Entrée ლონდონში მე-6 ფილიალს ხსნის
რესტორნების ქართული ბრენდი Entrée ლონდონში, კონკრეტულად კი ჩელსიში ახალ ფილიალს დღეს გახსნის.როგორც BM.GE-ის კომპანიაში განუცხადეს, Entrée ჩელსიში 40 სტუმარზე იქნება გათვლილი და 12 ახალ ადამიანს დაასაქმებს. მისი გახსნისთვის კომპანიამ £300 000-ის ინვესტიცია ჩადო. ამ მომენტისთვის ლონდონში Entrée 4 ფილიალი აქვს და რიგით მეხუთე ფილიალი სწორედ დღეს გაიხსნება. ახალი Entrée მისულ სტუმრებს ქართულ ღვინოსაც შესთავაზებს. ჩვენ ღვინის რამდენიმე მწარმოებელი შევარჩიეთ, რომლებიც ღვინოს ქვევრში და კლასიკური წესით აწარმოებენ და თბილისიდან ამ ღვინის ტრანსპორტირებას თავად ვახდენთ, რათა დიდ ბრიტანეთში ქართული ღვინის პოპულარიზაციას შევუწყოთ ხელი და მისი ცნობადობა მაქსიმალურად გავზარდოთ“, - აღნიშნავენ კომპანიაში. ცნობისთვის, რესტორნების ქართული ბრენდი Entrée დიდი ბრიტანეთის ბაზარზე 2021 წელს შევიდა. მას შემდეგ ქსელი საქართველოში, დიდ ბრიტანეთსა და აზერბაიჯანში ვითარდება. დღეისათვის Entrée თბილისში - 16, ბაქოში - 8, ხოლო ლონდონში 4 ობიექტითა არის წარმოდგენილი. წარმატებებს ვუსურვებ ქართულ ბრენდს და კომპანია ანტრეს, საქართველოში და განსაკუთრებით საზღვარგარეთ #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
უცხოური პლატფორმების ექსპანსია - რა ტენდენციებია ელექტრონული კომერციის ქართულ ბაზარზე?
24 ნახვა ივნისი 4, 2025
უცხოური ონლაინ მაღაზიებისგან მზარდი კონკურენცია და ქართული ელექტრონული კომერციის ბიზნესი - უცხოური პლატფორმების ექსპანსია ქართულ ბაზარზე ბოლო წლების ტენდენციად იქცა, რისი გავლენითაც მცირე ბიზნესების ნაწილმა უკვე დატოვა ბაზარი. ბოლო პერიოდში საკმაოდ ბევრი მაღაზია გამოჩნდა ონლაინ სივრცეში, ქართულ ბაზარზე ოპერირებენ როგორც რუსული, ისე ჩინური ონლაინ მაღაზიები, კონკურენცია კი იმდენად მზარდი და ყოვლისმომცველია, რომ ეს სერიოზულ გამოწვევად იქცა ადგილობრივი ბიზნესებისთვის. ამ პირობებში როგორ უწევს კონკურენციას ადგილობრივი ონლაინ კომერციის პლატფორმები უცხოურს? სტუმარი: თამარ გოგოლაშვილი - ელექტრონული კომერციის ასოციაციის თანადამფუძნებელი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება - რა აფერხებს შესაფუთი ნარჩენების რეგლამენტის მიღებას?
34 ნახვა ივნისი 4, 2025
როგორც ცნობილია, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების 6 კანონქვემდებარე აქტიდან 4 ძალაში შევიდა. რეფორმის ფარგლებში, ნარჩენების მართვის ვალდებულება უკვე აქვთ ელექტრონული მოწყობილობების, ავტომობილის ზეთების, ბატარეებისა და აკუმულატორების იმპორტიორ კომპანიებს. დარჩენილი 2 რეგლამენტი, რომელიც მეორად ავტომობილებს და მოცულობით ყველაზე დიდ, შესაფუთ ნარჩენებს ეხება, რამდენიმე წელია დამტკიცების მოლოდინშია. დადგენილება, რომლის მიხედვითაც შესაფუთი ნარჩენების მართვა კერძო სექტორმა უნდა განახორციელოს, წლების წინ ევროკავშირის ექსპერტების ჩართულობით შემუშავდა. ბოლო ინფორმაციით, შესაფუთი ნარჩენების მართვის რეგლამენტი 2024 წლის პირველ კვარტალში უნდა ამოქმედებულიყო, თუმცა ამ დრომდე ღიაა საკითხი დარჩენილი რეგლამენტების ძალაში შესვლის ვადებთან დაკავშირებით. რატომ გაჭიანურდა დროში რეფორმის სრულყოფილად განხორციელება და რა აფერხებს დღემდე შესაფუთი ნარჩენების მართვის რეგლამენტის მიღებას? სტუმარი: გივი კალანდაძე - ააიპ "ჯორჯია პლასის" თავმჯდომარე #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia
23:01
ნარჩენების მართვის რეფორმა - რა (ვერ) გაკეთდა?
20 ნახვა ივნისი 4, 2025
ნარჩენების მართვის რეფორმა ბოლო რამდენიმე წელია ხორციელდება. როგორც ცნობილია, ნარჩენების მართვის ეფექტური სისტემის დანერგვა ევროკავშირთან ასოცირების დღის წესრიგის ნაწილს წარმოადგენს. ქვეყანას 2015 წლიდან აქვს ნარჩენების მართვის კოდექსი, ასევე შემოვიღეთ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების პრინციპი. რეფორმის ფარგლებში, ნარჩენების მართვის ანუ შეგროვების და გადამუშავების ვალდებულება უკვე აქვთ ელექტრონული მოწყობილობების, ავტომობილის ზეთების, ბატარეებისა, აკუმულატორების და მეორადი საბურავების იმპორტიორ კომპანიებს. რეფორმის ფარგლებში დაფუძნდა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციები, რომელთა რიცხვი ამ დროისთვის 4-ს შეადგენს. რეფორმის პროცესში ცვლილებები შევიდა “ნარჩენების მართვის კოდექსში” და დაწესდა საჯარიმო სანქციები ნარჩენების მართვის ორგანიზაციებისთვის ვალდებულების შეუსრულებლობის შემთხვევაში. ამ დრომდე ღიაა საკითხი, როდის მოხდება მეორეული ავტომობილების და ყველაზე მსხვილი, შესაფუთი მასალების ნარჩენების მართვის რეგლამენტის მიღება, რომელსაც კერძო სექტორი წლებია ელოდება. როგორ სრულდება ნარჩენების მართვის რეფორმა მიღებული რეგლამენტების ფარგლებში, რა გაკეთდა რეფორმის ფარგლებში და რა გამოწვევები რჩება ამ მიმართულებით? სტუმრები: გიორგი გულიაშვილი - "საქართველოს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ასოციაციის" თავმჯდომარე; ვანო მთვრალაშვილი - ნარჩენების მართვის ბიზნეს ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი #ახალიამბები #BusinessMediaGeorgia