წარმოგიდგენთ, პლანეტის ყველაზე მოთხოვნად და პოპულარულ მობილურ აპლიკაციებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელ-კომერციის სექტორი საქართველოში, გალტ & ტაგარტის კვლევა და მიგნებები
გასული წლის ბოლოს, საინვესტიციო ბანკმა "გალტ ტაგარტმა" ძალიან საინტერესო კვლევა გამოაქვეყნა რომელიც ეხება ელექტრონული კომერციის ბაზარს საქართველოში და საინვესტიციო ბანკის მკვლევრების მიგნებით, ანოტაციაში ვკითხულობთ რომ ელ-კომერციის ბაზარი საქართველოში ხასიათდება მზარდი მომხმარებლების ბაზით, მაღალი კონკურენციით, გაუმჯობესებული პლატფორმებით და განვითარებული ციფრული/ფინანსური ეკოსისტემით. ამასთან, მთავარ გამოწვევებად რჩება მიწოდების დრო და რეგიონული დაფარვა, კურიერების დეფიციტი და პროდუქტის ხარისხის მიმართ მომხმარებელთა ნდობის პრობლემა. ცხადია, არის სხვა მიგნებებიც და დასკვნებიც, რისთვისაც სტუდიაში მობრძანება ვთხოვეთ ამ კვლევის ავტორს, მარიამ ჩახვაშვილი - "გალტ & ტაგარტის" კვლევების სექტორის უფროსი, და ჩვენთან ერთად ასევე იქნებიან: მარიამ კვიწინაძე - საქართველოს ბანკის კორპორაციული გაყიდვების სექტორის უფროსი და მაია მაჭარაშვილი - "ალტას" გაყიდვების და მარკეტინგის დირექტორი. სტუმრები: ➡️მარიამ კვიწინაძე - საქართველოს ბანკი • Bank of Georgia, კორპორაციული გაყიდვების სექტორის უფროსი; ➡️მარიამ ჩახვაშვილი - გალტ & ტაგარტი, კვლევების სექტორის უფროსი; ➡️მაია მაჭარაშვილი - Alta • ალტა, გაყიდვების და მარკეტინგის დირექტორი; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Invest Georgia UAE-ს III ბიზნეს ფორუმი თბილისში
თბილისი არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან ინვესტორებს მასპინძლობს - ფორუმს კომპანია ინვესტ ჯორჯია საქართველოში უკვე მესამედ ატარებს. ღონისძიებას ინვესტორები, საბროკერო კომპანიების წარმომადგენლები, უძრავი ქონების სპეციალისტები და ქართული დეველოპერული კომპანიები ესწრებიან, ისეთები როგორიცაა მეტროპილი, ბიოგრაფი ლიბინგი, VR holdings, Redco, Astoria. სექტორში არსებულ ძირითად ტენდენციებზე პრეზენტაციას თიბისი კაპიტალმა წარმოადგინა. ღონისძიებას ჯამში 50ზე მეტი დელეგატი ესწრება. როგორია არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან ინვესტორების განწყობები საქართველოში ინვესტირებაზე, რა მიმართულებები არის მათთვის საინტერესო და რა შედეგები აქვს კომპანია ინვესტ ჯორჯიას, რომელიც ქვეყნებს შორის საინვესტიციო კავშირების გამყარებას აქტიურად ცდილობ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კაპიტალის ბაზრების საერთაშორისო კონფერენცია - ორგანიზატორი TBC კაპიტილი
თიბისი კაპიტალის ორგანიზებით, თბილისში უკვე მეორედ ტარდება კაპიტალის ბაზრების საერთაშორისო კონფერენცია, რომელიც აერთიანებს მსოფლიოს წამყვან ფინანსურ ინსტიტუტებსა და კაპიტალის ბაზრების მთავარ მოთამაშეებს საქართველოდან და უზბეკეთიდან. 2024 წელს ჩატარებულმა პირველმა კონფერენციამ აჩვენა, რომ ეს ღონისძიება ერთჯერად ფორმატს სცდებოდა და რეალური პოტენციალი ჰქონდა, ჩამოყალიბებულიყო რეგიონალურ პლატფორმად ინვესტორებისთვის, ემიტენტებისთვის, საინვესტიციო ბანკებისა და საჯარო სექტორის წარმომადგენლებისთვის. ამ ხედვის გაგრძელებაა საერთაშორისო პარტნიორების, მათ შორის J.P. Morgan-ის, აქტიური ჩართულობა წლევანდელ, უკვე გაფართოებულ რეგიონულ ფორმატში. კონფერენციის ერთ-ერთი მთავარი სპიკერია J.P. Morgan-ის მმართველი დირექტორი სტეფან ვაილერი, რომელიც საქართველოში თიბისი კაპიტალის მოწვევით ჩამოდის და რომელთანაც რეგიონისა და საქართველოს პოტენციალზე ვისაუბრეთ. სტუმარი: სტეფან ვაილერი - J.P. Morgan, მმართველი დირექტორი; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი;
რატომ დარჩებით ღარიბებად? - ავტომობილების იმპორტის შეზღუდვის რეალური ეფექტი
„მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, 2026 წლის 1 აპრილიდან საქართველოში აიკრძალება 6 წელზე მეტი ასაკის M1 კატეგორიის მსუბუქი ავტომობილების როგორც პირველადი, ისე დროებითი რეგისტრაცია. რას წარმოადგენს ავტომობილებებზე ეს კატეგორია? M1 კატეგორია მოიცავს არაუმეტეს 5 ტონა სრული მასის მქონე ავტომობილებს, რომლებიც განკუთვნილია მგზავრების გადასაყვანად (მძღოლის ადგილის გარდა არაუმეტეს 8 დასაჯდომი ადგილით) და მათი ბარგის ტრანსპორტირებისთვის. თუ ეს ჩემი ნათქვამიც გაუგებარია მაინც გამოსავალია რომ კონკრეტული ავტომობილის M1 კატეგორიასთან შესაბამისობის დასადგენად კონსულტაციის გავლა შესაძლებელია შსს-ს მომსახურების სააგენტოში. დადგენილი შეზღუდვა არ შეეხება ელექტრომობილებს და მათი რეგისტრაცია დასაშვებია გამოშვების წლის მიუხედავად. აკრძალვა ასევე არ ვრცელდება ავტომობილების იმპორტზე იმ შემთხვევაში, თუ იმპორტიორი არ ახორციელებს მათ საქართველოში რეგისტრაციას, აგრეთვე, რეექსპორტზე, ტრანზიტსა და ექსპორტზე. შეზღუდვა არ შეეხება საქართველოში უკვე რეგისტრირებულ ავტომობილებს, ასევე იმ ავტომობილებს, რომლებიც იმპორტირებულია 2026 წლის 1 აპრილამდე. გამონაკლისი ვრცელდება იმ ავტომობილებზეც, რომელთა ტრანსპორტირება საქართველოს მიმართულებით დაწყებულია 2026 წლის 1 აპრილამდე. საზღვაო გადაზიდვის შემთხვევაში, კონოსამენტში ან გადამზიდავის მიერ გაცემულ შესაბამის დოკუმენტში მითითებული უნდა იყოს, რომ ავტომობილი გამომგზავნ პორტში ან გემზე მიღებულია ან კონტეინერში ჩატვირთულია 2026 წლის 1 აპრილამდე. საავტომობილო, სარკინიგზო ან თვითსვლით წამოსული ავტომობილების შემთხვევაში გამონაკლისი იმოქმედებს მხოლოდ მაშინ, თუ ავტომობილი საქართველოს სახელმწიფო საზღვარს გადმოკვეთს არაუგვიანეს 2026 წლის 1 ივლისისა და იმპორტიორი წარმოადგენს დამადასტურებელ დოკუმენტაციას, რომ ტრანსპორტირება დაწყებულია 2026 წლის 1 აპრილამდე. ამასთან, ძალაში რჩება მოთხოვნა, რომლის მიხედვითაც ავტომობილი უნდა აკმაყოფილებდეს ევრო 5-ის სტანდარტს და აღნიშნულ მოთხოვნასთან დაკავშირებით დამატებითი გამონაკლისი არ ვრცელდება. რას მოიტანს ეს შეზღუდავ ბაზრისთვის და მთელი ეკონომიკისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველა - მინუს საქართველო? აშშ-ს გეოპოლიტიკური ინტერესები კავკასიაში
ჯეი დი ვენსის ვიზიტის შემდეგ, საქართველო ერთადერთი ქვეყანაა რეგიონში, რომელიც ამერიკის სტრატეგიული პარტნიორი არ არის, არადა 2024 წლის ბოლომდე ის ერთადერთი სტრატეგიული პარტნიორი იყო ამერიკისა სამხრეთ კავკასიაში. ტრამპის ადმინისტრაციისთვის, რომელიც ტრანსატლანტიკურ პარტნიორობას სკეპტიციზმით უყურებს და ღიად აკრიტიკებს ევროკავშირს, სომხეთი და აზერბაიჯანი და იქ დაგეგმილი “ტრამპის მარშრუტი” მნიშვნელოვანია. ამას მოწმობს უმაღლესი დონის შეხვედრები ჯერ ვაშინგტონში, ახლა კი ვიცე-პრეზიდენტის ვიზიტი. რას გეგმავს ტრამპის ადმინისტრაცია ჩვენს მეზობელ ქვეყნებში და როგორ დარჩა ამ ყველაფრის მიღმა საქართველო? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia