მთავრობა სახელმწიფო საწარმოებში კადრების ოპტიმიზაციას აანონსებს, პოტენციური ეკონომია - ₾100 მლნ
ირაკლი კობახიძე სახელმწიფო საწარმოებში კადრების მასშტაბურ ოპტიმიზაციას აანონსებს- ქართული ოცნების პრემიერ მინისტრის განცხადებით, რკინიგზასა და ენერგეტიკის სფეროში მოქმედ სახელმწიფო საწარმოთა შტატების ოპტიმიზაციამ წელს 52,5 მილიონი ლარის ეკონომია მოუტანა ქვეყანას, და მისი თქმით, ეს პროცესი გრძელდება. მთავრობის სხდომამდე გაკეთებული ამ განცხადებით "ოცნების" მთავრობის პრემიერ-მინისტრმა 2022 წელს დაანონსებული სახელმწიფო საწარმოების რეფორმირების პროცესის დაწყება, კიდევ ერთხელ დააანონსა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ მიდის მიწის სისტემური რეგისტრაციის პროცესი?
22 ნახვა ივნისი 2, 2025
მიწის სისტემური რეგისტრაციის ვადა წლის ბოლოს იწურება - იურისტები ამბობენ, რომ რეფორმა ხარვეზებით მიმდინარეობს, რაც აჩენს ეჭვებს, რომ რეფორმის მორიგი გახანგრძლივების საჭიროება დადგება. იურიდიული კომპანია "ოქეი ენდ სი ჯი"-ის დამფუძნებელი და დირექტორი ოთარ კაჭკაჭაშვილი ამბობს, რომ ერთი მხრივ თუ რეფორმამ ბევრ მიწას ოფიციალური მესაკუთრე გაუჩინა, მეორე მხრივ გამოჩნდნენ სუბიექტები, რომლებიც პროცესით სარგებლობენ და მიწის ნაკვეთებზე, რომლებზეც სახელმწიფოს ინფორმაციას აქამდე არ ჰქონდა მეზობლებთან გარიგების საფუძველზე ირეგისტრირებენ. კაჭკაჭაშვილის თქმით, ამ კონკრეტულ შემთხვევაში ხშირად საქმე სასამართლომდე არ მიდის მოპასუხე მხარის არ არსებობის გამო, თუმცა იურისტები ამბობენ, რომ პროცესში სამართლებრივი დავები სხვადასხვა საქმეებთან მიმართებით არაერთია. როგორია სასამართლო პრაქტიკა ამ კუთხით, რა ხარვეზები იკვეთება მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმაში და რას უნდა ველოდოთ მას შემდეგ რაც სისტემური რეგისტრაცია ქალაქებში დაიწყება, სადაც მიწის ღირებულებაც და ინტერესიც მეტია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Fitch-ის შეფასებით, საქართველოში FDI-ის კლება გაზრდილ პოლიტიკურ რისკებს უკავშირდება - როგორია ინვესტორების განწყობები?
საქართველოში უცხოური ინვესტიციების შემცირებას საკრედიტო სააგენტო fitch პოლიტიკურ რისკებთან დაკავშირებით ინვესტორთა გაზრდილ შეშფოთებას უკავშირებს. საქართველოს რეიტინგის შეფასებისას ფიჩი წერს, რომ 2024 წელს FDI-ის შემოდინების წლიურად 34,5%-ით შემცირება სავარაუდოდ ასახავს ინვესტორების შეშფოთებას გაზრდილი პოლიტიკური რისკების გამო. რისკების ზრდა კი სავარაუდოდ უკავშირდება უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონის მიღებას და სადავო არჩევნების შედეგებს. ის რომ ბოლო ერთი წელია, უცხოელ ინვესტორებს საქართველოს საინვესტიციო გარემოსთან დაკავშირებით დამატებითი კითხვები გაუჩნდათ, ადასტურებენ ბიზნეს სექტორშიც. რა ფაქტორები მოქმედებს უცხოურ ინვესტიციებზე და როგორია განწყობები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5:02
თბილისში მიწების სისტემური რეგისტრაცია 3 თვით გახანგრძლივდა - როგორ მიმდინარეობს რეფორმა ქვეყანაში?
60 ნახვა ივნისი 2, 2025
თბილისში მიწების სისტემური რეგისტრაცია სამი თვით გახანგრძლივდა- ამის შესახებ Bm.ge-ს ინფორმაციას საჯარო რეესტრში დაუდასტურეს. ვადების გახანგრძლივებას იურისტები საქართველოს მასშტაბით მიმდინარე სისტემურ რეგისტრაციის ნაწილშიც ვარაუდობენ, რომლის ვადაც 2026 წლის 1 იანვარს იწურება, იურისტები ამბობენ, რომ რეფორმა ხარვეზების ფონზე მიმდინარეობს. მათი თქმით, არაკეთილსინდისიერი პირები პროცესით სარგებლობენ და მიწის ნაკვეთებს, რომლებზეც სახელმწიფოს ინფორმაცია აქამდე არ ჰქონდა მეზობლებთან გარიგების საფუძველზე ირეგისტრირებენ. არის შემთხვევები, როცა დავები სასამართლომდეც მიდის. როგორია სასამართლო პრაქტიკა ამ კუთხით, რა ხარვეზები იკვეთება მიწის სისტემური რეგისტრაციის რეფორმაში და რას უნდა ველოდოთ მას შემდეგ რაც სისტემური რეგისტრაცია ქალაქებში დაიწყება, სადაც მიწის ღირებულებაც და ინტერესიც მეტია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 02.06.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 02.06.2025 "ინდუსტრია ყოველწლიურად დაახლოებით 10-13%-ით იზრდება" - როგორია ინტერესი კრიპტოს მიმართ? 2024 წელს ახალი ან გაუმჯობესებული მომსახურება საწარმოთა 7%-მა დანერგა - საქსტატი; "პედაგო" - რას სთავაზობს ახალი სასწავლო ცენტრი ძიძებსა და მშობლებს? „რიტეილ სექტორის რეგულირებაში სახელმწიფო უნდა ჩაერთოს“ – „ჰერბია“ გამოწვევებზე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
15:38
საპენსიო შენატანების დარღვევით შესრულებაზე ჯარიმები ამოქმედდა - რა იცვლება ბიზნესისთვის?
18 ნახვა ივნისი 2, 2025
საპენსიო დანაზოგების გადახდის ახალი წესი და კითხვები რომელიც ბიზნესს აქვს - 15 ივნისს ბიზნესს შემოსავლების სამსახურის საშემოსავლო დეკლარაციის მეშვეობით მოუწევს ასახოს საპენსიო შენატანიც. ცვლილება, რომელმაც პროცესი გაამარტივა ბიზნესისთვის გამოწვევაც გააჩინა. ახალი წესით დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვანი შესრულება დაჯარიმებას ითვალისწინებს, ამასთან ბიზნესს არ შეუძლია ჯარიმის გარეშე დეკლარაციის დაზუსტება. კერძო სექტორში პრაქტიკას იშველიებენ და აცხადებენ, რომ კორექტირება ყოველთვის არის საჭირო და ამ ცვლილებებით ფაქტობრივად, ბუღალტრებს შეცდომის დაშვების უფლება აღარ ეძლევა. ბიზნესი ფიქრობს, რომ მნიშვნელოვანია მათ შეეძლოთ დეკლარაციის კორექტირება დაჯარიმების გარეშე. ამასთან, გამოწვევაა წინა წლების მაკორექტირებელი დეკლარაციის წარდგენაც. რა შეცვლის დამსაქმებლის მიერ საპენსიო შენატანის ვალდებულების არაჯეროვან შესრულებაზე კონტროლის გამკაცრება და რა პასუხები აქვს ბიზნესის კითხვებზე საპენსიო ფონდს? სტუმარი: გიორგი ჭიჭინაძე - საქართველოს საპენსიო ფონდის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
4:39
ქვეყანაში დაკრედიტების ტემპი შენელდა- ჩნდება თუ არა რისკები ბაზარზე?
30 ნახვა მაისი 30, 2025
აპრილში ახალი იპოთეკური კრედიტების მოცულობა წლიურად 18%-ით შემცირდა, შემცირებულია საბანკო სექტორის საკრედიტო პორტფელის ზრდის ტემპიც, რამაც აპრილის მდგომარეობით 15.5% შეადგინა. ქვეყანაში არასტაბილური პოლიტიკური ვითარების ფონზე ეკონომისტების ნაწილი დაკრედიტების ტემპის შენელებას არ გამორიცხავს. არის თუ არა საყურადღებო სესხების დაკრედიტებაზე შენელებული ტემპი დღეს შეფასებები ეროვნული ბანკის მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებაზე გაკეთდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia