#საქმიანიდილა - 20 მარტი - პროლოგი
საგადასახადო დავები - რამდენად ეფექტიანად მუშაობს ფინანსთა სამინისტროს/შემოსავლების სამსახურის დავების საბჭოები?
46 ნახვა მარტი 19, 2025
ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭოსთან დაკავშირებით ბიზნესს შენიშვნები რჩება. ბოლო პერიოდში დავების საბჭოში ბიზნესის მიერ შეტანილი საჩივრების განხილვის ვადები დაჩქარდა, თუმცა კერძო სექტორში აცხადებენ, რომ გამოწვევად რჩება საბჭოს მიერ გამოტანილი გადაწყვეტილებების აღსრულების გაჭიანურებული ვადები. ხშირად ბიზნესი შესაბამისი გადაწყვეტილებების აღსრულებას ერთი წელიც ელოდება. მაყურებელს შევახსენებ, რომ საგადასახადო დავების განხილვის საბჭო ფინანსთა სამინისტროსთან არსებული ორგანოა, რომელსაც გადასახადის გადამხდელი მიმართავს მაშინ, როდესაც შემოსავლების სამსახურმა მას დააკისრა გარკვეული საგადასახადო თუ საბაჟო გადასახადი, თუმცა სუბიექტი მას არ ეთანხმება და ამ გადაწყვეტილებას ასაჩივრებს ჯერ შემოსავლების სამსახურშივე, შემდეგ კი ფინანსთა სამინისტროსთან არსებულ ორგანოში. ფინანსთა მინისტრის მოადგილე აცხადებს, რომ საგადასახადო დავების განხილვის საბჭოს ეფექტიანობა გაიზარდა. დავების განხილვის ვადები შემცირდა, ხოლო გადაწყვეტილებების ხარისხი მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. რაც შეეხება საკითხს, იგეგმება თუ არა ფინანსთა სამინისტროს დავების განხილვის საბჭოს დამოუკიდებელ სტრუქტურად ჩამოყალიბება, როგორც ამას რეფორმის ფარგლებში განსახილველი ერთ-ერთი ვარიანტი ითვალისწინებდა, გიორგი კაკაურიძე განმარტავს, რომ ეს საკითხი დღის წესრიგში აღარ დგას. რა ტიპის გამოწვევებს აწყდებიან აუდიტორული კომპანიები საგადასახადო დავების წარმოებისას? სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - Kreston Georgia-ს მმართველი პარტნიორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სადაზღვევო სექტორის 2024/2025
სადაზღვევო ინდუსტრია ნელი ტემპით, თუმცა იზრდება. სექტორის მარეგულირებელს სადაზღვევო კომპანიების 2024 წლის ფინანსური მაჩვენებლები ჯერ არ გამოუქვეყნებია, თუმცა დაზღვევის ზედამხედველობის სამსახურის წინასწარი მონაცემებით, დაზღვევის სექტორის შემოსავალი 2024 წელს 1 მილიარდ 260 მილიონ ლარამდე გაიზარდა, რაც 2023 წლის მაჩვენებელს 200 მილიონით აღემატება. სტუმარი: ლაშა ნიკოლაძე - დაზღვევის კავშირის აღმასრულებელი მდივანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
m² -ის ინოვაციური უბანი "m³ საბურთალო" - რას წარმოადგენს პროექტი?
36 ნახვა მარტი 19, 2025
m²-ის ინოვაციური უბანი - m³ საბურთალო, სადაც კომერციული ფართის შეძენა 15%-მდე ფასდაკლებით არის შესაძლებელი. კომპანიაში ამბობენ რომ ემ კუბში კომერციული ფართის შეძენა ურისკო გადაწყვეტილებაა, რატომ არის ურისკო და სად შეძლებთ დაინტერესებული ადამიანები ფართების შეძენას? სტუმარი: მარიტა კიკნაძე - m², გაყიდვების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
13:58
საერთაშორისო განათლების გამოფენა 24 მარტს - რას გეგმავს ორგანიზატორი “ი ელ ელ”-ი?
26 ნახვა მარტი 19, 2025
24 მარტს, ჰოლიდეი ინ თბილისში 12 საათზე საერთაშორისო განათლების გამოფენა ‘ სწავლა საზღვარგარეთ ტოპ უნივერსიტეტებში, კოლეჯებში და საზაფხულო სკოლებში’ საგანმანათლებლო სააგენტო ი ელ ელ-ის ორგანიზებით იმართება. გამოფენაზე მონაწილეობა სასურველია მიიღოს ყველა დაინტერესებულმა პირმა ვინც აპირებს საზღვარგარეთ სწავლის გაგრძელებას, რადგან გამოფენაზე ამერიკული, ბრიტანული და ევროპული უნივერსიტეტების კოლეჯების და საზაფხულო სკოლების წარმომადგენლებისგან ყველა საჭირო ინფორმაციას მიიღებენ სასწავლო პროგრამებზე, მიღების პირობებზე, ნაწილობრივი დაფინანსების შესაძლებლობებზე, ყველაფერ დანარჩენზე, რაც ქვეყნის ფარგლებში გარეთ სწავლას თან ახლავს. სტუმარი: მერაბ გაბუნია - საგანმანათლებლო სააგენტო ი ელ ელ-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ შეიქმნა AmEx-ი?
40 ნახვა მარტი 19, 2025
ზუსტად 175 წლის წინ, ერთ-ერთი უძველესი ამერიკული ბიზნესი AMerican express შეიქმნა, რომელიც 2011 წლიდან, დღემდე შემოსავლების ზრდას ადასტურებს. რიცხვებში გამოხატული წარმატების უკან დიდი ისტორიაა, რომელიც სამი ბიზნესმენის სახელს უკავშირდება. ამერიკან ექსპრესამდე მათი იდეა სატრანსპორტო კომპანიის შექმნას გულისხმობდა, რომელიც საპორტო ქალაქებიდან საქონლის გადაზიდვას უზრუნველყოფდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისის პარტნიორი - რესტორანი “დაფნა”
28 ნახვა მარტი 19, 2025
თიბისი ბიზნესისთვის რუბრიკის ფარგლებში უნდა გაგაცნოთ, მინიმალისტურ კონცეფციაზე დაფუძნებული კაფე - სახელწოდებით დაფნა, სადაც არატრადიციულ გარემოში ქართული სამზარეულოა მოქცეული. დაფნას ამბავი 2017 წლიდან იწყება და დღემდე ძველ თბილისში, გამორჩეულ თავშეყრის ადგილად რჩება. სწორედ ამ იდეას გაჰყვნენ და მივიდნენ ბათუმამდე, სადაც სულ ახლახან გაიხსნა დაფნას კიდევ ერთი კაფე. ზღვისპირა ქალაქშიც მთავარი ამოსავალი წერტილი ისტორიული წარსულის მქონე შენობა იყო და საბოლოოდ, მემედ აბაშიძის ქუჩაზე ცნობილი ბათუმელი ექიმის, პლატონ გიგინეიშვილის სახლს მიაგნეს, როგორ და რატომ იქცა დაფნა გამორჩეულ ადგილად და რა ეტაპზე ჩაერთო თიბისი დაფნას ბიზნეს განვითარების პროცესში. სტუმარი: ნიკოლოზ მამეიშვილი - რესტორანი "დაფნა", თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ გამოითვლება საშუალო ხელფასი საქართველოში?
30 ნახვა მარტი 19, 2025
საქსტატმა 2024 წლის მეოთხე კვარტლის მონაცემების მიხედვით, საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასის მონაცემები გამოაქვეყნა, რომელმაც 2 217 ლარი შეადგინა. რაც შეეხება სექტორების მიხედვით საშუალო ხელფასებს, მათ შორის პირველ ადგილს ინფორმაციისა და კომუნიკაციის სექტორი იკავებს, რომელიც IT სფეროსაც აერთიანებს. როგორ ითვლის საქსტატი საშუალო ხელფასის მონაცემებს და მათ შორის მედიანურ ხელფასს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მდგრადი დაფინანსების ახალი გზამკვლევი
დღევანდელ მსოფლიოში განსაკუთრებულ აქტუალურობას იძენს ფინანსური სისტემის მიერ გარემოსდაცვითი და სოციალური პასუხისმგებლობის საკითხების გათვალისწინება, როგორც მდგრადი განვითარების ერთ-ერთი ხელშემწყობი ფაქტორი. საქართველოს ეროვნული ბანკი მხარს უჭერს ქვეყნის მდგრად განვითარებაში ფინანსური სექტორის როლის გაძლიერებას და ამ მიზნით მწვანე, სოციალური და მდგრადი დაფინანსების ჩარჩოს ავითარებს. აღნიშნული ჩარჩო გულისხმობს ფინანსური სექტორის და კაპიტალის ბაზრის მონაწილეების მიერ სოციალური და გარემოსდაცვითი საკითხების გათვალისწინებას და მათთან დაკავშირებული რისკების მართვას, რაც მნიშვნელოვანია როგორც ფინანსური სტაბილურობისთვის, ასევე ეკონომიკის მდგრადი განვითარებისთვის. რას წარმოადგენს მდგრადი დაფინანსების გზამკვლევი? სტუმრები: ლევან გოგოლაძე - საქართველოს საბანკო ასოციაციის ESG კოორდინატორი; დავით უტიაშვილი - საქართველოს ეროვნული ბანკის ფინანსური სტაბილურობის დეპარტამენტის უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BAG-ის ვიზიტი Nexia Georgia-ში - რა შედეგები&გეგმები აქვს BAG-ის წევრს?
საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია მიმდინარე კვირასაც ესტუმრა წევრ კომპანიას, მასპინძელი ამჯერად აუდიტორული და საკონსულტაციო კომპანია "ნექსია ჯორჯია" იყო, რომელიც BAG-ის წევრ კომპანიებს შორის უკვე ხუთი წელია ერთიანდება. ბიზნეს ასოციაციის წარმომადგენლები "ნექსია ჯორჯიას" ოფისში მიმდინარე სამუშაო პროცესსა და აქტიურ პროექტებთან ერთად, იმ შედეგებსაც გაეცნენ, რომელიც ათწლეულის განმავლობაში კომპანიის ანგარიშზე დაგროვდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
RMG-ის საწარმოო ტერიტორიაზე სეისმოუსაფრთხოების მონიტორინგი ჩატარდა
სამთო მომპოვებელი კომპანია არემჯის ტერიტორიაზე "მოძრაობა კულტურული მემკვიდრეობისთვის" აქტივისტებმა, სამთო ინსტიტუტისა და არემჯის გარემოს დაცვის დეპარტამენტის წარმომადგენლებთან ერთად სეისმოუსაფრთხოების მონიტორინგი ჩაატარეს, რომლის ფარგლებშიც პროექტი მუშევანი 2-ის მიმდებარე ტერიტორიაზე, სოფელ მუშევანში არსებულ კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლებთან სეისმოგრაფები დაყენდა, საწარმოს ტერიტორიაზე კი კარიერის აფეთქების სამუშაოები ჩატარდა. მონიტორინგმა აჩვენა, რომ კომპანიის მიერ განხორციელებული საქმიანობა სოფელ მუშევანში არსებულ კულტურულ ძეგლებს საფრთხეს არ უქმნის #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
NATO, რუსეთი, უკრაინა - რა ზომისაა თითოეულის არმია?
48 ნახვა მარტი 19, 2025
მას შემდეგ, რაც გააქტიურდა დისკუსია იმის შესახებ, რომ შესაძლოა, ნატო ამერიკამ დატოვოს, დავინტერესდით, არსებული მონაცემებით და გადავხედეთ რიცხვებს, რა რაოდენობის სამხედრო პერსონალი ერთიანდება ამჟამად ნატოში, როგორ დაკორექტირდება მათი რაოდენობა თუ ალიანსს შეერთებული შტატები გამოეთიშება და ასევე როგორ შეიცვლება სტატუს კვო, თუ ნატოში, ამერიკაც დარჩება და პარალელურად მასში უკრაინა გაწევრიანდება. მიღმა ამისა, რუსეთის არმიაში გაერთიანებული აქტიური სამხედრო მოსამსახურეების რაოდენობაც დავითვალეთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia