რომელი ქვეყნები ლიდერობენ DATA-ცენტრების რაოდენობით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ გადაწყვიტა Qualcomm-მა AI-ჩიპების წარმოების დაწყება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
აშშ $80 მილიარდის ბირთვულ რეაქტორებს ააშენებს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისტორია თბილისისა და მის განვითარებაზე, რომლის ავანგარდში არიან ადამიანები, რომლებმაც არა მხოლოდ სიტყვით, არამედ საქმით დაამტკიცეს გამორჩეული სიყვარული ჩვენი ქალაქისადმი. გადაჭარბების გარეშე შეიძლება ითქვას, რომ კომპანიას და გუნდს, რომელსაც ახლა წარმოგიდგენთ საკუთარ ბიზნეს პორტფელში აქვთ ისეთი მნიშვნელოვანი აქტივი, რასაც დედაქალაქის ერთ-ერთი უბნის განვითარება ჰქვია. ვიდრე ლისი დაიწყებდა განვითარებას, ეს უბანი თითქმის არავის ახსოვდა იქ დასახლებული რამდენიმე ათეული ოჯახის და მოვაჭრის გარდა, გავიდა დრო და ლისი დეველოპმენტის წარმატებული, მიზანმიმართული, მეთოდური მუშაობის შემდეგ ქალაქის და ქვეყნის ყველაზე მიმზიდველი, მოთხოვნადი, ბრენდული და დაფასებული ადგილმდებარეობა გახდა. ახალი გამოწვევების და საკუთარი პროექტების განხორციელების ეტაპი დაუდგა ამ გუნდს, პირადად ნოდარ ადეიშვილს, რომელიც ლოკომოტივი იყო ლისის დეველოპმენტისა თავის დროზე, ამიტომაც პარტნიორებთან ერთად ჩამოაყალიბა კომპანია Placemakers, რომელმაც თავისი პირველი დეველოპერული პროექტი სწორედ ლისიდან დაიწყო. აქ ბევრ თქვენთვის კარგად ნაცნობ სახეს და პიროვნებას შეხვდებით, ისევე როგორც ადგილზე სრულად ის კომპეტენცია, ექსპერტიზა და საქმისადმი ერთგულება, რაც ნოდარ ადეიშვილს, ზურაბ ფიჩხაიასა და გუნდის სხვა წევრებს მოჰყვებათ. ნოდარ ადეიშვილი - Placemakers, მმართველი პარტნიორი; კოკა ქამუშაძე - Placemakers, მმართველი პარტნიორი; ზურა ფიჩხაია-Placemakers, ფინანსური დირექტორი, პარტნიორი; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1 ნოემბერს, ოჯახური ღონისძიების მორიგ თავშეყრას უმასპინძლა კომპანია "კია ჯორჯიამ". კომპანიის და ამ ბრენდის, ანუ KIA-ს ერთგული მომხმარებლები თავიანთ ოჯახებთან ერთად შეიკრიბნენ, სადაც კომპანიის მესვეურებთან, ერთმანეთთან, საინტერესო ადამიანებთან კარგ გარემოში ყოფნის გარდა სტუმრებს ელოდათ ახალი KIA Sportage ახალი მოდელი მოწინავეა თავის კატეგორიაში: ავტომობილის ყველა აღჭურვა გამოდის Kia Connect-ით — 7-წლიანი უწყვეტი ინტერნეტ-კავშირითა და ინტეგრირებული ხელოვნური ინტელექტით, რომელიც უზრუნველყოფს პერსონალიზებულ მართვის გამოცდილებას. გაუმჯობესებული უსაფრთხოების სისტემები, თანამედროვე დიზაინი, მეტი სივრცე და კომფორტი — ეს ყველაფერი Sportage-ს აქცევს საოჯახო SUV-იდ, რომელიც როგორც ქალაქში, ისე ქალაქ გარეთ მგზავრობას შესანიშნავ თავგადასავლად აქცევს. „KIA Georgia“ წარმოადგენს KIA-ს ოფიციალურ დისტრიბუტორს საქართველოში და მომხმარებელს სთავაზობს სრულფასოვან მომსახურებას — პრემიუმ ხარისხის ავტომობილებიდან ავტოსერვისამდე და სათადარიგო ნაწილების მიწოდებამდე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჩვენ რუბრიკა "ედვაიზერში", რომელსაც სადაზღვევო კომპანია "ვაიზერთან" ერთად ვაკეთებთ, რომლის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე სოფო ლებანიძე, ამ რუბრიკის თანაწამყვანია და სწორედ მისი იდეა იყო რომ ერთ-ერთ გადაცემაში ვწვეოდით სტუმრად ცირა ელისაშვილს, ხელოვნებათმცოდნეს და კულტუროლოგს, რომელმაც ბევრი საინტერესო ისტორია გაგვიზიარა ძველი თბილისის ბიზნეს ურთიერთობებში სადაზღვევო კულტურის შესახებ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
31 ოქტომბერს, 70 წელი შეუსრულდება ბიზნესმენს და მეცენატს ბადრი პატარკაციშვილს. ბადრისთან დაკავშირებით საზოგადოებაში არსებობს განსხვავებული მოსაზრებები, ესეც პოლიტიკიდან მომდინარეობს, რომელშიც ბადრი პატარკაციშვილი გარდაცვალებამდე რამდენიმე თვით ადრე ჩაერთო. ამ ეპილოგის დანიშნულება არ არის არც ის გაარჩიოს რამდენად სწორი და გამოუვალი საჭიროება იყო ბადრის მხრიდან ამ ნაბიჯის გადადგმა რამაც სიცოცხლე მოუსწრაფა, და არც ის რომ გაარჩიოს საზოგადოების ეკლექტიკური დამოკიდებულება მისი პიროვნების მიმართ. ეს სხვა დროს იყოს, მითუმეტეს, ცხოვრების ირონია და ერთგვარი ტრაგიკომედიაა, რომ ბადრის პიროვნებაზე მისი გარდაცვალების შემდეგ, საუბრობს ყველა ის, ვისაც არც შეხება ჰქონია მასთან, არც არაფერი განსაკუთრებული აკავშირებდა, მეტიც, მძიმე და რთული ურთიერთობები ჰქონდათ ბადრისთან მის სიცოცხლეშივე, მაგრამ როგორც ძირითადში საქართველოში ხდება, ცხვრის ფარა რომ შემობრუნდება, კოჭლი ცხვარი წინ დარჩებაო - ისეა ამ ამბის გაგრძელება, 2008 წლის თებერვლის შემდეგ, როცა ბადრი პატარკაციშვილმა, მე დიდი იმედი მაქვს, უკეთეს სამყაროში გადაინაცვლა. ბადრის 70 წლის დაბადების დღეზე ვიტყვი ერთს მასთან დაკავშირებით. მიუხედავად ყველაფრისა, ბადრის ჰქონდა ერთი გამორჩეული თვისება, მან იცოდა წაგება და იცოდა წაგების აღიარება. უკიდურესად მწყდება გული, რომ ეს ბოლო წაგება მისმა გულმა ვერ გაუძლო. რადგან მგონია, რომ საქართველო ბევრად უკეთესი და სხვანაირი იქნებოდა ცოცხალი ბადრი პატარკაციშვილისას. მთელი მისი ბუნების, სიკეთის, თბილისზე და საქართველოზე გამორჩეულად შეყვარებული დამოკიდებულების გათვალისწინებით. სხვა არაფერი გვრჩება, დღეს რომ ვთქვათ, ბადრიზე ჩვენ ვამზადებთ მცირე ფილმს, რომელსაც წლის ბოლომდე ნახავს BMG-ს მაყურებელი, და ვეცდებით იმ ფილმში იყვნენ სწორედ ისინი, ვინც იმსახურებს საქმით და პიროვნულად მოხვედრას, რომ ყველაზე მეტად აღწეროს პატარკაციშვილის პიროვნება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ისტორია თბილისისა და მის განვითარებაზე, რომლის ავანგარდში არიან ადამიანები, რომლებმაც არა მხოლოდ სიტყვით, არამედ საქმით დაამტკიცეს გამორჩეული სიყვარული ჩვენი ქალაქისადმი. გადაჭარბების გარეშე შეიძლება ითქვას, რომ კომპანიას და გუნდს, რომელსაც ახლა წარმოგიდგენთ საკუთარ ბიზნეს პორტფელში აქვთ ისეთი მნიშვნელოვანი აქტივი, რასაც დედაქალაქის ერთ-ერთი უბნის განვითარება ჰქვია. ვიდრე ლისი დაიწყებდა განვითარებას, ეს უბანი თითქმის არავის ახსოვდა იქ დასახლებული რამდენიმე ათეული ოჯახის და მოვაჭრის გარდა, გავიდა დრო და ლისი დეველოპმენტის წარმატებული, მიზანმიმართული, მეთოდური მუშაობის შემდეგ ქალაქის და ქვეყნის ყველაზე მიმზიდველი, მოთხოვნადი, ბრენდული და დაფასებული ადგილმდებარეობა გახდა. ახალი გამოწვევების და საკუთარი პროექტების განხორციელების ეტაპი დაუდგა ამ გუნდს, პირადად ნოდარ ადეიშვილს, რომელიც ლოკომოტივი იყო ლისის დეველოპმენტისა თავის დროზე, ამიტომაც პარტნიორებთან ერთად ჩამოაყალიბა კომპანია Placemakers, რომელმაც თავისი პირველი დეველოპერული პროექტი სწორედ ლისიდან დაიწყო. აქ ბევრ თქვენთვის კარგად ნაცნობ სახეს და პიროვნებას შეხვდებით, ისევე როგორც ადგილზე სრულად ის კომპეტენცია, ექსპერტიზა და საქმისადმი ერთგულება, რაც ნოდარ ადეიშვილს, ზურაბ ფიჩხაიასა და გუნდის სხვა წევრებს მოჰყვებათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“სილქ როუდ ჯგუფმა" წარმატებით დაასრულა თავისი პირველი საერთაშორისო 400 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების ობლიგაციების გამოშვება. 5-წლიანი ობლიგაციების წლიური განაკვეთი 7.50% შეადგენს. აღნიშნული ტრანზაქცია წარმოადგენს მნიშვნელოვან ეტაპს როგორც კომპანიის, ასევე საქართველოს კერძო სექტორის კაპიტალის ბაზრებისთვის. დანამდვილებით შეიძლება ითქვას, რომ ეს არის უნიკალური ტრანზაქცია საქართველოს ისტორიაში, როგორც ქართული კომპანიის მიერ განხორციელებული უმსხვილესი კერძო კორპორაციული ემისია, რომელმაც ქართულ ემიტენტებს შორის ყველაზე დაბალ სპრედს მიაღწია, ისევე, როგორც ქვეყნის პირველი საერთაშორისო ემისია 2024 წლის ივლისის შემდეგ, რამაც პრაქტიკულად აღადგინა ქართველი მსესხებლებისთვის საერთაშორისო ბაზარზე წვდომა. ობლიგაციების გამოშვების პროცესი ერთობლივად მართეს მსოფლიოს უმსხვილესმა საინვესტიციო ბანკმა და ფინანსური მომსახურების კომპანიამ J.P. Morgan, და მსოფლიოს უმსხვილესმა კერძო საინვესტიციო ბანკმა UBS. ზემოხსენებულ უმსხვილეს საინვესტიციო ბანკებთან ერთად ტრანზაქციის თანაწამყვანი მენეჯერები არიან "თიბისი კაპიტალი", Galt&Taggart; და საერთაშორისო საბროკერო და საინვესტიციო ბანკი Oppenheimer. პროცესის იურიდიულ უზრუნველყოფაზე იმუშავეს მსოფლიოს წამყვანმა იურიდიულმა კომპანიებმა Baker McKenzie და Dentons, ადგილობრივ იურიდიულ ფირმებთან Dentons Georgia და BLC ერთად, ხოლო აუდიტორული სამუშაო შეასრულა კომპანიამ KPMG. ცხადია, BMG არ და ვერ გამორჩებოდა ასეთ საეტაპო მოვლენას, ჩვენ ვიმყოფებოდით წინანდალში სადაც გაცხადდა ყველა დეტალი აღნიშნული ობლიგაციების გამოშვების შესახებ და საშუალება მოგვეცა ჩაგვეწერა რამდენიმე ინტერვიუ. TBC Capital-ი ტრანზაქციის თანაწამყვანი მენეჯერი იყო. როგორც ოთარ შარიქაძე ამბობს, ემისიას ისიც გამოარჩევს, რომ ძალიან მაღალი მოთხოვნა დაფიქსირდა. ყველაფერი დანარჩენისთვის და ემისიის შესახებ "ბიზნესის კვირეულთან" ინტერვიუში TBC Capital-ის დირექტორმა ოთარ შარიქაძემ და "სილქ როუდ ჯგუფის" ფინანსურმა დირექტორმა ნონა ონიანმა ისაუბრეს. ოთარ შარიქაძე - TBC Capital, დირექტორი; ნონა ონიანი - "სილქ როუდ ჯგუფი", ფინანსური დირექტორი; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გავიხსენოთ, მსოფლიოში ყველაზე წარმატებული IPO-ების ანუ კომპანიის აქციების საჯარო განთავსების ყველაზე წარმატებული და მასშტაბური მაგალითები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყოველწლიურად ასობით ათასი საქართველოს მოქალაქე უცხოეთიდან მილიარდობით დოლარს აგზავნის ოჯახების შესანახად. მზარდი მიგრაციის ფონზე ქვეყანაში ფულადი გზავნილებიც იზრდება. როცა ვამბობთ რემიტენსებს, ანუ გადმორიცხვებს სწორედ ამასაც ვგულისხმობთ. უცხოეთიდან ქართველების მიერ გადმორიცხული თანხა ქვეყანაში უცხოური ვალუტის შემოსვლის ერთ-ერთი ძირითადი წყაროა. შესაბამისად, ეს ყველაფერი საქართველოდან უცხოეთში მუდმივად თუ დროებით წასულებს საქართველოს ეკონომიკის მნიშვნელოვან ინვესტორებად აქცევს. რამდენად დამოკიდებულია საქართველოს ეკონომიკა ფულად გზავნილებზე და მნიშვნელობა აქვს ამ თანხას ქვეყნისთვის? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი / 02.11.2025 ✔️ლარი გამყარდა ძირითად სავაჭრო ვალუტებთან (კვირეული); ✔️მაკროეკონომიკური განახლება (საქართველო) კვირეული; ✔️BGEO აქციების ფასი + 2.96% (LSE/კვირეული); ✔️გლობალური საფონდო ბირჟების კვირეული/შეერთებული შტატების ბირჟები; ✔️აშშ-ის ფედერალურმა რეზერვმა განაკვეთი შეამცირა; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"მხოლოდ ქართულის" რუბრიკის ფარგლებში იურიდიულ კომპანიაზე OK&CG; - ზე გიყვებით, რომელიც იურიდიული სერვისების ფართო სპექტრს აერთიანებს. კომპანიის უკან 27 წლიანი გამოცდილების მქონე ადვოკატი დგას, რომელმაც თავისი კომპანია სწავლის დასრულებისთანავე დააფუძნა და მას შემდეგ მოთხოვნების გათვალისწინებით სერვისებსაც ავითარებს. OK&CG; - ის არაერთი სიახლე აქვს, მათ შორის ახალი სამუშაო სივრცე, რომელმაც მომსახურების პროცესი კიდევ უფრო კომფორტული გახადა. ამასთან იურიდიულმა კომპანიამ დანერგა ციფრული პლატფორმაც, რომლის დახმარებითაც დღეს "ოექი ენდ სი ჯიში" ფურცელს ფაქტობრივად აღარ იყენებენ. კომპანიის დამფუძნებელს "ოქეი ენდ სი ჯის" მთავარ წარმატებად გუნდი ესახება, რომელიც ახალგაზრდა იურისტებით არის დაკომპლექტებული. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ამბების მიმოხილვა / 26 ოქტომბერი - 2 ნოემბერი
გრიპის ვაქცინა რომ დაავადების გავრცელებასთან ბრძოლის ყველაზე ეფექტიანი გზაა ამაზე მედიცინა თანხმდება, თუმცა მსოფლიოში ჯერ კიდევ არსებობს მითები, რომლებიც იმუნიზაციის პროცესს აფერხებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
“ვარდისფერი ოქტომბერი” - ძუძუს კიბოს ცნობადობის ამაღლების საერთაშორისო თვე სტუმარი: ირაკლი კოხრეიძე - მამოლოგი, “საკონსულტაციო ცენტრი” & “კარაპს მედლაინი”-ხელმძღვანელი გადაცემის ავტორები: ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სეზონური რესპირაციული ვირუსები - რა უნდა ვიცოდეთ და როგორ დავიცვათ თავი? სტუმრები: ალექსანდრე გოგინავა - კლინიკა „გლობალმედი”, ინფექციური განყოფილების ხელმძღვანელი; ქეთევან კობაიძე - ექიმი/პროფესორი, ემორის უნივერსიტეტი (აშშ); გადაცემის ავტორები: ამირან გამყრელიძე - პროფესორი, გადაცემის წამყვანი; ნინი ლონგურაშვილი - გადაცემის წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia