გაჩერებული და გაჭიანურებული ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობის პროექტები - „საქართველოს განახლებადი ენერგიის განვითარების ასოციაციის“ ინფორმაციით, ამ დროისათვის ქვეყანაში ჰესების 88 პროექტი გაჩერებულია. როგორც ენერგეტიკის დარგის ინვესტორები აცხადებენ, ჰესების მშენებლობის გაჭიანურების მთავარ მიზეზებს შორისაა ბიუროკრატიული პროცესები და ადგილობრივი მოსახლეობის უარყოფითი დამოკიდებულება გენერაციის ობიექტების მიმართ. დარგის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ მიუხედავად სექტორში CFD ტარიფების შემოღებისა, მთელი რიგი საკითხები გამოწვევად რჩება, მათ შორის სამშენებლო ნებართვების მიღება და გენერაციის ობიექტების ქსელზე მიერთება. რატომ ჭიანურდება ენერგეტიკული პროექტების დაწყება და რა აფერხებს კერძო სექტორს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის მერიამ 150 მილიონი ევროს ღირებულების ტენდერი ჯითი გრუპთან გააფორმა, რომელიც ჩინური კომპანია CRRC-ის წარმოებულ მეტროს 111 ვაგონს შემდეგი 5 წლის განმავლობაში მიაწვდის. მსხვილ ტენდერზე გამარჯვებული კომპანიის გამოვლენის პროცესი თვეებია განმავლობაში მიმდინარეობდა, პრეტენდენტებს შორის კი ჩინურ კომპანიასთან ერთად ჩეხური შკოდა და ყაზახური კომპანია იყო. რატომ ერგო გამარჯვება ჩინურ კომპანიას, რომლის წინააღმდეგ გასულ წელს ევროკავშირმა გამოძიება დაიწყო, ამერიკულ კომპანიებს კი CRRC-ში ინვესტირება შეზღუდული აქვთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 10.07.2025 "მწვანე სკოლის" კამპუსების ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებაში ₾8 მლნ-მდე ინვესტიცია ჩავდეთ - ბაკურ სულაკაური; წიგნების გაყიდვებში სახარბიელო მდგომარეობა არ არის - "ბიბლუსი"; "ჩვენმა მუშაობამ შედეგი გამოიღო" - Check-in Travel-ი უზბეკეთიდან ვიზიტების 14.5%-იან ზრდაზე; 5 თვეში ატმის იმპორტ-ექსპორტი შემცირდა; პრიმოს პრემიალური სივრცე გაიხსნა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამკურნალო გამაჯანსაღებელი მიზნით საქართველოდან უცხოეთში გასულ წელს 50 000 ადამიანი გაემგზავრა, ანუ საშუალოდ თვეში ამ მიზნით ქვეყანას 4000-ზე მეტი ადამიანი ტოვებდა. რატომ იზრდება ქვეყნიდან მკურნალობის მიზნით გასულ პირთა რაოდენობა, რა სერვისებია ქვეყანაში მიუწვდომელი და რაზე მიუთითებს აღნიშნული ტენდენცია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან ავტომობილების რეექსპორტი ზრდის ტრენდს ინარჩუნებს, თუმცა ამასთან ერთად სექტორში კონკურენციაც გაიზარდა, ძირითადად უცხოელი დილერების ხარჯზე. ავტოიმპორტიორები აცხადებენ, რომ საქართველოში აქტიურად ოპერირებენ ყაზახი და ყირგიზი შუამავლები, რაც მათი კლიენტების რაოდენობას ამცირებს. ავტოიმპორტიორი კომპანიების ნაწილში კი აცხადებენ, რომ ბოლო პერიოდში საქართველოსთვის რეექსპორტისთვის ახალი ბაზრებიც გამოიკვეთა, თუმცა რამდენად სტაბილური, ჯერჯერობით უცნობია. ბაზარზე არსებულ ფასებზე უკვე აისახა დონალდ ტრამპის მიერ შემოღებულ ტარიფებიც - როგორია ტენდენციები საავტომობილო ბაზარზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 09.07.2025 პროექტებში, რომლებიც 2025 წელს სრულდება, ბინების 81% უკვე გაყიდულია - G&T; საექსპორტო ალკოჰოლური სასმელების 6 208 ნიმუშიდან უარყოფითად 202 შეფასდა - სააგენტო; "წარმოება გაზრდილია, მაგრამ თანხობრივ მაჩვენებელში ეს არ ჩანს" - "ნოვა" წლის I ნახევარს აჯამებს; მსოფლიო ბაზარზე ვითარების გათვალისწინებით, წელს თხილის რეალიზაცია უფრო მაღალი ფასით დაიწყება - ასოციაცია; PLUS 8 წლის გახდა - როგორ ჩაიარა შოპინგის დღესასწაულმა PLUS მომხმარებლებისთვის; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან ავტომობილების რეექსპორტი ზრდის ტრენდს ინარჩუნებს, თუმცა ზრდასთან ერთად სექტორში კონკურენციაც გაიზარდა, ძირითადად უცხოელი დილერების ხარჯზე. ავტოიმპორტიორები აცხადებენ, რომ საქართველოში აქტიურად ოპერირებენ ყაზახი და ყირგიზი შუამავლები, რაც მათი კლიენტების რაოდენობას ამცირებს. ავტოიმპორტიორი კომპანიების ნაწილში კი აცხადებენ, რომ ბოლო პერიოდში საქართველოსთვის რეექსპორტისთვის ახალი ბაზრებიც გამოიკვეთა, თუმცა რამდენად სტაბილური, ჯერჯერობით უცნობია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჩინური კომპანია საქართველოში ნავთობისა და გაზის რესურსების კვლევა/ძიების სამუშაოებს განახორციელებს. ქართულ მხარესთან 25-წლიანი თანამშრომლობის ხელშეკრულება მეათე სალიცენზიო ფართობზე 4 3 36 კვადრატულ კილომეტრს მოიცავს და თიანეთის, საგარეჯოს, ახმეტის, თელავის, ყვარლის, სიღნაღის, გურჯაანისა და ლაგოდეხის რაიონებს მოიცავს, რომელსაც ნავთობისა და გაზის მოპოვების თვალსაზრისით პოტენციალით გამოირჩევა. საუბარია კომპანია West Galf Petroleum-ზე, რომელსაც ნავთობისა და გაზის რესურსებით სარგებლობის უფლება საქართველოში V სალიცენზიო ბლოკზე 2017 წელს ჩატარებული ტენდერით აქვს მოპოვებული და 2018-2024 წლების განმავლობაში კომპანიის მიერ საქართველოში ჩატარებულ სამუშაოებში განხორციელებულმა ინვესტიციებმა 20 მლნ აშშ დოლარამდე შეადგინა. ნავთობისა და გაზის სააგენტოს ინფორმაციით, საქართველოს სალიცენზიო ბლოკებზე ნავთობისა და გაზის რესურსებით სარგებლობის გენერალური ლიცენზიები 12 კომპანიაზეა გაცემული. ნავთობისა და ბუნებრივი აირის მოპოვება კი შვიდ სალიცენზიო ბლოკზე მიმდინარეობს. ნავთობის და გაზის კორპორაციის მონაცემებით, 2024 წელს ქვეყანაში 37 ათას ტონამდე ნავთობი და 16 მლნ მ3 გაზი მოიპოვეს. წლების განმავლობაში ჩატარებული კვლევებით დასტურდება, რომ საქართველოში ნავთობისა და გაზის გარკვეული მარაგები არსებობს, მათ შორის შავი ზღვის შელფზე გარკვეულ არეალში 400-ზე მეტი თავისუფალი გაზის მოდინების წერტილია, რომლის შემადგენლობაში ასევე აღმოჩენილია წყალბადი. შესაბამისი მოკვლევა ტექნიკური უნივერსიტეტის კვლევითმა ჯგუფმა 90-იან წლებში ჩაატარა. ნავთობის და გაზის რა რესურსები შეიძლება გააჩნდეს ქვეყანას და რამდენად იყენებს ქვეყანა ამ რესურსებს? სტუმარი: გიორგი ჭაღიაშვილი - ტექნიკური უნივერსიტეტის გაზის მიმართულების კვლევითი ჯგუფის ასისტენტ პროფესორი და ენერგეტიკოსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Google Analytics მიხედვით 2025 წლის პირველ ნახევარში სააგენტო BMG-ის სტატიები მკითხველებმა 19 მილიონჯერ წაიკითხეს, ეს მაჩვენებელი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 42%-ით მეტია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წელს რთველი წინა წლებისგან მცირედით განსხვავებულ პირობებში ჩაივლის. მთავრობამ სპეციალური განკარგულება გამოსცა, რომელიც რთველის პროცესში აუცილებელი ღონისძიებების ერთიან ჩარჩოს განსაზღვრავს. სიახლეა ის, რომ ყურძნის ჩაბარების პუნქტებისთვის ელექტრონული სასწორის ქონა და რთველის შტაბში რეგისტრაცია სავალდებულო იქნება. აღსანიშნია ისიც, რომ წელს მთავრობა სუბსიდირების პოლიტიკასაც ცვლის. კერძოდ, ხარისხიან და უხარისხო ყურძენს სახელმწიფო ერთ ფასად აღარ დააფინანსებს. რას შეცვლის ახალი წესები და როგორია კერძო სექტორის დამოკიდებულება “ოცნების” სუბსიდირების თითქმის უცვლელი პოლიტიკის მიმართ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანმრთელობის დაცვა ძვირდება. საქსტატის მონაცემებით, მიმდინარე წლის ივნისში ფასები ამ ჯგუფში შემავალ პროდუქციასა და მომსახურებაზე წლიურად 9.4%-ით იყო გაზრდილი. მათ შორის გაძვირებულია ამბულატორიული სამედიცინო მომსახურება და რიგი მედიკამენტები. ძვირდება ჯანმრთელობის დაზღვევაც, რომელზეც წლიურად ფასები თითქმის 9%-ითაა მომატებული. ჰოსპიტალური სექტორის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ სამედიცინო მომსახურების გაძვირება რამდენიმე ფაქტორითაა განპირობებული, მათ შორის სახარჯ მასალებზე ფასების ზრდით. სადაზღვევო სექტორის წარმომადგენლები კი აცხადებენ, რომ DRG სისტემის შემოღებამ კერძო დაზღვევისთვის ჰოსპიტალური სერვისები გააძვირა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 08.07.2025
"ქართული ოცნების" პოლიტიკამ ამერიკელი ინვესტორებს საქართველოს მიმართ ინტერესი შეუმცირა- ამის შესახებ აშშ-ის ელჩი რობინ დანიგანი რადიო თავისუფლებასთან ინტერვიუში აცხადებს. მისი თქმით, ინტერესის შენელების მიზეზი ისაა, რომ ამერიკელი ინვესტორები ქვეყანას ჩინეთის, რუსეთისა და ირანის მოკავშირედ აღიქვამდნენ. მისი თქმით, იყო მზარდი შეშფოთება კანონის უზენაესობასა და მართლმსაჯულების სისტემაზეც. როგორც ცნობილია, 2024 წელს საქართველოში აშშ-დან პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 98 მლნ დოლარამდე შემცირდა. ყველაზე დიდი მოცულობით ამერიკის შეერთებული შტატებიდან ინვესტიციები ბოლო 5 წელიწადში 2022 წელს ჩაიდო 179 მილიონი დოლარის ღირებულების. რაც შეეხება 2025 წლის პირველ კვარტალს. საქსტატის მონაცემებით, ამერიკიდან საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციით სახით 39 600 დოლარი შემოვიდა, რაც 2024 წელთან შედარებით 19.2%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია, ხოლო 2023 წელთან შედარებით კლება 33%-ია. როგორ აისახა ქართული ოცნების პოლიტიკა ამერიკა საქართველოს ურთიერთობებზე, რას ნიშნავს ამერიკის ელჩის გზავნილები და როგორია დღეს დასავლელი ინვესტორების განწყობები საქართველოში ინვესტირებაზე? სტუმარი: ზვიად სხვიტარიძე - ამერიკული საკონსულტაციო კომპანია ZTN Consulting-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის ინფორმაციით, თხილის ბუჩქები ხმება. მათი ინფორმაციით, თხილის ბუჩქების უეცარი ხმობის პრობლემამ პიკს მიაღწია და ზოგიერთ ბაღებში ხმობის კოეფიციენტი 50%-საც აღწევს. გაერთიანება მეთხილე ფერმერებს მიმართავს და მათ ხმობის შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას სთხოვს. ამ ინფორმაციის პარალელურად ბაღების მოსავლის აღების პროცესისთვის უკვე ემზადებიან, ექნება თუ არა მორიგ გამოწვევას გავლენა თხილის მოსავლიანობაზე და როგორი იქნება წელს თხილზე ფასი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყანაში ხილის დეფიციტის და მზარდი ფასის გავლენით საკონსერვო საწარმოები მუშაობის განსხვავებულ რეჟიმზე გადაეწყვნენ. საგაზაფხულო ყინვამ ბლის, ალუბლის, მარწყვის, ტყემლისა და მაყვლის კულტურები დააზიანა, რის გამოც აღნიშნული ნედლეულის დეფიციტი შეიქმნა. დეფიციტურ პროდუქტზე ფასი კი იმდენად გაიზარდა, რომ საწარმოების უმრავლესობამ მის შესყიდვაზე უარი თქვა. როგორ იმოქმედა გადამამუშავებელი საწარმოების საქმიანობაზე ნედლეულზე შექმნილმა დეფიციტმა და რიგ კენკროვანებზე ფასების ზრდამ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსხვილი საინვესტიციო ჯგუფის დამფუძნებლის დაკავება და ყოფილი თანამდებობის პირის თვითმკვლელობის მცდელობა - ბოლო 2 დღის მოვლენებს საზოგადოებაში არაერთი ვერსია და აზრთა სხვადასხვაობა მოჰყვა. კერძო სექტორის წარმომადგენლების ნაწილის შეფასებით, ქვეყანაში ბოლო პერიოდში შექმნილი ვითარება ბიზნესგარემოზე ნეგატიურად აისახება და ბიზნესს აქტივობის სურვილს უკლავს. როგორია შეფასებები და როგორ აისახება მსგავსი ფაქტები საინვესტიციო გარემოზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პოლიტიკური ქაოსი ქართულ პოლიტიკასთან ერთად ბიზნესსაც გადასწვდა. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მსხვილი ბიზნესმენის გიორგი რამიშვილის დაკავების შესახებ გაავრცელა ინფორმაცია, დღეს კი უწყებას აჭარის მთავრობის ყოფილი თავმჯდომარის თვითმკვლელობის მცდელობის ფაქტზე განცხადების გავრცელება მოუხდა. რა გავლენას ახდენს სახელმწიფოს შიგნით მიმდინარე პროცესები ქვეყნის ეროვნულ უსაფრთხოებაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს პროკურატურამ თბილისში, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარების ფაქტზე გიორგი რამიშვილს ბრალდება წარუდგინა. შს სამინისტროს ცნობით, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში შემოწმებისას მას თან იარაღი აღმოაჩნდა, რომელიც მის სახელზე იყო რეგისტრირებული, თუმცა არ გააჩნდა ამ იარაღის ტარების უფლება. გამოძიებამ ამავე იარაღის ვაზნებიც აღმოაჩინა. პროკურატურა ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით, სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს. ფაქტს 6 ივნის გვიან ღამით გამოეხმაურა სილქ როუდ ჯგუფი და განცხადებაში ნათქვამია, რომ გიორგი რამიშვილი საერთაშორისო აეროპორტში სასაზღვრო კონტროლის დროს დააკავეს, ვინაიდან ხელბარგში აღმოჩენილ იქნა კანონიერად შეძენილი, შენახვის უფლებით მასზე რეგისტრირებული ცეცხლსასროლი იარაღი. დაინტერესებულ მხარეებს მოვუწოდებთ თავი შეიკავონ გადაუმოწმებელი ინფორმაციის გავრცელებისგან, ვინაიდან ამ ეტაპზე მიმდინარეობს შესაბამისი კანონმდებლობით გათვალისწინებული სამართლებრივი პროცედურები."- წერია განცხადებაში. ბიზნესმენ გიორგი რამიშვილის ადვოკატის, ირმა ჭკადუას განცხადებით, რამიშვილის დაკავებას პოლიტიკასთან კავშირი არ აქვს. ჭკადუა მომხდარს „გაუთვალისწინებელ შეცდომად“ აფასებს და აღნიშნავს, რომ დეტალებზე მოგვიანებით ერთობლივი განცხადება გაკეთდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსხვილი საინვესტიციო ჯგუფის დამფუძნებლის დაკავება და ყოფილი თანამდებობის პირის თვითმკვლელობის მცდელობა, - ბოლო 2 დღის მოვლენებს საზოგადოებაში არაერთი ვერსია და აზრთა სხვადასხვაობა მოჰყვა. მიუხედავად იმისა, რომ ადვოკატის განცხადებით, თავად გიორგი რამიშვილი ამ ინციდენტს პოლიტიკურ პროცესებს არ უკავშირებს, მაინც არის ვარაუდები და ეჭვები, რომ Silk Road Group-ის დამფუძნებლის დაკავება სხვა ბიზნესმენების მიმართ ერთგვარი გზავნილია. კერძო სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ ზოგადად ქვეყანაში ბოლო პერიოდში შექმნილი ვითარება ბიზნესგარემოზე ნეგატიურად აისახება და ბიზნესს აქტივობის სურვილს უკლავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"უსაქმურების შემცირება იქნება სახელმწიფოში. თურმე ქვეყანაში ბევრი უსაქმური ყოფილა, ეს ვიცოდით, მაგრამ საინტერესო იყო, ცუდი არ იყო. პროგრამული თემები არ ყოფილა…" - აღნიშნული განცხადება თემურ ჭყონიამ რამდენიმე დღის წინ პრემიერთან შეხვედრის დასრულების შემდეგ გააკეთა. მისივე თქმით, ასეთ შეხვედრებზე გეგმებსა და სტრატეგიებზე არ საუბრობენ, ეს იყო უბრალოდ შეხვედრა. "რაც ბიზნესს მოტივაციას აძლევს", - აღნიშნა ჭყონიამ. რა ფორმით მოხდება კადრების ოპტიმიზაცია, რა პრინციპებს და მოტივებს უნდა ეფუძნებოდეს სახელმწიფო სტრუქტურების ეფექტიანობის ზრდა და ხარჯების შემცირება? სტუმარი: მიხეილ კუკავა - Stemscale-ის მთავარი აღმასრულებელი ოფიცერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო-ჩინეთს შორის გაფორმებულ თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანა და გაფართოება იგეგმება. ეკონომიკის მინისტრის მოადგილემ გენადი არველაძემ პეკინში გამართულ საქართველო-ჩინეთის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების ერთობლივი კომისიის მეორე სხდომაში მიიღო მონაწილეობა, რომლის ფარგლებშიც შეთანხმების განახლებაზე პირველი კონსულტაცია ჩატარდა. არველაძის განცხადებით, შეთანხმების მოდერნიზაცია შესაძლოა განხორციელდეს ელექტრონული ვაჭრობის, ვაჭრობაში ტექნიკური ბარიერების, სანიტარული და ფიტოსანიტარიული ზომების და ინვესტიციების ხელშეწყობის მიმართულებით. ამასთან, მხარეებმა მუშაობა დაიწყეს ცხოველური წარმოშობის საექსპორტო პროდუქტების ჩინეთის ბაზარზე დაშვების პროცედურების გამარტივებასთან დაკავშირებით. თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გაფართოებაზე მოლაპარაკების დასრულება მიმდინარე წლის ბოლომდე იგეგმება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში უცხოელის დასაქმების შესაძლებლობა იზღუდება. “ქართულმა ოცნებამ” დაჩქარებული წესით მიიღო „შრომითი მიგრაციის კანონში” ცვლილებები, რომლის მიხედვითაც უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა დასაქმებისთვის სპეციალური ნებართვა უნდა მიიღონ, ამასთან, მთავრობა განუსაზღვრავს ამა თუ იმ სექტორში ბიზნესს შეეძლება თუ არა უცხოელის დასაქმება... გამკაცრდა ბინადრობის მოპოვების უფლებაც. მათ ერთწლიანი საბუთის მისაღებად მინიმუმ 150 000 დოლარის ღირებულების ქონება უნდა გააჩნდეთ. რა რისკებს ხედავს ბიზნესი უცხო ქვეყნის მოქალაქეების დასაქმების რეგულირებაში და რამდენად პასუხობს ქვეყანა შრომის ბაზრის გამოწვევებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
➡️ეკა ქავთარაძე - თეგეტა ჰოლნდინგის აღმასრულებელი დირექტორი ➡️ირაკლი კვერღელიძე - „ორბი ჯგუფის“ გენერალური დირექტორი ➡️შავლეგ მიშველაძე - გალფის” გენერალური დირექტორის მოადგილე ➡️ზურაბ ჩხაიძე - KTW ჯგუფის დამფუძნებელი და გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამ წუთებში მთავრობის ადმინისტრაციაში ირაკლი კობახიძე ბიზნესის წარმომადგენლებს ხვდება. შეხვედრის ინიციატორი თავად მთავრობაა და როგორც ცნობილია, ირაკლი კობახიძესთან ერთად, ბიზნესის წარმომადგენლებს ეკონომიკური ბლოკის მინისტრებიც ხვდებიან. რა გზავნილებით მივიდნენ ბიზნესის წარმომადგენლები მთავრობის ადმინისტრაციაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 04.07.2025
საქართველოში უცხოელის დასაქმების შესაძლებლობა იზღუდება. “ქართულმა ოცნებამ” დაჩქარებული წესით მიიღო „შრომითი მიგრაციის კანონში” ცვლილებები, რომლის მიხედვითაც უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა დასაქმებისთვის სპეციალური ნებართვა უნდა მიიღონ, ამასთან, მთავრობა განუსაზღვრავს ამა თუ იმ სექტორში ბიზნესს შეეძლება თუ არა უცხოელის დასაქმება. გამკაცრდა ბინადრობის მოპოვების უფლებაც. მათ ერთწლიანი საბუთის მისაღებად მინიმუმ 150 000 დოლარის ღირებულების ქონება უნდა გააჩნდეთ. რა რისკებს ხედავს ბიზნესი უცხო ქვეყნის მოქალაქეების დასაქმების რეგულირებით და რამდენად პასუხობს ქვეყანა შრომის ბაზრის გამოწვევებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს "ქართული ოცნების" პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს ხვდება. შეხვედრა მთავრობის ადმინისტრაციაში 17:00 საათზე დაიწყება. შეხვედრის ინიციატორი მთავრობის ადმინისტრაციაა და როგორც BMG-ისთვის გახდა ცნობილი, ირაკლი კობახიძესთან ერთად, ბიზნესის წარმომადგენლებს ეკონომიკური ბლოკის მინისტრებიც შეხვდებიან. ვიდრე მსხვილი ბიზნესი საკუთარ განწყობას და მოსაზრებებს ქართული ოცნების მთავრობის წარმომადგენლებს გაუზიარებს, ჩვენ გადავწყვიტეთ კერძო სექტორის შეფასებებისთვის და განწყობებისთვის თავად მოგვესმინა, ამჯერად ჩვენს ფოკუსში ტურიზმის სექტორია. რა აწუხებს დღეს ტურიზმის ბიზნესს და რა ტენდენციებია ზაფხულის სეზონზე სასტუმროებისთვის? სტუმარი: შალვა ალავერდაშვილი - სასტუმროების ფედერაციის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არასტაბილური პოლიტიკური და ეკონომიკური გარემო, კადრების დეფიციტი, ბიუროკრატიის მაღალი ხარისხი- ეს ის საკითხებია რაც ბიზნესს დღეს ყველაზე მეტად აწუხებს. ბიზნესის ნაწილი პრობლემებზე ხმამაღლა საუბრობს, ნაწილი კი დუმილს ამჯობინებს. რაზე წუხს დღეს ყველაზე მეტად კერძო სექტორი, რა აფერხებს მათ განვითარებას და რას ხედავენ პერსპექტივაში, ქვეყანაში არსებული არასტაბილური პოლიტიკური პროცესებიდან გამომდინარე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს სატრანსპორტო დერეფანში ტვირთბრუნვა მზარდია. წელს 6 თვეში ფოთის პორტში ტვირთბრუნვა 5 წლიან მაქსიმუმზეა და წლის პირველ ნახევარში ნავსადგურმა 313 524 TEU ერთეული კონტეინერი დაამუშავა. გაზრდილია მშრალი და საბორნე ტვირთების მოცულობაც. გადამზიდავების ნაწილი კი კვლავ აცხადებს, რომ ინფრასტრუქტურის ნაკლებობა გამოწვევად რჩება და ფოთის პორტი წელსაც შესაძლებლობების ზღვარზე მუშაობს. ამ ფონზე კიდევ ერთხელ აქტიურდება პორტის გაფართოების პროექტის საკითხი. როგორი იყო წლის პირველი ნახევარი საზღვაო გადაზიდვების მიმართულებით და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არასტაბილური პოლიტიკური და ეკონომიკური გარემო, კადრების დეფიციტი, ბიუროკრატიის მაღალი ხარისხი- ეს ის საკითხებია რაც ბიზნესს დღეს ყველაზე მეტად აწუხებს. ბიზნესის ნაწილი პრობლემებზე ხმამაღლა საუბრობს, ნაწილი კი დუმილს ამჯობინებს. რაზე წუხს დღეს ყველაზე მეტად კერძო სექტორი, რა აფერხებს მათ განვითარებას და როგორ ხედავენ პერსპექტივას, ქვეყანაში არსებული არასტაბილური პოლიტიკური პროცესებიდან გამომდინარე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 03.07.2025 საქართველოს ტურიზმის სექტორის დაკრედიტება წლიურად მხოლოდ 1%-ით გაიზარდა; საქართველოს ბანკის მხარდაჭერით, “ფარმინგ ქონსთრაქშენმა” ნუშის გადამმუშავებელი ქარხანა ააშენა; "სხვა ქვეყნებში მოსავლიანობის დაგვიანებამ ქართულ პროდუქტზე ინტერესი გაზარდა" - რა ღირს მოცვი? „მადამ დე“ წლის ბოლოსთვის ახალი წარმოების გახსნას გეგმავს - ინვესტიცია $3 მილიონია; IT სექტორში შემოსავლების 70%-იანი ზრდა ანომალიურად მეჩვენება - გიორგი ხიშტოვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს სატრანსპორტო დერეფანში ტვირთბრუნვა მზარდია. წელს 6 თვეში ეიპიემ ტერმინალს ფოთში ტვირთბრუნვა 5 წლიან მაქსიმუმზეა და წლის პირველ ნახევარში ნავსადგურმა 313 524 TEU ერთეული კონტეინერი დაამუშავა. გაზრდილია მშრალი და საბორნე ტვირთების მოცულობაც. ამ ფონზე გადამზიდავების ნაწილი კვლავ აცხადებს, რომ ინფრასტრუქტურის ნაკლებობა კვლავ გამოწვევად რჩება და ფოთის პორტი წელსაც შესაძლებლობების ზღვარზე მუშაობს. ამ ფონზე კიდევ ერთხელ აქტიურდება პორტის გაფართოების პროექტის საკითხი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შემოწმებები უკანონო მიგრანტების აღმოსაჩენად, სპეციალური უფლება დასაქმებისთვის და მინიმუმ 150 000 დოლარის ღირებულების ქონება ბინადრობის ერთწლიანი საბუთის მისაღებად - უკანონო მიგრაციასთან ბრძოლის ეგიდით “ქართულმა ოცნებამ” უცხოელებისთვის საქართველოში ცხოვრების, ბინადრობისა და მუშაობის უფლების მოპოვებისთვის პირობები გაამკაცრა. ყველა საკანონმდებლო ცვლილება კი დაჩქარებული წესით მიიღო. გუშინ დამტკიცებული კანონით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს შეეძლება უცხოელის გამოვლენის ან მისი საცხოვრებელი ადგილის ანდა სამგზავრო დოკუმენტების გადამოწმების მიზნით შეამოწმოს მისი საცხოვრებელი სახლი, სამუშაო ადგილი და ამ სხვისი კერძო საკუთრება სასამართლოს განჩინების ან რიგ შემთხვევებში მის გარეშეც. ამ ცვლილებამდე ცოტა რამდენიმე დღით ადრე ქართულმა ოცნებამ ასევე დაჩქარებული წესით მიიღო ცვლილებები „შრომითი მიგრაციის კანონში, რომლის მიხედვით უცხო ქვეყნის მოქალაქეებმა დასაქმებისთვის სპეციალური ნებართვა უნდა მიიღონ, ამასთან, მთავრობა განუსაზღვრავს ამა თუ იმ სექტორში ბიზნესს შეეძლება თუ არა უცხოელის დასაქმება... გამკაცრდა ბინადრობის მოპოვების უფლებაც. რატომ გახდა საჭირო ცვლილებების დაჩქარებულად მიღება, რა მოუტანს ქვეყანას „ეკონომიკური პროტექციონიზმი“ და რა სარგებელს და რისკებს ხედავს ბიზნესი? სტუმარი: მაია წერეთელი - KMS Georgia-ს აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო კეიპტაუნის კონვენციას უერთდება- პარლამენტში საკითხის რატიფიცირება მოხდა და როგორც სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში BMG-ის უთხრეს, ამ ეტაპზე კონვენციასთან შეერთების შიდასახელმწიფოებრივი პროცედურები სრულდება. კეიპტაუნის კონვენციასთან მიერთების საჭიროებაზე კერძო სექტორი დიდი ხანია საუბრობს.იმის გამო რომ საქართველო კონვენციის ნაწილი არ იყო საერთაშორისო კომპანიებთან სალიზინგო შეთანხმებების დროს დამატებით გარანტიები იყო მოთხოვნილი, ხომალდების იჯარით აღების პროცესი კი არაერთ სირთულესთან იყო დაკავშირებული. რას გულისხმობს კეიპტაუნის კონვენცია, რატომ ითხოვდა ბიზნესი საკითხის დროულ რატიფიცირებას და რა იცვლება საქართველოს საავიაციო ბაზრისთვის ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წელს კლების შემდეგ, IT სექტორი შემოსავლები მკვეთრ ზრდას აჩვენებს. საგადასახდელო ბალანსის მონაცემებით, წელს პირველ კვარტალში საქართველოს IT სექტორის საგარეო შემოსავალმა 266 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წლიურად 70%-ით, ანუ 110 მილიონი დოლარით გაზრდილი მაჩვენებელია. ეს კი იმ ფონზე, როდესაც საერთაშორისო IT კომპანიის სტატუსის მქონე საწარმოებში დასაქმებულთა რაოდენობა შემცირებულია, ხოლო საქართველოში დროებით საცხოვრებლად ჩამოსულმა it სპეციალისტების ნაწილმა ქვეყანა უკვე დატოვა. თავად IT სექტორის წარმომადგენლები ზრდის კონკრეტულ მიზეზებზე საუბრობენ, ეკონომისტების ნაწილი კი კომპიუტერული და საინფორმაციო მომსახურების სექტორის მკვეთრ ზრდას არაბუნებრივს უწოდებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წელს კლების შემდეგ, IT სექტორი შემოსავლების მკვეთრ ზრდას აჩვენებს. საგადასახდელო ბალანსის მონაცემებით, წელს პირველ კვარტალში საქართველოს IT სექტორის საგარეო შემოსავალმა 266 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წლიურად 70%-ით, ანუ 110 მილიონი დოლარით გაზრდილი მაჩვენებელია. ეს კი იმ ფონზე, როდესაც საერთაშორისო IT კომპანიის სტატუსის მქონე საწარმოებში დასაქმებულთა რაოდენობა შემცირებულია, ხოლო საქართველოში დროებით საცხოვრებლად ჩამოსულმა it სპეციალისტების ნაწილმა ქვეყანა უკვე დატოვა. თავად IT სექტორის წარმომადგენლები ზრდის კონკრეტულ მიზეზებზე საუბრობენ, ეკონომისტების ნაწილი კი კომპიუტერული და საინფორმაციო მომსახურების სექტორის მკვეთრ ზრდას არაბუნებრივს უწოდებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 02.07.2025 კონკურენციის სააგენტომ თხილის და მოცვის ბაზრის მონიტორინგი განაახლა; ლურჯი მოცვის მწარმოებლები 2025 წლის სეზონზე შეღავათიანი აგროკრედიტით ისარგებლებენ; 2025 წლის პირველ კვარტალში საქართველოს IT სექტორის შემოსავალი 70%-ით, $266 მილიონამდე გაიზარდა; 6 თვეში გაყიდვები 10%-ით, მომხმარებელთა რაოდენობა 13%-ით შემცირდა, ტურისტების სიმცირეცაა - KOTON; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სასამართლოს პრეცენდენტული გადაწყვეტილება - საერთაშორისო აიტი კომპანიამ შემოსავლების სამსახურს სასამართლოს ორ ინსტანციაში დავა მოუგო. დავის საგანს 2021 წლიდან საგადასახადო პრაქტიკის ცვლილება წარმოადგენს, რა დროსაც კომპანიას, რომელიც ვზპ სტატუსი 2018 წლიდან აქვს მინიჭებული და საგადასახადო შეღავათებით სარგებლობს, აუდიტის დეპარტამენტმა შემოწმების შედეგად გადასახადი და ჯარიმა დააკისრა. როგორც ცნობილია, საგადასახადო პრაქტიკის ცვლილებიდან გამომდინარე ფინანსთა სამინისტრო განვლილ პერიოდზე საინფორმაციო ტექნოლოგიურ კომპანიებს რამდენიმე მილიონ ლარს ედავება. აღნიშნული საქმის იურისტის ინფორმაციით, დავა, რომელიც 2022 წლის იანვრიდან მიმდინარეობს, სასამართლოს პირველმა ინსტანციამ მათ სასარგებლოდ გადაწყვიტა, ქვედა ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება გაიზიარა სააპელაციო ინსტანციამაც. რას ცვლის ასეთი პრეცენდენტი სხვა კომპანიებისთვის, რამდენად ბუნდოვანია არსებული კანონმდებლობა და როგორი უნდა იყოს სახელმწიფო პოლიტიკა ამ დარგის განვითარების მიზნებისთვის, მათ შორის რეგულაციებთან მიმართებით? სტუმარი: შორენა კოპალეიშვილი - „საქართველოს ვირტუალური ზონის პირთა ასოციაციის“ თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო კეიპტაუნის კონვენციას უერთდება - პარლამენტმა საერთაშორისო შეთანხმების რატიფიცირება გუშინ მოახდინა. როგორც სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში BMG-ის უთხრეს, ამ ეტაპზე კონვენციასთან შეერთების შიდასახელმწიფოებრივი პროცედურები სრულდება. კეიპტაუნის კონვენციასთან მიერთების საჭიროებაზე კერძო სექტორი დიდი ხანია საუბრობს.იმის გამო რომ საქართველო კონვენციის ნაწილი არ იყო საერთაშორისო კომპანიებთან სალიზინგო შეთანხმებების დროს დამატებით გარანტიები იყო მოთხოვნილი, ხომალდების იჯარით აღების პროცესი კი არაერთ სირთულესთან იყო დაკავშირებული. რას გულისხმობს კეიპტაუნის კონვენცია, რატომ ითხოვდა ბიზნესი მასთან დროულ მიერთებას და რა იცვლება ამით საქართველოს საავიაციო ბაზრისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რითეილ სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ საცალო ვაჭრობის მიმართულებით რეალიზაციის კლების ტენდენციაა. სექტორის წარმომადგენლების ნაწილი ამბობს, რომ მიმდინარე წლის 6 თვეში ჯამურად გაყიდვების კლება ფიქსირდება, რაც მათი თქმით, ქვეყანაში არსებულ არასტაბილურ გარემოს უკავშირდება. რეალიზაციის კლების მიზეზად ბიზნესი ტურისტული ნაკადების შემცირებასაც ასახელებს, მათ შორის ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებიდან. სექტორის ნაწილმა კი 6 თვე გაყიდვების ზრდით დაასრულა, თუმცა ამბობენ, რომ შედეგის მიღწევა გააქტიურებული ფასდაკლებების და შეთავაზებების გზით შეძლეს. რა ტენდენციებია რითეილ სექტორში და როგორი იყო საცალო ვაჭრობისთვის მიმდინარე წლის ორი კვარტალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბათუმის გენგეგმის კონცეფციის საჯარო განხილვა ამ დროისთვის უკვე დასრულებულია, რა შენიშვნები იყო შეხვედრაზე დოკუმენტთან მიმართებით დასახლებული, რა მოიწონეს შეხვედრაზე მხარეებმა და რა პროცედურები რჩება ქალაქის განვითარების მთავარი დოკუმენტის დამტკიცებამდე? სტუმარი: მამუკა სალუქვაძე - „სითი ინსტიტუტის“ ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნეს საქმიანობის ხელისშემშლელ ფაქტორებს შორის მეორე ადგილზე კვლავ ბიუროკრატიკული ბარიერებია- ამის შესახებ 2025 წლის მეორე კვარტლის bag ინდექსში იკითხება, თუმცა ბიზნესის წარმომადგენლები ამ კუთხით არსებულ გამოწვევებზე დიდი ხანია, თითქმის ყველა სექტორში საუბრობენ. რა გავლენას ახდენს როგორც ადგილობრივ ბიზნეს სუბიექტებზე ისე საინვესტიციო გარემოზე გართულებული ადმინისტრაციული საკითხები და სახელწმიფო უწყებებთან კომუნიკაციის ხარისხი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაისში საქართველოს ეკონომიკა 7.5%-ით გაიზარდა, ხოლო 2025 წლის ხუთ თვეში ზრდის ტემპმა 8.8% შეადგინა. საქსტატის თანახმად, საქართველოს კერძო სექტორის, ანუ დღგ-ის გადამხდელი კომპანიების ბრუნვამ მაისის განმავლობაში 14.7 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც წლიურად 13%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. დარგების მიხედვით, ზრდა დაფიქსირდა ყველა მიმართულებით, გარდა ენერგეტიკის და საფინანსო სექტორებისა. ეკონომისტების ნაწილი კი აცხადებს, რომ მიუხედავად მაღალი ზრდის ტემპის შენარჩუნებისა, ეკონომიკური ზრდა არაინკლუზიურია. როგორი იყო მაისის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები და რა მიმართულებით ფიქსირდება კლება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 30.06.2025 "მესტია შეიძლება დემპინგის ქეისების სახელმძღვანელოდ იქნეს გამოყენებული" - სასტუმრო "ფალიანი"; “ამ მოცემულობით კახეთში ჩასაბარებელი 1კგ ხორბლის ფასი 70 თეთრის ფარგლებშია”- ლევან სილაგავა; საქართველოს ბანკის ფილიალში ბიზნესის რეგისტრაციისას მომხმარებლები ქეშბექს მიიღებენ; ბელგიაში ქართული ღვინო 7-მა მწარმოებელმა წარადგინა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესისთვის საქმიანობის ხელისშემშლელ ფაქტორებს შორის მეორე ადგილზე კვლავ ბიუროკრატიული ბარიერებია- ამის შესახებ 2025 წლის მეორე კვარტალის bag ინდექსში იკითხება, თუმცა ბიზნესის წარმომადგენლები თითქმის ყველა სექტორიდან ამ კუთხით არსებულ გამოწვევებზე დიდი ხანია საუბრობენ. რა გავლენას ახდენს როგორც ადგილობრივ ბიზნეს სუბიექტებზე ისე საინვესტიციო გარემოზე გართულებული ადმინისტრაციული საკითხები და სახელმწიფო უწყებებთან კომუნიკაციის ხარისხი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოსახლეობის საყოველთაო აღწერის წინასწარი შედეგებით, 2024 წლის 14 ნოემბრის მდგომარეობით, საქართველოს მოსახლეობის რიცხოვნობამ 3 914 000 კაცი შეადგინა. 2014 წლის საყოველთაო აღწერის შედეგად კი, მოსახლეობის რაოდენობა 3 713 804 იყო, რაც იმას ნიშნავს, რომ ბოლო ათ წელში საქართველოს მოსახლეობა დაახლოებით 200 000-ითაა გაზრდილი. გამოქვეყნებულმა შედეგებმა აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვია და საზოგადოების ნაწილში კითხვებიც გაჩნდა. საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა დამატებითი განმარტებაც გააკეთა, გოგიტა თოდრაძის თქმით, ეს წარმოადგენს ქვეყანაში მუდმივად მცხოვრები მოსახლეობის რიცხოვნობას და შესაბამისად, მასში, ქვეყანაში მოკლე ვადით მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეები არ შედიან. ის განმარტავს, რომ აღწერას დაექვემდებარა ქვეყანაში მუდმივად მცხოვრები საქართველოს ყველა მოქალაქე და ასევე, ქვეყნის ტერიტორიაზე მყოფი უცხო ქვეყნის მოქალაქეები და მოქალაქეობის არმქონე პირები, რომლებიც საქართველოში დარჩენას გეგმავდნენ 12 თვეზე მეტხანს, თუმცა საქსტატმა საქართველოს მოსახლეობად ჩათვალა მხოლოდ ქვეყანაში მუდმივად მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეები და ის უცხოელები, რომლებიც აღწერის დროს ქვეყანაში იმყოფებოდნენ 1 წლის და მეტი ხნის განმავლობაში. საქსტატის აღმასრულებელმა დირექტორმა ასევე განმარტა, რომ მოსახლეობის აღწერის მეთოდოლოგია არ შეცვლილა და შარშანაც იმ კრიტერიუმებით იხელმძღვანელეს, როგორც - 2014 წელს. სტუმარი: გოგიტა თოდრაძე - „საქსტატის“ აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქსტატის წინასწარი შეფასებით, 2025 წლის მაისში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 7.5% შეადგინა, ხოლო 2025 წლის პირველი ხუთი თვის საშუალო მაჩვენებელი 8.8%-ით განისაზღვრა. საქსტატის თანახმად, საქართველოს კერძო სექტორის, ანუ დღგ-ის გადამხდელი კომპანიების ბრუნვამ მაისის განმავლობაში 14.7 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც წლიურად 13%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. რომელ სექტორებში ფიქსირდება ზრდა, რატომ ფიქრობენ ეკონომისტების ნაწილი რომ ზრდა მაინც არაინკლუზიურია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლურჯი ეკონომიკა, ლოგისტიკა, საზღვაო ტრანსპორტის და მწავნე დერეფნების განვითარება - ეს ნაწილია იმ მიმართულებებისა, რომელსაც ბათუმის გენერალური გეგმის კონცეფცია ითვალისწინებს. დოკუმენტი, მასზე მომუშავე “სითი ინსტიტუტმა” უკვე წარუდგინა ბათუმის საკრებულოს. სანამ მუნიციაპალიტეტი ქალაქის განვითარების სტრატეგიულ დოკუმენტს დაამტკიცებს, წინ კიდევ ერთი საჯარო განხილვების ეტაპია. როგორ ხედავენ გენ გეგმის ავტორები ბათუმის განვითარებას, რას გულისხმობს ლურჯი ეკონომიკა და რა გამოწვევები არსებობს ზღვისპირა ქალაქში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia