#საქმიანიდილა - 16 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა უნდა გავითვალისწინოთ AI-ს მოხმარებისას?
26 ნახვა მაისი 15, 2025
რა უნდა გავითვალისწინოთ AI-ს მოხმარებისას? სტუმრები: ნინო მჭედლიშვილი - სტემსქეილის ციფრული სტრატეგიის დირექტორი; ლევან გაბუნია - გლობალური კავშირების დირექტორი; მიხეილ კუკავა - სტემსქეილის CEO #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„მოსახლეობა ყველაზე ნაკლებად კმაყოფილია ჯანდაცვის მომსახურებით“ - რა იკვლია ეისითიმ?
20 ნახვა მაისი 15, 2025
„ეისითი“ კვლევის ცენტრმა საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგები გამოაქვეყნა, რომელიც საქართველოში სერვისებისა და მომსახურების კუთხით მომხმარებელთა კმაყოფილების დონეს და მოლოდინებს განსაზღვრავს. კვლევის თანახმად, საქართველოს მოსახლეობის წილი ვინც მომსახურების ხარისხი საშუალოზე მაღალი ქულით შეაფასა 2023 წელთან შედარებით 0.4 ქულით არის გაზრდილი. აღსანიშნავია, რომ 2025 წელს ლიდერ პოზიციას იკავებდა სააფთიაქო მომსახურება 8.75 ქულიანი შეფასებით. მეორე და მესამე ადგილებზე კი გასართობ-შემეცნებითი (8.26 ქულა) და სილამაზისა და თავის მოვლის მომსახურებები (8.24 ქულა) იყო. გარდა ამისა, კვლევის ფარგლებში გამოვლინდა ის მომსახურებები, რომელიც მომხმარებელთა მოლოდინებს ყველაზე ნაკლებად აკმაყოფილებს. ამ სიაში კი ჯანდაცვის სექტორი მოხვდა. ქულები ასე გამოყურება: საავადმყოფოები, კლინიკები, ლაბორატორიები — 6.98 ქულა; ვევო მომსახურება — 7.23 ქულა. რებით დაბალი ქულებით ფასდება საზოგადოებრივი ტრანსპორტის მომსახურებით კმაყოფილება და სუპერმარკეტებში, ჰიპერმარკეტებსა და მოლებში მიღებული მომსახურება. სტუმარი: ნინი პაქსაშვილი - ეისითი კვლევის კვლევითი ანალიტიკოსი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ადგილობრივ კადრებს უცხოელი მუშახელი ანაცვლებს - როგორ საქმდებიან?
36 ნახვა მაისი 15, 2025
პროფესიული კავშირის გაერთიანების ინფორმაციით მთელ რიგ ქართულ კომპანიებში ადგილობრივს უცხოური სამუშაო ძალა ანაცვლებს, ამ მიზეზით კი ქვეყანაში შრომითი იმიგრანტების რაოდენობა გაიზარდა. 2023 წელს მიღებული ნორმებით, თუ ადგილობრივ ბიზნეს ოპერატორი უცხოელს ასაქმებს, მას შესაბამის პორტალზე რეგისტრაცია ევალება. მისი შეუსრულებლობა კი 1000-ლარიან ჯარიმას ითვალისწინებს. საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე დღეს პროფკავშირებში აცხადებენ, რომ ჯარიმის მოცულობა უნდა გაიზარდოს. შესაბამისი საკანონმდებლო წინადადებით საინიციატივო ჯგუფმა პარლამენტს უკვე მიმართა. კერძოდ, წინადადების მიხედვით: საქართველოში დამსაქმებლის მიერ, იმ იმიგრანტის დასაქმება, რომელსაც კანონით გათვალისწინებული დასაქმების უფლება არ აქვს, გამოიწვევს დამსაქმებლის დაჯარიმებას 10 000 ლარის ოდენობით; იგივე ქმედება ჩადენილი განმეორების შემთხვევაში კი ჯარიმის მოცულობას 20 ათას ლარამდე გაზრდის. საკანონმდებლო წინადადების ავტორების განმარტებით, ცვლილების მიზანი წესების დარღვევით დასაქმების ფაქტებზე დამსაქმებლების პასუხისმგებლობის მკაფიოდ განსაზღვრაა. ცვლილებების დამტკიცების შემთხვევაში მოლოდინია, რომ შემცირდება არალეგალურად დასაქმება, წახალისდება ლეგალური შრომითი უფლებები, ამასთან იმიგრანტთა შრომითი უფლებები უფრო მეტად იქნება დაცული. რა ვიცით დღეს უცხოელების დასაქმების ფაქტებზე? სტუმარი: რაისა ლიპარტელიანი - პროფესიული კავშირების გაერთიანების თავმჯდომარის მოადგილე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"პირადი განცხადების საფუძველზე" - რას ცვლის „ოცნების“ მთავრობა?
არჩეული მერები და გამგებლები ერთმანეთის მიყოლებით გადადგომის გადაწყვეტილებას იღებენ. 3 დღის წინ პოსტი დატოვა ბათუმის მერმა არჩილ ჩიქოვანმა. საზოგადოებას აღნიშნულის შესახებ სოციალურ ქსელში გავრცელებული განცხადებით ამცნო სადაც დაწერა, რომ რჩება „ქართული ოცნების“ ერთგულ წევრად. ჩიქოვანს გუშინ ქობულეთის მერიც გაჰყვა. ლევან ზოიძემ ფაქტობრივად სიტყვა-სიტყვით გაიმეორა მის პოსტში ჩიქოვანის ნარატივი. დაწერა, რომ თავად მიიღო გადაწყვეტილება და რომ ოცნების ერთგულად რჩება. კიდევ უფრო მანამდე დარწმუნებული ვარ რომ გემახსოვრებათ, აჭარის მთავრობის ხელმძღვანელის თორნიკე რიჟვაძის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებაც, რომელიც პოსტის მმართველობის მეშვიდე წელს დატოვა, მისი შემცვლელი კი სულხან თამაზაშვილი გახდა. აჭარის გარდა, გუშინ გახდა ცნობილი, რომ თანამდებობას ტოვებს ვაკის რაიონის გამგებელი დავით კვინიკაძე, რომელიც საქმიანობას რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროში გააგრძელებს. „პირადი განცხადების საფუძველზე“ - ჯამურად საგაზაფხულო არდადეგებზე „ოცნებამ“ 1 მარტიდან დღემდე ორ ათეულზე მეტი პირი გაუშვა, მათ შორის იყვნენ როგორც ადგილობრივი, ისე ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლები. რას ტიპის საკადრო გადანაწილება ხდება ქვეყანაში და რა მიზანს ემსახურება ცვლილებები? სტუმარი: დავით მელუა - ევროპის კავშირის პროექტის „პარტნიორობა საჯარო მმართველობისთვის“ წამყვანი ექსპერტი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მოცვის წარმოება საქართველოში - მიღწევები&გამოწვევები
ფერმერების ნაწილი ვარაუდობს, რომ წელს მოცვის პროდუქციის ხარისხი გამოწვევა იქნება, ხოლო რაც შეეხება მოსავლის რაოდენობას, მოცვის მწარმოებელთა ასოციაციაში მიიჩნევენ, რომ მოსავალი გასულ წელთან შედარებით რაოდენობრივად გაიზრდება, თუმცა ახალი ბაღების ხარჯზე, რადგან უკვე არსებული პლანტაციების ნაწილს რთულმა მეტეოროლოგიურმა პირობებმა პრობლემები შეუქმნა. ასოციაციაში მოცვის მოსავლის საპროგნოზო მაჩვენებელი 5 000 ტონაა. რა მოცულობის მოსავალს ელოდებიან წელს ფერმერები და როგორი იქნება 2025-ში ქართული მოცვის როგორც ფასი, ასევე ექსპორტის გეოგრაფია? სტუმარი: ეკატერინე ვეფხვაძე - "აგრითაჩის" დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დაგვიანებული მოსავალი, ხარისხის გამოწვევები - მოცვის სექტორის მოლოდინები წლევანდელ სეზონზე
10 წლის განმავლობაში მსოფლიოში მოცვის წარმოება გაორმაგდა. 2024 წელს ისტორიაში პირველად ჯამურმა წარმოებამ 2.0 მლნ ტონას გადააჭარბა. მოცვის მსოფლიო ნარგავებში კი ყველაზე დიდი 42%-იანი წილი ლათინურ ამერიკაზე მოდის. რაც შეეხება საქართველოს, მოცვის პირველი ნერგები ჩვენთან 2011 წელს გაჩნდა, წელს კი ქვეყანაში 7,000–8,000 ტონამდე მოცვის წარმოებაა პროგნოზირებული. როგორ ვითარდება დარგი მსოფლიოსა და საქართველოში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia