TOP ქვეყნები, სადაც მუშაობა და ცხოვრება ყველაზე მოსახერხებელია #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რომელ ქვეყანას აქვს ყველაზე მეტი ბირთვული იარაღი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
EU-ს ყველაზე მდიდარი/ღარიბი წევრი ქვეყნები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესი ამბობს, რომ ქვეყანა ერთიან ელექტრონულ სატრანზიტო სისტემაზე გადასვლას მოუმზადებელი შეხვდა. საუბარია ე.წ NCTS-ზე, რომელიც გადამზიდავ კომპანიებს საქართველოს საბაჟოს მიერ გაცემული სატრანზიტო დოკუმენტაციით და გარანტიით, ტვირთის 36 ქვეყანაში შეუფერხებლად გადაზიდვის საშუალებას აძლევს, თუმცა სისტემის ამოქმედებიდან ერთი თვის თავზე მხოლოდ რამდენიმე ტრანზიტის ოპერატორი არსებობს, რომელსაც შეუძლია შესაბამისი დეკლარაცია გასცეს. პრობლემაა სავალდებულო წესით მოთხოვნილი გარანტიების წარდგენაც, რადგან სახმელეთო გადამზიდავთა ასოციაციის ინფორმაციით, ბანკები და სადაზღვევო კომპანიები გადამზიდავებისთვის ფინანსური გარანტების გაცემისგან თავს იკავებენ. გართულებული პროცედურები კი გადამზიდავების თქმით, საბაჟოებზე დამატებით საცობებს ქმნის. რა ვითარებაა საბაჟო გამშვებ პუნქტებზე და რა გამოწვევები შექმნა ახალ სატრანზიტო სისტემაზე გადასვლამ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ივნისში საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი შენელდა, თუმცა მაინც მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება. საქსტატის მონაცემებით, გასულ თვეს ქვეყნის ეკონომიკა 6.3 პროცენტით გაიზარდა, წლის პირველი ექვსი თვის საშუალო მაჩვენებელი კი 8.3 პროცენტი იყო. შემცირებულია დღგ-ს გადამხდელ კომპანიათა ბრუნვის ზრდის ტემპიც. კერძოდ, 2025 წლის ივნისში საქართველოს კერძო სექტორის, ანუ დღგ-ის გადამხდელი საწარმოების ბრუნვამ 14.8 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც წლიურად 8.7%-ით მეტია, თუმცა ეს მაჩვენებელი წინა თვეებთან შედარებით შემცირებულია. აღსანიშნავია, რომ შედარებით მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენარჩუნების ფონზე, საბიუჯეტო შემოსავლებში არაერთი მიმართულებით გეგმასთან ჩამორჩენა ფიქსირდება. კერძოდ, 6 თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტმა გადასახადებიდან 10.5 მილიარდი ლარის შემოსავალი მიიღო, რაც გეგმის 100.5%-ია, თუმცა, საშემოსავლო გადასახადის გარდა, ყველა ძირითად გადასახადში გეგმასთან მიმართებით ჩამორჩენაა. მთლიანობაში ეს დანაკლისი 217 მილიონ ლარს შეადგენს. რა ფაქტორები ახდენს გავლენას ეკონომიკურ ზრდაზე და რაზე მეტყველებს საბიუჯეტო შემოსავლებში გეგმასთან მიმართებაში ჩამორჩენა? სტუმარი: ნიკოლოზ ალავიძე - „ჯეოქეისის“ მრჩეველი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ენერგეტიკის სექტორის წარმომადგენლები ეკონომიკის სამინისტროს ახალ ხელმძღვანელობასთან დარგში არსებული რამდენიმე პრობლემური საკითხის გააქტიურებას გეგმავენ. გენერაციის ობიექტების მშენებლობის გაძვირების ფონზე კერძო სექტორისთვის კვლავ აქტუალურია მესამე CFD აუქციონის ჩატარების საკითხი, გამოწვევად რჩება ბიუროკრატია, რაც მათი შეფასებით გენერაციის ობიექტების განვითარებას აფერხებს. კონკრეტულ გამოწვევებზე საუბრობენ მზის ელექტროსადგურების ინვესტორებიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"თიბისი კაპიტალი" პორტფელური ინვესტიციებში ახალ ტენდენციაზე მიუთითებს. საინვესტიციო ბანკი აღნიშნავს, რომ 2022 წლის შემდეგ საქართველოს საგარეო ბალანსის გაუმჯობესების მიუხედავად, მიმდინარე ანგარიში კვლავ დეფიციტში რჩება. ამის ფონზე კი, საყურადღებოა პორტფელური ინვესტიციების დინამიკა, სადაც საქართველოს რეზიდენტების მიერ უცხოური სავალო ფასიანი ქაღალდების შეძენა იკვეთება, რაც ისტორიულად საქართველოს საგადასახდელო ბალანსისთვის დამახასიათებელი მოვლენა არ ყოფილა. ამავდროულად, სახეზეა რეზიდენტების მიერ გამოშვებული სავალო ფასიანი ქაღალდების ნაწილობრივი გამოსყიდვაც. ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ საქართველოს საგადასახდელო ბალანსის ბოლოდროინდელი დინამიკა ისტორიული ტენდენციებისგან მკვეთრ გადახვევასაც წარმოადგენს. კერძოდ, მიმდინარე ანგარიშის მხრივ ტურიზმიდან შემოსავლების ზომიერი ზრდის პარალელურად, ინფორმაციისა და კომუნიკაციის და ბიზნეს სერვისების ექსპორტი სწრაფ ზრდას განაგრძობს, რაც დიდწილად ცვლის მომსახურების ექსპორტის სტრუქტურას; ფინანსური ანგარიშის მხრივ კი იკვეთება რომ გააქტიურებულია საქართველოს რეზიდენტების მიერ უცხოური აქტივების შეძენა; ანგარიშში ასევე მითითებულია, რომ დაფინანსების წყაროს წარმოადგენდა სავალუტო რეზერვებიც, თუმცა სებ-ის მიერ აშშ დოლარის მოცულობითი შესყიდვის პარალელურად, მეორე კვარტალში ეს ტენდენცია შეიცვლება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოდან ჩაის ექსპორტი გაიზარდა, თუმცა როგორც რიცხვები აჩვენებს ძირითადად რეექსპორტის ხარჯზე. წელს, 6 თვეში საექსპორტო ბაზრებზე საქართველოს გავლით 1 მლნ 641 ათასი დოლარის ღირებულების ჩაი გავიდა. წლიურ ჭრილში ზრდა 52%-ია. აქედან ადგილობრივი ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი მხოლოდ 523 ათასი დოლარი იყო, რაც წლიურად თითქმის 32%-ით შემცირებული მაჩვენებელია. სულ ნახევარი წლის განმავლობაში საექსპორტო ბაზრებზე 478.9 ტონა ქართული ჩაი გაიყიდა. 1 კგ საშუალო საექსპორტო ფასი კი, მხოლოდ 1.09 დოლარია. ამ ფონზე 3.5-ჯერ, თითქმის 1.2 მლნ დოლარამდეა გაზრდილი რეექსპორტის მაჩვენებელი. აქ 1 კგ-ს საშუალო საექსპორტო ფასი 3.9 დოლარს შეადგენს. ყაზახეთი, მონღოლეთი, თურქმენეთი სომხეთი ტაივანი - ასეთია ადგილობრივი ჩაის საექსპორტო ბაზრები, ჯამურ ექსპორტში კი თურქეთი ლიდერობს. მთლიანობაში საქართველოდან შარშან 2.9 მლნ დოლარის ჩაი გავიდა, მათ შორის ადგილობრივი პროდუქცია 1.9 მლნ დოლარის ღირებულების იყო. როგორია 2025 წელი ქართული ჩაისთვის - რა კეთდება უკვე იდენტიფიცირებული პრობლემების გადასაჭრელად? სტუმარი: თენგიზ სვანიძე - საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეგიონის ქვეყნები განსხვავებული ტემპით, მაგრამ სტაბილური ზრდის პირობებში ეკონომიკურ განვითარებას აგრძელებენ. ეკონომიკის აღმავლობასა და გამოწვევებზე, მონეტარული პოლიტიკის მკაცრ რეჟიმზე, ინფლაციის მაჩვენებლებზე და სავალუტო კურსის ცვლადობაზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში მზის ენერგიის ათვისება აქტიურდება. „სახელმწიფო ელექტროსისტემა“ ერთიან ენერგეტიკულ ქსელს 10 მეგავატის სიმძლავრის მზის ხუთ ელექტროსადგურს მიუერთებს. ელექტროგადამცემ ქსელში მზის ენერგიის ინტეგრაცია საქართველოში პირველად განხორციელდება. ამასთან, ეკონომიკის სამინისტროს მონაცემებით, დაახლოებით 88.5 მლნ დოლარის საინვესტიციო ღირებულების 150 მეგავატზე პროექტებზე დასრულებულია ტექნიკურ-ეკონომიკური კვლევა და განიხილება შესაბამისი პროექტების სამშენებლო ეტაპზე გადაყვანა. თავად მზის ელექტროსადგურების ინვესტორები აცხადებენ, რომ ამ მიმართულებით დაინტერესების ზრდის განმაპირობებელი ფაქტორი მათ შორის დარგისთვის არსებული cfd მექანიზმი და ტექნოლოგიების გაიაფებაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ემსახურება საბაჟო გამშვები პუნქტები გაზრდილ ტვირთნაკადს? - შემოსავლების სამსახური განმარტავს, რომ საქართველოს მასშტაბით არსებულ გამშვებ პუნქტზე გაზრდილია მებაჟე-ოფიცრების რაოდენობა. მომატებული საერთაშორისო ტვირთბრუნვის უწყვეტობის უზრუნველყოფის მიზნით კი შემოსავლების სამსახური ინტენსიურ კომუნიკაციაში იმყოფება თურქეთის, აზერბაიჯანისა და სომხეთის რესპუბლიკების შესაბამის საბაჟო ადმინისტრაციებთან. გაზრდილი ტვირთნაკადის ფონზე კი სახმელეთო გადამზიდავები საბაჟოებზე წარმოქმნილ საცობზე საუბრობენ და აცხადებენ, რომ საბაჟო ფორმალობები დროში ჭიანურდება - როგორ ემსახურება საბაჟო გამშვები პუნქტები ტვირთს, რამდენად დიდი დრო სჭირდება საბაჟო პროცედურებს და ექმნებათ თუ არა პრობლემა ტვირთის გადამზიდავებს? სტუმარი: ირაკლი ნემსაძე საქართველოს სახმელეთო გადამზიდავთა ასოციაციის თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რითეილ სექტორში პირველ კვარტალში დაფიქსირებული ბრუნვის 20-25%-იანი ვარდნის შემდეგ მეორე კვარტალში ვითარება შედარებით გაუმჯობესდა. სავაჭრო ცენტრების ასოციაციის ხელმძღვანელის ინფორმაციით, ქვეყანაში შექმნილი გაურკვევლობის გამო მომხმარებელი ისევ თავშეკავებულია და ძირითადად პირველადი მოხმარების საგნებზე ხარჯავს ფულს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საბანკო სექტორში დაკრედიტების ზრდის ტემპი შედარებით შენელებულ მაჩვენებელზე ნარჩუნდება. ივნისში კომერციული ბანკების საკრედიტო პორტფელის ზრდის ტემპმა 15.5% შეადგინა. კერძო სექტორის ნაწილი, მათ შორის დეველოპერები ამბობენ, რომ ბანკებს კვლავ გამკაცრებული აქვთ სექტორზე სესხების გაცემა, რამაც სამომავლოდ შესაძლოა, ბაზარზე გარკვეული გამოწვევები შექმნას. თავად საბანკო სექტორსა და ეროვნულ ბანკში კი ამბობენ, რომ პორტფელის 15%-ით გაზრდა საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელი და ის ეკონომიკური ზრდის ტემპთან თანხვედრაშია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აჭარაში, ხულოს მუნიციპალიტეტში მოპოვებული ქართულ დიორიტი ექსპორტზე გავა - საერთაშორისო ბაზარზე ქართულ ქვას Colliers MMS წარადგენს. დიორიტი ძვირფასი მოსაპირკეთებელი ქვა და სამშენებლო მასალაა, რომელიც გამოირჩევა მაღალი მედეგობით, სიმკვრივით და დაბალი რადიაციის მაჩვენებლით. ხულოს მუნიციპალიტეტში მდებარე საბადოდა დიორიტის წარმოებას კომპანია „უჩხო“ ახორციელებს. საბადოს საკარიერე და გადამმუშავებელი ინფრასტრუქტურის მოწყობაში - უკვე ჩაიდო 10 მილიონამდე ლარის ინვესტიცია. რას პოტენციალი აქვს დიორიტს როგორც შიდა ბაზარზე, ასევე ექსპორტზე, რამდენად აქვს პოტენციალი საქართველოს ბუნებრივი მასალების საექსპორტო ქვეყნად პოზიციონირება შეძლოს? სტუმარი: მაია ზავრაშვილი - Colliers Georgia Mining & Minerals Solutions-ის მმართველ პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პირველი კვარტალი სადაზღვევო ინდუსტრიამ ზრდით დაასრულა. წლის პირველ 3 თვეში სექტორმა 55 მილიონით მეტი, 453 მილიონი ლარის პრემია მოიზიდა, წმინდა მოგება კი 26 მილიონი ლარი იყო. ზრდა ინდუსტრიაში მეორე კვარტალშიც გაგრძელდა და წლის პირველ ნახევარს სადაზღვევო კომპანიები ჯამურად დაახლოებით 30%-იანი ზრდით დახურავს, თუმცა ბაზარი ახალი მომხმარებლების ხარჯზე არ იზრდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1 აგვისტოდან უცხოურ ვალუტაში დაკრედიტების ზღვარი მორიგ ჯერზე მკაცრდება. კერძოდ, ეროვნული ბანკის გადაწყვეტილებით, ის მსესხებლები, რომლებსაც ეროვნულ ვალუტაში აქვს შემოსავალი, 750,000 ლარამდე სავალუტო სესხის აღებას ვეღარ შეძლებენ. როგორც საბანკო ასოციაციაში აცხადებენ, ეს ცვლილება მცირე მოცულობის მსესხებლებს შეეხება და ძირითადი სეგმენტი საშუალო ზომის კომპანიები და იპოთეკური დაკრედიტება იქნება. რა იცვლება 1 აგვისტოდან მომხმარებლისთვის და რა შედეგები მოიტანა ლარიზაციის პოლიტიკამ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თვალჭრელიძის ქუჩიდან კერძო საკუთრებაში უკანონოდ შეჭრილი მოქალაქეების იძულებითმა გამოსახლებამ კიდევ ერთხელ გახადა საკითხი აქტუალური, როგორ უნდა მოხდეს თვითნებურად დაკავებული, ან ავარიული შენობებიდან მოქალაქეების, მათ შორის დევნილების და სოციალურად დაუცველების ისე გამოყვანა, რომ თავად მოქალაქეების უფლებებიც იყოს დაცული. რატომ ვერ ხერხდება მოსახლეობასთან კომუნიკაცია და რა როლი აქვს პროცესში სახელმწიფოს. რამდენად მასშტაბურია დედაქალაქში ავარიული სახლების პრობლემა, რატომ არ ხდება საკითხის კომპლექსური გადაწყვეტა და სად არის გამოსავალი? სტუმარი: ირაკლი როსტომაშვილი - არქიტექტორი / კომპანია „არსის“ დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანდაცვის სექტორი drg სისტემით დადგენილი ტარიფების გადახედვას ითხოვს - სექტორის წარმომადგენლები ამბობენ, რომ არსებულ სისტემაში შესული ცვლილებები პაციენტებისთვის ხარისხიანი მომსახურების მიწოდებისთვის საკმარისი არაა და არსებული ტარიფებით მუშაობისას მათთვის წარმოუდგენელი ხდება განვითარებაზე ფიქრი, მათ შორის დამატებითი ინვესტიციების განხორციელება. სექტორი პროცესში დარგის სპეციალისტების ჩართვას ითხოვს და ამბობს, რომ გადაწყვეტილებები არა ბიუროკრატების მიერ, არამედ თავად სამედიცინო სფეროში ჩართული პროფესიონალების მიერ უნდა იყოს მიღებული. რა გამოწვევები რჩება drg-ით დაფინანსების მეთოდოლოგიაში და რა პრობლემების წინაშე დგანან კლინიკები იმ ფონზე, რომ ჯანდაცვის სამინისტრო ხელშესახები ცვლილებების მიღებას არ ჩქარობს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ელექტრომობილების ბაზარი იზრდება. მაგალითად, 2020 წელს ქვეყანაში მხოლოდ 214 ერთეული ელექტროძრავზე მომუშავე ავტომობილი შემოვიდა, მიმდინარე წლის მხოლოდ პირველ ნახევარში იმპორტირებული ელექტრომობილების რიცხვი ამ მაჩვენებელს 17-ჯერ აჭარბებს. თუ აქამდე ელექტროძრავზე მომუშავე ტრანსპორტის იმპორტი ძირითადად აშშ-დან ხორციელდებოდა, ბოლო წლებში ბაზარზე მნიშვნელოვნად გაიზარდა ჩინური ელექტრომობილების წილიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში უცხოელი სტუდენტების რაოდენობა მზარდია. ბოლო ოთხ წელში არარეზიდენტი სტუდენტების რაოდენობა გაორმაგდა და 2024-2025 სასწავლო წელს საქართველოში სულ 37 100 უცხოელი სტუდენტი სწავლობდა, რაც წლიურად 21%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. აქედან 15% სწავლობდა საბაკალავრო, ხოლო 85% სამაგისტრო და სამედიცინო პროფილის უმაღლესი განათლების პროგრამებზე. წელსაც საქართველოს ყველაზე მეტი სტუდენტი, უცხოელი სტუდენტების 55% ინდოეთიდან ჰყავდა, შემდეგ მოდის იორდანია 7% -იანი წილით, მესამე ადგილზე კი ისრაელია - 6%-ით. რატომ ინტერესდებიან უცხოელი სტუდენტები საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემით, რა გამოწვევებია ამ მიმართულებით, ასევე რა პრობლემების წინაშე დადგება ქვეყნის უმაღლესი განათლების სისტემა თუ საქართველო დაკარგავს ევროკავშირთან უვიზო მიმოსვლას? სტუმარი: კოკა თოფურია - საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო ოთხ წელში საქართველოში უცხოელი სტუდენტების რაოდენობა გაორმაგდა. TBC Capital-ის ინფორმაციით, 2024-2025 სასწავლო წელს საქართველოში 37 100 უცხოელი სტუდენტი სწავლობდა, რაც წლიურად 21%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. აქედან 15% სწავლობდა საბაკალავრო, ხოლო 85% სამაგისტრო და სამედიცინო პროფილის უმაღლესი განათლების პროგრამებზე. წელსაც საქართველოს ყველაზე მეტი სტუდენტი, უცხოელი სტუდენტების 55% ინდოეთიდან ჰყავდა, შემდეგ მოდის იორდანია 7% -იანი წილით, მესამე ადგილზე კი ისრაელია - 6%-ით. როგორც უნივერსიტეტებში აცხადებენ, აზიური ბაზრების პარალელურად, მზარდია ევროპელი სტუდენტების დაინტერესებაც და მიღმა სამედიცინო მიმართულებისა, არარეზიდენტი სტუდენტების რაოდენობა იზრდება სხვა პროფილის პროგრამებზეც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში საწვავმა გაძვირება დაიწყო. ბოლო 1.5 თვეა ბენზინგასამართ სადგურებზე სხვადასხვა ტიპია საწვავი 2-20 თეთრამდეა გაძვირებული.გაძვირებული. საინტერესოა, რატომ გაძვირდა საწვავი საქართველოში, რა ფაქტორები იყო მთავარი განმაპირობებელი და როდიდან უნდა ველოდოთ ფასების დასტაბილურებას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
შუა აზიურ ქვეყნებს საქართველოს დერეფნის გამოყენებით როგორც წიაღისეული ენერგორესურსების ასევე მწვანე ელექტროენერგიის ტრანსპორტირება აინტერესებთ. ეს ინტერესი ამ კვირაში აზიურმა ქვეყნებმა საქართველოს დელეგაციასთან გამართულ შეხვედრებზე დაადასტურეს. მარიამ ქვრივიშვილისა და ყაზახეთის ენერგეტიკის მინისტრის შეხვედრაზე ითქვა, რომ საქართველოც დაინტერესებულია ყაზახეთმა მეტი ნახშირწყალბადის ტრანსპორტირება მოახდინოს საქართველოს სატრანზიტო დერეფნით. საუბრის თემა იყო ელექტროენერგიის ტრანზიტიც. აღინიშნა, რომ ყაზახეთი დაინტერესებულია, ევროპას „მწვანე“ ელექტროენერგიაც მიაწოდოს და ამ მიზნით, საქართველოს გადამცემი ინფრასტრუქტურის გამოყენებას განიხილავს. ეს სურვილები თანხვედრაშია ევროკავშირის სტრატეგიულ ენერგეტიკულ ინიციატივებთან ე.წ. მწვანე ენერგიის დერეფნის შექმნასთან დაკავშირებით, რისთვისაც არსებობს განვითარების სხვადასხვა ეტაპზე მყოფი რამდენიმე ენერგეტიკული ინიციატივა, მათ შორისა შავი ზღვის წყალქვეშა კაბელი. ამ მნიშვნელოვანი პროექტის ბედზე კი გადაწყვეტილება სწორედ ახლაა მისაღები. როგორ შეიძლება აისახოს საქართველოს სტრატეგიული გაურკვევლობა შუა დერეფნის გასწვრივ ჩაფიქრებულ ენერგეტიკულ პროექტებზე? სტუმარი: მურმან მარგველაშვილი - ენერგეტიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia