"ისინი უპირისპირდებიან სიმშვიდეს ქვეყანაში" - კობახიძე Freebusiness-ის მოთხოვნებზე
90 ნახვა დეკემბერი 17, 2024
ქვეყანაში არც ეკონომიკური კრიზისი გვაქვს და არც - პოლიტიკური. ამის შესახებ ირაკლი კობახიძემ ბრიფინგზე, BMG-ის შესაბამისი კითხვის საპასუხოდ განაცხადა. ბრიფინგი მთავრობის ადმინისტრაციაში დაახლოებით 1 საათის წინ დასრულდა, სადაც ირაკლი კობახიძე გუშინ, ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრაზე მიღებული გადაწყვეტილებას, რომელიც დიპლომატიური პასპორტების მფლობელებისთვის უვიზო რეჟიმის შეჩერებას გულისხმობს ეხმიანება და ამბობს, რომ ეს სიმბოლური დატვირთვისაა და ანტიქართული ნაბიჯია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
9 თვეში სადაზღვევო სექტორმა ₾983 მლნ-ის პრემია მოიზიდა - რის ხარჯზე იზრდება ბაზარი;
30 ნახვა დეკემბერი 16, 2024
მიმდინარე წლის 9 თვეში სადაზღვევო სექტორმა 983 მლნ ლარის მოცულობის პრემია მოიზიდა, რაც წლიურად 20%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. გაზრდილია სექტორის მომგებიანობაც და 9 თვეში მზღვეველების წმინდა მოგებამ 115 მლნ ლარი შეადგინა. მიუხედავად გაუმჯობესებული მაჩვენებლებისა, ბაზრის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ ბაზრის ზრდა ძირითადად პოლისების გაძვირებაზე მოდის. ამასთან, სექტორის წარმომადგენლები არ გამორიცხავენ, რომ ქვეყანაში შექმნილი არასტაბილური გარემო და დასავლეთისგან იზოლაცია სამომავლოდ ნეგატიურად სადაზღვევო ბაზარზეც აისახოს. როგორია სადაზღვევო ბაზრის ტენდენციები და რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს შექმნილ ვითარებას სექტორზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#Freebusiness – ბიზნესი ვითარების დეესკალაციას ითხოვს;
66 ნახვა დეკემბერი 16, 2024
ახლად შექმნილ პლატფორმაზე Freebusiness რომლის წარდგენაც გუშინ მოხდა საკუთარი პოზიციის დაფიქსირებისას უერთდებიან განცხადებას, რომელშიც აღნიშნულია, რომ არსებული კრიზისი გაცდა პარტიული პოლიტიკის საზღვრებს და გარდაუვალი სოციალური და ეკონომიკური საფრთხის წინაშე აყენებს ქვეყანას. აუცილებელია ვითარების სასწრაფო დეესკალაცია. დეესკალაციის ყველაზე პრაგმატული გზა არის ახალი არჩევნების დანიშვნა და ბოლო პროცესების დროს დაპატიმრებული ადამიანების ახალ წლამდე გათავისუფლება. ჩვენ, ქართული ბიზნესის წარმომადგენლები, ვართ რა პასუხისმგებელნი ქვეყნის ბედზე და მის შეუქცევად განვითარებაზე, განურჩევლად ჩვენი პოლიტიკური პრეფერენციებისა, ხელს ვაწერთ ამ მოწოდებას და განცხადებას. - ამ დროისთვის განცხადების ხელმომწერი 360 ზე მეტი კომპანიაა… ➡️სტუმარი: გიორგი ჩუგოშვილი - Free business, დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Freebusiness – ბიზნესი ვითარების დეესკალაციას ითხოვს;
36 ნახვა დეკემბერი 16, 2024
პოლიტიკური კრიზისი რომელმაც შეიძლება გამოუსწორებელ ეკონომიკურ კრიზისამდე მიიყვანოს ქვეყანა ბიზნესის გადმოსახედიდან დროულ რეაგირებას და ვითარების დეესკალაციას საჭიროებს. ქვეყნის დოვლათის შემქმნელები ღიად საუბრობენ იმ პრობლემებზე, რაც არსებულმა ვითარებამ უკვე შექმნა ან უახლოეს მომავალში კიდევ შექმნის. კერძო სექტორის წარმომადგენელთა ნაწილი აღნიშნავს, რომ უცხოელ ინვესტორებს ჩვენი ქვეყანა აღარ აინტერესებთ, რადგან მათ ინვესტირება და ბიზნესის კეთება მშვიდ ადგილას სურთ. ინფორმაციული ტექნოლოგიების ასოციაციის თავმჯდომარე კრიზისის გაგრძელების შემთხვევაში სფეროში დასაქმებულების ქვეყნიდან გადინებას ელოდება. ბიზნესის კვირეულის ეთერში შექმნილი პოლიტიკური ვითარების გათვალისწინებით რისკებზე და პერსპექტივებზე მსჯელობისთვის შეკრებილი ბიზნესის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ იმ შემთხვევაში თუ მდგომარეობის გამოსასწორებლად მთავრობა ქმედით ნაბიჯებს არ გადადგამს და იზოლაციონიზმის პოლიტიკიდან არ გამოვა, მომდევნო 3-4 თვის განმავლობაში ეკონომიკური კოლაფსი გარდაუვალია. საჭიროა ვითარების დეესკალაცია და ამის გზად ბიზნესის ნაწილი ვადამდელ არჩევნებს და აქციების დროს დაკავებულთა გათავისუფლებას ასახელებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაჩქარებული ცვლილებები საჯარო სამსახურის შესახებ კანონში - რა რისკებს ხედავენ იურისტები?
42 ნახვა დეკემბერი 16, 2024
საჯარო სამსახურში რეორგანიზაციისა და დასაქმებულთა გათავისუფლების საკითხები მარტივდება. „საჯარო სამსახურის შესახებ“ კანონში ცვლილებები საქართველოს პარლამენტმა მიმდინარე კვირის ბოლოს დაჩქარებული წესით განიხილა და მიიღო. კანონში განხორციელებული ცვლილებები მკვეთრად აუარესებს საჯარო მოხელეების უფლებრივ მდგომარეობას ამბობენ არასამთავრობო ორგანიზაციები და იურისტები. მათი შეფასებით, ცვლილებებით უარესდება დღეს არსებული საკანონმდებლო მოწესრიგება, რაც არსებითად ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციას. რა იცვლება საჯარო სამსახურის შესახებ კანონში და რა რისკებს ხედავენ ცვლილებებში იურისტები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
40 ნახვა დეკემბერი 16, 2024
9 თვეში სადაზღვევო სექტორმა 983 მლნ ლარის მოცულობის პრემია მოიზიდა, რაც წლიურად 20%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. გაზრდილია სექტორის მოგებიანობაც და 9 თვეში მზღვეველების წმინდა მოგებამ 115 მლნ ლარი შეადგინა. მიუხედავად გაუმჯობესებული მაჩვენებლებისა, კომპანიების ნაწილში აცხადებენ, რომ ბაზრის ზრდა ძირითადად პოლისების გაძვირებაზე მოდის და არა დაზღვეულთა რაოდენობის მნიშვნელოვან ზრდაზე. ამასთან, სექტორის წარმომადგენლები არ გამორიცხავენ, რომ ქვეყანაში შექმნილი არასტაბილური გარემო და დასავლეთისგან იზოლაცია, სამომავლოდ სადაზღვევო ბაზარზე ნეგატიურად აისახოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia