რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 12.03.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 12.03.2025 შეიქმნა „ქართული სტუმარმასპინძლობის ფონდი“ - ვის და როგორ დაეხმარებიან? “რამდენიმე მსხვილი პროექტი, რომელიც ვიცოდით რომ უნდა დაწყებულიყო, არ დაიწყო” - ტენდენციები სამშენებლო სექტორში; სუბლიმირებული ხილისა და კერძების საწარმო IZY საერთაშორისო ბაზრების ათვისებაზე მუშაობს; 2024 წელს საქართველომ $2.2 მილიარდის აგროსურსათი იყიდა; “ესთეტიკურ მედიცინას რეგულაცია სჭირდება“ - GAIA; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ მცირდება ამერიკული საფონდო ინდექსები?
რატომ მცირდება ამერიკული საფონდო ინდექსები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ენერგოპროექტებზე პირდაპირი კონტრაქტებით სარგებლობის ვადა ამოიწურა - რამდენად აქტიური იყო ბიზნესი?
46 ნახვა მარტი 12, 2025
ენერგოპროექტებზე პირდაპირი კონტრაქტების მიღების მსურველთა განაცხადების მიღების ვადა ამოწურულია. ბაზრის მონაწილეების ინფორმაციით ჰიდროელექტროსადგურების პროექტებზე ინტერესი ტარიფების გავლენით პოტენციურთან შედარებით დაბალი იყო, თუმცა ისევ შეთავაზებული პირობების გავლენით მაღალი იყო მზის სადგურებთან დაკავშირებული წინადადებები. კერძი სექტორში მესამე cfd აუქციონის ჩატარების აუცილებლობაზე კიდევ ერთხელ საუბრობენ და არსებული განაცხადების განხილვის შემდეგ ეკონომიკის სამინისტროს პასუხის მოლოდინში არიან, რომლის ვადაც ცნობილი ჯერ არ არის. ვინ და რა პრინციპით მიმართა ლევან დავითაშვილის უწყებას განაცხადებით და რა პრიორიტეტს ირჩევს სახელმწიფო? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისში ბინების რეალიზაცია თებერვალშიც შემცირდა - როგორია მოლოდინები უძრავი ქონების სექტორში;
28 ნახვა მარტი 12, 2025
უძრავი ქონების ბაზარზე მოთხოვნის კლების ტენდენცია თებერვალშიც შენარჩუნდა და გასულ თვეს თბილისში წლიურად ბინების გაყიდვები თითქმის 9%-ით იყო შემცირებული. დეველოპერული კომპანიების ნაწილში ამბობენ, რომ უძრავ ქონებაზე მოთხოვნა კვლავ შემცირებული რჩება, ნაწილი კი მარტში ბაზარზე მოთხოვნის გააქტიურებაზე საუბრობს. კერძო სექტორის ნაწილი ამბობს იმასაც, რომ ბანკების მხრიდან ახალი პროექტების დაფინანსება შენელებულია, რაც ბაზარზე სავარაუდოდ, ახალი დეველოპერული პროექტების მიწოდებას შეამცირებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვითარება უძრავი ქონების ბაზარზე - აღდგა თუ არა მოთხოვნა?
27 ნახვა მარტი 12, 2025
მარტში უძრავი ქონების ბაზარზე მოთხოვნის გააქტიურება შეიმჩნევა - ამის შესახებ უძრავი ქონების ეროვნულ ასოციაციაში აცხადებენ. ასოციაციის პრეზიდენტის განცხადებით, მიმდინარე წლის ორ თვეში ბინების გაყიდვების კლება დრამატული არ ყოფილა და მოლოდინია, რომ მომდევნო პერიოდში ტრანზაქციები გაიზრდება. დეველოპერული კომპანიების ნაწილში კი ამბობენ, რომ უძრავ ქონებაზე მოთხოვნა კვლავ შემცირებული რჩება. კომპანიების ნაწილში ამბობენ იმასაც, რომ ბანკების მხრიდან ახალი პროექტების დაფინანსება შენელებულია, რაც ბაზარზე სავარაუდოდ, ახალი დეველოპერული პროექტების მიწოდებას შეამცირებს. რა ვითარებაა უძრავი ქონების ბაზარზე და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ენერგეტიკის სექტორში PPA კონტრაქტების მსურველთა განაცხადების მიღება დასრულდა - როგორი იყო ბიზნესის აქტივობა?
42 ნახვა მარტი 12, 2025
ენერგოპროექტებზე პირდაპირი კონტრაქტების მიღების მსურველთა განაცხადების მიღების ვადა ამოიწურა- ბაზრის მონაწილეები ამბობენ, რომ ჰიდროელექტროსადგურების პროექტებზე ინტერესი არც თუ ისე მაღალი იყო, რაც კონტრაქტით გათვალისწინებულ ტარიფს უკავშირდება, შესაბამისად ბიზნესის ნაწილი თვლის, რომ მესამე cfd აუქციონის ჩატარება და ჰიდროელექტრო სადგურებისთვის განახლებული ტარიფების დადგენა აუცილებელია. ვინ მიმართა პირდაპირი კონტრაქტებისთვის განაცხადებით ეკონომიკის სამინისტროს და რა გამოწვევებსა თუ შესაძლებლობებზე საუბრობენ კერძო სექტორში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14:25
სებ-მა რეფინანსირების განაკვეთი 8%-ზე დატოვა - რა ჩანს ფართო სურათში?
ეროვნული ბანკი უკვე მეშვიდედ რეფინანსირების განაკვეთს 8%-ზე ინარჩუნებს. გლობალურად გაზრდილი გაურკვევლობის ფონზე, მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტმა, ერთი მხრივ, განიხილა მაღალინფლაციური რისკების სცენარი, რომლის რეალიზების შემთხვევაში ფუნდამენტური პროცესები მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის უფრო მაღალ ტრაექტორიას მოითხოვს, ვიდრე ცენტრალური სცენარი. მეორე მხრივ, განიხილა დაბალინფლაციური რისკების სცენარი, რომლის რეალიზების შემთხვევაში ფუნდამენტური პროცესები მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთის უფრო დაბალ ტრაექტორიას მოითხოვს, ვიდრე ცენტრალური სცენარი, თუმცა მაკროეკონომიკური ანალიზისა და არსებული რისკების შეფასების შედეგად, მონეტარული პოლიტიკის კომიტეტმა ოპტიმალურად მიიჩნია განაკვეთის შემდგომი ნორმალიზების მიმართ ფრთხილი მიდგომის არჩევა და მონეტარული პოლიტიკის განაკვეთი, უცვლელად, 8 პროცენტზე დატოვა. სტუმარი: ოთარ ნადარია - „თიბისის“ მთავარი ეკონომისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თებერვალში საგარეო ვალის მომსახურებამ სავალუტო რეზერვები შეამცირა - როგორია მოლოდინები?
26 ნახვა მარტი 11, 2025
ეროვნული ბანკი ადასტურებს, რომ თებერვალში სავალუტო რეზერვების 202 მლნ დოლარით შემცირება მთავრობის ოპერაციებს, მათ შორის, საგარეო ვალის დაფარვას უკავშირდებოდა და ეს ჩანს ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებში, რომლის მიხედვით, საგარეო ვალების მომსახურებაზე წლის დასაწყისიდან დღემდე დაახლოებით 127 მილიონი დოლარი მიემართა. თავად ეროვნული ბანკი ამბობს, რომ იანვარ-თებერვალში სავალუტო ბაზარზე ინტერვენცია არც გაყიდვის და არც ყიდვის მხრივ არ განუხორციელებია. თუმცა სებ-ის პრეზიდენტი ელის, რომ ბაზრიდან დამატებითი ვალუტის შეძენას და რეზერვების შევსებას მალე შეძლებს. ფინანსისტების ნაწილი კი გამორიცხავს, რომ შემცირებული სავალუტო რეზერვების ადეკვატურობის ნიშნულამდე დაგროვება უახლოეს ხანებში მოხდება, მით უფრო იმ ფონზე, რომ წელსაც ქვეყანას მნიშვნელოვანი მოცულობით საგარეო ვალის გადახდა უწევს. რამ გამოიწვია სავალუტო რეზერვების მოცულობის შემცირება და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წელს FDI 29.9%-ით შემცირდა;
50 ნახვა მარტი 11, 2025
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები შემცირდა. 2024 წელს ქვეყანაში 1 მილიარდ 333 მილიონ დოლარის FDI ჩაიდო, თითქმის 30%-ით ნაკლები 2023 წელთან შედარებით. რაც საქსტატის განმარტებით, სააქციო კაპიტალის და რეინვესტიციის მაჩვენებლის შემცირებამ განაპირობა. წინასწარი მონაცემების მიხედვით, 2024 წელს FDI თითქმის 30%-ით შემცირდა. რომელ სექტორებში, რომელი კომპანიების მიერ განხორციელდა გასულ წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები და ქვეყანაში შექმნილი პოლიტიკური კრიზისი რა გავლენას ახდენს ინვესტორების განწყობებზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia