როგორია დღეს ურთიერთობა მწარმოებლებს, დისტრიბუტორებს და სავაჭრო ქსელებს რგოლს შორის, რეალურად რა განაპირობებს საქართველოში სურსათზე მაღალ ფასებს და რა რესურსი არსებობს პროდუქციის გაიაფების მიმართულებით? სტუმარი: ალექსანდრე რატიშვილი - „ემბისი ჯორჯიას“ დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა აძვირებს სურსათს - დისტრიბუტორების არგუმენტები
მთავრობის ადმინისტრაციაში ამ წუთებში სურსათის ფასებზე შექმნილი სამთავრობო კომისიის წარმომდგენლები სადისტრიბუციო კომპანიებს ხვდებიან. როგორც შეხვედრის დაწყებამდე დისტრიბუტორთა ბიზნესასოციაციის თავმჯდომარემ მედიასთან განაცხადა, მთელი რიგი პრობლემებია, რომლებიც ფასზე მნიშვნელოვნად მოქმედებს, მათ შორის სავაჭრო ქსელების მიერ დაწესებული გადასახადები. დისტრიბუტორებთან შეხვედრას წინ უძღოდა მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართული შეხვედრა სუპერმარკეტების წარმომადგენლებთან. გუშინ კი როგორც სასურსათო, ასევე სადისტრიბუციო კომპანიებიდან დოკუმენტაციის ამოღება დაიწყო სუსმა და საგამოძიებო სამსახურმა. რა განცხადებები გაკეთდა შეხვედრის დაწყებამდე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო $500-მილიონიანი ევროობლიგაციების რეფინანსირებას იწყებს - ფინანსისტების მოლოდინები და პროგნოზები;
30 ნახვა 27 დღის წინ
მთავრობამ 2021 წელს გამოშვებული ევროობლიგაციის წინმსწრებად დაფარვის პროცესი დაიწყო. მიმდინარე წლის აპრილში დასაფარი $500-მილიონიანი ევროობლიგაციები 19 იანვარს დაიფარა და ამასთან ერთად, ახალი $500-მილიონიანი ობლიგაციის განთავსების პროცესიც დაიწყო. ინვესტორებს შესაბამისი შეთავაზება უკვე გაეგზავნათ. უნდა განისაზღვროს ახალი ფასიანი ქაღალდის საპროცენტო განაკვეთიც. რა პროცენტში გადაწყდება ახალი ფასიანი ქაღალდის გამოშვება, რა შემოსავლიანობით და როგორია ფინანსისტების მოლოდინები და პროგნოზები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სახელმწიფო შესყიდვებში სამშენებლო მასალების სარეკომენდაციო ფასს სამხარაულის ბიურო დაადგენს;
40 ნახვა 27 დღის წინ
მთავრობის განკარგულებით სახელმწიფო ტენდერებში შესასყიდი სამუშაოების სარეკომენდაციო საბაზრო ფასს სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიურო დაადგენს- ამის შესახებ ინფორმაცია მთავრობის ეფექტიანობის დეპარტამენტზე დაყრდნობით ვრცელდება. როგორც ცნობილია, ბიზნესი სახელმწიფო შესყიდვების ფასწარმოქმნაში არსებულ გამოწვევებზე წლებია საუბრობს და ამბობენ, რომ მეთოდოლოგია შესაცვლელია. რამდენად პასუხობს დღეს დაანონსებული ცვლილებები იმ პრობლემებს, რაზეც ინფრასტრუქტურის მშენებლები საუბრობენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სუს და ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახური ათობით კომპანიაში შევიდა;
28 ნახვა 27 დღის წინ
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა ათობით განჩინების საფუძველზე FMCG სექტორის ათობით კომპანიიდან საბუთების ამოღების პროცედურა დაიწყო. სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის პარალელურად, სადისტრიბუციო და სარეალიზაციო კომპანიებიდან დოკუმენტების ამოღების მიზნით პროცედურები დაიწყო ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმაც. სახელმწიფო კანცელარიაში გამართული შეხვედრიდან რამდენიმე საათში საგამოძიებო უწყების წარმომადგენლებს თავად უმასპინძლეს. როგორც უსაფრთხოების სამსახურში განმარტავენ, დოკუმენტების ამოღება შემდგომი საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარების მიზნით ხდება. როგორც ტვ პირველთან აგროჰაბის დირექტორი აღნიშნავს, უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებმა პროგრამული ბაზები მოითხოვეს, რასაც კომპანია თარიღების მიხედვით მოამზადებს და საგამოძიებო სტრუქტურას გადასცემს. გიორგი ჯაშიაშვილის თქმით, ინტერესი ყველა ტიპის დოკუმენტაციის მიმართ არის, მათ შორის რა ფასად იყიდება თითოეული პროდუქტი. განცხადება გაავრცელა “რითეილ ასოციაციამაც, რომელშიც აღნიშნულია, რომ 22 იანვარს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ, კანონმდებლობით დადგენილი წესისა და შესაბამისი განჩინების საფუძველზე, ასოციაციის წევრ კომპანიებს მიმართა და გარკვეული დოკუმენტაცია, მათ შორის ხელშეკრულებები, პირველადი საბუღალტრო დოკუმენტები, ფაქტურები და ინვოისები გამოითხოვა. ეფემსიჯი სექტორის წარმომადგენლებთან აქტიური მუშაობა პრემიერმა დეკემბერში დააანონსა. ირაკლი კობახიძის განცხადებით საქართველოში სურსათის ფასები ევროპის ქვეყნებთან შედარებით მნიშვნელოვნად მაღალია, რაც სადისტრიბუციო კომპანიებისა და საცალო ქსელების მაღალი ფასნამატით არის გამოწვეული. გასული წლის მიწურულს კობახიძემ სამართალდამცავ უწყებებს ბაზრის მოთამაშეების მხრიდან სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნების აღმოფხვრის მიზნით, საკითხის სიღრმისეული შესწავლა დაავალა. მანვე აღნიშნა, რომ საჭიროების შემთხვევაში, ანტიმონოპოლიურ მექანიზმებსაც გამოიყენებენ. პარლამენტს კი საკითხის შესაფასებლად შესაბამისი საპარლამენტო ბერკეტების გამოყენების მიზნით საპარლამენტო კომისიის შექმნის თხოვნით მიმართა. პარალელურად, სასურსათო პროდ#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia