"ფასების საპარლამენტო კომისია” მუშაობას იწყებს
ბიზნესში და ეკონომიკაში ბოლო კვირები განსაკუთრებით აქტიური აღმოჩნდა, დროებითი კომისიის დონეზე დაწყებულმა მსჯელობამ,ფასების გაუაფებაზე, ახლა უკვე პარლამენტი გადაინაცვლა. გამართულმა შეხვედრებმა, დისტრიბუტორებთან, მწარმოებლებთან, ფარმა კომპანიებთან და საწვავის კომპანიებთან, საზოგადოებაში დიდი გამოხმაურება გამოიწვია. სწორედ ამ პროცესების პარალელურად, პარლამენტმა შექმნა დროებითი კომისია, რომელიც სასურსათო პროდუქციის, მედიკამენტებისა და საწვავის ფასწარმოქმნას შეისწავლის. კომისია 14 წევრისგან შედგება, კვოტები კი პარტიულ პრინციპზე განაწილდა: 7 წევრი ქართული ოცნებიდან, 3 – ხალხის ძალიდან, 3 – ფრაქცია საქართველოსთვის და ერთი – ევროპელი სოციალისტებიდან. კომისიას უხელმძღვანელებს შოთა ბერეკაშვილი. მუშაობის ვადაა განსაზღვრული 3 თვემდე და პირველი სხდომა დღეს 5 თებერვალს ჩაინიშნა. სტუმარი: გიორგი შარაშიძე - პარლამენტარი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„შვედური სასწაული“: როგორ გახდა უღარიბესი პერიფერია ეკონომიკური მონსტრი?
18 ნახვა 14 დღის წინ
როგორ ქმნის ერთი მუჭა ხალხი უფრო მეტ დოვლათს, ვიდრე უზარმაზარი ნავთობმომპოვებელი იმპერიები? პასუხი შვედეთშია. ჩვენ ვიცნობთ მას, როგორც ვოლვოსა და იკეას სამშობლოს, მაგრამ ამ წარმატების უკან დგას ისტორია შიმშილზე, ომებში ნეიტრალიტეტსა და უნიკალურ საგადასახადო სისტემაზე, რომელიც ბევრს დღემდე არასწორად ესმის.რა შუაშია ნდობა მრავალმილიარდიან ეკონომიკასთან და როგორ გახდა სტოკჰოლმი ევროპის სილიკონის ველი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"რუსთავის აზოტში" მუშაობა შეჩერებულია/დასაქმებულები რუსთავის მერს მიმართავენ
„რუსთავის აზოტის“ თანამშრომლები, რომლებიც კვირაზე მეტია ხელფასის გაზრდის მოთხოვნით საპროტესტო აქციებს მართავენ, კომპანიის მენეჯმენტთან კომუნიკაციის პროცესში რუსთავის მერის ნინო ლაცაბიძის ჩართვას ითხოვენ. ეს მიმართვა პროტესტის მონაწილეებმა გუშინ რუსთავის მერიასთან გამართულ აქციაზე გააჟღერეს.მათი ინფორმაციით, დღეისთვის კომპანია „რუსთავის აზოტის“ ქარხანაში გაჩერებულია როგორც სასუქების წარმოება, ასევე ჟანგბადის ბალონების მწარმოებელი ქარხნის მუშაობა. პროტესტის მონაწილეები აცხადებენ, რომ 3 თებერვალს „რუსთავის აზოტის“ ხელმძღვანელ პირებთან შეხვედრა უშედეგოდ დასრულდა და პროტესტის მონაწილეები ქალაქის ხელმძღვანელი პირების პროცესში ჩართვას მნიშვნელოვნად მიიჩნევენ. „გუშინ „რუსთავის აზოტის“ ხელმძღვანელებს პირებს შევხვდით - ვციტირებ აქციის ერთ-ერთ მონაწილეს. გვქონდა შემდეგი სახის შეთავაზება ხელფასის 200-ლარიანი მატება, 25%-იანი პრემიების შეტანა, ტარიფების გადახედვა და ა.შ., რაზედაც ადმინისტრაციის მხრიდან მივიღეთ უარი. მოვუწოდებთ ქალბატონ ნინოს (ლაცაბიძეს), ვთხოვო დახმარება, მოვიდეს აზოტის ქარხანაში და დაგვეხმაროს ადმინისტრაციასთან საუბარში. დაუყოვნებლივ უნდა გათავისუფლდეს კომპანიის დირექტორი ლევან ბურდილაძე სამსახურიდან. ვთხოვ, ქალბატონ ნინოს და ირაკლი შატაკიშვილს [„ქართული ოცნების“ დელეგატი ქალაქ რუსთავიდან XI მოწვევის პარლამენტში] დაგვეხმარონ ადმინისტრაციასთან მოლაპარაკებაში, შემოვიდნენ აზოტის ქარხანაში და გაირკვეს როგორ იხარჯება ქარხანაში თანხები. გვინდა, ეს ყველაფერი იყოს გამჭვირვალე და ვიცოდეთ იმ ხალხმა, ვინც ამ პროდუქტს ვაწარმოებთ და რომელიც პროდუქტიც სახელმწიფოს დიდ შემოსავალს აძლევს“, - განაცხადა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ. გასულ დღეებში: „რუსთავის აზოტის“ ერთ-ერთი დასაქმებული, რომელიც თითქმის ერთი კვირაა ხელფასის გაზრდის მოთხოვნით, კომპანიასთან საპროტესტო აქციების მონაწილეა, აცხადებს, რომ პროტესტი მოთხოვნების დაკმაყოფილებამდე გაგრძელდება. როგორც ბაჩანა კაპანაძემ BM.GE-ის განუცხადა, კომპანიის 1 000-მდე დასაქმებულის ძირითადი მოთხოვნა ხელფასის 300 ლარით გაზრდაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა გამოწვევებს ქმნის შენგენის ზონაში შესვლის ახალი წესების ამოქმედება?
26 ნახვა 14 დღის წინ
შენგენის ზონაში შესვლის ახალი წესები არაევროკავშირის მოქალაქეებისთვის ეტაპობრივად უკვე ამოქმედდა, თუმცა პროცესს სერიოზული ტექნიკური და ლოჯისტიკური სირთულეები ახლავს. ევროკავშირის ციფრულმა სასაზღვრო სისტემამ, რომელიც ბიომეტრიული მონაცემების აღრიცხვას ითვალისწინებს, რიგ შემთხვევებში აეროპორტებში რიგები და მრავალსაათიანი დაგვიანებები გამოიწვია, რის გამოც ევროკომისიამ წევრი ქვეყნებისთვის ზაფხულის პიკურ პერიოდში დამატებითი მოქნილობები დაუშვა. შედეგად, მიუხედავად იმისა, რომ სისტემის სრულად დანერგვის საბოლოო ვადად 10 აპრილია დასახელებული, მგზავრებს უახლოეს თვეებში შენგენის საზღვარზე კვლავ შესაძლოა პასპორტში ხელით ბეჭდვის პრაქტიკაც შეხვდეთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Elven Technologies-ის პროექტის პროგრესი / სტუმარი: სანდრო ჩუბინიძე
ერთ-ერთ ყველაზე წარმატებული ქართული სტარტაპი, რომელიც 2019 წელს შეიქმნა და მისი სახელია Elven Technologies. ეს კომპანია 4-მა თანამოაზრემ დააარსა 2019 წელს და არც მეტი და ნაკლები მიზნად დაისახეს შეექმნათ პირველი ქართული კოსმოსური კოსტიუმი მარსის მისიისთვის. და სწორედ ამ ძიებაში გამოიგონეს სრულიად ახალი მასალა, რომელიც ერთდროულად ცეცხლგამძლე, მსუბუქი და მოქნილია. ამ ყველაფერზე Elven Technologies-ის გუნდი რამდენიმე წელი საქართველოში ატარებდნენ ექსპერიმენტებს. ტესტირების ნაწილი ვაზიანის სამხედრო ბაზაზეც მიმდინარეობდა, სადაც დიდწილად დამტკიცდა რომ გუნდის მიერ შექმნილი მასალა მართლაც აკავებს ლითიუმ-იონური ბატარეის ხანძარს. კვლევითი ეტაპის დასრულების მათ გადაწყვიტეს საერთაშორისო ბაზარზე გაფართოება, და ამისთვის უკანასკნელი 6 თვე კალიფორნიაში გაატარეს. სტუმარი: სანდრო ჩუბინიძე - Elven Technologies, სამეცნიერო მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევროპის რომელ ქვეყანაში მოგზაურობაა ყველაზე იაფი/ძვირი?
12 ნახვა 14 დღის წინ
ევროპა ტურისტულად ერთ-ერთ ყველაზე მიმზიდველ კონტინენტად რჩება, თუმცა მოგზაურობის ფასი ქვეყნებს შორის მნიშვნელოვნად განსხვავდება - ევროსტატის რესტორნებისა და სასტუმროების ფასების ინდექსის მიხედვით, ყველაზე ძვირ მიმართულებებს შორის შვეიცარია და ნორდიკული ქვეყნები ლიდერობენ, მაშინ როცა აღმოსავლეთ ევროპასა და ბალკანეთში ფასები ევროკავშირის საშუალოზე მნიშვნელოვნად დაბალია; განსხვავებული სურათია სამხრეთ ევროპაშიც, სადაც პორტუგალია, ესპანეთი და საბერძნეთი შედარებით იაფია, იტალია კი გამონაკლისს წარმოადგენს - ეს ყველაფერი კი მოგზაურებს აიძულებს, დანიშნულების არჩევისას ფასებს განსაკუთრებული ყურადღებით მოეკიდონ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia