FMCG ბაზარი საქართველოში - ტენდენციები&პროგნოზები
24 ნახვა ნოემბერი 28, 2025
TBC Capital-მა 2025 წლის 9 თვის მდგომარეობით სწრაფად ბრუნვადი სამომხმარებლო საქონლის (FMCG) ბაზრის მიმოხილვა გამოაქვეყნა. ანგარიშის თანახმად, წელს ამ ბაზარზე 9.8%-ის წლიური ზრდა არის მოსალოდნელი, რის შედეგადაც ჯამური ბრუნვა 24.2 მილიარდ ლარს მიაღწევს, 2026 წელს კი ამ სექტორში ბრუნვის ზრდის 5.9%-მდე შენელება არის პროგნოზირებული. ანგარიშის თანახმად, ბაზრის 59% არაკორპორატიზებულ (ე.წ. ტრადიციულ) სავაჭრო ობიექტებზე მოდის, 38% კი ქსელურ მარკეტებზე მოდის, რასაც TBC Capital-ი ბაზრის თანამედროვე სეგმენტს უწოდებს. თუმცა, თბილისში ქსელური მარკეტების წილი არის 54%, ხოლო რეგიონებში 28%. ამასთან, თიბისი კაპიტალის თანახმად, თუკი თბილისში ბაზრის ქსელური მოთამაშეების წილი უცვლელი დარჩა, რეგიონებში ის წლიურად 3 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა. კომპანიებს შორის საბაზრო წილით პირველ ადგილს "დეილი ჯგუფი" იკავებს, რომლის ბრენდებიც მოიცავს "დეილის", "სპარს", "კალათას", "მაგნიტს", "გვირილას" და "იოლს". აღნიშნული ჯგუფი გასულ წელს შემდგარი გაერთიანების შედეგად ჩამოყალიბდა. აღნიშნული ჯგუფის შემოსავალი ბაზრის თანამედროვე, ანუ ორგანიზებული სეგმენტის 33%-ს შეადგენს. სტუმრები: გიორგი ხაბაშვილი - "რითეილ ასოციაციის" გამგეობის თავმჯდომარე; ია ნადირაშვილი - რითეილ ექსპერტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისში Home Gallery-ის ახალი შოურუმი გაიხსნა
ი. აბაშიძის ქუჩაზე Home Gallery-ის ახალი ფილიალი გაიხსნა, სადაც წარმოდგენილია ევროპული პრემიუმ ხაზის აქსესუარები, ჭურჭელი და დეკორატიული ობიექტები . Home Gallery - იტალიური და ფრანგული პრემიუმ ბრენდების შიდა და გარე ავეჯისა და ინტერიერის აქსესუარების ერთ-ერთი წამყვანი შოურუმია თბილისში. ახალი სივრცე კი ევროპული წამყვანი ბრენდების აქსესუარებსა და დეკორატიულ ნივთებზე კონცენტრირდება, რაც კიდევ უფრო მრავალფეროვანს ხდის კომპანიის შეთავაზებას. როგორ ჩაიარა გახსნის ღონისძიებამ და რას შესთავაზებს ჰოუმ გალერის ახალი შოურუმი მომხმარებელს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
GTtrader.ge-ზე თრეიდინგის ჩემპიონატი დასრულდა - როგორია შედეგები?
54 ნახვა ნოემბერი 28, 2025
ფინანსური ბაზრებით დაინტერესებული ინვესტორებისთვის Galt&Taggart;-ის შემოთავაზებული სავაჭრო პლატფორმა GTtrader.ge-ზე გამართული თრეიდინგის ჩემპიონატი დასრულდა. ამ შეჯიბრების მიზანი იყო, მასში ჩართულ მონაწილეებს რეალურ სავაჭრო ბაზრებზე, მინიმუმ $500-ის საწყისი კაპიტალით ყველაზე მაღალი პროცენტული მოგებისთვის მიეღწიათ. რისი მიზანიც რთული გამოსაცნობი არ არის ქართველ ინვესტორებში ცოდნისა და პრაქტიკული გამოცდილების გაღრმავება იყო რასთან ერთადაც მონაწილეთა შორის საუკეთესო შედეგის მქონეები ფულად პრიზებსაც მიიღებდნენ. სტუმარი: დავით ნიშნიანიძე - Galt&Taggart;, საბროკერო დეპარტამენტის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“შავი პარასკევის” შეთავაზებები “ავერსისგან”
34 ნახვა ნოემბერი 28, 2025
“შავი პარასკევის” შეთავაზებები “ავერსისგან” ლალი ბრეგვაძე - "ავერსი " - საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პირველი სააფთიაქო ქსელი ქუთაისში - პეტრე კოკოჩაშვილი - რას გვიყვება დრო …
მე–19 საუკუნის ქუთაისში, როდესაც ჯანდაცვა ჯერ კიდევ ჩამოყალიბების ეტაპზეა, 1860 წლის 22 ივნისი გარდამტეხ თარიღად იქცევა. სწორედ ამ დღეს პეტრე-პავლე კოკოჩაშვილი გუბერნიის პირველ ოფიციალურ აფთიაქს ხსნის, რითაც საფუძველს უყრის რეგიონის ფარმაციის თანამედროვე განვითარებას. კოკოჩაშვილი არა მხოლოდ ერთი აფთიაქი გახსნა, არამედ შექმნა სააფთიაქო ქსელი და ჯანდაცვის სფეროს სტანდარტები განავითარა. ის მთელი ცხოვრების განმავლობაში აქტიურად იყო ჩართული ქალაქის ჯანდაცვისა და საზოგადოებრივი ცხოვრების გაუმჯობესებაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia