ვინ აგებს პასუხს მაღალ ფასებზე? - ეროვნული ბანკის პასუხისმგებლობა და როლი - ეპილოგი/ 25.01.2026
გასული წლის ბოლოდან სახელმწიფომ დაადასტურა და აღიარა რომ ქვეყანაში არნახულად მაღალი ფასებია ცალკეულ პროდუქციაზე რომელიც ხშირად ევროპული ქვეყნების საშუალო ფასებს რამდენჯერმე აღემატება. ზეპირი კონსულტაციების პარალელურად რომელიც მთავრობაში უმაღლეს დონეზე იმართება, დაწყებულია საგამოძიებო მოქმედებები და რამდენიმე ათეული კომპანიიდან ამოღებულია შესაბამისი დოკუმენტაცია, რათა სახელმწიფო დარწმუნდეს ან დაინახოს სხვა სურათი თუ როგორ ხდება ფასების ფორმირება საქართველოში ცალკეულ პროდუქციაზე. BMG-ს ცხადია ჰქონდა კომუნიკაცია ცალკეულ ბიზნესებთან შემოწმების მიმდინარეობაზე, მათ ვინც ისურვეს აღნიშნულზე კომენტარი აცხადებენ რომ დოკუმენტაციის ამოღებაც და გადაცემაც ცივილიზებულ და სამუშაო ვითარებაში მიმდინარეობს. ისვე როგორც ბიზნესის წარმომადგენელთა დიდი ნაწილი ღიად აცხადებს რომ ფასების დაწევის რესურსი ქვეყანაში ნამდვილად არსებობს, რისთვისაც მთავრობა და პარლამენტი შესაბამის გადაწყვეტილებებს ამ წლის აპრილის ბოლოსთვის მოამზადებს, თუმცა მთავრობის ადმინისტრაციაში იმედოვნებენ ამ დროშიც მიიღებენ გარკვეულ შედეგებს და უკუკავშირს რაც ფასების შემცირებას მისცემს დასაბამს, ვნახოთ. სახელმწიფო კომისია რომელსაც პრემიერ მინისტრი ხელმძღვანელობს და პირადად ხვდება ბიზნეს გაერთიანებების წევრებს სურსათზე ფასების პარალელურად აპირებს შესაბამისი ანალიზი მედიკამენტების და საწვავის ფასწარმოქმნაზეც გააკეთოს, რაზეც ასევე ველით მათ დასკვნებს, თუმცა, ჩემი დღევანდელი ეპილოგი მაინც სხვა აქცენტით არის. ამ თემაზეა, მაგრამ სხვა აქცენტით არის და თუ მოგვცემoა საშუალება, აუცილებლად გვინდა მივიღოთ პასუხი ორ კითხვაზე: თუ ქვეყანაში ფასები ზოგიერთ პროდუქციაზე რამდენჯერმე მაღალია ვიდრე ევროპის სასურსათო მაღაზიებში როგორც ამას პრემიერ მინისტრი ამბობს და ეს სრული ჭეშმარიტებაა, როგორ არის, რომ საქართველოში წლიური ინფლაცია,თუნდაც შეწონილი არ აღემატება 4 %, მაშინ როცა ყველა და ნებისმიერი დათვლით, სამომხმარებლო ინფლაცია რამდენჯერმე აღემატება გაცხადებულ პარამეტრს? რასთან გვაქვს საქმე? საკუთარ თავს ვატყუებთ, ჩვენს ჯიბეს და საბანკო ბარათებს და ხარჯებს თუ რა ხდება? და კიდევ ერთი: საქართველოს კონსტიტუციის მი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#მხოლოდქართული პროტეინ ბარი - “მეტი”
38 ნახვა 24 დღის წინ
რუბრიკა "მხოლოდ ქართულის" ფარგლებში რომელსაც კომპანია GM PHARMA-სთან ერთად წარმოგიდგენთ ახალი ქართული წარმოება “მეტი” უნდა გაგაცნოთ, რომელიც მომხმარებელს ბუნებრივი ინგრედიენტებით შექმნილ, ჯანსაღ პროტეინ ბარს სთავაზობს. ეს არის პროდუქტი, რომელიც კვერცხის ცილას შეიცავს, რაც ერთ-ერთი ყველაზე ნაკლებად გადამუშავებული ცილის სახეობაა და თან მარტივია მოსანელებლად. თითოეულ ბარში 15 გრამი პროტეინია, რაც საკმაოდ მაღალი მაჩვენებელია. როგორც მეტის დამფუძნებელი ამბობს, პროტეინ ბარი მხოლოდ იმ ადამიანებისთვის არ არის ვინც აქტიურ სპორტულ, ჯანსაღ ცხოვრებას ეწევა. ის ნებისმიერი ადამიანისთვის, ვისაც სწრაფი, ჯანსაღი წახემსება უნდა ერთ-ერთი საუკეთესო არჩევანია. დღეს მეტის პროდუქციას თითქმის ყველა წამყვან სპორტ დარბაზში შეხვდებით. უახლოეს მომავალში კი რითეილ ქსელებში შეტანაც იგეგმება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
როგორ მიმდინარეობს “თეგეტა ჰოლდინგი”-ს ციფრული ტრანსფორმაცია?- ინტერვიუ ნიკა კოხოძესთან
რეგიონის უმსხვილესი საავტომობილო კომპანია განვითარებას მრავალი მიმართულებით აგრძელებს და მათ შორის, გამორჩეული ადგილი ციფრულ ტრანსფორმაციას უკავია. როგორ ცვლის დიგიტალიზაცია ტრადიციულ ბიზნეს მოდელს და რას ნიშნავს "თეგეტასთვის" ციფრული ტრანსფორმაციის პროცესი - დეტალებით BMG-ს სტუდიას უერთდება ნიკა კოხოძე, საქმიანი საზოგადოება უკვე კარგად იცნობს "თეგეტა ჰოლდინგის" ციფრული ტრანსფორმაციის ლიდს, რომელსაც სწორედ ეს მიმართულება მიჰყავს უმსხვილეს საავტომობილო კომპანიაში. სტუმარი: ნიკა კოხოძე - "თეგეტა ჰოლდინგი", ციფრული ტრანსფორმაციის ლიდი; ინტერვიუერი:გიორგი ისაკაძე - BMG, გენერალური პროდიუსერი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia