საქართველოში ადგილობრივი ელექტრონული კომერციის ბაზარი ნელი ტემპით იზრდება, რისი ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი ონლაინ ვაჭრობის უცხოური პლატფორმებია. ელექტრონული კომერციის ასოციაციაში აცხადებენ, რომ ადგილობრივ კომპანიებს კონკურენციის გაწევა განსაკუთრებით ჩინურ პლატფორმა ტემუსთან უჭირთ, რომლის წილიც საქართველოს ბაზარზე სულ უფრო მზარდია. ასოციაციაში მიაჩნიათ, რომ ბაზრის ადგილობრივ მოთამაშეებს ხელშემწყობი მექანიზმები სჭირდებათ. ბაზრის მონაწილეების ნაწილი კი განსხვავებულ ტენდენციებზე საუბრობს და ამბობს, რომ მზარდი კონკურენციის მიუხედავად, ქართული პლატფორმები მომხმარებლებისთვის აქტუალური რჩება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო ფარმაცევტულმა კომპანია GM PHARMA-მ ფარმაცევტულ ინდუსტრიაში ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვან გამოფენაში მიიღო მონაწილეობა, რომელიც ფრანკფურტში გაიმართა. ღონისძიება სამ ათწლეულზე მეტია იმართება და ფარმაცევტულ ინდუსტრიაში ინოვაციების, მონაცემთა და ტექნოლოგიების გაცვლის ყველაზე დიდ პლატფორმას წარმოადგენს. GM PHARMA მედიკამენტების მწარმოებელი ერთადერთი კომპანიაა საქართველოდან, რომელიც ფორუმზე ტრადიციულად წელსაც საკუთარი სტენდით წარდგა. გამოფენას 2400 ექსპონენტი, 62 000 სტუმარი და 250-ზე მეტი საერთაშორისო ექსპერტი-სპიკერი სტუმრობდა მსოფლიოს თითქმის 160-ზე მეტი ქვეყნიდან. გამოფენის ფარგლებში არაერთი წარმატებული სამუშაო შეხვედრა გაიმართა ამჟამინდელ და პოტენციურ პარტნიორებთან - განსაკუთრებული აქცენტები გაკეთდა სალიცენზიო შეთანხმებებისა და საკონტრაქტო წარმოების შესაძლებლობების, ფორმულაციისა და ანალიტიკური განვითარების, ტექნოლოგიური ტრანსფერის განვითარებაზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დისბალანსი განათლებასა და დასაქმებას შორის - მთავრობა განათლების რეფორმას და შრომის ბაზრის კიდევ ერთ კვლევას აანონსებს. ქართული ოცნება აცხადებს, რომ სწორედ ბაზრის ანალიზის საფუძველზე მოხდება უნივერსიტეტებში სტუდენტების მიღება. განათლების რეფორმის კუთხით გეგმები ირაკლი კობახიძემ გასული კვირის ბოლოს ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს წარუდგინა. ამ შეხვედრიდან გამოსულმა კი მედიასთან თქვა, რომ რადგანაც ქვეყანაში 2 მსხვილი დამსაქმებელია - სახელმწიფო და ბიზნესი, ამიტომ რეფორმაში კერძო სექტორის ჩართულობა მნიშვნელოვანია. მისი თქმით, არის მიმართულებები, სადაც კადრების დეფიციტია, მაშინ როდესაც სხვა მიმართულებებზე პირიქით, სიჭარბეა. ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ სტუდენტების მიღებისას იქნება კვოტები დისციპლინების და უნივერსიტეტების მიხედვით. კიდევ რა ითქვა დახურულ შეხვედრაზე და რა გამოწვევებს ხედავს კერძო სექტორი შრომის ბაზარზე კადრების კუთხით და როგორ ხედავს ბიზნესი განათლების რეფორმაში თავის როლს? სტუმარი: მაია წერეთელი - KMS Georgia-ს აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს საკომუნიკაციო ბაზრის ერთ-ერთი ლიდერი - "სილქნეტი" "სილქ როუდ ჯგუფის" $20 მილიონი დოლარის ინვესტიციით, ქვეყანაში მაღალტექნოლოგიური ქლაუდ სერვისების დატა ცენტრის მშენებლობას გეგმავს. როგორც ჰოლდინგის დამფუძნებელი გიორგი რამიშვილი განმარტავს, მონაცემთა ცენტრით კომპანია უმსხვილეს კლიენტებს სასერვერო მომსახურებას გაუწევს. ტექნოლოგიური განვითარების პარალელურად მონაცემთა ცენტრების შექმნა სულ უფრო აქტიურდება. რა პერსპექტივა აქვს საქართველოში ე.წ დატა ცენტრების მშენებლობას, რამდენად შეიძლება საქართველო ამ კუთხით ტექნოლოგიური გიგანტებისთვისაც გახდეს საინტერესო იყოს და რა გამოწვევები შეიძლება ახლდეს პროცესს, მათ შორის ელექტროენერგიის მიწოდების კუთხით ? რამდენად აქვს ქვეყანას პოტენციალი მონაცემთა ცენტრების უწყვეტი ენერგომომარაგება უზრუნველყოს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კორუფციასთან ბრძოლის ეგიდით ცვლილებები დაანონსდა სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში ცვლილებებს აანონსებს. პრემიერი კობახიძე ამბობს, რომ კორუფციული გარიგებების გამორიცხვის მიზნით ბაზრის კვლევის ელექტრონული მეთოდის დანერგვას აპირებენ, რაც პროცესს ღიას და გამჭვირვალეს გახდის. რა ვიცით, მთავრობის ახალი ინიციატივის შესახებ, რა ინფორმაცია გახდება ღია და რამდენად გამორიცხავს ეს პროცესი შესაძლო კორუფციულ გარიგებას შემსყიდველსა და პრეტენდენტს შორის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
განათლების რეფორმის ფარგლებში ქართული ოცნება შრომის ბაზრის კიდევ ერთ კვლევას აანონსებს, რომლის საფუძველზეც, უნდა უნივერსიტეტებში სტუდენტების მიღება მოხდეს. ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ დღეს უმაღლესი განათლების რეფორმის კონცეფციის პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ განაცხადა, რომელიც ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს გააცნო. ის, რომ კადრების დეფიციტი ბიზნესისთვის კვლავ ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა, ამაზე თავად კერძო სექტორის წარმომადგენლებიც საუბრობენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 31.10.2025
განათლების რეფორმის ფარგლებში ქართული ოცნება შრომის ბაზრის კიდევ ერთ კვლევას აანონსებს, რომლის საფუძველზეც, უნდა მოხდეს უნივერსიტეტებში სტუდენტების მიღება - ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ დღეს უმაღლესი განათლების რეფორმის კონცეფციის პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ განაცხადა, რომელიც ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს გააცნო. ის, რომ კადრების დეფიციტი ბიზნესისთვის კვლავ ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა, ამაზე თავად კერძო სექტორის წარმომადგენლებიც საუბრობენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესმა კადრების მოძიების პროცესი გააქტიურა. PMCG-ის მონაცემებით, სექტემბერში jobs.ge-ზე 8,737 ვაკანსია გამოქვეყნდა. ვაკანსიების რაოდენობა 2025 წლის აგვისტოსთან შედარებით 20 %-ით, გასული წლის სექტემბერთან შედარებით კი თითქმის 5%-ით გაიზარდა წლიურ ჭრილში, ყველაზე დიდი ზრდა ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და პროგრამირების კატეგორიამ აჩვენა, სადაც ზრდა 50%-ია. ყველაზე დიდი კლება ლოგისტიკისა და დისტრიბუციის კატეგორიაშია, თითქმის 4%. რაც შეეხება მესამე კვარტალს. ივლისიდან სექტემბრის ჩათვლით, სულ 24,199 ვაკანსია გამოქვეყნდა. მიუხედავად სექტემბრის ზრდისა, ეს მაჩვენებელი 2024 წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 0.7%-ით შემცირებულია. რას აჩვენებს შრომის ბაზრის იმპულსები, რა ტიპის კადრებს ეძებს ბიზნესი და არის თუ არა ბაზრის გამოცოცხლება მდგრადი? სტუმარი: მედეა ტაბატაძე - საკონსულტაციო და რეკრუტინგული კომპანია Insource-ის მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, დიზაინ ბილდის მოდელით ინფრასტრუქტურული პროექტები აღარ განხორციელდება. ინფრასტრუქტურის ახალი მინისტრი რევაზ სოხაძე ამბობს, რომ პროექტირების ეტაპი დამოუკიდებელი პროცესი გახდება, ერთობლივად პროექტირება-მშენებლობა კი მხოლოდ საგამონაკლისო შემთხვევებში იქნება დაშვებული. “ვერანაირი კომპრომისი, ხარისხთან და დროსთან დაკავშირებით ვერ მოხდება. შესაბამისად ყველა კომპანია ამ თამაშის წესებს უნდა მოერგოს”-ასეთი გზავნილი ჰქონდა რევაზ სოხაძეს, ინტერპელაციისას პარლამენტის ტრიბუნიდან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუ საქართველოს მთავრობას სავალუტო ფონდთან ახალი პროგრამის დაწყების ინტერესი ექნება, ჩვენ მზად ვართ განვიხილოთ ეს მოთხოვნა - ასე პასუხობს imf კითხვას, სჭირდება თუ არა საქართველოს ახალი პროგრამა. ფონდში განმარტავენ, რომ საქართველო ტექნიკური დახმარების პროექტების ერთ-ერთი მსხვილი ბენეფიციარია, თუმცა რაც შეეხება ახალი პროგრამის დაწყების შესაძლებლობის განხილვას, ეს საქართველოს მთავრობის ინტერესზეა დამოკიდებული. თავად საქართველოს მთავრობას კი ამ დრომდე IMF-ისგან ახალი პროგრამა არ მოუთხოვია, რის არგუმენტადაც ფინანსთა მინისტრის მოადგილე ამბობს, რომ ამ მიმართულებით კონკრეტული საჭიროება არ გამოკვეთილა. ეკონომისტების ნაწილი კი ვარაუდობს, რომ საქართველოს ხელისუფლება კვლავ არაა მზად რეალურად გაატაროს სხვადასხვა მიმართულებით რეფორმები და იმ ფისკალურ ჩარჩოებში მოექცეს, რომელსაც პროგრამის ფარგლებში IMF ითხოვს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ამბასადორი აილენდ ბათუმის” ხელოვნური კუნძულის ტერიტორიაზე სსიპ „ტექნიკური და სამშენებლო ზედამხედველობის სააგენტომ” მრავალფუნქციური კომპლექსის მშენებლობის ნებართვა გასცა. ნებართვის საფუძველზე მოცემულ ტერიტორიაზე ულტრათანამედროვე მრავალფუნქციური შენობის მშენებლობა დაიწყება, რომელიც თავის არსით, ისტორიულ მნიშვნელობას ატარებს, რადგან კუნძულის ტერიტორიაზე პირველ შენობა-ნაგებობას წარმოადგენს და მომხმარებლებს უკვე აქვთ შესაძლებლობა შეიძინონ მათთვის სასურველი საცხოვრებელი და საინვესტიციო უძრავი ქონება. პროექტის 26 ჰა მიწის ფართობი უკვე მიღებულია ექსპლუატაციაში. „სამშენებლო და ტექნიკური ზედამხედველობის სააგენტოს” მიერ. დასავლეთ ნახევარკუნძულის 26 ჰექტარის ექსპლუატაციაში მიღებას საფუძვლად დაედო პროექტის შესაბამისობის შესახებ სამხარაულის ეროვნული ბიუროს საექსპერტო დასკვნა, რომელიც როგორც ადგილობრივი, ისე უცხოელი სპეციალისტების ჩართულობით მომზადდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სილქ როუდ ჯგუფმა წარმატებით დაასრულა თავისი პირველი საერთაშორისო 400 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების ობლიგაციების გამოშვება. 5-წლიანი ობლიგაციების წლიური განაკვეთი 7.50%-ს შეადგენს. როგორც კომპანიაში ამბობენ, ეს არის უნიკალური ტრანზაქცია საქართველოს ისტორიაში, როგორც ქართული კომპანიის მიერ განხორციელებული უმსხვილესი კერძო კორპორატიული ემისია, რომელმაც მიაღწია ქართულ ემიტენტებს შორის ყველაზე დაბალ სპრედს, ისევე, როგორც ქვეყნის პირველი საერთაშორისო ემისია 2024 წლის ივლისის შემდეგ, რამაც მათივე შეფასებით, აღადგინა ქართველი მსესხებლებისთვის საერთაშორისო ბაზარზე წვდომა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ციტრუსის კრეფის სეზონი იწყება. მოსავლის დაბინავებისთვის ქობულეთში ციტრუსის საკოორდინაციო შტაბი გახსნა. გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცნობით, წელს მიმდინარე სეზონზე ციტრუსის მოსავალი 60–65 ათას ტონას მიაღწევს. საექსპორტო მანდარინს 20-ზე მეტი გადამმუშავებელი საწარმო ჩაიბარებს, ხოლო არასტანდარტულ ნაყოფს ქობულეთის ორი საკონსერვო ქარხანა შეუზღუდავი რაოდენობით გადაამუშავებს. არასტანდარტული მანდარინის გადამუშავებისთვის კი, სუბსიდია წელსაც გაიცემა. კერძოდ, აჭარის მთავრობის გადაწყვეტილებით, არასტანდარტული (სამრეწველო გადამუშავების) მანდარინის სუბსიდია 35 თეთრი იქნება, დამატებით 5 თეთრს კი გადამმუშავებელი საწარმო გადაიხდის, რაც საერთო ჯამში 40-თეთრიან ფასს განსაზღვრავს. როგორია წელს ციტრუსის ხარისხი და რა ვითარებაა საექსპორტო ბაზრებზე? სტუმარი: კახა შავაძე - „აჭარა ტრეიდინგ გრუპის“ დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუ საქართველოს მთავრობას სავალუტო ფონდთან ახალი პროგრამის დაწყების ინტერესი ექნება, ჩვენ მზად ვართ განვიხილოთ ეს მოთხოვნა - ასე პასუხობს imf-ის დირექტორი ახლო აღმოსავლეთსა და ცენტრალურ აზიაში bmg-ის კითხვას, სჭირდება თუ არა საქართველოს ახალი პროგრამა. ჯიჰად აზური ამბობს, რომ საქართველო ფონდის ტექნიკური დახმარების პროექტების ერთ-ერთი მსხვილი ბენეფიციარია, თუმცა რაც შეეხება ახალი პროგრამის დაწყების შესაძლებლობის განხილვას, ეს საქართველოს მთავრობის ინტერესზეა დამოკიდებული. თავად საქართველოს მთავრობას კი როგორც ცნობილია, ამ დრომდე IMF-ისგან ახალი პროგრამა არ მოუთხოვია. რეალურად სჭირდება თუ არა საქართველოს ახალი პროგრამა და როგორ აფასებს imf საქართველოს ეკონომიკის ამჟამინდელ მდგომარეობას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 29.10.2025 9 თვეში თაფლის ექსპორტი შემცირდა - მთავარი ქვეყანა საფრანგეთია აბაშიძეზე ქართული ნუგბარის მაღაზია „ჰანერია“ გაიხსნება ქართული გემო ლისაბონში – როგორ გახდა Treestory პორტუგალიელების რჩეული რესტორანი? Mycorner.ge: ბინის ქირა შესაძლოა ცოტა კიდევ შემცირდეს რა გამოწვევები აქვთ რაჭაში მდებარე სასტუმრო სექტორის წარმომადგენლებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დაკრედიტების ზრდის ტემპი შედარებით შენელებულ მაჩვენებელზე ნარჩუნდება. სექტემბერში კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელის წლიურმა ზრდის ტემპმა 13.3% შეადგინა. თვიურ ჭრილში კი ბანკების მიერ გაცემული სესხების მოცულობა მხოლოდ 1%-ის ფარგლებშია გაზრდილი. რაც შეეხება საპროცენტო განაკვეთებს, განაკვეთები შედარებით მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება და გასულ თვეს ლარის სესხებზე საშუალო საპროცენტო განაკვეთი თითქმის 16%-ს აღწევდა. ამ ფონზე, ეროვნულ ბანკში არ გამორიცხავენ, რომ დეველოპერული სექტორისთვის შესაძლოა, დაკრედიტების რეგულაციები შემსუბუქდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სასამართლოს რეპუტაციის და განხილვების დროში გაჭიანურების მიზეზით, ბიზნესდავების დიდმა ნაწილმა სასამართლოდან არბიტრაჟში გადაინაცვლა. იურისტები უმეტეს შემთხვევაში კლიენტებს ურჩევენ დავის გადაწყვეტის სხვა ალტერნატიული მექანიზმები გამოიყენონ, ვიდრე სასამართლოში წლობით იდავონ. რამდენად ხშირად მიმართავს ბიზნესი დავის ალტერნატიული გადაწყვეტის გზებს და რამდენად უშლის ხელს ამ პროცესს არსებული სასამართლო პრაქტიკა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დაკრედიტების ზრდის ტემპი შედარებით შენელებულ მაჩვენებელზე ნარჩუნდება. სექტემბერში კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელის წლიურმა ზრდის ტემპმა 13.3% შეადგინა. თვიურ ჭრილში კი ბანკების მიერ გაცემული სესხების მოცულობა მხოლოდ 1%-ის ფარგლებშია გაზრდილი. რაც შეეხება საპროცენტო განაკვეთებს, განაკვეთები შედარებით მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება და გასულ თვეს ლარის სესხებზე საშუალო საპროცენტო განაკვეთი თითქმის 16%-ს აღწევდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო შესყიდვებში "თეთრ სიასთან” დაკავშირებით გარდამავალი მოდელი 2026 წლიდან ამოქმედდება. შესაბამისი დადგენილება მთავრობამ უკვე მიიღო. დადგენილების თანახმად, მომავალი წლიდან წინასწარი ანგარიშსწორების შემთხვევაში თეთრ სიაში მყოფი კომპანია შემსყიდველ ორგანიზაციას წარუდგენს ავანსის თანხის 60%-ის ოდენობის გარანტიას, ნაცვლად დღეს არსებული 50%-ისა. უკვე 2028 წლიდან კი ეს მოცულობა 80% იქნება. ამასთან, შედარებით მკაცრდება თავად თეთრ სიაში მოხვედრის კრიტერიუმები. სახელმწიფო ტენდერებში მონაწილე კომპანიების ნაწილი აცხადებს, რომ ეს გადაწყვეტილება კომპრომისულია. დარგის სპეციალისტების ნაწილი კი ამბობს, რომ ამ გადაწყვეტილებით შესაძლოა, სახელმწიფო ტენდერებში კონკურენცია კიდევ უფრო შემცირდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო შესყიდვებში "თეთრ სიასთან” დაკავშირებით გარდამავალი მოდელი 2026 წლიდან ამოქმედდება. შესაბამისი დადგენილება მთავრობამ უკვე მიიღო. დადგენილების თანახმად, მომავალი წლიდან წინასწარი ანგარიშსწორების შემთხვევაში თეთრ სიაში მყოფი კომპანია შემსყიდველ ორგანიზაციას წარუდგენს ავანსის თანხის 60%-ის ოდენობის გარანტიას, ნაცვლად დღეს არსებული 50%-ისა. უკვე 2028 წლიდან კი ეს მოცულობა 80% იქნება. ამასთან, შედარებით მკაცრდება თავად თეთრ სიაში მოხვედრის კრიტერიუმებიც. სახელმწიფო ტენდერებში მონაწილე კომპანიების ნაწილი აცხადებს, რომ ეს გადაწყვეტილება კომპრომისულია. დარგის სპეციალისტების ნაწილი კი ამბობს, რომ ამ გადაწყვეტილებით შესაძლოა, სახელმწიფო ტენდერებში კონკურენცია კიდევ უფრო შემცირდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფიზიკური პირებისთვის ქონების გადასახადის დეკლარაციის წარდგენის ვადა ამ კვირის ბოლოს იწურება. ქონების გადასახადის გადახდა ეკუთვნის ყველას, ვისი შემოსავალიც 2024 წელს ან ვისი ოჯახის შემოსავალიც 40 000 ლარს სცდება და გააჩნია დასაბეგრი ქონება. ზღვარი უკვე დიდი ხანია მოძველებულია და ის გაზრდას საჭიროებს- ასეთია ფინანსისტების შეფასება მოქმედ კანონთან დაკავშირებით და საკითხზე წლებია მუშაობა ფინანსთა სამინისტროში დაწყებულიც არის. რა უნდა ვიცოდეთ დეკლარაციის შევსებისას და არის თუ არა რელევანტური 40 000 ლარიანი ზღვარი, რომელიც 2005 წელს მაშინ განისაზღვრა, როდესაც მოქალაქეთა შემოსავლები გაცილებით დაბალი იყო? სტუმარი: დავით მამრიკიშვილი - Nexia-ს მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფიზიკური პირებისთვის ქონების გადასახადის დეკლარაციის წარდგენის ვადა ამ კვირის ბოლოს იწურება. წელს დეკლარაციის წარდგენის ბოლო ვადა მიმდინარე 3 ნოემბერია, ხოლო გადასახადის გადახდის ბოლო ვადა 17 ნოემბერი. ქონების გადასახადის გადახდა ეკუთვნის ყველას, ვისი შემოსავალიც 2024 წელს ან ვისი ოჯახის შემოსავალიც 40 000 ლარს სცდება და გააჩნია დასაბეგრი ქონება. ანუ მარტივად თვეში საშუალოდ 3333 ლარია , გადასახადების ჩათვლით ანუ იმ თანხის ჩათვლით რომელსაც ჯამში არ ვიღებთ და სახელმწიფო ბიუჯეტში ვიხდით მთავრობის დასაფინანსებლად. ზღვარი უკვე დიდი ხანია მოძველებულია და ის გაზრდას საჭიროებს- ასეთია ფინანსისტების შეფასება მოქმედ კანონთან დაკავშირებით და საკითხზე წლებია მუშაობა ფინანსთა სამინისტროში დაწყებულიც არის. ვის უწევს ქონების გადასახადის გადახდა და რამდენად ადეკვატურია 20 წელზე მეტი ხნის წინ დადგენილი ზღვარი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი ნათია თურნავა აცხადებს, რომ პარლამენტში შესულ ინიციატივაზე, რაც საბანკო ბარათით მაქსიმუმ 0.5%-ის საკომისიოს დაწესებას ითვალისწინებს ბანკებთან კომუნიკაცია ექნებათ. სექტემბერში ქართული ოცნების დეპუტატებმა პარლამენტში დაარეგისტრირეს საკანონმდებლო პაკეტი, რომელიც ბანკებს უკრძალავს ბარათის მომსახურების საკომისიოს ტრანზაქციის ღირებულების 0.5%-ზე მაღლა დაწესებას. ეს კი თავის მხრივ არსებულ საკომისიოებთან (1-2%) მნიშვნელოვნად ნაკლებია. ნათია თურნავა აღნიშნავს რომ საბანკო ბარათებით გადახდის ინფრასტრუქტურა ქვეყნის ეკონომიკისთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია, ამიტომ ისინიც იქნებიან ჩართული ბანკებთან კომუნიკაციაში. თურნავას თქმით ეროვნული ბანკი მხარს უჭერს რეგულირების სწორი მოდელის მოძებნას, რაც მათ შორის ევროპული გამოცდილების გაზიარებაში შეიძლება მდგომარეობდეს. ამჟამად არსებული პრაქტიკით, პოსტერმინალებით გადახდის მთლიანი საკომისიო, რასაც ბიზნესები მათთან განხორციელებულ გადახდებზე იხდიან 0.5%-ზე გაცილებით უფრო მაღალია. მაგალითად, 10 ლარამდე ოპერაციებისთვის ურთიერთგაცვლის საკომისიო არის დაახლოებით 5-10 თეთრი, რაც ნიშნავს რომ 1 ლარის ღირებულების ტრანზაქციის შესრულებისას მცირე მეწარმეს შეიძლება 90-95 თეთრი მისდიოდეს, 5-10 თეთრი კი ტრანზაქციის საფასურს წარმოადგენს, ეს კი ტრანზაქციის ღირებულების 5%-10%-ია. 10 ლარზე მაღალ ოპერაციებზე კი საკომისიო შეიძლება 1%-2% იყოს, ანუ ყოველი 100 ლარიდან 1-2 ლარი. რა შესაძლო გავლენა შეიძლება ჰქონდეს ინიციატივას როგორც საბანკო ისე რითეილ სექტორზე? სტუმარი: მაია ხელაძე - BTU ასოცირებული პროფესორი, დარგის სპეციალისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეკორდულად მაღალი მოსავალი და სახელმწიფოს მიერ შეძენილი რეკორდული მოცულობის ყურძენი - რთველი 2025 სრულდება. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 23 ოქტომბრისთვის, საქართველოს მევენახეობის რეგიონებში 330 ათასი ტონა ყურძენი გადამუშავდა. ქვეყნის მასშტაბით მოსავალი 21 200-მა მევენახე ფერმერმა დააბინავა. გადამუშავებული ყურძნიდან დაახლოებით 200 ათასი ტონა ყურძენი კერძო სექტორმა, დანარჩენი მოსავლის ნაწილი კი სახელმწიფომ შეიძინა. აღსანიშნავია, რომ წელს რთველი განსხვავებული პირობებით ჩატარდა და ღვინის კერძო კომპანიებზე სუბსიდია აღარ გაიცემოდა, რის გამოც კომპანიებს წელს ყურძნის შედარებით მაღალ ფასად შესყიდვა მოუწიათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტენდერი გამოცხადებულია - ახლა თბილისის მერიამ ₾416.5-მილიონიანი შესყიდვის ფარგლებში ის კომპანია უნდა შეარჩიოს, რომელიც დიდი დიღმიდან მეტრო დიდუბემდე ტრამვაის 7.5-კილომეტრიანი ხაზის დაპროექტებას და მშენებლობას განახორციელებს. პროექტის ფარგლებში ასევე უნდა აშენდეს ტრამვაის დეპოც. ტრამვაის ახალ ხაზს 11 გაჩერება უნდა ჰქონდეს. თბილისის მერია პროექტირებისა და სამშენებლო პროცესის დასრულებას 3 წელიწადში გვპირდება, რაც ტრანსპორტის ექსპერტებს კითხვებს უჩენს. რა დაგვიჯდება დამატებით ტრამვაის შემადგენლობების შეძენა, რომელი წარმოების ტრამვაიზე უნდა გააკეთოს თბილისმა აქცენტი და რა შედეგს უნდა ველოდოთ პროექტის დასრულების შემთხვევაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ტენდენციებია შუა დერეფანში, როგორ შეიძლება აისახოს საქართველოში ტვირთნაკადზე აზერბაიჯანის მიერ სომხეთში ტრანზიტზე მოხსნილი შეზღუდვა და ე.წ ტრამპის გზის ამოქმედება და რეალურად რა პოტენციალი აქვს შუა დერეფანს? სტუმარი: გივი ჩაჩანიძე - COSCO SHIPPING LINES-ის კომერციული მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეკორდულად მაღალი მოსავალი და სახელმწიფოს მიერ შეძენილი რეკორდული მოცულობის ყურძენი - რთველი 2025 სრულდება. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მონაცემებით, 23 ოქტომბრისთვის, საქართველოს მევენახეობის რეგიონებში 330 ათასი ტონა ყურძენი გადამუშავდა, რაც 2025 წელს, ბოლო 30 წლის ყველაზე რეკორდული რაოდენობაა. ქვეყნის მასშტაბით მოსავალი 21 200-მა მევენახე ფერმერმა დააბინავა. გადამუშავებული ყურძნიდან დაახლოებით 200 ათასი ტონა ყურძენი კერძო სექტორმა, დანარჩენი მოსავლის ნაწილი კი სახელმწიფომ შეიძინა. როგორი იყო რთველი 2025 და რა გამოწვევები გამოიკვეთა წელს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობა ენერგო პოლიტიკის ცვლილებას აანონსებს. ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ გეგმაში მოაზრებულ არაერთ პროექტში ხარვეზები იყო და ზოგადად, ენერგეტიკის სექტორში მიდგომები შესაცვლელია. კობახიძის გადაწყვეტილებას სექტორში იწონებენ, თუმცა აღნიშნავენ, რომ გენერაციის ობიექტების მშენებლობის ტემპი დასაჩქარებელია, განსაკუთრებით მსხვილი მარეგულირებელი ჰესების მიმართულებით. როგორი უნდა იყოს განახლებული ენერგო პოლიტიკა და რა პრობლემებს ქმნიდა მხოლოდ ქაღალდზე არსებული პროექტები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი დეველოპერული სექტორის დაკრედიტების მიმართ რეგულაციების შერბილებას არ გამორიცხავს. ნათია თურნავა ამბობს, რომ ამ მიმართულებით სექტორს გარკვეული მხარდაჭერა სჭირდება და რეგულაციების გადახედვაზე მუშაობა მიმდინარეობს. თავად დეველოპერული სექტორი კი უკვე არაერთი თვეა საუბრობს, რომ ბანკებმა დეველოპერული პროექტების დაფინანსება გაამკაცრეს. დარგის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ გამოწვევაა გაძვირებული სესხებიც, რის გამოც იპოთეკურ კრედიტებზე წვდომა გართულებულია. რა მიმართულებით შეიძლება გამარტივდეს დეველოპერული სექტორის დაკრედიტება და რას განიხილავს ეროვნული ბანკი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 23.10.2025 ანტვერპენში მოქმედი ქართული გასტრო-ბარი „ჟამი“ ბაზარზე დამკვიდრების ეტაპზეა; არასტაბილური გარემო ბიზნესგეგმებს აფერხებს - "ლიდერი"; საქართველო, აშშ, სომხეთი, იტალია... - Salt Projects-ი რამდენიმე ასეული მილიონის ღირებულების პროექტებზე მუშაობს; სექტემბრიდან უძრავ ქონებაზე მოთხოვნა გააქტიურდა - ნატო ბოჭორიშვილი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობა ენერგო პოლიტიკის ცვლილებას აანონსებს. ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ გეგმაში მოაზრებულ არაერთ პროექტში ხარვეზები იყო და ზოგადად, ენერგეტიკის სექტორიში მიდგომები შესაცვლელია. კობახიძის გადაწყვეტილებას სექტორში იწონებენ, თუმცა აღნიშნავენ, რომ გენერაციის ობიექტების, განსაკუთრებით მსხვილი მარეგულირებელი ჰესების მშენებლობის ტემპი დასაჩქარებელია. როგორი უნდა იყოს განახლებული ენერგო პოლიტიკა და რა პრობლემებს ქმნიდა მხოლოდ ქაღალდზე არსებული პროექტები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კრიპტო ბირჟა Bybit Georgia-მ თბილისის ფინანსურ სამიტში მიიღო მონაწილეობა. კომპანიის წარმომადგენლები სადისკუსიო პანელში ჩაერთნენ, რომელიც ისეთ საკითხებს ეხებოდა როგორიცაა გლობალური ინოვაციები, ხელოვნური ინტელექტი, ტოკენიზაცია. აღსანიშნავია, რომ გლობალურმა კრიპტო ბირჟამ საქართველოში ოპერირება მიმდინარე წლის ივლისში დაიწყო. Bybit Georgia-მ უკვე მიიღო ლიცენზია ახალ პროდუქტზე, „ბაიბით“ ბარათზე, რომლის შეთავაზებასაც მომხმარებლებისთვის უახლოეს ხანებში გეგმავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ნიშნავს მმართველი პარტიის ყოფილი გავლენიანი მაღალჩინოსნების მილიონობით დაუსაბუთებელი შემოსავლის მიღებაში მხილება ქვეყნის იმიჯისთვის, არის თუ არა ეს კორუფციასთან რეალური ბრძოლა და რატომ დაიწყო ეს პროცესი სწორედ ახლა, მაშინ როცა ქართული ოცნება 13 წელია ხელისუფლებაშია და მხილებული პირები რამდენიმე თვის წინაც მმართველ გუნდში ყველაზე მაღალ თანამდებობებს იკავებდნენ? სტუმარი: გიორგი ქობულია - ეკონომიკისა და განვითარების ყოფილი მინისტრი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი დეველოპერული სექტორის დაკრედიტების მიმართ რეგულაციების შერბილებას არ გამორიცხავს. როგორც ცნობილია, ეს არის ერთ-ერთი საკითხი, რაზეც ბიზნესი ცენტრალურ ბანკთან კონსულტაციებს აწარმოებს. განცხადება ნათია თურნავამ თბილისის ფინანსურ სამიტზე გააკეთა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შავი ზღვის ფსკერზე ელექტროენერგიის გადამცემი კაბელის პროექტის მომზადება აქტიურ ფაზაშია და უახლოეს პერიოდში ზღვის ფსკერის კვლევა დაიწყება. საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის დირექტორთა საბჭოს წევრის, ზვიად გაჩეჩილაძის პროგნოზით, მარშრუტის დაზუსტების შემდეგ პროექტი სამშენებლო ეტაპზე გადავა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აზერბაიჯანი და საქართველო წამყვან როლს თამაშობენ, ავითარებენ და ფორმას აძლევენ შუა დერეფანს - ეს განცხადება აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრმა ალი ასადოვმა დღეს თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას გააკეთა. ასადოვი ამბობს, რომ დღეს ორი ქვეყანა სანდო პარტნიორია როგორც პოლიტიკურ, ისე ეკონომიკურ, ენერგეტიკულ და სატრანსპორტო მიმართულებებში.შუა დერეფანს და მის პარალელურ მარშუტებს დღევანდელ ფორუმზე გამოეხმაურა სომხეთის პრემიერ-მინისტრიც, რომელმაც ტრამპის მარშრუტის, ასევე შუა დერეფნისა და ირანის მიმართულებით არსებულ სატრანსპორტო დერეფანზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ მიმდინარე წელს ვაშინგტონში სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მიღწეული შეთანხმება რეგიონის დაკავშირებადობას მნიშვნელოვნად გაზრდის. რა პოტენციალი აქვს შუა დერეფანს, როგორია აღნიშნულ მარშუტში საქართველოს როლი და რა გამოწვევებს ხედავენ მარშუტის მონაწილე ქვეყნები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის დირექტორთა საბჭოს წევრის, ზვიად გაჩეჩილაძის განცხადებით, შავი ზღვის ფსკერზე ელექტროენერგიის გადამცემი კაბელის პროექტის მომზადება აქტიურ ფაზაშია და უახლოეს პერიოდში ზღვის ფსკერის კვლევა დაიწყება. მარშრუტის დაზუსტების შემდეგ კი პროექტი სამშენებლო ეტაპზე გადავა. შავი ზღვის ელექტროკაბელის პროექტზე საუბარი იყო თბილისის აბრეშუმის გზის ფორუმის ფარგლებში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობა ენერგეტიკის სექტორის მიმართ პოლიტიკის წარმოებას მთლიანად ახლიდან იწყებს. ასე უპასუხა გუშინ BMG-ის კითხვას პრემიერმა ირაკლი კობახიძემ. მისი თქმით, პირდაპირი კონტრაქტირების მექანიზმი რაც წარსულში აღდგა არასწორი იყო და სახელმწიფომ სექტორს განვითარებისთვის ახალი ხედვა უნდა წარუდგინოს. სტუმარი: მაია მელიქიძე - GREDA-ს აღმასრულებელი დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისი აბრეშუმის გზის რიგით მეხუთე ფორუმს მასპინძლობს, რომელშიც მაღალი რანგის პოლიტიკური პირები, ბიზნესსექტორის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები იღებენ მონაწილეობას. ფორუმის ფარგლებში თბილისს 70-ზე მეტი ქვეყნის 2300-ზე მეტ დელეგატი სტუმრობს. დილიდან ფორუმის ფარგლებში პანელური დისკუსიები მიმდინარეობს. დღის განმავლობაში ჯამში 7 პანელი გაიმართება, რომელიც საერთაშორისო ვაჭრობის, „შუა დერეფნის“, ენერგეტიკის, ინვესტიციების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების საკითხებს დაეთმობა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ციფრულ ეპოქაში, ტექნოლოგიური პროგრესი შესაძლებლობებთან ერთად, არაერთ გამოწვევასაც აჩენს, განსაკუთრებით მაშინ, როცა საქმე ბავშვებსა და მოზარდებს ეხება. სოციალური მედიის პლატფორმები, როგორებიცაა TikTok, Instagram თუ Snapchat, უკვე დიდი ხანია ახალგაზრდების ყოველდღიურობის ნაწილი გახდა. თუმცა, საზოგადოებაში სულ უფრო აქტიურად ისმის კითხვა - უნდა ჰქონდეთ თუ არა ბავშვებს ინტენსიური წვდომა სოციალურ მედიის პლატფორმებზე? - სწორედ ამ კითხვაზე საპასუხოდ, საერთაშორისო კვლევითმა ორგანიზაცია იფსოსმა გლობალური მასშტაბით, ჩაატარა კვლევა, რომლის შედეგებიც აჩვენებს, რომ არაერთ ქვეყანაში მოსახლეობა 14 წლამდე ბავშვებისთვის სოციალური მედიის აკრძალვას მხარს უჭერს. რა მიზეზები განაპირობებს საზოგადოებაში ამგვარ განწყობას და რომელმა ქვეყნებმა მიღეს უკვე აკრძალვის გადაწყვეტილება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აბრეშუმის ფორუმის გახსნამდე ერთი დღით ადრე თბილიში აწარმოე ბიზნესი საქართველოსთან ერთად დუბაის სავაჭრო პალატის ორგანიზებით თბილისმა ბიზნეს ფორუმს უმასპინძლა რომელიც, მიზნად ისახავს დუბაისა და საქართველოს შორის საინვესტიციო და სავაჭრო შესაძლებლობების გამოკვეთას. როგორც ღონისძიების ფარგლებში აღინიშნა, როგორც დუბაიდან, ასევე არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან საქართველოში სხვადასხვა სექტორებში ინვესტირების მიმართ ინტერესი მზარდია როგორც ლოგისტიკის, ასევე ენერგეტიკის მიმართულებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Eagle Hills-მა თბილისში საპრეზენტაციო ცენტრი გახსნა, სადაც 6.5 მილიარდი აშშ დოლარის ინვესტიციის - “Tbilisi Waterfront” და “Gonio Yachts & Marina”-ა წარმოდგენილი. ოფისში პრეზენტაციისას, რომელიც კინო რუსთაველის ისტორიულ შენობაში შედგა, ითქვა, რომ როგორც გონიოში, ისე კრწანისისა და ფონიჭალის მიმდებარედ პროექტების განხორციელება 6-9 თვეში დაიწყება. პროექტების დეტალები უკვე ატვირთულია Eagle Hills-ის ვებ გვერდზეც, თუმცა სამშენებლო ნებართვები ჯერ გაცემული არ არის. 2023 წლიდან დაანონსებული პროექტის არაპირდაპირ ეკონომიკურ ეფექტად დღეს 15 მილიარდი დოლარიც დასახელდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 21.10.2025 საქართველოს ბანკსა და „ქრონომეტრს“ შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა; თიბისის მხარდაჭერით, ბაკურციხეში “ასკანელის” ქარხანა გაიხსნა; "ინტენსიურად მივიწევთ TOP 10-სკენ" - რა პოზიცია აქვს „თიბისის“ უზბეკეთის ბაზარზე? 2024 წელს საფოსტო-საკურიერო სექტორის შემოსავალმა ₾228.7 მილიონს მიაღწია #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
GMP სერტიფიკატის წარუდგენლობის გამო ჯანდაცვის სამინისტრომ 3000-მდე მედიკამენტის რეგისტრაცია გააჩერა. მიზეზი ისაა, რომ 1 ოქტომბრიდან ევროპული GMP-ის გარეშე წამლის სუბსტანციის იმპორტიც აიკრძალა. ნებისმიერ სამკურნალო საშუალებას, რომელიც საქართველოში რეგისტრირდება ან ხელახალ რეგისტრაციას გადის, 1 ოქტომბრიდან ევროპული GMP სტანდარტის შესაბამისობის დამადასტურებელი დოკუმენტი უნდა გააჩნდეს როგორც საბოლოო პროდუქტზე, ასევე იმ სუბსტანციებზე, რომელიც მის დასამზადებლად გამოიყენება. აღნიშნული მოთხოვნის დაკმაყოფილება სავალდებულოდ შესასრულებელი გახდა როგორც დისტრიბუტორებისთვის, ისე ადგილობრივი მწარმოებლებისთვის. საქართველოს რეგულატორი საბოლოო ფარმაცევტულ პროდუქტზე, GMP სერტიფიკატს რამდენიმე წელია ითხოვს, თუმცა ამ შემთხვევაში საუბარია, რომ წარმოებაში გამოყენებულ აქტიურ ნივთიერებაზეც იქნეს წარმოდგენილი შესაბამისი სერტიფიკატი. დარგობრივი ასოციაცია აცხადებს, რომ მომწოდებლების უმრავლესობას მოთხოვნილი ევროპული GMP არ აქვს, ამიტომ საკმაოდ დიდი პროცენტი იქნება მედიკამენტების, რომელიც აღნიშნული რეგულაციის გამო ქართულ ბაზარზე ვეღარ შემოვა. რა გავლენა აქვს წარმოდგენილ ცვლილებებს ფარმაცევტულ სექტორზე და არსებობს თუ არა ბაზარზე წალმების დეფიციტის შექმნის რისკი? სტუმარი: ლევან გოგიბერიძე - ფარმაცევტთა ასოციაციის თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აწარმოე ბიზნესი საქართველოსთან - დუბაის სავაჭრო პალატის ორგანიზებით თბილისი დღეს ბიზნეს ფორუმს მასპინძლობს. რომლის მიზანი დუბაისა და საქართველოს შორის საინვესტიციო და სავაჭრო შესაძლებლობების გამოკვეთაა. ფორუმის ფარგლებში საქართველოს საინვესტიციო პოტენციალი წარადგინეს და ასევე განიხილეს დუბაის, როგორც გლობალური ბიზნეს ცენტრის როლი. ფორუმზე აღნიშნა, რომ როგორც დუბაიდან, ასევე არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან საქართველოში სხვადასხვა სექტორებში ინვესტირების მიმართ ინტერესი მზარდია როგორც ლოგისტიკის, ასევე ენერგეტიკის მიმართულებით.აღინიშნა საქართველოსა და საამიროებს შორის ვაჭრობის ზრდის პოტენციალიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 20.10.2025 ხინკალი ამერიკულ სუპერმარკეტებში – NAMU 2026 წელს Walmart-ში, Target-სა და ქსელებში გამოჩნდება; “ფაქტობრივად, ტექსტილის დარგი მოკვდა”- კომპანია “უნისტილი”; ქართული წვენების ბრენდი Pomona Organic-ი მომავალ წელს აშშ-ის ქსელურ მარკეტებში შევა; საქართველოში ფსტის წარმოება იზრდება – ფასი კი იკლებს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აგვისტოში კლების შემდეგ, სექტემბერში უძრავი ქონების ბაზარზე გააქტიურება ფიქსირდება. Colliers Georgia-ს მონაცემებით, გასულ თვეს თბილისში სულ 4054 ბინა გაიყიდა, რაც წლიურად 15%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. ზაფხულის შემდეგ გააქტიურებულ მოთხოვნაზე საუბრობენ უძრავი ქონების ბაზრის წარმომადგენლებიც, რომლებიც ამბობენ, რომ რეალიზაციის ზრდა მათ შორის დეველოპერების მხრიდან გააქტიურებულ შიდა განვადებებს უკავშირდება. ეროვნულ ბანკში კი აცხადებენ, რომ ბაზარზე ბოლო პერიოდში მომრავლებული გრძელვადიანი შიდა განვადებები ჯანსაღი პრაქტიკა არაა. რა ტენდენციებია უძრავი ქონების ბაზარზე და ქმნის თუ არა რისკებს შიდა განვადებების მზარდი ტენდენცია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის 9 თვეში ექსპორტი 7.7%-ით გაიზარდა. საქსტატი განახლებულ სტატისტიკას აქვეყნებს. ექსპორტის ზრდაზე ყველაზე დიდი გავლენა ავტოექსპორტს ჰქონდა, ზრდა არის ძვირფასი ლითონების მადნების ექსპორტშიც. ექსპორტის მიმართულებით კლების ტენდენცია გრძელდება ღვინის, სპირტიანი სასმელებისა და ფეროშენადნობების მოცულობებში. როგორი იყო საქართველო საგარეო ვაჭრობის 9 თვის მაჩვენებლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აგვისტოში კლების შემდეგ, სექტემბერში უძრავი ქონების ბაზარზე გააქტიურება ფიქსირდება. Colliers Georgia-ს მონაცემებით, გასულ თვეს თბილისში სულ 4054 ბინა გაიყიდა, რაც წლიურად 15%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. ზაფხულის შემდეგ გააქტიურებულ მოთხოვნაზე საუბრობენ უძრავი ქონების ბაზრის წარმომადგენლებიც, რომლებიც ამბობენ, რომ რეალიზაციის ზრდა მათ შორის დეველოპერების მხრიდან გააქტიურებულ შიდა განვადებებს უკავშირდება. რა ტენდენციებია უძრავი ქონების ბაზარზე და ქმნის თუ არა რისკებს გააქტიურებული შიდა განვადებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia