Moore-ის ISO 9001:2015 სტანდარტზე დაფუძნებული აუთსორს ბუღალტერია
34 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
კომპანია Moore, რომელიც 100 წლოვანი Moore Global-ის წევრია საქართველოში მოღვაწეობის 17 წელს ითვლის და ბიზნესებს სრულფასოვან აუთსორს საბუღალტრო მომსახურებას სთავაზობს. ეს სერვისი განსაკუთრებით საინტერესოა მათთვის, ვისაც სანდო, გამჭვირვალე და ეფექტური ფინანსური აღრიცხვა სრული შტატის ბუღალტერთა გუნდის შენახვის გარეშე სურს. კომპანიის მომსახურება მოიცავს სრულ საბუღალტრო აღრიცხვას ან კონკრეტული ბლოკების დაფარვას; ასევე დეკლარაციებისა და რეპორტების ზუსტ და დროულ მომზადებას; პირველადი დოკუმენტების მრავალსაფეხურიან კონტროლს; ხელფასებისა და საგადასახადო საკითხების სრულ მხარდაჭერას და ასევე ქლაუდ ბუღალტერიას, რომელიც ნებისმიერ მოწყობილობიდან მონაცემებზე წვდომას იძლევა. კომპანია ფლობს ISO სერტიფიკატს, რაც ხარისხიან, სტანდარტიზებულ და გამჭვირვალე პროცესებს უზრუნველყოფს. სტუმრები: თეონა აბდუშელიშვილი - Moore -ის პარტნიორი; სოფო აბაიაძე - Moore -ის პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა შედეგს მოიტანს „ოცნების“ განათლების რეფორმა?
30 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
ქართული ოცნების პრემიერ-მინისტრისთვის განათლების რეფორმასთან მიმართებით საფუძვლიანი კრიტიკა არ ისმის. ირაკლი კობახიძის შეფასებით ადგილი აქვს მხოლოდ ცარიელ სპეკულაციებს და სინამდვილეში მომავალ სტუდენტებს ფართო არჩევანს და ხარისხიან განათლებას ჰპირდებიან. რას უწუნებენ სექტორის წარმომადგენლები დაანონსებულ ცვლილებებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ოცნების" განათლების რეფორმა - მიზნები & შედეგები
კვლავ განათლების თემაზე უნდა ვისაუბროთ, რომელიც ბევრი კომპონენტის გათვალისწინებით აქტუალობას არ კარგავს. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი კი სახელმწიფო უნივერსიტეტების ქონებას ეხება. განათლების მინისტრის მოადგილემ ზვიად გაბისონიამ განმარტა, რომ სახელმწიფო უნივერსიტეტების უძრავი ქონება სახელმწიფოს „ორსაფეხუროვანი საკუთრების უფლებით“ ეკუთვნის, რადგან ეს უნივერსიტეტები განათლების სამინისტროს დაქვემდებარებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირები არიან. მისი თქმით, 2010 წლამდე ყველა სახელმწიფო უნივერსიტეტის ქონება სახელმწიფოს საკუთრებაში იყო და ისინი მხოლოდ უზუფრუქტის უფლებით სარგებლობდნენ. 2010 წლის შემდეგ კი რამდენიმე უნივერსიტეტმა ქონება საკუთარ სახელზე დაარეგისტრირა, თუმცა ეს მათ სტატუსს არ ცვლის და ისინი კვლავ სახელმწიფო საკუთრებაში რჩებიან. გაბისონია განმარტავს, რომ ამ საკითხთან დაკავშირებით გავრცელებული ინტერპრეტაციები 27-ე მუხლის მესამე პუნქტის დარღვევასთან მიმართებით მცდარია და სინამდვილეში აკადემიურ თავისუფლებაც და უნივერსიტეტების ავტონომიაც უზრუნველყოფილი და შენარჩუნებულია როგორც მან აღნიშნა, საუბარი მხოლოდ სახელმწიფო უნივერსიტეტებს ეხება და კერძო დაწესებულებების ავტონომიაზე კითხვა არ არსებობს. მისივე თქმით, ევროკავშირის და სტრასბურგის სასამართლოების პრაქტიკა ადასტურებს, რომ მსგავსი სამართლებრივი საკითხები სხვა ქვეყნებში შიდა სასამართლო გადაწყვეტილებებით განიმარტება. საჭიროების შემთხვევაში, სამინისტრო მზად არის დამატებითი კომენტარებისა და სამართლებრივი განმარტებებისთვის. სტუმარი: გიგი თევზაძე - ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, პროფესორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
L’oreal - ყველაზე მდიდარი პარფიუმერიული კომპანიის ისტორია
მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მდიდრულ და გავლენიან პარფიუმერიულ ბრენდზე უნდა მოგიყვეთ. საუბარია L’oreal-ზე, ორ ოთახში დაწყებულ ბიზნესზე, რომელიც გლობალურ იმპერიად იქცა. ბრენდის პირველი პროდუქტი იყო თმის საღებავი, იმ დროისათვის ინოვაცია რომელმაც სილამაზის ინდუსტრია გარდაქმნა. როგორ გადაიქცა ერთი მცირე ლაბორატორია მრავალმილიარდიან კომპანიად? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პარფიუმერიის ბაზრის მიმოხილვა - საქართველო&მსოფლიო
2024 წლის ფინანსური მაჩვენებლებით ვიგებთ, რომ მთლიანობაში სექტორის სამი უმსხვილესი კომპანიის გაყიდვებმა 159 მილიონი ლარი შეადგინა, რაც 2023 წელთან შედარებით 35.1 მილიონი ლარით, ანუ 28%-ით მეტი იყო. აეროპორტებში განთავსებული Duty Free მაღაზიების ჩათვლით კი საქართველოში პარფიუმერიის ბაზრის მოცულობა 200 მილიონ ლარს აღემატებოდა. მარიამ იზორია - BMG, რეპორტიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში ხანძარსაწინააღმდეგო ნანო ტექნოლოგიების წარმოება იწყება
NFPT, ანუ იგივე Nano Fire Protection Technology, რომელიც ხანძარსაწინააღმდეგო ნანო ტექნოლოგიების შექმნას, განვითარებას და წარმოებას გულისხმობს, გაერთიანებულ საემიროებში ოპერირებადი კომპანია გახლავთ და ჩვენი დაინტერესების მიზეზი ისაა რომ კომპანია საქართველოთი დაინტერესდა და ახალ ეტაპს სწორედ ჩვენს ქვეყანაში იწყებს. თარიღიც მონიშნულია, უკვე იანვრიდან საქართველოში გაიხსნება ქარხანა, სადაც წარმოება ადგილობრივად დაიწყება. პროდუქცია გათვლილია როგორც შიდა ბაზარზე, ასევე ექსპორტზე, რაც ამ სექტორში საქართველოს რეგიონულ ჰაბად ჩამოყალიბების შესაძლებლობას ქმნის. პროექტს საქართველოში ახორციელებს ლიელ 2019. სტუმარი: გიორგი ჭანტურია - "ლიელ 2019"-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოს ყველაზე გაყიდვადი საავტომობილო ბრენდები (2025/H1)
2025 წელი გლობალური საავტომობილო ინდუსტრიისთვის წყალგამყოფი პერიოდი. მიმდინარე წლის პირველი ნახევრის შედეგები ნათლად აჩვენებს ფუნდამენტურ დაპირისპირებას ტრადიციულ ძველ გვარდიასა და ელექტრომობილების მწარმოებელ ახალ, აგრესიულ მოთამაშეებს შორის. მაშინ, როცა ინდუსტრიის გიგანტები პოზიციების შენარჩუნებას ცდილობენ, ბაზარზე ჩნდება ძალთა ახალი გადანაწილების ტენდენცია, სადაც აზიური, კერძოდ კი ჩინური ავტოკონცერნების დომინაცია სულ უფრო თვალსაჩინო ხდება. უფრო კონკრეტულად, რას სურათს ხატავს წლის პირველი ნახევრის გაყიდვები და შედეგებით, რომელი ბრენდები გევლინებიან ლიდერის პოზიციაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გაყიდვების შემდგომი მომსახურება თეგეტა მოტორსში - რა სერვისს სთავაზობს თეგეტა ბიზნესს?
გაყიდვების შემდგომი მომსახურება ისეთივე მნიშვნელოვანია, როგორც თავად პროდუქტის ხარისხი. განსაკუთრებით კი მაშინ როცა სპეცტექნიკის სერვისზეა საუბარი და ე. წ დაყოვნების თითოეული დღე დამატებითი ხარჯია ბიზნესისთვის. გაყიდვების შემდგომი მომსახურება ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა თეგეტა მოტორსისთვის. რას სთავაზობს კომპანია ბიზნესს? სტუმარი: ზვიად ახლოური - „თეგეტა მოტორსის“ სპეცტექნიკის პროდუქტების უფროსი ოფიცერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"ევროკოდების შესწავლა სამშენებლო ინდუსტრიის განვითარებისთვის" - "ელემენტ ჰოლდინგი" GIZ-თან თანამშრომლობით ახალ პროექტს იწყებს
32 ნახვა დეკემბერი 11, 2025
“ევროკოდების შესწავლა სამშენებლო ინდუსტრიის განვითარებისთვის ” - ასე ჰქვია პროექტს, რომელსაც "ელემენტ ჰოლდინგი" გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებასთან თანამშრომლობით იწყებს. როგორც ცნობილია, პროექტი GIZ-ის პროგრამის - "უკეთესი პროდუქტი, უკეთესი მომსახურების" მხარდაჭერით ხორციელდება და მისი მიზანი სამშენებლო სექტორში ხარისხისა და კონკურენტუნარიანობის ამაღლების ხელშეწყობაა. რა იგეგმება "ელემენტ ჰოლდინგისა" და GIZ-ის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კონკურენციის საერთაშორისო დღე / როდის&რატომ დაფუძნდა?
5 დეკემბერს, მსოფლიო კონკურენციის საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს, რასაც მათ შორის უერთდება საქართველოც. ამ დღის მიზანია, საზოგადოებისთვის იმის შეხსენება, რომ ძლიერი ეკონომიკა იქმნება მაშინ, როდესაც სახელმწიფო იცავს მომხმარებელს, ბიზნესი მოქმედებს კეთილსინდისიერად, ხოლო ბაზარი ინარჩუნებს ღიაობას, მრავალფეროვნებას, შესაძლებლობებსა და თავისუფლებას. კონკურენცია კი არა ომი, არამედ წესების პატივისცემა სამართლიანობა და თანაბარი გარემოს შექმნაა ყველასთვის, მათ შორის, ნებისმიერ ზომის, წონისა და ბრუნვის მქონე ბიზნესისთვის. როგორ და რატომ დაფუძნდა კონკურენციის საერთაშორისო დღე და როგორ აღინიშნება ის მსოფლიოში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რას გვიყვება დრო… როგორ შეიქმნა UNICEF?
11 დეკემბერი გაეროს მიერ დაარსებული ერთ-ერთი ორგანიზაციის - იუნისეფის შექმნის თარიღია. 75 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში, იუნისეფი მსოფლიოს ბავშვების საჭიროებებთან ერთად იცვლება - ორგანიზაციის ისტორია კი იმ მილიონობით ბავშვის ისტორიას ეხმიანება, რომელსაც დახმარება სჭირდება. ყველაფერი 1946 წლის დეკემბერში დაიწყო, როცა მეორე მსოფლიო ომისგან განადგურებულ ევროპასა და ჩინეთში გადაუდებელი დახმარება აუცილებელი გახდა. დროებითი სამაშველო მისია მალევე გადაიქცა გაეროს მუდმივ სტრუქტურად და „გაეროს ბავშვთა ფონდად“, რომელსაც დღეს უკვე გლობალური განვითარების, განათლების, ჯანდაცვისა და უფლებების დაცვის ფართო მანდატი აქვს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბიზნესი & ადამიანის უფლებები / საუბრები ბიზნესსა და ევროკავშირზე
ბიზნესი & ადამიანის უფლებები / საუბრები ბიზნესსა და ევროკავშირზე რუბრიკის წამყვანი: თამარ ღუნაშვილი - გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის სტრატეგიული კომუნიკაციების ხელმძღვანელი; სტუმრები: სოფი ბრეგვაძე — Hilton Garden Inn Tbilisi Riverview-ის საოპერაციო მენეჯერი; ნათია ბარამიძე - მინისოს HR მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia