საქართველოს ბიზნეს ასოციააციის წარმომადგენლები მიმდინარე კვირას კიდევ ერთ წევრ კომპანიაში იმყოფებოდნენ. BAG-ის ფოკუსში ამჯერად გრადა ჯგუფი, უფრო კონკრეტულად კი “გრადა დეველოპმენტის”მიმართულება იყო, რომელიც ქართულ ბაზარზე ოპერირების 9-წლიან ისტორიას ითვლის, შესრულებული პროექტების საერთო სამშენებლო ფართი უკვე 100 000 კვადრატულ მეტრს აღემატება. რა მიმდინარე პროექტები ერთიანდება “გრადა დეველოპმენტის” პორტფელში და როგორ განვითარდა კომპანია BAG-ის მხარდამხარ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუბრიკა “რას გვიყვება დრო” - ქართველი ინჟინერი, რომლის კარიერაც იწყება რუსეთის იმპერიიდან ევროპის წამყვან კომპანია სიმენსიმდე. ისტორიის გამორჩეული ფიგურა - მიხეილ ყაუხჩიშვილი 17 ივლისს დაიბადა და მისი საქმიანობით ნამდვილად დატოვა წარუშლელი კვალი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფაქტია, თუკი წინა წლებში ბიზნესი მუდმივად ეძებდა კადრებს, ახლა ნაკლებად აქტიურობს. ამას დასაქმების პლატფორმების სტატისტიკაც მოწმობს. მაგალითად, დასაქმების პლატფორმა jobs.ge-ზე ვაკანსიების რაოდენობა პირველ კვარტალში თითქმის 16%-ით შემცირდა, 11%-იანი კლება იყო HR.GE-ს პლატფორმაზეც. შეიცვალა თუ არა უკვე სურათი მეორე კვარტალში და ჯამურად რა ტენდენციაზე მიანიშნებს წლის პირველი ნახევრის მაჩვენებლები? სტუმარი: ინგა შახბაზიანი - hr.ge-ის ვებ განყოფილების გაყიდვების დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართველი ფერმერებისთვის სუპერმარკეტებში შესვლა და პროდუქტის განთავსება საკმაოდ დიდ ბარიერებთან არის დაკავშირებული. აქედან გამომდინარე, მათთვის გასაღების ძირითადი არხი აგრარული ბაზრებია. მიზეზი ფასია, რა ნაწილშიც სუპერმარკეტებს ფერმერებთან შედარებით გაცილებით დიდი უპირატესობა აქვს. დარგობრივმა ასოციაციამ საკითხის გადაწყვეტის მიზნით უკვე დაიწყო მოლაპარაკებები რითეილ სექტორთან, რათა ფერმერებმა წარმოებული პროდუქციის შეტანა ქსელურ მარკეტებში უფრო მეტად შეძლონ. რა უშლის ხელს ფერმერების რითეილთან თანამშრომლობას? სტუმარი: თამარ თორია - საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისში, ვაგზლის მიმდებარე ტერიტორიაზე შენობის ჩამონგრევამ, რასაც ორი ადამიანი ემსხვერპლა, კიდევ ერთხელ დააყენა დღის წესრიგში ავარიული შენობების პრობლემის სიმწვავე, რადგან მხოლოდ დედაქალაქში 10 000-მდე ავარიული შენობაა, რომელიც ან გამაგრებას საჭიროებს ან აუცილებელია მისი დემონტაჟი. სახლი, რომელიც გუშინ ჩამოინგრა, ავარიული შენობების მესამე კატეგორიას მიეკუთვნება და აკმაყოფილებს ავარიული შენობების ჩანაცვლების პროგრამით გათვალისწინებულ პირობებს. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერია ამბობს, რომ მოსახლეობა ინფორმირებული იყო შენობის დაზიანების ხარისხის შესახებ, თუმცა მისი დემონტაჟი მაცხოვრებლების ნაწილის წინააღმდეგობის გამო ვერ განხორციელდა. აზრი ორად იყოფა, ჰქონდა თუ არა უფლება მერიას მობინადრეების სრული თანხმობის გარეშე მოეხდინა შენობის დემონტაჟი და თუ მუნიციპალიტეტისთვის ცნობილი იყო შენობის ავარიული მდგომარეობის შესახებ, რატომ არ მიიღო მათ შორის ავარიული შენობის გარე პერიმეტრზე ადამიანების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად შესაბამისი ზომები. ვისზეა ამ შემთხვევაში პასუხისმგებლობა, რა წერია ოფიციალურ დოკუმენტებში და რა შემთხვევაში, რისი უფლება აქვს მოქალაქეს და მუნიციპალიტეტს, თუ უძრავი ქონება ავარიულია და გამაგრებას არ ექვემდებარება? სტუმრები: ოთარ კაჭკაჭაშვილი - იურიდიული კომპანია " ოქეი ენდ სი ჯი", დამფუძნებელი და დირექტორი; კობა ყალიჩავა - "სამშენებლო კოდექსის" თანაავტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანამედროვე ბიზნესში ფინანსური მენეჯმენტი სცდება მხოლოდ ბიუჯეტირებისა და ანგარიშგების ჩარჩოებს და CFO უკვე კვალიფიცირდება როგორც ღირებულებაზე ორიენტირებული ლიდერი. ამას ადასტურებს, BDO Global-ის Case Study-ი, რომელიც ACCA-სთან ერთად მომზადდა და ზუსტად აჩვენებს, როგორ ცვლის ღირებულებაზე დაფუძნებული მიდგომა არა მხოლოდ ფინანსურ ფუნქციას, არამედ მთლიანად ორგანიზაციის შეფასების პარადიგმას - როგორც შიდა, ისე გარე დაინტერესებული მხარეებისთვის. ჩვენი მიზანია დღეს, ის მნიშვნელოვანი ცვლილებები დაგანახოთ, რომლებიც ფინანსური ფუნქციის სტრატეგიულ დონეზე ინტეგრირებით ხელს უწყობს ბიზნესის განვითარებას, მდგრადობასა და ღირებულების გრძელვადიან შექმნას. სტუმრები: ქეთევან ზარიძე - BDO, პარტნიორი, ბიზნეს სერვისების და აუთსორსინგის მიმართულების ხელმძღვანელი; მიხეილ ჟუჟუნაშვილი - BDO, დირექტორი, ფინანსური მენეჯერის აუთსორსინგის მიმართულება #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თითქმის 3 წელია, რაც ბიზნეს საკონსულტაციო კომპანია სოლუშენერი მუშაობს კომპანიებთან ადამიანური რესურსების შერჩევისა და განვითარების მიმართულებით. ამ პერიოდში მზარდი ტენდენცია გახდა საშუალო და მაღალი რგოლის პროფესიონალების ძიების საჭიროება გაყიდვების, მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის მიმართულებებით. გარდა ამისა, აქტიური მოთხოვნაა გაყიდვების სფეროს კადრების გადამზადებაზე – პრაქტიკულ სამუშაოზე ორიენტირებული პროგრამების საშუალებით, რაც მონაწილეებს ეხმარება რეალური გამოცდილების მიღებაში და მათ დასაქმებაში. სოლუშენერის მიზანია კანდიდატებისა და დამსაქმებლების ერთმანეთთან დაკავშირება, რასაც წარმატებით ახორციელებენ უკვე 2 წელიწადზე მეტია. სტუმარი: ნანა აბურჯანიძე - ბიზნესსაკონსულტაციო კომპანია "სოლუშენერის" დამფუძნებელი და დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკრაინამ ევროკომისიას საბოლოო ოფიციალური შეტყობინება წარუდგინა, რომლითაც ადასტურებს, რომ გაატარა ყველა აუცილებელი საკანონმდებლო პროცედურა იმისთვის, რომ ევროკავშირის როუმინგის ზონას შეუერთდეს - ამის შესახებ "რადიო თავისუფლების" ევროპული ბიუროს უფროსი რიკარდ იოზვიაკმა დაწერა. მისი ინფორმაციით, ანალოგიურ განცხადებას სულ მალე წარადგენს მოლდოვაც და ორივე ქვეყანა EU-ს როუმინგის ზონას "Roam like home", 2026 წლის 1 იანვრიდან შეუერთდება. რას ნიშნავს ევროკავშირის როუმინგ ზონაში გაწევრიანება, როგორ იმოქმედებს ეს მომხმარებელზე და რატომ განიხილება ეს ნაბიჯი როგორც პოლიტიკური მხარდაჭერის მძლავრი სიგნალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორი იყო მაისი საბანკო სექტორისთვის? სტუმარი: დავით რუსია - საქართველოს საბანკო ასოციაციის ანალიტიკური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უკვე 29 წელია კომპანია "ელიტი" ქართულ ბაზარზე ტექნიკის ერთ-ერთ ყველაზე სანდო და წარმატებულ ბრენდად გვევლინება, თუმცა ბოლო წლებში მან საქმიანობის მასშტაბი მნიშვნელოვნად გაზარდა, მომხმარებელს ახლა უკვე ავეჯის საერთაშორისო ბრენდებით სავსე შოურუმებს სთავაზობს, სადაც ტექნოლოგია და ინტერიერის დიზაინი ერთ მთლიან სივრცეშია გაერთიანებული. "ელიტ ჰოუმის" კონცეფცია მომხმარებლის საჭიროებებზე მორგებულ სრულ მომსახურებას გულისხმობს, დაწყებული მაღალი ხარისხის პროდუქტებით, დასრულებული პროფესიონალი დიზაინერ-კონსულტანტების დახმარებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გუშინ საღამოს, დეველოპერულმა კომპანია მეტროპოლმა ლისზე, ახალი სუბურნბანული პროექტი, “მეტროპოლ ლისი” ოფიციალურად დააანონსა და მშენებლობის საძირკველში მომავალ მობინადრეებთან ერთად სიმბოლურად კაფსულა განათავსა. ამის მიღმა, ღონისძიებაზე, ღონისძიებაზე მიწის უკვე არსებული მფლობელებს კომპანიამ გამორჩეული საჩუქარიც გადასცა. რას მოიცავს პრემიუმ კლასის, ახალი, სუბრუბანული დასახლება ლისზე და რას სთავაზობს კომპანია “მეტროპოლი” პოტენციურ მობინადრეებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს მოგზაურობა სულაც აღარ არის ძვირადღირებული სიამოვნება — არსებობს ქვეყნები, სადაც დღიური ხარჯი რამდენიმე დოლარსაც კი არ აჭარბებს. 2025 წელს მსოფლიოს ყველაზე ბიუჯეტურ ტურისტულ მიმართულებებს შორის ლიდერობს ლაოსი, ვიეტნამი, ინდონეზია, სამხრეთ აფრიკის კეიპტაუნი და კოლუმბიის მედელინი — ადგილები, სადაც საცხოვრებელი, კვება და გართობა მინიმალური ბიუჯეტითაც კი ხელმისაწვდომია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საფრანგეთის ზღვისიქითა ტერიტორია - ახალი კალედონია სახელმწიფო გახდება. კომპრომისულ შეთანხმებას კალედონიელმა პოლიტიკოსებმა და საფრანგეთის მთავრობამ პარიზის მახლობლად, ბუჟივალში მიაღწიეს. შეთანხმების თანახმად, ახალ კალედონიას ავტონომია ექნება, თუმცა საფრანგეთისგან სრულ დამოუკიდებლობას არ მიიღებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 16 ივლისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საფრანგეთის მთავრობის მხარდაჭერით და სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების ბავშვთა უფლებების ცენტრებთან პარტნიორობით, გაეროს ბავშვთა ფონდმა ჩაატარა მიზნობრივი კვლევა მოზარდების უნარების და ძირითადი კომპეტენციების შესახებ საქართველოს შვიდ რეგიონში. კვლევის მიზანი იყო უწყვეტი განათლებისთვის საჭირო უნარებისა და კომპეტენციების შეფასება ევროკომისიის რეკომენდაციების საფუძველზე. რა გამოწვევები გამოიკვეთა, რა მიმართულებით არის სამუშაო? სტუმარი: ნათია ჯოხაძე - განათლების სპეციალისტი, გაეროს ბავშვთა ფონდი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 საქართველოში უცხოეთიდან 15.1 მილიონი ამანათი გამოიწერეს. BMG-ის შემოსავლების სამსახურში განუცხადეს, რომ გამოწერილი ამანათების საერთო ღირებულებამ შარშან 1.4 მილიარდს მიაღწია და ეს მაჩვენებელი 2,7-ჯერ აღემატებოდა 2023 წლის მონაცემებს. უახლესი სტატისტიკით კი, 2025 წლის პირველ ნახევარში სატვირთო ავიაგადაზიდვები, სადაც დიდი წილი აქვს ამანათებს, 50%-ით არის გაზრდილი. სტუმრები: ლადო კანდელაკი - ელექტრონული კომერციის ასოციაციის ხელმძღვანელი; ნინი ჩაჩანიძე - “ველი სთორის” სამომხმარებლო გამოცდილების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს მონაცემებით, 2025 წლის მეორე კვარტალში საქართველოში 7 976 კონცენტრაცია დარეგისტრირდა. მათგან 7 964 წინასწარი შეტყობინების ვალდებულების წარმოშობისთვის კანონით განსაზღვრულ კრიტერიუმებს არ აკმაყოფილებდა. როგორც სააგენტო განმარტავს, დარჩენილი 12 შემთხვევიდან 7 კანონმდებლობით გათვალისწინებულ გამონაკლისს ექვემდებარებოდა და შესაბამისად, ტრანზაქციაში მონაწილე პირებს შეტყობინების წარდგენის ვალდებულება არ ჰქონდათ. რაც შეეხება 5 შემთხვევას, GCCA-ს შეფასებით, სავარაუდოდ, კონცენტრაციასთან დაკავშირებით შეტყობინების წარდგენის ვალდებულება არსებობდა, თუმცა მხარეებმა იგი არ შეასრულეს. ამ შემთხვევებზე სააგენტომ საქმისწარმოება დაიწყო. სტუმარი: გიორგი ქედელიძე - კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტოს სტრატეგიული ბაზრების მონიტორინგის უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ასკრიონი" ამბროლაურის რაიონის სოფელ ჭრებალოში მდებარე ტურისტული ობიექტია, რომელიც როგორც სასტუმროს, ისე კომერციულ აუზს, ბარს და საკვებ სივრცეს აერთიანებს. ასკრიონმა ოპერირება სულ რაღაც ერთ თვის წინ დაიწყო და როგორც აქ გვიყვებოდნენ, დატვირთვა უკვე საკმაოდ მაღალია, რასაც თავადაც არ ელოდნენ. თამარ ნამგალაძე - "ასკრიონი", დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ დაიწყო ზაფხულის ტურისტული სეზონი რაჭაში?
კრისტალის საკურორტო ზონა წლებია რაც თავს იმკვიდრებს, როგორც ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული და მუდმივად განვითარებადი ადგილი ოთხივე სეზონის ტურიზმისთვის. მიმდინარე ზაფხულის სეზონიც არ არის გამონაკლისი, კრისტალ ჯგუფმა არაერთი სიახლე და შეთავაზება გაუკეთა მომხმარებლებს, რომელთა შორის გამორჩეულია ახლახან ამოქმედებული, თანამედროვე ინფრასტრუქტურით გამორჩეული პროექტი- ტობოგანი. რას სთავაზობს კრისტალი დამსვენებლებს ზაფხულში, რატომ არის ის მნიშვნელოვანი ტურიზმის სექტორისთვის და რა ხდის ამ საკურორტო ზონას უნიკალურ ალტერნატივად, როგორც ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო ვიზიტორებისთვის? სტუმარი: კესო ბიგვავა - "კრისტალ ჯგუფი“, PR-მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს საგარეო ეკონომიკური დამოკიდებულება 2025 წლის პირველ კვარტალში კვლავ ზრდის ტენდენციით გამოირჩევა. საერთაშორისო სავაჭრო პალატის მონაცემებით, საგარეო ეკონომიკური დამოკიდებულების ინდექსმა 9,271,657-ს მიაღწია, რაც 2024 წლის მეოთხე კვარტალის მაჩვენებელს 21.7%-ით აღემატება. რომელ ქვეყნებზე ვართ დამოკიდებული და რა იცვლება წლიდან წლამდე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური ბაზრების კვირეული - Galt & Taggart-ის მიმოხილვა / Global Markets Weekly Update სტუმარი: ნიკა მაზანაშვილი - Galt & Taggart-ის საბროკერო მიმართულების გაყიდვების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი #გალტენდტაგარტი #GaltTaggart #ბირჟები #მიმოხილვა #გლობალურიინდექსები #Indexes
საქართველოს ეკონომიკის კვირეული - Galt & Taggart-ის მიმოხილვა სტუმარი: ლაშა ქავთარაძე - Galt & Taggart-ის ეკონომისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ უქმეებზე, “ჯიპიაი ჰოლდინგმა” მასშტაბური ღონისძიება გამართა, სადაც პარტნიორ ტურისტულ კომპანიებთან ერთად, სამოგზაურო დაზღვევაში B2B მიმართულების 10 წელი აღნიშნა. საქმიანი კომუნიკაციის მიღმა, რაც შედეგებისა და გეგმების გაცნობას მოიაზრებდა, ღონისძიებას არც გართობის, მათ შორის მრავალფეროვანი გათამაშებებისა და პრიზების გარეშე ჩაუვლია, რომელმაც არაერთი პრიზიც დაფარა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14 ივლისს ბათუმში, მელიქიშვილის 2 ნომერში,
თანამედროვე ეკონომიკის ერთ-ერთ ყველაზე დიდ საფრთხეს ფინანსური დანაშაულები წარმოადგენს. ის ტრილიონობით უკანონო დოლარს ატრიალებს, არღვევს ბაზრის წესებს და ახალ დანაშაულებსაც კვებავს. კორუფციიდან ნარკოტრეფიკამდე, თაღლითობიდან ტერორიზმის დაფინანსებამდე - ეს ჩრდილოვანი ეკონომიკა გლობალურ სტაბილურობას საფუძველს აცლის და მსოფლიო წესრიგსაც დიდი რისკის წინაშე აყენებს. ფინანსური დანაშაულებით წარმოქმნილი რა მოცულობის აქტივები ერთიანდება მსოფლიოს მასშტაბით და თანხობრივად რა წილი გენერირდება ცალკეული დანაშაულებრივი ქმედებებიდან? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში თავისუფლების ინდექსი გაუარესდა, - ამის შესახებ ადამიანის უფლებების დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაცია Freedom House-ის უახლეს კვლევაში ვკითხულობთ, რომელიც მიმდინარე წლის თებერვლის მდგომარეობით სხვადასხვა ქვეყნებში არსებულ ვითარებას მიმოიხილავს. გასულ წელთან შედარებით, წლევანდელი შედეგი ცხადყოფს რომ ჩვენი ქვეყნის თავისუფლების ინდექსმა 3-ქულიანი ვარდნა აჩვენა. გაუარესებულ შედეგებზე მსჯელობისას, რა ფაქტორებზე მიუთითებს ორგანიზაცია ოფიციალურ დოკუმენტში და ამის მიღმა რა რეალობაა ჩვენს სამეზობლოსა თუ დანარჩენ მსოფლიოში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia