სალიზინგო ინდუსტრიის მიმდინარე მდგომარეობას და 2025 წლის ტენდენციებს ვაჯამებთ. ვისაუბრებთ ბაზრის ზრდაზე, მის როლზე ეკონომიკაში და იმ ცვლილებებზე, რომლებიც სექტორში არსებობს. ამ თემებზე სასაუბროდ ჩვენს დღევანდელ სტუმარს წარმოგიდგენთ. გაგა გოგუა, თიბისი ლიზინგის დირექტორი შემოგვიერთდა. თიბისი ლიზინგი უკვე წლებია ლიდერის პოზიციას ინარჩუნებს ქართულ სალიზინგო ბაზარზე და აქტიურად მონაწილეობს ბიზნესების, განსაკუთრებით მცირე და საშუალო საწარმოების ფინანსურ გაძლიერებაში. სტუმარი: გაგა გოგუა - "თიბისი ლიზინგის" დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მრავალპროფილურმა კლინიკამ New Hospitals-მა საერთაშორისო სამედიცინო სერვისების წამყვან ორგანიზაცია International SOS-თან თანამშრომლობის ხელშეკრულება გააფორმა. ხელშეკრულების ფარგლებში New Hospitals-ი საქართველოში წარმოადგენს International SOS-ის ბენეფიციარებისთვის სამედიცინო მომსახურების ოფიციალურ პროვაიდერს, რაც მოიცავს როგორც გადაუდებელ, ისე გეგმურ სამედიცინო სერვისებს მოგზაურთა მედიცინის მიმართულებით.დეტალური შერჩევისა და ინსპექტირების პროცესის შედეგად კლინიკამ სრულად დაადასტურა ორგანიზაციის მიერ დადგენილ მკაცრ საერთაშორისო მოთხოვნებთან შესაბამისობა. შერჩევის პროცესის ფარგლებში შეფასდა კლინიკის სამედიცინო მომსახურების ხარისხი, ინფრასტრუქტურა, პერსონალის კვალიფიკაცია და საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისობა საქართველოში.აღნიშნული პარტნიორობა წარმოადგენს მნიშვნელოვან ეტაპს კლინიკის საერთაშორისო ცნობადობის გაზრდის პროცესში და ადასტურებს, რომ ნიუ ჰოსპიტალსი აკმაყოფილებს საერთაშორისო სტანდარტებს, როგორც სამედიცინო მომსახურების ხარისხის, ისე პაციენტის უსაფრთხოებისა და სერვისის ორგანიზების კუთხით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საახალწლო პერიოდის განსაკუთრებულ ატმოსფეროში, როცა ქალაქი განათებებითა და მუსიკით ცოცხლდება, კიდევ ერთი დასამახსოვრებელი მუსიკალური საღამო გაიმართა. კონცერტი "სიმღერის ანაბანა“, რომელიც კომპანია "ავერსის“ მხარდაჭერით ჩატარდა, მაყურებელს ბავშვებისა და მოზარდების შემოქმედებით სამყაროში ამოგზაურებდა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო "ანაბანას“ 70-მა აღსაზრდელმა და მათმა პედაგოგებმა. სცენიდან ჟღერდა როგორც ქართული, ისე უცხოური ცნობილი სიმღერები, წარმოდგენილი ახალი, ორიგინალური ხედვით. კონცერტის განმავლობაში ერთმანეთს ენაცვლებოდნენ სტუდიის მოსწავლეები და მათი მასწავლებლები, რაც ღონისძიებას კიდევ უფრო თბილ და ერთიან ხასიათს სძენდა. პროექტის მთავარი მიზანი ბავშვებისთვის ისეთი გარემოს შექმნა იყო, სადაც მუსიკა თავისუფალი თვითგამოხატვის, კომუნიკაციისა და სიხარულის წყაროდ იქცევა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ამბასადორი აილენდ ბათუმის” პროექტს განვითარების თვალსაზრისით წელს მნიშვნელოვანი შედეგები ჰქონდა, რადგან ხელოვნური კუნძულის პროექტი დაგეგმვის ეტაპიდან უკვე განხორციელების ფაზაში აქტიურად გადავიდა. წლის ბოლოს პროექტის მიწის სამუშაოების 50%-ზე მეტი უკვე განხორციელებულია-ტერიტორიის 26 ჰა ექსპლუატაციაში მიღებულია,ხოლო საპროექტო არეალის 48 ჰა ზღვაში ფორმირებულია.„ამბასადორი აილენდ ბათუმის“ პროექტი, მისი განხორციელების შემდეგ, ქვეყნის ბიუჯეტში წლიურად 65 მლნ დოლარის გადასახადებს გადაიხდის. ღია,საჯარო მონაცემებზე დაყრდნობით ეს ზუსტად ის ეკონომიკური მაჩვენებელია, რომლის აკუმულირებასაც ბაქო–თბილისი–ჯეიჰანის გლობალური ეკონომიკური პროექტი ახდენს. როგორც აილენდ ბათუმის“ გენერალური დირექტორი განმარტავს, ამ დროისათვის კომპანიას შავ ზღვაში გაშენებული აქვს 48 ჰა ტერიტორია, რომელიც იანვარში უკვე ექსპლუატაციაში იქნება მიღებული. გოჩა კამკიამ ჩვენთან ინტერვიუშიც აღნიშნა რამდენიმე კვირის წინ, რომ მომავალ წელს ტერიტორიაზე სავაჭრო ცენტრის მშენებლობაც დაიწყება. სხვათა შორის ამ მშენებლობას ჩვენი კიდევ ერთი პარტნიორი კომპანია აიჯი დეველოპმენტი დაიწყებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
BMG-ის ფოკუსშია, შუახევის ჰესების კასკადი - დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში აშენებული ყველაზე მასშტაბური ენერგო ობიექტი და ყველაზე მსხვილი ინვესტიცია ენერგეტიკის სექტორში.2020 წლიდან დღემდე შუახევის ჰესების კასკადმა, რომელიც შედგება 178 მგვტ შუახევი ჰესის და 9 მგვტ სიმძლავრის სხალთა ჰესებისგან, გამოიმუშავა 2 360 (GWh) გეგავატსაათი ელექტროენერგია. 5 წელზე მეტია რაც ჰესების კასკადი წარმატებით ოპერირებს რითაც ზრდის ქვეყანაში ელექტროენერგიის შიდა წარმოებას და აძლიერებს საქართველოს ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას. ჩემი ინფორმაციით, წელსაც გამორჩეული წელი ჰქონდა ,,აჭარისწყალ ჯორჯიას '' ტექნოლოგიური მიღწევების ნაწილში. მიმდინარე წელს კომპანიაში დაინერგა ახალი სისტემა, სადაც ქიუარ კოდის დასკანერებით, ხდება ჰესის ძირითადი და დამხმარე მოწყობილობების, ამავდროულად სათავე ნაგებობების შემოწმება და მონაცემების შენახვა ჰესის ძირითად სერვერზე. ენერგო კომპანიის გრძელვადიანი გეგმაა საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკებისა და სტანდარტების შესაბამისად ჰესის მართვა მთლიანად ციფრული ტექნოლოგიებით აწარმოოს. ამავდროულად, უკვე 10 წელია, რაც ,,აჭარისწყალი ჯორჯია" სოციალური პასუხისმგებლობის სრულიად ახალ სტანდარტს ქმნის ენერგეტიკის სექტორში. ამ პერიოდის განმავლობაში, ადგილობრივი მოსახლეობის მხარდასაჭერად: განათლება და ცნობიერების ამაღლება, ინფრასტრუქტურული გაუმჯობესება და თემების განვითარება - განხორციელებულია ასობით პროექტი, დახარჯულია 9 000 000 ლარზე მეტი და ამ ინიციატივებმა ჯამურად 8 000-ზე მეტ ადგილობრივს მოუტანა სარგებელი. კომპანიის გუნდი, მუდმივად აგრძელებს ადგილობრივ თემებთან მუშაობას და მათი ინტერესების გათვალისწინებით და ჩართულობით, სოციალური პროექტების განხორციელებას. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული საუკუნის 1953 წელი ტექნოლოგიების ისტორიაში გარდამტეხ პერიოდად ითვლება. ამ წელს ბაზარზე გამოჩნდა პირველი სერიული ფერადი ტელევიზორი - RCA CT-100, რომელმაც ტელემაუწყებლობის განვითარებაში ახალ ეტაპს ჩაუყარა საფუძველი. მისი ფასი თავდაპირველად 1200 დოლარამდე იყო, რაც იმ დროისთვის ახალთახალი ავტომობილის ფასს უტოლდებოდა. ფერად ტელევიზორს თავდაპირველად სკეპტიციზმი მოყვა, თუმცა წლებთან ერთად ეს ტენდენცია შეიცვალა - რა გზა გაიარა ფერადმა ტელევიზორმა? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიუხედავად გაურკვევლობის მაღალი დონისა, ბიზნესი მსოფლიოში ვითარდებოდა და საკმაოდ აქტიური შესყიდვა-გაერთიანებები შედგა კომპანიებს შორის. ცხადია, ჩვენს მიერ თავმოყრილი ანალიტიკა მეტწილად აღწერს ყველაზე ბიზნეს მსხვილ გარიგებს რაც 2025 წელს ფიქსირდება და საჯაროა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 30 დეკემბერი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას” ახალი ხელმძღვანელი ჰყავს. 22 დეკემბერს, გამგეობის გადაწყვეტილებით, ორგანიზაციის თავმჯდომარედ თამარ ონიანი აირჩიეს. მან ამ პოზიციაზე ნონა ქურდოვანიძე შეცვალა და ორგანიზაციის მართვა მრავალწლიანი შიდა გამოცდილებით გადაიბარა. როგორია ადამიანის უფლებების პროგრამის დირექტორობიდან - თავმჯდომარეობამდე განვლილი გზასა? სტუმარი: თამარ ონიანი - "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია", თავმჯდომარე #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ახალი წელი ბევრისთვის სიხარულთან და დღესასწაულთან ასოცირდება, თუმცა ამ პერიოდში საგანგებო სიტუაციების რაოდენობა მნიშვნელოვნად იზრდება. პიროტექნიკის არასწორი გამოყენების გამო ყოველწლიურად ფიქსირდება დამწვრობები, ტრავმები და მძიმე დაზიანებები — მათ შორის ბავშვებში. სტუმარი: გუგა ქაშიბაძე - დამწვრობის ცენტრის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოში სეზონური გრიპის გავრცელება მკვეთრად გაიზარდა. დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის მონაცემებით, ქვეყანაში A ტიპის გრიპის ორი ქვეშტამი - ე.წ. ჰონგ-კონგის და ღორის გრიპი ცირკულირებს. მაჩვენებლები კი გასული წლის პერიოდზე მაღალია. მედიკოსები მოქალაქეებს, განსაკუთრებით კი რისკ ჯგუფებს სიფრთხილისკენ მოუწოდებენ და მაღალი ტემპერატურის, თავისა და ყელის ტკივილის შემთხვევაში ექიმთან დროულად მისვლის რეკომენდაციას აძლევენ. რამდენად დიდია გავრცელება და როგორია რეკომენდაციები წინასაახალწლო პერიოდში, რომელიც შეკრებების ფონზე ვირუსების გავრცელების კარგ ნიადაგს ქმნის? სტუმარი: ივანე ჩხაიძე - იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს“ სამედიცინო დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"თიბისი კაპიტალის" ქართული ღვინის სექტორის მიმოხილვის თანახმად, ადგილობრივ ბაზარზე გაყიდული ღვინის უდიდესი რაოდენობა 30 ლარამდე კატეგორიაშია. უფრო მაღალი საფასო სეგმენტიდან 2025 წელს მხოლოდ 3% გაიყიდა, მაგრამ აღსანიშნავია ისიც, რომ შედარებით მაღალი საფასო კატეგორიის ღვინოების გაყიდვები ზომიერი ტემპით იზრდება - განსაკუთრებით 71–120 ლარის დიაპაზონში. ღვინის ადგილობრივი ბაზრის შესასწავლად, კვლევის ფარგლებში 16 ღვინის კომპანია გამოიკითხა, რომლებიც საერთო ბაზრის ბრუნვის დაახლოებით ნახევარს მოიცავს. მათ ჯამურ მონაცემებზე დაყრდნობით 2024 წელს შიდა ბაზარზე ღვინის რეალიზაცია დაახლოებით 7.3 მილიონ ბოთლს გაუტოლდა. გაყიდვების ძირითადი არხები სუპერმარკეტებია, რასაც HoReCa სექტორი მოჰყვება. ადგილობრივ ბაზარზე ღვინისა საშუალო ფასები ყველა კატეგორიაში სტაბილურად იზრდება და 2025 წელს ყველაზე მაღალ ნიშნულს მიაღწიეს. ყველაზე სწრაფად მზარდი კი წითელი ღვინის ფასია. მიმოხილვის მიხედვით, საპირისპიროდ, ცქრიალა ღვინის სეგმენტში 2024 წლიდან საშუალო ფასების შემცირება ფიქსირდება და 2025 წელს ყველაზე დაბალ ნიშნულს, 7.1 ლარს მიაღწია. ეს კი კონკურენციის გაძლიერებასა და პრემიუმ სეგმენტის სუსტ განვითარებაზე მიუთითებს. სტუმარი: ალექსანდრე მარგველაშვილი - "თბილღვინოს" მარკეტინგის მიმართულების ხელმძღვანელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ოცნების პრემიერ მინისტრი კობახიძის განცხადებისა თუ წინასაახალწლო პერიოდის გათვალიწინებით სურსათის ფასები აქტუალობას არ კარგავს. როგორც მოგეხსენებათ გასულ კვირას ცნობილი გახდა, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური სურსათის ფასების საკითხის დეტალურ შესწავლას იწყებს. როგორც სუს-ის უფროსის პირველმა მოადგილემ, ლაშა მაღრაძემ განაცხადა, მკაცრი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება ნებისმიერ მართლსაწინააღმდეგო ქმედებას. შეგახსენებთ, რომ ოცნების პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის განცხადებით, საქართველოში სურსათის ფასები ევროპის ქვეყნებთან შედარებით მნიშვნელოვნად მაღალია, რაც სადისტრიბუციო კომპანიებისა და საცალო ქსელების მაღალი ფასნამატით არის გამოწვეული. განსხვავებული მოსაზრებები აქვთ სადისტრიბუციო სექტორის, რიტეილისა თუ კერძო ბიზნესის წარმომადგენლებს, რომლებიც მაღალ ფასებს საგადასახადო პოლიტიკას, ინფლაციას, ადგილობრივი წარმოების სიმცირეს და მზარდ იმპორტს უკავშირებენ. სტუმარი: ვახტანგ ბეჟიტაშვილი - „ხილ-ბოსტნეულის ექსპორტიორთა ასოციაციის“ პრეზიდენტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: ✈ Ryanair-ი ბაზარზე დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებისთვის €256 მლნ-ით დაჯარიმდა ✈ Turkish Airlines-ი ერევანსა და სტამბოლს შორის ფრენებს 2026 წლიდან დაიწყებს ✈ Turkish Airlines-ის მგზავრთნაკადი და ტვირთბრუნვა რეკორდულად იზრდება ✈ მექსიკური ASUR-ი აშშ-ის უმსხვილეს აეროპორტებში შედის კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ავიაცია #ავიამიმოსვლა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
წლის მიწურულს შეჯამება ტრადიციაა, თუმცა ციფრების მიღმა ხშირად გაცილებით საინტერესო ამბები იმალება. როგორი იყო 2025 წელი კომპანიისთვის, რომელმაც ჩვენი ყოველდღიურობა და კვების რაციონი რადიკალურად შეცვალა? აღმოჩნდა, რომ გასულ 12 თვეში ერთმა კურიერმა დედამიწას წრე 4-ჯერ შემოუარა, Wolt+-ის მომხმარებლებმა კი იმდენი დაზოგეს, რომ ზოგს ბათუმში დასასვენებელი ფულიც კი დარჩა. ყველაზე უცნაური კულინარიული კომბინაციები, 25 ფერადი ბუშტით გადაკვეთილი თბილისი და 137-ჯერ ნათქვამი 'დიდი მადლობა'. ნახეთ ბექა ბაციკაძის სიუჟეტში, როგორი იყო 2025 წელი 'ვოლტის' გადმოსახედიდან და ვინ გახდა წლის ყველაზე თავაზიანი მომხმარებელი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევგენი მიქელაძის სახელობის საქართველოს ეროვნული სიმფონიური ორკესტრის 100 წლის საიუბილეო სეზონის ფარგლებში, ნიკოლოზ რაჭველის დირიჟორობით, ლეგენდარული კომპოზიტორის გია ყანჩელის 90 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა. ფესტივალ KONTRAPUNKT Special-ის მთავარი მხარდამჭერი კი კომპანია “კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯია” იყო, რომელიც ხელს უწყობს კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნებას და ზრუნავს საქართველოში კლასიკური მუსიკის განვითარებაზე. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კოკა-კოლას ქარავანი საქართველოს მასშტაბით სვლას აგრძელებს. წლების განმავლობაში ეს მსოფლიო ბრენდი დეკემბერში საერთო რიტმს ქმნის და ქვეყანას ერთ ტალღაზე აყენებს, გვახსენებს მთავარ გზავნილს - მსოფლიოს სჭირდება მეტი სანტა. ამ განწყობის მთავარი სიმბოლო ტრადიციულად კოკა-კოლას ქარავანია. ქარავანმა დედაქალაქიდან 19 დეკემბერს აიღო სტარტი და 12 დღის განმავლობაში საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში საახალწლო განწყობას ავრცელებს. „გაატარე ჯადოსნური ახალი წელი კოკა-კოლასთან ერთად“ და „მსოფლიოს სჭირდება მეტი სანტა“ - ამ სლოგანებით გაფორმებული ბანერები უკვე გამოჩნდა ქალაქის ქუჩებში, თბილისის მეტროსადგურებსა და სავაჭრო ცენტრებში. დეკემბრიდან კი თბილისის ერთ-ერთი უდიდესი სავაჭრო ცენტრი - „სითი მოლი საბურთალო“ - შთამბეჭდავი ციფრული ინსტალაციით განათდა. 27 დეკემბერს სითი მოლში 5 000 წითელი ბუშტი ჩამოიყარა და ჩვეულებრივი დღე ერთ წამში დაუვიწყარ სანახაობად გადაიქცა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
საქართველოს ეროვნული ნაკრებისა და „პარი სენ-ჟერმენის“ ვარსკვლავი ხვიჩა კვარაცხელია, „არქის“ ყველაზე მასშტაბური პროექტის, „გრანდ ავენიუს“ ინვესტორი და ბიზნესპარტნიორი გახდა. „ძალიან მიხარია, რომ ისეთ მასშტაბურ და უნიკალურ პროექტში ვაკეთებ ინვესტიციას, როგორიც „გრანდ ავენიუა“. სპორტსმენისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ადრეული ასაკიდანვე იფიქრო სამომავლო საქმიანობაზე, რომ შენს შრომას და მიღწევებს სათანადო გაგრძელება ჰქონდეს. მსოფლიოს ბევრ ქალაქში ვყოფილვარ და ჩემი აზრით, „გრანდ ავენიუ“ ისეთი პროექტია, რომელიც ბევრ ქალაქს დაამშვენებდა. ის ნამდვილად იქნება ქალაქის ახალი ცენტრი“ - განაცხადა ხვიჩა კვარაცხელიამ. არქის გუნდში სჯერათ, რომ ხვიჩა კვარაცხელია თავის წვლილს შეიტანს პროექტის განვითარებაში: „ძალიან გვიხარია, რომ კიდევ ერთი ლეგენდა შემოუერთდა „გრანდ ავენიუს“. თქვენ იცით, რომ ინვესტორები არიან გიორგი მამარდაშვილი და თორნიკე შენგელია, ასევე უკვე 7 წელზე მეტია ზაზა ფაჩულია არის არქის პარტნიორი. ამ თანავარსკვლავედებში ხვიჩას დამატება კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს „გრანდ ავენიუს“ მასშტაბურობას.“ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„პარაგრაფ თბილისში“ საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის წლის შემაჯამებელი ღონისძიება — საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის დაჯილდოება 2025 გაიმართა. საღამომ ერთ სივრცეში გააერთიანა ქართული ფეხბურთის წამყვანი სახეები და სიმბოლურად შეაჯამა 2025 წელი. საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის დაჯილდოების მთავარი პარტნიორი კომპანია „კოკა-კოლა ბოთლერს ჯორჯია“ იყო, რომელმაც გამარჯვებულებისთვის ფულადი ჯილდოები დააწესა. ღონისძიებაზე გამოვლინდნენ წლის საუკეთესოები სხვადასხვა ნომინაციაში, მათ შორის წლის საუკეთესო ფეხბურთელი და საუკეთესო ქალი ფეხბურთელი, ფუტსალის საუკეთესო მოთამაშე, საუკეთესო ახალგაზრდა ფეხბურთელი, საუკეთესო მსაჯი და ალექსანდრე ჩივაძის სახელობის მედლების მფლობელები 17 და 19-წლამდე ასაკობრივ კატეგორიებში. როგორ მიმდინარეობდა ღონისძიება და რა შედეგებით დასრულდა დაჯილდოება? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia