რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 12.12.2025
46 ნახვა დეკემბერი 12, 2025
შრომის ბაზრის კვლევა და განათლების რეფორმა - რამდენად სწორია არჩეული გზა?
მთავრობა შრომის ბაზრის კვლევას ატარებს, რომლის შედეგების მიხედვითაც უნივერსიტეტებში სხვადასხვა სპეციალობაზე კვოტები გამოიყოფა. ქართული ოცნების მიერ დაჩქარებული წესით მიღებული უმაღლესი განათლების შესახებ კანონში ცვლილებების თანახმად, მთავრობას ენიჭება უფლება განსაზღვროს როგორც საგანმანათლებლო პროგრამები, ასევე, გამოყოს კვოტა და დაადგინოს სტუდენტების რაოდენობა კონკრეტულ პროგრამებზე. როგორც ცნობილია, შესაბამის კვლევას ეკონომიკის სამინისტრო ატარებს, რომელმაც უნდა დაადგინოს - როგორი იქნება შემდეგ უახლოეს რამდენიმე წელში შრომის ბაზრის მოთხოვნები. რამდენად სწორი გზა აირჩია ოცნებამ შრომის ბაზრის მოთხოვნებსა და განათლების სისტემას შორის დისბალანსის აღმოსაფხვრელად და ზოგადად, რა პროფესიებზე და როგორი ტიპის კადრებზეა დღეს მოთხოვნა შრომის ბაზარზე? სტუმარი: ნინო ნიაური - One Point - HR Outsourcing-ის მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო ენერგეტიკული ბაზრის ინტეგრაცია/ ლიბერალიზაციის კუთხით მნიშვნელოვნად ჩამორჩება - Energy Community
ევროპის ენერგეტიკული გაერთიანების სამდივნომ 2025 წლის იმპლემენტაციის ანგარიში გამოაქვეყნა, რომლის მიხედვითაც, საქართველოს ენერგეტიკული ბაზრის ინტეგრაციისა და ლიბერალიზაციის მიმართულებით მნიშვნელოვანი ჩამორჩენა აქვს. ამ კატეგორიაში ვალდებულებების შესრულების მაჩვენებელი მხოლოდ 31%-ია, რაც ყველაზე დაბალი შედეგია შეფასებულ ხუთ სფეროს შორის. ანგარიშის თანახმად, ქვეყნის მთავარ გამოწვევად რჩება ევროკავშირის ენერგეტიკული ბაზრის ფუნდამენტური მოთხოვნების შესრულება. ორგანიზაციის რეკომენდაციით, საქართველომ დაუყოვნებლივ უნდა დაასრულოს სხვადასხვა რეფორმები, მათ შორის ელექტროენერგიის გადამცემი სისტემის ოპერატორის სრული გამიჯვნა, ასევე საბალანსო ბაზრის გახსნა და საცალო ბაზრის ლიბერალიზაცია. რა მიმართულებებით აქვს საქართველოს ენერგოგაერთიანების წინაშე აღებული ვალდებულებების შესრულების ნაწილში ჩამორჩენა და როგორია რეკომენდაციები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მომსახურების სააგენტო სერვისებს აძვირებს- რა ეფექტი ექნება ავტო ინდუსტრიაზე?
36 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
ტრანზიტული ნომრის საფასური 640%-ით იზრდება - მომსახურების სააგენტო სერვისებს აძვირებს. კანონპროექტით წარმოდგენილი ცვლილებები შეეხება როგორც საქართველოში ტრანზიტულად გადაადგილებულ სატრანსპორტო საშუალებებზე გარე ტრანზიტული ნომრის გაცემას, ისე იმ უცხოელების სერვისებს, რომლებიც საქართველოში შეძენილი ავტომობილები ექსპორტზე ან რეექსპორტზე გააქვთ. საკანონმდებლო ინიციატივა პარლამენტში უკვე წარდგენილია და მას დეპუტატები დაჩქარებული წესით განიხილავენ. რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს სერვისების გაძვირებას როგორც ადგილობრივ ავტოდილერებზე, ისე ქვეყნის ავტოჰაბის ფუნქციაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ელექტროენერგიის იმპორტი გაიზარდა: რა დგას მზარდი მაჩვენებლის უკან?
44 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
საბალანსო ელექტროენერგიის საშუალო გასაყიდი ფასი წლიურად 4-ნახევარი პროცენტით გაიზარდა და კვტ.სთ-ზე 5.8 ცენტი შეადგინა. გაზრდილია საბალანსო ელექტროენერგიის მოცულობაც, ისევე, როგორც, იმპორტის მაჩვენებლები. თითქმის, მთელი წლის განმავლობაში, საქართველო ელექტროენერგიის იმპორტს ახორციელებდა. 9 თვეში იმპორტის ზრდა წლიურად 129.3%-ია. ზამთრის სეზონზე მოსალოდნელია იმპორტის კიდევ უფრო მკვეთრი მატება. რა ვითარებაა ელექტროენერგეტიკულ ბაზარზე და რამ განაპირობა მოთხოვნის ზრდა იმპორტირებულ ელექტროენერგიაზე, როდესაც მოხმარება წლიურად მხოლოდ 2.2%-ით გაიზარდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მომსახურების სააგენტო სერვისებს აძვირებს- ეფექტი ავტოინდუსტრიაზე;
46 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
ელექტროენერგიის იმპორტი გაიზარდა - რა მოლოდინია ბაზარზე?
38 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
საბალანსო ელექტროენერგიის საშუალო გასაყიდი ფასი წლიურად 4.4%-ით გაიზარდა და კვტ.სთ-ზე 5.8 ცენტი შეადგინა. გაზრდილია საბალანსო ელექტროენერგიის მოცულობაც, ისევე, როგორც, იმპორტის მაჩვენებლები. ოქტომბრის გამოკლებით, თითქმის, მთელი წლის განმავლობაში, საქართველო ელექტროენერგიის იმპორტს ახორციელებდა. განსაკუთრებით დიდი, 129%-იანი ზრდა დაფიქსირდა 9 თვის მონაცემებში. სექტორის წარმომადგენლები ელიან, რომ ზამთრის სეზონზე იმპორტი ისევ გაიზრდება. რა ვითარებაა ელექტროენერგეტიკულ ბაზარზე და რამ განაპირობა მოთხოვნის ზრდა იმპორტირებულ ელექტროენერგიაზე, როდესაც მოხმარება წლიურად მხოლოდ 2.2%-ით გაიზარდა, #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
10:04
მეორე შანსი - დააჩქარებს თუ არა ენერგოპროექტებს ჯარიმების ჩამოწერა?
34 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
ქართული ოცნების მთავრობა ენერგოპროექტების ინვესტორებისთვის ₾1 მლრდ-ის დავალიანებას ჩამოწერას გეგმავს. ეს ინიციატივა შეეხება ენერგეტიკის სექტორში მოქმედ ყველა კომპანიას, რომელიც ჩართულია განახლებადი ენერგიის პროექტების განვითარების პროცესში. ეკონომიკის სამინისტროში აცხადებენ, რომ ეს ინიციატივა ქვეყანაში ენერგოობიექტების მშენებლობის განახლებისთვის მნიშვნელოვანი მოტივატორი იქნება. თუმცა უწყება აქვე აფრთხილებს ინვესტორებს და აცხადებს, რომ განახლებული ვადების დარღვევის შემთხვევაში, მათ სრულად დაეკისრებათ ახლად დაგროვილი პირგასამტეხლო და ჯარიმა, ასევე აღუდგებათ ჩამოწერილი ჯარიმებიც. რეალურად, რამდენად დააჩქარებს ოცნების ახალი ინიციატივა ენერგოპროექტების მშენებლობას და მიღმა ფინანსური ბარიერებისა, რა გამოწვევებს აწყდებიან ენერგეტიკის დარგის ინვესტორები, რის გამოც ქვეყანაში ამ დრომდე ათობით ობიექტის მშენებლობაა შეჩერებული? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიწის სისტემური რეგისტრაცია სრულდება - რა (ვერ) მოგვიტანა რეფორმამ?
40 ნახვა დეკემბერი 10, 2025
მიწის სისტემური რეგისტრაცია 2025 წლის 31 დეკემბერს სრულდება. იუსტიციის სამინისტროში აცხადებენ, რომ სააგენტომ გეგმით გათვალისწინებული სისტემური რეგისტრაციის სამიზნე ინდიკატორს მიაღწია, ამიტომ სისტემური რეგისტრაცია ფორმალურად ჩერდება, თუმცა ეს პროცესი სპორადული რეგისტრაციის ფარგლებში გრძელდება. რაც იმას ნიშნავს, რომ მოქალაქემ ინდივიდუალურად უნდა მიმართოს სააგენტოს. განსხვავებით, სისტემური რეგისტრაციისგან, მიწას უფასოდ ვეღარ დაირეგისტრირებთ, საფასურს მთავრობა განსაზღვრავს. სპეციალისტების ნაწილი პროგრამას და მისი მიმდინარეობის პროცესს აკრიტიკებს და აცხადებს, პროცესმა მოქალაქეებს შორის მრავალი სასამართლო დავა გამოიწვია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"სამთავრობო ქალაქი" - რელოკაცია ორთაჭალიდან არსენალის მთაზე;
44 ნახვა დეკემბერი 10, 2025
საქართველოს მთავრობა პარლამენტის და სამინისტროების არსენალის მთაზე, ახალ საოფისე შენობებში გადატანას გეგმავს - ამის შესახებ მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხადებული ბაზრის მოკვლევიდან ირკვევა. ბაზრის მოკვლევის თანახმად, განიხილება როგორც კონკრეტული სამინისტროების, ასევე მთლიანად მთავრობის ადმინისტრაციის, პარლამენტის შენობის და თბილისის მერიის არსენალის მთაზე გადატანის შესაძლებლობაც. რას გეგმავს მთავრობა არსენალის მთაზე, სადაც წლების წინ დეველოპერული პროექტის განვითარება იგეგმებოდა და რა ბედი ელის ქალაქის ცენტრში განთავსებულ შენობა ნაგებობებს, სადაც დღეს სხვადასხვა უწყებებია განთავსებული? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 10.12.2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 10.12.2025 "ჯიჯი ჰაუსი" 2026 წელს 5 ახალი ფილიალის გახსნას გეგმავს - სად გაიხსნება საბითუმო-საცალო მაღაზიები? "გუდაურში მდებარე სასტუმროებში ფასები 10-20%-ით გაძვირდა" - „Inn ჯგუფი" კომპანია Farmway-მ კახეთში ნუშის ბაღები გააშენა - მხარდამჭერი საქართველოს ბანკია "საახალწლო პროდუქციაზე ფასები 30%-ით შევამცირეთ" - „სამი ძმა“ ინვესტორების ფოკუსი მომდევნო 5 წელში ტექნოლოგიურ, ველნეს, სამედიცინო, გასტრონომიულ და ბიზნეს ტურიზმზე იქნება - Radar #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს მთავრობა პარლამენტის და სამინისტროების არსენალის მთაზე, ახალ საოფისე შენობებში გადატანას გეგმავს - ამის შესახებ მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ გამოცხადებული ბაზრის მოკვლევიდან ირკვევა. ბაზრის მოკვლევის თანახმად, განიხილება როგორც კონკრეტული სამინისტროების, ასევე მთავრობის ადმინისტრაციის, პარლამენტის შენობის და თბილისის მერიის არსენალის მთაზე გადატანის შესაძლებლობაც. რას გეგმავს მთავრობა არსენალის მთაზე, სადაც წლების წინ დეველოპერული პროექტის განვითარება იგეგმებოდა და რა ბედი ელის ქალაქის ცენტრში განთავსებულ შენობა-ნაგებობებს, სადაც დღეს სხვადასხვა უწყებებია განთავსებული #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
13:50
10 თვეში რეექსპორტზე $2.3 მლრდ-ის ავტომობილები გავიდა - რა ტენდენციებია ავტობაზარზე?
32 ნახვა დეკემბერი 10, 2025
უკვე ზედიზედ ორი თვეა, საქართველო ავტომობილების წმინდა ექსპორტიორია - ამის შესახებ თიბისი კაპიტალის ყოველთვიურ მაკროეკონომიკურ მიმოხილვაშია ნათქვამი. როგორც საინვესტიციო ბანკი აღნიშნავს, ოქტომბერში ავტომობილების იმპორტი 34%-ით იყო შემცირებული, რეექსპორტი კი 19.1%-ით გაიზარდა. თიბისი კაპიტალი აღნიშნავს, რომ ქვეყანაში ბოლო პერიოდში გაზრდილი მარაგის შემცირებისთანავე, მოსალოდნელია ავტომობილებით ვაჭრობის უარყოფითი ბალანსის აღდგენაც. რაც შეეხება 10 თვეს, იანვარ-ოქტომბერში საქართველოდან უცხოეთში რეკორდული, 2.3 მილიარდი დოლარის ღირებულების ავტომობილები გავიდა რეექსპორტზე, რაც წლიურად 14.3%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. 10 თვეში რეექსპორტზე სულ 93 ათასი ავტომობილი გავიდა. მთავარი საექსპორტო ბაზარი კვლავ ყირგიზეთია, სადაც მილიარდ 166 მილიონი დოლარის ღირებულების ავტომობილები გავიტანეთ, ზრდა ამ მიმართულებით 21%-ია. რაც შეეხება იმპორტს, 10 თვეში ჯამურად ავტომობილების იმპორტი 10%-ით იყო გაზრდილი და ამ პერიოდში საქართველოში სულ 3 მილიარდ 152 მილიონი დოლარის ღირებულების ავტომობილები შემოვიდა. როგორი იყო 2025 წელი ავტობაზრისთვის და როგორია მოლოდინები უკვე მომავალი წლისთვის? სტუმარი: ალექსანდრე ვეკუა - Caucasus Auto Import-ის გაყიდვების დეპარტამენტის უფროსი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
III კვარტალში FDI წლიურად 2-ჯერ გაიზარდა - რამ განაპირობა ზრდა?
38 ნახვა დეკემბერი 9, 2025
III კვარტალში FDI წლიურად 2-ჯერ გაიზარდა - რისი მიზეზიც სავალო ვალდებულებების მაჩვენებელია. საქსტატის განახლებული მონაცემებით, საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2025 წლის III კვარტალში 533.2 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა. რომელ სექტორებში განხორციელდა ყველაზე დიდი მოცულობის ინვესტიციები და რომელი ქვეყნის მოქალაქეებმა შეიტანეს ყველაზე დიდი კონტრიბუცია ინვესტიციების ზრდაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ აპირებს მთავრობა უმაღლესი განათლების შრომის ბაზრის შესაბამისობასთან მოყვანას?
52 ნახვა დეკემბერი 9, 2025
რა სპეციალობებია მოთხოვნადი ბაზარზე და უმაღლეს სასწავლებლებში, რა ფაკულტეტზე რამდენმა სტუდენტმა უნდა ისწავლოს - ამას ეკონომიკის სამინისტროს კვლევა გადაწყვეტს. მთავრობამ პარლამენტს უმაღლესი განათლების შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები წარუდგინა, რასაც პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს. ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება დაფინანსების წესის ცვლილება და სტუდენტთა კვოტირებაა. როგორ აპირებს მთავრობა უმაღლესი განათლების შრომის ბაზრის შესაბამისობასთან მოყვანას და როგორ აფასებენ სპეციალისტები ცვლილებებს, რომელიც პარლამენტში დაჩქარებული წესით განიხილება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia