ტენდენციები უძრავი ქონების ბაზარზე / სტუმარი: ზურაბ ერისთავი
46 ნახვა სექტემბერი 18, 2025
აგვისტოში თბილისის საცხოვრებელი უძრავი ქონების ბაზარზე კლება იყო. კოლიერს ჯორჯიას მონაცემებით, გასულ თვეში თბილისში 224 მლნ დოლარის ბინები გაიყიდა, რაც იანვრის შემდეგ ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია. სულ 8 თვეში კი, ბაზარზე მილიარდ 972 მლნ დოლარის გარიგებებია დადებული, რაც იმას ნიშნავს, რომ ბაზრის ზომა წლიურად 190 მილიონით არის გაზრდილი. თუ ბაზარზე ქირის ღირებულება შემცირებულია, ბინების ფასები პირიქით მაინც ზრდას აჩვენებს. უძრავი ქონების ბაზარზე აქტიურობენ უცხოელებიც. მათზე დადებული გარიგების 25%-მდე მოდის. რჩება თუ არა მიმზიდველი მიგრანტების ეფექტით დაბუსტული საქართველოს უძრავი ქონების ბაზარი, ვინ დებს დღეს ინვესტიციებს ქვეყნის ამ მნიშვნელოვან სეგმენტში და როგორ შეიცვალა ბაზრის სტრუქტურა? სტუმარი: ზურაბ ერისთავი - RENTALS -ის მმართველი პარტნიორი და Eristavi Estates-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო საწარმოებში ოპტიმიზაცია 1000-ზე მეტ ადამიანს შეეხო
სახელმწიფო საწარმოებში ოპტიმიზაცია 1000-ზე მეტ ადამიანს შეეხო - ამის შესახებ BMG-ის ფინანსთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ განუცხადა. გიორგი კაკაურიძე აცხადებს, დეტალურად კომპანიების მიხედვით ინფორმაცია არ აქვს, თუმცა ჯამურად თანხა დაიზოგა როგორც საკადრო ოპტიმიზაციიდან, ასევე შესყიდვებიდან და ადმინისტრაციული ხარჯებიდან. ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ასევე კომენტარი გააკეთა საარბიტრაჟო დავებში წაგებულ თანხებთან მიმართებაში, თუ როდის უწევს საქართველოს ინვესტორებისთვის კომპენსაციის გადახდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
7 წელი ტექინსპექტირების რეფორმიდან - რა იცვლება და რა გამოწვევები აქვს ბიზნესს?
42 ნახვა სექტემბერი 17, 2025
მთავრობას “ტექინსპექტირების ცენტრების შენობა-ნაგებობების, აღჭურვილობისა და პერსონალის ტექნიკური კვალიფიკაციის მიმართ მოთხოვნების“ შესახებ ტექნიკურ რეგლამენტში ცვლილებები შეაქვს. კერძო სექტორი ვალდებული ხდება ინსპექტირებასთან დაკავშირებული მონაცემები ერთიან ელექტრონულ ბაზაში შეინახოს და სახმელეთო ტრანსპორტის სააგენტოს ელექტრონულად მიაწოდოს. ცენტრები უნდა აკმაყოფილებდეს მთელ რიგ საინფორმაციო-ტექნოლოგიურ მოთხოვნებს, მათ შორის ისინი ვალდებულნი იქნებიან, ტესტირების სივრცე(ებ)ში ვიდეომეთვალყურეობის სისტემები დაამონტაჟონ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბინების გაყიდვებში უცხოელების წილი მზარდია - ვინ ყიდულობს საქართველოში უძრავ ქონებას?
48 ნახვა სექტემბერი 17, 2025
თბილისსა და ბათუმში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მხრიდან უძრავი ქონების შეძენაზე მოთხოვნა გაიზარდა. მხოლოდ დედაქალაქში წელს 7 თვეში რეალიზებული უძრავი ქონებიდან 25% უცხოელებმა იყიდეს. ეს მაჩვენებელი გაცილებით მაღალია ბათუმის შემთხვევაში, სადაც უცხოელები უძრავ ქონებას ძირითადად საინვესტიციოდ იძენენ. ბაზრის მოთამაშეები აცხადებენ, რომ ბოლო თვეების განმავლობაში განსაკუთრებით გააქტიურებულია ისრაელის მოქალაქეების მხრიდან საქართველოში უძრავი ქონების მიმართ ინტერესი და მათზე წელს 7 თვეში თბილისში ბინების გაყიდვების 12% მოდის. ვინ რა მიზნით ყიდულობს საქართველოში უძრავ ქონებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
TAV Georgia -მ ბათუმის აეროპორტის განვითარებისთვის ₾25მლნს ინვესტიცია ჩადო;
40 ნახვა სექტემბერი 17, 2025
ბათუმის აეროპორტში ასაფრენ-დასაფრენი ბილიკის რეაბილიტაცია დასრულდა , პროექტი მოიცავდა კრიტიკულ ზონებში, 1 კმ-ის მონაკვეთზე ხელოვნური საფარის კაპიტალურ განახლებას, ასევე გაორმაგდა საჰაერო ხომალდების სადგომების რაოდენობა, რაც აეროდრომს ერთდროულად 9 საშუალო ზომის თვითმფრინავისა და 1 ვერტმფრენის მიღების შესაძლებლობას აძლევს. მიმდინარე წელს ასევე დაგეგმილია მგზავრთა დახვედრისა და მოფრენის სივრცეში პასპორტის კონტროლის ზონების გაფართოება, ასევე ტერმინალის შესასვლელის დამატებითი ფართის მოწყობა. TAV Georgia - მ ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტის გამართულად ფუნქციონირებისთვის შეიძინა დამატებითი ტექნიკაც. თბილისისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტების მმართველმა კომპანია TAV Georgia-მ ბათუმის აეროპორტის ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებში 25 მლნ. ლარის ინვესტიცია ჩადო. აღსანიშნავია, რომ წელს 8 თვეში ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტი 840,893 მგზავრს მოემსახურა, რაც 32%-ით აღემატება, გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს. ამჟამად, ბათუმის აეროპორტში ფრენებს ახორციელებს 22 ავიაკომპანია 24 საჰაერო ხაზზე, კვირაში დაახლოებით 160 სიხშირით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ამბასადორი აილენდ ბათუმის“ პროექტის 26 ჰა მიწის ფართობი ექსპლუატაციაში მიიღეს;
26 ნახვა სექტემბერი 17, 2025
სამშენებლო და ტექნიკური ზედამხედველობის სააგენტომ შავი ზღვის აკვატორიაში ხელოვნური კუნძულის პროექტის პირველი ფაზა, დასავლეთ ნახევარკუნძულის 26 ჰექტარი ექსპლუატაციაში მიიღო. ექსპლუატაციაში მიღებას საფუძვლად დაედო პროექტის შესაბამისობის შესახებ სამხარაულის ეროვნული ბიუროს საექსპერტო დასკვნა, რომელიც უცხოელი სპეციალისტების ჩართულობით მომზადდა. სექტემბრიდან ამ ტერიტორიაზე ორი ულტრათანამედროვე, მრავალფუნქციური შენობა ნაგებობის მშენებლობის დაწყება იგეგმება, რომელიც საცხოვრებელ აპარტამენტებს, სასტუმროებს, ღია და დახურულ აუზებს, ფიტნეს ცენტრებს, გასართობ-გამაჯანსაღებელ სივრცეებს, სავაჭრო ცენტრს მოიცავს. ბათუმის ხელოვნური კუნძული მიზნად 84 ჰექტარზე გაშენებული ორი ხელოვნური ნახევარკუნძულისა და ერთი ხელოვნური კუნძულის ზღვაში ფორმირებას ისახავს. საინვესტიციო ვალდებულებების ფარგლებში „ამბასადორ აილენდ ბათუმის” ორი ნახევარკუნძულისა და კუნძულის ტერიტორიის 49% საჯაროდ ხელმისაწვდომ რეკრეაციულ ზონებს დაეთმობა, მათ შორის ტყე-პარკებს, საფეხმავლო ბილიკებს, სპორტულ მოედნებსა და გასართობ-გამაჯანსაღებელ სივრცეებს. გარდა ამისა ტერიტორიაზე აშენდება საგანმანათლებლო და ჯანდაცვის დაწესებულებები, სასტუმროები, აპარტამენტები, ბინები, ვილები, ვერტოდრომები, იახტკლუბი და სხვ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
$700 მილიონის გათეთრების საქმე - კითხვები პასუხების მოლოდინში;
30 ნახვა სექტემბერი 17, 2025
624 მლნ დოლარის და 35 მლნ ევროს გათეთრების სქემა - ამბავი რომელთან დაკავშირებითაც კითხვები ბევრად მეტია ვიდრე ინფორმაცია. როგორ ოპერირებენ სავალუტო ჯიხურები საქართველოში? რა დარღვევები გამოავლინა ამ სფეროში ეროვნულმა ბანკმა ბოლო პერიოდში და რა კითხვებს აჩენს პროკურატურის მხრიდან გამოვლენილი ფულის გათეთრების სქემა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia