გაკოტრების TOP 5 ცნობილი საქმე/რას გვიყვება ბიზნესის ისტორია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას გვიყვება ბიზნესის ისტორია გაკოტრებაზე?/გიორგი ისაკაძის ეპილოგი (28/09/2025) #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უსმან დემბელეს “მეტამორფოზა” - გზა უდისციპლინობიდან-“ოქროს ბურთამდე”; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მხოლოდ ქართულის რუბრიკაში დღეს საბავშვო ტანისამოსისა და აქსესუარების მწარმოებელ ბრენდ “უნიკზე” გიყვებით, რომელიც ბაზარზე ექვსი წლის წინ გამოჩნდა. ამჟამად უნიკს პირადი სამკერვალო და შოურუმი აქვს, თუმცა როგორც კომპანიაში ჰყვებიან, გაყიდვების ძირითადი ნაწილი ონლაინ შეკვეთებზე მოდის. ბრენდი წლიდან წლამდე იზრდება და ვითარდება, სულ უფრო მეტ ერთგულ მომხმარებელს აგროვებს და სამომავლო გეგმებიც მრავალფეროვანი აქვს, რომელიც პირველ რიგში წარმოების გაზრდას და ასორტიმენტის გაფართოებას, შემდეგ კი უკვე ექსპორტის დაწყებასაც მოიაზრებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კრიპტო ანალიტიკოს გიორგი ქობალია, ციფრულ სამყაროში მისი თავგადასავალი ჯერ კიდევ მაშინ დაიწყო, როცა საქართველოში კრიპტოვალუტა უმრავლესობისთვის სრულიად უცნობი ფენომენი იყო. პირველი გამოცდილება სერვერების აწყობითა და მაინინგით მიიღო, რასაც მალევე ბირჟის შექმნაც მოჰყვა. თვითშემეცნებისა და განვითარების უწყვეტმა პროცესმა პირველი ქართული კრიპტომედიის შექმნამდეც მიიყვანა. უმცროს ძმასთან ერთად პლატფორმა Cryptonews.ge 2018 წელს დააფუძნა, რომელიც სიახლეებს, ანალიტიკასა და საგანმანათლებლო მასალას უყრის თავს და გლობალური კრიპტოინდუსტრიიდან ყველა მნიშვნელოვან ინფორმაციას, ქართულ აუდიტორიას მშობლიურ ენაზე უზიარებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისი ჰილსი ერთერთი ყველაზე მასშტაბური ინვესტიციით გამართული პროექტია, რომელიც მგონი 10 თუ მეტი წლის წინ ჩაიდო ამ ტერიტორიის გასავითარებლად, მაშინაც და ეხლაც, ამ პროექტის საინვესტიციო დანახარჯი უდიდესია და მილიარდ ევროს აღემატება. პროექტის ავტორი, ინვესტორი და შემოქმედი, ბიზნესმენი ოლეგ ოსინოვსკია. 331 ჰექტარზე გადაჭიმული თბილისი ჰილსი ამ წლების შემდეგ მნიშვნელოვნად შეიცვალა და განვითარდა, განვითარდა იმ გეგმის მიხედვით რომელიც კომპანიამ და მისმა მესვეურებმა დაისახეს. ამ პროექტის მესამედი გოლფის მოედნებია, რომლის თამაშითაც თავს სულ უფრო მეტი ადამიანი იქცევს საქართველოშიც. ➡️სტუმარი: მიხეილ შათაშვილი - “თბილისი ჰილსი”,დირექტორთა საბჭოს წევრი ➡️ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე-ავტორი&წამყვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კიდევ ერთი საინტერესო ამბავი რომელიც BMG-ს მიმდევრებმა შეიტყვეს-თბილისი აუთლეტ ვილიჯი ოფიციალურად პარასკევს, 26 სექტემბრს გაიხსნა. სივრცე პირველ ეტაპზე 15 ბრენდს აერთიანებს, თუმცა ეტაპობრივად, ყოველ თვეში კიდევ 15-15 ბრენდი დაემატება და დეკემბრისთვის 55 ბრენდს გააერთიანებს, თუმცა ეს კომპანიის საბოლოო გეგმა არაა - უახლოესი სამი წლის განმავლობაში აქ წარმოდგენილი ობიექტების რაოდენობა 120-ს მიაღწევს, რომელიც მათ შორის ფუფუნების სექტორიდან წარმოდგენილ ბრენდებსაც გააერთიანებს. გარდა ამისა, თბილისი აუთლეტ ვილიჯის სივრცეში გასტრონომიული მიმართულებაც წარმოდგენილია და სხვადასხვა ქვეყნების კულინარიას აერთიანებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ბანკი ახალი პროექტის ფარგლებში, პარტნიორ პროფესიულ აკადემიებსა და სასწავლებლებში ჩარიცხულ სტუდენტებს სწავლის 100%-იანი დაფინანსების მიღების შესაძლებლობას აძლევს. ამ ინიციატივის ფარგლებში, დაფინანსების მიღება შეუძლია საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეს, რომელსაც სურს,დაეუფლოს ახალ პროფესიას ან შეიცვალოს კარიერული მიმართულება; სტუმარი: ანა ლომთაძე-”საქართველოს ბანკი”/CSR მიმართულების ხელმძღვანელი #ბიზნესისკვირეული #BMG #BMGTV #ბიზნესმედია #საქმიანები #ახალიამბები
დავით ბეჟუაშვილის განათლების, ეს გახლავთ არასამეწარმეო (არაკომერციული) ორგანიზაცია, რომელიც 2015 წელს დაარსდა დავით და გელა ბეჟუაშვილების მიერ. ფონდის დამფუძნებლები თვლიან,რომ განათლება განვითარებული, თანამედროვე, დემოკრატიული ქვეყნის მთავარი ღირებულებაა, ამიტომაც აქ ჩადებული ინვესტიციები ამ ღირებულებების დამკვიდრებისათვის გაღებული ის წვლილია, რომელიც მთლიანად ქვეყნის განვითარებაში იდება. გასულ კვირას, ამ ფონდმა თავისი ახალი პროექტის პრეზენტაცია გამართა, და საზოგადოებასაც უმასპინძლა. მასპინძლობა მანგლისში შედგა, სადაც წარმოდგენილი იქნა განათლების სრულიად განსხვავებული კერა, კაპმუსი, რომელიც მომავალი ლიდერებისთვის არის განკუთვნილი და მისი კონცეფცია, 14-18 წლის ახალგაზრდებზეა მორგებული. პროექტს და ახალ კამპუსს ჰქვია საბადო, და მის დამფუძნებლებს აქვთ რწმენა, რომ ამ ახალი კამპუსის ამოქმედებით, მანგლისში მდებარე საბდო უამრავ ახალ ლიდერს და წარმატებულ ადამიანს წარმოაჩენს. თან SABADO-ს განმასხვავებელი ნიშანი გახლავთ მისი მიდგომა – აკადემია აერთიანებს არაფორმალურ განათლებასა და გართობას, რაც ქმნის უნიკალურ ჰაბს სწავლისთვის. აქ ტრადიციული საკლასო ოთახების ნაცვლად, მონაწილეებს ელით ინტერაქციული ლექციები, შთამაგონებელი სპიკერები და გუნდური აქტივობები. ძირითადი შენობა 3,000 კვადრატულ მეტრს მოიცავს, აღჭურვილია თანამედროვე ტექნოლოგიებით და შეიცავს მრავალფუნქციურ სივრცეებს – ორადგილიანი საცხოვრებელი ოთახებიდან დაწყებული, STEAM ლაბორატორიითა და ობსერვატორიით დამთავრებული. გარე სივრცეში გხვდებათ: ფეხბურთისა და კალათბურთის მოედნები, პადელის კორტი და ცალკე მდგომი შენობა, რომელიც კერძო კინოთეატრს წარმოადგენს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წელს საქართველომ ელექტროენერგიის ექსპორტი ფაქტობრივად განახევრებული მაჩვენებლებით დაასრულა. ექსპერტები ამბობენ, რომ ბაზარი რეალურ მაჩვენებელს უბრუნდება და წინა წლების ზრდა დროებითი იყო. რამ შეამცირა ექსპორტი და რა ხდება საქართველოში წარმოებული ელექტროენერგიის მთავარ ბაზარზე თურქეთში, სადაც ფასი და მოთხოვნა საქართველოში წარმოებული ელექტროენერგიის ექსპორტის ბედს წყვეტს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იყო დრო, როცა ვლადიმირ პლახოტნიუკი მოლდოვაში ყველაზე გავლენიანი და მდიდარი პოლიტიკოსი იყო, რომელსაც ერთპიროვნულ მმართველს, ოლიგარქს და დიქტატორსაც კი უწოდებენ, თუმცა საბანკო თაღლითობასთან დაკავშირებული გახმაურებული საქმის შემდეგ, მისი პოლიტიკური კარიერა დასრულდა და მას ქვეყნიდან გაქცევა მოუწია. წლების განმავლობაში, ინტერპოლის მიერ ძებნილი პლახოტნიუკი ქვეყნიდან ქვეყანაში გადადიოდა, იცვლიდა დოკუმენტებს, სახელებს, საცხოვრებელ მისამართებს და საახლობლო წრეებს, თუმცა საბოლოოდ ის წელს საბერძნეთში დააკავეს და ახლა უკვე მოლდოვის ხელისუფლებას გადასცეს გასასამართლებლად. დიდი ვარაუდით, მომდევნო წლებს პლახოტნიუკი გისოსებს მიღმა გაატარებს და ასე დასრულდება მისი ეპოპეა. აი, როგორ აღმოჩნდა ეს ადამიანი პატიმრობაში და რა გზა განვლო მან ცხოვრების განმავლობაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia