32 ნახვა სექტემბერი 24, 2025
46 ნახვა სექტემბერი 24, 2025
ეკონომიკის სამინისტრომ ენერგეტიკის სექტორში ინვესტორებზე გაცემული მემორანდუმების გადახედვა დაიწყო. მარიამ ქვრივიშვილის ენერგეტიკის სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრის შემდეგ, ბიზნესი ამბობს, რომ საუბარია როგორც ახალ, ისე ძველ მემორანდუმებზე. მხოლოდ PPA კონტრაქტების გზით, სამინისტროში 435 განაცხადია შესული, რომლის გადახედვაც მიმდინარეობს. კერძო სექტორი ამბობს, რომ წლების განმავლობაში დარგში სპეკულაციური ბაზარი ჩამოყალიბდა, ხდებოდა მემორანდუმებით ვაჭრობა, რა პრაქტიკის დასრულებაც ქვრივიშვილის ახალი გუნდის ერთ-ერთი სამიზნეა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ვასპების“ საქმიანობა სრულად სებ-ის ზედამხედველობის ქვეშ გადადის - რა იცვლება ბაზრისთვის?
36 ნახვა სექტემბერი 23, 2025
კრიპტო აქტივების მომსახურე პროვაიდერების საქმიანობაზე ზედამხედველობა მკაცრდება- პარლამენტს განსახილველად უკვე წარედგინა ცვლილებები, რომელის მიხედვით, ვირტუალური აქტივის მომსახურების პროვაიდერების საქმიანობა სრულად ეროვნული ბანკის ზედამხედველობის ქვეშ ექცევა. ცენტრალურ ბანკს შეეძლება მათ შორის ვირტუალური აქტივების მომსახურე კომპანიებს მინიმალური საზედამხედველო კაპიტალის მოთხოვნა დაუდგინოს. რა წერია, “ოცნების” დეპუტატების სახელით ინიცირებულ კანონპროექტში და რა იცვლება ბაზრისთვის ახალი მარეგულირებელი ჩარჩოს შემოღებით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 23.09.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 23.09.2025 წელს მოცვის ექსპორტი 63.4%-ით გაიზარდა - სად ვყიდით? "[სუბსიდიის მოხსნას] უფრო მეტად საბრენდე სპირტზე ექნება გავლენა, ბოთლის ღირებულება 15-20 ცენტით გაიზრდება - "ასკანელი"; "წლის ბოლომდე გაყიდვების, დაახლოებით, 15%-იანი ზრდაა მოსალოდნელი" – "ოჯახური"; ფრინველის ხორცზე მოთხოვნას ადგილობრივი წარმოება ვერ აკმაყოფილებს - უჩუმბეგაშვილი სექტორის განვითარების პერსპექტივაზე; საშუალო ჩეკის ფასი ვერ მიდის იმ დონემდე, რაც პანდემიამდე იყო - “მეგრული სახლი”; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტანდარტები შენობების ფასადებისთვის - რა კითხვები გააჩინა ინიციატივამ?
26 ნახვა სექტემბერი 23, 2025
შენობების ფასადებთან დაკავშირებით ახალი სტანდარტები დამტკიცდება - ამის შესახებ ინიციატივით ირაკლი კობახიძე გამოდის. მისი თქმით, დამტკიცდება კონკრეტული პარამეტრები, რაც განსაზღვრავს შენობების ფასადებს, ღობეებს და სახურავებს. რა ტიპის სტანდარტებზეა საუბარი ჯერ უცნობია, თუმცა კობახიძე ამბობს, რომ შენობების იერსახე გემოვნებიანი უნდა იყოს. რას შეიძლება ნიშნავდეს კობახიძის ინიციატივა, როგორ ფასდება ის არქიტექტორების მხრიდან და რა კითხვებს აჩენს შენობების იერსახისთვის სტარტების დადგენა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო შესყიდვებში “თეთრი სიის” შეღავათების გაუქმება იგეგმება - როგორია ბიზნესის პოზიცია?
28 ნახვა სექტემბერი 23, 2025
მთავრობა სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილე კომპანიებისთვის თეთრი სიით მინიჭებული შეღავათების გაუქმებას გეგმავს. ეს სიახლე ბიზნესს გასული კვირის დასაწყისში პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის შეხვედრაზე გააცნეს. რევაზ სოხაძის განცხადებით, შესაბამისმა პრეფერენციებმა მავნე პრაქტიკა შეიძინა, ამიტომ მისი გაუქმების საჭიროება დადგა დღის წესრიგში. ინფრასტრუქტურული პროექტების მშენებელი კომპანიების ნაწილში კი აცხადებენ, რომ "თეთრი სიის" ერთიანად გაუქმება სექტორში ლიკვიდურობის მნიშვნელოვან კრიზისს შექმნის. კერძო სექტორში ამბობენ, რომ ე.წ. თეთრი სიის მოდიფიცირება იმგვარად უნდა მოხდეს, რომ ამან კომპანიების მხრიდან ინფრასტრუქტურული პროექტების შესრულებას პრობლემა არ უნდა შეუქმნას. როგორია ბიზნესის პოზიცია და რა გამოწვევების წინაშე შეიძლება დადგეს დარგი ე.წ თეთრი სიის გაუქმებით? სტუმარი: ირაკლი გოგოლიშვილი - სამშენებლო კომპანია "ანაგის" გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო, როგორც ბაზრის მთავარი მოთამაშე - რა ხდება სპირტის ბიზნესში?
28 ნახვა სექტემბერი 22, 2025
სახელმწიფო, როგორც ბაზრის მთავარი მოთამაშე - კახეთის რეგიონში რთველის სუბსიდირების არსებულმა სქემამ სპირტის ბაზარზე სახელმწიფო მოსავლის მართვის კომპანიის პოზიციები კიდევ უფრო გაამყარა. დარგის წარმომადგენლების ინფორმაციით, ბევრი კომპანია გამოეთიშა პროცესებს, მათ შორის დიდი ზომის ქარხნებიც, რადგან სახელმწიფო კომპანიასთან კონკურენციის გაწევა უჭირთ. რეალობა აჩვენებს, რომ მოსავლის მართვის კომპანიას შეუძლია ბაზარზე არსებული ე.წ ჭარბი ყურძენი სრულად შეიძინოს, მიღებული სასპირტე მასალა კი თვითღირებულებაზე დაბალ ფასადაც კი გაყიდოს, რისი მაგალითები მრავლად არსებობს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში სასაწყობე ფართებზე მოთხოვნა იზრდება , თუმცა მიწოდება ფრაგმენტულია;
38 ნახვა სექტემბერი 22, 2025
დასაწყობების სექტორში მოთხოვნა გაზრდილია და სასაწყობე ფართებზე გაცემული ნებართვები გასამმაგებულია, - ამის შესახებ "თიბისი კაპიტალის” კვლევაშია ნათქვამი. როგორც ტრანსპორტირების და დასაწყობების სექტორის შესახებ მომზადებულ დოკუმენტშია აღნიშნული, ბოლო 3-4 წლის განმავლობაში დასაწყობებაზე მოთხოვნა 9%-ით იზრდებოდა, სასაწყობე ფართებზე გაცემული ნებართვები კი 2024 წელს 2023 წელთან შედარებით გასამმაგებულია. ამავე მონაცემებით 2025 წლის 8 თვეში კი - 100 000 კვ.მ-ზეა ნებართვა გაცემული. როგროც თიბისი კაპიტალში განმარტავენ, ჯერჯერობით ქვეყანაში მაღალგანვითარებული ლოგისტიკური სერვისების სიმცირეა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 22.09.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 22.09.2025 "ფაქტობრივად, ამდენი მილიონი წლების მანძილზე გადაიყარა, შედეგი რა მივიღეთ?" - "ხომლის მარანი" სუბსიდიაზე; ატმის ფასმა მოლოდინი ვერ გაამართლა - "ქანდა აგრიქალჩერი" სეზონის შედეგებზე; წელს, საქართველომ ლოკოკინას ექსპორტით $1.5 მლნ-ს შემოსავალი მიიღო - ზრდა 115%-ია; სვანეთში ხელოვნურად შემცირებული ფასები ტურიზმის მომავალს საფრთხეს უქმნის - სასტუმრო "ფალიანი"; ქუთაისში რამდენიმე ტერიტორიაზე მიწის ფასი გაორმაგებული დაგვხვდა - Brokeri.ge; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia