ხელოვნური ინტელექტის დანერგვა სამუშაო გარემოში დღეს არა მხოლოდ ტექნოლოგიური, არამედ ღრმა კულტურული ტრანსფორმაციაა, სადაც ლიდერ პოზიციებს საინფორმაციო ტექნოლოგიების, ფინანსური სექტორისა და მარკეტინგის სფეროები იკავებენ, თუმცა პროცესის ეპიცენტრში სულ უფრო მეტად HR დეპარტამენტები ექცევიან. LinkedIn-ის უახლესი გლობალური კვლევების ანალიზი აჩვენებს, რომ HR პროფესიონალთა 70%-ზე მეტი AI-ს განიხილავს როგორც „ნიჭის მართვის“ რევოლუციურ ინსტრუმენტს, რომელიც მათ საშუალებას აძლევს, რუტინული ადმინისტრირებიდან სტრატეგიულ პარტნიორობაზე გადავიდნენ; კერძოდ, ეიჩარების როლი დღეს ტრანსფორმირდება „ცვლილებების აგენტად“, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს თანამშრომელთა გადამზადება (upskilling), ეთიკური ბალანსის დაცვა ალგორითმულ გადაწყვეტილებებსა და ადამიანურ ინტუიციას შორის, და რაც მთავარია, იმგვარი გარემოს შექმნა, სადაც AI არა ადამიანის შემცვლელად, არამედ მისი შესაძლებლობების გამაფართოებელ პარტნიორად აღიქმება. კვლევები ადასტურებს, რომ იმ ორგანიზაციებში, სადაც HR აქტიურად მართავს AI-ს ინტეგრაციის პროცესს და ფოკუსირებულია „მომავლის უნარების“ განვითარებაზე, თანამშრომელთა ჩართულობა და პროდუქტიულობა საგრძნობლად მაღალია, რადგან ტექნოლოგიური პროგრესი აქ არა შიშს, არამედ განვითარების ახალ პერსპექტივას უკავშირდება. რა როლი აქვს სამუშაო პროცესებში ეიაის ჩართულობას და რა ვითარებაა დღეს ამ მიმართულებით საქართველოში?