რა არის Genie 3? – AI პროექტი, რომელშიც თამაშების შექმნა ყველას შეუძლია; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Samsung-ის $2,900-იანი Galaxy Z TriFold გამოსვლიდან წუთებში ამოიყიდა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ადამიანი მთვარეზე ბრუნდება! – რა ვიცით NASA Artemis II მისიის შესახებ? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა მიზნები აქვს ახალი სამედიცინო სტარტაპს liver research network, რომელიც უცხოელ პარტნიორებთან ერთად ჰეპატოლოგიის მიმართულებით მეცნიერულ კვლევებსა და აღმოჩენების პრაქტიკულ მედიცინაში გადატანას აპირებს? სტუმარი: ლევან გოგიჩაიშვილი - liver research network, დამფუძნებელი; “ჯეო ჰოსპიტალსი”, ქირურგიული დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ტრანსპლანტოლოგი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ნიკოლოზის ისტორია - რა პრობლემებსა და გამოწვევებს აწყდებიან მეტყველების დარღვევის მქონე პაციენტები საქართველოში #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მეტყველების დარღვევების დიაგნოსტიკის და მკურნალობის მეთოდები ✔️ ბავშვებში სხვადასხვა ტიპის მეტყველების აშლილობათა რიცხვი იზრდება; ✔️ მულტიდისციპლინარული მკურნალობის როლი მეტყველების კორექციაში; ✔️ რამდენად ხშირია მეტყველების დარღვევის მქონე ბავშვების ბულინგი და რამდენად დიდია სტიგმა? სტუმარი:ეკატერინე ჭავჭავაძე - მეტყველების თერაპევტი, მეტყველების კორექციის ცენტრ “ლოგომედი”-ს ხელმძღვანელი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტექნოლოგიური სიახლეები #მედსკრიპტუმისგან - არსენ სებისკვერაძე ახალი ტექნოლოგია მეტყველების უნარს დარღვევის ანუ დიზართრიის მქონე პაციენტებს მეტყველების უნარს უბრუნებს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა რეალობაში უწევთ მუშაობა ახალგაზრდა ექიმებს და რა გამოწვევების წინაშე დგას სარეზიდენტო პროგრამა? ✔️რამდენად რთულია გახდე რეზიდენტი საქართველოში? ✔️უფინანსებენ თუ არა საქართველოში სარეზიდენტურო პროგრამები რეზიდენტებს სამეცნიერო კვლევებში მონაწილეობას? ✔️რატომ ირჩევს სულ უფრო მეტი მომავალი ქართველი ექიმი რეზიდენტურის უცხოეთში გავლას? ✔️როგორ მუშაობს რეზიდენტურის სისტემა ამერიკის შეერთებულ შტატებში? სტუმრები: ➡️ ნინო ჯალაღონია - ქართული პროგრამის რეზიდენტი; ➡️ გიორგი ჯავახიშვილი - Wellstar Cobb-ის ჰოსპიტლის რეზიდენტი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი ლეგენდაა რომ ბავშვობაში ალბერტ აინშტაინი სკოლაში ცუდი მოწაფე იყო. ამ მითს იდეაში არანაირი საფუძველი არა აქვს და ხშირად, ასეთ ლეგენდებს იყენებენ რომ საკუთარი წარუმატებელი აკადემიური მოსწრებები სკოლებსა თუ უმაღლეს სასწავლებლებში გაამართლონ. ამ დროს, აინშტაინი მშვენივრად უძღვებოდა სწავლის პროცესს სკოლაში, იყო კარგი მოსწავლე და მეტიც, რამდენიმე საგანში უსწრებდა თანაკლასელებსაც. აღნიშნულ ლეგენდას ალბათ საფუძველი იმ გარემობამ დაუდო, რომ მაშინდელ გერმანულ სკოლებში მაშინდელ კონსერვატორ მასწავლებლებს ზედმეტად განვითარებული ბაშვები არ უყვარდათ და ალბერტ აინშტაინიც მათ რიგში იყო, აქედანაც არის ეს ლეგენდა. მაგრამ კიდევ ერთი მაქვს მოსაყოლი, რომელიც ალბათ ასევე ბევრმა არ იცის სწორედ ალბერტ აინშტაინმის სახელს უკავშირდება რამდენიმე პრაქტიკული გამოგენება და მათ შორის იყო მაცივრის კონსტრუქციაც, რომლის პატენტიც ცნობილმა ფიზიკოსმა 1930 წელს კომპანია ელექტროლუქსს მიჰყიდა. მიზეზი, რის გამოც ელექტროლუქსმა აინშტაინის მაცივრების წარმოებაარ დაიწყო მარტივი იყო, რადგან მსოფლიოს მაცივრების კომპრესორული კონსტრუქცია წამოეწია, რომელმაც პოპულარობა სწრაფად მოიპოვა და მსოფლიოში სწორედ, ასეთი მაცივრების წარმოება დაიწყეს. ისე, ფარდობითი თეორიის გარდა, სწორედ თანამედროვე ფიზიკის ფუძმდებელს ეკუთვნის თეორია სიყვარულის შესახებ, რომელზეც აუცილებლად მოგიყვებით ბიზნესისკვირეულის შემდეგ გადაცემებში.სიყვარულის თეორია, რომელიც აბრუნებს დედამიწას და მას უკეთესს ხდის. აინშტაინი დარწმუნებული იყო რომ მხოლოდ სიყვარულით შეგვიძლია ვიპოვოთ ცხოვრების აზრი, შევინარჩუნოთ მსოფლიო და ყოველი მოაზროვნე, ან მგრძნობიარე არსება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორც ჰარვარდის უნივერსიტეტი ირწმუნება, ფიზიკის სამყაროს ახალი აინშტაინი ჰყავს და ის 32 წლის ქალია. მისი სახელია საბრინა გონსალეს პასტერსკი. ეს არის ქალი, რომელმაც 14 წლის ასაკში საკუთარი ხელით ააწყო თვითმფრინავი, დღეს კი შავი ხვრელებისა და კვანტური გრავიტაციის საიდუმლოებებს ხსნის, მისი ნაშრომებით კი, თავად სტივენ ჰოკინგი ხელმძღვანელობდა. დღეს ჩვენ გაგაცნობთ თანამედროვე მეცნიერების ერთ-ერთი ყველაზე კაშკაშა გონებას, ფიზიკოსს, რომელმაც სამყაროს შესახებ არსებული წარმოდგენა, შესაძლოა, კარდინალურად შეცვალოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს მხოლოდ ქართულის რუბრიკაში "ბარბალეს მარნის შესახებ გიყვებით, რომელიც ბაზარზე 2020 წლიდან ოპერირებს და ამ წლების განმავლობაში ბარბალეს მარნის ღვინოები როგორც ქართულ ბაზარზე, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე - იქნება ეს ამერიკის შეერთებული შტატები, ლონდონი თუ იაპონია, ეტაპობირვად გამოჩნდა. კომპანიაში ჰყვებიან, რომ მეღვინეობა რაოდენობის ნაცვლად ხარისხზეა ორიენტირებული და მათი მიზანია, რომ ქართული ღვინის ისტორია, მახასიათებლები და თავისებურებები მაქსიმალურად წარმოაჩინონ. როგორ განვითარდა ბარაბლეს მარანი და როგორია მისი სამომავლო გეგმები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სიუჟეტი ყველაზე უკეთ აღწერს იმ წამყვან სერიალებს მსოფლიოში, რომელმაც დროსაც გაუძლო და მის შემქმნელ-მონაწილეებს არნახული შემოსავლებიც მოუტანა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტურიზმის ზრდა, და რაც მთავარია, ტურისტული ქვეყნების გამრავალფეროვნების კიდევ ერთი, თუ საუკეთესო დასტურია სტატისტიკური დინამიკა, რომელსაც საქართველოს აეროპორტებიდან ვიღებთ. ჩამოსული სტუმრების რიცხვი წლიდან წლამდე მზარდია, რასაც ხელს უწყობს გაზრდილი პირდაპირი ავიარეისები როგორც საქართველოს დედაქალაქთან, ასევე საქართველოს სხვა ქალაქებთან, სადაც საერთაშორისო აეროპორტებით ვართ წარმოდგენილნი. საზოგადოება საქმის კურსშია, რომ გასულ კვირებში საქართველოს მთავრობას და კომპანია ტავ აირეპორტს შორის მოეწერა ხელი შეთანხმებას, რომელიც თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მართვის ხელშეკრულების პროლონგაციას 2032 წლამდე ითვალისწინებს. მნიშვნელოვანი საინვესტიციო და პარტნიორული პირობების დათქმით, იმ ფონზე რომ TAV AIRPOTS ჯგუფი დამატებით თბილისის აეროპორტის გაფართოებისთვის 150 მლნ დოლარის ინვესტიციას განახორციელებს, მგზავრთნაკადის გამტარუნარიანობა გაორმაგდება, არსებული გეგმით 10 მლნ-ს მიაღწევს და ხელშეკრულების პირობებიდან გამომდინარე საქართველოს სახელმწიფო ამონაგებს შემოსავლის სახით სამჯერ ზრდის. რიგშია შეთანხმება ბათუმის აეროპორტზეც, თუმცა ვიდრე ბათუმის ამბავიც დადასტურდება, როგორი შეთანხმება შედგა საქართველოს მთავრობას და TAV აეროპორტს შორის, და როგორი იქნება სულ რამდენიმე წელიწადში თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი. ჩვენ ვეწვიეთ კომპანია ტავ ჯორჯიას გენერალურ მენეჯერს თეა ზაქარაძეს, რომელთანაც საკმაოდ დეტალური ინტერვიუ ჩავწერეთ ყველა საკითხზე. სტუმრები: ➡️ნოდარ ადეიშვილი - Placemakers, მმართველი პარტნიორი; ➡️ზურა ფიჩხაია - Placemakers, ფინანსური დირექტორი, პარტნიორი; ინტერვიუერი: ➡️გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი;
ტურიზმის ზრდა, და რაც მთავარია, ტურისტული ქვეყნების გამრავალფეროვნების კიდევ ერთი, თუ საუკეთესო დასტურია სტატისტიკური დინამიკა, რომელსაც საქართველოს აეროპორტებიდან ვიღებთ. ჩამოსული სტუმრების რიცხვი წლიდან წლამდე მზარდია, რასაც ხელს უწყობს გაზრდილი პირდაპირი ავიარეისები როგორც საქართველოს დედაქალაქთან, ასევე საქართველოს სხვა ქალაქებთან, სადაც საერთაშორისო აეროპორტებით ვართ წარმოდგენილნი. საზოგადოება საქმის კურსშია, რომ გასულ კვირებში საქართველოს მთავრობას და კომპანია ტავ აირეპორტს შორის მოეწერა ხელი შეთანხმებას, რომელიც თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მართვის ხელშეკრულების პროლონგაციას 2032 წლამდე ითვალისწინებს. მნიშვნელოვანი საინვესტიციო და პარტნიორული პირობების დათქმით, იმ ფონზე რომ TAV AIRPOTS ჯგუფი დამატებით თბილისის აეროპორტის გაფართოებისთვის 150 მლნ დოლარის ინვესტიციას განახორციელებს, მგზავრთნაკადის გამტარუნარიანობა გაორმაგდება, არსებული გეგმით 10 მლნ-ს მიაღწევს და ხელშეკრულების პირობებიდან გამომდინარე საქართველოს სახელმწიფო ამონაგებს შემოსავლის სახით სამჯერ ზრდის. რიგშია შეთანხმება ბათუმის აეროპორტზეც, თუმცა ვიდრე ბათუმის ამბავიც დადასტურდება, როგორი შეთანხმება შედგა საქართველოს მთავრობას და TAV აეროპორტს შორის, და როგორი იქნება სულ რამდენიმე წელიწადში თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი. ჩვენ ვეწვიეთ კომპანია ტავ ჯორჯიას გენერალურ მენეჯერს თეა ზაქარაძეს, რომელთანაც საკმაოდ დეტალური ინტერვიუ ჩავწერეთ ყველა საკითხზე. სტუმარი:თეა ზაქარაძე - TAV Georgia, გენერალური მენეჯერი; ინტერვიუერი:გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ამ კვირაში ეკონომიკის ზრდის პარამეტრებთან ერთად ტურიზმიდან 2025 წლის შემოსავლები დაზუსტდა. დიდად სურათი შეცვლილი არ არის, თუ არ ჩავთვლით რომ განახევრებულია რუსი ტურისტების დანახარჯები, რაც ისევ სტატისტიკურ სიმახინჯეს შეგვიძლია დავაბრალოთ. საქართველო ტრადიციულად ყველაზე მეტ ვიზიტორს და შემოსავალს მეზობელი ქვეყნებიდან იღებს. ეს მოცემულობა დიდად არც წელს შეცვლილა. რამდენს ხარჯავენ საქართველოში ჩამოსული ტურისტები, რომელი ქვეყნებიდან ვიღებთ ყველაზე მეტ შემოსავალს და რა წილი აქვს ეკონომიკაში უცხოელ ვიზიტორებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ აღმოჩნდა ევროკავშირის ეკონომიკა ფაქტობრივი სტაგნაციის ზღვარზე, როცა იქ ინფლაცია 2%-ია და რეფინანსირების განაკვეთიც საკმაოდ დაბალია? როგორ მოახერხა გერმანიამ, რომ გასულ 2025 წელს მისი ეკონომიკა არ გაზრდილიყო და რა აფერხებს ევროპის წინსვლას? – ამ შეკითხვებზე "ბიემჯის" ეთერებში ჩვენც არაერთხელ გვიმსჯელია, თუმცა დღეს შედარებით განსხვავებულ და გაცილებით უფრო კვალიფიციურ პერსპექტივას შემოგთავაზებთ, რომელიც პირდაპირ ამერიკის ფინანსთა მინისტრიდან მოდის. როგორ აფასებს სკოტ ბესენტი ევროპის ეკონომიკურ მდგომარეობას და რა არის ამ ბიუროკრატიული ჩიხიდან გამოსავალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia