"თბილისი ჰილსი" - ქალაქში ცხოვრების ახალი მნიშვნელობა ➡️ ინტერვიუ: მარიამ ხარატი - "თბილისი ჰილსი", მარკეტინგის განყოფილების ხელმძღვანელი ➡️ ინტერვიუერი: ნინი ლონგურაშვილი - “საქმიანი დილა” - ავტორი&წამყვანი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას გვიყვება დრო... საქართველოს დამოუკიდებლობა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
26 მაისი - საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე - რა იგეგმება დღეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს დისტრიბუტორთა ბიზნეს ასოციაცია ცხრა წლის გახდა. იუბილის აღსანიშნად, ასოციაციამ წევრი კომპანიები და პარტნიორები შეკრიბა, სადაც განვლილი წლები შეაჯამეს და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს. რა მნიშვნელობა აქვს, მსგავსი ასოციაციის ქართულ ბაზარზე არსებობას და როგორ გამოიყურება მათი სამოქმედო გეგმები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წიგნების მაღაზიათა ქსელი ბიბლუსი 17 წლის გახდა. საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით კომპანიამ სიმბოლური ღონისძიება გამართა, რომლის ფარგლებშიც ბლოგერები და კომპანიის თანამშრომლები დააჯილდოვეს. ბლოგერების დაჯილდოვებას წინ უძღოდა კონკურსი, რომლის ფარგლებშიც მათ რეკომენდაცია მათთვის საყვარელი სამი წიგნისთვის უნდა გაეწიათ. კონკურსის შედეგად გამოვლინდა ორი გამარჯვებული, მათ 2000-ლარიანი სასაჩუქრე ვაუჩერი გადაეცათ, რომლის ფარგლებშიც "ბიბლუსი" სრულფასოვან ბიბლიოთეკებს მოუწყობს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საერთაშორისოდ აღიარებულმა “ესექსის” უნივერსიტეტმა პირველად საქართველოს საგანმანათლებლო დაწესებულებასთან თანამშრომლობა დაიწყო და ბრიტანულ უნივერსიტეტთან დაპარტნიორდა. აღნიშნული პარტნიორობა “მეწარმეობისა და ინოვაციის” 3-წლიან საბაკალავრო პროგრამაზე გავრცელდება და სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ “ესექსის დიპლომით” გამყარებული ბრიტანული განათლება, გაცილებით მარტივად და ამავე დროს შეღავათიან ფასად მიიღონ. რა შესაძლებლობას აძლევს ქართველ და არა მხოლოდ ქართველ სტუდენტებს “ესექსისა” და “ბრიტანული უნივერსიტეტის” დაპარტნიორება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 26 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Radar-ის გუნდისთვის SelectUSA Summit 2025 იყო არა მხოლოდ ინვესტორული პლატფორმა, არამედ მძლავრი სივრცე გლობალური პარტნიორობების დასაწყებად! – ასე აფასებს კომპანია აღმასრულებელი დირექტორის – მაია მახათაძის მონაწილეობას სამიტზე. გამოყოფილია სამი მნიშვნელოვანი ღირებულებაც: უშუალო წვდომა უნიკალურ გამოცდილებასთან; თანამშრომლობის პლატფორმა ინოვატორებსა და სტარტაპებს შორის და ბაზრის განვითარების შესაძლებლობა. რა შედეგებით დაბრუნდა მაია მახათაძე საქართველოში? სტუმარი: მაია მახათაძე - ციფრული პლატფორმა რადარის დამფუძნებელი და გენერალური დირექტორი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტუდია "მონიტორის" ხელმძღვანელმა ნინო ზურიაშვილმა ორი დღის წინ თქვა, რომ „უცხოეთის აგენტების რეგისტრაციის აქტის“ [FARA] შესაბამისად, რომელიც "ქართული ოცნების" პარლამენტმა რამდენიმე თვის წინ მიიღო არ დარეგისტრირდებიან. როგორც ჟურნალისტებს ზურიაშვილმა ანტიკორუფციული ბიუროს ხელმძღვანელთან, რაჟდენ კუპრაშვილთან შეხვედრის შემდეგ უთხრა, იმის გასაგებად შეეხებათ თუ არა მედიას FARA ამისთვის ჯერ ბიუროს უნდა მიმართონ. მისივე თქმით, ბიუროსგან ვერ მიიღო მკაფიო პასუხი, გავრცელდება თუ არა ეს კანონი ჟურნალისტებზე. რა კითხვები დარჩა, როგორ აპირებს მოქმედებას? სტუმარი: ნინო ზურიაშვილი - სტუდია "მონიტორის" ხელმძღვანელი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ "უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ" კანონი, იგივე "ოცნების FARA", საკონსტიტუციო სასამართლოში გაასაჩივრა. ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა, ნონა ქურდოვანიძემ გუშინ გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, რომ ისინი ითხოვენ როგორც კანონის ცალკეული მუხლების არაკონსტიტუციურად ცნობას, ასევე მისი მოქმედების შეჩერებას. როგორ საია განმარტავს, მიუხედავად იმისა, რომ "ოცნება" მუდმივად საუბრობს კანონის ამერიკულ კანონთან მსგავსებაზე, მისი პირდაპირი თარგმანი არ ნიშნავს, რომ ის ანალოგიურად გამოიყენება სხვა სამართლებრივ სივრცესა და პოლიტიკურ კონტექსტში. სტუმარი: გიორგი გოცირიძე - საია-ს საკონსტიტუციო სამართალწარმოების გუნდის ხელმძღვანელი; #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო რამდენიმე წელია, ლოგისტიკა საქართველოში განსაკუთრებით ხშირად ხდება განხილვის თემა. გლობალურ დონეზე განვითარებულმა მოვლენებმა — ომმა უკრაინაში და რუსეთზე დაწესებულმა სანქციებმა — მნიშვნელოვნად შეცვალა ტვირთების მოძრაობის გეოგრაფია. ამ პროცესის ფონზე, გაიზარდა ინტერესი ე.წ. შუა დერეფნის მიმართ, რომელიც აზიას ევროპასთან საქართველოს გავლით აკავშირებს.2022 წელს, მას შემდეგ რაც რუსეთის ფედერაციაზე ეკონომიკური სანქციები დაწესდა, დასავლურმა და აზიურმა კომპანიებმა დაიწყეს ახალი, ნაკლებად პოლიტიკურად რისკიანი ლოგისტიკური მარშრუტების ძიება. ერთ-ერთ ალტერნატივად სწორედ შუა დერეფანი მიიჩნიეს, რომელიც ჩინეთიდან ცენტრალური აზიის, კასპიის ზღვის, სამხრეთ კავკასიისა და შავი ზღვის გავლით ევროპამდე მიდის. შედეგად, 2022 წელს, შუა დერეფნის მეშვეობით გადაზიდული ტვირთების მოცულობა 1.5 მილიონ ტონას მიაღწია, რაც წინა წელთან შედარებით 2.5-ჯერ მეტი იყო. 2023 წელს ეს მაჩვენებელი 2.8 მილიონ ტონამდე გაიზარდა, რაც 86%-იანი ზრდაა. შუა დერეფანი ახალი იდეა არ არის, თუმცა ბოლო წლებში გეოპოლიტიკურმა ცვლილებებმა მისი აქტუალობა გაზარდა. ამ მარშრუტის მთავარი უპირატესობაა ის არის, რომ იგი არ გადის რუსეთის ტერიტორიაზე და ამავდროულად დროში მნიშვნელოვნად აღემატება საზღვაო მარშრუტებს. მარშრუტის განვითარების პარალელურად, ჩინეთიდან ევროპამდე ტვირთის ტრანზიტის დრო შემცირდა 38-53 დღიდან 18-23 დღემდე და ამ დროის 14-18 დღემდე შემცირება იყო დაგეგმილი.„შუა დერეფანში“ ტვირთბრუნვა გაიზარდა. ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის ასოციაციის მონაცემებით, 2024 წელს ე.წ „შუა დერეფნით“ 56.5 ათასი TEU კონტეინერი გადაიზიდა, 2023 წლის ამავე პერიოდში ეს მაჩვენებელი 20.5 ათასი ერთეული იყო. სტუმრები: მარიამ ქოიავა - SavvY-ის მმართველი პარტნიორი; ჯემალ ინაიშვილი - Tbilisi Dry Port-ის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BMG წარმოგიდგენთ #BMGDRIVE-ს:
ესპანურ-ქართულმა ბიზნეს ალიანსმა (SGBA) მადრიდში ბიზნესის განვითარების გრძელვადიანი ხედვის პრეზენტაცია გამართა, რომელსაც მეწარმეები და ბიზნესით დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ. ღონისძიებაზე ალიანსმა ხაზი გაუსვა სხვადასხვა რეგიონებისა და ქვეყნების გაერთიანებისა და უძველესი სავაჭრო გზების მნიშვნელობას მომავალი ბაზრების განვითარებისთვის. ასევე, განმარტა, როგორ თამაშობს ამ პროცესში ესპანეთი და საქართველო ხიდის როლს. სტუმარი: ვასილ ბაბლუანი - ესპანურ-ქართული ბიზნეს ალიანსის დამფუძნებელი და პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორია ფეხსაცმლის წარმოებისა და ვაჭრობის მონაცემები? - საქართველო&მსოფლიო #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კარგ ფეხსაცმელს რომ ადამიანის ყოველდღიურობაში დიდი მნიშვნელობა აქვს ამაზე ვთანხმდებით და ისიც ვიცით, თუ განვითარების რა პოტენციალი აქვს ამ ინდუსტრიას. ქართულ ბრენდზე “ხუხუაზე” უნდა მოგიყვეთ, რომელიც ქალებისთვის განსხვავებულ, ხარისხიან, ფერად, ფეხსაცმელს ქმნის. ხუხუას დამფუძნებელი გვიყვება, რომ ინსპირაცია საქართველოს კუთხეებიდან, განსაკუთრებით კი აფხაზეთიდან გაჩნდა. მოკლედ, როგორც ამბობენ, ეს არის ფეხსაცმელი, რომელიც შეუმჩნეველი არ დარჩება. ზაზა ხუხუა - HUHUA shoes-ის დამფუძნებელი; სტუმარი: ნათია ლატარია - HUHUA shoes, ბიზნესის განვითარების დირექტორი მარიამ იზორია - #მხოლოდქართული, ავტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯივიპის საერთაშორისო წარმატება - სულ ცოტა ხნის წინ ის, წყალმომარაგებისა და წყალარინების სფეროში წარმატებული და ინოვაციური კომუნალური კომპანიების გლობალური კავშირის Leading Utilities of the World-ს წევრი გახდა. კომპანიამ ეს სტატუსი 12-14 მაისს, პარიზში გამართულ გლობალურ წყლის სამიტზე მიიღო. რა მიღწეულ შედეგებს უკავშირდება ლუოვის წევრის ტიტულის მოპოვება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ავერსის" გათამაშების მორიგი გამარჯვებულების პარიზული თავგადასავალი იწყება
107 წლის წინ, სწორედ დღევანდელ დღეს ქართული კლუბის სცენაზე პირველი ქართული ოპერის "ქრისტინეს" პრემიერა გაიმართა. ოპერის ავტორი რევაზ გოგნიაშვილი იყო, პარიზიდან ახალდაბრუნებული ქართველი კომპოზიტორი, რომელსაც ეგნატე ნინოშვილის მოთხრობის მიხედვით ოპერის შექმნა, რეჟისორმა ალექსანდრე წუწუნავამ შესთავაზა. პირველი ქართული ოპერის რეჟისორი კონსტანტინე ანდრონიკაშვილი იყო, მთავარი როლების შემსრულებლები კი ვანო სარაჯიშვილი და ოლღა კალანდაძე. როგორ შეიქმნა "ქრისტინე" და რა კვალი დატოვა მან, ქართული კულტურისა და ხელოვნების განვითარების ისტორიაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტრამპმა მძახალი საფრანგეთში ელჩად დანიშნა - ვინ არის ჩარლზ კუშნერი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კალიფორნიის შტატის ქალაქ ლოს-გატოში სწრაფი კვების რესტორანი - "ბურგერ ბოტსი" გაიხსნა, სადაც ბურგერებს, დაახლოებით, 27 წამში, ორი რობოტი ამზადებს. ისინი შეკვეთას ქიუარ კოდის საშუალებით იღებენ, შემდეგ კი ყველა კერძს უშეცდომოდ, სიზუსტით აკეთებენ. რესტორნის მთავარი უპირატესობა მომსახურების დრო გახდა, სწორედ ამიტომ, აპრილში გახსნის ობიექტს სტუმრების რაოდენობა ყოველდღიურად ეზრდება. როგორ გამოიყურება რობოტიზებული რესტორანი, ვინ და რა მიზნით შექმნა ის და რა გამოარჩევს მას სხვა სწრაფი კვების რესტორნებისგან? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის Google I/O კონფერენციამ ტექნოლოგიური ინდუსტრიის ყურადღება მიიქცია, რადგან ამერიკულმა Google-მა საზოგადოებას ახალი პროდუქტები და სერვისები წარუდგინა. ღონისძიების ცენტრში ხელოვნური ინტელექტი - Gemini და Android-ეკოსისტემის განახლება იყო, რაც ყველასათვის მოსალოდნელი იყო. კონფერენციის მთავარი მოვლენა ახალი თაობის Gemini-ის პრეზენტაცია იყო. ეს მოწინავე ხელოვნური ინტელექტის მოდელი Google-ის მთელ ეკოსისტემაში ინტეგრირდება, მათ შორის Android Auto, Google TV, Wear OS და ახალ Android XR პლატფორმებში. ამასთან, Gemini Live ფუნქცია მომხმარებლებს რეალურ დროში თარგმნის, კამერის მონაცემების გაზიარებისა და ეკრანის სტრიმინგის ახალ შესაძლებლობებს მისცემს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
HBO ჰარი პოტერის მაგიურ სამყაროს ტელეეკრანებზე აბრუნებს. ახალი ადაპტაციის გადასაღებად კი Warner Bros. ახალ, მთლიანად ფუნქციურ მინი ქალაქს ჰერტფორდშირში მოქმედ სტუდია Leavesden Studios-ში ააშენებს და ამისთვის 1 მილიარდ გირვანქა სტერლინგს გადაიხდის - ამის შესახებ უცხოური მედია წერს. ახალი გადასაღები მოედანი "ჰარი პოტერის" ახალი სერიალის რამდენიმე სეზონის გადასაღებად გამოიყენება. სტუდიაში როგორც ახალი გზები, ასევე მრავალსართულიანი შენობები და საპარკინგე სივრცეები მოეწყო.გავრცელებული ინფორმაციით, Warner Bros. სერიალის მცირეწლოვანი მსახიობებისთვის გადასაღებ მოედანზე სასკოლო დაწესებულებასაც გახსნის, სხვადასხვა სცენაში მონაწილე ცხოველებისთვის კი ვეტერინარული სივრცეც მოეწყობა. The Sun-თან საუბარში ანონიმურმა წყარომ აღნიშნა, რომ მოეწყობა "პატარა მეტროპოლისი, რომელიც არა მხოლოდ შოუსთვის იქნება ფონი, არამედ მსახიობებისა და გუნდისთვის საჭირო დაწესებულებებსაც მოიცავს". #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უსაფრთხო ქუჩები ქვეითებისთვის #უსაფრთხო ქუჩები ველომომხმარებლებისთვის - ამ გზავნილებით 12-18 მაისს გაეროს მერვე გლობალური საგზაო უსაფრთხოების კვირეული გაიმართა. კვირეულის მიზანი მულტისექტორული თანამშრომლობით ინკლუზიური, უსაფრთხო და ეკოლოგიურად სუფთა ქალაქის განვითარების ხელშეწყობა იყო. ღონისძიება „თეგეტა მოტორსისა“ და „ვოლვო ქარს საქართველოს“ მხარდაჭერით მოეწყო, რომლის პარტნიორი საქართველოში გაეროს მუდმივი წარმომადგენლობა იყო. სტუმარი: დავით მესხიშვილი - საქართველოს ტრანსპორტისა და გზების ასოციაციის თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს რიტეილ ასოციაციასა და საკონსულტაციო და აუდიტორული კომპანია Loialte-ს შორის თანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმის მიზანია ერთობლივი ძალებით ხელი შეეწყოს სექტორის გამჭვირვალობას, პროფესიულ განვითარებასა და ფინანსური სტანდარტების გაუმჯობესებას. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ თანამშრომლობა მოიცავს საერთო პროექტებს, ცოდნის გაზიარებასა და კვლევების განხორციელებას. სტუმრები: სოფიო ქაშაკაშვილი - რითეილ ასოციაციის ხელმძღვანელი; გიგა ფაიქიძე - Loialté-ს თანადამფუძნებელი და გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბრენდი-საქართველო - რამდენად მნიშვნელოვანია ქვეყნის ბრენდირება? ➡️ ალექსი ჩიქოვანი - ბრენდინგის & მარკეტინგის სპეციალისტი; ➡️ კახა მაღრაძე - "ჯეპრას" უფროსი პარტნიორი და უფროსი კონსულტანტი. ➡️ შოთა ჩინჩალაძე - სერტიფიცირებული ბრენდის სტრატეგი და კონსულტანტი; ➡️ ლევან კობერიძე - branding.ge-ის მმართველი პარტნიორი; ➡️ რესან ქიქავა - ბიზნესმენი; ➡️ ვალერი ჩეხერია - Salt Projects-ის მმართველი პარტნიორი; ➡️ მერი გუბელაძე - რესტორატორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს სამშენებლო ბაზარზე კიდევ ერთი გამორჩეული თანამშრომლობა გაფორმდა – დეველოპერულმა კომპანიამ ჰოუმერმა ნდობა გამოუცხადა სამშენებლო კომპანია - ანაგს და თავისი პირველი პროექტი სწორედ მას ანდო ასაშენებლად. სტუმრები: ნიკოლოზ მეძმარიაშვილი - Homer, გენერალური დირექტორი; ირაკლი გოგოლიშვილი - "ანაგი", გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მთავარია გჯეროდესო და თიბისელებმა რომ თავის დროზე დაიჯერეს, წელს, ბიზნეს დაჯილდოება უკვე მეცხრედ იმართება და ის ქვეყანაში, ბიზნესის კეთების პოპულარიზაციასთან ერთად, ბიზნეს სოციუმის განვითარებას და ბიზნესების წარმატების ისტორიების საზოგადოებისთვის გაცნობას ისახავს მიზნად. სტუმრები: ვეფხვია ლომინაშვილი - თიბისის ბიზნესის მიმართულების ხელმძღვანელი; დიანა კიღურაძე - Visa-ს რეგიონული მენეჯერი კავკასიის რეგიონში და მოლდოვაში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia