#საქმიანიდილა - 20 იანვარი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კრიპტომაინინგზე საქართველოს ელექტრომოხმარების 5% მოდის #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში წიგნების, ბროშურებისა და ანალოგიური ნაბეჭდი მასალების იმპორტი 2025 წლის იანვარ–ნოემბერში შემცირდა. საქსტატის მონაცემებით, აღნიშნულ საანგარიშო პერიოდში ქვეყანაში იმპორტირებულია 7.6 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 1 477 ტონა ნაბეჭდი პროდუქცია, მაშინ როცა 2024 წლის ანალოგიურ პერიოდში იმპორტის მოცულობა 8 მლნ დოლარსა და 1 585 ტონას შეადგენდა. შედეგად, იმპორტის ღირებულება წლიურად 5.4%-ით შემცირდა, ხოლო მოცულობაში კლება 6.8%-ს გაუტოლდა. 2025 წლის 11 თვეში წიგნების, ბროშურებისა და ანალოგიური ნაბეჭდი მასალების მთავარი საიმპორტო ქვეყანა თურქეთი იყო, საიდანაც საქართველოში 3.1 მლნ დოლარის ღირებულების 792 ტონა პროდუქცია შემოვიდა. როგორი წელი იყო ადგილობრივი საგამომცემლო სექტორისთვის? სტუმარი: თინა მამულაშვილი - "სულაკაურის გამომცემლობის" დამფუძნებელი და დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო აეროპორტის მშენებლობის დასრულებამდე უზრუნველყოფს - ამის შესახებ "ქართული ოცნების" პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის გაფართოების პროექტის პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა. მთავრობის მეთაურის თქმით, აეროპორტის გაფართოებისთვის 150 მილიონი დოლარის ინვესტიცია განხორციელდება, რაც მგზავრთნაკადის გაზრდას, სერვისების გაუმჯობესებას, მგზავრებისთვის კომფორტული და უსაფრთხო გარემოს შექმნას, სწრაფ ოპერაციულ პროცესებს და თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სამგზავრო გამოცდილების დანერგვას უზრუნველყოფს. შეთანხმების დეტალები უცნობია, თუმცა რაც ოფიციალურ პრეზენტაცია ითქვა ეხებოდა მომდევნო 5 წელში მგზავრთნაკადის 50%-იან ზრდას. რა მიმართულებით უნდა გაძლიერდეს თბილისის აეროპორტის ინფრასტრუქტურა და რა აუცილებლობა იკვეთება ვაზიანში ახალი აეროპორტის მშენებლობის? სტუმარი: გიორგი კოდუა - "ეარ ჯორჯიას" დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში მოსული ნალექის გამო ქვეყნის მასშტაბით რამდენიმე საავტომობილო გზაზე დროებითი შეზღუდვები მოქმედებს. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ცნობით, ამ დროისთვის გადაადგილება შეზღუდულია საჩხერე–ჭიათურა–ზესტაფონის საავტომობილო გზაზე, სადაც მოძრაობა ეკრძალებათ მისაბმელიან და ნახევრად მისაბმელიან ავტოტრანსპორტს, დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტისთვის გადაადგილება თავისუფალია. თოვისა და ლიპყინულის გამო, შეზღუდვა მოქმედებს ბორითის სატრანსპორტო კვანძსა და მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზაზე, გუდაური – კობის მონაკვეთზე, სადაც ასევე შეზღუდულია მისაბმელიანი და ნახევრად მისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის გადაადგილება. რთული მეტეოროლოგიური პირობების გამო, დროებითი შეზღუდვები დაწესებულია საერთაშორისო მნიშვნელობის ხაშური–ახალციხე–ვალეს საავტომობილო გზის მონაკვეთზეც. მეორე დღეა უხვთოვლიანობაა დედაქალაქშიც, სადაც თბილისის მერიის ცნობით გზები ინტენსიურად იწმინდება და იყრება ტექნიკური მარილი. სამუშაოებში ჩართულია შპს „თბილსერვის ჯგუფის“ დაახლოებით 150 თანამშრომელი და შესაბამისი სპეცტექნიკა, რომლებიც 24-საათიან რეჟიმში საქმიანობენ. როგორია დღეს დილისთვის ვითარება თბილისსა და მის შემოერთებულ ტერიტორიებზე? ტუმარი: გიორგი პაპავა - „თბილსერვის ჯგუფის“ დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ინტერიერი დეტალებში” სტუმარი: სალომე დადუნაშვილი - "ინტერიერი სალომე დადუნაშვილთან ერთად" - ავტორი&წამყვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოგზაურობის დროს ავიაკომპანიის არჩევისას, უსაფრთხოება ერთ-ერთი უმთავრესი კრიტერიუმია. გასულ წელს რამდენიმე გახმაურებული ავიაკატასტროფის შემდეგ კი, საკითხი კიდევ უფრო საინტერესოა. სწორედ ამიტომ, bmg-ის გუნდი გთავაზობთ ავიაკომპანიებს, რომლებიც 2026 წლისთვის ყველაზე უსაფრთხოდ დასახელდნენ. განვიხილავთ, რა კრიტერიუმით ფასდება მათი სანდოობა და რატომ იკავებენ ისინი ლიდერ პოზიციებს უსაფრთხოების მსოფლიოში აღიარებულ რეიტინგებში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: ✈ TAV Airports თბილისის აეროპორტის გაფართოებაში $150 მლნ-ს ჩადებს - კონტრაქტი 5 წლით გახანგრძლივდა ✈ TAV Airports-ი 2031 წლიდან ვაზიანის ახალი აეროპორტის მართვაში შესვლასაც განიხილავს - თეა ზაქარაძე ✈ „სასწრაფოდ გვჭირდება ბათუმის აეროპორტის გაფართოება“ - თეა ზაქარაძე ✈ "2006 წლიდან ორი აეროპორტის განვითარებაში €230 მლნ-ის ინვესტიცია ჩავდეთ" - ADP-ის თავმჯდომარე ✈ Wizz Air ბრატისლავა–ქუთაისი–ბრატისლავას მიმართულებაზე კვირაში სამჯერ იფრენს ✈ დღემდე Wizz Air-მა გლობალურად 500 მილიონი მგზავრი გადაიყვანა #ავიაცია #ავიამიმოსვლა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
21 იანვრიდან, აშშ 75 ქვეყნის, მათ შორის საქართველოს მოქალაქეებისთვის საიმიგრაციო ვიზების გაცემას დროებით აჩერებს. გადაწყვეტილებით საკონსულოს თანამშრომლები ვალდებულები არიან უარი თქვან ვიზების გაცემაზე, სანამ დეპარტამენტი ხელახლა შეაფასებს სკრინინგის და შემოწმების პროცედურებს. ვის ეხება შეზღუდვა და რით არის განპირობებული შტატების გადაწყვეტილება? სტუმარი: თინათინ გოგუაძე - e-Consul-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლის პასპორტების ინდექსის მიხედვით, მსოფლიოს ყველაზე ძლიერი პასპორტის სტატუსს უკვე მეორე წელია სინგაპური ინარჩუნებს, მაშინ როცა ტოპ ათეულში კვლავ დომინირებენ ევროპული ქვეყნები. რეიტინგი, რომელიც საერთაშორისო საჰაერო ტრანსპორტის ასოციაციის მონაცემებს ეყრდნობა, აჩვენებს, რამდენ ქვეყანაში შეუძლია პასპორტის მფლობელს წინასწარი ვიზის გარეშე მოგზაურობა - ლიდერებს შორის არიან იაპონია, სამხრეთ კორეა და რამდენიმე წამყვანი ევროპული სახელმწიფო, ხოლო შეერთებული შტატები ისტორიულად დაბალ, მეათე პოზიციაზე რჩება. ამავე ინდექსში საქართველო 79 უვიზო მიმართულებით მე-60 ადგილზეა, რაც ნათლად ასახავს გლობალურ მობილობაში არსებულ განსხვავებებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენად ძვირი ღირს ყოველდღიური საკვები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში? 2026 წლის Living Cost Index-ის მონაცემები აჩვენებს, რომ სურსათის ფასები გლობალურად მკვეთრად განსხვავდება. კვლევა Food Groceries Cost Index-ს ეფუძნება, რომელიც სხვადასხვა ქვეყნის ფასს, ნიუ-იორკის სურსათის ფასებს ადარებს. ამ ინდექსის მიხედვით, მსოფლიოს ზოგიერთ ქვეყანაში საკვები ნიუ-იორკზე ორჯერ ძვირია, ზოგან კი ხუთჯერ ძვირიც. რომელ რეგიონებში უწევთ ადამიანებს სურსათზე ყველაზე მეტი თანხის დახარჯვა და რა პოზიციას იკავებს საქართველო გლობალურ რეიტინგში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიო ეკონომიკა პოსტ-პანდემიურ ინფლაციურ შოკს თავს აღწევს, თუმცა გლობალური სურათი კვლავ კონტრასტულია. სანამ ამერიკა და ევროპა მიზნობრივ მაჩვენებლებს უბრუნდებიან, ჩვენს სამეზობლოში ფასების ზრდის ტემპი ისევ საგანგაშო ნიშნულზე რჩება. ამ ვითარებაში საქართველო, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის შეფასებით, ერთგვარ ოქროს შუალედს იკავებს. როგორია ქვეყნის პოზიცია 190 სახელმწიფოს შორის და რატომ ითვლება პროგნოზირებული მაჩვენებელი ეკონომიკური აქტივობისთვის ოპტიმალურად? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1966 წლის 19 იანვარს ინდირა განდი ინდოეთის პრემიერ-მინისტრი გახდა. ინდოეთის ისტორიის ყველაზე ძლიერი ქალი, პოლიტიკური ინტრიგების ეპიცენტრი და რეფორმატორი, რომელმაც ქვეყანას ეკონომიკური დამოუკიდებლობა მოუტანა. ინდირა განდის მმართველობა როგორც ტრიუმფალურ გამარჯვებებს, ისე ავტორიტარულ გადაწყვეტილებებს აერთიანებდა, რამაც საბოლოოდ მისი სიცოცხლე ტრაგიკულად დაასრულა. როგორია ინდოეთის 'რკინის ლედის' ისტორია, რომლის მიერ ჩაყრილ საძირკველზეც დგას დღევანდელი მსოფლიო გიგანტი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვის ხელშია გლობალური ეკონომიკის მთავარი ფინანსური ბერკეტები და რომელი ქვეყნები ფლობენ კრიზისების მართვისთვის საჭირო მრავალტრილიონიან არსენალს? საერთაშორისო ანგარიშსწორების ბანკის უახლესი მონაცემებით, მსოფლიო კაპიტალის ლომის წილი სამი გიგანტის - ევროზონის, ჩინეთისა და ამერიკის - ანგარიშებზეა აკუმულირებული, თუმცა რეიტინგში პოზიციებს განვითარებადი ბაზრებიც მკვეთრად იუმჯობესებენ. თუ სად გადის დღეს მსოფლიოს ფინანსური ძალაუფლების ხაზი და როგორია უმსხვილესი ცენტრალური ბანკების განახლებული რეიტინგი 2025 წლის მონაცემებით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა გუშინ განაცხადა, რომ გრენლანდიაზე უთანხმოების გამო, დანიას, ნორვეგიას, შვედეთს, საფრანგეთს, გერმანიას, დიდ ბრიტანეთს, ნიდერლანდებსა და ფინეთს 10%-იან ტარიფებს უწესებს. აშშ-ის პრეზიდენტის თქმით, აღნიშნულ ქვეყნებს 2026 წლის 1-ელი თებერვლიდან 10%-იანი ტარიფები დაუწესდებათ, 1-ელი ივნისიდან კი ტარიფები 25%-მდე გაიზრდება და იქამდე იმოქმედებს, სანამ “გრენლანდიის სრულ და მთლიან შესყიდვაზე არ იქნება მიღწეული შეთანხმება”. შანტაჟს არ დავექვემდებარებით და პასუხიც იქნება, აცხადებენ ევროპელი ლიდერები. ნატო-ს წევრი რვა ქვეყანა ამის საპასუხოდ კი ერთობლივ განცხადებას ავრცელებს. განცხადებაში ნათქვამია, რომ „ტარიფების მუქარა ძირს უთხრის ტრანსატლანტიკურ ურთიერთობებს და სახიფათო დაღმავალი სპირალის საფრთხეს ქმნის". წერილში ქვეყნები კიდევ ერთხელ ადასტურებენ, რომ ისინი „სრულ სოლიდარობას უცხადებენ დანიის სამეფოს და გრენლანდიელ ხალხს“. „ჩვენ მზად ვართ დიალოგისთვის სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის პრინციპებზე დაყრდნობით, რომლებსაც მტკიცედ ვუჭერთ მხარს“, - აღნიშნულია განცხადებაში. განცხადების ავტორები არიან: დანია, ფინეთი, საფრანგეთი, გერმანია, ნიდერლანდები, ნორვეგია, შვედეთი და დიდი ბრიტანეთი. მოკლედ, უთანხმოება გრენლანდიის გარშემო გრძელდება, დიდი ალბათობით, სრულიად უშედეგოდ ჩაიარა გასულ კვირაში შეხვედრებმა შეერთებულ შტატებში, რომელსაც დანიის და გრენლანდიის ოფიციალური პირები მონაწილეობდნენ. ფაქტი ერთია, ეს არის კიდევ ერთი ღია თემა რომელიც გახდა ევროპის წამყვანი ქვეყნების და შეერთებული შტატების დაპირისპირების საგანი, რომელმაც მათი თქმით, შეიძლება ნატოს არსებობაც დააყენოს კითხვის ნიშნის ქვეშ. რა ხდება გრენლანდიის ირგვლივ და რას მოასწავებს ეს დაპირისპირება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სუხიშვილების მორიგი ტრიუმფი აშშ-ში - ანშლაგით ჩავლილი წარმოდგენა კარნეგი ჰოლში
BMG & MG Motor Georgia წარმოგიდგენთ #BMGDRIVE-ს:
KA Group-მა ბაზარზე პოზიციონირება 2018 წელს დაიწყო და მას შემდეგ, ბაზრის ტენდენციების კვალდაკვალ, ცდილობს, საქართველოს სასტუმროები იყოს ყველაზე კომფორტული და სასიამოვნო ადგილი ვიზიტორებისთვის. ამ წლების განმავლობაში საინტერესო პორტფელი დაგროვდა და საქართველოს რეგიონების გარდა ერევანში ანი პლაზა, ანი გრანდი, ანი ცენტრალის მმართველი კომპანიაა. სტუმარი: ირაკლი ჭიღლაძე - “კა ჯგუფის” დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1-ელი იანვრიდან ძალაში შევიდა კანონის მუხლი, რომელიც არასამკურნალო მიზნით ან ფუნქციური დანიშნულების გარეშე ცხოველისთვის ვეტერინარული ოპერაციების ჩატარებას კრძალავს. ამასთან, ცხოველთა რეგულირების ახალ წესებში გაჩნდა რამდენიმე სადავო ჩანაწერი, რომელიც ვეტერინარების შეფასებით, ცხოველთა კეთილდღეობას საფრთხეს უქმნის. მათ შორის კრიტიკის საფუძველია მუხლი, რომლის თანახმადაც დაურეგისტრირებელ ცხოველებთან, ვეტერინარულ კლინიკებს მომსახურების გაწევა ეკრძალებათ. რა პრობლემებს ხედავენ სპეციალისტები და რა ცვლილებებს ითხოვენ კანონის ავტორებისგან? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ათასწლეულის ინოვაციის 2024 წლის კონკურსის გამარჯვებულები ნასადან დაბრუნდნენ. ათასწლეულის ინოვაციის კონკურსის გამარჯვებული გუნდი NASA-ს კოსმოსური ცენტრის საზაფხულო სკოლაში იმ პროექტის შექმნის შემდეგ მოხვდნენ რომელმაც მათ გამარჯვება მოუტანა და საქმეს არც კონკურსს მიღმა შეეშვნენ. სტუმრები: ანა სალდაძე - გუნდის Marine Guard-ი წევრი; ლუკა წოწორია - გუნდის Marine Guard-ი წევრი; ზვიად ფრუიძე - გუნდის Marine Guard-ი წევრი ლუკა ფორჩხიძე - გუნდის Marine Guard-ი წევრი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართველები რესტორნებს უკვე მსოფლიოს ყველა წერტილში, ყველა კონტინენტზე ხსნიან - იქნება ეს სამეზობლო, ევროპა, აზია თუ ამერიკა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტოკიოს შუაგულში, მის ერთ-ერთ უძველეს და პრესტიჟულ უბან კაგურაძაკაში, საქართველომ საკუთარი ადგილი დაიმკვიდრა. აქ პირველი ქართული რესტორანი და ღვინის ბარი „აჯიკა“ გაიხსნა. იაპონიაში ქართული რესტორნის სახელი სიმბოლურია: იაპონურად „აჯი“ გემოს ნიშნავს, რაც ქართულ კონტექსტში „გემრიელიასთან“ ასოცირდება. რესტორნის წარმატებაზე ციფრები მეტყველებს - იაპონიის ყველაზე პოპულარულ საძიებო პლატფორმაზე „აჯიკა“ 100 000 ობიექტს შორის წამყვან პოზიციებზეა, ჯავშნები კი მომდევნო თვეების ჭრილშიც სრულად შევსებულია. პროექტში 400 000 დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა. 150-წლიანი ქვევრი, ქართული ღვინო და რაც მთავარია, ექსკლუზიურად იაპონიაში ამოყვანილი სულგუნი და იმერული ყველი - ეს ის დეტალებია, რაც „აჯიკას“ განსაკუთრებულს ხდის. სტუმარი: გიორგი აბულაძე - რესტორანი “აჯიკას” თანადამფუძნებელი; მარიამ იზორია - #მხოლოდქართული, ავტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ შეიქმნა და გამდიდრდა სერიალი F·r·i·e·n·d·s -ი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უორნერ ბრაზერთან პარტნიორობით, მაკდონალდსმა გლობალური კამპანია ჯერ კიდევ გასულ წელს დაიწყო და ამ კამპანიას უკვე საქართველოც შეუერთდა. 2026 წლის 15 იანვარი მოინიშნეთ,რადგან ეს არის თარიღი, როცა მაკდონალდს საქართველოს რესტორანში, რომელიც გოთუას ქუჩაზე მდებარეობს,სერიალ ფრენდსის შოურუმი გაიხსნა, სადაც ყველა ის დეტალია, რაც ამ ლეგენდარულ სერიალს გაგახსენებთ. აღსანიშნავია კიდევ ერთი განსაკუთრებული დეტალი: მათთვის, ვინც თავის დროზე F·r·i·e·n·d·s-ს ქართულად ახმოვანებდა, სპეციალურად ჩაიწერა ხმები ექსკლუზიურ ვიდეოში, რომელიც მაკდონალდსმა მოამზადა. ამ ვიდეომ უკვე დიდი გამოხმაურება და პოპულარობა მოიპოვა სოციალურ ქსელებში. როგორ მოხდა მაკდონალდსის და F·r·i·e·n·d·s-ის კოლაბორაცია, რა იცვლება მაკ მენიუში და რით გაახარებს ამჯერად ეს გლობალური ბრენდი ქართველ მომხმარებლებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს ,,საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების" მიერ გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, Groupe ADP, რომლის მფლობელობაშიც არის თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მმართველი კომპანია „ტავ ჯორჯია", სახელმწიფოსთან შეთანხმებით, აეროპორტის ოპერირებას მომავალი ხუთი წლის განმავლობაში განახლებული პირობებით გააგრძელებს.რაც 2031 წელს, ანუ ვიდრე ახალი საერთაშორისო აეროპორტის ამოქმედებამდე ოპერირების განახლებული პირობებითა და გაუმჯობესებული მიდგომებით გაგრძელებას ითვალისწინებს. TAV Georgia-ს გენერალური მენეჯერი თეა ზაქარაძე აცხადებს, რომ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მმართველი კომპანია, 2031 წლის შემდეგ ვაზიანის ახალი აეროპორტის მართვაში შესვლასაც განიხილავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BBN TIMES ირანის ფაქტობრივი მმართველის აიათოლლა ალი ჰამენეის პირადი ქონების შესახებ წერს, რაც საჯაროდ არ დასტურდება, თუმცა ინფორმაცია ამის შესახებ ფართოდ ვრცელდება.ირანის უზენაესი ლიდერი და ცნობილი შიიტი სასულიერო პირი,სამ ათწლეულზე მეტი ხნის განმავლობაში ისლამურ რესპუბლიკაზე უპრეცედენტო ავტორიტეტს ფლობს. ჩვენ შევეცადეთ მიგვეგნო, შედარებით სანდო წყაროებისთვის, რომელიც სიმართლესთან მიახლოებულ რეალობას აღწერს ირანის მმართველის ფინანსების და ქონების შესახებ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
16 იანვარი ანუ დღევანდელი დღე, ოღონდ 1979 წელს არის თარიღი როცა ირანში დასრულდა მონარქია და ტახტიდან ჩამოაგდეს შაჰი მოჰამედ რეზა ფეჰლევი, რითაც ხელისუფლება სასულიერო პირების ხელში გადავიდა. რას გვიყვება დრო ამ ამბავზე და როგორ განვითარდა მოვლენები ირანში 1979 წლის 16 იანვარს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შორ მანძილზე მიკროავტობუსით მგზავრობა 2026-შიც დაშვებული იქნება - რეგულაცია ისევ, ამჯერად თითქმის 2 წლით გადავადდა. 1 იანვრიდან აკრძალვა ძალაში უნდა შესულიყო, თუმცა 31 დეკემბერს საკანონმდებლო მაცნეზე გამოქვეყნებული დოკუმენტით გაირკვა, რომ თბილისი-ბათუმის ხაზზე მომუშავე მიკროავტობუსებისთვის წესები ძალაში შედის 2027 წლის 1 ივნისიდან. სხვა ყველა ქალაქთაშორისო ხაზისთვის ყველა სხვა მიმართულებაზე (მაგ. თბილისი-ქუთაისი, ზუგდიდი-თბილისი და ა.შ.) რეგულაცია ამოქმედდება 2027 წლის 1 დეკემბრიდან. შეგახსენებთ, რომ საქალაქთაშორისო გადაყვანებთან დაკავშირებით რამდენიმე ახალი რეგლამენტი 2024 წლის განმავლობაში დამტკიცდა და ამოქმედება ეტაპობრივად 2025 წლიდან იყო დაგეგმილი. რეგულაციებს შორის იყო ცვლილება, რომლის მიხედვითაც 2025 წლის 1-ლი ივნისიდან საქალაქთაშორისო გადაყვანა შორ მანძილზე მიკროავტობუსებით ვეღარ განხორციელდებოდა. თუმცა, 2025 წლის 30 მაისის დადგენილებით, ამ შეზღუდვის ამოქმედება 2026 წლის 1-ელ იანვრამდე გადავადდა ახლა კი რიგ შემთხვევაში 2027 წლის 1 ივნისამდე, რიგ შემთხვევებში კი 2027 წლის 1 დეკემბრამდე. რა დაშვებით გაუქმდა ჩანაწერი და რა შეიცვალა მგზავრებისა და ავტოსადგურებისთვის 2026 წლიდან? სტუმარი: პაატა ყვავაძე - ავტოსადგური „ოკრიბას“ იურისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1-ელი იანვრიდან ძალაში შევიდა კანონის მუხლი, რომელიც არასამკურნალო მიზნით ან ფუნქციური დანიშნულების გარეშე ცხოველისთვის ვეტერინარული ოპერაციების ჩატარებას კრძალავს. მაგ. აკრძალული იქნება ყურებისა და კუდის კუპირება, სმენის დაქვეითება და ხმის იოგების გადაჭრა. ამასთან, უკვე მოქმედებს სისხლის სამართლის პასუხიმგებლობის გამკაცრებული ზომები, რომელიც ცხოველის წამებას, მისდამი სასტიკ მოპყრობას ან ცხოველის მიმართ სხვაგვარ ძალადობას მოჰყვება. “შინაურ ბინადარ ცხოველთა შესახებ“ კანონი პარლამენტმა 2025 წლის ივლისში მიიღო და მის მიზანს ბევრ ასპექტთან ერთად მიუსაფარი ცხოველების პოპულაციის შემცირება, გამრავლების შეზღუდვა და ჯამში მათზე ზრუნვა წარმოადგენს. რამდენად პასუხობს კანონი მიზნებს და როგორ მოხდება რეალობაში მონიტორინგი? სტუმარი: მარიკა ჩხიკვიშვილი – ვეტერინარი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ბეკო საქართველოს" 2025-ის შედეგები & 2026-ის გეგმები სტუმარი: ხატია ტყებუჩავა - „ბეკო საქართველოს“ მარკეტინგის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შუა დერეფანი& ზანგეზურის დერეფანი - როგორია საქართველოს პერსპექტივა? სტუმრები: პაატა ცაგარეიშვილი - "სატრანსპორტო დერეფნის კვლევის ცენტრის" ხელმძღვანელი; დავით წიკლაური - PMCG-ს კერძო სექტორის განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი; გიორგი ლაბაძე - ქართულ-ამერიკული თავისუფლების ალიანსის დამფუძნებელი; ბუბა ბაღდავაძე - The Cardinal North-ის წარმომადგენელი ევროპასა და ახლო აღმოსავლეთში, GAFA-ს მრჩეველი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზანგეზური - ისტორიული მხარე სომხეთის სამხრეთით, დღეს გლობალური მოთამაშეების ინტერესის ეპიცენტრშია. ერთი მხრივ, ეს არის რეგიონი უძველესი მონასტრებითა და უმდიდრესი საბადოებით, ხოლო მეორე მხრივ - სტრატეგიული დერეფანი, რომელიც ჩინეთს ევროპასთან რუსეთის გვერდის ავლით აკავშირებს. რატომ იქცა ეს ვიწრო დერეფანი კავკასიის ყველაზე ცხელ წერტილად და რა ეკონომიკურ სარგებელს ჰპირდება ის რეგიონს 2026 წელს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის საკვანძო სატრანსპორტო დერეფნის - ზანგეზურის კორიდორის, ე.წ. „ტრამპის მარშრუტის“ - განხორციელებისკენ კიდევ ერთი ნაბიჯი გადაიდგა. სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა და აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ ჩარჩო შეთანხმებას მიაღწიეს, რომელიც აზერბაიჯანის ძირითად ნაწილსა და ნახიჩევანს, სომხეთის გავლით დააკავშირებს და „შუა დერეფნის“ მნიშვნელოვან მონაკვეთად ჩამოყალიბდება. პროექტის მართვისთვის იქმნება სპეციალური კომპანია, რომლის კონტროლსაც 49 წლით აშშ აიღებს საკუთარ თავზე, ხოლო ვაშინგტონი დერეფნის განვითარებას 145 მილიონი დოლარით დააფინანსებს - ინიციატივა, რომელიც რეგიონში მშვიდობის, ეკონომიკური ინტეგრაციისა და სტაბილურობის განმტკიცებას ისახავს მიზნად. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაკდონალდსი, ამერიკული ბრენდი, საქართველოში 1999 წლიდან არის და ამ დრომდე უკვე 28 რესტორნით წარმოდგენილი. სწორედ გუშინ დაემატა ქვეყანას რიგით 28-ე რესტორანი, თბილისში, დადიანის 100 ნომერში, რომელსაც არ სჭირდება ზედმეტი წარდგენა რომ მაღალი სტანდარტებით, მაღალტექნოლოგიური სერვისებით და ხარისხით გამორჩეულია, როგორც წინამორბედი ნებისმიერი 27 რესტორნიდან… #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფეხბურთის სამყაროში კიდევ ერთი სიმბოლური ეპოქა დასრულდა. ხაბი ალონსო - მოთამაშე, რომელმაც "რეალის“ შუახაზი ინტელექტითა და სიმშვიდით მართა, მადრიდულ გრანდს ემშვიდობება. ყველაფერი კი გასახდელზე კონტროლის მართვის დაკარგვით, პრეზიდენტის მხრიდან ნდობის უნდობლობითა, მისი ავტორიტეტის უკუგდებითა და მთავარი მწვრთნელის პოსტზე ალვარო არბელოას დანიშვნით დასრულდა. რატომ გადაწყვიტა ფლორენტინო პერესმა "სამეფო კლუბიდან“ ალონსოს გაშვება და რა ფაქტორებმა იმოქმედა ამ გადაწყვეტილებაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა პოზიციები გვიკავია როგორც ქვეყანას საერთაშორისო რეიტინგებში, რომელიც მეტწილად განსაზღვრავს საერთაშორისო ინვესტორების დამოკიდებულებას ქვეყნის მიმართ, საოცრად ზრდის სანდოობას ქვეყნის მიმართ და რაც მთავარია, უფრო აიაფებს რესურს რომლის მოზიდვა და შემდგომ რეინვესტირება ხდება საქართველოს ეკონომიკაში, ანუ ჩნდება მეტი, და უფრო იაფი ფული, ფინანსური რესურსის სახით. როგორია საქართველოს პოზიციები ჩვენს მეზობლებთან მიმართებით, სად არიან ისინი, და სად ვართ შეფასებებში ჩვენ, და ის ოცნებაც გავიხსენოთ რასაც საქართველოს სუვერენული საინვესტიციო რეიტინგი ჰქვია, რომელსაც ბოლო წლებში, ძალიან და უპატიებლად დავშორდით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
15 იანვარს ვიკიპედია დაარსებიდან 24 წელს აღნიშნავს - პლატფორმა, რომელიც ერთი რადიკალური იდეით დაიწყო და დღეს მსოფლიოს ყველაზე გავლენიან ცოდნის წყაროდ იქცა. თავისუფალი ენციკლოპედია, რომელსაც ათასობით მოხალისე ასობით ენაზე წერს, 2001 წელს ონლაინ სივრცეში გამოჩნდა, თუმცა მისი ფესვები 1990-იან წლებში შექმნილ „ვიკი“ ტექნოლოგიამდე მიდის. როგორ იქცა ექსპერიმენტული იდეა გლობალურ საგანმანათლებლო პლატფორმად, როგორ მოიპოვა ფინანსური დამოუკიდებლობა და რა გამოწვევების წინაშე დგას დღეს ვიკიპედია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
12 იანვარს საქართველოს მთავრობამ მემორანდუმი გააფორმა დუბაიში დაფუძნებულ კომპანია PRYPCO-სთან უძრავი ქონების ტოკენიზაციის პროექტთან დაკავშირებით. მემორანდუმს ხელი იუსტიციის მინისტრმა პაატა სალიამ და PRYPCO-ს დირექტორმა ამირა საჯვანმა მოაწერეს. მთავრობის ინფორმაციით, ტოკენიზაციის პროექტი ქვეყანაში უძრავ ქონებაში ინვესტიციებს შეუწყობს ხელს, თუმცა გავრცელებულ ინფორმაციაში არაა ნათქვამი უშუალოდ რა სახის ტოკენიზაციის პროექტზე არის საუბარი. სტუმრები: ავთანდილ კუჭავა - "პიქსელ აკადემია", დირექტორი; დავით კიზირია - ციფრული ტრანსფორმაციის კონსორციუმის კოორდინატორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფორმულა 1 - ამ სპორტში წარმატება მხოლოდ სწრაფ მანქანას არ ნიშნავს. ეს არის ხედვა, სტრატეგია და უნარი, სწორ დროს სწორი გადაწყვეტილება მიიღო. როცა ტოტო ვოლფი Mercedes-AMG-ის ფორმულა 1-ის გუნდს ჩაუდგა სათავეში, გერმანული ბრენდი ჩემპიონობის პრეტენდენტი იყო, მაგრამ არა დომინანტი. რამდენიმე წელიწადში კი ის ნამდვილ იმპერიად გადაიქცა. რკინის დისციპლინა, ცივი ანალიზი და ადამიანების მართვის უნიკალური სტილი ვოლფმა ფორმულა 1-ში ბიზნესლოგიკა და სპორტული ფსიქოლოგია გააერთიანა. მან არა მხოლოდ მანქანა გააუმჯობესა, არამედ გუნდის აზროვნება შეცვალა. როგორ შექმნა ტოტო ვოლფმა გამარჯვებებზე ორიენტირებული სისტემა, როგორ აქცია Mercedes-AMG ეპოქის ყველაზე ძლიერ გუნდად და რატომ ითვლება ის თანამედროვე ფორმულა 1-ის ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიან ფიგურად? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანდაცვის თემატიკის გაგრძელებისთვის: მსოფლიო ჯანდაცვა 2026 წელს სერიოზული გამოწვევების წინაშე დგას — ესაა შემცირებული დაფინანსება, პროფესიული კადრების მწვავე დეფიციტი და კლიმატის ცვლილებით გაძლიერებული რისკები.საერთაშორისო, მეტწილად ამერიკული დახმარების მნიშვნელოვანი შეკვეცის ფონზე, მედიცინის ექსპერტები ერთდროულად აფრთხილებენ მალარიისა და სხვა ინფექციური დაავადებების მზარდ საფრთხეებზე. იქვე,იმედს ამყარებენ ხელოვნურ ინტელექტზე და ნეიროსისტემებზე, რომლებიც ჯანდაცვის სისტემების ეფექტიანობის გაზრდასა და მედიკოსების დატვირთვის შემცირებას ჰპირდება. როგორ იცვლება გლობალური ჯანდაცვა და რა როლი ენიჭება ახალ ტექნოლოგიებს ამ პროცესში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესის მასშტაბირება სტუმრები: ალექსი გიჯაშვილი - Axen, აღმასრულებელი დირექტორი; ილია რევია - მიკრობანკი "კრისტალი", გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხელოვნური ინტელექტი აღარ არის მხოლოდ ტექნოლოგიური სიახლე - ის უკვე გლობალური პოლიტიკის, ეკონომიკური უპირატესობისა და სამხედრო სტრატეგიის მთავარი ინსტრუმენტია. 2025 წელი ხელოვნური ინტელექტის მიმართულებით სიახლეების წელი იყო. ინდუსტრიაში ასობით მილიარდი დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა, მეორე მხრივ, კომპანიებმა ასობით ათასი თანამშრომელი დაითხოვეს. რას უნდა ველოდოთ უკვე 2026 წელს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია Visual Solutions Ai – საერთაშორისო ინოვაციური სტარტაპია, რომელიც ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებით ქმნის მაღალი ხარისხის ვიზუალურ კონტენტს კინოსა და სარეკლამო ინდუსტრიებისთვის. კომპანია მუშაობს გლობალურ პროექტებზე, აერთიანებს ჰოლივუდში დაფუძნებულ AI არტისტებს და პირდაპირ უკავშირდება ინდუსტრიის ლიდერებს. სტუმრები: დავით ვაშაძე - Visual Solutions AI-ის დამფუძნებელი; დავით გარუჩავა - Visual Solutions AI-ის დამფუძნებელი, AI არტისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეკონომიკის რეალურ მაჯისცემას ყველაზე კაპიტალის მოძრაობა გვაჩვენებს, რომელიც ეპოქალურ ცვლილებებს სარკესავით ირეკლავს. თუ გასული საუკუნის შუა წლებში ამერიკული ეკონომიკის მთავარი საყრდენი სოფლის მეურნეობა და მძიმე ინდუსტრია იყო, დღეს ფულადი ნაკადების ვექტორი რადიკალურად შეცვლილია და ის ტექნოლოგიებისკენ იხრება. თუმცა, Vanguard-ის უახლესი მონაცემები კიდევ უფრო საინტერესო, ახალ რეალობას გვიშლის: თანამედროვე ეკონომიკაში ქრება ე.წ. ჰეგემონი დარგები, ინვესტიციები სულ უფრო დივერსიფიცირებული ხდება და სხვადასხვა სექტორზე თანაბრად ნაწილდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამერიკის სამხრეთის მტვრიან გზებზე, სადაც სიჩქარე გადარჩენის ერთადერთი შანსი იყო, დაიწყო ისტორია, რომელმაც ავტოსპორტი სამუდამოდ შეცვალა. ცხადია ვგულისხმობთ NASCAR-ს, რომელიც დღეს მხოლოდ რბოლა აღარ არის — ეს არის ამერიკული კულტურის ნაწილი, ოჯახური ტრადიცია და მილიარდიანი ინდუსტრია, სადაც ძრავის ხმასთან ერთად ისტორია ისმის. სხვათა შორის უკვე აპრილიდან ევრო ნასქარზე ქართული ფრენჩაიზი კოლხი GRT იასპარეზებს, რომლის რიგებშიც საჭეს მიუსხდებიან დათა ქაჯაია და მარიამ დავითიძე. მათი სავარჯიშო მანქანა სულ ორიოდე კვირაში უკვე საქართველოში იქნება და გვსურს ამ დიდ გამოწვევაში წარმატებები ვუსურვოთ კოლხი GRT-ისა და მათ მრბოლელებს. როგორია ნასქარის ამერიკული და ევროპული ვერსიები, მათი წარმოშობა და განვითარება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14 იანვარს საქართველო სახელმწიფო დროშის დღეს აღნიშნავს — სიმბოლოს, რომელიც ქვეყნის ისტორიულ მემკვიდრეობასა და თანამედროვე პოლიტიკურ პროცესებს ერთდროულად აერთიანებს. თეთრ ფონზე დატანილი ხუთი წითელი ჯვარი დღეს საქართველოს იდენტობის განუყოფელი ნაწილია, თუმცა მისი ფესვები შუა საუკუნეებიდან იღებს სათავეს. საუკუნეების განმავლობაში შემონახული სიმბოლო 2000-იანი წლების დასაწყისში საზოგადოებრივი და პოლიტიკური პროცესების ფონზე გაცოცხლდა, და 2004 წლის 14 იანვარს კონსტიტუციური კანონით ოფიციალურად დამკვიდრდა, როგორც საქართველოს სახელმწიფო დროშა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ოქროს კომპასმა” ედინბურგის ჰერცოგის საერთაშორისო ჯილდოს პროგრამის ლიცენზია მიიღო სტუმარი: მარიამ შურღაია - განათლების ცენტრი “ოქროს კომპასი”, დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ AI ინდუსტრიაში დომინაციის განმტკიცებას ცდილობს, მაგრამ კარგად არ აქვთ საქმე კალიფორნიის შტატში, სადაც დემოკრატი გუბერნატორის, გევინ ნიუსომის მიერ ინიციირებულ საგადასახადო რეფორმას თავს არიდებენ ტექ გიგანტების შემქმნელები. კალიფორნიის ისტორიაში უპრეცედენტო სამართლებრივი პრეცედენტი იქმნება. არსებული ინფორმაციით, Google-ის დამფუძნებლები, სერგეი ბრინი და ლარი პეიჯი კალიფორნიის შტატიდან დელავერში გადასახლდნენ და როგორც ცნობილია პროცედურები დეკემბრის ბოლოს გაიარეს.კალიფორნიის გუბერნატორის მიერ დაინიიცირებული რეფორმა, რომელიც რეალურად შტატის ბიუჯეტის დეფიციტის შევსებას ისახავს მიზნად, მე მგონი პირიქით უბრუნდება კალიფორნიას, რადგან თუ მილიარდერებმა მისამართები შეიცვალეს და კომპანიებიც სხვადასხვა მიმართულებით გადაიტანეს, კალიფორნიის შტატს მკვეთრად შეუმცირებს შემოსავლებს. სიმდიდრის გადასახადის სახელით ცნობილი რეფორმა ნიშნავს, რომ მილიარდერებისთვის, რომლებმაც აქტივების გატანა ვერ მოასწრეს, დღეს გაქცევა უკვე დაგვიანებულია - სისტემამ ისინი უკვე აღრიცხა. როგორ მოქმედებს დროის მანქანის პრინციპი ფისკალურ პოლიტიკაში და ვინ აღმოჩნდა წაგებულ პოზიციაში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის განაცხადებით, ნებისმიერი ირანთან ბიზნესურთიერთობაში მყოფ ქვეყანას, აშშ-სთან ვაჭრობისას 25%-იანი ტარიფი დაუწესდება. ვაშინგტონი ამ ნაბიჯით ირანში შექმნილ ვითარებას პასუხობს, სადაც ბოლო წლების განმავლობაში ყველაზე მასშტაბური ანტისამთავრობო პროტესტი მიმდინარეობს. როგორც ტრამპი სოციალურ ქსელში წერს, "განკარგულება საბოლოო და შეუცვლელია". ამასთან ტარიფები „დაუყოვნებლივ ამოქმედდა“. თუმცა რომელ ქვეყნებს შეეხება ტარიფები ან რა იგულისხმება „ირანთან ბიზნესის წარმოებაში“ აშშ-ის პრეზიდენტი არ აკონკრეტებს. მიუხედავად იმისა, რომ ტრამპი კონკრეტულ ქვეყნებს არ ასახელებს, თუ გავითვალისწინებთ ირანის სავაჭრო ურთიერთობებს, ცალსახაა რომ ერთ-ერთი პირველი ვინც ტრამპის ტარიფს მიიღებს ჩინეთია. ქვეყანა, რომელიც წლებია ირანის უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორისა და ენერგეტიკული გარანტის როლს ასრულებს. ჩინეთთან ერთად საფრთხე ინდოეთს და თურქეთსაც ემუქრება. რომლები ქვეყნები არიან ამერიკის პრეზიდენტის 25%-იანი ტარიფების სამიზნე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia