რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები ( www.bm.ge ) / 26.12.2024
68 ნახვა დეკემბერი 26, 2024
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები ( www.bm.ge ) / 26.12.2024 ტურიზმის ინდუსტრიის ალიანსის 221 წევრმა კომპანიამ დეკემბრის I ნახევარში ₾5 მლნ იზარალა; დატვირთულობით 20%-საც ვერ ვცდებით, ჯავშნები ყოველდღე უქმდება - Wyndham Grand Tbilisi; ზამთრის სეზონს ვხდებით 0 ჯგუფური ჯავშნით - სასტუმრო "ფალიანის" მეპატრონე; "საწყობები გავსებული გვაქვს" - "აგარის შაქრის" განცხადებით, 2024 წელი არასახარბიელო იყო; ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის გათვალისწინებით, სადღაც 20%-იან კლებასთან გვაქვს საქმე - "ბიბლუსი ჯგუფი"; "საერთაშორისო IT კომპანიების ინტერესი საქართველოსადმი სრულად განელებულია" - ასოციაცია; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Jobs.ge-ზე ვაკანსიები შემცირდა - როგორ აისახება არასტაბილურობა დასაქმების ბაზარზე?
52 ნახვა დეკემბერი 26, 2024
ბიზნესმა კადრების მოძიების პროცესი შეამცირა. ჯობს.ჯი-ს მონაცემებით, ნოემბერში ოქტომბერთან შედარებით jobs.ge-ზე გამოქვეყნებული ვაკანსიების რაოდენობა თითქმის 21%-ით 6,218-მდე შემცირდა. ამასთან, ივნის-ნოემბერში გამოქვეყნებული ვაკანსიების საშუალო წლიური ზრდა შენელდა. ის რომ ქვეყანაში არსებული გაურკვევლობის ფონზე, ახალი კადრების აყვანის პროცესი შეფერხებულია, ადასტურებენ ბიზნესსექტორშიც და ამბობენ, რომ არსებული ვითარება დასაქმების ოფიციალურ სტატისტიკურ მონაცემებში მომდევნო თვეებში აისახება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
19:13
სანქციების ეკონომიკა - რა ელის ქვეყანას?
82 ნახვა დეკემბერი 26, 2024
საქართველოს თავზე სანქციების ღრუბელი გროვდება... „ქართული ოცნების“ ანტიდასავლური რიტორიკის, რუსული სტილის კანონების მიღების, მშვიდობიანი აქციების ძალადობრივად დაშლის და საკამათო შედეგის მქონე არჩევნების ფონზე დასავლელმა პარტნიორებმა საქართველოსთან ურთიერთობების გადახედვა დაიწყეს, შეჩერდა ფინანსური დახმარებების ნაწილი, პროექტები და სავიზო და ფინანსური სანქციები დაუწესდა „ქართულ ოცნების“ წევრებს თუ აფილირებულ პირებს. გასულ კვირას აშშ-მ კობახიძის გუნდის წევრი და „ოცნების“ ერთ-ერთი დასაყრდენი - შინაგან საქმეთა მინისტრი და მაგნიტსკის სიაში შეიყვანა. მაგნიტსკის სიაში მოხვდა განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, მირზა კეზევაძეც, აშშ-სან კოორდინაციით ვახტანგ გომელაურსა და შსს-ს კიდევ ოთხ მაღალჩინოსანს სანქციები დაუწესა დიდმა ბრიტანეთმაც.... ქვეყანა, რომელმაც საერთაშორისო აღიარება დასავლეთისკენ სვლის გაცხადებული კურსით და სწრაფი რეფორმებით მოიპოვა, ახლა დასავლეთისგან იზოლაციისკენ დგამს ნაბიჯებს და ეს თვალსაჩინო რუსეთ-უკრაინის ომის პროცესში გამოჩნდა... ამ ომმა და რუსეთისთვის მასშტაბურმა სანქციებმა გაზარდა საფრთხე, რომ საქართველო შესაძლოა ამ სანქციებისგან თავის არიდების ერთ-ერთ „ჩრდილოვან “ არხად გამოიყენება... რა როლს ასრულებენ მესამე ქვეყნები რუსეთის წინააღმდეგ დაწესებული დასავლეთის სანქციებისთვის გვერდის ავლაში, რას გვაჩვენებს სავაჭრო კავშირების ანალიზი.. და რა არის ამ პროცესში მიღებული მოკლევადიანი ეკონომიკურ სარგებლის საპირწონე - ნაშრომი საერთაშორისო სავაჭრო მონაცემებზე დაყრდნობითა და ეკონომეტრიკული ინსტრუმენტის გამოყენებით კავკასიის კვლევითი ცენტრის მკვლევრების მიერ მომზადდა და ის სკოპუსის ჟურნალში დაიბეჭდა. სტუმრები: ერეკლე პირველი – კავკასიის ბიზნესის სკოლის პროფესორი და კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელი; ვახტანგ ფარცვანია – კავკასიის ბიზნესის სკოლის პროფესორი და კვლევითი ცენტრის მკვლევარი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალი რეგულაცია დისტრიბუტორებისთვის - ბიზნესი პროდუქციის გაძვირებას აანონსებს
ახალი რეგულაცია სადისტრიბუციო ბიზნესისთვის - 1-ელი იანვრიდან სადისტრიბუციო ავტომობილებს თბილისში, პიკის საათებში გადაადგილება შეეზღუდებათ. შეზღუდვა 8 საათიდან 11 საათამდე და 17:00 საათიდან 20:00 საათამდე იმოქმედებს, მერიაში ამბობენ, რომ რეგულაციაზე მოსარგებლად დისტრიბუტორებს საკმარისი ვადა ჰქონდათ მიცემული. გადაწყვეტილება გამოწვევაა ბიზნესისთვის. ბიზნესი წარმომადგენლები ამბობენ, რომ თბილისის მერია 1 წლის განმავლობაში მათ შეზღუდვების სხვა სცენარზე ესაუბრებოდა, რამდენიმე დღის წინ კი გადაწყვეტილება შეცვალა, რისთვისაც კომპანიები მზად არ არიან. მათი თქმით, შეზღუდვები პროდუქციას გააძვირებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საფოსტო-საკურიერო მომსახურების კომპანიებს შეკვეთები შეუმცირდათ - მიზეზი ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებია;
42 ნახვა დეკემბერი 25, 2024
ელექტრონული კომერციის ჩინურმა პლატფორმამ, Temu-მ ახალი რეკორდი დაამყარა და ის 2024 წლის ყველაზე პოპულარული აპლიკაცია გახდა. როგორც ირკვევა, Apple Store-ისა და Google Play Store-ის მომხმარებლებმა წელს ყველაზე მეტჯერ სწორედ ჩინური აპლიკაცია გადმოწერეს. როგორც ცნობილია, Temu-ს 200 მილიონი აქტიური მომხმარებელი ჰყავს, რომლებიც თვეში მინიმუმ ერთ ტრანზაქციას ახორციელებენ, რაც 2022 წელს დაფუძნებული პლატფორმისათვის განსაკუთრებული შედეგია. ჩინურ პლატფორმას აქტიური მომხმარებლები ჰყავს საქართველოშიც. როგორია ჩინეთიდან ამანათების გამოწერების მაჩვენებლები და რა ტენდენციებია დღეს კურიერული და საფოსტო მომსახურების ქართულ ბაზარზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან ექსპორტზე 28 ათას ტონამდე მანდარინი გავიდა;
50 ნახვა დეკემბერი 25, 2024
აჭარაში ნარინჯისფერი რთველი სრულდება- დღეის მდგომარეობით საქართველოდან 15.9 მლნ აშშ დოლარის 28 ათას ტონამდე მანდარინია ექსპორტირებული - ინფორმაციას სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ავრცელებს. მათივე ცნობით, გადამუშავებულია 5 400 ტონა არასტანდარტული ნაყოფი, რისთვისაც 1.9 მლნ ლარის სუბსიდია გაიცა. როგორ დასრულდა აჭარაში ნარინჯისფერი რთველი, რა ოდენობის მოსავალი მიიღეს ფერმერებმა, რა ძირითადი გამოწვევები იყო პროცესში და რა ოდენობის ციტრუსი გავიდა ექსპორტზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საოფისე ფართებზე მოთხოვნა შემცირდა - როგორ აისახება არასტაბილურობა კომერციულ უძრავ ქონებაზე;
32 ნახვა დეკემბერი 25, 2024
ქვეყანაში შექმნილი არასტაბილურობა კომერციული ქონების ბაზარზეც აისახა. როგორც უძრავი ქონების სააგენტოებში აცხადებენ, საოფისე ფართებზე მოთხოვნა მკვეთრადაა შემცირებული როგორც იჯარაზე, ასევე ყიდვაზე. მათი თქმით, არსებულ გაურკვევლობაში ბიზნესი გაფართოებისგან თავს იკავებს, ასევე არაერთი გარიგება ჩაიშალა. ამასთან, უძრავი ქონების სააგენტოების ინფორმაციით, დასავლეთთან გაუარესებული ურთიერთობების ფონზე, მსხვილი საერთაშორისო კომპანიები უკვე განიხილავენ საქართველოს დატოვებას, რაც კომერციული უძრავი ქონების ბაზართან ერთად, ნეგატიურად აისახება მთლიანად ეკონომიკაზეც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საფოსტო-საკურიერო კომპანიებს შეკვეთები შეუმცირდათ - მიზეზი ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებია;
ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების გავლენა საფოსტო-საკურიერო მომსახურების კომპანიებზე. კერძო სექტორში აცხადებენ, რომ წინასაახალწლო მოლოდინები ვერ გამართლდა. როგორც კომპანიებში აღნიშნავენ, შეკვეთების რაოდენობა შემცირდა და არ გამორიცხავენ, რომ ბიზნესი იანვრიდან კრიზისში აღმოჩნდეს. თუ ქვეყანაში მიმდინარე პროცესების დეესკალაცია არ მოხდა, კომპანიების ნაწილი ბაზრიდან გასვლასაც არ გამორიცხავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia