სტივენ სპილბერგზე - ადამიანი, რომელმაც საოჯახო კამერით მოკლემეტრაჟიანი ფილმების გადაღება დაიწყო, დღეს კინოს ლეგენდა და ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანი მილიარდერია ჰოლივუდში. მისი გზა სავსეა გამოწვევებით, ინოვაციებით და ნამდვილი კინომაგიის მაგალითებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 18 დეკემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კარიბის კრიზისი 2.0: გადაიზრდება თუ არა ვენესუელის ბლოკადა ღია ომში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლიდან ის პირები, ვისაც მართვის მოწმობა სხვადასხვა დარღვევების გამო ჩამოერთმევათ, საფასურის სანაცვლოდ, მის ვადაზე ადრე აღდგენას ვეღარ შეძლებენ - ამას ითვალისწინებს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესატანი ცვლილებები. ამავე ცვლილებებით, ცხადდება ამნისტია 2025 წლის 10 დეკემბრამდე ჩამორთმეულ მართვის მოწმობებზე და ყველა პირს (გარდა ნარკოტიკული საშუალების მოხმარების გამო ჩამორთმევისა), ვისაც ის ჩამორთმეული ჰქონდა, მართვის მოწმობა 2026 წლის 1 იანვრიდან აღუდგება. ხოლო იმ პირებმა, ვისაც მართვის მოწმობა ნარკოტიკული საშუალების მოხმარების გამო ჩამოერთვა, 2026 წლის 1 თებერვლამდე უნდა წარადგინოს სამედიცინო ცნობა ნარკოლოგიური შემოწმების გავლის შესახებ და მის საფუძველზე აღიდგინონ მართვის მოწმობა. როგორ ხსნიან დარგის ექსპერტები აღნიშნულ გადაწყვეტილებას და რას ემსახურება ცვლილება? სტუმარი: ეკა ლალიაშვილი - „საქართველოს ალიანსი უსაფრთხო გზებისთვის“ გამგეობის თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისი ლიზინგმა, სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ კაპიტალის ბაზრის მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 45 მილიონი დოლარის მოცულობის 3-წლიანი, ფიქსირებულ განაკვეთიანი ობლიგაციები გამოუშვა. ტრანზაქციის ექსკლუზიური განთავსების აგენტი კი თიბისი კაპიტალია. სტუმრები: თინა სიმონიშვილი - თიბისი კაპიტალის უფროსი ვიცე პრეზიდენტი; ნუგზარ ლოლაძე - თიბისი ლიზინგის ფინანსური დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მტკვრის სანაპიროზე, ქალაქის ცენტრიდან 7 წუთის სავალზე as group მულტიფუნქციურ საცხოვრებელ კომპლექსს „პარკ ბულვარს“ აშენებს. პროექტი 17 საცხოვრებელ კორპუსს და 8 ჰა ტერიტორიაზე განლაგებულ პარკს მოიცავს. საუბარია 3000-მდე აპარტამენტზე, რომლის მშენებლობაც მომდევნო 5 წლიან პერიოდშია დაგეგმილი. რა ტიპის ინფრასტრუქტურა იქმნება ქალაქში, რომელიც ყველაზე დიდ ბულვარს მოიცავს? სტუმარი: გვანცა კირვალიძე-მარჯანიძე, "პარკ ბულვარის" გაყიდვების დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბუბა ბუ, სპეციალურად, 3 დან 12 წლამდე პატარებისთვის არის შექმნილი. ბუბა ხელოვნურ ინტელექტზე მომუშავე ხელსაწყოა, რომელიც რამდენიმე ენაზე ესაუბრება მის მფლობელებს. და ამ რამდენიმე ენას შორის არის ქართული ენაც, რომელიც სხვა ტექნიკურ დეტალებთან ერთად ბუბა ბუსთვის შექმნილი სპეციალური აპლიკაციით იმართება. ცხადია, ყველაფერი ლიცენზირებული და რაც მთავარია, ბავშვებთან მხოლოდ საუბრობს და განიხილავს პატარებისთვის უსაფრთხო თემებს. სტუმარი: ნუგზარ კაჩუხაშვილი - Axiom Smart/დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ღირს საქართველოში ცხოვრება და მეორე მხრივ რამდენია ქვეყანაში საარსებო მინიმუმი? - პირველ შეკითხვას numbeo-ს ცხოვრების ღირებულების, დეკემბრის კვლევამ უპასუხა, რომელიც დედაქალაქში მცხოვრები ადამიანების საცხოვრებელ ხარჯს გამოსახავს. მეორე კითხვას, საარსებო მინიმუმთან დაკავშირებით კი საქსტატი პასუხობს, რომელსაც საქართველოში 1997 წლიდან ითვლიან. რა შედეგებია თითოეულის მიმართულებით, რა ღირს თბილისში ცხოვრება და მეზობელი ქვეყნების დედაქალაქებთან მიმართებით როგორია სხვაობა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
✔️ რა ღირს ცხოვრება საქართველოში? - “საქსტატის” ვერსია ✔️ რა ღირს ცხოვრება საქართველოში? - Numbeo-ს ვერსია ✔️ რა ღირს ცხოვრება საქართველოში&რეგიონში? - Numbeo-ს ვერსია ➡️ მარიამ იზორია - BMG, რეპორტიორი ➡️ თიკო ნატმელაძე - BMG, რეპორტიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური შრომის ბაზარი ციფრულ ეტაპზე გადავიდა. ტრადიციულ დასაქმებას ცვლის ონლაინ პლატფორმები, რომლებიც კომპანიებსა და სპეციალისტებს ერთმანეთთან გეოგრაფიული შეზღუდვების გარეშე აკავშირებს. დღეს მილიონობით ადამიანი მუშაობს დისტანციურად, ხოლო გიგ ეკონომიკის პლატფორმები შრომის ახალ სტანდარტებს აყალიბებენ. სად კონცენტრირდება ეს სამუშაო ძალა და ვინ მართავს ციფრულ შრომის ბაზარს #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
30 საგანმანათლებლო პროექტი, 53 პარტნიორი ორგანიზაცია, 300 000-ზე მეტი ბენეფიციარი - ეს საქართველოს ბანკის მიერ 2025 წელს განხორციელებული პროექტების და მათი მასშტაბების მხოლოდ ნაწილია. საქართველოს ბანკი, როგორც განათლების მთავარი მხარდამჭერი, მიზანდასახული ადამიანებისთვის შესაძლებლობების შექმნას განაგრძობს. იდეათეკების პროექტიც ერთ-ერთი მათგანია, რომელიც 5 წლის წინ დაიწყო და საქართველოს 11 რეგიონში, 25 სკოლაში გახსნა სივრცე, რომელიც მოსწავლეებს წიგნებზე, ტექნიკასა და სტემ მიმართულებისთვის საჭირო აღჭურვილობაზე წვდომას აძლევს და ის კვლავ გრძელდება, ვითარდება და იზრდება. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„თეგეტა ჰოლდინგი“ და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი საავტომობილო სექტორში მასშტაბურ პროექტს იწყებენ - მხარეებს შორის ოფიციალური ხელშეკრულება „თეგეტას“ მრავალფუნქციურ სერვისცენტრში გაფორმდა. აღსანიშნავია, რომ ეს სტრატეგიული თანამშრომლობა რეგიონული ჰაბის გაფართოებასა და პროფესიული განათლების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად. პროექტის ჯამური ღირებულება 32 მილიონი ევროა, საიდანაც 25 მილიონს სესხის სახით EBRD გამოყოფს, 7 მილიონს კი „თეგეტა“ საკუთარი ინვესტიციით აფინანსებს. მობილიზებული რესურსი თბილისის შემოვლით გზაზე მდებარე „გეზის“ ფილიალის გაფართოებას მოხმარდება, რომელიც ქვეყნის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სატრანზიტო კვანძია. ინფრასტრუქტურის გარდა, EBRD „თეგეტა აკადემიას“ ტექნიკურ მხარდაჭერასაც გაუწევს, რაც საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი სასწავლო პროგრამების დანერგვას გულისხმობს. ხელმოწერის ცერემონიის დასრულების შემდეგ, თეგეტა ჰოლდინგის წარმომადგენლებმა EBRD-ის რეგიონული დირექტორისა და დელეგაციის წევრებისთვის „თეგეტას“ მრავალფუნქციური სერვისცენტრის ტერიტორიაზე ტური გამართეს და კომპანიის ინფრასტრუქტურა ადგილზე დეტალურად გააცნეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წლის დეკემბრის საპრეზიდენტო არჩევნებში გამარჯვება ულტრა კონსერვატორმა კანდიდატმა, ხოსე ანტონიო კასტმა მოიპოვა, რითაც ქვეყანა მკვეთრად შეატრიალა მარჯვნივ და დაასრულა მემარცხენე ძალების მმართველობის ოთხწლიანი ციკლი.ახალი პრეზიდენტი, რომელსაც ხშირად დონალდ ტრამპს ან ჟაირ ბოლსონარუს ადარებენ, ხელისუფლებაში მოდის დაპირებით, რომ ქვეყანაში "წესრიგს, მშვიდობასა და თავისუფლებას" დააბრუნებს, თუმცა მისი რადიკალური ხედვები საზოგადოების ნაწილში სერიოზულ შფოთვას იწვევს. ახალი პრეზიდენტის პოლიტიკური კარიერა მჭიდროდ არის დაკავშირებული კონსერვატიულ ღირებულებებთან: ის ღიად ეწინააღმდეგება აბორტს, ერთნაირსქესიანთა ქორწინებას და არ მალავს სიმპათიებს აუგუსტო პინოჩეტის სამხედრო რეჟიმის ეკონომიკური მემკვიდრეობის მიმართ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
26 წლის წინ, მაკაოს ისტორიაში სრული გარდატეხა მოხდა, როცა 4-საუკუნოვანი პორტუგალიური მმართველობა დასრულდა და აზიის ეს პატარა ნახევარკუნძული ჩინეთის იურისდიქციას დაუბრუნდა. თუმცა, ეს პოლიტიკური ტრანსფორმაცია არ ყოფილა მხოლოდ კოლონიური ეპოქის დასასრული, ეს იყო ახალი ერის დასაწყისი, რომელმაც საფუძველი ჩაუყარა უპრეცედენტო ეკონომიკურ ბუმს და მაკაო სულ მოკლე დროში, მსოფლიოს ერთ-ერთ უმდიდრეს რეგიონად აქცია. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პოპულარულ ანიმაციურ სერიალში სიმფსონები. ერთი შეხედვით, უბრალო ყვითელი ოჯახი პატარა ქალაქ სპრინგფილდიდან, მაგრამ რეალურად, ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული მედია-იმპერია თანამედროვე ისტორიაში. „სიმპსონები“ 1989 წელს, როგორც მოკლე ანიმაციური სკეტჩი, ასე დაიწყო და დღეს უკვე მილიარდიან პროექტად არის ქცეული. მეტ გრონინგის შექმნილი სერიალი მალევე გაცდა ტელეეკრანებს და გადაიქცა გლობალურ ბრენდად — მრავალმილიონიანი კონტრაქტებით, კინოფილმით, ვიდეოთამაშებით, ლიცენზირებული პროდუქციითა და თემატური პარკებით. სატირა, რომელიც დასცინის პოლიტიკას, კორპორაციებსა და თავად ამერიკულ ოცნებას, აღმოჩნდა არა მხოლოდ კულტურული ფენომენი, არამედ საოცრად მომგებიანი ბიზნესმოდელი. როგორ შეძლო ანიმაციურმა სერიალმა სამი ათწლეულის განმავლობაში აქტუალობის შენარჩუნება?ვინ და როგორ აქცია სატირა დიდ ბიზნესად?და რა შემოსავალს გამოიმუშავებს „სიმპსონები“ დღეს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 17 დეკემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბაზარზე ახალი აპლიკაცია Nomio გამოჩნდა, რომლის მეშვეობითაც მსოფლიოს ნებისმიერ წერტილში უსწრაფესი ინტერნეტით ისარგებლებთ. ასეთია Nomio-ს შემქმნელების დაპირება. სტუმარი: გიორგი მელიქიშვილი - Nomio-ს თანადამფუძნებელი, travel Fy-ის დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სამსახურის ძიება მეორე მხრივ კი კომპანიისთვის სასურველი კადრის მოძიება სერიოზული გამოწვევაა. მით უფრო მაშინ, თუ საქმე მოკლევადიანი დავალებების შესრულებას ეხება. ამ ორივე პრობლემას ქართული პლატფორმა ჰერიო პასუხობს, რომელიც სამსახურის მაძიებელს მასზე მორგებული შეთავაზების პოვნაში, ხოლო ბიზნესს მისთვის სასურველი თანამშრომლის ძიებაში ეხმარება. ჰერიო განსაკუთრებით კომფორტულია ფრილანსერებისთვის, რადგან აპლიკაციაში დისტანციური სამუშაოების მოძიებაც შესაძლებელია. სტუმარი: გეგი გვაზავა - HERIO-ს თანადამფუძნებელი მარიამ იზორია - #მხოლოდქართული, ავტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2025 წელს საქართველოში რამდენიმე მნიშვნელოვანი ცვლილება შევიდა საგადასახადო კოდექსში, რომლებიც ძალაში 2026 წელს შევა. საქმიან დილაში დღეს ასევე განვიხილავთ იმ სიახლეებს, რომლის დამტკიცებაც წლის ბოლომდე იგეგმება. როგორ შეიცვლება საგადასახადო ტვირთი კომპანიებსა და ფიზიკურ პირებზე, რა გავლენა ექნება ბიზნესსა და მოსახლეობაზე? სტუმარი: დავით პაპიაშვილი - Kreston Georgia-ს მმართველი პარტნიორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის ხმაურიდან სულ რამდენიმე წუთის სავალზე, მცხეთის ახალ დასახლებაში, ფორმირდება სივრცე მათთვის, ვინც მშვიდ და კომფორტულ ცხოვრებას ანიჭებს უპირატესობას — პრემიუმ კლასის საცხოვრებელი კომპლექსი „სურვილი“. დეველოპერული კომპანიის ინფორმაციით, პროექტში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა უსაფრთხოებასა და მშვიდ საცხოვრებელ გარემოს შექმნას. როგორ მიმდინარეობს პროექტის განვითარება და რას სთავაზობს „სურვილი“ მომავალ მაცხოვრებლებს? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანამედროვე ურბანული პროექტი "ბარნოვი ქო-ლივინგი" არის პერსონალიზებული საცხოვრებელი და სამუშაო სივრცე თბილისის ერთ-ერთ პრესტიჟულ უბანში, რომელიც აერთიანებს საცხოვრებელს, სამუშაო გარემოს და სოციალური ცხოვრების ახალ ფორმატს. სტუმრები: გიორგი მურჯიკნელი - "ბარნოვი ქო-ლივინგის" აღმასრულებელი დირექტორი; ხატია კორკელია - "ბარნოვი ქო-ლივინგის" გაყიდვების დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური ეკონომიკა თითქოს მუდმივად იზრდება, მაგრამ ამ ზრდის სარგებელი ყველაზე თანაბრად არ ნაწილდება. დღეს, როცა ტექნოლოგიები სწრაფად ვითარდება და ბაზრები რეკორდულ ნიშნულებს აღწევს, ადამიანები სულ უფრო ხშირად სვამენ კითხვას: ვის ეკუთვნის ამ ყველაფრის რეალური სარგებელი? - როგორ ნაწილდება გლობალური სიმდიდრე? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კვირა გლობალურ ბირჟებზე - Galt & Taggart-ის მიმოხილვა / Global Markets Weekly Update სტუმარი: ნიკა მაზანაშვილი - Galt & Taggart-ის საბროკერო მიმართულების გაყიდვების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ვერცხლის ფასის ისტორიული ზრდა - რატომ ძვირდება ძვირფასი მეტალი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დიღომში, ქალაქის ქაოსისა და გადატვირთული გარემოსგან მოშორებით, ახალი საცხოვრებელი კომპლექსი - პილარ პარკი შენდება, რომელიც 77 000 კვადრატულ მეტრ ფართობზე განთავსდება, საიდანაც 65 000 კვადრატული მეტრი სარეკრეაციო სივრცესა და ინფრასტრუქტურას დაეთმობა. კომპანიის მთავარი მიზანი სწორედ ბუნებასთან სიახლოვე, სიმშვიდე და სუფთა ჰაერია. კომპლექსი ყველა იმ სივრცეს გააერთიანებს, რომელიც ოჯახების კომფორტული ცხოვრებისთვის საჭიროა - იქნება ეს სპორტული მოედნები, ველო ბილიკი, საფეხმავლო ბილიკი, ღია აუზი, ავტოსადგომი, საბავშვო სივრცეები თუ მრავალი სხვა. სტუმარი: ლევან ელიზბარაშვილი - "პილარ პარკის" მარკეტინგისა და გაყიდვების დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სილქნეტმა „დაჭრილ მებრძოლთა თანადგომის ფონდის“ 2025 წლის საქმიანობის ანგარიში ფართო საზოგადოებას წარუდგინა და ტრადიციული ღონისძიება გუშინ საღამოს სასტუმრო “რადისონში” გაიმართა. მასში მონაწილეობდნენ საჯარო და კერძო პირები, საქართველოში აკრედიტებული ელჩები და სამხედრო ატაშეები, ასევე ფონდის ბენეფიციარები. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ჩვენ გარშემო, უამრავი, მნიშვნელოვანი პროფესიაა, რომელიც დღეს, ციფრული განვითარების ეპოქაშიც კი არ კარგავს აქტუალობას. ერთ-ერთი ასეთი პროფესია -მეტალო-პლასტმასისა და ალუმინის კარ-ფანჯრების დამამზადებელი-მემონტაჟეა. ამ მიმართულების სპეციალისტს შეუძლია აზომოს ალუმინისა და მეტალო-პლასტმასის კარ-ფანჯრები, წაიკითხოს სამშენებლო ნახაზები, დაამზადოს მეტალო პლასტმასის კარ-ფანჯრები, დაამზადოს ალუმინის კარ-ფანჯრები უზრუნველყოს მეტალო-პლასტმასის და ალუმინის კარ-ფანჯრის მონტაჟი უზრუნველყოს შრომის უსაფრთხოების და გარემოს დაცვა.. მოკლედ ჩამონათვალი ვრცელია. სწორედ ამ პროფესიის ადამიანზე გიყვებით დღეს, რისთვისაც მშენებლობისა და ინჟინერიის დარგობრივი უნარების ორგანიზაციასთან ერთად კომპანია ელჯიჯის ვესტუმრეთ. ადგილზე გავეცანით -მეტალო-პლასტმასისა და ალუმინის კარ-ფანჯრების დამამზადებელი-მემონტაჟის საქმიანობას. ზაზა ტყემალაძე - LGG-ის მეტალოპლასტმასისა და ალუმინის კარ-ფანჯრების დამამზადებელი მემონტაჟე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისი ლიზინგმა, სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ კაპიტალის ბაზრის მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 45 მილიონი დოლარის მოცულობის 3-წლიანი, ფიქსირებულ განაკვეთიანი ობლიგაციები გამოუშვა. ტრანზაქციის ექსკლუზიური განთავსების აგენტი თიბისი კაპიტალია. ობლიგაციების შეთავაზების პერიოდში კუპონის განაკვეთის დიაპაზონი 7.0%-7.50%-ს შეადგენდა, თუმცა მაღალი ინტერესის შედეგად, საბოლოო განაკვეთი 7.25%-ით განისაზღვრა. ინვესტორების გადაჭარბებული ინტერესიდან გამომდინარე გაიზარდა განთავსების მოცულობაც და თავდაპირველად განსაზღვრული 30 მილიონი დოლარის ნაცვლად 45 მილიონი დოლარი შეადგინა. ფასიანი ქაღალდების ინვესტორები ძირითადად ფიზიკური პირები არიან. მოზიდულ თანხებს კი კომპანია სალიზინგო პორტფელის გასაზრდელად გამოიყენებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„თეგეტა მოტორსმა“ Mobil-თან პარტნიორობით უზბეკეთში პირველი სერვისცენტრი გახსნა. საავტომობილო ინდუსტრიის ერთ-ერთი წამყვანი ბრენდი ახლა უკვე ტაშკენტის მოსახლეობას მოემსახურება. „თეგეტა მოტორსი“ ამერიკულ ბრენდს უზბეკეთში ექსკლუზიურად წარმოადგენს. ახალი საავტომობილო ცენტრის საინვესტიციო მოცულობა 500 000 ამერიკული დოლარია. „თეგეტა მოტორსის“ ახალი ფილიალი, რომელიც მსუბუქი ავტომობილებისა და მინი-სატვირთოების მფლობელებს მოემსახურება, ტაშკენტის ცენტრალურ ნაწილშია განთავსებული. მომხმარებელი ფილიალში სწრაფ სერვისებს მიიღებს. როგორც კომპანიაში აღნიშნავენ, „თეგეტა მოტორსის“ მაღალკვალიფიციური და გამოცდილი მექანიკოსებით დაკომპლექტებულ სერვისცენტრში უზბეკეთის დედაქალაქის მცხოვრებლები ზეთის, საბურავების, ხუნდების, აკუმულატორებისა და გაგრილების სითხეების შეცვლას შეძლებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia