16 ნახვა თებერვალი 20, 2025
YouTube-ი 20 წლის გახდა - როგორია მისი შედეგები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
21-22 თებერვალს ბათუმში ტურიზმის სამიტი გაიმართება;
26 ნახვა თებერვალი 18, 2025
21-22 თებერვალს ბათუმში ტურიზმის სამიტი ჩატარდება. ტურისტერის მთავარი თემა მიმდინარე ვითარების გათვალისწინებით დარგში არსებულ მოლოდინები და გამოწვევები იქნება. 2 დღიან სამიტს 20-მდე სკიპერი და 300-მდე დამსწრე ეყოლება. კონფერენციის ფარგლებში დაგეგმილია ოთხი თემატური პანელის ჩატარებაც. სტუმრები:
ტრაგედია "ოცნების ქალაქში" - ვინ არის პასუხისმგებელი?
თბილისში, რიყის დოქების მიმდებარედ 16 წლის მოზარდის ტრაგიკული გარდაცვალების შემდეგ, გასული კვირის მიწურულს ქვეყანაში მორიგი ტრაგედია დატრიალდა. ბათუმში, „ოცნების ქალაქის“ ტერიტორიაზე ორი არასრულწლოვანი თხრილში ჩავარდა და დაიღუპა. როგორც ადგილობრივი მერია და მთავრობის წევრები აცხადებდნენ, შემთხვევა არა სამშენებლო სამუშაოების ტერიტორიაზე, არამედ მის მიმდებარედ მოხდა. თავის მხრივ მომხდარზე განცხადება გაავრცელა პროექტში გამარჯვებულმა კომპანია "ანაგმაც." მათი თქმით, შემთხვევის ადგილი სამშენებლო მოედნის ფარგლებს მიღმაა და კომპანიას აღნიშნულ ტერიტორიაზე არანაირი სამუშაო არ უწარმოებია. ინფორმაციისთვის, ბათუმთან ახლოს, ფრიდონ ხალვაშის გამზირის მიმდებარედ, უკვე მეთორმეტე წელია, მაღალმთიანი აჭარიდან წამოსული ოჯახები არაფორმალურ დასახლებაში ცხოვრობენ. ეკომიგრანტებმა დასახლება თვითნებურად გააშენეს და აქაურობას „ოცნების ქალაქიც“ თავად დაარქვეს. მათი საცხოვრებლის უზრუნველყოფისთვის პირველი ეტაპის ფარგლებში კი, ოფიციალური ინფორმაციით, სამი 12-სართულიანი კორპუსი აშენდა, სადაც უკვე 582 ოჯახი დაბინავდა. მრავალბინიანი საცხოვრებელი კომპლექსის სამშენებლო სამუშაოების მეორე ეტაპში სახელმწიფო შესყიდვა შპს "ანაგმა" სულ ცოტა ხნის წინ მოიგო. სწორედ ის ააშენებს 9 მრავალბინიანი საცხოვრებელ სახლს, რომლებშიც 1 077 ოჯახი მიიღებს ბინას. ტენდერის ჯამური ღირებულება 109.6 მლნ ლარია. კომპანიამ 2025 წლის 5 თებერვალს გაფორმებული კონტრაქტი 2028 წლის 6 მარტს უნდა დაასრულოს. გამორიცხავს თუ არა ეს ფაქტი კომპანიის პასუხისმგებლობას და რა როლი ეკისრება ამ შემთხვევებში ადგილობრივ მთავრობებს? სტუმარი: უჩა ზაქაშვილი - სამშენებლო სამართლის სპეციალისტი; #უძრავიქონებისპროსპექტი თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა რისკების წინაშეა საქართველოს ეკონომიკა 2025 წელს?
54 ნახვა თებერვალი 16, 2025
საქართველოში არ წყდება საპროტესტო დემონსტრაციები, შიმშილობას აგრძელებს ნეტგაზეთის და ბათუმელების დამფუძნებელი მზია ამაღლობელი. მე არ ვიცი,დიდი ხანია ხელი მაქვს ჩაქნეული მმართველი პარტიის ადეკვატურ აღქმაზე პროცესებისა, მაგრამ დაზუსტებით შემიძლია მხოლოდ ერთის თქმა რომ პროტესტი არ ამოიწურება. ის ახალ საეტაპო მიღწევებზე გავა, რასაც რუსთაველის გამზირზე შეკრებული ხალხი უკვე ამტკიცებს, სრულიად ახალი მშვიდობიანი მიდგომებით, აგერ უკვე სამი თვეა. მზია ამაღლობელი მშობლიურ ბათუმში,კვირის ბოლოს ნამდვილი ტრაგედია დატრიალდა, ბათუმში, „ოცნების ქალაქის“ ტერიტორიაზე ორი არასრულწლოვანი თხრილში ჩავარდა და დაიღუპა.„ბათუმელების“ ინფორმაციით, დაიღუპნენ 4 და 5 წლის ბავშვები. როგორც გამოცემა წერს, ისინი იმ ტერიტორიაზე ჩავარდნენ ორმოში, სადაც სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარეობს. შეერთებული შტატები ბელორუსთანაც იგივე გზას გადის რაც რუსეთთან, და ალექსანდრე ლუკაშენკოსთან მივლენილი იყო ამერიკელი მაღალჩინოსანი, კერძოდ კრისტოფერ სმიტი, რომელსაც ბელორუსის პრეზიდენტთან შეხვედრის გარდა, გადასცეს სამი პატიმარი,საიდანაც ერთი ამერიკელია და ორი ბელორუსი. რაც შეეხება ტრამპის და პუტინის შეხვედრას,ორთავე მხარე ცდილობს რომ ეს შეხვედრა თებერვლის ბოლომდე შედგეს. თუმცა, საბოლოოდ როგორი იქნება სამშვიდობო კონტურები და როგორ ფორმას მიიღებს სამშვიდობო შეთანხმება, ქართველი მარჩიელების გარდა არავინ იცის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ გამდიდრდა და რა ქონებას ფლობდა ჩარლზ დარვინი?
30 ნახვა თებერვალი 16, 2025
მიმდინარე კვირას ცნობილი ბრიტანელი ბიოლოგისა და ბუნებისმეტყველის საიუბილეო თარიღი იყო. 216 წლის წინ, 12 თებერვალს ჩარლზ დარვინი დაიბადა, რომელმაც შექმნა მოძღვრება ბუნებრივი გადარჩევის გზით ორგანიზმთა წარმოშობისა და განვითარების შესახებ. ევოლუციის თეორიის ფუძემდებელმა მეცნიერებაში სრული გარდატეხა მოახდინა და კაცობრიობა სამყაროს შეცნობის ახლებურ ხედვას აზიარა. დარვინის ღვაწლის პატივსაცემად, უკვე მრავალი წელია მეცნიერები 12 თებერვალს განსაკუთრებით აღნიშნავენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia