"ალიანს ჰაილენდსი" - რას მოიცავს "ალიანს ჯგუფის" პროექტი გოდერძიზე? სალომე სიხარულიძე - "ალიანს ჯგუფის" უფროსი გაყიდვების მენეჯერი #უძრავიქონებისპროსპექტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ხდება მსოფლიოში? - #საერთაშორისოამბები: 27 იანვარი
1-ელი მარტიდან, საქართველოში უცხოელთა დასაქმება იზღუდება - აღნიშნულს "ქართული ოცნების" პარლამენტის მიერ „უკანონო შრომით მიგრაციასთან ბრძოლის და ადგილობრივი შრომის ბაზრის დაცვისა და განვითარების მიზნით“, „შრომითი მიგრაციის შესახებ“ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებები ითვალისწინებს. კანონის ამოქმედებამდე მცირე დრო რჩება, თუმცა კომპანიებმა დღემდე არ იციან თამაშის კონკრეტული წესები, რადგან ჯანდაცვის სამინისტროს კანონქვემდებარე აქტები ჯერჯერობით, არ გამოუქვეყნებია. როგორ ფასდება ახალი რეგულაცია კერძო სექტორის მხრიდან და რა შენიშვნები აქვთ დარგის სპეციალისტებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარიზის ტვინის ინსტიტუტმა დაარსების 15 წელი საერთაშორისო ფორუმით აღნიშნა. ფორუმის პანელურ დისკუსიაში, სხვა წამყვან ნევროლოგებთან ერთად, ცნობილი ქართველი ნევროლოგი, პროფესორი ალექსანდრე ცისკარიძეც მონაწილეობდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა აჩვენა საქართველოს უნივერსიტეტის ბაზაზე ჩატარებულმა მწვავე მოწამვლების კვლევამ და მათი ეპიდემიოლოგიის შესწავლამ საქართველოში? ✔️რატომ არის მნიშვნელოვანი სამეცნიერო კვლევა და როგორია მისი როლი საზოგადოებრივი ჯანდაცვისათვის? ✔️რა როლი აქვს საერთაშორისო თანამშრომლობას კვლევებში? ✔️აშშ-ში ემორის საუნივერსიტეტო კლინიკის მხარდაჭერით ჩატარებული კვლევა. რატომ დაინტერესდნენ აშშ-ში ემორის საუნივერსიტეტო კლინიკა ამ კვლევის საქართველოში ჩატარებით? სტუმრები: ➡️ოთარ დიხამინჯია - დოქტორანტი, ტოქსიკოლოგი, გადაუდებელი მედიცინის ექიმი; ➡️თინა ბერუჩაშვილი - საქართველოს უნივერსიტეტი, სადოქტორო პროგრამების კოორდინატორი; პროფესორი; ➡️ზიად კაზი - ემორის უნივერსიტეტი, პროფესორი, ექიმ-ტოქსიკოლოგი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტექნოლოგიური სიახლეები #მედსკრიპტუმისგან - არსენ სებისკვერაძე ეგზოჩონჩხის რევოლუციური ტექნოლოგია, რომელიც მოძრაობის უნარდაკარგულ ადამიანს, დამოუკიდებელ გადაადგილებაში ეხმარება;
საქართველოში პირველად, წარმატებით, ჩატარებული გულის მიტრალური სარქვლის ნაკლოვანების ინოვაციური ოპერაცია. ✔️რას ნიშნავს მიტრალური სარქვლის ნაკლოვანება, რატომ არის ის ასეთი საყურადღებო, რომ ხშირად ოპერაციას საჭიროებს; ✔️რით განსხვავდება საქართველოში პირველად, წარმატებით, ჩატარებული გულის მიტრალური სარქვლის ნაკლოვანების ინოვაციური ოპერაცია ტრადიციული ქირურგიისგან? ✔️როგორ შედეგებს აჩვენებს უკვე ჩატარებული ოპერაციები? სტუმარი: ლაშა მოსიაშვილი - “ნიუ ჰოსპიტალსი”, ინტერვენციული კარდიოქირურგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მინდა შვედური კომპანია Systemair-ი გაგაცნოთ, რომელსაც 50 წლიანი ისტორია აქვს. ეს არის ბრენდი, რომელიც გათბობა, გაგრილება, ვენტილაციის აგრეგატების თითქმის სრულ პროდუქციას აწარმოებს და მაღალი ხარისხის პროდუქციას მსოფლიოს 50-ზე მეტ ქვეყანას აწვდის. "სისტემეარს" 19 ქვეყანაში 26 ქარხანა და 13 სატესტო ლაბორატორია აქვს, სადაც 250 ინჟინერი გამუდმებით მუშაობს ახალი პროდუქტების შექმნასა და არსებულის ტესტირებაზე ISO და AMCA სტანდარტების მიხედვით. შვედური ხარისხი დღეს საქართველოშიც ხელმისაწვდომია და ეს ყველაფერი 2019 წელს დაიწყო. მაშინ როდესაც ქვეყანაში კომპანიის ოფიციალური წარმომადგენლობა გაიხსნა. „სისტემეარ საქართველოს“ პორტფელი როგორც დასრულებულ, მასშტაბურ, ისე მიმდინარე პროექტებს აერთიანებს. “პარაგრაფ აბასთუმანი” “ბორჯმის ქარხანა”, “ისთ ფოინთი” “სასტუმრო ამბასადორი”-ეს მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია იმ კომპანიების, რომლებმაც შვედური ბრენდის თანამედროვე გადაწყვეტები პროექტებს მოარგეს. “სისტემეარ საქართველო”, როგორც ცალკე კომპანია არ განიხილება, კომპანია 7000-კაციანი გლობალური ბრენდის სრულფასოვანი წევრია. ამის დასტურად გეტყვით, რომ "სისტემეარ საქართელოს" რამდენიმე დღის წინ აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონული დირექტორი, ფრედრიკ ანდერსონი ეწვია. ჩვენც გვქონდა შესაძლებლობა გავსაუბრებოდით მას და ყველა ის საკითხი მიმოგვეხილა, რაც "სისტემეარ საქართველოს" ოპერირებისთვის მნიშვნელოვანია. საქართველოში შვედური კომპანიის წარმატებული ოპერირება, დასრულებული თუ მიმდინარე პროექტები - შვედური ბრენდის მხარდაჭერასთან ერთად - სისტემეარ საქართველოს დირექტორის და მისი გუნდის დამსახურებაა. მეტიც, კომპანია ბრენდის ექსპანსიას სხვა ქვეყანაშიც იწყებს. სისტემეარ საქართველო მალე სომხეთის ბაზრის მართვას შეუდგება. შვედური ბრენდის ქართულ წარმომადგენლობას გიორგი სარჯველაძე ხელმძღვანელობს. ბიემჯის რეპორტიორი, მარიამ იზორია სისტემეარ საქართველოს დირექტორს ესაუბრა და კომპანიასთან დაკავშირებით ყველა მნიშვნელოვანი ამბავი მიმოიხილა. სტუმარი: გიორგი სარჯველაძე - “სისტემეარ საქართველო” , დირექტორი; ინტერვიუერი: მარიამ იზორია - BMG, ჟურნალისტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული წლის ბოლოდან სახელმწიფომ დაადასტურა და აღიარა რომ ქვეყანაში არნახულად მაღალი ფასებია ცალკეულ პროდუქციაზე რომელიც ხშირად ევროპული ქვეყნების საშუალო ფასებს რამდენჯერმე აღემატება. ზეპირი კონსულტაციების პარალელურად რომელიც მთავრობაში უმაღლეს დონეზე იმართება, დაწყებულია საგამოძიებო მოქმედებები და რამდენიმე ათეული კომპანიიდან ამოღებულია შესაბამისი დოკუმენტაცია, რათა სახელმწიფო დარწმუნდეს ან დაინახოს სხვა სურათი თუ როგორ ხდება ფასების ფორმირება საქართველოში ცალკეულ პროდუქციაზე. BMG-ს ცხადია ჰქონდა კომუნიკაცია ცალკეულ ბიზნესებთან შემოწმების მიმდინარეობაზე, მათ ვინც ისურვეს აღნიშნულზე კომენტარი აცხადებენ რომ დოკუმენტაციის ამოღებაც და გადაცემაც ცივილიზებულ და სამუშაო ვითარებაში მიმდინარეობს. ისვე როგორც ბიზნესის წარმომადგენელთა დიდი ნაწილი ღიად აცხადებს რომ ფასების დაწევის რესურსი ქვეყანაში ნამდვილად არსებობს, რისთვისაც მთავრობა და პარლამენტი შესაბამის გადაწყვეტილებებს ამ წლის აპრილის ბოლოსთვის მოამზადებს, თუმცა მთავრობის ადმინისტრაციაში იმედოვნებენ ამ დროშიც მიიღებენ გარკვეულ შედეგებს და უკუკავშირს რაც ფასების შემცირებას მისცემს დასაბამს, ვნახოთ. სახელმწიფო კომისია რომელსაც პრემიერ მინისტრი ხელმძღვანელობს და პირადად ხვდება ბიზნეს გაერთიანებების წევრებს სურსათზე ფასების პარალელურად აპირებს შესაბამისი ანალიზი მედიკამენტების და საწვავის ფასწარმოქმნაზეც გააკეთოს, რაზეც ასევე ველით მათ დასკვნებს, თუმცა, ჩემი დღევანდელი ეპილოგი მაინც სხვა აქცენტით არის. ამ თემაზეა, მაგრამ სხვა აქცენტით არის და თუ მოგვცემoა საშუალება, აუცილებლად გვინდა მივიღოთ პასუხი ორ კითხვაზე: თუ ქვეყანაში ფასები ზოგიერთ პროდუქციაზე რამდენჯერმე მაღალია ვიდრე ევროპის სასურსათო მაღაზიებში როგორც ამას პრემიერ მინისტრი ამბობს და ეს სრული ჭეშმარიტებაა, როგორ არის, რომ საქართველოში წლიური ინფლაცია,თუნდაც შეწონილი არ აღემატება 4 %, მაშინ როცა ყველა და ნებისმიერი დათვლით, სამომხმარებლო ინფლაცია რამდენჯერმე აღემატება გაცხადებულ პარამეტრს? რასთან გვაქვს საქმე? საკუთარ თავს ვატყუებთ, ჩვენს ჯიბეს და საბანკო ბარათებს და ხარჯებს თუ რა ხდება? და კიდევ ერთი: საქართველოს კონსტიტუციის მი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რუბრიკა "მხოლოდ ქართულის" ფარგლებში რომელსაც კომპანია GM PHARMA-სთან ერთად წარმოგიდგენთ ახალი ქართული წარმოება “მეტი” უნდა გაგაცნოთ, რომელიც მომხმარებელს ბუნებრივი ინგრედიენტებით შექმნილ, ჯანსაღ პროტეინ ბარს სთავაზობს. ეს არის პროდუქტი, რომელიც კვერცხის ცილას შეიცავს, რაც ერთ-ერთი ყველაზე ნაკლებად გადამუშავებული ცილის სახეობაა და თან მარტივია მოსანელებლად. თითოეულ ბარში 15 გრამი პროტეინია, რაც საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია. როგორც მეტის დამფუძნებელი ამბობს, პროტეინ ბარი მხოლოდ იმ ადამიანებისთვის არ არის ვინც აქტიურ სპორტულ, ჯანსაღ ცხოვრებას ეწევა. ის ნებისმიერი ადამიანისთვის, ვისაც სწრაფი, ჯანსაღი წახემსება უნდა ერთ-ერთი საუკეთესო არჩევანია. დღეს მეტის პროდუქციას თითქმის ყველა წამყვან სპორტ დარბაზში შეხვდებით. უახლოეს მომავალში კი რითეილ ქსელებში შეტანაც იგეგმება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რეგიონის უმსხვილესი საავტომობილო კომპანია განვითარებას მრავალი მიმართულებით აგრძელებს და მათ შორის, გამორჩეული ადგილი ციფრულ ტრანსფორმაციას უკავია. როგორ ცვლის დიგიტალიზაცია ტრადიციულ ბიზნეს მოდელს და რას ნიშნავს "თეგეტასთვის" ციფრული ტრანსფორმაციის პროცესი - დეტალებით BMG-ს სტუდიას უერთდება ნიკა კოხოძე, საქმიანი საზოგადოება უკვე კარგად იცნობს "თეგეტა ჰოლდინგის" ციფრული ტრანსფორმაციის ლიდს, რომელსაც სწორედ ეს მიმართულება მიჰყავს უმსხვილეს საავტომობილო კომპანიაში. სტუმარი: ნიკა კოხოძე - "თეგეტა ჰოლდინგი", ციფრული ტრანსფორმაციის ლიდი; ინტერვიუერი:გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევროობლიგაციის განთავსება საქართველოს საინვესტიციო ბანკების საშულებით მიეწოდა საქართველოს ბაზარზე არსებულ მომხმარებლებს, მათ შორის ერთერთი გახლდათ თიბისი კაპიტალიც. გამომდინარე იქიდან რომ BMG აგრძელებს ქართული ბიზნესის ლიდერებთან წლის შეჯამების სერიებს და 2026 წლის გეგმებზე საუბარს, კვირეულს ბოლოს სწორედ TBC-ს ვეწვიეთ სადაც შედგა საუბარი კორპორატიული საბანკო ბიზნესის მმართველ დირექტორთაან მერი ჩაჩანიძესთან და ტიბისი კაპიტალის დირექტორთან ოთარ შარიქაძესთან. ერთად ვნახოთ და მოვისმინოთ TBC-ს გეგმები 2026 წელს კორპორატიული საბანკო მიმართულებით და არამხოლოდ. სტუმრები: ➡️მერი ჩაჩანიძე - TBC, კორპორატიული საბანკო ბიზნესის მმართველი დირექტორი; ➡️ოთარ შარიქაძე - “თიბისი კაპიტალი”, დირექტორი; ინტერვიუერი: ➡️გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რაც შეეხება დაანონსებულ კიდევ ერთ ინტერვიუს, უფრო სწორად ვიდეო ტურს, ის შედგა საქართველოს და რეგიონის უმსხვილესი საავტომობილო კომპანიის "თეგეტა ჰოლდინგის" გეზის ფილიალში, სადაც მივედით ინტერვიუზე ჰოლდინგის მთავარ აღმასრულებელ ოფიცერთან. ეკა ქავთარაძესთან ინტერვიუ იხილა უკვე "ბიემჯის" მაყურებელმა და ადგილზე ასევე დაგვხვდნენ ჰოლდინგის დამფუძნებელი ბატონი თემურ კოხოძე და იქვე გახლდათ, "თეგეტას" სპეციალური დანიშნულების, სატვირთო, კომერციული ტექნიკისა და ავტობუსების მიმართულებს მთავარი ოფიცერი ზურაბ ალავიძე. არ გავუშვით შანსი ხელიდან, რომ "თეგეტას" კომუნიკაციების გუნდის დახმარებით ცალკე ვიდეო ტური მოგვეწყო, რომელსაც ახლა ბიზნესის კვირეულის ეთერში გთავაზობთ. სტუმრები: ➡️ეკა ქავთარაძე - "თეგეტა ჰოლდინგი", CEO; ➡️თემურ კოხოძე - „თეგეტა ჰოლდინგი“, დამფუძნებელი და სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე; ინტერვიუერი: ➡️გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გიორგი ისაკაძის საავტორო პროლოგი / 25.10.2026
რაც შეეხება ვითარებას საქართველოს ჩრდილოეთით, სადაც ჩვენი ოკუპანტი ქვეყანა მდებარეობს, ფაქტია, რომ 2026 წელი რუსეთისთვის რთულად დაიწყო – კრემლის ბიუჯეტის დეფიციტმა ახალ რეკორდს მიაღწია, უკრაინის წინააღმდეგ ომი უსაშველოდ იწელება, ენერგეტიკული სექტორის შემოსავლები ეცემა, ამ ყველაფერს კი ემატება ისიც, რომ ქვეყანას წვდომა საკუთარ რეზერვებთანაც აღარ აქვს. რა სჭირს რუსეთის ბიუჯეტს და რამდენად მწვავეა ის კრიზისი, რომლის წინაშეც ახლა პუტინი და მისი ხელისუფლება დგას? რამდენად რეალისტურია პროგნოზი, რომ რუსეთის სახელმწიფო ბიუჯეტს შესაძლოა იმაზე მეტი დანაკლისი და დეფიციტი აღმოაჩნდეს ვიდრე საჯაროდ არის ყველასთვის ცნობილი? და ერთიც - უკრაინაში ომის დაწყებიდან, სახელმწიფომ უკვე ორჯერ გაზარდა გადასახადები, რაც რუსეთის სამხედროების და მმართველების მხრიდან წარმოდგენილ სურათს, თითქოს რუსეთის ეკონომიკა ყვავის აცამტვერებს, თან სრულად და ბოლომდე. ჩემგან, შემიძლია მხოლოდ ერთის თქმა, როგორც საგარეო ეკონომიკური ურთიერთობების სპეციალისტისგან და მადლობა ჩემს ლექტორებს, ირინა გოგორიშვილს და მერაბ აბდალაძეს ეს მიმართულება რომ შემაყვარეს, რუსეთის ეკონომიკას, 4 წლის წინ ომის დაწყებიდან ვიდრე დღემდე, არასდროს ჰქონია ისეთი ეკონომიკური პრობლემები, როგორიც აქვს დღეს და ეს არის ფაქტი. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმიდან ეხება ახალ რეალობას სამხრეთ კავკასიაში და სომხეთ-აზერბაიჯანის გააქტიურებულ სამშვიდობო და აწ უკვე ეკონომიკურ ურთიერთობებს. ამის თაობაზე აქტიურად აკეთებდნენ განცხადებებს აზერბაიჯანის და სომხეთის ლიდერები. და რაღა თქმა უნდა რუსეთის ფედერაცია, რომელსაც მონაწილეობა დავოსის ფორუმში არ მიუღია, თუმცა რასაც ვაკვირდებით, რუსეთის ეკონომიკა რთულ ვითარებაში შედის. დავიწყოთ სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების თემით რადგან სომხეთ-აზერბაიჯანს შორის სატვირთო გადაზიდვები როგორც ჩანს, “ტრამპის მარშრუტის” ამოქმედებამდე დაიწყება. დავოსში მყოფი სომხეთისა და აზერბაიჯანის ლიდერები აცხადებენ, რომ ტვირთები სომხეთიდან აზერბაიჯანში, რაც ამჟამად საქართველოს ტერიტორიით გადაადგილდება, მომავალში პირდაპირ გადაიზიდება. ქართული ბიზნესის წარმომადგენლები "ბიემჯისთან "აღნიშნავენ, რომ ეს საქართველოს ტვირთებს დააკარგვინებს. რა თქვეს აზერბაიჯანისა და სომხეთის პრეზიდენტებმა დავოსში, რა ეტაპზეა “ტრამპის მარშრუტი” და სად არის საქართველო, როცა რეგიონში ახალი დერეფნის გახსნა იგეგმება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მნიშვნელოვანი ამბების მიმოხილვა / 18 - 25 იანვარი
მაღალტექნოლოგიური კარდიოლოგია: ინოვაციები, საქართველო და განვითარების პერსპექტივები ამირან გამყრელიძის საავტორო ეპილოგი / 24.01.2026
მაღალტექნოლოგიური კარდიოლოგია: ინოვაციები, საქართველო და განვითარების პერსპექტივები ამირან გამყრელიძის საავტორო პროლოგი / 24.01.2026 #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ლარის კურსი & გლობალური საფონდო ბირჟების მიმოხილვა / 21.01.2026 გიორგი თოლორდავა - "საქმიანი საღამოს" წამყვანი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დღეს რუბრიკის "გზამკვლევი დეველოპერებისთვის" სტუმარია კომპანია რუმ დეველოპმენტი, რომელიც აღმაშენებლის ხეივნიდან 100 მეტრში პროექტ დიღომი 7-ს ახორციელებს. პროექტი კეთილმოწყობილ საცხოვრებელ სივრცესა და გამწვანებულ ტერიტორიებს აერთიანებს;
საქართველოში უძრავი ქონების ტოკენიზაციის ტექნოლოგიის დანერგვა იგეგმება. აღნიშნულთან დაკავშირებით საქართველოს მთავრობამ დუბაიში დაფუძნებულ კომპანია PRYPCO-სთან მემორანდუმი გააფორმა რომელიც დუბაის უძრავი ქონების ბაზრის ერთ-ერთი უმსხვილესი დეველოპერული კომპანია DAMAC-ის შვილობილია. რას ნიშნავს უძრავი ქონების ტოკენიზაცია და რა შესაძლებლობას აჩენს ის? სტუმრები:
13 წლამდე ევროპელი ბავშვები TikTok-ს ვეღარ გამოიყენებენ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
⚖️ რატომ უჩივის ილონ მასკი OpenAI-სა და Microsoft-ს? ➡️ გადაცემის პარტნიორია - Geosoft Cloud • ჯეოსოფტი სრული გადაცემა იხ.ბმულზე:
კახეთში მდებარე სასტუმროების ნაწილმა მუშაობა გააჩერა, ნაწილი კი იყიდება - ამის შესახებ ინფორმაციას როგორც სასტუმროების ფედერაციის დამფუძნებელი, ისე თავად ამ ობიექტების წარმომადგენლები გვიდასტურებენ. მათი თქმით, შეცვლილი ტურისტული სეგმენტის ფონზე, რეგიონის სასტუმროებში დატვირთულობამ იკლო, რაც განსაკუთრებით პრობლემური ზამთრის პერიოდში აღმოჩნდა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამთო-სათხილამურო კურორტების გამოწვევები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამთო-სათხილამურო კურორტები სულ უფრო მეტად პოპულარული ხდება ექსტრემალური სპორტის მოყვარულთათვის მთელი მსოფლიოდან;
სიახლეები მედიცინის ყველაზე სწრაფად განვითარებად დარგში, რომელიც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ინფექციური, აუტოიმუნური და ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობაში. სტუმარი: ბიძინა კულუმბეგოვი - მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, იმუნოლოგ-ალერგოლოგი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ დავიწყოთ კბილების სწორი მოვლის რუტინა სტუმარი: ნუცა ზურაბიანი-მოდებაძე - იმპლანტოლოგი, კლინიკა “ISO”-ს ხელმძღვანელი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი; გადაცემის წამყვანები: ლევან ალავიძე და ნინი ჯალაბაძე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველამ იცით ისრაელის საჰაერო თავდაცვის ლეგენდარული სისტემის გუმბათის შესახებ, რომელიც წლებია უკვე იცავს აღქმული მიწის ბინადართ საჰაერო თავდასხმებისგან და მერწმუნეთ, ამაზე ეფექტური საჰაერო დაცვის სისტემა ჯერჯერობით ცნობილი არ არის. რამდენიმე დღის წინ კი გერმანიამ და ისრაელმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას, რომელიც ორ მოკავშირე ქვეყანას შორის კიბერ უსაფრთხოების მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებას გულისხმობს. აღნიშნული დოკუმენტის საკვანძო ნაწილი არის ის, რომ მხარეები გერმანიისთვის “კიბერგუმბათის” შექმნაზე ერთად იმუშავებენ. საუბარია ისეთი ავტომატიზებული სისტემის შექმნაზე, რომელიც კიბერუსაფრთხოებასა და დრონების შემოტევებს დამოუკიდებლად აღმოაჩენს და გაანეიტრალებს. სახელმწიფოთაშორისი შეთანხმება, რომელსაც ხელი გერმანიის შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ალექსანდრ დობრინტმა და ისრაელის პრემიერ მინისტრმა, ბენიამინ ნეთანიაჰუმ მოაწერეს, ოფიციალურ ბერლინს საშუალებას მისცემს, ადგილობრივ დონეზე გლობალურად აღიარებული ის ტექნოლოგია დანერგოს, რომელსაც ისრაელი წლებია ავითარებს. აღსანიშნავია, რომ მხარეებს შორის დადებული პაქტი კონტრ-ტერორიზმის კუთხით მუშაობის გაძლიერებასაც მოიცავს. როგორც ცნობილი ხდება, “კიბერგუმბათი” გერმანიის რამდენიმე კიბერ-სააგენტოს დააკავშირებს და მათ ერთობლივ ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს. მათ შორის, საუბარია ინფორმაციული უსაფრთხოების ფედერალურ ოფისზე და ფედერალურ კრიმინალურ პოლიციაზე. ასევე შესაბამის სფეროში მომუშავე კვლევით ინსტიტუტებზე და კერძო სექტორში წარმოდგენილ კომპანიებზე, რომლებიც ენერგეტიკის, ტელეკომუნიკაციების, საჯარო ადმინისტრირებისა და ტრანსპორტირების მიმართულებაზე მუშაობენ. როგორც შინაგან საქმეთა მინისტრი აცხადებს, ახალი ერთობლივი ქსელი მკვეთრად შეამცირებს კიბერშეტევებსა და დრონებისგან მომავალ საფრთხეზე რეაგირების დროს, განსაკუთრებით რუსეთიდან, რომელიც NATO-ს წევრი ქვეყნების საჰაერო სივრცეებს სულ უფრო ხშირად არღვევს. დიახ, ასეთია შეთანხმება და რატომ გაგიზიარეთ ეს თითქოს ერთი შეხედვით მორიგი საინფორმაციო ამბავი, რომელიც ზღვაში წვეთია იმ ინფორმაციებს შორის რასაც ვიღებთ ყოველდღიურად საინფორმაციო ზვავის სახით: მოდი, გადავახვიოთ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"მხოლოდ ქართულის" რუბრიკაში მრავალწლიანი ისტორიის მქონე კომპანიაზე - "ზარაფხანაზე" გიყვებით, რომელიც გასული საუკუნის შუა ხანებში, რამდენიმე დამოუკიდებელი იუველირის გაერთიანებით შეიქმნა, წლების განმავლობაში სხვადასხვა სახელწოდება და პოზიცია გამოიცვალა. ჯერ თბილისის საიუველირო ფაბრიკა იყო, მერე ეროვნული ზარაფხანა, 2005 წლიდან კი უბრალოდ "ზარაფხანა" ეწოდება. კომპანია წარმატებულ ოპერირებას დღემდე აგრძელებს და თავის ასორტიმენტს წლიდან წლამდე ავითარებს. როგორია ზარაფხანას ისტორია და სამომავლო გეგმები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„იშოპინგე მილიარდერივით“ - ამ სლოგანით თიმუმ მოახერხა ის, რაც ბევრმა ტექნოლოგიურმა გიგანტმა ათწლეულების განმავლობაში ვერ შეძლო: მან რეკორდულ დროში შეცვალა ვაჭრობის წესები და ეჭვქვეშ დააყენა ისეთი გიგანტების დომინაცია, როგორებიც არიან: Amazon, Alibaba და eBay. როგორ იქცა ჩინური პლატფორმა გლობალურ ფენომენად, რა იმალება წარმოუდგენლად დაბალი ფასების მიღმა და რატომ აღმოჩნდა დასავლური სამყარო ამ ნარინჯისფერი ექსპანსიის წინაშე თითქმის უძლური.. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გადავხედოთ ბოლო ტენდენციებს და რეტინგებს ელექტრონული კომერციის პლატფორმებზე. ელექტრონული კომერციის მომავალი, როგორც ჩანს, მობილურ აპლიკაციებშია. Temu-ს აგრესიული მარკეტინგიდან დაწყებული, Amazon-ის სტაბილურობის ჩათვლით, ბოლო წლების ტენდენცია სწორედ ამაზე მიუთითებს. ხოლო თუ ელ-კომერციის რომელი პლატფორმებია მსოფლიოში ყველაზე პოპულარული, ამას სიუჟეტიდან შეიტყობთ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჩვენი რუბრიკების სერიის ბოლო სტუმარი გახლდათ დავით ონოფრიშვილი. ის დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის უფროსია. სწორედ, დავით ონოფრიშვილი შეაჯამებს 2025 წლის შედეგებს და მიმართებებს რაც 2026 წელს სადაზღვევო ინდუსტრიისთვის იკვეთება. სტუმარი: დავით ონოფრიშვილი - დაზღვევის სახელმწიფო ზედამხედველობის სამსახურის ხელმძღვანელი; რუბრიკის წამყვანები: სოფიო ლებანიძე - "ვაიზერი", სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე; გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვეწვიეთ საქართველოს და რეგიონის ლიდერი საავტომობილო კომპანიის თეგეტას გეზის ფილიალს, სადაც ვგეგმავდით და ჩავწერეთ კიდეც ინტერვიუ ჰოლდინგის მთავარ აღამასრულებელ ოფიცერთან ეკა ქავთარაძესთან, სასიამოვნო სიურპრიზი იყო თეგეტას გეზში ჰოლდინგის დამფუძნებლის, თემურ კოხოძის ხილვა, რომელმაც ეკა ქავთარაძესთან და „თეგეტა ჰოლდინგის“ სპეციალური დანიშნულების, სატვირთო, კომერციული ტექნიკისა და ავტობუსების მიმართულებას მთავარი ოფიცერთან ზურა ალავიძესთან ერთად, სახელდახელო ტურიც ჩაგვიტარეს არაჩვეულებრივი ინფრასტრუქტურის მქონე თეგეტა გეზში, სადაც საუკეთესოდ არის ნაფიქრიც, დაგეგმილიც და ნაზრუნიც ყველა სატვირთოების მძღოლების ნებისმიერ საჭიროებაზე. აღნიშნული ტური, იმდენად დაუგეგმავი იყო, რომ ეკა ქავთარაძეს ფაქტიურად ორი პრეზენტაციის ერთდროულად ჩატარება მოუწია, ამიტომ დეტალურად თეგეტა გეზის ფილიალის ტურზე შემდეგ კვირაში. მანამდე კი, ეკა ქავთარაძეს 2025 წელს აჯამებს და 2026 წლის მთავარ პრიორიტეტებზე საუბრობს. გეგმებში ახალი ქარხნის მშენებლობა, ახალი ბრენდების შემოყვანა და თეგეტას საერთაშორისო ექსპანსიაა. სტუმარი: ეკა ქავთარაძე - "თეგეტა ჰოლდინგი" CEO; ინტერვიუერი: გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საკმაოდ მძიმე დანაშაულში ბრალდებული ირაკლი ღარიბაშვილი საპატიმროშია, გაფორმებული საპროცესო შეთანხმებით ორგზის პრემიერს სასჯელი გაუნახევრდა. საპროცესოს გაფორმების გადაწყვეტილება როგორც ჩანს, ნაადრევად მიიღეს, რადგან ღარიბაშვილის საქმეზე მომდევნო სხდომა 12 თებერვალს უნდა გამართულიყო, თუმცა მოულოდნელად, ყოფილი პრემიერი ერთი თვით ადრე ციხეში გაუშვეს. რას ედავება პროკურატურა ღარიბაშვილს და რატომ არ ფიგურირებს მის ბრალში სამოხელეო დანაშაული, ანუ თანამდებობის ბოროტად გამოყენება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Groupe ADP-ის წევრმა TAV Airports-მა სახელმწიფო კომპანია საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებასთან (UAG) შეთანხმება გააფორმა, რომელშიც აღნიშნულია, რომ თბილისის აეროპორტის განვითარების მომდევნო ეტაპის განხორციელებისთვის კომპანია 150 მილიონი აშშ დოლარის ოდენობის ინვესტიციას განახორციელებს. შეთანხმება მოიცავს კონცესიის ვადის გაგრძელებას 2031 წლის ბოლომდე და ყოვლისმომცველ პროექტს. ასე გამოიყურება თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი მისი მმართველი კომპანის გეგმით და ინვესტიციების შემდეგ, რომელიც როგორც მოგახსენთ 150 მლნ დოლარს შეადგენს. იმასაც შეგახსენებთ რომ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი იურიდიულად სახელმწიფო კომპანიის - "საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების" საკუთრებაშია, ხოლო "ტავ ურბან ჯორჯია" საკონცესიო შეთანხმების შესაბამისად აეროპორტის ოპერატორია. 2024 წელს "ტავ ურბან ჯორჯიას", ანუ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის შემოსავალი 341.4 მილიონი ლარი, მოგება კი 184.2 მილიონი ლარი იყო. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი სალიცენზიო ხელშეკრულების შესაბამისად, საერთაშორისო რეისზე თითოეულ მგზავრზე გამგზავრების მომსახურებიდან $25-ის შემოსავალს იღებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia