გამოწვევები საქართველოს სატრანსპორტო სექტორში და „შუა დერეფნის“ პოტენციალი
გამოწვევები საქართველოს სატრანსპორტო დარგში და შუა დერეფნის პოტენციალი - აზიის განვითარების ბანკის ბოლო ანგარიშში ყურადღება გამახვილებულია ქართულ პორტებში არსებულ ინფრასტრუქტურულ გამოწვევებზე. Adb აღნიშნავს, რომ ქართულ პორტებში არ არის კარგად განვითარებული მულტიმოდალური სერვისების ინფრასტრუქტურა, რაც გემებიდან გადმოზიდული კონტეინერების დამუშავებას და მათ სარკინიგზო გადაზიდვებს შეეხება. საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაცია ასევე ხაზს უსვამს იმ პოტენციალს, რაც შუა დერეფნის განვითარებას გააჩნია, თუმცა ანგარიშში ხაზგასმულია მეტი კოორდინაციისა და ტარიფების ჰარმონიზაციის საჭიროება. ამ ფონზე ცნობილია, რომ მიმდინარე წლის პირველი კვარტალი საზღვაო გადაზიდვებისთვის დადებითად დაიწყო. APM Terminals-ის ცნობით, ფოთის პორტში 1-ელ კვარტალში 146 468 TEU კონტეინერი დამუშავდა, რაც წლიურად 15.7%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. გაზრდილია ნაყარი ტვირთის მიღებაც, თუ კომპანიის მიერ წელს სამ თვეში 82 369 ტონა ტვირთი დამუშავდა, შარშან ამ დროს ეს რაოდენობა 37 281 ტონა იყო. რა გამოწვევები რჩება საქართველოს სატრანსპორტო დარგში და როგორი იყო მიმდინარე წლის პირველი კვარტალი გადაზიდვების სექტორისთვის? სტუმარი: გივი ჩაჩანიძე - COSCO SHIPPING LINES-ის კომერციული მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
56 ნახვა აპრილი 11, 2025
აპრილში ენერგეტიკულ ბირჟაზე ვაჭრობა შედარებით გააქტიურდა. ბირჟაზე გარიგებები 3 აპრილიდან მოყოლებული ყოველდღიურად ფიქსირდება. ენერგეტიკული ბირჟის გენერალური დირექტორის ინფორმაციით, მიმდინარე წელს არასრული 4 თვის განმავლობაში ვაჭრობამ 7 ათასი მეგავატ საათი შეადგინა, რაც წინა ნახევარი წლის ვაჭრობის დაახლოებით 40%-ია. ირაკლი გალდავა აცხადებს, რომ მაის-ივნისში, წყალუხვობის პერიოდში ბირჟის მეტად გააქტიურებაა მოსალოდნელი. ელექტროენერგიის ბაზრის გარდამავალი მოდელი 2024 წლის პირველი ივლისიდან მოქმედებს, 2025 1 ივლისიდან კი საბალანსო ბაზარი უნდა გაიხსნას და ზოგიერთმა ბაზრის მონაწილემ ბირჟაზე სავალდებულო წესით უნდა ივაჭროს. ცნობილია, თუ არა, რა იქნება რეფორმის შემდეგი ეტაპი, რა მოდელით იმუშავებს ბირჟა 1 ივლისიდან და როგორია შეფასებები კერძო სექტორში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
4:51
ინფლაცია დაჩქარდა- რატომ ძვირდება პური?
38 ნახვა აპრილი 10, 2025
მარტში ინფლაცია ბოლო ორი წლის მაქსიმუმამდე, 3.5%-მდე გაიზარდა, რომლის მთავარი განმაპირობებელი ფაქტორი პურის გაძვირება იყო. გასულ თვეში პურის ქარხნებმა პროდუქცია 10 თეთრით გააძვირეს, რაც კონკრეტული ფაქტორებით აიხსნა. რა წილი ჰქონდა ინფლაციაში პურის გაძვირებას და რა იყო ძირითადი მდგენელი, რამაც პურის ფასის ზრდა გამოიწვია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
6:42
საგადასახადო შეღავათები ინოვაციური სტარტაპებისთვის - რას ითვალისწინებს კანონპროექტი?
საგადასახადო შეღავათები მთავრობის განსაზღვრული ჩარჩოთი - ქართული ოცნება ინოვაციურ სტარტაპებს, ინოვაციურ მცირე და საშუალო ბიზნესს და კვლევებისა და განვითარების მომსახურების გამწევ კომპანიებს 10 წლით საგადასახადო შეღავათებს ჰპირდება. იდეა, რომელიც ჯერ კიდევ 1 წლის წინ გაჟღერდა კანონპროექტად იქცა და განსახილველად პარლამენტს წარედგინა. „ინოვაციების შესახებ“ კანონში დაგეგმილი ცვლილების თანახმად, ინოვაციური სტარტაპის მიერ გაცემული ხელფასი პირველი 3 წლის განმავლობაში საშემოსავლო გადასახადისგან გათავისუფლდება, მეოთხე წლიდან 3 წლის განმავლობაში 5 %-ით, შემდეგ კი 10%-ით დაიბეგრება. თავად ტექნოლოგიური დარგის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ სექტორის განვითარებისთვის საგადასახადო შეღავათები მნიშვნელოვანია, თუმცა კითხვები აქვთ თავად იმ კრიტერიუმებთან დაკავშირებით, რომლის მიხედვითაც მთავრობამ კომპანიები ინოვაციურ სტარტაპებად შეიძლება მიიჩნიოს. რას გულისხმობს ინოვაციური სტარტაპებისთვის დაგეგმილი საგადასახადო შეღავათები და როგორ აფასებენ ინიციატივას სექტორის წარმომადგენლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
7:09
საქართველო EQAR-ის ყოფილი წევრების სიაში გადავიდა- რას ნიშნავს ეს უმაღლესი განათლების სისტემისთვის?
50 ნახვა აპრილი 10, 2025
უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების დამოუკიდებელი სააგენტოების ევროპულ რეესტრში [EQAR] საქართველო ყოფილი წევრების სიაში გადაიყვანეს. აქამდე ვიცოდით, რომ საქართველოს განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს EQAR-ის რეგისტრაცია შეჩერებული ჰქონდა, თუმცა ამ დროისთვის, EQAR-ის ოფიციალურ გვერდზე ცენტრი უკვე ყოფილი წევრების სიაშია შეყვანილი. განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში “საქმის კურსთან” დღეს კომენტარი არ გააკეთეს და ასევე არ უპასუხეს გასულ კვირაში BM.GE-ის კითხვას - გასაჩივრდა თუ არა EQAR-ის გადაწყვეტილება და რა შედეგი მოჰყვა საჩივარს. EQAR ევროპული ორგანიზაციაა, რომელიც მხარს უჭერს უმაღლესი განათლების სფეროში გამჭვირვალობას და ნდობის ამაღლებას, ასევე ევროპის უმაღლესი განათლების სივრცეში განათლების აღიარებას. ამ ორგანიზაციის წევრი საქართველო 2019 წლიდან გახდა. EQAR-ის წევრობა საქართველოს გასული წლის ბოლოს, 2023 წელს არსებული ხარვეზის საფუძველზე შეუჩერდა. მათ შორის, შეუსაბამოდ შეფასდა ერთ-ერთ სტანდარტში - დამოუკიდებლობის ნაწილში. რას ნიშნავს EQAR-ის რეგისტრაციის დაკარგვა ქართული უმაღლესი განათლების სისტემისთვის და რას აკეთებს განათლების სამინისტრო დაკარგული სტატუსის აღსადგენად? ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia