ივანიშვილი რუსული კანონების ამოქმედებას პუტინისა და ლუკაშენკოს სცენარით იწყებს. არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებით, ანტიკორუფციული ბიურო სამართლებრივი საფუძვლების გარეშე, მათგან ითხოვს მათი დაცვის ქვეშ მყოფი მოქალაქეების - წამების მსხვერპლების, ძალადობის მსხვერპლი ქალების, მოსწავლეების, სტუდენტების, უკანონოდ გათავისუფლებული საჯარო მოხელეებისა და მათი ოჯახის წევრების პერსონალური ინფორმაციის გადაცემას, კერძოდ, ყველა იმ ადამიანის პირადი ნომრების, სახელების, გვარების, ფოტოსურათების, ფინანსური და საბანკო ინფორმაციისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობის ინფორმაციის გადაცემას. ორგანიზაციები აცხადებენ, რომ არ აპირებენ მოქალაქეების ნდობის ღალატს, თუნდაც ამას მათი დევნა და დაპატიმრება მოჰყვეს. „მივმართავთ სამართლებრივ გზებს ამ ბრძანებების წინააღმდეგ. ჩვენთვის მათი მიზანი ცხადია - ივანიშვილი საქართველოში თავისუფალი სამოქალაქო საზოგადოების განადგურებას ცდილობს, ზუსტად ისე, როგორც ამას 1920-იან წლებში ბოლშევიკები, ბოლო დეკადაში კი - პუტინისა და ლუკაშენკოს რეჟიმები აკეთებდნენ“, - აცხადებენ ორგანიზაციები. რომელი კანონის, ე.წ გამჭვირვალობის თუ ქართული ფარას საფუძველზე ითხოვს ანტიკორუფციული ბიურო არასამთავრობო სექტორისგან ინფორმაციის წარდგენას, რა ვადა აქვთ ამისთვის მიცემული და არსებობს თუ არა სამართლებრივი ბერკეტები ბრძანების წინააღმდეგ? სტუმარი: მარი კაპანაძე - საქართველოს მომავლის აკადემიის აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უცხოელებმა საქართველოში საქმიანობისას სპეციალური სამუშაო უფლება უნდა მოიპოვონ - უკანონო შრომით მიგრაციასთან ბრძოლის მიზნით, "ქართული ოცნება" „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონს ამკაცრებს. კანონპროექტის თანახმად, უცხოელის დასაქმებისთვის სპეციალური სამუშაო უფლების გაცემის მექანიზმი დაინერგება. დამრღვევი მიგრანტებისთვის ჯარიმა შემოდის, ხოლო დამსაქმებლებისთვის კი იზრდება. ბიზნესსექტორის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ შრომის ბაზარი ამ მიმართულებით გარკვეულ რეგულაციებს საჭიროებს, თუმცა მათი თქმით, უცხოელებისთვის სპეციალური სამუშაო უფლების მიღება იმდენად რთული არ უნდა იყოს, რომ რიგ სფეროში არსებული კადრების დეფიციტი კიდევ უფრო გაღრმავდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისრაელ-ირანის კონფლიქტიდან სულ რამდენიმე დღე გავიდა, თუმცა გადაზიდვების სექტორში სატრანსპორტო ხაზების გადალაგება უკვე დაიწყო. გადამზიდავები, რომლებიც ირანის პორტებს სატრანზიტო მიზნით იყენებდნენ, საფრთხის მაღალი რისკებიდან გამომდინარე არჩევენ ალტერნატიული გზები მონახონ. ალტერნატიული დერეფანი აზიიდან მომავალი ტვირთებისთვის შუა დერეფანი და საქართველოს კორიდორია, სადაც შესაძლებელია, რომ ტვირთების გარკვეული მოცულობები გადმომისამართდეს. წითელი ზღვის კრიზისის შემდეგ, სპარსეთის ყურის კრიზისმა რა გავლენა შეიძლება მოახდინოს გადაზიდვების სფეროზე და სატრანსპორტო ხაზების გადალაგებით რა შესაძლებლობა აქვს საქართველოს ახალი ტვირთები მოიზიდოს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 17.06.2025 ჩინეთში, წყლის საერთაშორისო ფორუმზე, კონკურსში „წყალი მთის“ 3 საუკეთესო ბრენდს შორის დასახელდა; თიბისი კონცეპტი, Visa და Turkish Airlines ინოვაციურ სამოგზაურო ბარათს ქმნიან; მოცვის ექსპორტში წელს ევროპის წილი უფრო გაიზრდება - ლურჯი მოცვის ასოციაცია; სახელოსნოს დაწვის შემდეგ "თვითიმ" ოპერირება განაახლა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უცხოელებმა სპეციალური სამუშაო უფლება უნდა მოიპოვონ - უკანონო შრომით მიგრაციასთან ბრძოლის მიზნით, "ქართული ოცნება" „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ კანონს ამკაცრებს. კანონპროექტის თანახმად, უცხოელის დასაქმებისთვის სპეციალური სამუშაო უფლების გაცემის მექანიზმი დაინერგება. დამრღვევი მიგრანტებისთვის ჯარიმა შემოდის, დამსაქმებლებისთვის კი იზრდება. ბიზნესსექტორის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ შრომის ბაზარი ამ მიმართულებით გარკვეულ რეგულაციებს საჭიროებს, თუმცა მათი თქმით, უცხოელებისთვის სპეციალური სამუშაო უფლების მიღება იმდენად რთული არ უნდა იყოს, რომ რიგ სფეროში არსებული კადრების დეფიციტი კიდევ უფრო გაღრმავდეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესი აუდიო ვიდეო ტექნიკის იმპორტზე დაწესებული ტარიფის გადახედვას ითხოვს- საუბარია საქპატენტის მიერ შემოღებულ გადასახადზე, რომელსაც ვიდეო აუდიო ტექნიკის ყველა იმპორტიორი კომპანია იხდის. ამ გზით კი ხდება ავტორ შემსრულებლებისთვის ჰონორარის გადახდა, რადგან მათ მიერ შემოტანილ ვიდეო აუდიო ტექნიკით შესაძლოა პოტენციურად ქართველი ავტორების კონტენტის მოსმენა მოხდეს, რაც უნდა ანაზღაურდეს. გადასახადს იმპორტიორები ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციას უხდიან, თუმცა ბიზნესი თვლის, რომ პროცესში გამოწვევებია. მათ შორის გასულ კვირას საქართველოს ბიზნეს ასოციაციაში გამართულ შეხვედრაზე გაჟღერდა, რომ უნდა დაკორექტირდეს ტარიფი დღგ-ს წილის პროპორციულად, რადგან ამ გადასახადის გათვალისწინება ტარიფში არ არის თანხვედრაში საქართველოს საგადასახადო კოდექსის ნორმებთან. ასევე გამოწვევებს შორის სახელდება ტარიფების ადმინისტრირება, რადგანაც როგორც ბიზნეს ასოციაციაში აცხადებენ, არ ხდება კომპანიების ნაწილის მხრიდან ტარიფების გადახდა, რაც ბიზნესებს არასამართლიან პირობებში აყენებს. ბიზნესის გამოწვევებს გამოეხმაურა ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციაც, სადაც ამბობენ, რომ ურჩი იმპორტიორების წილი ძალიან მცირეა, კონკრეტულ ქეისებთან მიმართებით კი გაერთიანებას შესაბამისი რეაგირება უკვე ჰქონდა და ამ ნაწილში პრობლემები თითქმის აღარ რჩება. სტუმარი: გიორგი ქოპილაშვილი - Ups-ის ავტორიზებული კომპანიის აღმასრულებელი დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 16.06.2025 თბილისში Lamborghini-ის შოურუმი იხსნება — რა სერვისს სთავაზობს Tegeta Cars მომხმარებელს? ბიზნეს ტურიზმმა დატვირთვა გაზარდა, ფასები უცვლელია - The Biltmore Tbilisi Hotel; "ცხოველთა საკვების ექსპორტში 90%-იანი წილი გვაქვს" - Nutrimax-ი საექსპორტო არეალის გაფართოებაზე მუშაობს; შიშს ვხედავ, რომ საერთოდ არ გავქრეთ როგორც ტურისტული მიმართულება - “ანაპეა”; „უძრავი ქონების გაყიდვები სრულად აღდგენილია“ - როგორია „არსის“ პროგნოზი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის I კვარტალში საქართველოს ენერგეტიკის სექტორში 70,2 მილიონი დოლარის მოცულობის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია ჩაიდო. საქსტატის მონაცემებით, ეკონომიკის სექტორებს შორის ენერგეტიკა პირველ ადგილზეა, სადაც წლის პირველ სამ თვეში ყველაზე მეტი ინვესტიცია განხორციელდა, თუმცა წლიურად დარგში ინვესტიციები თითქმის 11%-ით შემცირდა. თავად ენერგეტიკის დარგის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ სექტორში ინვესტიციები ძირითადად, გამანაწილებელი კომპანიების მხრიდან იდება და გენერაციის მხარე წამყვანი ნაკლებადაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისრაელისა და ირანის კონფლიქტს უკვე აქვს გავლენა საქართველოს სავაჭრო ურთიერთობებზე პარტნიორ სახელმწიფოებთან. ახლა საქართველოში ლურჯი მოცვის მოსავლის აღება აქტიურ ფაზაშია. კომპანიებმა, რომელმაც სერიოზული დრო და რესურსი დაუთმეს ბაზრების დივერსიფიცირებას და პარტნიორების მოძიებას არაბულ ქვეყნებში, ასევე ისრაელის ბაზარზე, ექსპორტის პრობლემები შეექმნათ. აღნიშნულ ქვეყნებში ექსპორტი ან სრულად შეჩერებულია ან ბიზნესი სხვა ალტერნატიულ გზებს ეძებს, რომ შეფერხებული ავიამიმოსვლის პირობებში ბაზარს ნედლეული მიაწოდოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ივნისის ჯავშნები სრულად გაუქმა, ზარალი 200 000 ლარს აჭარბებს”-ასეთია პირველადი ეფექტი ისრაელი ირანის კონფლიქტის დაწყებიდან დღემდე საქართველოს ტურისტულ სექტორზე. ტურისტული კომპანიების მიღმა შესაძლო ზარალზე საუბრობენ სამედიცინო ტურიზმისა და სათამაშო ინდუსტრიის წარმომადგენელებიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისრაელ- ირანის კონფლიქტის ფონზე კი თბილისის და ბათუმის აეროპორტიდან ახლო აღმოსავლეთის მიმართულებით ფრენები უქმდება. TAV Georgia-ში BMG-ის უთხრეს, რომ დღეს ბათუმიდან 6, თბილისიდან კი 7 ავიარეისი გაუქმდა. ავიარეისები საქართველოდან ახლო აღმოსავლეთის მიმართულებით 13 ივნისიდან უქმდება, მას შემდეგ, რაც გამთენიისას ისრაელმა ოპერაცია “აღმავალი ლომის” ფარგლებში ირანის ბირთვულ ობიექტებზე, სამხედრო მეთაურებსა და ბირთვულ მეცნიერებზე ფართომასშტაბიანი მიიტანა იერიში. საპასუხო დარტყმებს ახორციელებს ირანიც. ისრაელის პრემიერ-მინისტრის ადმინისტრაცია - ირანმა ისრაელის მიმართულებით, საერთო ჯამში, 370 ბალისტიკური რაკეტა ისროლა, დაიღუპა 24 ადამიანი და დაშავდა 592. ირანის პრეზიდენტი კი ამბობს, რომ ქვეყანას სრული უფლება აქვს ისარგებლოს ბირთვული ენერგიით და ჩაატაროს კვლევები, რომლებიც მათი საზოგადოების ინტერესების უკეთესად მომსახურებას და მიზნების მიღწევას ისახავს. რა მოვლენების მომსწრენი ვართ - რა კონტურები შეიძლება მიიღოს ისრაელ-ირანის დაპირისპირება და რა ეკონომიკური გავლენები შეიძლება ჰქონდეს ამ კონფლიქტს მსოფლიოსა და საქართველოზე? სტუმარი: არჩილ კეკელია - საქართველოს ყოფილი ელჩი ისრაელში; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შარშან უმუშევრობის დონე წლიურად 2.5 პროცენტული პუნქტით 13.9%-მდე შემცირდა. საქსტატის ინფორმაციით, 2024 წელს სამუშაო ძალის მონაწილეობის დონე წინა წელთან შედარებით 1.5 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 55% გახდა, ხოლო დასაქმების დონე 2.6 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა და 47.1% შეადგინა. შემცირებული მაჩვენებლის მიუხედავად, რჩება თუ არა უმუშევრობა ქვეყანაში ერთ-ერთ მთავარ პრობლემა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ნავთობსა და გაზთან ერთად ბუნებრივი წყალბადის ძებნა/ძიების ოპერაციებიც შესაძლებელი გახდება. შესაბამის ცვლილებებს „ნავთობისა და გაზის შესახებ“ კანონში პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს. კანონპროექტის მიხედვით, ბუნებრივი წყალბადის ძებნა-ძიებისა და მოპოვების ოპერაციებს არამხოლოდ ინვესტორები, არამედ თავისუფალ სალიცენზიო არეალებზე სახელმწიფო კომპანიაც განახორციელებს. ბუნებრივი წყალბადის რა რესურსი არსებობს საქართველოს ტერიტორიაზე, არსებული ლიცენზიანტების მხრიდან არსებობს თუ არა ამ მიმართულებით ინტერესი და ტექნოლოგიურად რამდენად მზად არიან კომპანიები და სახელმწიფო წყალბადის მოპოვებისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 13.06.2025
ბიზნესი აუდიო ვიდეო ტექნიკის იმპორტზე დაწესებული ტარიფის გადახედვას ითხოვს- შესაბამისი შეხვედრა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციაში გაიმართა. საუბარია აუდიო ვიდეო ტექნიკის იმპორტიორებისთვის 2%-იანი გადასახადზე, რომელსაც ჰონორარის სახით იმპორტიორები ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციას უხდიან. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯებში ჯიბიდან გადახდებზე კვლავ მნიშვნელოვანი წილი მოდის. როგორც "თიბისი კაპიტალის" ჯანდაცვის სექტორის მიმოხილვაშია აღნიშნული, 2023 წლის მონაცემებით ჯიბიდან გადახდების წილი 40% იყო, სახელმწიფო ხარჯები 50%, ხოლო 9% კერძო დაზღვევა. პუბლიკაციაში ნათქვამია, რომ საქართველოში ჯანდაცვის მთლიან დანახარჯებში ჯიბიდან გადახდების წილი სხვა ქვეყნებთან შედარებით მაღალია. 2023 წლის მონაცემებით, ჯიბიდან გადახდების წილის მაჩვენებლით, საქართველო ევროპისა და ცენტრალური აზიის 49 ქვეყანას შორის 10-ე ადგილს იკავებდა. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ჯანდაცვის სტრატეგიის მიხედვით, მიზანი 2030 წლისთვის ჯანდაცვაზე ჯიბიდან გადახდების წილის 25%-მდე შემცირებაა. ჯიბიდან გადახდებში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი წილი მედიკამენტებს უჭირავს. რა განაპირობებს ამ მაჩვენებელს? სტუმარი: ლაშა ნიკოლაძე - დაზღვევის კავშირის ხელმძღვანელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესი აუდიო ვიდეო ტექნიკის იმპორტზე დაწესებული ტარიფის გადახედვას ითხოვს - საუბარია აუდიო ვიდეო ტექნიკის იმპორტიორებისთვის 2%-იანი გადასახადზე, რომელსაც ჰონორარის სახით იმპორტიორები ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციას უხდიან. ბიზნესასოციაციის წევრები ფიქრობენ, რომ დადგენილი ტარიფებიდან დღგ-ს კომპონენტის გამოყოფა უნდა მოხდეს, რადგან ამ გადასახადის გათვალისწინება ტარიფში, არ არის თანხვედრაში საქართველოს საგადასახადო კოდექსის ნორმებთან. მიღმა ამისა, გამოწვევა გადასახადის ადმინისტრირებაც. ანუკა ჯოხაძე ესაუბრა ბიზნესის წარმომადგენლებს და მათგან შესაბამისი მოთხოვნები მოისმინა. რას ამბობენ ბიზნესის წარმომადგენლები, რა გამოწვევები იკვეთება პრაქტიკაში მას შემდეგ რაც ინტელექტუალური საკუთრების მფლობელთა ასოციაციამ გადასახადის აკრეფა დაიწყო? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბაზრობები მესამე პირის სავალდებულო დაზღვევის გაუქმებას ითხოვენ- შესაბამისი წერილით სავაჭრო კომერციული ცენტრების (ბაზრობების) გაერთიანებამ” პარლამენტს მიმართა. მათი განმარტებით, აღნიშნული ვალდებულება ათასობით მცირე მეწარმესა და მომხმარებელს აზარალებს. წერილში აღნიშნულია, რომ დადგენილი ტარიფები სადაზღვევო ინდუსტრიის მხრიდან მზარდია, რაც ბიზნესისთვის მძიმე წნეხია. რა წერია საქართველოს კომერციული ცენტრების გაერთიანების წერილში და როგორია ბაზრობების მოთხოვნაზე სადაზღვევო ინდუსტრიის შეფასება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
იმის გათვალისწინებით, რომ 2020 წელს პირველი აქტივების მმართველის, ხოლო 2021 წელს პირველი საინვესტიციო ფონდის რეგისტრაცია გაიცა და შემდეგი სამი წლის განმავლობაში, საინვესტიციო ფონდების მართვის ქვეშ არსებული აქტივების ჯამური მოცულობა წელიწადში საშუალოდ 59%-ით იზრდებოდა 2024 წლის ბოლოს 200 მილიონ ლარს გადააჭარბა. ეროვნული ბანკის ბოლოს განახლებული მონაცემებით, მნიშვნელოვნად გაიზარდა აქტივების მმართველი კომპანიებისა და საინვესტიციო ფონდების რაოდენობაც: 2024 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით ბაზარზე ოპერირებდა 8 აქტივების მმართველი კომპანია და 19 საინვესტიციო ფონდი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარლამენტში დღეს კიდევ ერთი კანონი დამტკიცდა, რომლის მიხედვითაც ქართული ოცნების 77მა დეპუტატმა მხარი დაუჭირა კანონს, რომლითაც ComCom-ს მაუწყებლების კონფიდენციალური საბანკო ინფორმაციის გამოთხოვის უფლების მინიჭების უფლება ექნება. მმართველ პარტიაში ამბობენ, რომ ცვლილების მიზანი "მაუწყებლობის შესახებ" კანონის შესაბამისად, მაუწყებლის დაფინანსების აკრძალვასთან დაკავშირებით არსებული საკანონმდებლო რეგულაციის ეფექტიანი აღსრულებაა. განსხვავებულია კანონის აღქმა მედიის წარმომადგენლებისგან და იურისტებისგანაც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბრუნდება თუ არა ევროკავშირის დღის წესრიგში საქართველოსთვის ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების საკითხი - პოლონეთის პრემიერის დონალდ ტუსკის გუშინდელ განცხადებას თბილისში საპასუხო კომენტარები მოჰყვა. ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, პაველ ჰერჩინსკი ამბობს, რომ საქართველოსთვის ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების საკითხი მრავალი თვეა განხილვის საგანია, თუმცა წევრი ქვეყნების უმრავლესობა ამ ეტაპზე ამის წინააღმდეგია. ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების თემის წამოწევას შანტაჟს უწოდებენ ქართულ ოცნებაში. დიპლომატების ნაწილი კი ფიქრობს, რომ როგორც ჩანს, ევროკავშირში ახლა საქართველოსთვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერების საკითხი უფრო სერიოზულად დგას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 12.06.2025 თბილისის საფონდო ბირჟაზე აქციების განთავსება იგეგმება; "გვაქვს სამოქმედო გეგმა, რომლის მიხედვითაც, ობიექტების ჩაკეტვას ვაპირებთ" - კურიერების პროტესტი; ბალი იმ რამდენიმე პროდუქტს შორისაა, რომელთა ევროპაში ექსპორტიც პერსპექტიულია - ასოციაცია; სელფი მობაილი ZEG ფესტივალის პარტნიორია; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბაზრობები მესამე პირის სავალდებულო დაზღვევის გაუქმებას ითხოვენ- შესაბამის ინიციატივით სავაჭრო კომერციული ცენტრების (ბაზრობების) გაერთიანების” გაერთიანებამ პარლამენტს მიმართა. მათი განმარტებით, აღნიშნული ვალდებულება ათასობით მცირე მეწარმესა და მომხმარებელს აზარალებს. წერილში აღნიშნულია, რომ დადგენილი ტარიფები სადაზღვევო ინდუსტრიის მხრიდან მზარდია, რაც ბიზნესისთვის მძიმე წნეხია. რა წერია საქართველოს კომერციული ცენტრების გაერთიანების წერილში და როგორია ბაზრობების მოთხოვნაზე სადაზღვევო ინდუსტრიის შეფასება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მაისი საპენსიო პორტფელისთვის მომგებიანობის თვალსაზრისით ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული თვე აღმოჩნდა. საპენსიო ფონდის მონაცემებით, კონსერვატიულმა პორტფელმა, სადაც აქციებში ინვესტირების წილი დაბალია, მაისში 1.25%-იანი ნომინალურია ამონაგები აჩვენა. რეალური ამონაგები 0.81% იყო. გლობალური ბაზრების ზრდა განსაკუთრებით პოზიტიურად აისახა დინამიკურ პორტფელზე და მაისის თვის ამონაგებმა 2.4 % შეადგინა. ამავე პერიოდში, დაბალანსებული პორტფელების ნომინალური ამონაგები კი, 1.8 % იყო. საპენსიო ფონდში ამჟამად 6.9 მილიარდი ლარია აკუმულირებულია, ინვესტირებიდან ამონაგები 1.7 მილიარდს აღწევს. როგორია პოზიტიური მაისის შემდეგ საპენსიო ფონდის საინვესტიციო აქტივობების შედეგი და რა სტრატეგია აქვს საპენსიო ფონდს დანაზოგების ეფექტიანი მართვისთვის? სტუმარი: ანა ნაჭყებია - საპენსიო ფონდის მთავარი საინვესტიციო ოფიცრის მოვალეობის შემსრულებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბრუნდება თუ არა ევროკავშირის დღის წესრიგში საქართველოსთვის ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების საკითხი - პოლონეთის პრემიერის დონალდ ტუსკის გუშინდელ განცხადებას თბილისში საპასუხო კომენტარები მოჰყვა. ევროკავშირის ელჩი საქართველოში, პაველ ჰერჩინსკი ამბობს, რომ საქართველოსთვის ვიზალიბერალიზაციის შეჩერების საკითხი მრავალი თვეა განხილვის საგანია, თუმცა წევრი ქვეყნების უმრავლესობა ამის წინააღმდეგია. თემის წამოწევას შანტაჟს უწოდებს ირაკლი კობახიძე, მაკა ბოჭორიშვილი კი ამბობს, რომ პოლონეთის განცხადებები შეურაცხმყოფელია, ოპოზიცია კი უვიზო მიმოსვლის თემით სპეკულირებს. დიპლომატების ნაწილი ფიქრობს, რომ როგორც ჩანს, ევროკავშირში ახლა საქართველოსთვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერების საკითხი სერიოზულად დგას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტურისტების სეგმენტის ცვლილება ღვინის ტურიზმს საფრთხეებს უქმნის- საქართველოში ევროპელი ტურისტების ნაკადი, რომლებიც ძირითადად საქართველოში მდებარე მცირე მარნებს სტუმრობდნენ აზიელებმა ჩაანაცვლეს, რომლებსაც ქართული ღვინო არ აინტერესებთ და უფრო მეტიც ღვინოში არც თანხებს ხარჯავენ. ბიზნესის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ ეს ტენდენცია შესამჩნევი გასული წლიდან გახდა რის გამოც კონკრეტულმა ღვინის ბარებმა მუშაობა შეაჩერეს. რა საფრთხეებს უქმნის ღვინის ტურიზმს საქართველოში ტურისტული სეგმენტის ცვლილება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო $3.3 მილიარდის საარბიტრაჟო დავებშია ჩართული. აუდიტის სამსახური ქვეყნისთვის ერთ-ერთ ფისკალურ რისკად კვლავ საერთაშორისო საარბიტრაჟო დავებს ასახელებს. როგორც 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის წლიური შესრულების შესახებ მთავრობის ანგარიშზე აუდიტის სამსახურის მოხსენებაშია აღნიშნული, 2024 წელს სადავო თანხის ჯამური პოტენციური მაქსიმალური ოდენობა 4.8 მლრდ დოლარს შეადგენდა, თუმცა რადგან ერთი დავა სახელმწიფოს გამარჯვებით დასრულდა, ჯამური მოთხოვნები 3.3 მლრდ დოლარამდე შემცირდა. ფინანსთა მინისტრის მოადგილე კი ამბობს, რომ უშუალოდ მიმდინარე წელს საარბიტრაჟო დავების მიმართულებით ბიუჯეტიდან თანხების გადახდა დაგეგმილი არაა. რა საარბიტრაჟო დავებშია ჩართული საქართველო და რა ფისკალურ რისკებს ქმნის საერთაშორისო ინვესტორებთან დავები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 11.06.2025 საპენსიო ფონდში არსებულმა დანაზოგებმა 6.9 მილიარდ ლარს მიაღწია; გასულ წელს საქართველომ 236 მლნ ლიტრი ღვინო აწარმოვა, 120 მლნ - მოიხმარა - OIV; ტურიზმის ადმინისტრაციამ Expedia Group-ის შვილობილ კომპანიასთან €295 ათასის ხელშეკრულება გააფორმა; ონში ₾5 მლნ-ის ინვესტიციით სასტუმრო „ნოველა“ იხსნება; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის საფონდო ბირჟა პირველი ემისიისთვის ემზადება. ბირჟას დოლარში ვაჭრობის ფუნქციონალი უკვე დაემატა, რაც იმას ნიშნავს, რომ შესაძლებელი გახდა დოლარში დენომინირებული ფასიანი ქაღალდების განთავსება და ვაჭრობა. მომავალ ეტაპზე გეგმაში ევროთი ვაჭრობის ფუნქციონალის დამატებაა. თბილისის საფონდო ბირჟის 27.4% საქართველოს საფონდო ბირჟას ეკუთვნის, 22.6% გალტ ენდ თაგარტს, ამავე მოცულობის წილები აქვთ თიბისი კაპიტალს და ჯი სი ეფ ჰოლფინგს ჯორჯიას. 1.6% ეკუთვნის გიორგი ფარესაშვილს. 2024 წელს თბილისის საფონდო ბირჟამ საკომისიოს და საწევრო შენატანებით 1.238 მლნ ლარის შემოსავალი მიიღო, წლის წმინდა ზარალი კი 8 918 ლარი იყო, რაც 2023 წელთან შედარებით მკვეთრად, 39-ჯერ არის შემცირებული. რა საჭიროა საქართველოს ზომის ქვეყანაში ორი ბირჟა, რით განსხვავდება თბილისის საფონდო ბირჟა საქართველოს საფონდო ბირჟისგან და რა მოლოდინებია წელს ფასიანი ქაღალდების ბაზარზე? სტუმარი: ნინო ქურდიანი - საქართველოს საფონდო ბირჟის გენერალური დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო $3.3 მილიარდის საარბიტრაჟო დავებშია ჩართული. აუდიტის სამსახური ქვეყნისთვის ერთ-ერთ ფისკალურ რისკად კვლავ საერთაშორისო საარბიტრაჟო დავებს ასახელებს. როგორც 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის წლიური შესრულების შესახებ მთავრობის ანგარიშზე აუდიტის სამსახურის მოხსენებაშია აღნიშნული, 2024 წელს სადავო თანხის ჯამური პოტენციური მაქსიმალური ოდენობა 4.8 მლრდ დოლარს შეადგენდა, თუმცა რადგან ერთი დავა სახელმწიფოს გამარჯვებით დასრულდა, ჯამური მოთხოვნები 3.3 მლრდ დოლარამდე შემცირდა. ფინანსთა მინისტრის მოადგილე კი ამბობს, რომ უშუალოდ მიმდინარე წელს საარბიტრაჟო დავების მიმართულებით ბიუჯეტიდან თანხების გადახდა არაა დაგეგმილი. რა საარბიტრაჟო დავებშია ჩართული საქართველო და რა ფისკალურ რისკებს წარმოქმნის საერთაშორისო ინვესტორებთან დავები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში მმართველი კომპანიის, ტავ ჯორჯიას ორგანიზებით გაიხსნა გამოფენა სახელწოდებით Women's ART day at Tbilisi Imernational Airport, ღონისძიების მიზანი მხატვარი ქალების შემოქმედების პოპულარიზაცია და მათი ეკონომიკური გაძლიერების ხელშეწყობაა. მთელი დღის განმავლობაში, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში გამოფენილი იქნება 50-ზე მეტი ნამუშევარი, რომელთა შეძენაც და თან წაღებაც აეროპორტის ნებისმიერ მგზავრს შეუძლია. ექსპოზიციაში ყველაზე დიდი წილი ქალ სტუდენტებს უკავიათ. ტავ ჯორჯიამ თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიასთან პარტნიორობით სტუდენტური კონკურსი გამოაცხადა. შერჩეული ნამუშევრები კი Women's ART day at Tbilisi International Airport-ის ექსპოზიციაში მოხვდა. დაინტერესება და აქტივობა სტუდენტთა მხრიდან მაღალი იყო. კონკურსში მონაწილეობა სამხატვრო აკადემიის 100-მდე სტუდენტმა მიიღო. ასევე ექსპოზიციაში წარმოდგენილია თბილისის ადამიანით ვაჭრობის და ძალადობის მსხვერპლთა მომსახურების დაწესებულების ბენეფიციარ ქალთა ნამუშევრები. გამოფენის ორგანიზებაში ჩართული იყო ასევე სამხატვრო გალერეა “გამრეკელი”. ქალი მხატვრების ხელშეწყობის მიზნით რამდენიმე ნამუშევარი თავად კომპანია ტავ ჯორჯიამ შეიძინა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღევანდელი ვითარება არის დინების მიყოლა“ - სამასპინძლო ინდუსტრიის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ ტურისტების კონტიგენტის ცვლილებას სარესტორნო ბიზნესი მზად ვერ დახვდა. თუ ქართული გასტრონომია ევროპელი ტურისტისთვის მოგზაურობის განუყოფელი ნაწილი იყო, განსხვავებული მოთხოვნები აქვთ აზიელ ვიზიტორებს, რომლებიც მიმდინარე ტურისტულ სეზონზე დომინირებენ. რამდენად მზად არის სტუმარ-მასპინძლობის ინდუსტრია აზიური ბაზრებიდან სტუმრებს სათანადო სერვისი შესთავაზოს და კონკრეტულად რა ინტერესები გააჩნიათ მათ საქართველოში მოგზაურობისას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო სავაჭრო და საინვესტიციო რისკის ინდექსში 8 პოზიციით ჩამოქვეითდა. ამის შესახებ Fitch Ratings-ის შვილობილი კომპანია Fitch Solutions-ის ანგარიშშია აღნიშნული, რომელიც საქართველოში სავაჭრო და საინვესტიციო რისკებს აფასებს. ანგარიშში ნათქვამია, რომ ინვესტიციებზე, ვაჭრობასა და ფინანსურ დახმარებაზე საქართველო-ევროკავშირს შორის დაძაბულობა უარყოფითად აისახება და მოლოდინია, რომ საქართველოში ახალი ინვესტიციები დაბალ ნიშნულზე დარჩება. Fitch Solutions-ი ასევე აღნიშნავს, რომ საქართველოს ეკონომიკის რისკები მთლიანად პოლიტიკური ფაქტორებით არის განპირობებული, ნეგატიურ ფაქტორად ასევე დასახელებულია სანქციების გაღრმავების რისკები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 10.06.2025 თბილისის აეროპორტში პირველი ბრენდირებული სასტუმრო ibis TBILISI AIRPORT გაიხსნა; წელს, საქართველოდან აშშ-ში ექსპორტს 152 კომპანია ახორციელებს; "საქართველოში მედიკამენტების 75%-80% იმპორტირებულია" - მარინე გიორგობიანი; საოჯახო ტექსტილის მწარმოებელი "ჭითა" რეგიონში გასვლას გეგმავს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეკონომიკის რისკები მთლიანად პოლიტიკური ფაქტორებით არის განპირობებული, რადგან მთავრობა „ქართული ოცნების“ ხელმძღვანელობით, რუსეთს უახლოვდება და შესაბამისად, ქვეყანას ევროპის მხრიდან სანქციების რისკის წინაშე აყენებს. ამის შესახებ Fitch Ratings-ის შვილობილი Fitch Solutions-ის ანგარიშშია აღნიშნული, რომელიც საქართველოში სავაჭრო და საინვესტიციო რისკებს აფასებს. ანგარიშში წერია, რომ ინვესტიციებზე, ვაჭრობასა და ფინანსურ დახმარებაზე საქართველო-ევროკავშირს შორის დაძაბულობა უარყოფითად აისახება და მოლოდინია, რომ საქართველოში ახალი ინვესტიციები დაბალ ნიშნულზე დარჩება. ფინანსისტების შეფასებით კი საერთაშორისო ორგანიზაციებისგან მსგავსი შეფასებები ისედაც შემცირებული ინვესტიციების ფონზე, ინვესტორებისთვის კიდევ ერთი ნეგატიური სიგნალია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„დღევანდელი ვითარება არის დინების მიყოლა“ - სამასპინძლო ინდუსტრიის წარმომადგენლების ნაწილი აცხადებს, რომ ტურისტების კონტიგენტის ცვლილებას სარესტორნო ბიზნესი მზად ვერ დახვდა. თუ ქართული გასტრონომია ევროპელი ტურისტისთვის მოგზაურობის განუყოფელი ნაწილი იყო, განსხვავებული მოთხოვნები აქვთ აზიელ ვიზიტორებს, რომლებიც მიმდინარე ტურისტულ სეზონზე დომინირებენ. რამდენად მზად არის სტუმარ-მასპინძლობის ინდუსტრია აზიური ბაზრებიდან სტუმრებს სათანადო სერვისი შესთავაზოს და კონკრეტულად რა ინტერესები გააჩნიათ მათ საქართველოში მოგზაურობისას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ელექტრომობილები სერიოზული გამოწვევაა... თუ არ იქნა რეგულაციები, ეს ენერგოქსელის არასტაბილურობას გამოიწვევს"- ამის შესახებ განცხადება საქართველოს მზის ენერგიის განვითარების ასოციაციის თანადამფუძნებელმა თორნიკე დარჯანიამ გააკეთა. რამდენად ჩნდება რისკები არსებული ენერგო ქსელისთვის გაზრდილი ელექტრომობილების იმპორტის ფონზე ქვეყანაში და რა შეიძლება იყოს გამოსავალი? ბიზნესი მათ შორის გამოდის ინიციატივით, რომ ელექტრომობილების დამუხტვის დღის და ღამის ტარიფები განსხვავებული იყოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ აპირებს მთავრობა სახელმწიფო საწარმოებში კადრების ოპტიმიზაციას - ფინანსთა მინისტრის მოადგილე აცხადებს, რომ თუ რომელიმე საწარმოში შტატების „გაბერილი“ რაოდენობაა, ეს ოპტიმიზაციას დაექვემდებარება. გიორგი კაკაურიძე ჯერჯერობით ვერ აკონკრეტებს, რამდენი ადამიანის შემცირება იგეგმება, თუმცა ამბობს, რომ ეს პროცესი მხოლოდ სახელმწიფო საწარმოებში არ წარიმართება და ოპტიმიზაციის პროცესი ზოგადად საჯარო სექტორს შეეხება. ეკონომისტების ნაწილი კი ფიქრობს, რომ დაანონსებული საკადრო ოპტიმიზაცია სამართლიანად არ წარიმართება, ნაწილი კი ვარაუდობს, რომ მთავრობას ახლა საკადრო ოპტიმიზაცია ფისკალური რისკების პრევენციისთვის, მათ შორის საბიუჯეტო სახსრების დასაზოგად სურს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2025 წლის I კვარტალში 7,7%-ით, 179.4 მლნ დოლარამდე შემცირდა. საქსტატი FDI-ის კლებას სააქციო კაპიტალის და სავალო ვალდებულებების მაჩვენებლის შემცირებით ხსნის. როგორია პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ბოლო წლების დინამიკა, რომელია საქართველოსთვის მთავარი ინვესტორი ქვეყნები და კომპანიები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 09.06.2025 "მიმდინარე თვეში სასტუმროს დატვირთულობა 64%-ია" - ახალგახსნილი ibis Tbilisi Airport; „ოქროს თაღები ერისთავზე“ - მაკდონალდსის 27-ე ახალი რესტორანი დიდუბეში; "სამყურამ" თბილისში პირველი მაღაზია გახსნა - პირველადი შედეგები; "სევსამორა მარანის" ღვინომ ვერცხლის მედალი მოიპოვა - რა გეგმები აქვს კომპანიას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში მოქმედმა აუდიტორულმა კომპანიებმა 2024 წლის შედეგები წარადგინეს. ფინანსური მაჩვენებლების თანახმად, აუდიტორული კომპანიების შემოსავლები ფინანსური ანგარიშგებების მომზადებიდან და სხვა აუდიტორული საქმიანობიდან გასულ წელს მნიშვნელოვან ზრდას აჩვენებს. როგორც კომპანიების წარმომადგენლები აღნიშნავენ, ბიზნესების მხრიდან სერვისებზე მოთხოვნა წლიდან წლამდე იმატებს, ეს კი შემოსავლებზე პირდაპირ პროპორციულად აისახება. სტუმარი: ვანო ჟუჟუნაშვილი - BDO-ს პარტნიორი, აუდიტის და მარწმუნებელი მომსახურების მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ აპირებს მთავრობა სახელმწიფო საწარმოებში კადრების ოპტიმიზაციას - ფინანსთა მინისტრის მოადგილე bmg-სთან აცხადებს, რომ ყველა ზედმეტი კადრი, რომელიც სახელმწიფო საწარმოებისთვის საჭირო არაა, მათი ოპტიმიზაცია უნდა მოხდეს. გიორგი კაკაურიძე ჯერჯერობით ვერ აკონკრეტებს, რამდენი ადამიანის შემცირება იგეგმება, თუმცა ამბობს, რომ ეს პროცესი მხოლოდ სახელმწიფო საწარმოებში არ წარიმართება და ზოგადად საჯარო სექტორს შეეხება ოპტიმიზაცია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა 2025 წლის I კვარტალში 7,7%-ით, 179.4 მლნ დოლარამდე შემცირდა. საქსტატი FDI-ის კლებას სააქციო კაპიტალის და სავალო ვალდებულებების მაჩვენებლის შემცირებით ხსნის. როგორია პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ბოლო წლების დინამიკა, რომელია საქართველოსთვის მთავარი ინვესტორი ქვეყნები და კომპანიები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესი რიგით მესამე CFD აუქციონის ჩატარებას ითხოვს- ჰიდრო ელექტროსადგურების მშენებელი კომპანიები აუქციონის საჭიროებას დადგენილი მედიანური ტარიფის გადახედვის აუცილებლობით ხსნიან და ამბობენ, რომ არსებული სექტორს საინვესტიციო მიმზიდველობას უკარგავს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის აპრილში მშენებლობის ღირებულების ინდექსი წინა თვესთან შედარებით 0.6 პროცენტით შემცირდა, ხოლო წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით ინდექსი გაიზარდა 5.1 პროცენტით. სტატისტიკის მონაცემებით, საცხოვრებელი სეგმენტის ინდექსი წინა თვესთან შედარებით შემცირდა 0.4 პროცენტით, ხოლო წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით გაიზარდა 8.3 პროცენტით; არასაცხოვრებელი სეგმენტის ინდექსი წინა თვესთან შედარებით შემცირდა 2.5 პროცენტით, ხოლო წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით გაიზარდა 2.5 პროცენტით; წლიურად გ 2,6%-ით გაზრდილია სამოქალაქო სეგმენტის ინდექსიც. რა ფაქტორები მოქმედებს მშენებლობის ღირებულებაზე და ფასების კორექტირების კუთხით როგორია მოლოდინები სექტორში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia