რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 21.05.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 21.05.2025 დიანა კიღურაძე კავკასიის რეგიონს და მოლდოვას უხელმძღვანელებს - Visa; ერეკლე კოკაია: "ჩვენი ჯგუფის სასტუმროებში ყველაზე ზრდადი ბაზარი ჩინეთია"; Glarros OldTown: "აპრილში დატვირთულობამ 92% შეადგინა"; წელს, მოცვის მოსავლის 30%-იან ზრდას ველით - "ბლუ ბერდ ბერიზ"; ახალი ბაღები არ შენდება ინტენსიურად - რა გამოწვევებია თხილის სექტორში? იმპორტირებული საზამთროს გამო, 500 ტონამდე ადგილობრივი მოსავალი გასაყიდი დამრჩა - ფერმერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14:42
აიკრძალება თუ არა ინ ვიტრო და სუროგაციის სერვისები უცხოელებისთვის - რაზე მსჯელობს სამინისტრო დარგთან?
30 ნახვა მაისი 21, 2025
კანონპროექტის საპარლამენტო განხილვა, რომელიც უცხოელებისთვის საქართველოში ინ ვიტრო და სუროგაციის სერვისის მიღებას კრძალავს, კიდევ ერთხელ გადაიდო. საუბარია 2023 წელს ინიცირებულ “რეპროდუქციის შესახებ” კანონში ცვლილებებზე, რომელიც პირველ ეტაპზე დაჩქარებულად განიხილებოდა, თუმცა მეორე წელია დოკუმენტის საპარლამენტო განხილვა შეჩერებულია. ჯანდაცვის კომიტეტმა ბიუროსთვის გაგზავნილ წერილში განმარტა, რომ კანონპროექტების განსახილველად მომზადების მიზნით მიმდინარეობს კონსულტაციები და სწორედ ამიტომ, მიზანშეწონილია განხილვის ვადა კიდევ სამი თვით გაგრძელდეს. უცხოელებისთვის ინ ვიტრო და სუროგაციის სერვისის მიღების აკრძალვის დაანონსებიდან მალევე, ჯანდაცვის სამინისტრომ სფეროს რეგულირებისთვის ახალი რეგულაციები აამოქმედა. კერძოდ, 2024 წლის 1 იანვრიდან დამხმარე რეპროდუქციული ტექნოლოგიებით სერვისის მიმწოდებელი ყველა დაწესებულება ვალდებული გახდა, რეპროდუქციასთან დაკავშირებულ საქმიანობაზე ინფორმაცია ერთიან ეროვნულ რეესტრში ასახოს. მთავრობის განმარტებით, ცვლილების მიზანი გამოყენებული ქსოვილების, უჯრედებისა და ემბრიონების შესახებ მონაცემებისა და კონტაქტში მყოფი მასალების მიკვლევადობაა. აღნიშნული ცვლილებების შემდეგ საჭიროებს თუ არა სფერო უფრო მკაცრ რეგულაციებს და რამდენად სწორი იქნება გადაწყვეტილება უცხოელებისთვის სერვისების აკრძალვის შესახებ და როგორ წარმოუდგენია დარგის რეგულირება თავად ამ სფეროს წარმომადგენლებს? სტუმარი: ლიკა ჭყონია - ქართულ-ამერიკული რეპროდუქციული კლინიკა “რეპროარტის” დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
24 ნახვა მაისი 21, 2025
რუსეთის და ბელარუსის მოქალაქეებს ავტომობილების რეექსპორტი აეკრძალა(?)
44 ნახვა მაისი 20, 2025
საქართველომ ბელარუსისა და რუსეთის მოქალაქეებისთვის, აკრძალული საქონლის - სპეცტექნიკისა და ავტომობილების რეექსპორტი შეწყვიტა- ამ ინფორმაციას, რომელსაც რუსული მედია ავრცელებს სახელმწიფოს ოფიციალურ სტრუქტურებს ღიად არც ადასტურებენ, არც უარყოფენ, განმარტებებს არ აკეთებენ და ამავე დროს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცხელ ხაზზე ადასტურებენ რომ 15 მაისიდან ცვლილებებია და აქამდე თუ რუსეთის და ბელორუსის მოქალაქეებს საქართველოდან რეექსპორტი მხოლოდ რუსეთის და ბელორუსის მიმართულებით ჰქონდათ აკრძალული, 15 მაისიდან შეზღუდვა დანარჩენ ქვეყანაზეც გავრცელდა. შეიცვალა თუ არა საქართველოდან რეალურად რეექსპორტის პროცედურები რუსეთისა და ბელორუსის მოქალაქეებისთვის, ექნება თუ არა ამას რაიმე სახის გავლენა ადგილობრივ ავტოდილერებზე და გადააზღვევს თუ არა სანქციების დარღვევის რისკებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5:03
საზღვაო და საჰაერო ტვირთბრუნვა გაიზარდა, სარკინიგზო შემცირდა - როგორი იყო I კვარტალი გადაზიდვების სექტორში;
20 ნახვა მაისი 20, 2025
მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში პორტების ტვირთბრუნვა გაიზარდა, რკინიგზის კი შემცირდა. წლის პირველ სამ თვეში საქართველოს ნავსადგურებმა და ტერმინალებმა 3 მლნ 709 ათასი ტონა ტვირთი გადაამუშავა, რაც წლიურად 9.2%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. რკინიგზის მიერ გადაზიდული ტვირთების მოცულობა კი სამ თვეში 7%-ით შემცირდა და 3 მილიონი ტონა შეადგინა. კვლავ ზრდას აჩვენებს საჰაერო გადაზიდვების სექტორი. რა ტენდენციებია გადაზიდვების სექტორში და როგორია მოლოდინები მიმდინარე წლისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
6:29
საქართველომ რუსეთის და ბელარუსის მოქალაქეებს ავტომობილების რეექსპორტი აუკრძალა;
58 ნახვა მაისი 20, 2025
საქართველომ ბელარუსისა და რუსეთის მოქალაქეებისთვის, აკრძალული საქონლის - სპეცტექნიკისა და ავტომობილების რეექსპორტი შეწყვიტა. ინფორმაცია რუსულ მედიაში ვრცელდება. რუსული მედია წერს, რომ „შავი ხვრელი“ ქართულმა მხარემ გამოცემა iFact-ის მასალის გამოქვეყნების შემდეგ ამოქოლა, რომელშიც საუბარია, რომ საქართველო „საქართველოს საზღვრები სანქციების გვერდის ასავლელი “მწვანე დერეფანია”. საგამოძიებო მასალის ავტორები, სტატიაში საუბრობენ იმაზე თუ როგორ დაუძვრა რუსეთი კიდევ ერთ სანქციას და შეუფერხებლად იმარაგებს ბულდოზერებს, ექსკავატორებს, გრეიდერებს, ტრაქტორებს, ამწეებს თუ თოვლმავლებს, რომლის მიწოდებაც ევროკავშირმა რუსეთისთვის შეზღუდა. შეიცვალა თუ არა საქართველოდან რეალურად რეექსპორტის პროცედურები რუსეთისა და ბელორუსის მოქალაქეებისთვის, ექნება თუ არა ამას რაიმე სახის გავლენა ადგილობრივ ავტოდილერებზე და გადააზღვევს თუ არა ეს იმ რისკებს, რომელზეც საერთაშორისო მედია თვეების წინ წერდა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia