მუსტაფა ქემალ ათათურქი - ადამიანი, რომელმაც თურქეთის მომავალი განსაზღვრა
46 ნახვა ოქტომბერი 29, 2025
1923 წლის, 29 ოქტომბერს თურქეთის რესპუბლიკა გამოცხადდა. მისი პირველი პრეზიდენტი კი ქემალ ათათურქი გახდა, ადამიანი რომელმაც თურქეთის ბედი და მომავალი განსაზღვრა. ეს ის პერიოდია როდესაც თურქეთი ოსმალეთის იმპერიის ნანგრევებზე გადარჩენას ცდილობს და ყველა იმ სიახლეს საჭიროებს რომელიც ძლიერი სახელმწიფოს შენებისთვის არის საჭირო. როგორ შეცვალა თურქეთის ბედი ათათურქმა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
11:50
რატომ არის მნიშვნელოვანი ციფრული ტრანსფორმაცია?
30 ნახვა ოქტომბერი 29, 2025
თურქეთში, სტამბულსა და ანკარაში, OECD-ისა და GIZ-ის ორგანიზებით გაიმართა სასწავლო ტური, სადაც განხილული იყო, როგორ შეიძლება ციფრული ტრანსფორმაცია გახდეს არა მხოლოდ ეკონომიკური ზრდის, არამედ ადამიანური კაპიტალის განვითარების საფუძველი. ამავე პერიოდში, ერევანში ჩატარდა საერთაშორისო ვაჭრობისა და ინვესტიციების ფორუმი, ITIF 2025, რეგიონულ ინიციატივებში და დისკუსიებში - საქართველოდან მონაწილეობდა, საქართველოს ინფორმაციული ტექნოლოგიების ასოციაციის თავმჯდომარე თორნიკე თოხაძე, რომელიც საქმიან დილას სტუმრობს. და მასთან ერთად გავაგრძელებთ საუბარს, ფორუმზე, რომელიც ერთ სივრცეში აერთიანებდა სხვადასხვა ქვეყნის მთავრობის წარმომადგენლებსა და ბიზნეს ლიდერებს, და სადაც განიხილავდნენ ახალ შესაძლებლობებს რეგიონული პარტნიორობებისა და ინოვაციური ეკონომიკური თანამშრომლობის გასაძლიერებლად. სტუმარი: თორნიკე თოხაძე - ინფორმაციული ტექნოლოგიების ასოციაციის თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელექტროგენერაციის რომელი წყაროებია ყველაზე ძვირადღირებული?
26 ნახვა ოქტომბერი 29, 2025
ელექტროენერგია კაცობრიობის ერთ-ერთი უმთავრესი რესურსი და ყოველდღიური ცხოვრების საყრდენი ენერგიაა. თუმცა, მისი გამომუშავების ფასი ქვეყნიდან ქვეყანაში განსხვავდება და დამოკიდებულია როგორც გეოგრაფიულ მდებარეობაზე, ასევე ეკონომიკურ განვითარებასა და ტექნოლოგიურ შესაძლებლობებზე. თანამედროვე მსოფლიო ენერგეტიკის სურათში ბალანსს ქმნიან როგორც ძვირადღირებული — გაზისა და ბირთვული საწარმოები, ისე ხელმისაწვდომი — ქარისა და მზის სადგურები. ჩვენს სიუჟეტში მოგიყვებით, რომელ ენერგიის წყაროს რა ფასი აქვს და როგორ განისაზღვრება ელექტროენერგიის წარმოების რეალური ღირებულება სხვადასხვა ქვეყანაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისის პარტნიორი ბიზნესი - რას საქმიანობს “სითიქომი”?
38 ნახვა ოქტომბერი 29, 2025
თიბისი ბიზნესისთვის რუბრიკით ვაგრძელებთ საქმიან დილას და უნდა მოგიყვეთ კომპანია სითიკომზე, რომელიც ერთ-ერთი წამყვანი კომპანიაა საქართველოში საცხოვრებელი კორპუსების მენეჯმენტის სფეროში. კომპანია ეხმარება სამეზობლოებს საერთო ხარჯების შეგროვებაში, ლიფტების მონტაჟსა და მომსახურებაში, ასევე კომუნიკაციის გამართულად წარმართვაში. დღეს სითიქომი რამდენიმე ქალაქში ოპერირებს, ასაქმებს ასობით ადამიანს და მიუხედავად ზოგადი კადრების დეფიციტისა, განაგრძობს ზრდასა და სერვისების გაფართოებას. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ კომპანიის განვითარებაში დიდ როლს თამაშობს თიბისი ბანკი, რომლის მხარდაჭერამაც სითიქომს საშუალება მისცა სერვისები უფრო ტექნოლოგიური და მომხმარებელზე მორგებული გაეხადა. სტუმარი: ანა იაშვილი - "სითიქომი", გაყიდვებისა და კორპორატიული მომსახურების დეპარტამენტის უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენად თავისუფალია დღეს თავისუფალი ბაზარი?
ბოლო წლების ეკონომიკურმა პროცესებმა ნათლად აჩვენა, რომ მსოფლიო ბაზარი დღეს მხოლოდ ფორმალურადაა „თავისუფალი“.თითქმის ყველა წამყვანი ეკონომიკა დღეს ბაზარს სახელმწიფოს ფულით ამუშავებს - სუბსიდიებით, საგადასახადო შეღავათებით და პირდაპირი ინვესტიციებით. სახელმწიფო უკვე მხოლოდ მარეგულირებელი აღარ არის - ის გახდა აქტიური ინვესტორი, რომელიც ქმნის პირობებს კერძო ინოვაციისა და ტექნოლოგიური განვითარებისათვის. ამ პირობებში, რამდენად კარგავს თავისუფლებას, თავისუფალი ბაზარი და რა რეალობა იკვეთება, მათ შორის, მსოფლიოს წამყვან, განვითარებულ ეკონომიკებში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia