იაპონური HONDA კოსმოსის დასაპყრობად ემზადება #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მარჯანიშვილის თეატრის დაარსების ისტორია - რას გვიყვება დრო..
64 ნახვა აპრილი 6, 2025
1909 წლის 4 აპრილს, ქართველი მწერლებისა და საქმიანების, ძმები ზუბალაშვილების სახელობის სახალხო სახლი - ახლანდელი კოტე მარჯანიშვილის სახელობის დრამატული თეატრი გაიხსნა. სახალხო სახლის თეატრის შექმნის იდეას საფუძველი, 1893 წელს მუშათა სახალხო თეატრში სახელად “ავჭალის აუდიტორია” ჩაეყარა. 1901 წელს, კონკურსში შენობის აგების უფლებით, უკრაინელი არქიტექტორის, კრიჩინსკის პროექტმა გაიმარჯვა და შენობა კონსტანტინე ზუბალაშვილის ვაჟებმა: პეტრემ, ლევანმა და იაკობმა მამის სახელზე საჩუქრად ქალაქს გადასცეს. არქიტექტურა მოდერნის სტილში იყო შესრულებული და მიუხედავად, მრავალჯერ გადაკეთებისა, შენობა ძირითად და ავთენტურ ნიშნებს დღემდე ინარჩუნებს. 630 მაყურებელზე გათვლილი სივრცისა და სცენის გარდა, ნაგებობა 200 მკითხველზე ბიბლიოთეკასაც მოიცავდა. იმ დროისთვის, თეატრს ხელოვნური განათება არ გააჩნდა, შესაბამისად, სპექტაკლებიც მხოლოდ დღის სინათლეზე მიმდინარეობდა და იმართებოდა. ხელმისაწვდომი ფასი გამო, თეატრი მაყურებელთა სიმრავლით გამოირჩეოდა, და გახსნის დღიდან ქალაქის გამორჩეულ კულტურულ-საგანმანათლებლო ცენტრად იქცა. სახალხო თეატრის სცენაზე, დრამატული და საოპერო სპექტაკლები რეგულარულად 12 ენაზე იმართებოდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#პროფესიონალი კინორეჟისორი - ლანა ღოღობერიძე - “შენა ხარ ჩემი ჯილდოც, სასჯელიც”
72 ნახვა აპრილი 6, 2025
“პროფესიონალის” დღევანდელი გმირი გამორჩეული ქართველი კინორეჟისორი და საზოგადო მოღვაწე ლანა ღოღობერიძეა. გიყვებით, მის 96-წლიან თავგადასავალზე, რომელმაც კინოს მიღმა პროზაც დაიტია, პოეზიაც, პოლიტიკაც და დიპლომატიაც… ეს გზა ახლაც აქტიურად გრძელდება და ამ გზაზე იყო სულ ცოტა ხნის წინ ახალი ფილმის, სახელწოდებით - “შენა ხარ ჩემი ჯილდოც, სასჯელიც” პრემიერა, სადაც რეჟისორმა საზოგადოებას ახალი წიგნიც “როცა აყვავდა ნუში” წარუდგინა. გარკვეულწილად ორივე მათგანი ავტობიოგრაფიულია და ავტორის მრავალშრიანი ცხოვრების მიღმა საქართველოს დამოუკიდებლობის, თავისუფლებისა და დემოკრატიის ჩამოყალიბების პროცესზე გვიყვება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#მხოლოდქართული საკონდიტრო "განჯინა"
42 ნახვა აპრილი 6, 2025
"მხოლოდ ქართულის" რუბრიკაში საკონდიტრო "განჯინას" შესახებ გიყვებით, რომელიც ბაზარზე რამდენიმე წლის წინ გამოჩნდა - თავდაპირველად ონლაინ მაღაზიის სახე ჰქონდა, თუმცა ეტაპობრივად გაიზარდნენ, ფიზიკური სივრცეც გახსნეს და მომხმარებლების რაოდენობაც მუდმივად იზრდება. "განჯინა" ორიენტირებულია განსხვავებული პროდუქტების ქართულ ბაზარზე შემოტანაზე. ყოველდღიურად ცდილობს, თავის ერთგულ თუ ახალ მომხმარებელს განსაკუთრებული ტკბილეული შესთავაზოს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საგადასახადო შეთანხმებების "მანკიერი პრაქტიკა" - “ქართულმა ოცნებამ” რეფორმა გადაიფიქრა;
56 ნახვა აპრილი 6, 2025
საგადასახადო შეთანხმებები საქართველოს ეკონომიკისთვის, და ფინანსური სისტემისთვის აპრობირებული პრაქტიკაა, წლების მანძილზე ბევრი მითქმა და მოთქმაც დადიოდა მის მანკიერ პრაქტიკაზე, რომელზეც აღმასრულებელი ხელისუფლების პირველი პირებიც ალაპარაკდნენ, თუმცა, რაიმე კონკრეტული ფაქტი, გადაცდომისა, ან თანამდებობის ბოროტად გამოყენებისა, თუ კორუფციული გარიგებისა, არ დაფიქსირებულა. მაგრამ, მანკიერება დარჩა მანკიერებად მას შემდეგაც კი როცა "დიფ სტეტიტის" მიერ პრემიერ მინისტრად განმწესებულმა გიორგი გახარიამ, საპარლამენტო ტრიბუნიდან დააანონსა ამ სისტემის, ანუ საგადასახადო შეთანხმებების აუცილებელი რეფორმირების შესახებ. მას შემდეგ გამოხდა ხანი, და გავიდა დრო. "დიფ სტეიტს" ქართულმა ოცნებამ აჯობა და ბეჭებზე დადო, გიორგი გახარია და მისი თანამოაზრეები ოპოზიციაში არიან, ხოლო დაანონსებული რეფორმა კი ტკბილ მოგონებად შემორჩა გადასახადის გადამხდელებს და ბიზნეს საზოგადოებას, მრავალ სხვა პოლიტიკურ დაპირება-სადღეგრძელოებთან ერთად. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვინ დასანქცირდა საქართველოში? სრული სია და პერსონალები;