საინტერესოა, რატომ არ შეუძლია ევროპის კონტინენტს კონკურენცია გაუწიოს პატარა ჰოლივუდს, რომელიც კინო ინდუსტრიის მთავარი არტერიაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმე საათში ამერიკის კინოაკადემია 2024 წლის საუკეთესო კინოფილმებს, მსახიობებს, სცენარისტებსა და რეჟისორებს გამოავლენს. ოსკარების 97-ე დაჯილდოების დაწყებამდე უკვე მიდის ფსონების დადება, ვინ წაიღებს დღეს სახლში ოქროსფერ ქანდაკებას, თუმცა ამის პროგნოზირება ყოველთვის მარტივი არ არის. მეტიც, ჰოლივუდის ყველაზე კაშკაშა ვარსკვლავების ნაწილს "ოსკარი" კარიერის მანძილზე ერთხელაც არ აუღიათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"მხოლოდ ქართულის" რუბრიკის ფარგლებში ამჯერად ქართულ, სწრაფი კვების ობიექტზე წიწილაზე გიყვებით, რომელიც სულ 9 თვეა რაც ბაზარზე ოპერირებს, თუმცა მცირე პერიოდში დამფუძნებლებმა მოახერხეს და ბრენდის ქვეშ სრულად ახალ ბიზნესსაც ჩაუყარეს საფუძველი. "წიწილა" - ქათმის პირველი რესტორანია და ყველა კერძის მთავარი ინგრედიენტი ქათამია. მენიუშია - ქათამი გრილზე, სენდვიჩები, რომლებიც მრავალფეროვან ინგრედიენტებს აერთიანებს, მათ შორის ქართულ დეტალებს. ახლა რაც შეეხება სიახლეს, დაახლოებით ორი თვის წინ წიწილამ პურის წარმოება აამოქმედა, სადაც სხვადასხვა სახეობის პური არამხოლოდ "წიწილასთვის" არამედ სხვა რესტორნებისთვისაც ცხვება. მოკლედ, 9თვეში კომპანიამ შეძლო ერთი მხრივ სწრაფი კვების ბიზნესის განვითარება მეორე მხრივ კი პურის წარმოების შექმნა, რომელიც ორიენტირებულია გაყიდვებზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"პროფესიონალის" მომდევნო გმირი ფართო საზოგადოებისთვის კარგად ცნობილი ტელეწამყვანი, ჟურნალისტი, ვასილ-ივანოვ ჩიქოვანია. ჟურნალისტიკაში 20-წლიანმა კარიერულმა თავგადასავალმა ბევრი რამ დაიტია, სხვადასხვა ტელევიზიები თუ გადაცემები, იმუშავა ფაქტობრივად ყველა იმ პოზიციაზე, რაც კი არსებობს საინფორმაციო გამოშვებაში. ბოლო წლების განმავლობაში კი საზოგადოებრივ მაუწყებელზე 18:00 საათიან მოამბეს უძღვებოდა. ასე იყო 4 თებერვლამდე - არხის მენეჯმენტის გადაწყვეტილებამდე, რომელიც სიტუაციის ნორმალიზებამდე მას "აღარ ევალება მოამბის წაყვანა". თუმცა, თავად, ჩვენი სიუჟეტის მთავარი გმირი ამ გადაწყვეტილებას მის მიერ ღიად და ხმამაღლა არხის სარედაქციო პოლიტიკის კრიტიკას და ყველა ეთერიდან მზია ამაღლობელისადმი სოლიდარობისა და მხარდაჭერის გამოხატვას უკავშირდება, იმ სიტყვას, რომელიც სიმართლისთვის და თავისუფლებისთვის გაისმა იმ კედლებიდან, საიდანაც ამას ყველაზე დიდი მნიშვნელობა ჰქონდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს პარლამენტში მაუწყებლების შემზღუდავ კანონს განიხილავენ. მმართველი პარტიის “ქართული ოცნების” ინიციირებული პროექტით თვითრეგულირებული სფერო რეგულირებაში გადადის, რაც ნიშნავს, რომ კანონით გაკონტროლდება მედიის, როგორც შინაარსი და მიმართებები, ასევე ფინანსები და მათი წარმომავლობა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BMG-ს მთავარმა რედაქტორმა, და ტელეგადაცემა წერტილის ავტორმა და წამყვანმა თელარა გელანტიამ გადაწყვიტა ბოლო წლებში დაპირებული ეკონომიკური რეფორმების მოკითხვა დაიწყოს, და ამას მიუძღვნის სპეციალურ სიუჟეტებსაც, რომელიც იმედი მაქვს, გამოაღვიძებს ხელისუფლებაში მყოფთა მიმართებებს, რომ გააგრძელონ ეროვნული ეკონომიკის მართვის დახვეწა გადასახადის გადამხდელთა საუკეთესო ინტერებიდან გამომდინარე, რითაც პირველ რიგში, სწორედ სახელმწიფო ბიუჯეტი იხეირებს. პირველი თემა, რაზეც თელარა გელანტიამ იშრომა ეხება საგადასახადო დავების საბჭოს ფინანსთა სამინისტროს წიაღს, რომლის რეფორმირებაზე ბევრი არის ნაშრომი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დიდთოვლობამ მოიცვა და დაფარა გურიისა და იმერეთის სოფლების ნაწილი, ტრადიციულად გაუჭირდა ზემო აჭარას. სახელმწიფო უწყებებისა და სამაშველო რაზმების გარდა, სოფლებში ყოველგვარი კომუნიკაციების გარეშე ჩარჩენილთათვის აქტიურობენ მოხალისეთა რაზმები და ჯგუფები. დიდთოვლობის შემდეგ დასავლეთ საქართველოში ღვარცოფული და მეწყრული პროცესების გააქტიურებაა მოსალოდნელი. სპეციალისტების შეფასებით, მთავარი რისკ-ზონა გურიის რეგიონია, სადაც 2024 წლის გეოლოგიური ბიულეტენის მიხედვით, 1638 ოჯახი მეწყერსაშიშ ან ეროზიულ ზონაში ცხოვრობს. გარემოსდამცველები ადგილობრივ და ცენტრალურ ხელისუფლებად დეტალური გეგმების დროული შემუშავებისკენ მოუწოდებენ და ადრეული მონიტორინგის სისტემების მნიშვნელობაზე ამახვილებენ ყურადღებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საუკეთესო წლიური ანგარიშის და გამჭვირვალობის ჯილდოს (BARTA) გადაცემის მეექვსე ცერემონიალი გაიმართა "შერატონ მეტეხი პალასში," სადაც ტრადიციულად მსოფლიო ბანკის ფინანსური და მდგრადი განვითარების ანგარიშგების რეფორმების ცენტრის ბუღალტრული აღრიცხვის, აუდიტისა და მდგრადი განვითარების ანგარიშგების გაუმჯობესების პროგრამის (EAASURE) მხარდაჭერით გამართულ ღონისძიებაზე რჩეული კომპანიები დასახელდნენ და მათი შეფასება კომპეტენტური ჟიურის მხრიდან მათივე ანგარიშგებების საფუძველზე მოხდა. ევროკავშირში კორპორაციული მდგრადობის ანგარიშგების სწრაფი განვითარების გათვალისწინებით, 2024 წლის BARTA მოიცავს ჯილდოს “მდგრადი განვითარების საუკეთესო ანგარიშისთვის” კომპანიების თითოეულ ძირითად კატეგორიაში. ეს ანგარიშები მომზადებული უნდა იყოს საერთაშორისო აღიარების მქონე ისეთი ჩარჩოს შესაბამისად, როგორიცაა მდგრადობის ანგარიშგების ევროპული სტანდარტები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ლიბერთიმ" ახალი, პრემიუმ საბანკო მომსახურების ბრენდი, სტუდიო ლიბერთი წარადგინა. ეს არის უნიკალური სივრცე, რომელიც საქართველოში პირველად ბიზნესისა და პირადი ფინანსური საჭიროებების თანაკვეთაზე შეიქმნა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო ერთი თვის განმავლობაში, ანტირეკორდებს ხსნის ამერიკული საფონდო ბირჟა, რომელმაც უკვე ტრილიონობით დოლარის მოცულობის საბაზრო კაპიტალიზაცია შეიწირა. განსაკუთრებით მძიმე ვითარებაშია ტექნოლოგიური კომპანიები და მათი ინდექსები, რომელთა შეფასების ნაწილი ხელოვნური ინტელექტის განვითარებაზე მოდის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შედგა თეთრი სახლის ოვალურ საპრეზიდენტო კაბინეტში დონალდ ტრამპსა და ვოლოდიმირ ზელენსკის შორის, რომელთაც ოფიციალური პირებიც ახლდნენ. დამსწრე პირების გარდა, იდეაში მთელი მსოფლიო რეალურ დროში, ერთგვარ "რეალითი შოუს" უყურებდა პირდაპირ ეთერში და იმავდროულად, აკვირდებოდა სრულიად გულწრფელ პოზიციებს, როგორც ამერიკული, ასე უკრაინის დელეგაციებისა და მათი ხელმძღვანელების მხრიდან. დღეს არის ის მოცემულობა, როცა უკრაინას უწევს სრულიად სხვა ფასეულობების, შეხედულებების სტრატეგიულ პარტნიორთან თანამშრომლობა, რომლისთვისაც პრიორიტეტები არის შეცვლილი და გლობალურ ვითარებაზე სუბიექტური ზრუნვის მიღმა, ამერიკის დღევანდელი ხელისუფლება საკუთარ ინტერესებს და ქვეყნის შიდა თუ კონტინენტური პრობლემების მოგვარებას აპრიორიტეტებს. რეალობა არის ეს. ისევე, როგორც რეალობაა, რომ ტრამპის ადმინისტრაციას გაცილებით ესიმპათიურება ვლადიმირ პუტინის მიდგომები საკითხებისადმი, ვიდრე პრეზიდენტ ზელენსკის პოზიცია. ეს კი დადასტურებულად ჩანს ამერიკის ახალი მთავრობის ხედვაში დიდ სურათში, სადაც ევროპა მათთვის აღარც კონტინენტური პარტნიორია და მითუმეტეს, აღარც ერთგვარი პროტექტორატი კონტინენტური გაერთიანება ძლიერი სამხედრო და ეკონომიკური ალიანსის პირობებში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia