მითები & რეალობა აინშტაინის შესახებ - გიორგი ისაკაძის საავტორო ეპილოგი/01.02.2026
ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი ლეგენდაა რომ ბავშვობაში ალბერტ აინშტაინი სკოლაში ცუდი მოწაფე იყო. ამ მითს იდეაში არანაირი საფუძველი არა აქვს და ხშირად, ასეთ ლეგენდებს იყენებენ რომ საკუთარი წარუმატებელი აკადემიური მოსწრებები სკოლებსა თუ უმაღლეს სასწავლებლებში გაამართლონ. ამ დროს, აინშტაინი მშვენივრად უძღვებოდა სწავლის პროცესს სკოლაში, იყო კარგი მოსწავლე და მეტიც, რამდენიმე საგანში უსწრებდა თანაკლასელებსაც. აღნიშნულ ლეგენდას ალბათ საფუძველი იმ გარემობამ დაუდო, რომ მაშინდელ გერმანულ სკოლებში მაშინდელ კონსერვატორ მასწავლებლებს ზედმეტად განვითარებული ბაშვები არ უყვარდათ და ალბერტ აინშტაინიც მათ რიგში იყო, აქედანაც არის ეს ლეგენდა. მაგრამ კიდევ ერთი მაქვს მოსაყოლი, რომელიც ალბათ ასევე ბევრმა არ იცის სწორედ ალბერტ აინშტაინმის სახელს უკავშირდება რამდენიმე პრაქტიკული გამოგენება და მათ შორის იყო მაცივრის კონსტრუქციაც, რომლის პატენტიც ცნობილმა ფიზიკოსმა 1930 წელს კომპანია ელექტროლუქსს მიჰყიდა. მიზეზი, რის გამოც ელექტროლუქსმა აინშტაინის მაცივრების წარმოებაარ დაიწყო მარტივი იყო, რადგან მსოფლიოს მაცივრების კომპრესორული კონსტრუქცია წამოეწია, რომელმაც პოპულარობა სწრაფად მოიპოვა და მსოფლიოში სწორედ, ასეთი მაცივრების წარმოება დაიწყეს. ისე, ფარდობითი თეორიის გარდა, სწორედ თანამედროვე ფიზიკის ფუძმდებელს ეკუთვნის თეორია სიყვარულის შესახებ, რომელზეც აუცილებლად მოგიყვებით ბიზნესისკვირეულის შემდეგ გადაცემებში.სიყვარულის თეორია, რომელიც აბრუნებს დედამიწას და მას უკეთესს ხდის. აინშტაინი დარწმუნებული იყო რომ მხოლოდ სიყვარულით შეგვიძლია ვიპოვოთ ცხოვრების აზრი, შევინარჩუნოთ მსოფლიო და ყოველი მოაზროვნე, ან მგრძნობიარე არსება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს "ახალი აინშტაინი" ჰყავს - ვინ არის საბრინა გონსალეს პასტერსკი?
44 ნახვა 17 დღის წინ
როგორც ჰარვარდის უნივერსიტეტი ირწმუნება, ფიზიკის სამყაროს ახალი აინშტაინი ჰყავს და ის 32 წლის ქალია. მისი სახელია საბრინა გონსალეს პასტერსკი. ეს არის ქალი, რომელმაც 14 წლის ასაკში საკუთარი ხელით ააწყო თვითმფრინავი, დღეს კი შავი ხვრელებისა და კვანტური გრავიტაციის საიდუმლოებებს ხსნის, მისი ნაშრომებით კი, თავად სტივენ ჰოკინგი ხელმძღვანელობდა. დღეს ჩვენ გაგაცნობთ თანამედროვე მეცნიერების ერთ-ერთი ყველაზე კაშკაშა გონებას, ფიზიკოსს, რომელმაც სამყაროს შესახებ არსებული წარმოდგენა, შესაძლოა, კარდინალურად შეცვალოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#მხოლოდქართული მეღვინეობა - "ბარბალეს მარანი"
50 ნახვა 17 დღის წინ
დღეს მხოლოდ ქართულის რუბრიკაში "ბარბალეს მარნის შესახებ გიყვებით, რომელიც ბაზარზე 2020 წლიდან ოპერირებს და ამ წლების განმავლობაში ბარბალეს მარნის ღვინოები როგორც ქართულ ბაზარზე, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე - იქნება ეს ამერიკის შეერთებული შტატები, ლონდონი თუ იაპონია, ეტაპობირვად გამოჩნდა. კომპანიაში ჰყვებიან, რომ მეღვინეობა რაოდენობის ნაცვლად ხარისხზეა ორიენტირებული და მათი მიზანია, რომ ქართული ღვინის ისტორია, მახასიათებლები და თავისებურებები მაქსიმალურად წარმოაჩინონ. როგორ განვითარდა ბარაბლეს მარანი და როგორია მისი სამომავლო გეგმები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს TOP სერიალები (შემოსავლების მიხედვით)
36 ნახვა 17 დღის წინ
სიუჟეტი ყველაზე უკეთ აღწერს იმ წამყვან სერიალებს მსოფლიოში, რომელმაც დროსაც გაუძლო და მის შემქმნელ-მონაწილეებს არნახული შემოსავლებიც მოუტანა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ ვითარდება Placemakers პროექტი The Lake?
38 ნახვა 17 დღის წინ
ტურიზმის ზრდა, და რაც მთავარია, ტურისტული ქვეყნების გამრავალფეროვნების კიდევ ერთი, თუ საუკეთესო დასტურია სტატისტიკური დინამიკა, რომელსაც საქართველოს აეროპორტებიდან ვიღებთ. ჩამოსული სტუმრების რიცხვი წლიდან წლამდე მზარდია, რასაც ხელს უწყობს გაზრდილი პირდაპირი ავიარეისები როგორც საქართველოს დედაქალაქთან, ასევე საქართველოს სხვა ქალაქებთან, სადაც საერთაშორისო აეროპორტებით ვართ წარმოდგენილნი. საზოგადოება საქმის კურსშია, რომ გასულ კვირებში საქართველოს მთავრობას და კომპანია ტავ აირეპორტს შორის მოეწერა ხელი შეთანხმებას, რომელიც თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მართვის ხელშეკრულების პროლონგაციას 2032 წლამდე ითვალისწინებს. მნიშვნელოვანი საინვესტიციო და პარტნიორული პირობების დათქმით, იმ ფონზე რომ TAV AIRPOTS ჯგუფი დამატებით თბილისის აეროპორტის გაფართოებისთვის 150 მლნ დოლარის ინვესტიციას განახორციელებს, მგზავრთნაკადის გამტარუნარიანობა გაორმაგდება, არსებული გეგმით 10 მლნ-ს მიაღწევს და ხელშეკრულების პირობებიდან გამომდინარე საქართველოს სახელმწიფო ამონაგებს შემოსავლის სახით სამჯერ ზრდის. რიგშია შეთანხმება ბათუმის აეროპორტზეც, თუმცა ვიდრე ბათუმის ამბავიც დადასტურდება, როგორი შეთანხმება შედგა საქართველოს მთავრობას და TAV აეროპორტს შორის, და როგორი იქნება სულ რამდენიმე წელიწადში თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი. ჩვენ ვეწვიეთ კომპანია ტავ ჯორჯიას გენერალურ მენეჯერს თეა ზაქარაძეს, რომელთანაც საკმაოდ დეტალური ინტერვიუ ჩავწერეთ ყველა საკითხზე. სტუმრები: ➡️ნოდარ ადეიშვილი - Placemakers, მმართველი პარტნიორი; ➡️ზურა ფიჩხაია - Placemakers, ფინანსური დირექტორი, პარტნიორი; ინტერვიუერი: ➡️გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი;