⚖️ რატომ უჩივის ილონ მასკის კომპანია Apple-სა და OpenAI-ს? ➡️გადაცემის პარტნიორია - Geosoft #TECHINFORM #BMG #ბიზნესმედია #საქმიანები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სიკვდილის დასასრული - როგორ შეიქმნა პირველი ვაქცინა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ-ს მხარდაჭერა საქართველოს ჯანდაცვის სისტემას - ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 10.08.2025
"ფოგარტის საერთაშორისო ცენტრი" & გლობალური ჯანდაცვა როგორ ეხმარება "ფოგარტის ცენტრი" საქართველოს ჯანდაცვის სისტემას? სტუმარი: ➡️ჰენრი ბლუმბერგი - "ემორის უნივერსიტეტი" (აშშ), პროფესორი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; თარგმანს უზრუნველყოფს NG Georgia #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
GIMPHA-ს გეგმები საქართველოს ჯანდაცვის გასაძლიერებლად ინტერვიუ: ალექსი ბაიდოშვილი - GIMPHA, პრეზიდენტი; გადაცემის ავტორები: ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კიბოს მკურნალობის მთავარი მიღწევები - რა შეცვალა მეცნიერებამ ბოლო 1 წლის განმავლობაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ამბების მიმოხილვა / 27 ივლისი - 3 აგვისტო
Google Analytics-ის მონაცემებით, 2025 წლის ივლისში სააგენტო BMG-ის სტატიები მკითხველებმა 3.1 მილიონჯერ წაიკითხეს, ეს მაჩვენებელი წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 21%-ით მეტია. ეს სტატიები სულ 533 ათასმა მკითხველმა (Active Users) წაიკითხა. Google Analytics-ის თანახმად, გასულ თვეში ჩვენი მკითხველებიდან 457 ათასი ვებგვერდს საქართველოდან სტუმრობდა, 15 ათასი აშშ-დან, 11 ათასი გერმანიიდან, 7.6 ათასი იტალიიდან, საბერძნეთიდან 4.6 ათასი, რუსეთიდან 4.3 ათასი, საფრანგეთიდან კი 3.9 ათასი. სტატისტიკის მიხედვით, გასულ თვეში მკითხველთა 53% ქალი, 47% კი კაცი იყო. ამასთან, მომხმარებლებიდან 456 ათასი ვებგვერდს სტუმრობდა მობილური ტელეფონიდან, 72 ათასი დესკტოპიდან/ლეპტოპიდან, ტაბლეტიდან კი 3.1 ათასი მომხმარებელი. იცით, ალბათ ნებისმიერ მენეჯერი რომელიც ამ გუნდთან ანუ BMG-სთან მუშაობს ამ თემებს არ ჩამოიღებდა პირველი სიახლეებიდან და ალბათ, გვარიან თანხას დახარჯავდა მის გავრცელებაზეც. მაგრამ დიახ, ეს არ ეხება BMG-ს. და არც შეიძლება შეეხოს, რადგან ამ გუნდმა მოახერხა და საქართველოს მედია სინამდვილისთვის უმოკლეს დროში მოიპოვა უმთავრესი რასაც ათწლეულები უნდებიან მედია კომპანიები სხვადასხვა ქვეყნებში, ეს არის ნდობა, დიახ ნდობა, რომელიც უამრავ დამოკიდებულებაში არის გამოხატული, და მათ შორის ერთ-ერთი ჩვენი პარტნიორების დამოკიდებულება, რის ხარჯზეც ვაგრძელებთ ზრდას როგორც საქართველოში ასევე მის ფარგლებს გარეთ, და განსაკუთრებით ჩვენს რეგიონში. შემიძლია გამართულად ვთქვა და საჯაროდ დავპირდე საზოგადოებას, რომ ყველაფერი მზად არის და უახლოეს მომავალში BMG-ს გუნდი კიდევ ერთი მედია ბრენდით და საერთაშორისო პროექტით წარდგება საზოგადოების წინაშე რომელიც ერთობლივად იქნება წარმოდგენილი საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში. და ბოლოს, რატომ გამოუვიდა BMG-ს? მე გეტყვით. არც არაფერი განსაკუთრებული, მაგრამ იცოდეთ. ეს უმთავრესია. ამ გარემოში რომელიც არასრულ 100 თანამშრომელს და გუნდის წევრს აერთიანებს, გენეტიკურ კოდამდეა დაყვანილი ერთმანეთის პატივისცემა და გვერდში დგომა, ამიტომაც, ეს გუნდი ატრიალებს და მეტ მთებს დაატრიალებს მომავალშიც. განვითარებაზე მუდმივი ზრუნვა, განათლებ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამედიცინო ტურიზმის ინდუსტრიაში უკვე ღიად ლიდერობს რამდენიმე ქვეყანა, რომლებიც პაციენტებს მაღალხარისხიან მომსახურებას შედარებით იაფად სთავაზობენ. ამის წყალობით, სამედიცინო ტურიზმის ბაზრის შეფასებამ გასულ წელს $41.75 მილიარდს მიაღწია და მუდამ მზარდია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართველი მეწარმის აკაკი ხოშტარიას სახელისა და გვარის გასწვრივ ხშირად ასეთ სიტყვებს წაიკითხავთ: „საქართველოსა და ირანის მნიშვნელოვანი ნაწილის ფაქტობრივი მფლობელი,“ „ირანის უგვირგვინო მეფე“ მის სახელს უკავშირდება ირანში პირველი ავტომობილის შეყვანა. ბანკირმა 1914 წელს „ფორდის“ მარკის ავტომობილი იყიდა და ახალგაზრდა აჰმად შაჰს გადასცა საჩუქრად. აკაკი ხოშტარია მე-19 საუკუნის ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი ადამიანი იყო ირანში. მრავალი მიმართულებით განვითარებული ბიზნესი მას ირანთან ერთად საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიაში ჰქონდა. სწორედ ქართველმა ბიზნესმენმა გაიყვანა ირანში პირველი რკინიგზაც. აკაკი ხოშტარიამ დააარსა კომპანია „პერსლესი“, ააშენა ელექტროენერგიაზე მომუშავე ქარხნები და ხის მორების გადასაზიდად რკინიგზა გაიყვანა. ამის მიღმა, მეწარმემ სამშობლოს, მათ შორის ეკონომიკური განვითარების ისტორიაშიც არანაკლებ მნიშვნელოვანი კვალი დატოვა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაჭული მოგზაურობიდან კიდევ ერთი ისტორია უნდა გავუზიაროთ ჩვენს მაყურებელს. ამჯერად ჩვენს ობიექტივში რაჭაში, ონის ცენტრში მდებარე ახალი "სასტუმრო" ნოველა მოხვდა, რომელიც სტუმრებს სულ მალე უმასპინძლებს. რეგიონში კომპანია „რაჭა პროჯექტ მენეჯმენტის“ პირველი პროექტი, 5 მლნ ლარის ინვესტირებით, 16 ნომრიან სასტუმროს, ბრასერიას, ბისტროს და საკონფერენციო დარბაზს აერთიანებს, რომლის მთავარი იდეა რაჭის პოპულარიზაცია, სტუმრებისთვის სტანდარტიზებული სერვისის მიწოდება და ადგილობრივი დასაქმების ხელშეწყობაა. მომავალი წლიდან სასტუმროს აუზიც შეემატება, თუმცა პროექტის განვითარება ამით არ შემოიფარგლება და პროექტები, სტუმრების მოთხოვნიდან გამომდინარე შემუშავდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია "მეტროპოლი" სამი წელიწადია რაც არსებობს, და უკვე აქტიურად შლის სამუშაოებს მთელი საქართველოს მასშტაბით. ფლაგმანური ბაგების პროექტის ვადაზე ადრე დასრულების და მობინადრეებისთვის ჩაბარების შემდეგ, ჯერი ქავთარაძის, ბათუმის და თბილისის სხვ პროექტებზე მიდგა. "მეტროპოლმა" პორტფელში კიდევ ერთი მიმართულება გააჩინა, და სუბურბანული პროექტების მიმართულებით ბაზრის აშკარა და გამოკვეთილი ლიდერი ხდება. ორიოდე კვირის წინ, ეს დაგვირგვინდა "მეტროპოლი ლისის" პროექტის პრეზენტირებით, სადაც კომპანიის მესვეურებმა, მენეჯმენტმა და "მეტროპოლი ლისის" მომავალმა მობინადრეებმა სპეციალური კაფსულაც მოათავსეს მომავალი კომპლექსის საძირკველში, კომპლექსი რომელიც 2027 წლის ბოლომდე დასრულდება და მზად იქნება გამართული, მრავალფეროვანი ინფრასტრუქტურით. მამუკა იმედაშვილი - „მეტროპოლი“, გენერალური დირექტორის მოადგილე; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან მანქანების რეექსპორტი კვლავ ისტორიულ მაქსიმუმზეა. სექტორმა, რომელმაც რეკორდული ზრდა უკრაინაში ომის დაწყების შემდეგ დაიწყო, დღეს საქართველოს მთავარი საექსპორტო პროდუქტია, რომელსაც ოფიციალური სტატისტიკით ცენტრალური აზიის ქვეყნებში ვყიდით. ავტომობილების რეექსპორტის თემა მთლიანად შეცვალა ჩვენი სავაჭრო სტრუქტურა და მოვაჭრე ქვეყნები, სადაც მოწინავე პოზიციას ახლა ყირგიზეთი იკავებს რომელი თავის დროზე, მგონი საქართველოს სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ოცეულშიც ვერ ხვდებოდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ფასიანი ქაღალდების და ობლიგაციების ერთ-ერთი უმსხვილესი მფლობელი კომპანიისთვის წლევანდელი წელი საკმაოდ დატვირთული და საინტერესო გამოდგა. საოპერაციო ყოველდღიურობაზე ზრუნვასთან ერთად, კომპანიამ მოახერხა და დაპირებულად გააფართოვა თავის პორტფელი საქართველოში, გახსნა ახალი წარმომადგენლობები, შოუ-რუმები და სერვის ცენტრები. მომხმარებელთა ინტერესებზე ტრადიციული ზრუნვის პარალელურად, კომპანია არც თავის კორპორატიულ კლიენტს და პარტნიორს ივიწყებს, რისთვისაც ბაზარზე სრულიად ახალი პროდუქტი "თეგეტა ბიზნესი" წარმოადგინეს, მრავალმხრივი, მცირე და საშუალო ბიზნესიდან დაწყებული შედარებით მოცულობითი ავტოპარკის მქონე კომპანიებისთვის მრავალფეროვანი სერვისების დაინიცირება დაიწყეს. და ეს ცხადია, არ არის ყველაფერი. კომპანიის 2025 წლის 6 თვის შედეგების შეჯამების პარალელურად, დაპირებისამებრ მსურს შემოგთავაზოთ ინტერვიუ ამ კომპანიის მთავარ აღმასრულებელ ოფიცერთან, რომელიც ამ პოზიციაზე უკვე სრულ 1 წელიწადს ითვლის და გასულ 365 დღეს რომ გავიხსენებ მაქსიმალურად კალეიდოსკოპურად, რთული იქნება რაიმე არ გამომრჩეს იმდენად დინამიკური და დატვირთული იყო ეს წელიწადი, დაწყებული საოპერაციო ყოველდღიურობაზე ზრუნვიდან, ბენტლის თუ ლამბორგინის პრეზენტაციებით, მაღალი დონის სტუმრების დელეგაციების მასპინძლობა, ახალი სერვის ცენტრები, შოუ რუმები, 3000 ზე მეტი თანამშრომელი, 300 მეტი ბრენდი პორტფელში,და ამის პარალელურად, მუდმივი ზრუნვა სიახლეებზე რომლის გარეშეც საქართველოს და რეგიონის უმსხვილესი საავტომობილო კომპანიასაც გაუჭირდება 10 ათასობით ერთგული და ლოიალური კლიენტის შენარჩუნება. ეკა ქავთარაძის 1 წელიწადი შევაჯამოთ. სტუმარი: ეკა ქავთარაძე,“თეგეტა ჰოლდინგი”, მთავარი აღმასრულებელი ოფიცერი. ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი;