LEGO-მ სათამაშოები გააცოცხლა! #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორი იქნება მომავლის AI-სათვალე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისო სიახლეები “მედსკრიპტუმისგან”
შაკიკისა და ატიპიური თავის ტკივილის გამომწვევი მიზეზები და რისკ-ფაქტორები; ✔️მსოფლიოში 1 მილიარდამდე ადამიანს აწუხებს შაკიკი. შრომისუუნარობაში გატარებული წლების მიხედვით კი შაკიკი მესამე ადგილზეა ხერხემლის ტკივილის და დეპრესიის შემდეგ. ✔️რამდენად მნიშვნელოვანია შაკიკის დროული დიაგნოსტიკა, მაპროვოცირებელი მიზეზების დადგენა და როგორ შეიძლება ამ დაავადების მართვა? სტუმარი: ➡️ მარინა ჯანელიძე - სიმონ ხეჩინაშვილის სახელობის საუნივერსიტეტო კლინიკის კლინიკური ნევროლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, ნევროლოგი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიასთენია გრავისი ✔️საზოგადოებისთვის ნაკლებად ცნობილი აუტოიმუნურ დაავადება, რომელიც ნებითი კუნთების სისუსტით და გადაღლით ხასიათდება; ✔️უახლესი კვლევები და მკურნალობის ახალი შესაძლებლობები, რომელზეც მეცნიერები გამალებით მუშაობენ; სტუმარი: შიტალ პატელი - მასაჩუსეტსის უნივერსიტეტის ბიზნესის ადმინისტრირების მაგისტრი, მედიცინის დოქტორი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გულის უკმარისობა ✔️ ქრონიკული დაღლილობა და ძილიანობა; ✔️რა გართულებების იწვევს მკურნალობის გარეშე დატოვებული გულის უკმარისობა; სტუმარი: ზვიად ყიფიანი - კარდიოლოგი. კლინიკა “ჯერარსი”-ს გულ-სისხლძარღვთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი. საქართველოს გულის უკმარისობის ასოციაციის პრეზიდენტი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტექნოლოგიური სიახლეები #მედსკრიპტუმისგან - არსენ სებისკვერაძე ტიტანის ხელოვნური გული;
ძაღლების მეექვსე გრძნობა - ასე უწოდა ბიბისიმ დიდ ბრიტანეთში მომხდარ ერთ ამბავს, რომელშიც ძაღლმა სახელად მაქსმა საკუთარი პატრონის კიბოს დიაგნოზი იწინასწარმეტყველა და შეიძლება ითქვას, მისი სიცოცხლეც კი იხსნა. მედისკრიპტუმი გიამბობთ რამხელა ემოციური მხარადაჭერა შეუძლიათ შინაურ ცხოველებს ცუდად ყოფნისას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წელს ევროპული ოჯახები შობა-ახალ წელს შეცვლილი ეკონომიკური მოცემულობით შეხვდნენ. როგორია ფასების დინამიკა სურსათის ბაზარზე და რა გავლენა იქონია ინფლაციამ სადღესასწაულო ბიუჯეტზე? ჩვენ მიმოვიხილეთ, რა ღირს ტრადიციული საშობაო სუფრის გაწყობა ევროპის წამყვან ქვეყნებში და სად იყო წელს დღესასწაულის აღნიშვნა ყველაზე იაფი/ძვირი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტოკიოს შუაგულში, მის ერთ-ერთ უძველეს და პრესტიჟულ უბან კაგურაძაკაში, საქართველომ საკუთარი ადგილი დაიმკვიდრა. აქ პირველი ქართული რესტორანი და ღვინის ბარი „აჯიკა“ გაიხსნა. სახელი სიმბოლურია: იაპონურად „აჯი“ გემოს ნიშნავს, რაც ქართულ კონტექსტში „გემრიელიასთან“ ასოცირდება. რესტორნის წარმატებაზე ციფრები მეტყველებს - იაპონიის ყველაზე პოპულარულ საძიებო პლატფორმაზე „აჯიკა“ 100 000 ობიექტს შორის წამყვან პოზიციებზეა, ჯავშნები კი მომდევნო თვეების ჭრილშიც სრულად შევსებულია. პროექტში 400 000 დოლარის ინვესტიცია განხორციელდა. 150-წლიანი ქვევრი, ქართული ღვინო და რაც მთავარია, ექსკლუზიურად იაპონიაში ამოყვანილი სულგუნი და იმერული ყველი - ეს ის დეტალებია, რაც „აჯიკას“ განსაკუთრებულს ხდის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ედვაიზერი" - რომელსაც ჩემთან ერთად სოფო ლებანიძე უძღვება. საქმიანი საზოგადოება იცნობს სოფოს, ის გახლავთ სადაზღვევო კომპანია ვაიზერის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე, რომელმაც "პეესპე" დაზღვევის რებრენდინგი სწორედ ამ სახელწოდებით მოახდინა. ვეწვიეთ კომპანია ტრანსპორტერს, ჩვენს ძველ ახლობლებს და პარტნიორებს: კომპანიამ 10 წლის იუბილეს აღნიშვნით დახურა 2025 წელი, რისთვისაც პარტნიორებისთვის და მეგობრებისთვის სპეციალური მიღება-პრეზენტაციაც გამართა. თავის იუბილეს კომპანია მნიშვნელოვანი შედეგებით ხვდება, შეგახსენებთ რომ ტრანსპორტერი ამიერკავკასიაში რეკრეაციული და მოტო ტექნიკის ყველაზე დიდი ცენტრია. და სწორედ, კომპანიის მამრთველ პარტნიორთან სერგი შუღაროვთან შევაჯამებთ ტრასნპორტერის განვითარების 10 წელს და ცხადია, ის გაგვიზიარებს საკუთარ მიგნებებს, თუ როგორ მართავდა რისკებს ამ ათი წლის განმავლობაში, რამაც კომპანიის ასეთი მნიშვნელოვანი ზრდა და განვითარება მოიტანა. სტუმარი: სერგი შუღაროვი - “ტრანსპორტერი”, მმართველი პარტნიორი; რუბრიკის წამყვანები: სოფიო ლებანიძე - "ვაიზერი", სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე; გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის მიწურულს, "ამბასადორი აილენდ ბათუმის" ტერიტორიაზე მშენებარე, პირველი თაუერის სრულმასშტაბიანი ხიმინჯოვანი სტრუქტურის მოწყობითი სამუშაოები ახალ ეტაპზე გადადის და საპარკინგე სივრცის მოწყობის პარალელურად, დაიწყო პირველი თაუერის ხიმინჯების ინსტალაცია და სიღრმისეული სტრუქტურული ტესტირებები. ისიც მინდა იცოდეთ, რომ მშენებლობის პირველი ფაზა, რომელიც 158 ხიმინჯის, მიწის სიღრმეში განთავსებას მოიაზრებდა, უკვე დასრულებულია. აღსანიშნავია, რომ ხიმინჯების მასიურობა და განთავსების სიღრმე, რომელიც 27 მეტრს აღწევს, მნიშვნელოვან საფუძველს ქმნის, შენობის საიმედოობისა და მედეგობის თვალსაზრისით. სტუმარი: გოჩა კამკია - „ამბასადორი აილენდი“, დირექტორი; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იაპონიაში, მსოფლიოში ცნობილ ტოიოსუს თევზის ბაზრობაზე 5 იანვარს, 243-კილოგრამიანი ლურჯფარფლიანი თინუსი რეკორდულ $3,2 მილიონად გაიყიდა. წლის პირველი თევზის აუქციონი ტოკიოში ყოველ 5 იანვარს იმართება და აუქციონზე გამოტანილი პირველი თინუსი ყოველთვის ყველაზე მაღალი ხარისხისაა, ე.წ. Ichiban-maguro.ძვირად ღირებული თევზი ჩრდილოეთ იაპონიაში, ომას სანაპიროსთან დაიჭირეს. ეს რეგიონი ქვეყნის საუკეთესო თინუსის წარმოებითაა ცნობილი, აქ დაჭერილი თინუსის ფასი კილოგრამზე 2,1 მილიონი იენია, რაც 13 360 აშშ დოლარს უდრის. აუქციონი ამ ჯერზეც Kiyomura Corp.-მა მოიგო, რომლის მფლობელიც “თინუსის მეფედ” ცნობილი კიოში კიმურაა. კომპანია ადგილობრივ ბაზარზე სუში რესტორნების ქსელს - Sushi Zanmai-ს ფლობს.კიმურა აუქციონებში რეგულარულად მონაწილეობს, მასვე ეკუთვნის ბაზარზე 2019 წელს დაფიქსირებული რეკორდი, როდესაც აუქციონზე თევზი $2.1 მილიონად გაიყიდა.კიმურასთვის აუქციონზე საუკეთესო თინუსის შეძენა და წლის დასაწყისში თავის რესტორნებში მისი შეთავაზება ერთგვარი რიტუალია, იგი თვლის, რომ თევზი ხალხისთვის იღბლის მომტანია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რისკები თანმდევია ნებისმიერი ტიპის ცოცხალი ორგანიზმისთვის, რომელიც ცდილობს განვითარებას და იმყოფება როგორც შიდა, ასევე მნიშვენლოვანი საგარეო გამოწვევების წიაღში. მე დღევანდელ ბიზნესის კვირეულში მაინც გამოვყოფდი ერთ თემას, და ეს უკავშირდება საქართველოსთვის, საარბიტრაჟო დავებში წაგებული და დაკისრებული თანხების გადახდას. ზუსტად ახალი წლის წინ, ცნობილი გახდა, რომ საქართველოს მთავრობა რუსულ ენერგოგიგანტ Inter Rao-ს საერთაშორისო არბიტრაჟში დაკისრებულ კომპენსაციას გადაუხდის. მინდა გითხრათ, რომ ბევრი მიზეზით, ამ გადაწყვეტილებაში ეჭვიც არ მეპარებოდა. ოღონდ, მრჩება ერთი კითხვა და თქვენც მინდა ამასზე იფიქროთ: რატომ ვიხდით ჩვენ, საქართველოს მოქალაქეები და გადასახადის გადამხდელები იმ თანხებს ჩვენი ჯიბიდან, რომელიც რამდენიმე გონებასუსტი და კორუმპირებული ჩინოვნიკის გამო დაეკისრა ქვეყანას, რომელთაც მმართელი პარტიის საპატიო თავმჯდომარემ კონკრეტული პერიოდით ქვეყნის და ეკონომიკის მართვა გადააბარა? აანაზღაურებენ თუ არა ის ჩინოვნიკები იმ თანხებს რომელიც მათი უნიათო და არაკომპეტენტური, ან სულაც სრულიად გასაგები და კორუფციული მიზეზების გამო დაეკისრა ქვეყანას. ამასზე სხვა დროს, #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გეოპოლიტიკური დაძაბულობის მიუხედავად, ამერიკული ეკონომიკა რეცესიის ნიშნებს არ აჩვენებს, "უოლ-სტრიტი" კი მორიგი რეკორდისთვის ემზადება. ბაზრის ფოკუსშია ყველაფერი - დაწყებული ჯენსენ ჰუანგის უახლესი სუპერ-ჩიპებით, დასრულებული ვენესუელას კრიზისის ეფექტით ენერგეტიკაზე. როგორია წლის სტარტი და განახლებული პროგნოზები ინვესტორებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
3 იანვრის ღამე ვენესუელაში და მთლიანად ლათინურ ამერიკაში ისტორიული აღმოჩნდა. ვაშინგტონმა კარაკასში ჩაატარა ოპერაცია, რომელმაც მსოფლიო პოლიტიკა „მონროს დოქტრინის“ ახალ ეპოქაში გადაიყვანა. სულ რაღაც ორ საათსა და ოც წუთში, ვენესუელის დიქტატორი პრეზიდენტი, ნიკოლას მადურო საკუთარი საძინებლიდან პირდაპირ ნიუ-იორკის საკანში აღმოჩნდა. როგორ დაასრულა ოპერაცია "აბსოლუტურმა გადაწყვეტილებამ" მადუროს რეჟიმი და როგორ შეცვალა რეგიონში ძალთა ბალანსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხელოვნური ინტელექტი, თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ის ბოლო დროის ყველაზე დიდი ტექნოლოგიური წინ გადადგმული ნაბიჯია. ხელსაწყო, რომელიც არასრულ 3 წელიწადში, ჩვენს ცხოვრებაში იმაზე ჩუმად და ღრმად შემოიჭრა, ვიდრე წარმოგვედგინა. დღეს ის უკვე აღარ არის მომავლის ტექნოლოგია, ის აწმყოა, რომელმაც კარდინალურად შეცვალა სამყარო - დაწყებული იმით, თუ როგორ ვმკურნალობთ და ვსწავლობთ, დამთავრებული იმით, თუ როგორ ვმუშაობთ. რა გზა გაიარა ამ უჩინარმა ძალამ ჩვენამდე და როგორ გვეხმარება ის ცხოვრების გაუმჯობესებაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დასტურად იმისა, რომ ხელოვნური ინტელექტი და ნეიროქსელების განვითარება უმთავრესი მიმართულებაა დღევანდელ მსოფლიოში: გავლენიანმა გამოცემა TIME-მა 2025 წლის "წლის ადამიანად" "ხელოვნური ინტელექტის (AI) არქიტექტორები" დაასახელა. ჟურნალმა 2025 მოიხსენია წლად, როდესაც ხელოვნური ინტელექტის პოტენციალი "მთელი სიძლიერით გამოჩნდა და ეს პროცესი შეუქცევადი გახადა". ენვიდია-ს დამფუძნებელი ჯენსენ ჰუანგი, მეტა-ს ხელმძღვანელი მარკ ზაკერბერგი, ილონ მასკი და ხელოვნური ინტელექტის "ნათლია" ფეი-ფეი ლი იმ პირთა შორის არიან, რომლებიც ჟურნალის ორი გარეკანიდან ერთ-ერთზე მოხვდნენ. TIME-ის აღიარება მოიპოვეს სემ ოლტმენმა, ლიზა სუმ, დემის ჰასაბიმ და დარიო მოდეიმაც. "მოაზროვნე მანქანების ეპოქის ჩვენამდე მოტანისთვის, კაცობრიობის განცვიფრებისა და შეშფოთებისთვის, აწმყოს გარდაქმნისა და შესაძლებლობის საზღვრების გადალახვისთვის - 'ხელოვნური ინტელექტის არქიტექტორები' TIME-ის 2025 წლის 'წლის ადამიანები' არიან," - განაცხადა TIME-მა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ცვლის თუ არა “ხელოვნური ინტელექტი” ექიმს? - ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 11.01.2026 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ხელოვნური ინტელექტი მედიცინაში: რას გვპირდება XXI საუკუნე სტუმრები: ➡️ დავით მრელაშვილი - ნევროლოგი, კლინიკური მკვლევარი; ➡️ ალექსანდრე ასათიანი - ჯანდაცვის სისტემების & ციფრული ჯანდაცვის სპეციალისტი; გადაცემის ავტორები: ➡️ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ➡️ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia