6 თვეში ეკონომიკა 8.3%-ით გაიზარდა - როგორია ტენდენციები?
ივნისში საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი შენელდა, თუმცა მაინც მაღალ ნიშნულზე ნარჩუნდება. საქსტატის მონაცემებით, გასულ თვეს ქვეყნის ეკონომიკა 6.3 პროცენტით გაიზარდა, წლის პირველი ექვსი თვის საშუალო მაჩვენებელი კი 8.3 პროცენტი იყო. შემცირებულია დღგ-ს გადამხდელ კომპანიათა ბრუნვის ზრდის ტემპიც. კერძოდ, 2025 წლის ივნისში საქართველოს კერძო სექტორის, ანუ დღგ-ის გადამხდელი საწარმოების ბრუნვამ 14.8 მილიარდი ლარი შეადგინა, რაც წლიურად 8.7%-ით მეტია, თუმცა ეს მაჩვენებელი წინა თვეებთან შედარებით შემცირებულია. აღსანიშნავია, რომ შედარებით მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენარჩუნების ფონზე, საბიუჯეტო შემოსავლებში არაერთი მიმართულებით გეგმასთან ჩამორჩენა ფიქსირდება. კერძოდ, 6 თვეში სახელმწიფო ბიუჯეტმა გადასახადებიდან 10.5 მილიარდი ლარის შემოსავალი მიიღო, რაც გეგმის 100.5%-ია, თუმცა, საშემოსავლო გადასახადის გარდა, ყველა ძირითად გადასახადში გეგმასთან მიმართებით ჩამორჩენაა. მთლიანობაში ეს დანაკლისი 217 მილიონ ლარს შეადგენს. რა ფაქტორები ახდენს გავლენას ეკონომიკურ ზრდაზე და რაზე მეტყველებს საბიუჯეტო შემოსავლებში გეგმასთან მიმართებაში ჩამორჩენა? სტუმარი: ნიკოლოზ ალავიძე - „ჯეოქეისის“ მრჩეველი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
CFD აუქციონი, ბიუროკრატია - რა საკითხების განხილვას გეგმავს ენერგეტიკის სექტორი სამინისტროსთან?
22 ნახვა ივლისი 31, 2025
ენერგეტიკის სექტორის წარმომადგენლები ეკონომიკის სამინისტროს ახალ ხელმძღვანელობასთან დარგში არსებული რამდენიმე პრობლემური საკითხის გააქტიურებას გეგმავენ. გენერაციის ობიექტების მშენებლობის გაძვირების ფონზე კერძო სექტორისთვის კვლავ აქტუალურია მესამე CFD აუქციონის ჩატარების საკითხი, გამოწვევად რჩება ბიუროკრატია, რაც მათი შეფასებით გენერაციის ობიექტების განვითარებას აფერხებს. კონკრეტულ გამოწვევებზე საუბრობენ მზის ელექტროსადგურების ინვესტორებიც. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
6 თვეში მშპ საშუალოდ 8,3%-ით გაიზარდა - რა ბუსტავს ეკონომიკას?
20 ნახვა ივლისი 31, 2025
"თიბისი კაპიტალი" პორტფელური ინვესტიციებში ახალ ტენდენციაზე მიუთითებს. საინვესტიციო ბანკი აღნიშნავს, რომ 2022 წლის შემდეგ საქართველოს საგარეო ბალანსის გაუმჯობესების მიუხედავად, მიმდინარე ანგარიში კვლავ დეფიციტში რჩება. ამის ფონზე კი, საყურადღებოა პორტფელური ინვესტიციების დინამიკა, სადაც საქართველოს რეზიდენტების მიერ უცხოური სავალო ფასიანი ქაღალდების შეძენა იკვეთება, რაც ისტორიულად საქართველოს საგადასახდელო ბალანსისთვის დამახასიათებელი მოვლენა არ ყოფილა. ამავდროულად, სახეზეა რეზიდენტების მიერ გამოშვებული სავალო ფასიანი ქაღალდების ნაწილობრივი გამოსყიდვაც. ორგანიზაცია აღნიშნავს, რომ საქართველოს საგადასახდელო ბალანსის ბოლოდროინდელი დინამიკა ისტორიული ტენდენციებისგან მკვეთრ გადახვევასაც წარმოადგენს. კერძოდ, მიმდინარე ანგარიშის მხრივ ტურიზმიდან შემოსავლების ზომიერი ზრდის პარალელურად, ინფორმაციისა და კომუნიკაციის და ბიზნეს სერვისების ექსპორტი სწრაფ ზრდას განაგრძობს, რაც დიდწილად ცვლის მომსახურების ექსპორტის სტრუქტურას; ფინანსური ანგარიშის მხრივ კი იკვეთება რომ გააქტიურებულია საქართველოს რეზიდენტების მიერ უცხოური აქტივების შეძენა; ანგარიშში ასევე მითითებულია, რომ დაფინანსების წყაროს წარმოადგენდა სავალუტო რეზერვებიც, თუმცა სებ-ის მიერ აშშ დოლარის მოცულობითი შესყიდვის პარალელურად, მეორე კვარტალში ეს ტენდენცია შეიცვლება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
14:31
ქართული ჩაი - რა შედეგები აქვს სექტორს 2025 წლისთვის?
30 ნახვა ივლისი 31, 2025
საქართველოდან ჩაის ექსპორტი გაიზარდა, თუმცა როგორც რიცხვები აჩვენებს ძირითადად რეექსპორტის ხარჯზე. წელს, 6 თვეში საექსპორტო ბაზრებზე საქართველოს გავლით 1 მლნ 641 ათასი დოლარის ღირებულების ჩაი გავიდა. წლიურ ჭრილში ზრდა 52%-ია. აქედან ადგილობრივი ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი მხოლოდ 523 ათასი დოლარი იყო, რაც წლიურად თითქმის 32%-ით შემცირებული მაჩვენებელია. სულ ნახევარი წლის განმავლობაში საექსპორტო ბაზრებზე 478.9 ტონა ქართული ჩაი გაიყიდა. 1 კგ საშუალო საექსპორტო ფასი კი, მხოლოდ 1.09 დოლარია. ამ ფონზე 3.5-ჯერ, თითქმის 1.2 მლნ დოლარამდეა გაზრდილი რეექსპორტის მაჩვენებელი. აქ 1 კგ-ს საშუალო საექსპორტო ფასი 3.9 დოლარს შეადგენს. ყაზახეთი, მონღოლეთი, თურქმენეთი სომხეთი ტაივანი - ასეთია ადგილობრივი ჩაის საექსპორტო ბაზრები, ჯამურ ექსპორტში კი თურქეთი ლიდერობს. მთლიანობაში საქართველოდან შარშან 2.9 მლნ დოლარის ჩაი გავიდა, მათ შორის ადგილობრივი პროდუქცია 1.9 მლნ დოლარის ღირებულების იყო. როგორია 2025 წელი ქართული ჩაისთვის - რა კეთდება უკვე იდენტიფიცირებული პრობლემების გადასაჭრელად? სტუმარი: თენგიზ სვანიძე - საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia