რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 18.02.2025
44 ნახვა თებერვალი 18, 2025
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 18.02.2025 როგორ იხარჯება "თიბისის" და "საქართველოს ბანკის" მიერ გამოყოფილი ₾5 მილიონი? "წელს, შემოსავლები 40%-მდე შეგვიმცირდა" - "მთვრალი ალუბალი"; შარშან ქვეყანაში რძის წარმოება შემცირდა, ხორცის და კვერცხის - გაიზარდა; სასტუმრო Monday-მ, 2024 წელს საშუალოდ 72%-იანი დატვირთვით იმუშავა - DNT GROUP;#ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ენგურჰესი მძიმე ფინანსურ მდგომარეობაშია - ჰესისთვის დადგენილი ტარიფი შესაძლოა გაიზარდოს;
30 ნახვა თებერვალი 18, 2025
ენგურჰესისთვის ტარიფის დადგენის წესი, შესაძლოა, შეიცვალოს. პარლამენტში შესაბამისი კანონპროექტი დაჩქარებული წესით განიხილება. პროექტის მიხედვით, ელექტროენერგიის წარმოების ტარიფების გაანგარიშების დროს, ენგურჰესისა და ვარდნილჰესების კასკადის მიერ წარმოებული და აფხაზეთისთვის მიწოდებული ელექტროენერგიის ოდენობა ტარიფში არ იქნება გათვალისწინებული. პროექტის ავტორების განცხადებით, წარმოდგენილი ცვლილების მიღების შედეგად „ენგურჰესისა“ და „ვარდნილჰესების კასკადისათვის“ შესაძლებელი გახდება სამართლიანი ტარიფის დადგენა, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს კომპანიის ფინანსურ გაძლიერებასა და მასზე დაკისრებული ვალდებულებების შეუფერხებლად შესრულებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დენის, წყლის და გაზის ავარიული გათიშვები - ვინ არის პასუხისმგებელი მესამე პირი?
გუშინ თბილისის ენერჯიმ სემეკში საჯაროდ წარმოადგინა ფაქტები, რომელიც ადასტურებს, რომ დაზიანებული მილსადენის ტერიტორიაზე მძიმე ტექნიკა მოძრაობს, რამაც შესაძლოა გაზსადენის დაზიანება გამოიწვია. მათი შეფასებით ადგილზე აქტიური განაშენიანების პროცესია, დადგენილ წესებს კი არავინ იცავს. თბილისის ენერჯიში აცხადებენ, რომ საკითხზე კომუნიკაცია ბოლო წლებში თბილისის მერიასთანაც არაერთხელ იყო. სემეკის თავმჯდომარე გვიხსნის, რომ სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტების მიმდებარედ კონტროლი და პერიოდული მონიტორინგი აუცილებელია. რამდენად პრობლემატურია აღნიშნული საკითხი ქვეყანაში, რა სტანდარტები უნდა დაიცვან სამშენებლო კომპანიებმა და ვინ უნდა გააკონტროლოს სტრატეგიული ინფრასტრუქტურა იმისთვის რომ ზამთარში ქვეყანა რამდენიმე დღე გაზის გარეშე, ხოლო ზაფხულში მაგალითად წყლის გარეშე არ დარჩეს? სტუმარი: ანა ბიბილაშვილი - "ურბანული განვითარების ინსტიტუტის" ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესში ინფლაციური მოლოდინები გაიზარდა
ბიზნესში ინფლაციური მოლოდინები გაიზარდა - ეროვნული ბანკის ახალი კვლევით, გაზრდილია იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც მომდევნო 1 წლის მანძილზე ფასების ზრდას 6%-8%-ის ფარგლებში ფიქრობენ. მეორე მხრივ, დაკლებულია იმ რესპონდენტთა რაოდენობა, რომლებიც სამომხმარებლო ფასების ცვლილებას ზრდის უფრო დაბალ ინტერვალში, 0%-2%-ის ფარგლებში, ელოდებიან. როგორ ითარგმნება მოლოდინები რეალობაში და რამდენად არის ბაზარზე ინფლაციის ზრდის ფაქტორები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიულოცა თუ არა სებ-მა ნათია თურნავას? - სებ-ი ს პასუხები;
28 ნახვა თებერვალი 17, 2025
აღიარების ძიებაში ქართული ოცნების წევრების მხრიდან გასაჯაროებული მილოცვების ის მწირი ჩამონათვალი რაც ბოლო 2 თვის განმავლობაში საზოგადოებამ იხილა რამდენიმე შემთხვევაში გამომგზავნების მხრიდან საპასუხო წერილების საფუძველი გახდა. კითხვები სავალუტო ფონდის მხრიდან მილოცვასთან დაკავშირებულ სების რელიზზეც გაჩნდა, და ამის მიზეზად აემეფისგან ზოგადად უჩვეულო მოქმედება და სების პოლიტიკასთან სავალუტო ფონდის კითხვები იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველო ყაზახური სუბსიდირებული ხორბლის შესყიდვას იწყებს;
26 ნახვა თებერვალი 17, 2025
ყაზახეთი ხორბლის ექსპორტს დაასუბსიდირებს, მიზეზი 2024 წელს რეკორდული მოსავალია, რომლის რეალიზაციის ხელშეწყობისთვის მარცვლეულის ექსპორტის სუბსიდირება განხორციელდება. ამ მიზნით რესპუბლიკური ბიუჯეტიდან 40 მილიარდი ტენგე გამოიყოფა, რაც შესაძლებლობას იძლევა 2 მილიონი ტონა მარცვლეულის ექსპორტი წახალისდეს. ტრანსპორტირების ხარჯები დასუბსიდირდება როგორც საქართველოს მიმართულებით, ასევე საქართველოს შავი ზღვის პორტების გავლით ექსპორტისას. როგორც ირკვევა, ყაზახეთი საქართველოში მარცვლეულის ტერმინალის პროექტის განხორციელებითაც არის დაინტერესებული. რა სარგებელი აქვს ამ მიმართულებით საქართველოს და რამდენად შესაძლებელია ქართულმა წისქვილკომბინატებმა რუსული ხორბალი ყაზახურით ჩაანაცვლონ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გონგოების მართვის სააგენტო განაცხადებს მარტიდან მიიღებს;
36 ნახვა თებერვალი 17, 2025
სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტო განაცხადების მიღებას სავარაუდოდ, მარტიდან დაიწყებს სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტო ფუნქციონირებას სავარაუდოდ, მარტიდან დაიწყებს. პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტმა „გრანტების შესახებ“ კანონში ცვლილებს პირველი მოსმენით მხარი დღეს უკვე დაუჭირა. “ქართულ ოცნებაში” ამბობენ, რომ ბიუჯეტიდან არასამთავრობო სექტორზე გრანტები არაერთი მიმართულებით შეიძლება გაიცეს, მათ შორის ასეთი მიზანი შესაძლოა, თავად ხელისუფლების საქმიანობის კონტროლიც იყოს. არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების ნაწილში კი ამბობენ, რომ პროცესის გამჭვირვალობასთან დაკავშირებით არაერთი კითხვაა და ისინი სახელმწიფო გრანტის მართვის სააგენტოს მიერ გამოცხადებულ კონკურსებში მონაწილეობას არ გეგმავენ. როგორ დაფინანსდებიან ბიუჯეტიდან არასამთავრობო ორგანიზაციები და რა რისკებზე საუბრობენ სპეციალისტები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამ გამოიწვია გაზსადენის დაზიანება თბილისში?