არაევროპული ორიენტაციის მქონე ქვეყნის იმიჯის გავლენა ტურიზმის სექტორზე - ია თაბაგარი ქალების ნარატივში
60 ნახვა ნოემბერი 26, 2024
9 თვეში საქართველოში ყველაზე მეტი ვიზიტი რუსეთიდან, თურქეთიდან და სომხეთიდან განხორციელდა, თუმცა სამივე მიმართულებიდან ვიზიტების რაოდენობა წლიურად შემცირებულია.ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მიერ გამოქვეყნებული სტატისტიკით, 2024 წლის პირველ სამ კვარტალში საქართველოს 5 794 661 საერთაშორისო მოგზაური ეწვია, რაც წლიურად 4.1%-ით გაზრდილი მაჩვენებელია. რაც შეხება ქვეყნებს, საიდანაც ამ პერიოდში საქართველოს ყველაზე მეტად სტუმრობდნენ, როგორც აღვნიშნეთ, პირველ სამეულს საქართველოს მოსაზღვრე ქვეყნებიდან შემოდიოდნენ. ვიზიტები გაიზარდა ისეთი ქვეყნებიდან როგორიც არის ისრაელი, აზერბაიჯანი, ყაზახეთი, ირანი, ბელარუსი და ინდოეთი, ეს ქვეყნები განხორციელებული ვიზიტების მიხედვით TOP-10-ეულში შედიან. შესრულებული ვიზიტების მიხედვით ქვეყნების რეიტინგში 2 ევროპული ქვეყანა გვხვდება, რომლებიც თხუთმეტეულში მეცამეტე და მეთოთხმეტე ადგილს იკავებენ და ესენი არიან გერმანია და პოლონეთი. რამდენად სტუმრობს საქართველოს დღეს, ის სეგმენტი, რომელიც მათ შორის მაღალ მხარჯველუნარიანად ითვლება, როგორია მიმდიანრე მოვლენების გავლენა ტურიზმზე? სტუმარი: ია თაბაგარი - ტურიზმის ანალიტიკოსი; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
23:09
,,უსაფრთხო ონლიანი: ქალთა გაძლიერება ციფრულ ეკონომიკაში“
78 ნახვა ნოემბერი 26, 2024
სტრატეგიის და განვითარების ცენტრი (CSD) პროექტის - ,,უსაფრთხო ონლიანი: ქალთა გაძლიერება ციფრულ ეკონომიკაში“ - ფარგლებში იწვევს ტურიზმის, სოფლის მეურნეობისა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებს ორდღიან Bootcamp-ში, რომელიც მოიცავს ინტენსიურ ტრენინგ-კონკურსს თემაზე: „ციფრული ტრანსფორმაცია მცირე და საშუალო ბიზნესში ჩართული ქალებისთვის“. ტრენინგი მიზნად ისახავს მონაწილეების ციფრული ტრანსფორმაციის შესაძლებლობების უნარების გაუმჯობესებასა და გენდერული თანასწორობის ასპექტების ინტეგრირების მნიშვნელობის წარმოჩენას მცირე და საშუალო ბიზნესის მართვის პროცესში. აქვე გეტყვით, რომ პროგრამა ,,უსაფრთხო ონლიანი: ქალთა გაძლიერება ციფრულ ეკონომიკაში“ დაფინანსებულია ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის მხარდაჭერით და საქართველოში ხორციელდება ,,მერსი ქორფსის” და ,,სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის (CSD)” თანამშრომლობით. ტრენინგი “ციფრული ტრანსფორმაცია მცირე და საშუალო ბიზნესში ჩართული ქალებისთვის” ხორციელდება “საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის” თანაორგანიზებით და პარტნიორობით. სტუმრები: თინათინ გოგუაძე - “საქართველოს ტურიზმის ასოციაციის” ციფრული ტრანსფორმაციის კომიტეტის ხელმძღვანელი; თინათინ ბრეგვაძე - “საქართველოს სტრატეგიის და განვითარების ცენტრის” გამგეობის თავმჯდომარე; ნინო ჩუბინიძე - Mercy Corps-ის საქართველოს წარმომადგენლობა; #ქალებისნარატივი მარიამ იზორიასთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia