მსოფლიოს ყველაზე ძვირად ღირებული თევზი - იაპონიაში აუქციონზე თინუსი $3,2 მლნ გაიყიდა
30 ნახვა იანვარი 11, 2026
იაპონიაში, მსოფლიოში ცნობილ ტოიოსუს თევზის ბაზრობაზე 5 იანვარს, 243-კილოგრამიანი ლურჯფარფლიანი თინუსი რეკორდულ $3,2 მილიონად გაიყიდა. წლის პირველი თევზის აუქციონი ტოკიოში ყოველ 5 იანვარს იმართება და აუქციონზე გამოტანილი პირველი თინუსი ყოველთვის ყველაზე მაღალი ხარისხისაა, ე.წ. Ichiban-maguro.ძვირად ღირებული თევზი ჩრდილოეთ იაპონიაში, ომას სანაპიროსთან დაიჭირეს. ეს რეგიონი ქვეყნის საუკეთესო თინუსის წარმოებითაა ცნობილი, აქ დაჭერილი თინუსის ფასი კილოგრამზე 2,1 მილიონი იენია, რაც 13 360 აშშ დოლარს უდრის. აუქციონი ამ ჯერზეც Kiyomura Corp.-მა მოიგო, რომლის მფლობელიც “თინუსის მეფედ” ცნობილი კიოში კიმურაა. კომპანია ადგილობრივ ბაზარზე სუში რესტორნების ქსელს - Sushi Zanmai-ს ფლობს.კიმურა აუქციონებში რეგულარულად მონაწილეობს, მასვე ეკუთვნის ბაზარზე 2019 წელს დაფიქსირებული რეკორდი, როდესაც აუქციონზე თევზი $2.1 მილიონად გაიყიდა.კიმურასთვის აუქციონზე საუკეთესო თინუსის შეძენა და წლის დასაწყისში თავის რესტორნებში მისი შეთავაზება ერთგვარი რიტუალია, იგი თვლის, რომ თევზი ხალხისთვის იღბლის მომტანია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობა Inter Rao-ს არბიტრაჟში დაკისრებულ $139 მილიონს გადაუხდის - რას მოიცავს შეთანხმება?
რისკები თანმდევია ნებისმიერი ტიპის ცოცხალი ორგანიზმისთვის, რომელიც ცდილობს განვითარებას და იმყოფება როგორც შიდა, ასევე მნიშვენლოვანი საგარეო გამოწვევების წიაღში. მე დღევანდელ ბიზნესის კვირეულში მაინც გამოვყოფდი ერთ თემას, და ეს უკავშირდება საქართველოსთვის, საარბიტრაჟო დავებში წაგებული და დაკისრებული თანხების გადახდას. ზუსტად ახალი წლის წინ, ცნობილი გახდა, რომ საქართველოს მთავრობა რუსულ ენერგოგიგანტ Inter Rao-ს საერთაშორისო არბიტრაჟში დაკისრებულ კომპენსაციას გადაუხდის. მინდა გითხრათ, რომ ბევრი მიზეზით, ამ გადაწყვეტილებაში ეჭვიც არ მეპარებოდა. ოღონდ, მრჩება ერთი კითხვა და თქვენც მინდა ამასზე იფიქროთ: რატომ ვიხდით ჩვენ, საქართველოს მოქალაქეები და გადასახადის გადამხდელები იმ თანხებს ჩვენი ჯიბიდან, რომელიც რამდენიმე გონებასუსტი და კორუმპირებული ჩინოვნიკის გამო დაეკისრა ქვეყანას, რომელთაც მმართელი პარტიის საპატიო თავმჯდომარემ კონკრეტული პერიოდით ქვეყნის და ეკონომიკის მართვა გადააბარა? აანაზღაურებენ თუ არა ის ჩინოვნიკები იმ თანხებს რომელიც მათი უნიათო და არაკომპეტენტური, ან სულაც სრულიად გასაგები და კორუფციული მიზეზების გამო დაეკისრა ქვეყანას. ამასზე სხვა დროს, #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უოლ-სტრიტი - ახალი რეკორდის მოლოდინში - 2026 წლის პროგნოზები
გეოპოლიტიკური დაძაბულობის მიუხედავად, ამერიკული ეკონომიკა რეცესიის ნიშნებს არ აჩვენებს, "უოლ-სტრიტი" კი მორიგი რეკორდისთვის ემზადება. ბაზრის ფოკუსშია ყველაფერი - დაწყებული ჯენსენ ჰუანგის უახლესი სუპერ-ჩიპებით, დასრულებული ვენესუელას კრიზისის ეფექტით ენერგეტიკაზე. როგორია წლის სტარტი და განახლებული პროგნოზები ინვესტორებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისტორიული 140 წუთი, როგორ დაეცა მადუროს რეჟიმი?
3 იანვრის ღამე ვენესუელაში და მთლიანად ლათინურ ამერიკაში ისტორიული აღმოჩნდა. ვაშინგტონმა კარაკასში ჩაატარა ოპერაცია, რომელმაც მსოფლიო პოლიტიკა „მონროს დოქტრინის“ ახალ ეპოქაში გადაიყვანა. სულ რაღაც ორ საათსა და ოც წუთში, ვენესუელის დიქტატორი პრეზიდენტი, ნიკოლას მადურო საკუთარი საძინებლიდან პირდაპირ ნიუ-იორკის საკანში აღმოჩნდა. როგორ დაასრულა ოპერაცია "აბსოლუტურმა გადაწყვეტილებამ" მადუროს რეჟიმი და როგორ შეცვალა რეგიონში ძალთა ბალანსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ შეცვალა ხელოვნურმა ინტელექტმა (AI) ცხოვრება?
ხელოვნური ინტელექტი, თამამად შეიძლება ითქვას, რომ ის ბოლო დროის ყველაზე დიდი ტექნოლოგიური წინ გადადგმული ნაბიჯია. ხელსაწყო, რომელიც არასრულ 3 წელიწადში, ჩვენს ცხოვრებაში იმაზე ჩუმად და ღრმად შემოიჭრა, ვიდრე წარმოგვედგინა. დღეს ის უკვე აღარ არის მომავლის ტექნოლოგია, ის აწმყოა, რომელმაც კარდინალურად შეცვალა სამყარო - დაწყებული იმით, თუ როგორ ვმკურნალობთ და ვსწავლობთ, დამთავრებული იმით, თუ როგორ ვმუშაობთ. რა გზა გაიარა ამ უჩინარმა ძალამ ჩვენამდე და როგორ გვეხმარება ის ცხოვრების გაუმჯობესებაში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
TIME-მა "წლის ადამიანად" AI-ს "არქიტექტორები" დაასახელა
დასტურად იმისა, რომ ხელოვნური ინტელექტი და ნეიროქსელების განვითარება უმთავრესი მიმართულებაა დღევანდელ მსოფლიოში: გავლენიანმა გამოცემა TIME-მა 2025 წლის "წლის ადამიანად" "ხელოვნური ინტელექტის (AI) არქიტექტორები" დაასახელა. ჟურნალმა 2025 მოიხსენია წლად, როდესაც ხელოვნური ინტელექტის პოტენციალი "მთელი სიძლიერით გამოჩნდა და ეს პროცესი შეუქცევადი გახადა". ენვიდია-ს დამფუძნებელი ჯენსენ ჰუანგი, მეტა-ს ხელმძღვანელი მარკ ზაკერბერგი, ილონ მასკი და ხელოვნური ინტელექტის "ნათლია" ფეი-ფეი ლი იმ პირთა შორის არიან, რომლებიც ჟურნალის ორი გარეკანიდან ერთ-ერთზე მოხვდნენ. TIME-ის აღიარება მოიპოვეს სემ ოლტმენმა, ლიზა სუმ, დემის ჰასაბიმ და დარიო მოდეიმაც. "მოაზროვნე მანქანების ეპოქის ჩვენამდე მოტანისთვის, კაცობრიობის განცვიფრებისა და შეშფოთებისთვის, აწმყოს გარდაქმნისა და შესაძლებლობის საზღვრების გადალახვისთვის - 'ხელოვნური ინტელექტის არქიტექტორები' TIME-ის 2025 წლის 'წლის ადამიანები' არიან," - განაცხადა TIME-მა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ცვლის თუ არა “ხელოვნური ინტელექტი” ექიმს? - ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 11.01.2026
ცვლის თუ არა “ხელოვნური ინტელექტი” ექიმს? - ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 11.01.2026 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia