ხელნაკეთი ჩანთებისა და აქსესუარების საწარმო „კოსმომ“ გაფართოვდა და ახალი ფილიალი ამჯერად ქალაქ გორში გახსნა. სტუმარი: სოფი მუხულიშვილი - “კოსმოს” თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმე დღის წინ HR პროფესიონალთა ასოციაცია ევროპის HR ასოციაციის სრულუფლებიანი წევრი გახდა. ეს უკანასკნელი 1962 წლიდან ოპერირებს და დღეისთვის ევროპის 35 ქვეყნის HR ასოციაციასა და პროფესიულ ინსტიტუტს აერთიანებს, რომელიც სფეროს განვითარებაზე არის ფოკუსირებული. რას ნიშნავს ამ უმსხვილესი გაერთიანების წევრობა HR პროფესიონალთა ასოციაციისთვის და რა შესაძლებლობაა ეს მათთვის და მათი წევრებისთვის? სტუმარი: სალომე ღაჭავა - “HR პროფესიონალთა ასოციაციის” აღმასრულებელი დირექტორი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზუსტად ერთი წლის წინ ბაღდათში სატესტო რეჟიმში მულტიფუნქციური კაფე „გლიცინია“ გაიხსნა, რომელიც უკვე სრული დატვირთვით, აქტიურად მუშაობს და კარს როგორც ადგილობრივ, ასევე უცხოელ სტუმარს უხსნის. საცხოვრებელი სახლის პირველ სართულზე გახსნილი მულტიფუნქციური კაფე პროფესიით პედაგოგის ნათია ფურცელაძისა და ფოტოგრაფ გიორგი ცაავას ოჯახური ბიზნესია. წყვილმა თბილისში ცხოვრების მრავალწლიანი გამოცდილების შემდეგ მშობლიურ მხარეში დაბრუნება და იქ საინტერესო სივრცის შექმნა გადაწყვიტა. რამდენად გაამართლა ბიზნესმა და როგორია ოპერირების ერთწლიანი შედეგები? სტუმარი: ნათია ფურცელაძე - “გლიცინიას" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სტუმარ-მასპინძლობის მულტიფუნქციური სივრცე რაჭაში სახელწოდებით “კესანე - არ დამივიწყო” გასული წლის 1 ივლისიდან გაიხსნა და ის მომხმარებელს ავთენტურ კერძებსა და ადგილობრივი მეწარმეების ღვინოს სთავაზობს. ბიზნესი ამ ეტაპზე სეზონურია და ოპერირებას ნოემბრამდე განაგრძობს. როგორია ბიზნესის 1 წლიანი შედეგები და რა სიახლეებით ხვდებიან წლევანდელ სეზონს? სტუმარი: გვანცა ყრუაშვილი - "კესანე - არ დამივიწყოს" დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტანსაცმლისა და აქსესუარების ბრენდი - Memorease საქართველოს ეროვნული ნაკრების ისტორიული გამარჯვების ინსპირაციით შეიქმნა. ბრენდის თანადამფუძნებელმა მეკო ჭანტურიამ და ნანა კაკაბაძემ, მხატვარ თამუნა ბუდაღაშვილთან კოლაბორაციით მაისურების, კეპების და ჩანთების წარმოება დაიწყეს, რომელზეც დაქარგული და დაპრინტულია ქართველი ფეხბურთელების მნიშვნელოვანი მომენტები ისტორიული მატჩებიდან, რომლებიც ნამდვილად ჩაიწერა არა მხოლოდ ქართული, არამედ მსოფლიო ფეხბურთის ისტორიაშიც. სტუმრები: მეკო ჭანტურია - Memorease-ის თანადამფუძნებელი; ნანა კაკაბაძე - Memorease-ის თანადამფუძნებელი; თამუნია ბუდაღაშვილი - მხატვარი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალი ქართული ბრენდი, Ninimosi Designs-მა რამდენიმე თვის წინ არც მეტი არც ნაკლები ვერცხლის პირველი სამკაულების რეალიზება ამერიკის შეერთებული შტატების ბაზარზე დაიწყო და მეტიც, შედეგმა, მოლოდინსაც გადააჭარბა. სტუმარი: ნინი მოსიაშვილი - Ninimosi Designs დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ICC-ს და ADB-ის მხარდაჭერით ტრენინგების სერია “საერთაშორისო ვაჭრობის დაფინანსება ქალი მეწარმეებისთვის” ჩატარდა გენდერული უთანასწორობის პრობლემა გლობალურ ეკონომიკაში; მთავარი ბარიერები ქალი მეწარმეებისთვის; TSCFP - ADB-ის ვაჭრობისა და მიწოდებათა ჯაჭვის დაფინანსების პროგრამა ქალი მეწარმეებისთვის; ADB-ის პროექტები საქართველოში ქალი მეწარმეების მხარდასაჭერად სტუმარი: თამარ ბორცვაძე - ADB-ის გენდერის ოფიცერი სამხრეთ კავკასიაში; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Dreamland Oasis Chakvi პრემიუმ კლასის დასასვენებელი და საცხოვრებელი კომპლექსია, რომელიც დაბა ჩაქვში, შავი ზღვის პირველ სანაპირო ზოლში მდებარეობს. კომპლექსს გამორჩეული ინფრასტრუქტურა აქვს, ამასთან დრიმლენდ ოაზის ჩაქვი თითქმის სრულად გარშემორტყმულია სიმწვანით და რეკრეაციული ზონებით. კომპლექსის სასტუმროს ყოვეწლიურად უფრო და უფრო მეტი დამსვენებელი სტუმრობს, წლევანდელი სეზონიც უკვე ოფიციალურად გაიხსნა და ცხადია დრიმლენ ოაზისში სტუმრებს გამორჩეული სამზადისით ელოდებიან. როგორია მიმდინარე ზაფხულის სეზონის პროგნოზები - რა სიახლეები აქვს კომპანიას? სტუმარი: მამისა ვარშალომიძე - „დრიმლენდ ოაზისის“ აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული სტარტაპის - ტოტოს ლავანდების იდეა საფრანგეთისა და ბრიტანეთის ინსპირაციით გაჩნდა, 2020 წელს საგურამოსთან ახლოს ბაღი ბრიტანული ჯიშის, ევროპიდან შემოტანილი ლავანდებით გაშენდა. იდეამ მალე წარმოების სახეც მიიღო და მას შემდეგ ტოტო ლავანდები ეთერზეთს და სხვა თავის მოვლის საშუალებებს ქმნის. დღეს საგურამოში - ტოტოს ლავანდებში, ლავანდების ბაღთან და წარმოებასთან ერთად - მაღაზია სახელოსნოც დაგხვდებათ, სადაც შეძლებთ შეიძინოთ როგორ ლავანდების პროდუქცია ასევე ლავანდის ნერგები. სტუმარი: ნინო სანიკიძე - “ტოტოს ლავანდების” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“სოფო ქავთარაძის დენტალ ცენტრი” - ადგილი, რომელიც წარმოდგენას ცვლის ტრადიციულ სტომატოლოგიაზე; სტუმარი: სოფო ქავთარაძე - “სოფო ქავთარაძის დენტალ ცენტრის” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში პირველი სასწავლო დაწესებულება, რომელიც მარკეტინგსა და ტექნოლოგიებს ერთმანეთთან აკავშირებს - საუბარია MarTech Institute-ზე, სადაც მარკეტერებს აქვთ საშუალება გაიღრმაონ ცოდნა, მარკეტინგში ხელოვნური ინტელექტის, პროგნოზირებადი ანალიტიკის და სხვა მნიშვნელოვანი მიმართულებების შესახებ. სტუმარი: ნუცა დოლიძე - MarTech Institute-ის დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის 25 ოქტომბერს, საქართველოში პირველი საერთაშორისო არტ ბიენალე გაიხსნება, რომელიც როგორც ქართველ, ასევე უცხოელ ხელოვანებს გააერთიანებს. გამოფენები, პერფორმანსები, საუბრები და მასტერკლასები - ეს ის ჩამონათვალია, რითაც ღონისძიება დატვირთული იქნება. ბიენალე საქართველოში სისტემატურ ხასიათსაც მიიღებს. სტუმარი: თამარ ხელაშვილი - Collect Art-ის დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბავშვების და არამარტო ბავშვების საყვარელი ტკბილეული - ბამბის ნაყინი ტრადიციულად, ქუჩაში პატარა დახლებზე მზადდება ხოლმე თუმცა ერთმა ქართულმა სტარტაპმა ეს პროცესი წარმოებად აქცია მეტი კომფორტისთვის კი პროდუქტი ჭიქებსა და სხვადასხვა ფორმის ყუთებში მოამზადა. საუბარია 100 პროცენტი ბამბაზე, რომლის პროდუქციაც დღეს სავაჭრო ცენტრებში შეგხვდებათ. სტუმარი: ნატა ნათაძე - “100% ბამბას” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიუხედავად იმისა, რომ მოგზაურობა ყველა სეზონზე მოთხოვნადი და საჭირო განტვირთვის საშუალებაა, ზაფხულის გააქტიურებასთან ერთად მოგზაურობასთან დაკავშირებული საკითხები კიდევ უფრო აქტუალური ხდება. მოთხოვნის საპასუხოდ კი საქართველოს ბაზარზე არაერთი ტურისტული კომპანია რომელიც მომხმარებელს მასზე მორგებულ სერვისს სთავაზობს. სტუმარი: მარიამ ხოსროშვილი - “რია თრეველ ჯორჯიას” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოხალისე ახალგაზრდები კლიმატის ცვლილებებისთვის - ასე ჰქვია პროექტს, რომლის მიზანია ახალგაზრდებს, მოზარდებს კლიმატის ცვლილებების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდოს და მათში ცნობიერება გაზარდოს. პროექტს გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით არასამთავრობო ორგანიზაცია ჰელფინგ ჰენდი ახორციელებს. მოზარდებს რომლებსაც სურთ მოხალისე ახალგაზრდები კლიმატის ცვლილებებისთვის პროექტში ჩაერთონ სწორედ ახლა არის ყველაზე სწორი დრო, რადგან მონაწილეობის მსურველთათვის კონკურსი ცხადდება. სტუმარი: ნინო თოდუა - ,,მოხალისე ახალგაზრდები კლიმატის ცვლილებებისათვის" პროგრამის მენეჯერი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“პონგინო ვაინ” - მეღვინეობა ხაშმიდან; “პონგინო ვაინის” შექმნის ისოტრია; “პონგინო ვაინის” ღვინოები; “პონგინო ვაინი” ექსპორტზე; სტუმარი: გულნარა რომანაძე - “პონგინო ვაინის” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“საოჯახო მარანი ოდა” მარტვილიდან “საოჯახო მარანი ოდას” საექსპორტო ბაზრები; რას სთავაზობს სტუმრებს “საოჯახო მარანი ოდა”? ტურიზმის განვითარების ტემპი მარტვილში; სტუმარი: ქეთო ნინიძე - “საოჯახო მარანი ოდას” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“კრება” - 7-წლიანი ისტორია ღონისძიებების ორგანიზებაში ✔️ “კრებას” პორტფელში გაერთიანებული პროექტები; ✔️ რა გამოწვევები ახლავს საქმიანი ღონისძიებების ჩატარებას? ✔️ რამდენად დიდ ხარჯებს უკავშირდება საქართველოში ღონისძიების გამართვა? ✔️ “კრებას” მართვის სადავეებთან; ✔️ ღონისძიებების ორგანიზება საქართველოში - რა სჭირდება სფეროს განვითარებისთვის? სტუმარი: თათო ხუციშვილი - "კრებას" დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BTL Georgia - 13-წლიანი ისტორია საქმიან ტურიზმში ✔️ რა სერვისები ერთიანდება BTL Georgia-ს პორტფელში? ✔️ BTL Georgia-ს 2024 წელი, Q1-შედეგები; ✔️ ევროპული ბაზრების ათვისების სტრატეგია; ✔️ საქმიანი ტურიზმი საქართველოში - პერსპექტივები & გამოწვევები; ✔️ რა აფერხებს საქართველოში საქმიანი ტურიზმის განვითარებას? ✔️ რამდენად ეფექტიანია ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის პოლიტიკა? ✔️ საქმიანი ტურიზმი & ავიაცია - პირდაპირი ფრენებისა და რეგულარული ავიაკომპანიების საჭიროება ✔️ რამდენად ძვირად ღირებულია საქართველო, როგორც მიმართულება? ✔️ BTL Georgia-ს მართვის სადავეებთან სტუმრები: მაია ბიბილაური - BTL Georgia-ს დამფუძნებელი და დირექტორი; გურამ ავალიანი - BTL Georgia-ს ბიზნესის განვითარების ხელმძღვანელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
XPOS-ი არის სმარტფონზე დაფუძნებული გაყიდვების მართვის სისტემა, რომელიც ერთ მოწყობილობაშია ერთიანებს საბანკო გადახდებს, ვებგვერდიდან, მესამე მხარის მიწოდების სისტემებიდან მიღებულ შეკვეთებს და საშუალებას აძლევს მცირე და საშუალო ბიზნესებს ყველანაირი დაბრკოლების გარეშე გადადგან ნაბიჯი მათი ბიზნესის გასაციფრულებლად, გაამარტივონ ყოველდღიური სამუშაო პროცესი, შეამცირონ ხარჯები და გააუმჯობესონ მომხმარებლებთან ურთიერთობის გამოცდილება. სტუმარი: სალომე გიორგაძე - XPOS-ის თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პროფესიული განვითარების ასოციაცია ქართულ ბაზარზე უკვე 1 წელია წელია ოპერირებს და მისი მიზანი ზოგადი განათლების სფეროში ეფექტიანი მენეჯმენტის განვითარების ხელშეწყობაა. სტუმრები: მარიამ პაკაცოშვილი - “პროფესიული განვითარების ასოციაციის” თანადამფუძნებელი; ნუცა ბახტაძე - “პროფესიული განვითარების ასოციაციის” თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სკაუტური მოძრაობა არის მსოფლიოში ყველაზე დიდი მოხალისეთა არაპოლიტიკური, არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომლის ისტორია 1907 წლიდან იწყება და ამჟამად 164 ქვეყნის ნაციონალური ორგანიზაციის 40 მილიონზე მეტ წევრს აერთიანებს. ორგანიზაცია 6 რეგიონადაა დაყოფილი: აფრიკა, არაბეთი, აზია_წყნარი ოკეანე, ევრაზია, ევროპა, ჩრდილოეთ და სამხრეთ ამერიკა. საქართველოს სკაუტური მოძრაობის ორგანიზაცია შედის ევრაზიის რეგიონში. სკაუტინგი ღიაა ყველასათვის, ვინც ეთანხმება მოძრაობის პრინციპებს, მიზნებსა და მეთოდოლოგიას, მიუხედავად მათი რასობრივი, ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა. სტუმარი: მაია ბერიძე - “აჭარის სკაუტური ორგანიზაციის” ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
30 ივნისს, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების ბიზნეს ფორუმი, She Means Business გაიმართება. ბიზნეს ფორუმი კახეთის რეგიონში მცხოვრები ქალების ეკონომიკური გაძლიერების კომპლექსური პროგრამის, She Means Business-ის ფარგლებში ჩატარდება. ფორუმზე დასწრება კახეთში მცხოვრებ მეწარმე, მეწარმეობის მსურველ და კარიერულ განვითარებაზე ორიენტირებულ ქალებს შეუძლიათ. სტუმარი: ანი მიხანაშვილი - Fireflies-ის დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის 2023 ანგარიშგების მიხედვით, სტრესს და სტრესით შექმნილი ჯანმრთელობის რისკებს მსოფლიოს ეკონომიკებისთვის 7 ტრილიონი ზარალის შექმნა შეუძლია. თანამედროვე სამყაროში მიმდინარე სწრაფი და უწყვეტი ცვლილებების ფონზე პროფესიული სტრესი სამსახურის განუყოფელი ნაწილია. ეს ყველაფერი ყოველდღიურ ცხოვრებაზეც აისახება. რა შეიძლება იყოს სტრესის გამომწვევი მიზეზები, როგორ გავუმკლავდეთ სტრესულ სიტუაციებს და მოვახდინოთ სტრესის პრევენცია? რა შეუძლია გააკეთოს მმართველ გუნდს თანამშრომლების სტრესისგან დასაცავად? სტუმარი: ლიკა კაპანაძე - ფსიქოლოგი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წელიწადის ყველაზე ცხელი სეზონის დადგომასა და შვებულებების დაგეგმვასთან ერთად, აქტიურდება ყველა ის თემა, რომელიც მოგზაურობას ეხება. ის, რაც ხშირად მოგზაურებს აწუხებთ, სწრაფი და ხარისხიანი და რაც მთავარია, ხელმისაწვდომი ინტერნეტის არარსებობაა. მართალია, როუმინგული ინტერნეტი ყველა ოპერატორს აქვს, თუმცა ეს მომსახურება საკმაოდ დიდ ფინანსურს რესურსსაც მოითხოვს. სწორედ ამ გამოწვევაზე საპასუხოდ, მოგზაურებისთვის საინტერესო პროდუქტი, ქართულმა კომპანია მობინექსმა შექმნა, რომელიც როგორც სიმ კარტის, ასევე სულ რამდენიმე წამში E Sim-ის გააქტიურებით მომხმარებელს ინტერნეტის პრობლემას სრულად უგვარებს და მასზე მორგებულ პაკეტს სთავაზობს. როგორია მობინექსის დაფარვის არეალი, რა საფასო კატეგორიაში მისი სერვისები წარმოდგენილი და ზოგადად, როგორ ვითარდება ბრიტანეთის ბაზარზე წარმოდგენილი პირველი ქართული მობილური ოპერატორი? სტუმარი: მარიამ კაკაბაძე - mobineX-ის თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმე წლის წინ კახეთის ერთ პატარა ქალაქში, წნორში, ახალგაზრდების ჯგუფმა სოციალური საწარმოს „ცოდნის კაფე“ შექმნეს, რომელიც მალევე კახეთის კულტურულ ცხოვრებაში გამორჩეულ ადგილად მოინიშნა. ეს არის ადგილი, სადაც ცოდნის გაღრმავებისა და გამოცდილების გაზიარებისთვის, ბავშვები, ახალგაზრდები და ხანდაზმულები იკრიბებიან და ქმნიან იმ განსაკუთრებულ ერთობას, რომელსაც ცოდნის „კაფე ჰქვია“ და რომლის მეგობართა რიცხვი მთელი ქვეყნის მასშტაბით დღითი დღე იზრდება. როგორ განვითარდა “ცოდნის კაფე” ამ პერიოდის განმავლობაში, რა ეტაპზეა დღეს და სამომავლო გაფართოების რა სტრატეგია აქვთ დასახული? სტუმარი: ნანა ბაგალიშვილი - “ცოდნის კაფეს" დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არც თუ ისე დიდი ხნის წინ ქართულ ბაზარზე ახალი სტარტაპი, სახელწოდებით Iknow გამოჩნდა, რომლის მიზანიც დაფუძნებიდან დღემდე არის ის, რომ რაც შეიძლება მეტ კომპანიას მისცეს პროცესების გაციფრულების შესაძლებლობა და ყველა თანმდევი გამოწვევა მარტივად გადაალახვინოს. Iknow სხვადასხვა ტიპის, როგორც მცირე, ისე საშუალო და მსხვილ ბიზნესებს It მომსახურებას უწევს და ამასთან აანალიზებს იმ საჭიროებებს რის წინაშეც დღეს ეს ბიზნესები დგას. სტუმრები: ნათია კვარაცხელია - Iknow-ის საოპერაციო დირექტორი; სალომე წულაძე - Iknow-ის Custom Software Development-ის მიმართულების ხელმძღვანელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2024 წლის პოპულარული ტურისტული მიმართულებები სალომე ბერაია - “პეგას ტურისტიკ ჯორჯიას” გენერალური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტურიზმის განვითარების დინამიკა საქართველოში; სასტუმრო "ტერასას" 2024 წლის სეზონი; მაია სიდამონიძე Welocome to Georgia-ს ხელმძღვანელი გახდა; მაია სიდამონიძე - სასტუმრო “ტერასას” დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წარმოგიდგენთ, ყვავილების რეალიზატორ კომპანია “მიმოზაზე”, რომელმაც ოპერირება რამდენიმე დღეა დაიწყო, თუმცა ამ მცირე დროში მომხმარებლის ყურადღება მიიქცია, ეს კი შეკვეთების მზარდ რაოდენობაზე აისახა. მიმოზა ჯერჯერობით ონლაინ გაყიდვების საშუალებით პოზიციონირებს, თუმცა გეგმები სხვადასხვა მიმართულებით უკვე დაისხა. სტუმარი: ირინა ქიშმარია - “მიმოზა”, თანადამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
არაფერი განსაკუთრებული მაგრამ სახლი - ეს არის ახალი დეველოპერული კომპანიის მესიჯი, რომელმაც ბაზარზე სულ ახლახან დაიწყო ოპერირება, საინტერესო კონცეფციით და სტრატეგიით.კომპანიის მთავარი საზრუნავი მარტივი, მაღალი ხარისხის სტანდარტების შესაბამისად შექმნილი კომფორტია, ანუ ფიგურები თქვენთვის აშენებს სახლს, სადაც ცხოვრება ყველას უნდა. სტუმარი: ანა გაგუა - “ფიგურები”, კომერციული დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ძველ თბილისში, კერძოდ რიყის პარკში ნებისმიერ მსურველს შესაძლებლობა აქვს, საჰაერო ბურთით გაისერინოს და ქალაქის ლამაზი ხედებით არცმეტი არც ნაკლები - 150 მეტრის სიმაღლიდან დატკბეს. ამ სერვისს, მომხმარებელს Air Balloon Tbilisi სთავაზობს. ოპერირების ოთხი წლის თავზე შეიძლება ითქვას, რომ საჰაერო ბურთით გასეირნება როგორც ტურისტებისთვის ასევე სხვა საერთაშორისო ადგილობრივებისთვისაც ერთ-ერთი გამორჩეულად საყვარელი ატრაქციაა. რაც მთავარია პროცესს სეზონურობა არ გააჩნია და ამ გამოცდილების მიღება წლის ნებისმიერ პერიოდშია შესაძლებელი, თუ რა თქმა უნდა - უამინდობა არ არის. სტუმარი: მეა კაპანაძე - Air Balloon Tbilisi-ის დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ქართული სტარტაპ-ეკოსისტემა მუდმივად გვანებივრებს ახალი, ინოვაციური იდეებით, რომელთა უკანაც ძალიან საინტერესო სტარტაპერები დგანან. სწორედ ასეთ წამოწყებაზე გიყვებით დღევანდელ გადაცემაში. სიზმარ AI - ასე ჰქვია ქართულ ინოვაციურ სტარტაპს, რომელიც სპეციფიკური ცოდნის გარეშე, ნებისმიერ მსურველს აძლევს შესაძლებლობას ვიდეო კონვენტის შექმნის მიმართულებით საკუთარი შემოქმედებითი პოტენციალი გამოავლინოს. სიზმარეიაი ამ დროისთვის - პროდუქტის მომლოდინეთა წინასწარ რეგისტრაციას აცხადებს. სტუმრები:⤵️ ➡️გიორგი ხატიაშვილი - SizmarAI -ს თანადამფუძნებელი; ➡️თენგო თადუმაძე - SizmarAI -ს თანადამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნოყიერი, ჯანსაღი, რაც მთავარია გემრიელი - გაყინულ - გამომშრალი კერძები - ეს კომპანია "იზის" პროდუქციაა, რომელიც განსაკუთრებით იმ ადამიანებს მოეწონებათ, რომლებსაც ცხოვრების დატვირთული რეჟიმი აქვთ და გადაადგილება, მათ შორის მოგზაურობა ხშირად უწევთ. რაც მთავარია "იზის" პროდუქცია სრულიად ჯანსაღი ნედლეულით იქმნება და გემო თუ ხარისხიც შესაბამისი აქვს. სტუმრები: ➡️ანა შაქარაშვილი - Izy დირექტორი ➡️უილლიამ გრასი - Izy, დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2020 წელს ქართველმა მომხმარებელმა ტანსაცმლის ბრენდი Reckless გაიცნო - თინეიჯერებისთვის, მათი გემოვნების, სურვილების, პრობლემებისა და ცვალებადი განწყობების იდეებზე დაფუძნებული რექლესი მალევე იქცა გამოკვეთილი იდენტობის ბრენდად, რომელიც ახალი თაობის ცხოვრების სტილისა და ღირებულებების შესახებ ჰყვება ამბავს. როგორია ბრენდის 4 წლიანი განვითარება ისტორია სტუმარი: სალომე გველესიანი - RECKLESS. დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თამთინი - ასე ჰქვია ბრენდს, რომელიც მომხმარებელს ერთი მხრივ კონდიტერიის დაუვიწყარ სამყაროში ამოგზაურებს და მრავალფეროვან გემოებს აზიარებს, ხოლო მეორე მხრივ თავად ასწავლის როგორ შექმნან ეს გემო და საუცხოო ტკბილეული. თამთინი დღეს ორი მიმართულებას, საკონდიტროს და ასევე კულინარიულ სკოლას მოიცავს და ორივე მათგანის სათავეში ერთი ქალი, თამარ სორდია დგას. სტუმარი: თამარ სორდია - “თამთინის” დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ადგილი, სადაც კრეატიულობა ხვდება კავშირს - ეს პლატფორმა “არტოაა”, პირველი ინოვაციური პლატფორმა, რომელიც კედლის მხატვრებსა და არტ ენთუზიასტებს ერთმანეთთან აკავშირებს. მისი ძირითადი მომხმარებლები ის ბიზნესები, ბრენდები და ცალკეული ადამიანები იქნებიან, რომლებსაც საკუთარ სივრცეებში კედლის მხატვრობის შეტანა სურთ. სტუმრები: მარიამ ღოღაძე - ArtOa-ს თანადამფუძნებელი; გიორგი ინწკირველი - ArtOa-ს თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაახლოებით 2 წლის წინ ქართულ ბაზარზე სანაყინე ბურატინო გამოჩნდა, რომელმაც ნაყინის მოყვარულებს, პირველად შესთავაზა არც მეტი არც ნაკლები, ტაილანდური შემწვარი ნაყინი. ნაყინის პორტფელის მრავალფეროვნებს მიღმა, ბურატინო მომხმარებელს იმის შესაძლებლობასაც აძლევს, რომ სასურველი გემოსა და შემადგენლობის ტკბილეული თავადვე შექმნან. როგორია ბრენდის განვითარების ისტორია? სტუმრები: ინგა ტარყაშვილი - "ბურატინოს" თანადამფუძნებელი, ნათია ჯოხარიძე - "ბურატინოს" თანადამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
9 წლის წინ ქართულ ბაზარზე ღვინის სკოლა კაბისტონი დაარსდა, რომელიც ღვინის მოყვარულებსა თუ ტურიზმის ინდუსტრიის წარმომადგენლებს ღვინის კულტურას, ისტორიას, მის შეფასებასა თუ კერძთან შეხამებას, ასევე მევენახეობა-მეღვინეობის საწყისებს ასწავლის და ცოდნას ქართული გასტრონომიული კულტურის მიმართულებითაც უღრმავებს. რა შედეგები აქვს კაბისტონს ოპერირების დაწყებიდან დღემდე მისი დამფუძნებელი - ქეთი ჯურხაძე გაგვიზიარებს. ღვინის სკოლა „კაბისტონი“ დაარსდა 2015 წელს. მისი დაარსების მიზანია, შეასწავლოს ღვინის მოყვარულებსა და ტურიზმის სფეროში მომუშავე ადამიანებს ღვინის კულტურა და ისტორია, მევენახეობა-მეღვინეობის საწყისები, ღვინის სწორად დაგემოვნება, ღვინის ზადი, არომატები და გემოვნური თვისებები, ღვინის შეფასება და კერძთან შეხამება, სერვისი და ქართული გასტრონომიული კულტურა. 2016 წელს, კი ღვინის სკოლის დახმარებით დაარსდა ახალი კომპანია "კაბის ტონი", რომელიც შეზღუდული ღვინის წარმოებაზეა ორიენტირებული. სტუმარი: ქეთი ჯურხაძე - “კაბისტონის" დამფუძნებელი, ღვინის საერთაშორისო ექსპერტი; #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ კვირას ექსპო ჯორჯიაში თბილისის წიგნის 26-ე საერთაშორისო ფესტივალი ჩატარდა. ტრადიციად ქცეულმა ღონისძიებამ წელს განახლებული პროგრამითა და ღონისძიებებით უმასპინძლა როგორც ზრდასრულ ასევე პატარა მკითხველს. 30-აპრილიდან 2 მაისის ჩათვლით ექსპო ჯორჯიას მე-5 მე-6 და მე-11 პავილიონებში მისულ სტუმრებს უამრავი წიგნი, მრავალფეროვანი ლიტერატურული პროგრამა და სხადასხვა შეთავაზებები დახვდათ. მიმდინარე წელს ღონისძიებაზე 70-მდე ორგანიზაციამ, მათ შორის 50-მდე წიგნის გამომცემელმა და გამავრცელებელმა, საგანმანათლებლო დაწესებულებებმა მიიღეს მონაწილეობა. სტუმარი: გვანცა ჯობავა - “ინტელექტის” საერთაშორისო ურთიერთობების მენეჯერი #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2018 წლიდან, ქართული ინოვაციური წარმოება ატომ ქიდსი, ბავშვებს ჯადოსნურ სამყაროში მოგზაურობის შესაძლებლობას აძლევს. კომპანია მათთვის სხვადასხვა შემეცნებით, ექსპერიმენტულ თამაშებს ქმნის, რომელიც უმეტესწილად სტემ მიმართულებებს ეყრდნობა. მნიშვნელოვანია ბავშვებმა მოვლენები დაინახონ სახალისოდ - აკადემიური ჩარჩოს გარეთ, გაუღვივდეთ სამყაროსადმი შემეცნების სურვილი და ინტერესი - როგორც კომპანიაში ამბობენ სწორედ ეს არის მათი მთავარი ამოცანაც და მიზანი. ატომ ქიდსს არაერთი გეგმა აქვს, მათ შრის საერთაშორისო ბაზრებზეც - რა სიახლეებია ბავშვებისთვის ერთ-ერთ ყველაზე საყვარელ წარმოებაში? სტუმარი: ნინო ბარამიძე - ATOM KIDS-ის დამფუძნებელი #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისთან 30 წუთის სავალზე, სოფელ ორბეთთან მდებარეობს - ორბეთის მწვანე სივრცე, რომელიც ერთგვარი თავშეყრის ადგილია კომპანიების გუნდის წევრებისთვის. ობიექტი კომპანიებს შესაძლებლობას აძლევს მისი თანამშრომლების განტვირთვასა და გართობაზე იზრუნოს. ორბეთის მწვანე სივრცე კომპანიებში გასვლითი ე.წ თიმბილდინგების გამოცდილებას ქმნის და ამ პროცესს სასიამოვნო აქტივობებითაც აფორმებს. სტუმარი: ნატალი ნონიაშვილი - "ორბეთის მწვანე სივრცის" დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს თითოეული კუთხე თავისი კულტურული ღირებულებებით რომ გამორჩეულია - ამაზე არ ვდავობთ. თუმცა მეგრული სტუმართ-მასპინძლობა ობიექტურად თუ უფრო მეტად სუბიექტურად - თავის ღირსეულ ადგილს იმკვიდრებს. ხოდა სად გამოცდით მეგრული მასპინძლობის კულტურას თუ არა სისატურაში - სამეგრელოში, უფრო კონკრეტულად კი ზუგდიდში მდებარე ეთნოგრაფიულ სოფელში. ისტორია, ტრადიცია, გასტრონომია, ფოლკლორი - ჩამონათვალი ვრცელია და ეს ყველა ელემენტი, თავს ერთ სივრცეში იყრის. როგორ იქცა "სისატურა" როგორც ქართველი ასევე უცხოელი მოგზაურებისთვის ერთ-ერთ საყვარელ ლოკაციად და რა ისტორია დგას ამ წარმატების უკან? სტუმარი: მარიკა თოდუა - "სისატურას" დამფუძნებელი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბრიტანეთში მოღვაწე ქართველმა მომღერალმა ეკატერინე გოგლიძემ Warner Music Group-თან ხელშეკრულება გააფორმა. აქვე გეტყვით, რომ Warner Music Group მესამე უდიდესი ბიზნეს ჯგუფია,რომელიც სხვათა შორის მუსიკალური ინდუსტრიის ხმის ჩამწერი კომპანიების დიდ ოთხეულში შედის. თანამშრომლობის ფარგლებში ივნისის შუა რიცხვებში - სიმღერის Your Girl პრემიერაც უნდა შედგეს. სტუმარი: ეკატერინე გოგლიძე - მომღერალი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia