადაზიდულ ნავთობზე. თუ ამას იზამენ [ირანელები] ეს იქნება კიდევ ერთი საშინელი შეცდომა და ეკონომიკური სუიციდი", - თქვა რუბიომ Fox News-ისთვის მიცემულ ინტერვიუში. მას შემდეგ, რაც აშშ-მა ირანის ბირთვული ობიექტები დაბომბა ირანის პარლამენტმა სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი ჰორმუზის სრუტის დახურვას დაუჭირა მხარი. სპარსეთის ყურეში მდებარე სრუტე მსოფლიო ვაჭრობის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი პუნქტია, რომლის გავლითაც ნავთობის დაახლოებით 20 პროცენტი გადის, რაც დღეში დაახლოებით 20 მილიონი ბარელია. შესაბამისად, ის მსოფლიო ვაჭრობისთვის კრიტიკული მნიშვნელობისაა. ირანი ამ სრუტის ჩაკეტვით ადრეც იმუქრებოდა, თუმცა სისრულეში არასდროს მოუყვანია. მისი ჩაკეტვა მსოფლიოში ნავთობპროდუქტებზე ფასის ზრდას გამოიწვევს, რადგან ის ერთადერთი საზღვაო გზაა, რომელიც სპარსეთის ყურეს ღია ოკეანესთან აკავშირებს და მის სანაპიროებთან ნავთობის ისეთი მსხვილი მწარმოებლები არიან, როგორებიცაა ირანი, საუდის არაბეთი, ერაყი, ქუვეითი და არაბთა გაერთიანებული საამიროები. უახლეს მონაცემებსაც გაგაცნობთ სანავთობო ბირჟიდან, მიმდინარედ WTI ის ტიპის ნავთობი 74.5 დოლარად ივაჭრება, ბრენდის ფასი კი 77.7 დოლარია. 1 კვირიან ჭრილში ორივე ტიპის ნავთობზე ფასები 0.73%-ითაა გაზრდილი. სტუმარი: ზვიად სხვიტარიძე - ამერიკული საკონსულტაციო კომპანია ZTN Consulting-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დედაქალაქში 8.5 კვადრატული კილომეტრი ფართობის გზის საფარი და 1 754 ქუჩა თუ გამზირი რეაბილიტირდა და გაკეთდა. გზების რეაბილიტაციასთან ერთად სრულად შეიცვალა მიწისქვეშა კომუნიკაციები, დაირგო მწვანე ნარგავები, მოეწყო ახალი განათებები და მიწისქვეშა კონტეინერები. თბილისში აშენდა 3 ახალი ესტაკადა და პანდუსი, ერთი ახალი საავტომობილო ხიდი, ორი ახალი გვირაბი, სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 12 ხიდსა და პანდუსს. თბილისის მერია განხორციელებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს აჯამებს. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ინფრასტრუქტურის მშენებლები, კომპანიები, რომელთათვისაც თბილისის მერია ერთ-ერთი მსხვილი დამკვეთია. რა გამოწვევებს აწყდებიან კერძო სექტორის წარმომადგენლები მაშინ როცა სახელმწიფოს ემუშავებიან და რა მიმართულებით არის აუცილებელი ცვლილებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში სამედიცინო ტურიზმის განვითარება არ ხდება, რის გამოც ამ მიზნით ჩამოსული ვიზიტორების რაოდენობა იკლებს. 2024 წელს გასულ წელთან შედარებით სამკურნალო გამაჯანსაღებელი მიზნით განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობა 14%-ით შემცირდა. არადა ბიზნესის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ამ კუთხით პოტენციალი არსებობს, რომელიც უნდა გამოვიყენოთ, რითაც საქართველომ მნიშვნელოვანი შემოსავლის გენერირება შეიძლება შეძლოს. რატომ ვერ ვითარდება საქართველოში სამედიცინო ტურიზმი, რამდენად არსებობს დღეს მოთხოვნა ამ ტიპის ვიზიტებზე და რა უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ საქართველომ ტურიზმის ეს მიმართულებით განავითაროს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„საქართველოს ბანკის“ ორგანიზებით გამართულ კონფერენციას ელენე გოგბერაშვილი ესწრებოდა, რომლის დროსაც პრეზენტაციის ფარგლებშიც და მის მიღმაც მნიშნელოვანი თემა ენერგეტიკული ბირჟის ამოქმედება იყო, რომელიც სრულად ამ დრომდე არსებული ინფორმაციით პირველი ივლსიდან უნდა ამოქმედდეს. წინასწარი ეჭვები იმაზე რომ ბირჟის სრულად ამოქმედება არ მოხდება და დღით ადრე და დღიურ ბაზრებზე საათობრივი პროდუქტებით ვაჭრობა არ დაიწყება აქტუალურია - ცნობილია, თუ არა რა რეჟიმში გააგრზელებს ოპერირებას ენერეგტიკული ბირჟა რამდენიმე დღეში, როგორია კერძო სექტორის პოზიცია და რას ამბობენ მთავრობაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გალტ&თაგარტმა ელექტროენერგიის სექტორის კონფერენცია გამართა. ღონისძიების ფარგლებში საინვესტიციო ბანკმა ახალი კვლევა წარმოადგინა, რომელიც ელექტროენერგიის გენერაციის, მოხმარებისა და ფასების ტენდენციებს, ექსპორტის შესაძლებლობებს და ყველა იმ ძირითად საკითხს მიმოიხილავს, რომელიც სექტორში ინვესტირებისას უნდა იყოს გათვალისწინებული. რა პერსპექტივები არსებობს ენერგეტიკის დარგში და სად ხედავს კერძო სექტორი გამოწვევებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს გალტ&თაგარტმა ელექტროენერგიის სექტორის კონფერენცია გამართა. ღონისძიების ფარგლებში საინვესტიციო ბანკმა ახალი კვლევა წარმოადგინა, რომელიც ელექტროენერგიის გენერაციის, მოხმარებისა და ფასების ტენდენციებს, ექსპორტის შესაძლებლობებს და ყველა იმ ძირითად საკითხს მიმოიხილავს, რომელიც სექტორში ინვესტირებისას უნდა იყოს გათვალისწინებული. რა პერსპექტივები არსებობს ენერგეტიკის დარგში და სად ხედავს კერძო სექტორი გამოწვევებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 20.06.2025
საბორნე გადაზიდვები აქტიურდება. ვარნას პორტის დირექტორთა საბჭოს ხელმძღვანელის განცხადებით, ბოლო ორი თვის მონაცემები იმაზე მეტყველებს, რომ ვარნა-ბათუმის საბორნე მიმოსვლის ბუმია როგორც ტვირთბრუნვის, ასევე მგზავრთ გადაყვანის მიმართულებით. გაზრდილ ტვირთბრუნვაზე საუბრობენ საბორნე საზღვაო ხაზ Shipping Line E60-ში, რომელიც თითქმის ორი წელია ფოთი-კონსტანცას მიმართულებით ოპერირებს. კომპანიაში ამბობენ, რომ საქართველოს დერეფნის მიმართ ინტერესი მზარდია, მათ შორის ჩინური ტვირთების ნაწილში. რა ტენდენციებია საბორნე გადაზიდვების მიმართულებით და განვითარების რა გეგმები აქვთ კომპანიებს? სტუმარი: მიხეილ ბაბუნაშვილი - E60 Shipping Line -ის კომერციული დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 19.06.2025 ✔️ცენტრალური ტელეგრაფის შენობის რეკონსტრუქცია დასრულდა; ✔️"კერხერ საქართველომ" დასუფთავების ადგილობრივ ბაზარზე ინოვაციური რობოტი დანადგარი წარადგინა; ✔️საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით, „გრადა პარკის“ კომპლექსის I ბლოკის მშენებლობა დასრულდა; ✔️აზიური ტვირთების 60%, რომელიც ირანის გავლით მოძრაობდა, საქართველოზე გადმომისამართდება - კოსკო შიპინგი; ✔️ჯანსაღი კვების სერვისი „ბალანსი“ სექტემბრიდან დიდ საწარმოში გადადის; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბაზრობების მოვაჭრეებისთვის სალარო აპარატების ვალდებულება შესაძლოა, კიდევ გადავადდეს - საქართველოს ბიზნესომბუდსმენი საკანონმდებლო ინიციატივით საქართველოს პარლამენტს მიმართავს, სადაც საუბარია საკონტროლო-სალარო აპარატით უზრუნველყოფის და მასთან დაკავშირებული რეგულაციების ამოქმედების ვადის 4 წლით, 2030 წლის 1-ელ იანვრამდე გადაწევაზე. ოთარ დანელიას მიმართვაში აღნიშნულია, რომ რეგულაციის გადავადების ინიციატივა ბაზრობების გაერთიანების მოთხოვნის საფუძველზე მომზადდა. რატომ ვერ ამოქმედდა ბაზრობებისთვის სალარო-საკონტროლო აპარატების ქონის ვალდებულება 2019 წლის შემდეგ, რა გამოწვევებია პროცესში და რას კარგავს ბიუჯეტი რეგულაციის მორიგად გადავადების შემთხვევაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გახდება თუ არა ისრაელ-ირანის კონფლიქტი საქართველოს სატრანსპორტო დერეფნისთვის ახალი შესაძლებლობა - გადამზიდავების ნაწილი ელის, რომ შესაძლოა, ირანის პორტებიდან ტვირთები საქართველოსკენ გადმომისამართდეს. თუმცა იქამდე როგორც ირკვევა, არსებული დაძაბულობა ნეგატიურად უკვე აისახება საჰაერო გადაზიდვებზე და ისრაელის მიმართულებით ტვირთების გადაზიდვა შეფერხებულია. შესაბამისი განცხადებები "ექსპო ჯორჯიაში" მიმდინარე ლოგისტიკის საერთაშორისო გამოფენაზე გაკეთდა, სადაც კიდევ ერთხელ აღინიშნა, რომ შუა დერეფანი კონკურენტუნარიანობას ინარჩუნებს, თუმცა გამოწვევად კვლავ რჩება არასაკმარისი ინფრასტრუქტურა. როგორ შეიძლება აისახოს საქართველოს სატრანსპორტო სექტორზე ისრაელ-ირანის კონფლიქტი და რამდენად მიმზიდველი რჩება შუა დერეფანი გადამზიდავებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გახდება თუ არა ისრაელ-ირანის კონფლიქტი საქართველოს სატრანსპორტო დერეფნისთვის ახალი შესაძლებლობა - გადამზიდავების ნაწილი ელის, რომ შესაძლოა, ირანის პორტებიდან ტვირთები საქართველოსკენ გადმომისამართდეს. თუმცა იქამდე როგორც ირკვევა, არსებული დაძაბულობა ნეგატიურად უკვე აისახება საჰაერო გადაზიდვებზე და ისრაელის მიმართულებით ტვირთების გადაზიდვა შეფერხებულია. შესაბამისი განცხადებები "ექსპო ჯორჯიაში" მიმდინარე ლოგისტიკის საერთაშორისო გამოფენაზე გაკეთდა, სადაც კიდევ ერთხელ აღინიშნა, რომ შუა დერეფანი კონკურენტუნარიანობას ინარჩუნებს, თუმცა გამოწვევად კვლავ რჩება არასაკმარისი ინფრასტრუქტურა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეკონომიკური და ფინანსური დანაშაულის შემთხვევაში, თანხის ამოღება სასჯელმისჯილი პირის ახლო ნათესავისგან ან დაკავშირებული პირებისგანაც ხდება შესაძლებელი. აღნიშნულს ქართული ოცნების მიერ წარდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებები ითვალისწინებს. ასევე, "გიორგი ბაჩიაშვილით ინსპირირებული" კანონპროექტით - ასე თავად მამუკა მდინარაძემ მოიხსენია, პირები, რომელთაც ზიანის ანაზღაურება დაევალათ, სასჯელის მოხდიდან მაქსიმუმ 16 წელი ნებართვის გარეშე ვერ დატოვებენ ქვეყანას. ამასთან, კანონპროექტი ითვალისწინებს დაზარალებულსა და დანაშაულის ჩამდენ პირს შორის მორიგების შესაძლებლობასაც რაც მიყენებული ზიანის სხვა მოცულობით კომპენსირებას გულისხმობს. არღვევს თუ არა ინიციატივა საკუთრების უფლებას, პიროვნების თავისუფლებას და კონსტიტუციურ პრინციპებს? სტუმარი: კახა წერეთელი - ადვოკატი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დარწმუნებული ვარ, ამ [სატრანსპორტო] რეფორმისთვის ჩვენი შვილები და შვილიშვილები მადლობას გვეტყვიან - ეს განცხადება კახა კალაძემ ურბანული განვითარების და სატრანსპორტო პოლიტიკის მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებზე ანგარიში წარდგენისას გააკეთა. დედაქალაქში როგორც სატრანსპორტო ისე ურბანული განვითარების მიმართულებით 2017 წლიდან დღემდე არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივა განხორციელდა, თუმცა გამოწვევები კვლავ რჩება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნულმა ბანკმა რეფინანსირების განაკვეთი კვლავ უცვლელად, 8%-ზე დატოვა. მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტის სხდომის შემდეგ გავრცელებულ პრეს რელიზში სები აღნიშნავს, რომ გრძელვადიანი ინფლაციური მოლოდინები სტაბილურია, თუმცა მარეგულირებელი ყურადღებას ამახვილებს ახლო აღმოსავლეთში საომარი მოქმედებების შედეგად ნავთობის ფასების ზრდაზე და აცხადებს, რომ ამ რისკების ხანგრძლივად რეალიზების ფონზე, შესაძლოა მაღალინფლაციური სცენარი განვითარდეს. ამასობაში კი ანალიტიკური ორგანიზაციების ნაწილმა ისრაელი-ირანის სამხედრო დაპირისპირების ფონზე, მიმდინარე წლისთვის ინფლაციის პროგნოზი გაზარდეს და ელიან, რომ წლის ბოლოსთვის საქართველოში ფასების ზრდის დონე დაჩქარდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დარწმუნებული ვარ, [სატრანსპორტო] რეფორმისთვის ჩვენი შვილები და შვილიშვილები მადლობას გვეტყვიან - ამის შესახებ დღეს თბილისის მერმა კახა კალაძემ დედაქალაქში ურბანული განვითარების და სატრანსპორტო პოლიტიკის მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებზე ანგარიში წარდგენისას განაცხადა. როგორც კალაძე ამბობს, დედაქალაქში როგორც სატრანსპორტო, ისე ურბანული მიმართულებით 2017 წლიდან დღემდე არაერთი მნიშვნელოვანი ინიციატივა განხორციელდა, თუმცა გამოწვევები კვლავ რჩება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 18.06.2025 გაუარესებული კლიმატური პირობების გამო, წელს მოცვის მოსავლის შემცირებაა მოსალოდნელი - "აგროლეინი"; 100%-ით ნატურალური ქართული ლიმონათი მხოლოდ „ბორჯომისგან“ ახლა უკვე შუშის პრემიუმ შეფუთვაში; "ბალანსი" გაფართოებას განაგრძობს - სად გაიხსნება მეორე ფილიალი? თუშეთში მდებარე სასტუმრომ „სარგირი“ სტუმრების მიღება დაიწყო - როგორია მოთხოვნა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნეტო აღრიცხვიდან ნეტო დარიცხვის სისტემამდე - სემეკი საკანონმდებლო ცვლილებების შესაბამისად ნორმატიულ აქტებზე მუშაობს, რომელიც ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელზე მიერთებული მიკროსიმძლავრის ელექტროსადგურების ნეტო აღრიცხვის სისტემიდან ნეტო დარიცხვის სისტემაზე გადასვლის ვალდებულებას აჩენს. ნეტო აღრიცხვისგან განსხვავებით, რომელიც მომხმარებლებს აძლევს შესაძლებლობას გამოიყენონ ქსელში გადაცემული ჭარბი ელექტროენერგია მომავალი მოხმარებისთვის, ნეტო დარიცხვა გულისხმობს ქსელში მიწოდებული და მოხმარებული ელექტროენერგიის ცალკე-ცალკე აღრიცხვას და ფინანსურ ანაზღაურებას. ანუ აქტიური მომხმარებელი იღებს ანაზღაურებას გამომუშავებული და ქსელში მიწოდებული ელექტროენერგიისთვის და ამასთანავე იხდის ქსელიდან მოხმარებული ელექტროენერგიის ღირებულებას. როდიდან ამოქმედდება ნეტო დარიცხვის სისტემა, დარჩება თუ არა მზის ელექტროსადგურები მიმზიდველი ახალ სისტემაში, რა იქნება ტარიფი? სტუმარი: თორნიკე დარჯანია - საქართველოს მზის ენერგიის განვითარების ასოციაციის თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნულმა ბანკმა რეფინანსირების განაკვეთი კვლავ უცვლელად, 8%-ზე დატოვა. მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტის შემდგომ გავრცელებულ პრეს რელიზში სებ-ი აღნიშნავს, რომ გრძელვადიანი ინფლაციური მოლოდინები სტაბილურია, თუმცა მარეგულირებელი ყურადღებას ამახვილებს ახლო აღმოსავლეთში საომარი მოქმედებების შედეგად ნავთობის ფასების ზრდაზე და აცხადებს, რომ ამ რისკების ხანგრძლივად რეალიზების ფონზე, შესაძლოა მაღალინფლაციური სცენარი განვითარდეს. ამასობაში კი ანალიტიკური ორგანიზაციების ნაწილმა ისრაელი-ირანის სამხედრო დაპირისპირების ფონზე, მიმდინარე წლისთვის ინფლაციის პროგნოზი გაზარდეს და ელიან, რომ წლის ბოლოსთვის საქართველოში ფასების ზრდა დაჩქარდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia