ჯანდაცვის თემატიკის გაგრძელებისთვის: მსოფლიო ჯანდაცვა 2026 წელს სერიოზული გამოწვევების წინაშე დგას — ესაა შემცირებული დაფინანსება, პროფესიული კადრების მწვავე დეფიციტი და კლიმატის ცვლილებით გაძლიერებული რისკები.საერთაშორისო, მეტწილად ამერიკული დახმარების მნიშვნელოვანი შეკვეცის ფონზე, მედიცინის ექსპერტები ერთდროულად აფრთხილებენ მალარიისა და სხვა ინფექციური დაავადებების მზარდ საფრთხეებზე. იქვე,იმედს ამყარებენ ხელოვნურ ინტელექტზე და ნეიროსისტემებზე, რომლებიც ჯანდაცვის სისტემების ეფექტიანობის გაზრდასა და მედიკოსების დატვირთვის შემცირებას ჰპირდება. როგორ იცვლება გლობალური ჯანდაცვა და რა როლი ენიჭება ახალ ტექნოლოგიებს ამ პროცესში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესის მასშტაბირება სტუმრები: ალექსი გიჯაშვილი - Axen, აღმასრულებელი დირექტორი; ილია რევია - მიკრობანკი "კრისტალი", გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას უნდა ველოდოთ AI-ისგან წელს?
36 ნახვა იანვარი 14, 2026
ხელოვნური ინტელექტი აღარ არის მხოლოდ ტექნოლოგიური სიახლე - ის უკვე გლობალური პოლიტიკის, ეკონომიკური უპირატესობისა და სამხედრო სტრატეგიის მთავარი ინსტრუმენტია. 2025 წელი ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით სიახლეების წელი იყო. ინდუსტრიაში ასობით მილიარდი დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა, მეორე მხრივ, კომპანიებმა ასობით ათასი თანამშრომელი დაითხოვეს. რას უნდა ველოდოთ უკვე 2026 წელს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
21:44
რას საქმიანობს Visual Solutions Ai?
40 ნახვა იანვარი 14, 2026
კომპანია Visual Solutions Ai – საერთაშორისო ინოვაციური სტარტაპია, რომელიც ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით ქმნის მაღალი ხარისხის ვიზუალურ კონტენტს კინოსა და სარეკლამო ინდუსტრიებისთვის. კომპანია მუშაობს გლობალურ პროექტებზე, აერთიანებს ჰოლივუდში დაფუძნებულ AI არტისტებს და პირდაპირ უკავშირდება ინდუსტრიის ლიდერებს. სტუმრები: დავით ვაშაძე - Visual Solutions AI-ის დამფუძნებელი; დავით გარუჩავა - Visual Solutions AI-ის დამფუძნებელი, AI არტისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამერიკული კაპიტალის ტრანსფორმაცია (1949-2025) - სად მიედინება დიდი ფული?
56 ნახვა იანვარი 14, 2026
ეკონომიკის რეალურ მაჯისცემას ყველაზე კაპიტალის მოძრაობა გვაჩვენებს, რომელიც ეპოქალურ ცვლილებებს სარკესავით ირეკლავს. თუ გასული საუკუნის შუა წლებში ამერიკული ეკონომიკის მთავარი საყრდენი სოფლის მეურნეობა და მძიმე ინდუსტრია იყო, დღეს ფულადი ნაკადების ვექტორი რადიკალურად შეცვლილია და ის ტექნოლოგიებისკენ იხრება. თუმცა, Vanguard-ის უახლესი მონაცემები კიდევ უფრო საინტერესო, ახალ რეალობას გვიშლის: თანამედროვე ეკონომიკაში ქრება ე.წ. ჰეგემონი დარგები, ინვესტიციები სულ უფრო დივერსიფიცირებული ხდება და სხვადასხვა სექტორზე თანაბრად ნაწილდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ შეიქმნა და განვითარდა NASCAR-ი?
ამერიკის სამხრეთის მტვრიან გზებზე, სადაც სიჩქარე გადარჩენის ერთადერთი შანსი იყო, დაიწყო ისტორია, რომელმაც ავტოსპორტი სამუდამოდ შეცვალა. ცხადია ვგულისხმობთ NASCAR-ს, რომელიც დღეს მხოლოდ რბოლა აღარ არის — ეს არის ამერიკული კულტურის ნაწილი, ოჯახური ტრადიცია და მილიარდიანი ინდუსტრია, სადაც ძრავის ხმასთან ერთად ისტორია ისმის. სხვათა შორის უკვე აპრილიდან ევრო ნასქარზე ქართული ფრენჩაიზი კოლხი GRT იასპარეზებს, რომლის რიგებშიც საჭეს მიუსხდებიან დათა ქაჯაია და მარიამ დავითიძე. მათი სავარჯიშო მანქანა სულ ორიოდე კვირაში უკვე საქართველოში იქნება და გვსურს ამ დიდ გამოწვევაში წარმატებები ვუსურვოთ კოლხი GRT-ისა და მათ მრბოლელებს. როგორია ნასქარის ამერიკული და ევროპული ვერსიები, მათი წარმოშობა და განვითარება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს სახელმწიფო დროში დღე
14 იანვარს საქართველო სახელმწიფო დროშის დღეს აღნიშნავს — სიმბოლოს, რომელიც ქვეყნის ისტორიულ მემკვიდრეობასა და თანამედროვე პოლიტიკურ პროცესებს ერთდროულად აერთიანებს. თეთრ ფონზე დატანილი ხუთი წითელი ჯვარი დღეს საქართველოს იდენტობის განუყოფელი ნაწილია, თუმცა მისი ფესვები შუა საუკუნეებიდან იღებს სათავეს. საუკუნეების განმავლობაში შემონახული სიმბოლო 2000-იანი წლების დასაწყისში საზოგადოებრივი და პოლიტიკური პროცესების ფონზე გაცოცხლდა, და 2004 წლის 14 იანვარს კონსტიტუციური კანონით ოფიციალურად დამკვიდრდა, როგორც საქართველოს სახელმწიფო დროშა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia