რას წარმოადგენს ნუტრიციოლოგია თანამედროვე მსოფლიოში? - ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 15.02.2026
რას წარმოადგენს ნუტრიციოლოგია? - ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 15.02.2026
რატომ დატოვეს xAI დამფუძნებელმა წევრებმა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავრობის წარმომადგენლები ამ ეტაპზე რითეილ თუ ფარმაცევტული სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრით არიან დაკავებულები და ფასების შემსწავლელი დროებითი კომისიის ფარგლებში, მაღალი ფასების მიზეზებს იკვლევენ. ერთ-ერთ საკითხად განიხილება დიდი რაოდენობით ქსელური სუპერმარკეტებისა და აფთიაქების გახსნა, რომელსაც ცხადია კომპანიების მხრიდან დამატებითი ინვესტიციას საჭიროებს და ამის ასახვა საბოლოოდ სამომხმარებლო ფასებში ხდება. ვინ ქმნის კომერციული უძრავი ქონების ბაზარზე მოთხოვნას და როგორია მიწოდება? სტუმარი: რეზო მგალობლიშვილი - კომერციული უძრავი ქონების ლიცენზირებული სპეციალისტი, „თბილისის კომერციული სივრცე“, დამფუძნებელი #უძრავიქონებისპროსპექტი თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სავაჭრო ცენტრებში არსებული ვაკანტური ფართების რაოდენობა მცირდება, მოთხოვნის ზრდის ფონზე კი იჯარის ფასი მზარდია. „თიბისი კაპიტალის“ მიერ მომზადებული სექტორული მიმოხილვის მიხედვით, 2024 წელს თბილისის სავაჭრო ცენტრებში ფასი 7.4%-იან ზრდას აჩვენებდა, რაც კვ.მ-ზე ფასში გამოხატული 24.1 აშშ დოლარი იყო. რაც შეეხება ვაკანტური ფართების რაოდენობას, საანგარიშო პერიოდში კოეფიციენტის საშუალო მაჩვენებელი 4.7%-მდე იყო შემცირებული. რა ხდებოდა 2025 წელს ბაზარზე, რამდენად ინარჩუნებს კომერციული და საოფისე უძრავი ქონება მიმზიდველობას? სტუმარი: მარიამ ასათიანი - “რემაქს კაპიტალის” დამფუძნებელი #უძრავიქონებისპროსპექტი თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაზღვევის ლიცენზიას ფლობენ . 2025 წლის 9 თვის განმავლობაში მათ მიერ მოზიდულმა სადაზღვევო პრემიამ პირდაპირი დაზღვევის საქმიანობიდან 1 098 მილიონი ლარი შეადგინა. ამავე პერიოდის შედეგებით მზღვეველების სადაზღვევო მოგებამ 272 მილიონი ლარს, წმინდა მოგებამ კი 113 მილიონი ლარს მიაღწია. სადაზღვევო კომპანიების აქტივების ჯამური მოცულობა 1 696 მილიონ ლარს, ხოლო კაპიტალი 517 მილიონ ლარს გაუტოლდა. რაც შეეხება უშუალოდ ქონების დაზღვევის მაჩვენებლებს, გასული წლის 9 თვის განმავლობაში ქონების დაზღვევის სახეობაში მოზიდული პრემია და ბაზრის წილი კომპანიების მიხედვით სულ 128 მლნ. ლარი შეადგინა. ყველაზე დიდი წილი ალდაგს უჭირავს, რომელსაც თბს, ჯიპიაი, უნისონი, ირაო და ბაზარზე არსებული სხვა კომპანიები მოჰყვებიან. სტუმარი: კოკა მანჯგალაძე - ჯიპიაი ჰოლდინგის NLI ბაზარზე განვითარების დირექტორის მოადგილე #უძრავიქონებისპროსპექტი თათია ჩაფიჩაძე & გუგა კობახიძესთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტაივანი აშშ-ში ნახევარგამტარების წარმოების 40%-ის გადატანას არ დაუშვებს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოტოქსი და მასთან დაკავშირებული საფრთხეები ✔️როგორ დავიცვათ თავი ფალსიფიცირებული პრეპარატებისგან? ✔️უხარისხო ბოტულინოტოქსინის ინექციის გამოყენებას სიცოცხლისათვის საშიში გართულებები მოჰყვა. რა ინფორმაცია უნდა შეაგროვოს პაციენტმა პროცედურის დაწყებამდე? ✔️რამდენი ხანი შეიძლება გახსნილი პრეპარატის გამოყენება? ✔️რატომ ითხოვს საქართველოს ესთეტიკის საერთაშორისო ასოციაცია (GAIA) ახალი რეგულაციების შემოღებას? სტუმარი: ბაია კონდრატიევა - საქართველოს ესთეტიკის საერთაშორისო ასოციაციის (GAIA), თანადამფუძნებელი; ექიმ-კოსმეტოლოგი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახდენს თუ არა გავლენას ADHD (ყურადღების დეფიციტისა და ჰიპერაქტიურობის სინდრომი) ადამიანის ყოველდღიურობაზე, პროდუქტიულობასა და ემოციურ მდგომარეობაზე? ✔️როგორ ხდება ADHD-ს დიაგნოსტირება? ✔️რა სირთულეებს აწყდებიან არადიაგნოსტირებული ადამიანები? ✔️ADHD-ის მკურნალობისა და მართვის თანამედროვე მიდგომები; ✔️როგორ შეიძლება ADHD მართვა ისე, რომ ადამიანმა სრულფასოვანი ცხოვრებით იცხოვროს? სტუმარი: ანა მახარაშვილი - ფსიქოლოგი; ADHD Georgia, თანადამფუძნებელი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტექნოლოგიური სიახლეები #მედსკრიპტუმისგან - არსენ სებისკვერაძე „ციფრული მინიმალიზმის“ მოძრაობა
რას გულისხმობს ძილის ჰიგიენა და როგორ მოვიწესრიგოთ უძილობა? ✔️რამდენად საზიანოა ხშირი უძილობა? ✔️რას გულისხმობს ძილის ჰიგიენის მოწესრიგება? ✔️ჟურნალ”BRAIN” -ის კვლევა ამტკიცებს, რომ ძილის დარღვევამ შესაძლოა ალცჰაიმერის განვითარების რისკი გაზარდოს. როგორ მოვიწესრიგოთ უძილობა? სტუმარი: ნათია ოკუჯავა - სიმონ ხეჩინაშვილის საუნივერსიტეტო კლინიკის ეპილეფსიისა და ძილის დარღვევების ცენტრის ხელმძღვანელი, ნევროლოგი, პროფესორი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღევანდელი ეპილოგი მივუძღვნათ ერთ-ერთ მთავარ თემას საქართველოს ეკონომიკაში, რომელიც პროდუქციაზე ვეებერთელა მაღალ ფასებს უკავშირდება როგორც ადგილობრივზე ისე იმპორტულებზე და თქვენ წარმოიდგინეთ, ფასები ძალიან მაღალია ასევე სერვისებზე. დიახ, სერვისებზე რომელზეც ფასს ძირითადში სახელმწიფო აწესებს - მოდი გადავხედოთ, ვიდრე მთავრობა და ახლა უკვე პარლამენტი წუხან და შფოთავენ მაღალ ფასებზე და სუსი ფასის ზრდის მიზნით ცალკეულ ბიზნესებს და ინდუსტრიებს აქტიურად ეკონტაქტება, ეტყობა გამორჩათ ქართულ ოცნებაში მათივე მიღებული გადაწყვეტილებები, რომ სახელმწიფო სერვისები ბოლო რამდენიმე წელიწადია განუხრელად იზრდება, და სახელმწიფო ბიუჯეტი ფულით ივსება რომელიც ბოლო წლებში სისტემური კორუფციის და ასეულობით მილიონობით ლარის დატაცების ობიექტი იყო ბიძინა ივანიშვილის ხელდასხმული ჩინოვნიკების მხრიდან. მაშ ასე რომელი მოვიყვანოთ მაგალითად? მაგალითად ავიღოთ პირადობის მოწმობა: თუ 2022 წელს, პირადობის მოწმობა, რომელიც საქართველოს მოქალაქისათვის აუცილებელი დოკუმენტია, 30 ლარი ღირდა, დღეს, 2026 წელს, მისი ფასი 60 ლარია.პირადობის მოწმობის აღება მიმართვიდან 10 დღის ვადაში 30 ლარი ღირდა. 2025 წელს ფასი გაორმაგდა და ახლა 60 ლარი ღირს. იმ შემთხვევაში, თუკი დაჩქარებულად გსურთ პირადობის მოწმობის მიღება, ფასები ასეთია: მე-5 სამუშაო დღეს – 80 ლარი; მე-3 სამუშაო დღეს – 100 ლარი; მე-2 სამუშაო დღეს – 120 ლარი; იმავე დღეს – 150 ლარი. 100 ლარიდან 150 ლარამდე გაიზარდა ბიომეტრიული პასპორტის საფასური სრულწლოვანი პირისთვის. ეს იმ შემთხვევაში, თუკი მე-10 სამუშაო დღეს აიღებთ. დოკუმენტის დამზადების ვადის დაჩქარების შემთხვევაში მომსახურების საფასური ასეთია: მე-5 სამუშაო დღეს – 180 ლარი, მე-3 სამუშაო დღეს – 225 ლარი, 24 საათში- 300 ლარი, ხოლო იმავე დღეს 350 ლარი. სხვაც გაინტერესებთ? - გაძვირდა ქონების რეგისტრაცია. გაძვირდა ქონების იპოთეკით დატვირთვა. გაძვირდა ბიზნესის რეგისტრაცია. გაძვირდა ავტომობილის რეგისტრაცია.2022 წელს იპოთეკის მოწმობის გაცემა, მასში ცვლილება, ან ნებისმიერი სამართლებრივი ხასიათის შენიშვნის რეგისტრაცია 3 სამუშაო დღეში 75 ლარი ღირდა. 2026 წლის მონაცემებით, 4 სამუშაო დღეში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Apple-ის საოპერაციო სისტემის App Store-ში აპლიკაციების ნაწილი ფასიანია და მათი გადმოწერის ღირებულება, ძირითადად, 99 ცენტიდან 20-30 დოლარამდე მერყეობს. თუმცა შეხვდებით აპლიკაციებსაც, რომელთა ფასიც ინდუსტრიის ყველა სტანდარტს ასწრებს და რამდენიმე ასეულ დოლარს აღწევს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიბლიოთეკები, რომლებიც ნამდვილად არ არის მხოლოდ წიგნსაცავი არ არის, ისინი მრავალსაუკუნოვან კულტურულ მეხსიერებასა და ისტორიას ინახავენ. მსოფლიოს გარშემო ბიბლიოთეკები მილიონობით გამოცემას, უნიკალურ ხელნაწერებსა და დოკუმენტების არქივებს ინახავენ. წარმოგიდგენთ მსოფლიოს ყველაზე მასშტაბურ ბიბლიოთეკებს, რომლებიც მილიონობით ნივთისგან შემდგარ კოლექციებს აერთიანებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია "ფლექსმედიაზე" გიყვებით. ეს არის სარეკლამო კომპანია, რომელიც ბაზარზე 2012 წლიდან ოპერირებს. ერთი საბეჭდი დანადგარით, შესაბამისად ერთი სერვისისით დაწყებული ბიზნესი დღეს 25-მდე თანამედროვე დანადგარს და მომსახურების სრულ სპექტრს აერთიანებს. სავიზიტო ბარათების, ფლაერების, სარეკლამო ბუკლეტების, ბანერების ბეჭდვა, სტუდიური დეკორაციები - ამ ყველაფერს "ფლექსმედია" საკუთარ საწარმოში ქმნის. კომპანია თავადვე უზრუნველყოფს ნედლეულის შემოტანა, რაც იმას ნიშნავს, რომ წარმოება უწყვეტია და მასშტაბები საკმაოდ დიდი. 'ფლექსმედია" საქართველოში არსებულ თითქმის ყველა ბიზნესთან თანამშრომლობს და მეტიც, კომპანია საერთაშორისო ბრენდებსაც ემსახურება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკრაინაში გაჩაღებული ომიდან თითქმის ოთხი წლის თავზე, ევროპამ ამბიციური მიზანი დაისახა და რუსული გაზის იმპორტის შეწყვეტა სურს. ეს არა მხოლოდ რუსულ ენერგიაზე და მასზე დამოკიდებულებაზე უარის თქმაა, არამედ გეოპოლიტიკური განაცხადიც, რადგან კრემლი წლების განმავლობაში რუსულ გაზს შანტაჟისთვის იყენებდა. ევროკავშირს, რომელიც უკრაინის ომამდე რუსეთთან ახალ გაზსადენებსაც კი აშენებდა, ახლა რუსულ გაზზე უარის თქმა უწევს. რამდენად შესაძლებელია რუსეთის ჩანაცვლება და ბუნებრივი აირის რა ალტერნატივები აქვს ევროპის კონტინენტს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კიდევ ერთი ამბავი დეველოპერებისგან, და საქართველოს გამორჩეული პროექტისგან, სადაც საპროექტო არეალის და ურბანული დაგეგმარების კონცეფციაზე ბრიტანული კომპანია ARUP მუშაობს. ამ კომპანიასთან თანამშრომლობას ხელი ჯერ კიდევ გასულ წელს მოეწერა და არჩევანში ამ მხრივ "ამბასადორი აილენდ ბათუმის" გუნდს პროფესიონალებზე ამჯერადაც პრიორიტეტში ჰქონდათ. კომპანია Arupერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი და პრესტიჟული ბრიტანული მულტინაციონალური კომპანიაა, რომელიც სპეციალიზებულია დიზაინის, დაგეგმარების, საინჟინრო კონსულტაციისა და არქიტექტურის მიმართულებით. 1946 წელს დაარსებული კომპანიის ამბები ჩვენს ეთერებშიც არაერთხელ გაგვიზიარებია და მათ შორის პორტფელზე, რომელსაც 90 ზე მეტი ოფისით მსოფლიოს 35 ზე მეტ ქვეყანაში 18 000 ზე მეტი დასაქმებული ქმნის. ამ კომპანიის სახელს უკავშირდება ისეთი ისტორიული მნიშვნელობის ნაგებობები, როგორიცაა: სიდნეის ოპერის თეატრი, პომპიდუს ცენტრი პარიზში და სხვა არაერთთან ერთად Marina Bay Sands სინგაპურში. საინტერესოა თავად კომპანიის სტრუქტურაც, რომელიც სააქციო საზოგადოებაა და ის ეკუთვნის საკუთარ თანამშრომლებს (Trust-ის მოდელი), რაც მათ საშუალებას აძლევს პრიორიტეტი მიანიჭონ ხარისხს და სოციალურ პასუხისმგებლობას და არა მხოლოდ მოგებას. რას გეგმავს ეს ჯგუფი "ამბასადორი აილენდ ბათუმში" და როგორია მათი ხედვა ამ პროექტთან დაკავშირებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უფრო ახლოს გაგაცნოთ გამოცდილი ამერიკელი მენეჯერი რომელიც აგერ 6 წელიწადი სრულდება რაც საქართველოს ერთერთ წამყვან კომპანიას უძღვება როგორ იქცა ავტობანზე გაჩერება სრულფასოვან დასვენებად და რა ახალ სტანდარტს ამკვიდრებს გალფი ქართულ ბაზარზე -ამის გასარკვევად BMG-ის გადამღები ჯგუფი გორის მაგისტრალზე, კომპანიის ფლაგმანურ სადგურს ესტუმრა. ადგილზე გალფის გენერალური დირექტორი, ქრეიგ სთივენ კრამერი იმყოფებოდა, რომელმაც ჩვენს რეპორტიორს, ლიკა მეგუთნიშვილს, თანამედროვე სერვის-ჰაბის კონცეფცია პირადად გააცნო. უფრო კონკრეტულად, რას სთავაზობს გალფი მომხმარებელს გორის მონაკვეთზე და ამის მიღმა, რა შედგებით დახურა, გასული ფინანსური წელი კომპანიამ. სტუმარი: ➡️ქრეიგ სთივენ კრამერი - "გალფის" გენერალური დირექტორი ინტერვიუერები: ➡️გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; ➡️ლიკა მეგუთნიშვილი - BMG-ს რეპორტიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2-დან 5 თებერვლის ჩათვლით, კატარის დედაქალაქმა თხევადი ბუნებრივი აირის 21-ე საერთაშორისო კონფერენციას, LNG2026-ს უმასპინძლა. დოჰაში გამართულ ღონისძიებაზე ენერგეტიკული სექტორის ლიდერები შეიკრიბნენ და ინდუსტრიის მთავარ გამოწვევებზე იმსჯელეს. რა საკითხები განიხილეს ოთხდღიან ფორუმზე მსოფლიოს წამყვანი კომპანიების ხელმძღვანელებმა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კრიპტოინინდუსტრიის ასეთი რყევა ბაზრებს დიდი ხანია არ ახსოვთ და ბიზნესში ჩართულები ამ ყველაფერს კონკრეტული გადაწყვეტილებებითა და გარემოებებით ხსნიან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia