“თეგეტას” სპეცდანიშნულების ტრანსპორტის მიმართულების შედეგები 2025
რეკორდული შედეგები გაყიდვების, საერთაშორისო პროექტებისა და რეგიონალური გაფართოების მიმართულებით - 2025 წელი გამორჩეული იყო „თეგეტა ჰოლდინგის“ სპეციალური დანიშნულების, სატვირთო, კომერციული ტექნიკისა და ავტობუსების მიმართულებისთვის. შედგა მასშტაბური თანამშრომლობა საერთაშორისო ბრენდებთან, გაძლიერდა პოზიციები როგორც პრემიუმ, ისე საშუალო და ბიუჯეტურ სეგმენტებში. მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა მუნიციპალური ტრანსპორტისა და ინფრასტრუქტურული პროექტების მიმართულებით. პარალელურად, განვითარდა გაყიდვების შემდგომი სერვისები და დაინერგა საერთაშორისო სტანდარტებზე დაფუძნებული მართვის სისტემები. სტუმარი: ზურა ალავიძე - „თეგეტა ჰოლდინგის“ სპეციალური დანიშნულების, სატვირთო, კომერციული ტექნიკისა და ავტობუსების მიმართულების მთავარი ოფიცერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უზბეკეთის ამბიცია - ახალი სატრანზიტო ჰაბი ევროპასა და აზიას შორის
ელექტრონული კომერცია და ზოგადად, საგარეო ეკონომიკური კავშირები ძალას კრეფს და ვითარდება უზბეკეთში, შუ აზიის ეს ქვეყანა არამარტო ერთ-ერთი ყველაზე მდიდარი და მზარდია ეკონომიკურად, არამედ ცდილობს ასევე დაიბრუნოს რეგიონის სატრანზიტო ფუნქციაც. უზბეკეთი ევრაზიულ სივრცეში მთავარი ლოგისტიკური მოთამაშის სტატუსის მოპოვებას ცდილობს და სარკინიგზო ინფრასტრუქტურის სრული მოდერნიზაციისთვის აგრესიულ პოლიტიკას იწყებს. ოფიციალური ტაშკენტი, საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების მხარდაჭერით, არა მხოლოდ ახალ სატრანზიტო დერეფნებს ჭრის შავი ზღვისა და ინდოეთის ოკეანის მიმართულებით, არამედ ტექნიკურ პარკსაც სრულად აახლებს, რაც ჩინური და კორეული ჩქაროსნული მატარებლების შესყიდვას გულისხმობს. როგორ გეგმავს ქვეყანა მგზავრთნაკადის გასამმაგებასა და ტვირთბრუნვის რეკორდულ ზრდას ეკოლოგიური სტანდარტების დაცვით? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ დაუპირისპირდნენ ერთმანეთს "რაინეარის" CEO და ილონ მასკი?
30 ნახვა 28 დღის წინ
სამყაროს უმდიდრესი ადამიანი, SpaceX-ის დამფუძნებელი ილონ მასკი, რამდენიმე დღის წინ რაინეარის დირექტორთან, მაიკლ ოლირთან სოციალურ ქსელში დაპირისპირებაში შევიდა. საქმე იმაშია, რომ ოლირმა უარი თქვა Starlink-ის ინტერნეტის დაყენებაზე თვითმფრინავებში, მასკს კი „იდიოტი“ უწოდა. მასკმა საპასუხოდ გამოკითხვა დაიწყო, რაინეარი ხომ არ შეეძინა, რის შედეგადაც რაინეარის აქციების ფასი გაიზარდა და საზოგადოებაში დიდი აჟიოტაჟი წარმოიქმნა. რაინეარი, როგორც დაბალბიუჯეტიანი ავიაკომპანია, ფინანსურ სიფრთხილეს ინარჩუნებს, თუმცა 2025 წელს ევროპაში რეკორდულად 200 მილიონი მგზავრი გადაიყვანა და 13.9 მილიარდ ევროს შემოსავალი დააგენერირა. 2026 წლისთვის კი კომპანიას ახალი მარშრუტები აქვს დაგეგმილი - რომი, ვარშავა, მადრიდი და ახლა უკვე ტირანა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ მოდიან მილიარდერები ხელისუფლებაში? - ოლიგარქიული მმართველობის ტენდენციები
საერთაშორისო ორგანიზაცია Oxfam-ი უახლეს კვლევას აქვეყნებს და საგანგაშო რეალობაზე მიუთითებს, რომლის მიხედვითაც ზღვარი დიდ ფულსა და პოლიტიკურ გავლენებს შორის პრაქტიკულად წაიშალა. ანგარიშის თანახმად, მსოფლიოში ოლიგარქიული მმართველობა ყალიბდება, სადაც სუპერმდიდრებს თანამდებობების დაკავების ათასჯერ უფრო მაღალი შანსი აქვთ, ვიდრე რიგით მოქალაქეებს. როგორ გარდაიქმნება ასტრონომიული სიმდიდრე პოლიტიკურ ძალაუფლებად და რატომ პროგნოზირებენ ანალიტიკოსები დემოკრატიული ინსტიტუტების ჩამოშლას? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რომელ სექტორებში გეგმავენ ინვესტირებას მილიარდერები წელს?
გეოპოლიტიკური რისკებისა და ეკონომიკური გაურკვევლობის ფონზე, მსოფლიოს უმდიდრესი ადამიანები ინვესტირებას არ აჩერებენ და 2026 წელს გათვლილ რისკებზე დაფუძნებულ სტრატეგიას ირჩევენ. UBS-ის მილიარდერთა 2025 წლის კვლევის მიხედვით, მათი მთავარი ფოკუსი კერძო კაპიტალზე, პირად ვალზე, საჯარო აქციებსა და ინფრასტრუქტურაზე გადადის - მიმართულებებზე, რომლებიც ან მაღალ კონტროლსა და მოქნილობას უზრუნველყოფს, ან კაპიტალის დაცვასა და სტაბილურ შემოსავალს. უძრავი ქონება და ოქრო კვლავ „დაზღვევის“ როლს ასრულებს, ხოლო საერთო სურათი ცხადყოფს, რომ მილიარდერების სტრატეგია პანიკის ნაცვლად, გრძელვადიან ხედვასა და თავდაჯერებულ ინვესტირებაზეა აგებული. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
2026 წლის მთავარი რისკები გლობალურ ეკონომიკაში
სტატისტიკური ზრდის მიღმა მსოფლიო ეკონომიკა მძიმე ტრანსფორმაციას გადის. ანალიტიკოსები გვაფრთხილებენ, რომ ერა, როცა ბიზნესს მხოლოდ მოგება აინტერესებდა, დასრულდა - ახლა პრიორიტეტი გეოპოლიტიკური უსაფრთხოებაა. პარალელურად, ტექნოლოგიური პროგრესი ენერგეტიკულ ჩიხში შედის, რადგან არსებული რესურსი ციფრული სამყაროს მოთხოვნებს ვეღარ აკმაყოფილებს. როგორ ცვლის ომები და რესურსების დეფიციტი გლობალურ ბაზარს და რა მთავარი რისკები იკვეთება წელს გლობალურ ეკონომიკაში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia