„საის“ ახალი თავმჯდომარე ჰყავს - რა მიზნები აქვს დასახული თამარ ონიანს ახალ თანამდებობაზე?
20 ნახვა დეკემბერი 29, 2025
„საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციას” ახალი ხელმძღვანელი ჰყავს. 22 დეკემბერს, გამგეობის გადაწყვეტილებით, ორგანიზაციის თავმჯდომარედ თამარ ონიანი აირჩიეს. მან ამ პოზიციაზე ნონა ქურდოვანიძე შეცვალა და ორგანიზაციის მართვა მრავალწლიანი შიდა გამოცდილებით გადაიბარა. როგორია ადამიანის უფლებების პროგრამის დირექტორობიდან - თავმჯდომარეობამდე განვლილი გზასა? სტუმარი: თამარ ონიანი - "საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია", თავმჯდომარე #ქალებისნარატივი ლიკა მეგუთნიშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პიროტექნიკა და უსაფრთხოება - რას გვირჩევენ ექიმები?
32 ნახვა დეკემბერი 29, 2025
ახალი წელი ბევრისთვის სიხარულთან და დღესასწაულთან ასოცირდება, თუმცა ამ პერიოდში საგანგებო სიტუაციების რაოდენობა მნიშვნელოვნად იზრდება. პიროტექნიკის არასწორი გამოყენების გამო ყოველწლიურად ფიქსირდება დამწვრობები, ტრავმები და მძიმე დაზიანებები — მათ შორის ბავშვებში. სტუმარი: გუგა ქაშიბაძე - დამწვრობის ცენტრის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
8:15
გრიპის შემთხვევები იზრდება - როგორ დავიცვათ თავი?
36 ნახვა დეკემბერი 29, 2025
საქართველოში სეზონური გრიპის გავრცელება მკვეთრად გაიზარდა. დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის მონაცემებით, ქვეყანაში A ტიპის გრიპის ორი ქვეშტამი - ე.წ. ჰონგ-კონგის და ღორის გრიპი ცირკულირებს. მაჩვენებლები კი გასული წლის პერიოდზე მაღალია. მედიკოსები მოქალაქეებს, განსაკუთრებით კი რისკ ჯგუფებს სიფრთხილისკენ მოუწოდებენ და მაღალი ტემპერატურის, თავისა და ყელის ტკივილის შემთხვევაში ექიმთან დროულად მისვლის რეკომენდაციას აძლევენ. რამდენად დიდია გავრცელება და როგორია რეკომენდაციები წინასაახალწლო პერიოდში, რომელიც შეკრებების ფონზე ვირუსების გავრცელების კარგ ნიადაგს ქმნის? სტუმარი: ივანე ჩხაიძე - იაშვილის სახელობის ბავშვთა ცენტრალური საავადმყოფოს“ სამედიცინო დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა ღირებულების ღვინოს სვამენ საქართველოში?
16 ნახვა დეკემბერი 29, 2025
"თიბისი კაპიტალის" ქართული ღვინის სექტორის მიმოხილვის თანახმად, ადგილობრივ ბაზარზე გაყიდული ღვინის უდიდესი რაოდენობა 30 ლარამდე კატეგორიაშია. უფრო მაღალი საფასო სეგმენტიდან 2025 წელს მხოლოდ 3% გაიყიდა, მაგრამ აღსანიშნავია ისიც, რომ შედარებით მაღალი საფასო კატეგორიის ღვინოების გაყიდვები ზომიერი ტემპით იზრდება - განსაკუთრებით 71–120 ლარის დიაპაზონში. ღვინის ადგილობრივი ბაზრის შესასწავლად, კვლევის ფარგლებში 16 ღვინის კომპანია გამოიკითხა, რომლებიც საერთო ბაზრის ბრუნვის დაახლოებით ნახევარს მოიცავს. მათ ჯამურ მონაცემებზე დაყრდნობით 2024 წელს შიდა ბაზარზე ღვინის რეალიზაცია დაახლოებით 7.3 მილიონ ბოთლს გაუტოლდა. გაყიდვების ძირითადი არხები სუპერმარკეტებია, რასაც HoReCa სექტორი მოჰყვება. ადგილობრივ ბაზარზე ღვინისა საშუალო ფასები ყველა კატეგორიაში სტაბილურად იზრდება და 2025 წელს ყველაზე მაღალ ნიშნულს მიაღწიეს. ყველაზე სწრაფად მზარდი კი წითელი ღვინის ფასია. მიმოხილვის მიხედვით, საპირისპიროდ, ცქრიალა ღვინის სეგმენტში 2024 წლიდან საშუალო ფასების შემცირება ფიქსირდება და 2025 წელს ყველაზე დაბალ ნიშნულს, 7.1 ლარს მიაღწია. ეს კი კონკურენციის გაძლიერებასა და პრემიუმ სეგმენტის სუსტ განვითარებაზე მიუთითებს. სტუმარი: ალექსანდრე მარგველაშვილი - "თბილღვინოს" მარკეტინგის მიმართულების ხელმძღვანელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ ღირს ხილ-ბოსტნეული ძვირი და რა განსაზღვრავს ფასს?
ოცნების პრემიერ მინისტრი კობახიძის განცხადებისა თუ წინასაახალწლო პერიოდის გათვალიწინებით სურსათის ფასები აქტუალობას არ კარგავს. როგორც მოგეხსენებათ გასულ კვირას ცნობილი გახდა, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური სურსათის ფასების საკითხის დეტალურ შესწავლას იწყებს. როგორც სუს-ის უფროსის პირველმა მოადგილემ, ლაშა მაღრაძემ განაცხადა, მკაცრი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება ნებისმიერ მართლსაწინააღმდეგო ქმედებას. შეგახსენებთ, რომ ოცნების პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის განცხადებით, საქართველოში სურსათის ფასები ევროპის ქვეყნებთან შედარებით მნიშვნელოვნად მაღალია, რაც სადისტრიბუციო კომპანიებისა და საცალო ქსელების მაღალი ფასნამატით არის გამოწვეული. განსხვავებული მოსაზრებები აქვთ სადისტრიბუციო სექტორის, რიტეილისა თუ კერძო ბიზნესის წარმომადგენლებს, რომლებიც მაღალ ფასებს საგადასახადო პოლიტიკას, ინფლაციას, ადგილობრივი წარმოების სიმცირეს და მზარდ იმპორტს უკავშირებენ. სტუმარი: ვახტანგ ბეჟიტაშვილი - „ხილ-ბოსტნეულის ექსპორტიორთა ასოციაციის“ პრეზიდენტი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიციისსიახლეები: Turkish Airlines-ი ერევანსა და სტამბოლს შორის ფრენებს 2026 წლიდან დაიწყებს
#ავიაციისსიახლეები: ✈ Ryanair-ი ბაზარზე დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებისთვის €256 მლნ-ით დაჯარიმდა ✈ Turkish Airlines-ი ერევანსა და სტამბოლს შორის ფრენებს 2026 წლიდან დაიწყებს ✈ Turkish Airlines-ის მგზავრთნაკადი და ტვირთბრუნვა რეკორდულად იზრდება ✈ მექსიკური ASUR-ი აშშ-ის უმსხვილეს აეროპორტებში შედის კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ავიაცია #ავიამიმოსვლა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia