Google Translate-ში ქართული ენის დამატებიდან 15 წელი გავიდა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რომელი არატრადიციული პროფესიები იღებენ დიდ შემოსავალს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საავტომობილო სისტემების მომავალი - როგორია Apple CarPlay Ultra? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გავლენიანი გამოცემა და მედია საშუალება Deutsche Welle წერს, რომ რუსეთის მხრიდან შანსი ბოლომდე მიიყვანოს უკრაინაში გაჩაღებული ომის მიზნები, ხელიდან გაშვებული არ იქნება. რუსეთის მხარე სრულად გამოიყენებს ზაფხულის პერიოდს დასახული სამხედრო მიზნების მისაღწევად, რადგან Deutsche Welle -ს ცნობით, მათ ანუ რუსეთმა კარგად უწყიან, რომ ნებისმიერი გადადებული დრო ამ პერიოდში ანუ დაპაუზება საომარი მოქმედებებისა ნიშნავს, მეტ გადაჯგუფებას უკრაინული მხარისთვის, მეტ წარმოებულ დრონებს, მომზადებულ თავდაცვის ლოკაციებს რაც რუსეთს ისედაც მძიმედ მიმდინარე ომის ყოველდღიურობას გაურთულებს, The Daily Telegraph წერს, და არცთუ უსაფუძვლო ეჭვებით, რომ პირდაპირ კომუნიკაცია შეერთებულ შტატებსა და რუსეთს შორის შეიძლება უკრაინისთვის ნამდვილ კოშმარად იქცეს. ვრცელდება ასევე ინფორმაცია, რომ უკრაინელებმა გარკვეული პოზიციები დათმეს საომარი მოქმედებებისას. ვნახოთ აბა, როგორ განვითარდება მოვლენები იმ პირობებში, რომ ევროპაც იღვიძებს და მნიშვნელოვან ინვესტირებას აკეთებს საკუთარ თვითმყოფადობაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანამდებობიდან გადადგომას შესაძლოა მრავალი მიზეზი ჰქონდეს იქნება ეს დროის შეუთავსებლობა, ფინანსური მოურიგებლობა თუ მრავალი სხვა. მაგრამ ამავდროულად, გაგიკვირდებათ და ცხოვრებაში ხშირია უცნაური შემთხვევებიც, როდესაც საჯარო პირები საკუთარ საქმეს გაუგებარი და ზოგჯერ აბსურდული მიზეზებითაც კი ტოვებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"პროფესიონალის" დროა, რომლის დღევანდელი გმირიც ჯაზის ქართველი ლეგენდა გიული ჩოხელია. ქალი, რომელმაც ქართული მუსიკის ისტორიაში თავისი ფასდაუდებელი წვლილი შეიტანა. კარიერა გასული საუკუნის 50-იანი წლებიდან დაიწყო, თუმცა გამომდინარე იქიდან რომ მისი შესრულების სტილი, ტემპერამენტი, საბჭოთა ესტრადისთვის დავიწროებულ მუსიკალურ თვალთახედვას ვერ ეგუებოდა, ჯაზმენი გაცილებით გვიან 70-იანი წლებიდან გახდა პოპულარული მას შემდეგ, რაც სოტოპის, ტალინის, პრაღის, შემდეგ კი, თბილისის ფესტივალებმა და იქ მიღებულმა აღიარებამ სახელი არა მხოლოდ საბჭოთა სივრცეში, არამედ მთელს ევროპასა და ოკეანის მიღმაც გაუთქვა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"მხოლოდ ქართულის" რუბრიკაში დღეს კომპანია "ქართული თემა"-ს შესახებ გიყვებით, რომელიც უკვე რამდენიმე წელია ოპერირებს და ბავშვებისთვის პირამიდებს, ბუს კვერცხებს, კოშკებს თუ სხვა გასართობი თემატიკის ყუთებს ქმნის, რომელშიც სათამაშოები, ტკბილეული და საგანმანათლებლო სტიკერებია თავმოყრილი. ახლახან, საკუთარი ტკბილეულის წარმოებაც დაიწყეს, რომელსაც სულ მალე რეალიზაციაში დამოუკიდებლად ჩაუშვებენ და სამომავლოდ, ამ მიმართულების გაფართოებასაც გეგმავენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
CONSTRUCTION SERVICE საექსპორტო დაფარვას აფართოებს, მათ მიერ წარმოებული პროდუქცია ექსპორტზე კანადაშიც კი გავიდა. "კონსტრაქშენ სერვისის" პროექტებზე და მათ თანამშრომლობაზე "თიბისისთან" ადრეც გიყვებოდით, მათ შორის პროექტზე რომელმაც შედარებით ამოასუნთქა წყნეთის, ბაგების და თბილისის ამ მხარის მოსახლეობა, საუბარია ბაგების და უნივერსიტეტის ქუჩის დამაკავშირებელ ახალ ხიდზე,რომელიც სწორედ "კონსტრაქშენ სერვისმა" შეასრულა. ახალი საექსპორტო, სერვისის თუ საწარმოო სიახლეები კომპანიაში ბევრი დაგროვდა. "კონსტრაქშენ სერვისი" 10 წელიწადზე მეტია უკვე ბაზარზეა, 250 ზე მეტი დასრულებული პროექტით პორტფელში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს საქმიანი საზოგადოება უკვე კარგად იცნობს "ეიმბრიჯ ჰოსპიტალიტის" საქართველოს გუნდს. “ეიმბრიჯ ჰოსპიტალითი” ამერიკული კომპანიაა, რომელმაც სასანქციო პოლიტიკის კვალობაზე შეერთებული შტატებისა, მიიღო გადაწყვეტილებას რუსეთის ბაზრის დატოვების შესახებ, რის შემდეგაც მათ ოფისი საქართველოშიც გახსნეს და საკმაოდ, წარმატებულ თანამშრომლობას ჩაუყარეს საფუძველი უმსხვილეს ქართველ დეველოპერებთან და სასტუმროების ქსელებთან. წარმოგიდგენთ, ინტერვიუს "ეიმბრიჯ ჰოსპიტალითი იემიესის" პრეზიდენტ, დევიდ ანდერსონთან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზაფხულის ტურისტული სეზონი ახლოვდება და სასტუმროების ინდუსტრიაც ემზადება ტურისტთა გაზრდილი ნაკადების მისაღებად. საქართველოს მაგალითიდანაც ჩანს, რომ სტუმარ-მასპინძლობის სექტორი მუდმივად ვითარდება და ქვეყანაში დოვლათს ქმნის, რასაც მაღალი მოთხოვნა განაპირობებს. საინტერესოა, რა ვითარებაა ამ კუთხით მსოფლიოში და როგორ ფასობენ ყველაზე ძვირად ღირებული სასტუმრო კომპანიები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წელს, საქართველოს ავიაბაზარზე შემოსულ ორ საერთაშორისო ავიაკომპანიას მთავრობა ფულს იმისთვის გადაუხდის, რომ საქართველოს გეოგრაფიული მიმართულება უფრო პოპულარული გახადონ. ასეთი ხელშეკრულებები ტურიზმის ადმინისტრაციამ უკვე გააფორმა ბრიტანულ და შვეიცარიულ კომპანიებთან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი /18.05.2025
ტურიზმის სფეროში ქართული ფესვებით გასცდა საქართველოს და გაეროს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციამდეც მიაღწია, რომლის გენერალური მდივანი წლის ბოლომდე ქართველი ზურაბ პოლოლიკაშვილი იქნება, თუმცა შანსი რომელიც მას ჰქონდა მესამე ჯერზე ეყარა კენჭი ამ საკმაოდ მაღალ პოზიციაზე აღარ არსებობს, რადგან მისმა წარმდგენმა სამშობლო საქართველომ უარი თქვა მის კანდიდატურაზე, არც არავინ დაასახელა საქართველოდან ალტერნატივა და მხარი არაბეთის კანდიდატს დაუჭირა. ზურაბ პოლოლიკაშვილმა ქართულ მედიაში ახსნა შესაძლო მიზეზები რატომაც მოხდა მისი კანდიდატურის გამოწვევა საქართველოს სახელმწიფოს სახელით, თუმცა მისთვის მოტივები გაუგებარი, ხოლო ფორმა მიუღებელი რჩება. შესაბამისად, ამ დროისთვის რაც ვიცით არის მმართველი პარტიისგან, რომ მან უკადრებელი იკადრა და წითელი ხაზები გადაკვეთა. ხოლო, რაში მდგომარეობს ეს უკადრებელი ხაზები ან მოქმედება, ამას ცხადია მმართველი პარტია არ ხსნის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თავისი პირველი ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში დონალდ ტრამპი ახლო აღმოსავლეთს ეწვია, არაბეთის გაერთიანებული საამიროები, ყატარი და საუდის არაბეთი. ამ სამდღიანი ვოიაჟიდან თეთრი სახლი სრულიად საარაკო საინვესტიციო თანხების მოზიდვაზე აცხადებს, საუბარი მილიარდებსაც გასცდა და ტრილიონზე გავიდა, ისიც მხოლოდ ერთი ქვეყნის კონტრაქტების ფარგლებში. ტრამპის ოპონენტები ალაპარაკდნენ მისთვის ნამდვილი სამეფო საჩუქრის, ყატარის მონარქების ნაქონი 400 მლნ ბოინგის საჩუქარზეც. “სულელი უნდა ვიყო ასეთ საჩუქარზე უარი ვთქვა”-აცხადებს პრეზიდენტი ტრამპი, რომელიც აღნიშნულ ბოინგს და ბორტს ვერ გამოიყენებს მაგრამ ამერიკისთვის საჩუქარი მიღებულად ითვლება. ასეთ საჩუქრებს, როგორც წესი მოსდევს ხელგაშლილი მჩუქებლისგან მოლოდინი რომ აუცილებლად მიიღებს უკან სარგებელს და საკმაოდ დიდსაც, არღვევს ლამის პირველად დუმილს ყოფილი სახელმწიფო მდივანი და პრეზიდენტობის კანდიდატი ჰილარი კლინტონი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ამბების მიმოხილვა / 11 - 18 მაისი
პროფესიული ასოციაციების როლი ჯანდაცვის განვითარებაში სტუმრები: ➡️ მაია მახარაშვილი - "ჯანდაცვის ასოციაცია", სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე; ➡️ ირაკლი მარგველაშვილი - "საერთაშორისო ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენელთა ასოციაცია", ხელმძღვანელი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პროფესიული ასოციაციების როლი ჯანდაცვის განვითარებაში - ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 18.05.2025 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პროფესიული ასოციაციების როლი ჯანდაცვის განვითარებაში - ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 18.05.2025 პროფესიული ასოციაციების მუშაობის სტანდარტი & გავლენა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia