E-Motors Georgia - ში ფასდაკლებების სეზონი გაიხსნა - კომპანიამ სეზონური ფასდაკლებები გამოაცხადა და ავტომობილების ძიებაში მყოფი მომხმარებლებისთვის ეს კარგი შესაძლებლობაა. შოურუმში წარმოდგენილ თანამედროვე, ტექნოლოგიურად აღჭურვილი მოდელებზე, მყიდველს მორგებული პირობები და ფასები დახვდებათ. E-Motors Georgia-ში მსურველებს შეუძლიათ ავტომობილი არა მხოლოდ ადგილზე დაათვალიერონ, არამედ ტესტ-დრაივზეც დარეგისტრირდნენ, რათა პირადად გამოცადონ მართვის კომფორტი და შესაძლებლობები. ფასდაკლებები გარკვეული დროით მოქმედებს. სტუმარი: დავით კოპალიანი - E-Motors Georgia-ს გაყიდვების მენეჯერი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
"კარგი მასპინძელი - თამარ სიხარულიძე"
19 მაისს Petra Group-სა და ევროპის ნომერ პირველ სასტუმროების ოპერატორ ACCOR-ს შორის კიდევ ერთი თანამშრომლობის ხელშეკრულება გაფორმდება. აქვე გეტყვით, რომ აკორი არის ერთ-ერთი ლიდერი სტუმართ-მასპინძლობის სფეროში, რომელიც 110-ზე მეტ ქვეყანაში 5,500-ზე მეტ ობიექტს, 10,000 საკვებისა და სასმლის ობიექტს, ველნესი ცენტრებს და მოქნილ სამუშაო სივრცეებს მოიცავს. ჯგუფი აერთიანებს 40-ზე მეტ სასტუმროს ბრენდს, პრემიუმიდან ეკონომ კლასამდე. პეტრა ჯგუფის და აკორის ხელშეკრულება კი ითვალისწინებს გუდაურის ერთ-ერთ ყველაზე პრემიალურ ლოკაციაზე, 4 ჰექტარ მიწის ნაკვეთზე მასშტაბური კომპლექსის განვითარებას – შვეიცარიული პრემიუმ ბრენდის, SWISSÔTEL-ის სასტუმროსა და რეზიდენციების პირველი კომპლექსის მშენებლობას. აღსანიშნავია, რომ ეს პეტრა ჯგუფსა და აკორს შორის თანამშრომლობის უკვე მეორე პრეცედენტია. გასული წლის ოქტომბერში, ციხისძირში, Pullman-ის ბრენდის პირველი სასტუმროსა და რეზიდენციების კომპლექსის მშენებლობის დაწყებაც სწორედ ამ ორი ბრენდის თანამშრომლობის ფარგლებში მოხდა. სტუმარი: ნატა გელაშვილი - „პეტრა ჯგუფის“ მარკეტინგის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კომპანია არემჯი გაეროს მდგრადი განვითარების მეოთხე მიზნის ფარგლებში ხარისხიანი განათლების მხარდაჭერას აგრძელებს. წლების მანძილზე, ახალგაზრდებისთვის სხვადასხვა არაფორმალური განათლების პროექტებისა და სტუდენტური პროგრამების შეთავაზების პარალელურად,კომპანიამ ახალი პროექტი წარადგინა, რომელიც სამთო-გეოლოგიურ დარგში მოღვაწე ახალგაზრდა მეცნიერთა მხარდაჭერას ითვალისწინებს. წელს ჯილდო 15 ახალგაზრდას გადაეცა და ის ერთი წლის განმავლობაში, ყოველთვიურ ფინანსურ წახალისებას ითვალისწინებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
1972 წლის 22 მაისს, შრი-ლანკა რესპუბლიკად გამოცხადდა, ქვეყნის სახელი კი ცეილონიდან შრი-ლანკად შეიცვალა. რესპუბლიკის გამოცხადებით და ახალი სახელის მიღებით, ქვეყანამ დაამკვიდრა საკუთარი ეროვნული იდენტობა და განიმტკიცა სუვერენიტეტი. დღეს, შრი-ლანკა გამოწვევების ფონზე ეკონომიკურ წინსვლას ცდილობს, ქვეყანამ რომელმაც 2022 ში კრიზისი გამოიარა დღეს სტაბილურობას ახერხებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
22 მაისს, საინფორმაციო სააგენტო Associated Press დაარსდა. ამ სააგენტოს წარმომადგენელიც რისხვის ობიექტი გახდა თეთრი სახლის დღევანდელი ბინადრებისგან, მათ აკრედიტაცია შეუჩერეს რის გამოც ასოშაიტედ პრესმა სასამართლოში იჩივლა და ბოლომდეც მიიყვანს საქმეს, თუმცა დღეს ვნახოთ როდის შეიქმნა, ვის მიერ და რას წარმოადგენს ეს ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი და გავლენიანი საერთაშორისო საინფორმაციო სააგენტო მსოფლიოში. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 22 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მსოფლიოში ჩაის წარმოებაც და მოხმარებაც ყოველწლიურად იზრდება. გლობალურ ბაზარზე ამ პროდუქტის უმსხვილესი მწარმოებელიცა და მომხმარებელიც ჩინეთია, რომელიც, ფაქტობრივად, მსოფლიოს საერთო წარმოების ნახევარს ქმნის და სხვადასხვა ბაზრებსაც აქტიურად აწვდის, თუმცა ამავე რეიტინგში სხვა ქვეყნებიც საკმაოდ მძლავრი პოზიციებით არიან წარმოდგენილი. ყველა დეტალი ჩაის წარმოებასა და მოხმარებაზე, როგორც საერთაშორისო ბაზრებზე, ისე საქართველოში? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტყიბულის მთებში დაბადებული ბრენდი „ბუეთი“ - კომპანიამ მოახერხა და ჩაის წარმოების ტრადიციული მეთოდები, კარგად მოარგო თანამედროვე სტანდარტებს, სწორედ ეს ქმნის ხარისხს და ბრენდს, რომელიც დღეს 9 სახეობის ცაის აწარმოებს და აწვდის მომხმარებელს. სტუმარი: ქეთევან კაკაურიძე - “ბუეთის” გაყიდვების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
✈️ #საუბრებიავიაციაზე: ინტერვიუ ახალგაზრდა ავიატორთან რუბრიკის წამყვანი: გიორგი მოლოდინაშვილი - #საუბრებიავიაციაზე - ავტორი&წამყვანი; სტუმარი: თაზო კაბულაშვილი - ახალგაზრდა ავიატორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ყველაფერი საკრუიზო მოგზაურობის შესახებ / Cruises By Winglet სტუმარი: ანა კირკიტაძე - "ვინგლეთის" დამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თიბისიმ ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკისგან, ლონდონში გამართულ ყოველწლიურ შეხვედრაზე ორი პრესტიჟული ჯილდო მიიღო. ბანკი საქართველოში ვაჭრობის ხელშეწყობის კუთხით ყველაზე აქტიურ ფინანსურ ინსტიტუტად დასახელდა და ამასთან ერთად გლობალური ჯილდო მიიღო წლის საუკეთესო მწვანე სავაჭრო გარიგებისთვის – რაც ბანკის მნიშვნელოვან წვლილს უსვამს ხაზს გარემოს დაცვისა და მდგრადი განვითარების ხელშეწყობაში. აღნიშნული აღიარებები კიდევ ერთხელ ადასტურებს თიბისის ლიდერულ პოზიციას ვაჭრობის დაფინანსების მიმართულებით, რომლის საბაზრო წილიც 48%-ს აღემატება, ხოლო მთლიანი პორტფელი 2.8 მილიარდ ლარს შეადგენს. სტუმრები: თამარ ხიზანიშვილი - თიბისის ვაჭრობის დაფინანსებისა და ფაქტორინგის დეპარტამენტის დირექტორი; მაკა ბოჭორიშვილი - თიბისის ESG მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
სასმელების ბაზარზე მსოფლიო მასშტაბით უდიდესი კონკურენციაა, მაგრამ ძლიერი მარკეტინგისა და მაღალი ხარისხის საშუალებით შესაძლებელია დომინანტ ბრენდებთან ჭიდილი. სწორედ ასეთი სწორი გათვლებით 80-იან წლებში შემოვიდა რედ ბული. სასმელი, რომელიც ენერგეტიკული ღირებულების მქონე სითხეების ბაზარზე რეალური მეფეა და საკუთარ სეგმენტში უკონკურენტოა. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ავტომობილებისთვის შექმნილი სასწრაფო დახმარების აპლიკაცია 2023 წელს თეგეტა ჰოლდინგისა და Future Laboratory-ის სააქსელერაციო პროექტ Startup drive-ის გამარჯვებული და 70 000-ლარიანი გრანტის მფლობელი გახდა. თეგეტას ინვესტიციით, SOS AUTO-მ უკვე ჩაუშვა აპლიკაცია, რომელიც ჯერ მხოლოდ ქართველი მომხმარებლებისთვისაა ხელმისაწვდომი, თუმცა გრძელვადიან პერსპექტივაში მისი გლობალურ კომპანიად ჩამოყალიბება იგეგმება. როგორ ანაცვლებს საგზაო დახმარების მოძიებისა და ლოდინის მოძველებულ პროცესს ინოვაციური აპლიკაცია? სტუმრები: ნათია შუბითიძე - სასწრაფო საგზაო დახმარების აპლიკაცია SOS AUTO, თანადამფუძნებელი და დირექტორი; ირაკლი მახარაძე - სასწრაფო საგზაო დახმარების აპლიკაცია SOS AUTO, თანადამფუძნებელი და საოპერაციო დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფინანსური განათლება და განსაკუთრებით ახალგაზრდებთან კომუნიკაციის მნიშვნელობა - საქართველოს საბანკო ასოციაცია აქტიურად მუშაობს მათთან, რათა მცირე ასაკიდანვე გააძლიეროს მათი ფინანსური ცნობიერება და ხელი შეუწყოს სწორი გადაწყვეტილებების მიღებას. 14-15 მაისს ასოციაციის გუნდი დასავლეთ საქართველოში იმყოფებოდა და ვანში, ქუთაისის, სამტრედიის და ბაღდათის საჯარო სკოლების მოსწავლეებს უმასპინძლეს. ახალგაზრდებისთვის ჩატარდა სემინარები ფინანსურ ტექნოლოგიებზე, საბანკო ტენდენციებსა და ციფრულ გადახდებზე. მოზარდებმა არა მხოლოდ მოისმინეს პრეზენტაციები, არამედ ჩაერთნენ დისკუსიაში. სტუმრები: სალომე მაკარიძე - საქართველოს საბანკო ასოციაციის კომუნიკაციებისა და პროექტების მიმართულების ხელმძღვანელი; ლევან გოგოლაძე - საქართველოს საბანკო ასოციაცია, ESG მიმართულების კოორდინატორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფეხბურთის სამშობლოს ანუ ინგლისს უამრავი წარმატებული ფეხბურთელი და ბომბარდირი ჰყოლია, რომელთა შორისაც ერთ-ერთი გამორჩეულია გარი ლინეკერი, 1986 წლის მუნდიალის ოქროს ბუცის მფლობელი. კარიერის დასრულების შემდეგ ლინეკერი მალევე BBC-ში დასაქმდა, შექმნა თავისი გადაცემა და მსოფლიოში ერთ-ერთი საუკეთესო სპორტული ჟურნალისტი და წამყვანი გახდა. ახლახან კი ოფიციალურად მისი ჟურნალისტური საქმიანობა, ძალიან სამწუხარო ნოტაზე დასრულდა. რამ დაუსვა წერტილი ლინეკერის საფეხბურთო ექსპერტობას და რატომ დაითხოვა BBC-იმ ლეგენდარული ინგლისელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
17 მაისს ჰიპერტენზიის მსოფლიო დღე აღინიშნება და მისი მიზანი საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებაა, რომლის ფარგლებშიც სხვადასხვა ქვეყნებში სპეციალური საგანმანათლებლო თუ წამახალისებელი აქტივობები ტარდება. კამპანიის სლოგანი კი ასეთია - "გაიზომე და აკონტროლე წნევა, გაიხანგრძლივე სიცოცხლე". ამ კამპანიას ტრადიციულად წელსაც საერთაშორისო მულტინაციონალური ფარმაცევტული კომპანია GM Pharma შეუერთდა და ჰიპერტენზიის მსოფლიო დღის აღსანიშნავად პაციენტებს საქართველოს მასშტაბით, როგორც თბილისში, ისე რეგიონებში, საავადმყოფოში უფასო კონსულტაციებს, სკრინინგს, გასინჯვას, კარდიოგრაფიას და კარდიოგრამას სთავაზობს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
21 მაისი კოსმოსის დღეა, რომელიც სხვადასხვა ქვეყანაში აღინიშნება, მისი მიზანი კი კოსმოსური კვლევების და ზოგადად მეცნიერების პოპულარიზაციაა. ამ დღის მნიშვნელობა მსოფლიოში ასე აღიქმება - ეს არის ერთგვარი შეხსენება ყურადღება მიექცეს კოსმოსურ კვლევებს, მიღწევებსა და მიმდინარე აქტივობებს. ქვეყნები, რომლებიც კოსმოსის ათვისების მიზნით მსხვილ ინვესტიციებს ახორციელებენ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რატომ უნდა ვივაჭროთ ყველგან? ევროკავშირთან ვაჭრობის უპირატესობები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ევროპაში უძრავი ქონების ყიდვასა და დაქირავებაზე ფასი საგრძნობლად იზრდება, რაც ძირითადად, მაღალი მოთხოვნითაა განპირობებული. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 21 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
Northeastern University-ის, The University of Glasgow-ს და MIT-ის ერთობლივი კვლევის პირველი ორი კვირის განმავლობაში, სახლის თუთიყუშებმა დარეკვა ისწავლეს, რისთვისაც ღილაკს აჭერდნენ და რესპონდენტ თუთიყუშს ირჩევდნენ. კომუნიკაციას ფრინველთა მფლობელები აკვირდებოდნენ. თავდაპირველად, კვლევაში 18 ფრინველი მონაწილეობდა, მაგრამ მეორე რაუნდში მხოლოდ 15 გადავიდა. მას შემდეგ, რაც ფრინველებმა დარეკვა ისწავლეს, კვლევის ავტორებმა მათ სრული თავისუფლება მისცეს, ანუ თუთიყუშები მეგობრებს მაშინ ურეკავდნენ, როცა სურდათ. ამ უფლებით ფრინველებმა 147 ჯერ ისარგებლეს და, როგორც მეცნიერები ფიქრობენ, თითოეული მათგანი გამიზნული იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ევექსის ინოვაციური პროექტი, რომელიც მიზნად ჯანმრთელობის პრიორიტეტად ქცევას ისახავს. მიუხედავად იმისა, რომ ყველა დღე ჯანმრთელობას გისურვებთ, ამ შედეგისთვის შესაბამისი ზრუნვაც გასაწევია და კომპანია ევექსი დამსაქმებლებს თანამშრომლებისათვის ერთი 24 საათის ჯანმრთელობისთვის ზრუნვის დღის გამოყოფას სთავაზობს, როცა თანამშრომლები პროექტში ჩართულობით წელიწადში მინიმუმ ერთხელ სრულფასოვან გამოკვლევებსა და საკონსულტაციო მომსახურებას მიიღებენ. რას მოიცავს ევექსის პროექტი "1 დღე ჯანმრთელობისთვის" და რისთვის შეიქმნა ის? სტუმარი: თეა მეფარიძე - "ევექსი" დირექტორის მოადგილე; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
კავკასიის მედიცინის ცენტრის შეთავაზება ჯანმრთელობის მდგომარეობის მუდმივი მეთვალყურესა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის მრჩეველს აერთიანებს. ველმო-ს სახელით, მსურველებს პერსონალური სერვის მენეჯერის სახელით წინასწარ დაგეგმავს ექიმთან კონსულტაციას და სამედიცინო კვლევებს სასურველ დროს. ჯანმრთელობის მდგომარეობის დეტალურ გამოკვლევასთან ერთად, იმის გათვალისწინებით რომ პროცესი საკმაოდ გრძელია ხოლმე ადგილზე კვებას არ მოგაკლებენ და არც ონლაინ მუშაობა გაგირთულდებათ. სტუმარი: სოფო ასპანიძე - “კავკასიის მედიცინის ცენტრი”, დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გლობალური ბირჟები,ბაზრები&ინდექსები კვირის მიმოხილვა&პროგნოზები Galt&Taggart;-ისგან / Global Markets Weekly Update სტუმარი: ნიკა მაზანაშვილი - Galt & Taggart-ის საბროკერო მიმართულების გაყიდვების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ფინანსური ცენტრები თანამედროვე ეკონომიკის განვითარების ერთ-ერთი მთავარი კომპონენტია და ამ ცენტრების გაფართოებაც, რა თქმა უნდა, რომ გლობალური ეკონომიკის ზრდაზე აისახება. ახლახან რეიტინგი გამოქვეყნდა, რომელიც მსოფლიოს ფინანსური ცენტრების მაჩვენებლებს ითვლის - აღნიშნულ კვლევაში მოწინავე პოზიციებს ჩრდილოეთ ამერიკისა და ევროპის ქალაქები იკავებენ. როგორია მათი მონაცემები და რის მიხედვით დგინდება ფინანსური ცენტრების რეიტინგი? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საუბრები ბიზნესსა და ევროკავშირზე კორპორაციული მდგრადობის ჯილდო „ბიზნესი მდგრადი განვითარებისთვის საქართველოში“ რუბრიკის წამყვანი: სალომე ზურაბიშვილი - გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის აღმასრულებელი დირექტორი; სტუმრები: ქეთი ბოჭორიშვილი - გაეროს გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელის აქსელერაციის პროგრამებისა და აკადემიის მენეჯერი; ალექსანდრე ჯაშიაშვილი - პროკრედიტ ბანკის გარემოსდაცვითი განყოფილების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ირანის უკანასკნელი შაჰი, მუჰამედ რეზა ფეჰლევი რომ წარმოშობით ქართველი იყო, ამას სხვადასხვა წყაროები ადასტურებს და როგორც ისტორიული ფაქტები გვეუბნება, მისი საქართველოში ვიზიტისას, ფეჰლევმა თავადაც დაადასტურა, რომ დედით ქართველი იყო, თუმცა გარდა მისი ქართველობისა, მუჰამედ რეზა ფეჰლევის მმართველობა ბევრ მნიშვნელოვან დეტალს უკავშირდება - ირანის ეკონომიკურ, პოლიტიკურ თუ იდეოლოგიურ გარდაქმნას, დასავლეთთან დაახლოებას და ქვეყნის განვითარებას, ბოლოს კი ისლამურ რევოლუციასაც. როგორი იყო მისი მმართველობის წლები? #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თანამდებობიდან გადადგომას შესაძლოა მრავალი მიზეზი ჰქონდეს იქნება ეს დროის შეუთავსებლობა, ფინანსური მოურიგებლობა თუ მრავალი სხვა. მაგრამ ამავდროულად, გაგიკვირდებათ და ცხოვრებაში ხშირია უცნაური შემთხვევებიც, როდესაც საჯარო პირები საკუთარ საქმეს გაუგებარი და ზოგჯერ აბსურდული მიზეზებითაც კი ტოვებენ. ყველაზე უცნაური მიზეზები, რის გამოც ცნობად სახეებსა თუ უბრალოდ თანამდებობის პირებს თავიანთი პოზიცია დაუტოვებიათ. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 20 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თბილისის წიგნის საერთაშორისო ფესტივალი 29 მაისიდან 1 ივნისის ჩათვლით ჩატარდება. ტრადიციულად, ფესტივალს „ექსპო ჯორჯიას“ მეთერთმეტე პავილიონი უმასპინძლებს. ღონისძიება ათასობით წიგნის მოყვარულს 4 დღის განმავლობაში 11:00-დან 20:00 საათამდე უმასპინძლებს. ფესტივალის მიზანი წიგნის კითხვის პოპულარიზება, საგამომცემლო სექტორის გაძლიერება და რეგიონული პარტნიორობის გაღრმავებაა. სტუმარი: ანო პიპინაშვილი - საქართველოს წიგნის გამომცემელთა და გამავრცელებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მიმდინარე წლის იანვარ-აპრილის მონაცემებით, საქართველოდან ჩინეთში ექსპორტირებულია 1.12 მლნ ლიტრი ქართული ღვინო, რაც გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებლებს 78%-ით აღემატება. ამის შესახებ ინფორმაციას ღვინის ეროვნული სააგენტო ავრცელებს. სააგენტოში აღნიშნავენ, რომ ჩინეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთი გამოკვეთილი სტრატეგიული ბაზარია, სადაც ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის გაზრდის მიზნით, მარკეტინგული კამპანია 2013 წლიდან მიმდინარეობს. ბოლო ტენდენციებით ჩინეთი მყარად დამკვიდრდა ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში. რა უპირატესობა აქვს ჩინეთის ბაზარს? სტუმარი: ირაკლი უგლავა - კომპანია „ასკანელის“ დირექტორი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია წელს ქვეყანაში ტურისტების მზარდ ნაკადს ელოდება. როგორც ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა მაია ომიაძემ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტთან პირველი ბრენდირებული აეროპორტის სასტუმროს, ibis Tbilisi Airport-ის გახსნის ცერემონიალზე განაცხადა, ბევრ ტურისტს ელიან როგორც თბილისში, ისე სრულიად საქართველოში. პარალელურად კი ბიზნესი საგადასახადო შეღავათების შემოღების აუცილებლობაზე საუბრობს. სასტუმროების ფედერაციის დამფუძნებელი ფიქრობს, რომ რეგიონში სეზონზე მომუშავე სასტუმროები ქონების გადასახადისგან უნდა გათავისუფლდნენ. ჰოტელიერის თქმით, იმისთვის, რეგიონებში სასტუმრო ბიზნესი განვითარდეს, აუცილებელია შესაბამისი ინფრასტრუქტურული მზაობა, რაც ასევე დიდი გამოწვევაა. რა ინფრასტრუქტურით ხვდება ბიზნესი მოახლოებულ ზაფხულის სეზონს და რა მოლოდინები აქვთ მათ? სტუმრები: ერეკლე კოკაია - "ინნ ჯგუფის" აღმასრულებელი დირექტორი; გიორგი დოლიძე - HSC Group Hospitality დირექტორი და სასტუმრო Glarros OldTown-ის მმართველი; თამარ დავითულიანი - "გარემო" დამფუძნებელი; #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#ავიაციისსიახლეები: ✈ სამინისტროსთან მგზავრთა დეპორტაციის შემთხვევები განვიხილეთ - Air Astana-ს წარმომადგენელი; ✈ ბათუმის აეროპორტში ახალი თანამშრომლების ასაყვანად ღია კარის დღე გაიმართა; ✈ ქუთაისის აეროპორტის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლისა და სააეროდრომო ინფრასტრუქტურის მშენებლობა აქტიურ ფაზაშია; ✈ თბილისსა და ლონდონს შორის რეისები დაახლოებით 90%-იანი დატვირთვით სრულდება; ✈ Delta და Korean Air კანადურ WestJet-ში 25%-იან წილს შეისყიდიან; ✈ ჩინეთმა ამერიკული Boeing-ის წინააღმდეგ დაწესებული შეზღუდვები გააუქმა; კვირის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საინტერესო სიახლეები საავიაციო სექტორიდან - მარიამ იზორია მიმოხილვით #ავიაცია #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასული კვირის მიწურულს პროკრედიტ ბანკის რეგიონალურ ბიზნეს შეხვედრას ბათუმში ჰორეკა სექტორიდან 200-მდე მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენელი დაესწრო. ამ შეხვედრისას სტუმრები ტურიზმის ინდუსტრიის უახლეს ტენდენციებს და ტრენდებს გაეცნენ, რომლებიც თავის მხრივ სექტორისთვის გამორჩეულმა ლიდერებმა წარადგინეს. წინ კიდევ ბევრი საინტერესო შეხვედრა ელით პროკრედიტის ეგიდით საქართველოს სხვა რეგიონებშიც დაინტერესებულ საზოგადოებას. სტუმრები: მარიკა აბულაძე - „პროკრედიტ ბანკი“, მარკეტინგის ხელმძღვანელი; გიორგი კარდენახლიშვილი - "პროკრედიტ ბანკი", საშუალო ბიზნესის მიმართულების ხელმძღვანელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
დეველოპერულმა კომპანია "ბიოგრაფი ლივინგმა" მსოფლიოში ცნობილ ბრენდებთან, NBK-სთან და "შინდლერთან" საპარტნიორო მემორანდუმები გააფორმა. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ კომპანიის ყველა პროექტი ერთი მხრივ, ულტრათანამედროვე შვეიცარიული "შინდლერის" ლიფტებთ აღიჭურვება, ხოლო მეორე მხრივ, კომპანია მრავალფუნქციური კომპლექსების ნოვატორულ დიზაინ კონცეფციებს NBK-ს ტერაკოტას საფასადე მასალებით აღასრულებს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
თურქეთმა შავ ზღვაში 75 მლრდ კუბ.მეტრის ბუნებრივი აირის ახალი მარაგი აღმოაჩინა #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
გასულ უქმეებზე, ექსპო ჯორჯიას მე-4, მე-5 და მე-6 პავილიონებში "თბილისის ვისკის ფესტივალი” გაიმართა. ღონისძიების მიზანი, საზოგადოებისთვის ვისკის კულტურის გაცნობა და ცნობიერების ამაღლება იყო. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
„ვოლვო ქარ საქართველო“ მომხმარებელს სრულად ელექტრულ EX30-ზე უპრეცედენტო ფასდაკლებას სთავაზობს. ასევე, თეგეტა ქარსის შემადგენლობაში შემავალი კომპანია გაყიდვების შემდგომი მომსახურების მაღალი ხარისხით შენარჩუნებაზეც ზრუნავს და მუდმივად ფიქრობს, როგორ განავითაროს ის. რა სიახლეები აქვს ვოლვო ქარ საქართველოს? ირაკლი იმნაძე - "ვოლვო ქარ საქართველოს" დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
#საქმიანიდილა - 19 მაისი - პროლოგი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რა გახსენდებათ პირველი, როდესაც ქართულ მუსიკალურ ფესტივალზე ფიქრობთ… უმრავლესობას ალბათ Tbilisi Open Air, რომელიც განსაკუთრებულ და გამორჩეულ დღეებს 2009 წლიდან მოყოლებული გვჩუქნის. ის ნამდვილად ჩამოყალიბდა ბრენდად, რომელიც უყვართ და აფასებენ, ბრენდად რომელსაც აქვს ღირებულებები და აქვს დაპირება, რომ მუსიკა ათავისუფლებს. თავისუფლების იდეას კი თავადაც არ ღალატობს და ამას მსმენელი და არტისტი ერთნაირად დადებითად აფასებს. წელს მთავარი იდეაა სოლიდარობაა, ამ იდეის და მოწოდების გარშემო კი 24 და 25 მაისს კიდევ ერთხელ გავერთიანდებით. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
პურის ფასის დილემა სტუმარი: ალექსანდრე რატიშვილი - შპს „ემსიბი ჯორჯიას“ დირექტორი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
‘ოცნებამ’ ზურაბ პოლოლიკაშვილის კანდიდატურა UNWTO-ს არჩევნებიდან ისე მოხსნა, რომ ფაქტია, პოლოლიკაშვილს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე წარმოდგენაც არ ჰქონდა. ირაკლი კობახიძე უკვე მეორე დღეა თავს არიდებს დეტალურად პასუხის გაცემას მთავარ კითხვაზე – რა გახდა ამ გადაწყვეტილების მიზეზი? მისი ყველა პასუხი მხოლოდ მინიშნებებით სრულდება და ინტერპრეტაციის ველს ტოვებს. ამასთან, მისთვის ჯერ არავის დაუსვამს კითხვა – რატომ დაუჭირა მხარი ‘ოცნებამ’ საბოლოო ჯამში გაერთიანებული საამიროების კანდიდატს და რატომ არ წარადგინა პოლოლიკაშვილის ნაცვლად, ისევ საქართველოს მოქალაქე UNWTO-ს გენერალური მდივნის პოზიციაზე? შეგახსენებთ იმასაც, თუ რომელი კითხვები დარჩა მისგან პასუხგაუცემელი: UNWTO-ს გენმდივნის პოზიციიდან საქართველოში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით სიჩუმის შენარჩუნების ფონზე, რაში გაცვალა 'ოცნებამ' მისი კანდიდატურა? და ხომ არ შეიძლება ეს ყველაფერი რუსეთის თამაშების ნაწილი იყოს, რადგან რუსეთი ორგანიზაციიდან სწორედ მისი გენმდივნობის პერიოდში გაირიცხა? ამ დრომდე UNWTO-ს მოქმედი გენერალური მდივანი ზურაბ პოლოლიკაშვილი ინტერვიუზე არც დასტურს გვეუბნება და არც – უარს, ამიტომ თუ გზაში მისი კონკრეტული პასუხი დაგვეწევა, აუცილებლად გაგაგებინებთ. სტუმარი: მანანა უგულავა - "ტურიზმის საერთაშორისო აკადემიის" დამფუძნებელი #საქმიანიდილა-ს #ანალიტიკა ელენე კვანჭილაშვილთან ერთად #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
13-15 ივნისს, თბილისში, რიგით მეხუთე ამბის თხრობის საერთაშორისო ფესტივალი გაიმართება, რომელიც 100-ზე მეტ პროფესიონალს, სხვადასხვა დარგის წარმომადგენელს უმასპინძლებს. წელსაც ტრადიციულად თემები და მიმართულებები მრავალფეროვანია. მომხსენებლებს შორის კი ნობელიანტი ეკონომისტი ჯოზეფ სტიგლიცი, ლეგენდარული ბრიტანელი ფოტოგრაფი პლატონი; The New Yorker-ის ჟურნალისტი, მწერალი ედ სიზარი და კიდევ სხვა მრავალი პროფესიონალია. აღსანიშნავია, რომ ზეგ ფესტივალი იმფაქთ ჰაბ თბილისის და კოდა სთორის ორგანიზებით ტარდება, ერთ-ერთი მთავარი მხარდამჭერი კი თიბისი კონცეპტია, რომელიც უკვე მეხუთე წელია ამბის თხრობის ფესტივალის პარტნიორია. სტუმრები: ელენე ჟვანია - ZEG ფესტივალის თანადამფუძნებლები; სოფიკო ვასაძე - ZEG ფესტივალის თანადამფუძნებლები #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
ზაფხულის მოგზაურობის დაგეგმვა წელს უფრო ხელმისაწვდომი გახდა, ავიაბილეთების ფასები 17%-ითაა შემცირებული. ტურისტული სექტორისთვის და მოგზაურებისთვის, ვინც წელს ზაფხულის შვებულებას საზღვრებს გარეთ გეგმავს, დამატებითი შანსია, სისრულეში მოიყვანოთ გეგმები, რაც შესაძლოა, ფასის გამო გადადებული ჰქონდათ. რა ფაქტორებმა გამოიწვია ფასის კლება და რა პერიოდშია ავიაბილეთი, შედარებით დაბალ ფასად ხელმისაწვდომი, #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
90 წელი საერთაშორისო ბაზარზე და 10 წელი საქართველოში. ოჯახური ბიზნესი, რომელიც მსოფლიოში ათეულობით წელია კარგად ნაცნობი და გამოცდილი ბრენდია ქართველ მომხმარებელს და არა მხოლოდ საქართველოს ოფიციალური წარმომადგენლობით ინოვაციებს 10 წელია რაც სთავაზობს. 3 თანამშრომლით დაწყებული საქმე ამ დროისთვის ბრენდს საქართველოს 5 დიდ ქალაქში 7 კერხერ-ცენტრითა და ოფიციალური ონლაინ მაღაზიით წარმოადგენს. როგორია ამ დროის მონაგარი და რა გეგმები აქვს კერხერ საქართველოს? სტუმარი: ნიკოლოზ ბათირაშვილი - "კერხერ საქართველოს" მმართველი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
რამდენიმე დღეა რაც მედიაში არ წყდება განხილვა დონალდ ტრამპის ახალი საჩუქრის, რომელიც ამერიკის პრეზიდენტმა კატარის ხელისუფლებისგან უნდა მიიღოს. საუბარია - $400-მილიონიან თვითმფრინავზე, რომელსაც ერთ დროს კატარის სამეფო ოჯახი იყენებდა. მისი დიზაინი და კონცეფცია უნიკალური და მდიდრულია. კატარის გულუხვს საჩუქარს პირდაპირ დონალდ ტრამპი ვერ მიიღებს, რადგან ის Air Force One-ის სტანდარტებამდე უნდა აღიჭურვოს და საპრეზიდენტო ბორტად იქცეს. #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia