ენერგეტიკის სექტორში კი მესამე კვარტალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობა შემცირდა. ივლისი-სექტემბრის პერიოდში ენერგეტიკის დარგში მხოლოდ 14 მლნ დოლარის ინვესტიცია ჩაიდო, რაც წლიურად თითქმის 60 პროცენტიანი კლებაა. აღსანიშნავია, რომ "ქართული ოცნების" მთავრობის გადაწყვეტილებით, 1.7 გიგავატის ენერგოპროექტების განაცხადების განხილვა შეჩერდა, რომელშიც როგორც ჰესების, ასევე ქარის და მზის სადგურების პროექტები შედიოდა. როგორია საინვესტიციო გარემო ენერგეტიკის დარგში, მათ შორის მზის სადგურების მიმართულებით? სტუმარი: ნინო გადელია - Shine Energy- ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
III კვარტალში საქართველოში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები წლიურად 2-ჯერ გაიზარდა - ზრდა განპირობებულია სავალო ვალდებულებების მაჩვენებლის ზრდით. საქსტატი განახლებულ მონაცემებს აქვეყნებს. წინასწარი მონაცემებით, საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2025 წლის III კვარტალში 533.2 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა. რომელ სექტორებში განხორციელდა ყველაზე დიდი მოცულობის ინვესტიციები და რომელი ქვეყნის ინვესტორებმა შეიტანეს ყველაზე დიდი კონტრიბუცია ინვესტიციების ზრდაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს რკინიგზა აზერბაიჯანულ საწვავის სომხეთში სარკინიგზო გადაზიდვას ერთჯერადად სრულიად უსასყიდლოდ განახორციელებს. ეკონომიკის სამინისტროსგან ინფორმაცია პრემიერის ხელმოწერილ განკარგულებაზე მას შემდეგ გავრცელდა რაც აზერბაიჯანულ მედიაში არაერთი სტატია გავრცელდა საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის წარმოქმნილ პრობლემებზე, რომელიც როგორც სახმელეთო, ისე სარკინიგზო გადაზიდვების კუთხით იქმნებოდა. რას შეიძლება უკავშირდებოდეს აზერბაიჯანული მედიაში გაჟღერებული ბრალდებები, რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს მას საქართველოს პოზიციებზე შუა დერეფანში და რამდენად ახერხებს ქვეყანა ფეხი აუწყოს დერეფნის სხვა მონაწილე ქვეყნებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დედაქალაქის სურსათით მომარაგების ხაზში პრობლემებია - დისტრიბუციის მანქანებს პარკირებისა და “ყვითელ ხაზებში” გადაადგილების გამო 10 ათასობით ლარის ჯარიმა დაუგროვდათ. ეს პრობლემა განსაკუთრებით, პურისა და კვერცხის მწარმოებლებს აწუხებთ. როგორც პურპროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაციაში აცხადებენ, პურის, როგორც პირველადი მოხმარების პროდუქტის, მომხმარებლამდე დროულად და შეუფერხებლად მიწოდება მწარმოებლებისა და დისტრიბუტორებისთვის სერიოზულ გამოწვევად იქცა - დისტრიბუტორებისთვის დაკისრებული ჯარიმები მწარმოებლებს დიდ ფინანსურ წნეხში აქცევთ და პროდუქტის ღირებულებაზეც აისახება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დედაქალაქის სურსათით მომარაგების ხაზში პრობლემებია - დისტრიბუცია და ჯარიმები მეწარმეებისთვის დიდ თავსატეხად იქცა. დისტრიბუციის მანქანებს პარკირებისა და “ყვითელ ხაზებში” გადაადგილების გამო 10 ათასობით ლარის ჯარიმა დაუგროვდათ. ეს პრობლემა განსაკუთრებით, პურისა და კვერცხის მწარმოებლებს აწუხებთ. როგორც პურპროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაციაში აცხადებენ, პურის, როგორც პირველადი მოხმარების პროდუქტის, მომხმარებლამდე დროულად და შეუფერხებლად მიწოდება მწარმოებლებისა და დისტრიბუტორებისთვის სერიოზულ გამოწვევად იქცა - დისტრიბუტორებისთვის დაკისრებული ჯარიმები მწარმოებლებს დიდ ფინანსურ წნეხში აქცევთ და პროდუქტის ღირებულებაზეც აისახება. გამოსავლის რა გზებს ხედავენ სექტორში და როგორ შეიძლება გადალაგდეს ლოგისტიკური ჯაჭვი მომარაგებაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლის 1 იანვრიდან მწვანე ობლიგაციებთან დაკავშირებით ეროვნული ბანკის მიერ მიღებული ახალი წესი ამოქმედდება. კერძოდ, საუბარია „მწვანე, სოციალური, მდგრადი და მდგრადობასთან დაკავშირებული ობლიგაციების სტატუსის მინიჭების, შენარჩუნების და გაუქმების წესზე. ახალი მარეგულირებელი ჩარჩო განსაზღვრავს, თუ როდის, როგორ და რა კრიტერიუმებით შეიძლება ობლიგაციამ „მწვანე“, „სოციალური“, „მდგრადი“ ან „მდგრადობასთან დაკავშირებული“ სტატუსი მოიპოვოს. როგორც განახლებადი ენერგიის განვითარების ასოციაციაში აცხადებენ, ახალი წესი მათ შორის მნიშვნელოვანია ქვეყანაში განახლებადი ენერგეტიკის სექტორის განვითარებისთვისა. რას შეცვლის ბაზარზე მწვანე ობლიგაციებთან დაკავშირებული ახალი საკანონმდებლო ჩარჩო? სტუმარი: ლევან კოკაია - საქართველოს განახლებადი ენერგიის განვითარების ასოციაციის იურისტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამოქალაქო ავიაციის დღესთან დაკავშირებით თბილისისა და ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტების მმართველმა კომპანია ტავ ჯორჯიამ თბილისის საავიაციო უნივერსიტეტის სტუდენტები დააჯილდოვა. სტუდენტებს სასწავლო სტიპენდიები გადაეცათ, რომლითაც საავიაციო უნივერსიტეტში სწავლა დაუფინანსდებათ. წელს 5 სტუდენტი შეირჩა, რომლებიც უნივერსიტეტში საჰაერო მოძრაობის მართვის სისტემების ტექნიკურ ექსპლუატაციას, საფრენი აპარატების დაპროექტებასა და საჰაერო ტრანსპორტის მენეჯმენტს ეუფლებიან. გარდა სტიპენდიების კომპონენტისა, ტავ ჯორჯია და საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი შესაბამისი მემორანდუმის ფარგლებში უკვე წლებია ერთობლივად მუშაობენ სტუდენტთა პრაქტიკული უნარების განვითარებაზე და საავიაციო სფეროში კვალიფიციური კადრების მომზადებაზე. ეს თანამშრომლობა გულისხმობს დამამთავრებელი კურსის სტუდენტებისთვის აეროპორტის მგზავრთა მომსახურებისა და ფრენების ოპერირების სამსახურებში სამუშაო პრაქტიკის შეთავაზებას, რაც სტუდენტებს სასწავლო კრედიტებში ეთვლებათ, წარმატებული სტაჟირების შემდეგ ტავ ჯორჯია წარჩინებულ სტუდენტებს დასაქმების შესაძლებლობებს სთავაზობს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაყიდვების ასოციაციამ მორიგი ბიზნეს გამოფენა გამართა. ღონისძიებას სახელწოდებით - ადამიანები ბიზნესის უკან” - ამჯერად სასტუმრო პულმანმა უმასპინძლა. ადგილზე 50-ზე მეტი კომპანია შეიკრიბა, რომლებმაც პოტენციურ პარტნიორებთან თუ მომხმარებელთან საქმიანი კავშირები დაამყარეს. ღონისძიებაზე B2B შეხვედრებიც შედგა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
5-6 დეკემბერს ექსპო ჯორჯიაში უძრავი ქონების გამოფენა იმართება, წელს ღონისძიებაში მონაწილეობას 50-მდე დეველოპერული კომპანია იღებს, მათ შორის ადგილობრივი საბროკერო კომპანიები, რომლებიც ადგილზე გააკეთებენ სხვა და სხვა უძრავი ქონების შეთავაზებებს როგორც ახალ აშენებულ ისე მეორად ბინებზე და კომერციულ ფართებზე. წელს, გამოფენის ფარგლებში, უძრავი ქონების ტენდენციებზე გაიმართა პრეზენტაციაც- თიბისი კაპიტალის მონაცემებით 10 თვეში ბინების გაყიდვები წლიურად დაახლოებით 3%-ით არის გაზრდილი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უძრავი ქონების ბაზარზე გაყიდვები დასტაბილურდა, თუმცა გაზრდილი მიწოდება საყურადღებო რჩება - ასე აფასებენ ანალიტიკური ორგანიზაციები სექტორში დღეს არსებულ ვითარებას. თიბისი კაპიტალის თანახმად, წელს 10 თვეში თბილისში სულ 33,217 ბინა გაიყიდა, რაც წლიურად 3%-იანი ზრდაა. მზარდია გაცემული სამშენებლო ნებართვებიც, რაც ანალიტიკური ორგანიზაციების შეფასებით, სამომავლოდ კვლავ ქმნის ჭარბი მიწოდების რისკებს. თავად უძრავი ქონების ბაზრის წარმომადგენლების ნაწილი კი ამბობს, რომ ბაზარზე ვითარება სტაბილურია, ნაწილის განცხადებით კი არასტაბილურ გარემოს გარკვეული ტიპის უძრავი ქონების რეალიზაციაზე გავლენა მაინც აქვს. რა ტენდენციებია უძრავი ქონების სექტორში და იქმნება თუ არა ბაზარზე ჭარბი მიწოდების რისკები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არაბი ტუროპერატორები საქართველოში ფასების ზრდაზე წუხან. მათი შეფასებით, სასტუმროების ფასები გაზრდილია, რაც მათ ოპერირებაზე ნეგატიურად აისახება. სასტუმროების წარმომადგენლები კი აცხადებენ, რომ სხვადასხვა მიმართულებით, გაზრდილი ფასების გამო, სასტუმროებს ოპერირება თავადაც გაუძვირდათ, თუმცა, ფასების შენარჩუნების მცდელობის ფონზე, მოგების მარჟა შეუმცირდათ. პასიური შემოდგომის შემდეგ, ტურისტული ბიზნესი გამოცოცხლებას ახალი წლის სეზონზე და ზამთრის კურორტების მიმართულებით ელოდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არაბი ტუროპერატორები საქართველოში ფასების ზრდაზე წუხან. მათი შეფასებით, სასტუმროების ფასები გაზრდილია, რაც მათ ოპერირებაზე ნეგატიურად აისახება. სასტუმროების წარმომადგენლები კი აცხადებენ, რომ სხვადასხვა მიმართულებით, გაზრდილი ფასების გამო, სასტუმროებს ოპერირება თავადაც გაუძვირდათ, და ფასების შენარჩუნების მცდელობის ფონზე, მოგების მარჟა შეუმცირდათ. პასიური შემოდგომის შემდეგ, ტურისტული ბიზნესი გამოცოცხლებას ახალი წლის სეზონზე და ზამთრის კურორტების მიმართულებით ელოდება. როგორ შეიცვალა ტურიზმის ბაზარი და საფასო სეგმენტი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ერთი ქალაქი ერთი ფაკულტეტი, უცხოელი სტუდენტების შეზღუდვა და სახელმწიფო გრანტების არსებული სისტემის გაუქმება- ოცნების მთავრობა უმაღლესი განათლების რეფორმის აღსრულებას 2026 წლიდან იწყებს. უფრო კონკრეტულად მომავალი წლიდან კერძო უნივერსიტეტებში ჩარიცხული სტუდენტები სახელმწიფო გრანტებს ვეღარ მიიღებენ. სახელმწიფო უნივერსიტეტებში კი, ვინც ჩაირიცხება, ყველა უფასოდ ისწავლის. შესაბამისად, არსებული საგრანტო სისტემა აღარ იქნება. უმაღლესი განათლების კონცეფცია განათლების სამინისტროს ვებ გვერდზე ატვირთულია, თუმცა დაგეგმილ ცვლილებებთან დაკავშირებით ჯერ ისევ ბევრი ბუნდოვანებაა. განმარტებებს საზოგადოება ნაწილ ნაწილ სხვადასხვა მედია საშუალებებში ისმენს, თუმცა ბოლომდე მკაფიოდ თუ რა იცვლება უმაღლესი სასწავლებლებისთვის ცნობილია მაინც არ არის. თემის მასშტაბურობიდან გამომდინარე დღეს რამდენიმე კონკრეტულ მიმართულებაზე ვისაუბრებთ სტუმრებთან ერთად. რა იცვლება კერძო და სახელმწიფო უნივერსიტეტებისთვის, მომავალი სტუდენტებისთვის და პროფესორ მასწავლებლებისთვის? სტუმარი: ირინე დარჩია - თსუ-ს ასოცირებული პროფესორი/ უმაღლესი განათლების ექსპერტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტმა მეხუთე მემილიონე მგზავრს უმასპინძლა - ეს ქვეყნის სამოქალაქო ავიაციის ისტორიაში უპრეცედენტო შემთხვევაა. მეხუთე მემილიონე მგზავრი საფრანგეთის მოქალაქე პიერ ბარეტი გახდა, რომელიც თბილისიდან პარიზში გაფრინდა. „ტავ ჯორჯიამ“ ის სიმბოლური საჩუქრებით დააჯილდოვა. კომპანიის ინფორმაციით, მიმდინარე წელი ორივე აეროპორტისთვის რეკორდულია. პროგნოზით, 2025 წლის ბოლოს თბილისისა და ბათუმის აეროპორტები 6.6 მილიონ მგზავრს მოემსახურება. 11 თვეში მგზავრთნაკადი თბილისში 13%-ით, ბათუმში კი 30%-ით გაიზარდა, ხოლო საერთო რაოდენობამ 6.1 მილიონს გადააჭარბა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს და ხვალ ექსპო ჯორჯიაში უძრავი ქონების გამოფენა იმართება, წელს ღონისძიებაში მონაწილეობას 50-მდე დეველოპერული კომპანია იღებს, მათ შორის ადგილობრივი საბროკერო კომპანიები, რომლებიც ადგილზე გააკეთებენ სხვა და სხვა უძრავი ქონების შეთავაზებებს როგორც ახალ აშენებულ ისე მეორად ბინებზე და კომერციულ ფართებზე. წელს, გამოფენის ფარგლებში, უძრავი ქონების ტენდენციებზე გაიმართა პრეზენტაციაც- თიბისი კაპიტალის მონაცემებით 10 თვეში ბინების გაყიდვები წლიურად დაახლოებით 3%-ით არის გაზრდილი. რა შეფასებები კეთდება უძრავი ქონების ექსპოზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 04.12.2025 საქართველოში Starbucks შემოდის - როდის/სად გაიხსნება პირველი ობიექტი? SUBWAY „სითი მოლშიც“ გაიხსნა; Roamingo 2026 წელს საერთაშორისო ბაზარზე გასვლას გეგმავს; „ვინტო“ ავტომომსახურების ბაზარზე ოპერირების 15 წელს აღნიშნავს; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ სამშენებლო ზედამხედველობის მიმართულებით, 2022-2025 წლებში გამოცხადებულ ტენდერებში მონაწილე 11 კომპანიის მიმართ სავარაუდო შეთანხმებული ქმედებების ფაქტებზე მოკვლევა დაიწყო. როგორც სააგენტოს ხელმძღვანელი განმარტავს, დაახლოებით 260-მდე ტენდერის მონიტორინგმა აჩვენა, რომ არის რიგი ტენდერები, სადაც მონაწილეობს მხოლოდ 1 ან 2 კომპანია, რაც უწყების შეფასებით კონკურენციის ნაკლებობაზე მიუთითებს. სააგენტომ მოკვლევა რეგიონული განვითარების სამინისტროს მიმართვის საფუძველზე დაიწყო. თავად სააგენტოს მიერ დასახელებული კომპანიების ნაწილში კი ბრალდებებს უარყოფენ და ამბობენ, რომ მათი მხრიდან შეთანხმებულ ქმედებებს ადგილი არ ჰქონია. რა მიმართულებით აწარმოებს მოკვლევას კონკურენციის სააგენტო და როგორია შეფასებები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სავარაუდო შეთანხმებული ქმედებები - კონკურენციისა და მომხმარებლის დაცვის სააგენტომ სახელმწიფო ტენდერებში მონაწილე 11 სამშენებლო ზედამხედველობის კომპანიის მიმართ მოკვლევა დაიწყო. სააგენტოს ხელმძღვანელის თქმით, დაახლოებით 260-მდე ტენდერის მონიტორინგმა აჩვენა, რომ არის რიგი ტენდერები, სადაც მონაწილეობს მხოლოდ 1 ან 2 კომპანია, რაც უწყების შეფასებით კონკურენციის ნაკლებობაზე მიუთითებს. სააგენტომ მოკვლევა რეგიონული განვითარების სამინისტროს მომართვის საფუძველზე დაიწყო. თავად სააგენტოს მიერ დასახელებული კომპანიების ნაწილში კი ბრალდებებს უარყოფენ და ამბობენ, რომ მათი მხრიდან შეთანხმებულ ქმედებებს ადგილი არ ჰქონია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უძრავი ქონების ბაზარი, ჰიდრო სექტორი, ტურიზმი, ციფრული აქტივები და მაინინგი - ეს ის ძირითადი მიმართულებებია, რაც სპარსეთის ყურის ქვეყნებსა და საქართველოს შორის საინტერესო საინვესტიციო მიმართულებებად სახელდება. თბილისი Global Investors Forum-ს მასპინძლობს, რომელიც მიზნად სპარსეთის ყურის თანამშრომლობის საბჭოს და ევრაზიას შორის თანამშრომლობის გაძლიერებას ისახავს. ორდღიანი ფორუმი პანელურ დისკუსიებს, საინვესტიციო პრეზენტაციებს და ბიზნეს-შეხვედრების სესიებს მოიცავს. რა საინვესტიციო შესაძლებლობებს ხედავენ ბიზნესები სპარსეთის ყურის ქვეყნებიდან და საქართველოდან და რა ერთობლივ პროექტებზე იგეგმება მუშაობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო სამი თვეა საქართველოში სასტუმროების ფასები კლებას აჩვენებს. პიემსიჯის მონაცემებით, სექტემბერში სასტუმროს ფასების ინდექსი წლიურად 1.8%-ით, ოქტომბერში, 2.3%-ით, ნოემბერში კი, 4.2%-ით შემცირდა. უფრო დიდია კლება თვიურ ჭრილში. კერძოდ, სექტემბერში საქართველოს სასტუმროს ფასების ინდექსი აგვისტოსთან შედარებით 9.2%-ით შემცირდა, ოქტომბერში წინა თვესთან შედარებით 9.6%-იანი, ნოემბერში კი 5.9%-იანი ვარდნა დაფიქსირდა. მონაცემები აჩვენებს, რომ 2025 წლის ნოემბერში საქართველოში 5-ვარსკვლავიანი სასტუმროების საშუალო ფასი იყო 390 ლარი იყო. ყველაზე მაღალი საშუალო ფასები დაფიქსირდა თბილისში - 531 ლარი, კახეთში - 451 ლარი და შიდა ქართლში - 449 ლარი. ნოემბერში 3-, 4- და 5-ვარსკვლავიანი სასტუმროების ფასების ინდექსი 1.8%-ით შემცირდა წინა წელთან შედარებით, ხოლო საოჯახო ტიპის სასტუმროების ფასების ინდექსი - 5.2%-ით. რატომ მცირდება სექტორში ფასები და როგორია მოლოდინი? სტუმარი: ქეთი ამირბარი - კომპანია “ამირბარის” დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიიღებს თუ არა საქართველო აზერბაიჯანიდან დამატებითი გაზის მოცულობებს ისეთივე შეღავათიანი პირობებით - აზერბაიჯანთან დადებული ხელშეკრულება დამატებითი გაზის მიღების პირობებზე 2026 წელს იწურება. ქართული ოცნების პრემიერ მინისტრი აცხადებს, რომ საკითხზე კონსულტაციები მომავალ წელს გაიმართება, თუმცა, არსებული ინფორმაციით, წინასწარი მოლაპარაკებები ახლაც მიმდინარეობს. სამხრეთ კავკასიური მილსადენის კონსორციუმთან დადებული ხელშეკრულებით საქართველო გაზს ორი შეთანხმებით იღებს: ერთი ოფციური გაზია და აზერბაიჯანიდან თურქეთისა და ევროპის მიმართულებით გატარებული გაზის 5%-ს შეადგენს, ხოლო მეორე - დამატებითი გაზი, რაც დღეის მდგომარეობით ყოველწლიურად 500 მლნ კუბურ მეტრ გაზია. სწორედ, ამ შეთანხმების გადახედვის საკითხი დადგება მომავალ წელს დღის წესრიგში. თუკი, არსებული პირობების შენარჩუნება ვერ მოხერხდა, შესაძლოა, გაზის ტარიფებზე უარყოფითად აისახოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნოემბერში საქართველოში წლიური ინფლაცია 4.8%-ს შეადგენდა, რაც წინა თვესთან შედარებით 0.4 პროცენტული პუნქტით შემცირებული მაჩვენებელია. თუმცა ის კვლავ ეროვნული ბანკის სამიზნე მაჩვენებელს, 3%-ს აღემატება. საქსტატის თანახმად, ფასების ზრდაზე ყველაზე დიდი გავლენა სურსათის ჯგუფმა იქონია, სადაც ფასები წლიურად 10.3%-ით არის გაზრდილი. ასევე, 8%-იან ზრდას აჩვენებს ჯანდაცვის სექტორის ჯგუფში შემავალი პროდუქციის და მომსახურების ფასები. რა გაძვირდა ყველაზე მეტად ნოემბერში და როგორია მოლოდინები ინფლაციასთან მიმართებაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 03.12.2025 11 თვეში ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებები 20-ზე მეტ ქვეყანაში გაიმართა - სააგენტო; ნოემბერში სასტუმროებში განთავსება გაიაფდა; სასტუმროში დატვირთვა წინა წელთან შედარებით 40%-მდე გვაქვს შემცირებული - ლაშა ბერეკაშვილი; "სახელმძღვანელოების გამომცემლობის ბაზარი გაქრება" - “სულაკაურის გამომცემლობა”; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიიღებს თუ არა საქართველო აზერბაიჯანიდან დამატებითი გაზის მოცულობებს ისეთივე შეღავათიანი პირობებით - აზერბაიჯანთან დადებული ხელშეკრულება დამატებითი გაზის მიღების პირობებზე 2026 წელს იწურება. ირაკლი კობახიძე ამბობს, რომ საკითხზე კონსულტაციები აზერბაიჯანულ მხარესთან გაიმართება, თუმცა, არსებული ინფორმაციით, წინასწარი მოლაპარაკებები ახლაც მიმდინარეობს. სამხრეთ კავკასიური მილსადენის კონსორციუმთან დადებული ხელშეკრულებით საქართველო გაზს ორი შეთანხმებით იღებს: ერთი ოფციური გაზია და აზერბაიჯანიდან თურქეთისა და ევროპის მიმართულებით გატარებული გაზის 5%-ს შეადგენს, ხოლო მეორე - დამატებითი გაზია, რაც დღეის მდგომარეობით ყოველწლიურად 500 მლნ კუბურ მეტრ გაზს შეადგენს. სწორედ, ამ შეთანხმების გადახედვის საკითხი დადგება მომავალ წელს დღის წესრიგში. თუკი, არსებული პირობების შენარჩუნება ვერ მოხერხდა,ეს შესაძლოა, გაზის ტარიფებზე უარყოფითად აისახოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაზგამანაწილებელი კომპანიები მომდევნო 5 წელში ჯამურად 307 მილიონ ლარზე მეტ ინვესტიციას განახორციელებენ. შესაბამისი საინვესტიციო გეგმები სემეკმა უკვე შეითანხმა. შეთანხმებული თანხა მოხმარდება მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებას, ასევე უსაფრთხო და უწყვეტი გაზმომარაგების უზრუნველსაყოფად. უფრო კონკრეტულად, „თბილისი ენერჯი“ 2026-2030 წლებში 92,8 მლნ ლარამდე თანხას დახარჯავს. „სოკარ ჯორჯია გაზი“ 102,8 მლნ-ის ინვესტირებას აანონსებს, „საქორგგაზი“ ვალდებულებას იღებს რომ 105,7 მლნ დახარჯოს, ხოლო თელავ გაზის საინვესტიციო აქტივობა 3.7 მლნ-მდეა. 2 მლნ-ს ჩადებს ეს ჯი გაზ-კომპანი. საინვესტიციო პროექტები მარეგულირებელმა ბუნებრივი გაზის ტარიფების გეგმურ გადახედვამდე შეითანხმა - რა პროექტების განხორციელების ვალდებულება აიღეს კომპანიებმა, რა მიმართულებით არის ყველაზე მწვავე გამოწვევა და მოსალოდნელია თუ არა ტარიფების ცვლილება? სტუმარი: დავით ნარმანია - სემეკის თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნოემბერში საქართველოში წლიური ინფლაცია 4.8%-ს შეადგენდა, რაც წინა თვესთან შედარებით 0.4 პროცენტული პუნქტით შემცირებული მაჩვენებელია. თუმცა ის კვლავ ეროვნული ბანკის სამიზნე მაჩვენებელს, 3%-ს აღემატება. საქსტატის თანახმად, ფასების ზრდაზე ყველაზე დიდი გავლენა სურსათის ჯგუფმა იქონია, სადაც ფასები წლიურად 10.3%-ით არის გაზრდილი. ასევე, 8%-ით გაიზარდა ფასები ჯანდაცვის სექტორის ჯგუფში შემავალ პროდუქციასა და მომსახურებაზე. რა გაძვირდა ყველაზე მეტად ნოემბერში და როგორია მოლოდინები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტმა, საქართველოში იტალიის საელჩოსთან და ქართულ–იტალიურ განათლების ცენტრ მინერვასთან პარტნიორობით საქართველო–იტალიის ინოვაციების დღე გამართა, რომელიც მსოფლიო კომპიუტერული წიგნიერების დღეს ეძღვნება. ღონისძიება გაიმართა ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტში და მიზნად ისახავს ორ ქვეყანას შორის ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების მიმართულებით თანამშრომლობის პოპულარიზებას. ღონისძიებაში ასევე მონაწილეობა მიიღო ბოლონიის უნივერსიტეტის კვანტუმის და ტექნოლოგიების ცენტრის დირექტორმა და იტალიის სავაჭრო პალატის გენერალურმა დირექტორმა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბათუმს საქართველოში ისრაელის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი, ვალიდ აბუ ჰაია საქმიანი ვიზიტით ეწვია. მისი ვიზიტის მიზანი იყო კომპანია European Village-ის ორგანიზებით გამართულ ღონისძიებაში მონაწილეობა. ღონისძიებას ელჩთან ერთად ბიზნეს წრეების წარმომადგენლები, ასევე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ესწრებოდნენ. ღონისძიების მთავარი მიზანი, საქართველოსა და ისრაელს შორის საინვესტიციო თანამშრომლობის გაღრმავება და აჭარაში ტურიზმის მდგრადი და უწყვეტი განვითარებაა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Financial Times საქართველოში საბანკო სექტორით, კონკრეტულად კი თიბისი ჯგუფის წარმატებით დაინტერესდა. ამ წუთებში, თიბისი ბანკის გენერალური დირექტორის მოადგილე Financial Times-ის გლობალური ბანკინგის სამიტში მონაწილეობს. გიორგი თხელიძე ერთ-ერთი მთავარი პანელის სპიკერია, სადაც 2030 წლისთვის საბანკო სექტორის ტრანსფორმაციაზე მსჯელობენ. ყოველწლიური ღონისძიება ლონდონში ტარდება და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან 1000-ზე მეტ ლიდერს აერთიანებს. Global Banking Summit-ზე ბანკების ხელმძღვანელები, ტექნოლოგიური კომპანიები, ანალიტიკოსები და რეგულატორები ერთად განიხილავენ ფინანსური სექტორის ტენდენციებსა და შესაძლებლობებს. გიორგი თხელიძესთან ერთად პანელში მონაწილეობენ: წამყვანი ბრიტანული კომერციული ბანკის - Lloyds - საცალო საბანკო საქმიანობის აღმასრულებელი დირექტორი, ასევე, შვეიცარიული და ბრიტანული ტექნოლოგიური კომპანიების წარმომადგენლები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პედაგოგთა ანაზღაურებები გასულ წელს 30-35%-ის ფარგლებში გაიზარდა, რის გამოც მომდევნო წელს ანაზღაურებების გადახედვა არ იგეგმება. ფინანსთა მინისტრის მოადგილის ინფორმაციით, მოიმატებს სკოლების ადმინისტრაციის და ტექნიკური პერსონალის ხელფასები. გიორგი კაკაურიძე მომავალი წლის ბიუჯეტის საბოლოო პროექტის მიხედვით რუსთავსა და ქუთაისში საუნივერსიტეტო ქალაქის პროექტის განვითარებაზე დაახლოებით 150 მილიონი ლარის დახარჯვა იგეგმება. კაკაურიძე აღნიშნავს, რომ პირველ ეტაპზე ეს იქნება პროექტირებისა და მიწების გამოსყიდვის სამუშაოები. ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ დღეს ასევე განმარტა, თუ რატომ მცირდება მომავალი წლის ბიუჯეტში რიგი ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსება, მათ შორის ანაკლიის ღრმაწყლოვანი პორტის ინფრასტრუქტურის მშენებლობისთვის გამოყოფილი თანხები. როგორ ჩამოყალიბდა 2026 წლის ბიუჯეტის პროექტის საბოლოო ვარიანტი და რომელ სამინისტროებს ეზრდებათ და უმცირდებათ დაფინანსება მომავალი წლისთვის. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში სკოლები 11 წლიან სწავლებაზე 2027 წლიდან გადავლენ. განათლების სამინისტროში პირობად დებენ, რომ სრულფასოვანი ზოგადი განათლებისთვის 11-წლიანი სწავლება საკმარისი იქნება. ზოგადი განათლების ეროვნული კონცეფცია, რომელიც განათლების მინისტრმა წარადგინა, სახელმძღვანელოების ცვლილებასაც ითვალისწინებს. წარდგენილი პრეზენტაციის მიხედვით, ყველა სკოლა მომავალი წლიდან სასწავლო პროცესს ერთნაირი სახელმძღვანელოებით შეხვდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 02.12.2025 ✔️“ეს კუნძული არ არის სამშენებლო ობიექტი. კუნძული არის ცოცხალი ორგანიზმი” - რა ეტაპზეა “ამბასადორი აილენდის” მშენებლობა? ✔️Baumer უზბეკეთის ბაზარზე – პირველი ნაბიჯები რეგიონული გაფართოების სტრატეგიაში; ✔️IG Development-ი $25 მლნ და 15 მლნ ევროს ობლიგაციების გამოშვებას გეგმავს - Galt And Taggart; ✔️„ვერ ვიტყოდი რომ შიდა განვადება რისკის შემცველია“ – „არქი“; ✔️ვვარაუდობთ, რომ რძის პროდუქტებზე მოთხოვნა კიდევ გაიზრდება - "მარიტა" სექტორში არსებულ გამოწვევებზე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფინანსთა მინისტრის მოადგილე, გიორგი კაკაურიძე აცხადებს, რომ 2026 წელს სკოლის პედაგოგთა ანაზღაურება არ გაიზრდება. ფინანსთა მინისტრის მოადგილე ამბობს, რომ გასულ წელს მათი ანაზღაურება 30-35%-ის ფარგლებში გაიზარდა, რის გამოც მომდევნო წელს ანაზღაურებების გადახედვა არ იგეგმება. დღესვე BMG-სთან ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ განმარტებები გააკეთა სოცდაუცველების პროგრამაზეც, რომელიც როგორც ცნობილია, მომდევნო წელს აღარ გაგრძელდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამეწარმეო დანიშნულების ვენახის გაშენება შესაძლოა მხოლოდ ღვინის ეროვნული სააგენტო თანხმობით გახდეს შესაძლებელი - გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ საქართველოს პარლამენტს შესაბამისი კანონპროექტი გადაუგზავნა. კანონპროექტში წერია, რომ ბოლო წლებში ხდება ვენახების გაშენება იმ ჯიშებით, რომლებიც იმ კონკრეტული ზონისთვის არ არის ნებადართული, რაც ქმნის როგორც რეალიზაციის პრობლემას ისე რისკებს ღვინის წარმოებაში. მოსალოდნელია, რომ გაშენებული ვენახებიდან მოწეული ყურძნის მოცულობის ზრდასთან ერთად გამკაცრდეს ხარისხის კონტროლი. ცვლილებების მიხედვით, დაცული ადგილწარმოშობის ღვინო და სპირტიანი სასმელი უნდა იწარმოოს მხოლოდ იმ მიკროზონაში მოწეული ყურძნისგან, რომელიც კონკრეტული პროდუქტის სპეციფიკაციაშია განსაზღვრული. სხვა საკვანძო სიახლეა ტექნოლოგიური პროცესების აღრიცხვა-შეტყობინების ვალდებულების გავრცელება ყველა ღვინის მწარმოებელ კომპანიაზე, რაც უწყების მტკიცებით, სექტორში გამჭვირვალობას და ხარისხის მართვის პროცესების გაუმჯობესებას ხელს შეუწყობს. როგორ აფასებენ მეღვინე მევენახეები მოსალოდნელ ცვლილებებს და ხომ არ უკავშირდება ცვლილებები სახელმწიფოს მხრიდან რთველის სუბსიდირების მზარდი ხარჯების შემცირებას? სტუმარი: თამაზ ომანაძე - "ხომლის მარნის" დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალი სასკოლო სახელმძღვანელოები, მობილური ტელეფონების შეზღუდვა, სასკოლო ფორმების სავალდებულო წესით დაბრუნება და წინასწარი რეგისტრაცია 12-ე კლასში სწავლის მსურველთათვის - ეს ის ძირითადი საკითხებია რასაც ზოგადი განათლების რეფორმის ეროვნული კონცეფცია ითვალისწინებს. განათლების სამინისტრომ კონცეფციის პრეზენტაცია დღეს გამართა. მინისტრის თქმით, სამინისტრო სრულ პასუხისმგებლობას იღებს იმაზე, რომ 11-წლიანი სწავლება საკმარისი იქნება სრულფასოვანი ზოგადი განათლებისთვის. კიდევ რა ცვლილებებია დაგეგმილი ზოგადი განათლების კონცეფციაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 01.12.2025 “იანვარში მიწის 48 ჰა ნაკვეთს მივიღებთ ექსპლუატაციაში… პირველ შენობას გაზაფხულზე დავინახავთ” - რა ეტაპზეა “ამბასადორი აილენდის” მშენებლობა? წაბლის ექსპორტი 20%-ით შემცირდა - სად ვყიდით? “კატასტროფულად არის პროდუქცია გაძვირებული.. სავარაუდოდ ფასებს ზამთრის სეზონზე 5%-ით გავზრდით”- მთვრალი ალუბალი; Spacebox : "დეკემბერში გაყიდვების გასამმაგებას ველოდებით"; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ეროვნული ბანკი დეველოპერებისთვის იპოთეკურ სესხებზე ხელმისაწვდომობის გაფართოებას გეგმავს. როგორც სებ-ში აღნიშნავენ ცვლილებებმა, ერთი მხრივ, საბანკო საკრედიტო პროდუქტების ხელმისაწვდომობა, თავად დეველოპერული კომპანიებისთვის უნდა გააფართოოს, ხოლო, მეორე მხრივ, ეტაპობრივად შიდა განვადებები იპოთეკური სესხებით ჩაანაცვლოს. რაზე მუშაობს სექტორი და რა ფინანსური რისკების წინაშე დგას სექტორი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ორი საუნივერსიტეტო ქალაქის მშენებლობა, 3+1+1 განათლების სისტემა, და ერთი უნივერსიტეტი ერთი ქალაქის პრინციპი - უმაღლესი განათლების რეფორმის კონცეფციის ძირითადი საკითხები დღეს მთავრობის სხდომაზე დაამტკიცეს. კონცეფცია ჯამში 7 მიმართულებას მოიცავს და მთავრობის შეფასებით, განათლების დარგში არსებულ სხვადასხვა გამოწვევებს მომდევნო 3-4 წლის განმავლობაში აღმოფხვრის. როგორ აფასებენ რეფორმას სპეციალისტები და რა კონკრეტული ცვლილებებით შეხვდებიან სახელმწიფო უნივერსიტეტები მომავალ სასწავლო წელს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სოციალურად დაუცველთა დასაქმების სახელმწიფო პროგრამა მომავალ წელს სავარაუდოდ აღარ გაგრძელდება. ფინანსთა სამინისტროს მიერ პარლამენტში წარდგენილი 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის საბოლოო პროექტის თანახმად, საზოგადოებრივ სამუშაოებზე დასაქმების ხელშეწყობის პროგრამის მომავალი წლის ბიუჯეტი მკვეთრად, 91 მლნ ლარით მცირდება. განმარტებით ბარათში აღნიშნულია, რომ მიზანშეწონილად ჩაითვალა მომდევნო პერიოდში აღარ გაგრძელდეს პროგრამა არსებული სტრუქტურით. სპეციალისტების ნაწილი ამბობს, რომ სოცდაუცველთა დასაქმების პროგრამას რეალური ეფექტი არ ჰქონია და მას მთავრობა უფრო მეტად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებდა. ბიზნესი კი მიიჩნევს, რომ პროგრამის სტრუქტურა იმგვარად უნდა შეიცვალოს, რომ ბენეფიციარების კერძო სექტორში დასაქმებას მაქსიმალურად შეეწყოს ხელი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სოციალურად დაუცველთა დასაქმების სახელმწიფო პროგრამა მომავალ წელს სავარაუდოდ აღარ გაგრძელდება. ფინანსთა სამინისტროს მიერ პარლამენტში წარდგენილი 2026 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის საბოლოო პროექტის თანახმად, საზოგადოებრივ სამუშაოებზე დასაქმების ხელშეწყობის პროგრამის მომავალი წლის ბიუჯეტი 21.6 მლნ ლარი იქნება, მაშინ როდესაც ბიუჯეტის პროექტის პირველადი ვერსიით პროგრამის დაფინანსება 113 მლნ ლარს აჭარბებდა. სპეციალისტების ნაწილი ამბობს, რომ სოცდაუცველთა დასაქმების პროგრამას რეალური ეფექტი არ ჰქონია და მას მთავრობა უფრო მეტად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებდა. ბიზნესი კი მიიჩნევს, რომ პროგრამის სტრუქტურა იმგვარად უნდა შეიცვალოს, რომ ბენეფიციარების კერძო სექტორში დასაქმებას მაქსიმალურად შეეწყოს ხელი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეფერენტული საბითუმო ფასის დათვლის მეთოდოლოგიაში ცვლილებები შევიდა. დადგენილების თანახმად, მედიკამენტზე რეფერენტული ფასები ბაზარზე დაშვების ანუ რეგისტრაციის შემდეგ, კვარტალში ერთხელ დადგინდება და ფასების კატალოგში გამოქვეყნდება. იცვლება გარე რეფერენტული ფასწარმოქმნის მეთოდოლოგიაც. კერძოდ, თუ შესადარებელი პროდუქტი არცერთ რეფერენტულ ქვეყანაში არ იძებნება, მაშინ ჯანდაცვის სამინისტროს ამ მედიკამენტის საბითუმო ფასს დღგ-ს გარეშე სხვადასხვა ქვეყანაში იძიებს, მათ შორის, ევროპასა და სახელმწიფოს განსაზღვრულ ქვეყნებში, სადაც ეს პროდუქტია ხელმისაწვდომი. თუ სამ ქვეყანაში ვერ იქნა მოძიებული შესადარებელი პროდუქტის საბითუმო ფასი, მხედველობაში მიიღება ორი ან ერთი ქვეყნის ფასი, სადაც ეს პროდუქტი ხელმისაწვდომია. ფასების მოძიების პროცესში პრიორიტეტი იმ ქვეყნებს მიენიჭება, რომელსაც საქართველოსთვის განსაზღვრული რეფერენტული ქვეყნების თავად ირჩევენ რეფერენტულ ქვეყნებად. ამასთან, რეფერენტული საბითუმო ფასის დათვლის მეთოდოლოგიას ემატება ახალი პუნქტები, რომლის მიხედვითაც, მაღალი საზოგადოებრივი ან/და სახელმწიფოებრივი ინტერესის მქონე ფარმაცევტულ პროდუქტებზე საბითუმო რეფერენტული ფასი განისაზღვრება აღნიშნული პროდუქტის საიმპორტო ფასზე რეგრესული საბითუმო ფასნამატის დარიცხვით. რას გულისხმობს რეფერენტულ ფასწარმოქმნაში შესული ცვლილებები და როგორ აფასებს გადაწყვეტილებებს ბიზნესი სტუმარი: ილონა კოკიაშვილი - ფარმაცევტული კომპანიების ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თუ იურიდიული ფაკულტეტი დარჩება სახელმწიფო უნივერსიტეტებს შორის თბილისში, პირველკურსელების მიღება აღარ მოხდება სოხუმის უნივერსიტეტში, ილიაუნსა და ტექნიკურ უნივერსიტეტში - ქართული ოცნება განათლების რეფორმას იწყებს, რომლის კონცეფციაც დღეს მთავრობის სხდომაზე დაამტკიცეს. განათლების მინისტრი არსებულ სტუდენტებს ჰპირდება, რომ სწავლას იმ უნივერსიტეტებში დაასრულებენ სადაც დღეს სწავლობენ, თუმცა ერთი ქალაქი ერთი უნივერსიტეტის კონცეფციის თანახმად უმაღლეს სასწავლებლებს ჩამორთმეულ ფაკულტეტებზე ახალი სტუდენტების მიღება აღარ შეეძლებათ. დაანონსებულ რეფორმაში შესრული ცვლილებით, მომავალი წლიდან მეორე საფეხურის საგანმანათლებლო პროცესი 3+1 მოდელის ნაცვლად, 3+1+1 სისტემით წარიმართება. ფაკულტეტებზე კი ადგილების რაოდენობა ბაზრის კვლევების მიხედვით განისაზღვრება. რას მოიცავს რეფორმა და რა ცვლილებები ამოქმედდება მომავალი წლიდან? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საცალო ქსელებში კვერცხის მიწოდების პრობლემები შეიქმნა, რამაც დახლებზე პროდუქციის ნაკლებობა გამოიწვია, რომლის მთავარ მიზეზად მწარმოებლები იმპორტის მნიშვნელოვან კლებას ასახელებენ. როგორც ცნობილია, თურქეთში არსებული შეზღუდვების ფონზე საქართველოში პროდუქციის იმპორტი აღარ ხორციელდება. არის თუ არა ბაზარზე პროდუქციის დეფიციტი, ახერხებს თუ არა ადგილობრივი წარმოება იმპორტის დანაკლისის დაბალანსებას და იგეგმება თუ არა კვერცხზე ფასების ზრდა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პირველი დეკემბრიდან პოლონეთი საქართველოს მოქალაქეებისთვის გამარტივებული წესით სამუშაო ვიზების ე.წ. "განცხადების საფუძველზე დასაქმების" მექანიზმით აუქმებს. ახალი წესების თანახმად, გამარტივებული პროცედურები რჩება სომხეთის, ბელარუსის, მოლდოვას და უკრაინის მოქალაქეებისთვის, თუმცა სიაში არ არის საქართველო. ახალი რეგულაცია საქართველოს მოქალაქეებისთვის გარკვეულ გამონაკლისს ითვალისწინებს. კერძოდ, საქართველოს მოქალაქეებს, რომლებსაც სამუშაო მინდობილი აქვთ წინამდებარე რეგულაციის ძალაში შესვლამდე, შეუძლიათ გააგრძელონ მუშაობა ამ განცხადების მოქმედების ვადის ამოწურვამდე. ასევე იმ პროცედურებზე, რომლებიც დაწყებული იყო და არ არის დასრულებული რეგულაციის ძალაში შესვლამდე, გავრცელდება ძველი რეგულაციის ნორმები. 2024 წლის სტატისტიკის მიხედვით, პოლონეთში საქართველოს მოქალაქეებზე 76 671 სამუშაო ნებართვა გაიცა, რომელთა რაოდენობიდან გამომდინარე ჩანს, რომ ზოგიერთი პირი წლის განმავლობაში მუშაობას სხვადასხვა ორგანიზაციაში ეწეოდა და ნებართვას რამდენჯერმე იღებდა. ჯამში 2024 წელს 6 560 დამსაქმებელი/ორგანიზაცია აღირიცხა, რომლებმაც 47 086 საქართველოს მოქალაქე დაასაქმეს. პოლონეთში ქართველების დასაქმების გამარტივებული პროცედურა 2015 წელს დამტკიცდა. მაშინ პოლონეთის შრომისა და სოციალური პოლიტიკის მინისტრის განკარგულებით, სომხეთის, ბელარუსის, საქართველოს, მოლდოვის და უკრაინის მოქალაქეებს სამუშაო ვიზის მიღების გამარტივებული მექანიზმი შექმნა. მექანიზმი დარჩა ყველა ქვეყნისთვის, გარდა საქართველოსი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოქტომბერში საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი შენელდა. საქსტატის წინასწარი მონაცემებით, გასულ თვეში რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი 6%-ით გაიზარდა, 2025 წლის 10 თვეში კი ეკონომიკურმა ზრდამ 7.6% შეადგინა. 10 თვის განმავლობაში ყველაზე დაბალ ნიშნულზეა დღგ-ს გადამხდელ კომპანიათა ბრუნვის ზრდაც. ოქტომბერში მსხვილი ბიზნესის ბრუნვა მხოლოდ 7%-ით გაიზარდა და 15.5 მლრდ ლარი შეადგინა. 11%-იანი კლებაა ახლა დარეგისტრირებული საწარმოების კუთხით. სულ ქვეყანაში 6 075 ახალი კომპანია დარეგისტრირდა. რა ტენდენციებია ეკონომიკაში და რომელ დარგებში ფიქსირდება ზრდის და კლების ტენდენცია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საცალო ქსელებში კვერცხის მიწოდების პრობლემები შეიქმნა, რამაც დახლებზე პროდუქციის ნაკლებობა გამოიწვია, რომლის მთავარ მიზეზად მწარმოებლები იმპორტის მნიშვნელოვან კლებას ასახელებენ. როგორც ცნობილია, თურქეთში არსებული შეზღუდვების ფონზე საქართველოში პროდუქციის იმპორტი აღარ ხორციელდება. არის თუ არა ბაზარზე პროდუქციის დეფიციტი, ახერხებს თუ არა ადგილობრივი წარმოება იმპორტის დანაკლის დაბალანსებას და იგეგმება თუ არა კვერცხზე ფასების ზრდა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოქტომბერში ხელფასის მიმღებთა რაოდენობა გაიზარდა და 1 მილიონს გადააჭარბა, თუმცა ზრდა არ ჩანს ვაკანსიებში. პიემსიჯის მონაცემებით, 2025 წლის ოქტომბერში დასაქმების ერთ-ერთ პლატფორმა jobs.ge-ზე 7,667 ვაკანსია გამოქვეყნდა, რაც 2025 წლის სექტემბერთან შედარებით 12.2%-ით, ხოლო 2024 წლის ოქტომბერთან შედარებით 2.1%-ით ნაკლებია. ტენდენციები აჩვენებს, რომ კლებაა გაყიდვებსა და შესყიდვებში, ასევე ადმინისტრაციასა და მენეჯმენტში და ყველაზე აქტიურად ახლა კადრებს ინფორმაციული ტექნოლოგიებსა და პროგრამირების სექტორში ეძებენ. რა ტენდენციებია დასაქმების ბაზარზე და რა ტიპის კადრებს ეძებენ დღეს საქართველოში? სტუმარი: ინგა შახბაზიანი - HR.GE-ის რეგიონალური მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოქტომბერში საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი შენელდა. საქსტატის წინასწარი მონაცემებით, გასულ თვეში რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი 6%-ით გაიზარდა, 2025 წლის პირველ ათ თვეში კი ეკონომიკურმა ზრდამ 7.6% შეადგინა. წლის 10 თვის განმავლობაში ყველაზე დაბალ ნიშნულზეა დღგ-ს გადამხდელ კომპანიათა ბრუნვის ზრდაც. ოქტომბერში მსხვილი ბიზნესის ბრუნვა მხოლოდ 7%-ით გაიზარდა და 15.5 მლრდ ლარი შეადგინა. 11%-იანი კლებაა ახლად რეგისტრირებული საწარმოების კუთხით. სულ ქვეყანაში 6 075 ახალი კომპანია დარეგისტრირდა. რა ტენდენციებია ეკონომიკაში და რომელ დარგებში ფიქსირდება ზრდის და კლების ტენდენცია? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia