თბილისი სტუმარმასპინძლობის გლობალურ ფორუმს - Hospitality Investment Forum 2026-ს, მასპინძლობს. საერთაშორისო საინვესტიციო პლატფორმა მოიცავს კავკასიას, ცენტრალურ აზიას, აღმოსავლეთ ევროპასა და ხმელთაშუა ზღვის რეგიონს. ღონისძიება ფოკუსირებულია ახალი სასტუმრო პროექტების განვითარებაზე, კურორტებისა და მრავალფუნქციური უძრავი ქონების მიმართულებებზე, სტრატეგიული ინვესტიციების მოზიდვასა და მდგრადი სტანდარტების დანერგვაზე. ღონისძიება აერთიანებს საერთაშორისო ინვესტორებს, დეველოპერებსა და გლობალური სასტუმრო ბრენდების წარმომადგენლებს. როგორია სტუმარმასპინძლობის სექტორის საინვესტიციო მიმზიდველობა საქართველოში და რა შეფასებები კეთდება ღონისძიების ფარგლებში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს „შუა დერეფნით" 433 საკონტეინერო მატარებელმა ისარგებლა - შუა დერეფნის გამოწვევები;
10 ნახვა 1 დღის წინ
2025 წელს „შუა დერეფანში” აქტივობა გაიზარდა. ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის ასოციაციის ინფორმაციით, გასულ წელს ამ გზით 433 საკონტეინერო მატარებელმა ისარგებლა, გაერთიანებაში მიაჩნიათ, დერეფნის კონკურენტუნარიანობის შენარჩუნებისთვის მომდევნო 3-5 წლიან პერიოდში აუცილებელი იქნება არსებული ინფრასტრუქტურის განვითარება და ციფრული გადაწყვეტების დანერგვა. რა პროექტებია დაგეგმილია ტრანსკასპირური სატრანსპორტო მარშრუტის მონაწილე ქვეყნებში, ხომ არ ვაგვიანებთ ინფრასტრუქტურის განვითარებას და შედეგად, ხომ არ ვკარგავთ კონკურენტულ უპირატესობას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაძვირდება თუ არა რძის პროდუქტები? სექტორი ახალი რეგულაციების მოლოდინშია;
14 ნახვა 1 დღის წინ
რძე, რძის ნაწარმისა და რძის შემცველი პროდუქტები ეტიკეტირების დამატებით წესებს დაექვემდებარება. დაგეგმილი ცვლილების თანახმად, საუბარია შეფუთვაზე სპეციალური ფერადი პიქტოგრამების შემოღება, რომლებიც მომხმარებელს მკაფიოდ მიანიშნებს, პროდუქტი ნედლი რძით არის დამზადებული, აღდგენილი რძით თუ მცენარეული ცხიმების გამოყენებით. ცვლილებას „რძისა და რძის ნაწარმის შესახებ“ ტექნიკური რეგლამენტი ითვალისწინებს. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში აცხადებენ, რომ ცვლილებების მიზანი ადგილობრივი რძის წარმოების წახალისება და საბოლოო მომხმარებლის ინფორმირებულობის გაზრდაა. რძის გადამამუშავებლები აცხადებენ, რომ ცვლილება მათ საოპერაციო ხარჯებს გაუძვირებს. მათ მომავალი წლიდან სხვა -უფრო დიდი რეგულაციაც ელოდებათ, რაც საკვები და სასმელი პროდუქტების პლასტიკის შეფუთვაში განთავსებას კრძალავს. რა ცვლილებებია მოსალოდნელი სექტორში და როგორ აისახება დაგეგმილი რეგულაციები ბაზარზე და პროდუქტის ღირებულებაზე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
7:43
ახალი რეგულაციები რძის და რძის ნაწარმის წარმოებაზე - ბიზნესი ხარჯების ზრდას ელის;
12 ნახვა 1 დღის წინ
რძე, რძის ნაწარმისა და რძის შემცველი პროდუქტები ეტიკეტირების დამატებით წესებს დაექვემდებარება. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში აცხადებენ, რომ ცვლილებების მიზანი ადგილობრივი რძის წარმოების წახალისება და საბოლოო მომხმარებლის ინფორმირებულობის გაზრდაა. ცვლილებას „რძისა და რძის ნაწარმის შესახებ“ ტექნიკური რეგლამენტი ითვალისწინებს. დაგეგმილი ცვლილების თანახმად, შეფუთვაზე დატანილი უნდა იყოს ე.წ. პიქტოგრამები, რომელიც სხვადასხვა ფერის იქნება, იქიდან გამომდინარე, თუ რით არის დამზადებული - ნედლი რძით, აღდგენილი რძისა და კარაქის გამოყენებით, თუ აღდგენილი რძისა და მცენარეული ცხიმის გამოყენებით. დაგეგმილი ცვლილებების მოლოდინია, რომ ნედლი რძის წარმოებას წაახალისებს თუმცა, გაურთულებს საქმიანობას რძის გადამამუშავებლებს. მათ მომავალი წლიდან დამატებითი ცვლილებებიც ელოდებათ, რაც საკვები პროდუქტების პლასტიკის შეფუთვიდან გათავისუფლებას გულისხმობს. რა ცვლილებებია დარგში მოსალოდნელი და როგორია გამოხმაურება სექტორიდან? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„შუა დერეფნი" - რა გამოწვევები აქვს ტრანსკასპიურ საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტს?
2025 წელს „შუა დერეფანში” აქტივობა გაიზარდა. ტრანსკასპიური საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტის ასოციაციის ინფორმაციით, გასულ წელს ამ გზით 433 საკონტეინერო მატარებელმა ისარგებლა, გაერთიანებაში მიაჩნიათ, რომ დერეფნის კონკურენტუნარიანობის შენარჩუნებისთვის მომდევნო 3-5 წლიან პერიოდში აუცილებელი იქნება არსებული ინფრასტრუქტურის განვითარება და ციფრული გადაწყვეტების დანერგვა. რა პროექტებია დაგეგმილია ტრანსკასპირური სატრანსპორტო მარშრუტის მონაწილე ქვეყნებში, ხომ არ ვაგვიანებთ ინფრასტრუქტურის განვითარებას და შედეგად, ხომ არ ვკარგავთ კონკურენტულ უპირატესობას ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 17.02.2026
რა ხდება ბიზნესში?- #ბიზნესისსიახლეები (www.bm.ge) 17.02.2026 AgriTouch Group-ი SanLucar-თან პარტნიორობით, 180 ჰა-ზე მოცვის პლანტაციის გაშენებას გეგმავს; მოზარდი საქონლის ექსპორტი, ხბოების დაკვლა - ფერმერი რქოსანი პირუტყვის სულადობის შემცირების მიზეზებს განმარტავს; „დღესასწაულებზე ფასები 30-50%-ით იზრდება" - ყვავილების მაღაზია „მიმოზა"; „ავტოიმპორტიორი კომპანიების 30–40% სავარაუდოდ, ბაზრიდან გავა“ - ავტომობილების იმპორტის შეზღუდვის ეფექტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
19:18
ქართული ოცნება ეკონომიკის განვითარების ბანკის შექმნას გეგმავს, რომელიც ამჟამინდელი საქართველოს განვითარების ფონდის და სააგენტოს “აწარმოე საქართველოში” შერწყმით ჩამოყალიბდება. განვითარების ფონდის ლიკვიდაციის კანონპროექტი პარლამენტს უკვე წარუდგინა. განმარტებითი ბარათის თანახმად, ფონდის საკრედიტო პორტფელი და ოპერაციები ეკონომიკის სამინისტროს სსიპ-ს "აწარმოე საქართველოში" შეერწყმება. ამ შერწყმის შემდეგ კი მთავრობა ახალი ფინანსური ინსტიტუტის - "ეკონომიკის განვითარების ბანკის" დაფუძნებას გეგმავს, რისთვისაც პარლამენტს ცალკე კანონპროექტი წარედგინება, შესაბამისად უშუალოდ ახალი ფინანსური ინსტიტუტის ფუნქციონირების შესახებ მეტი დეტალი ჯერჯერობით უცნობია. ამ ეტაპზე ცნობილია ის, რომ ახალ ორგანიზაციას სესხების გაცემის ფუნქციაც ექნება, რაც ცოტა ხნის წინ თავად ირაკლი კობახიძემ დაადასტურა. ეკონომიკის მინისტრის განცხადებებიდან ვიცით ისიც, რომ განვითარების ბანკი ეკონომიკის ყველა სექტორს დაფარავს, თუმცა, აქცენტი გაკეთდება იმ სექტორებზე, რომლებსაც გამოკვეთილად დამატებითი ყურადღება სჭირდება, მათ შორის ფულადი სახსრების მეტად მიმართვა. რა ტიპის ფინანსურ ინსტიტუტს ქმნის ქართული ოცნება და იქნება თუ არა განვითარების ბანკი არსებული კომერციული ბანკების კონკურენტი? სტუმარი: გიორგი ქობულია - ყოფილი ეკონომიკის მინისტრი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქვეყნები, რომლებმაც ყველაზე მეტი ოქრო იყიდეს/გაყიდეს;
10 ნახვა 2 დღის წინ
მსოფლიო ბირჟებზე უნცია ოქროს ფასი ისევ იზრდება. ოქროს ფასი 5 ათასს დოლარს გადასცდა ვერცხლის ღირებულება 76.84 დოლარია. ოქროს ფასის ზრდის ფონზე, სხვადასხვა ქვეყნის ცენტრალურმა ბანკებმა ოქროს შესყიდვის შეიძლება ითქვას, რომ უპრეცენდენტო ზრდა დააფიქსირეს. თუმცა მსოფლიო ოქროს საბჭოს მონაცემები ცხადყოფს, რომ მიუხედავად საერთო ტენდენციისა, ქვეყნების მიდგომები რადიკალურად განსხვავდება. სახელმწიფოთა ნაწილი მარაგებს აგრესიულად ზრდის, ნაწილი კი ლიკვიდურობის მოსაპოვებლად არსებულ რეზერვებს ამცირებს. რომელმა ქვეყნებმა შეიძინეს და მეორე მხრივ გაყიდეს ყველაზე მეტი ოქრო 2020 წლიდან 2025 წლამდე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფაქტორინგის რეფორმა - დაფინანსების ახალი წყარო ბიზნესისთვის და სექტორული დაპირისპირების საგანი;
პარლამენტმა პირველი მოსმენით განიხილა „ფაქტორინგის შესახებ“ ახალი კანონპროექტი, რომელიც მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის ალტერნატიული დაფინანსების წყაროს გაჩენას ისახავს მიზნად. რეფორმა, რომელზეც მთავრობა ეროვნულ ბანკთან და მსოფლიო ბანკთან ერთად მუშაობდა, 15 სხვადასხვა კანონში ცვლილებას ითვალისწინებს. მთავრობა აცხადებს, რომ რეფორმის მთავარი მიზანი დებიტორული დავალიანების მართვის გაუმჯობესებაა. პარლამენტში, კანონპროექტის განხილვისას აღინიშნა ისიც, რომ ამ გზით ბიზნესისთვის საბრუნავი კაპიტალის გაიაფდება, რაც საბოლოოდ, პროდუქტის ფასებზეც აისახება. რას ითვალისწინებს და რას შეცვლის ახალი კანონმდებლობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს საქართველოში რძის და ხორცის წარმოება შემცირდა - მიზეზები;
2025 წელს საქართველოში რძის და ხორცის წარმოება შემცირდა - საქსტატის განახლებული მონაცემებით წარმოებული რძის რაოდენობა გასულ წელს 5%-ით შემცირდა, ხოლო ხორცის წარმოების მიმართულებით კლება 8%-იანია. რატომ მცირდება ქვეყანაში მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვისა და ღორების სულადობა, რაც საბოლოო ჯამში პროდუქციის დეფიციტს იწვავს, რა გამოწვევებზე საუბრობენ მეცხოველეობისა და მერძევეობის სექტორებში და სად არის გამოსავალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
8:49
ფაქტორინგი - რას ელის ბიზნესი ახალი ფინანსური ინსტრუმენტის ამუშავებით?
36 ნახვა 2 დღის წინ
„ფაქტორინგის კანონმდებლობა დღის წესრიგში დაბრუნდა - ინსტრუმენტი მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის ალტერნატიული დაფინანსების წყაროს გაჩენას ისახავს მიზნად. რეფორმა, რომელზეც მთავრობა ეროვნულ ბანკთან და მსოფლიო ბანკთან ერთად მუშაობდა, 15 სხვადასხვა კანონში ცვლილებას ითვალისწინებს. მთავრობა აცხადებს, რომ რეფორმის მთავარი მიზანი დებიტორული დავალიანების მართვის გაუმჯობესებაა. პარლამენტში, კანონპროექტის განხილვისას აღინიშნა ისიც, რომ ამ გზით ბიზნესისთვის საბრუნავი კაპიტალთან წვდომა გაიზრდება, რაც საბოლოოდ, პროდუქტის ფასებზეც აისახება. რას ითვალისწინებს და რას შეცვლის ახალი კანონმდებლობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia